i „Ufo's boven de lage landen',' relativerend, analyserend boek over mytisch fenomeen boven de laoeLanden „Vestingwereld" en „De weg naar het Oneindige" Het Goede, het Kwade en het Slechte in het Wilde Westen THE INTERNATIONAL SF-YEARBOOK: UITGEBREID, INFORMATIEF OVERZICHT „Verloren groene droom',' poëtische SF-bundel Weg uit het duister, erg spannend Dodenrace, voor* de liefhebbers Samenstelling: Bert Vos (oog Leusder Krant - boeken DONDERDAG 11 JANUAR11979 boeken, voor u besproken „Unidentified Flying Objekts". UFO's dus. Vliegende schotels, die men niet thuis kan brengen. Plot selinge lichtverschijnselen aan de hemel. Landende buitenaardse vaartuigen, die heuse afdrukken achterlaten in de bodem van moedertje aarde. Ufo's, het meest mysterieuse fenomeen van de laatste eeuwen. Massa's mensen zijn er hysterisch door geworden of wer den door anderen gek verklaard. Massa's mensen zeggen kontakt te hebben gehad met buitenaardse mannetjes en vrouwtjes. Grote en kleine. Groene, rode, gele, zwarte. Ufo's. Veroorzaakt door plotselinge flitsen van verstandsverbijstering? Honderden geleerden in de hele wereld hebben zich met dit feno meen bezig gehouden en houden zich er nog mee bezig. Ach zult u denken, die dingen gebeuren altijd ver van mijn bed. Altijd in Amerika, in Italië of Japan. Nederland is wellicht te klein, daar vliegen de maan- en marsmannetjes of de afgezanten van Andromeda overheen. Nederland zien ze niet... Een vergissing, want elk land heeft haar eigen inmiddels legendarisch geworden Ufo-waar nemingen. Ook Nederland. Hans van Kampen, verbonden aan de Stichting Mens en wetenschap en tevens lid van het Nederlands Ufolo- gisch Studie Centrum, heeft over die verschijnselen in Nederland een boek geschreven: „Ufo's boven de lage lan den", dat kortgeleden verscheen bij de uitgeverij De Kern te Bussum Een prima boek moet ik zeggen, want het zet niet alleen alle Nederlandse Ufo-waarnemingen op een rijtje, maar het scheidt tevens het kaf van het ko ren. Van Kampen is er in geslaagd om vanuit zijn eigen discipline (hij houdt zich bezig op terreinen van natuur en wetenschap) èn vanuit zijn belangstel ling voor de Ufologie een nuchtere kijk op het Ufo-fenomeen te geven. Van Kampen is daarbij niet over een nacht ijs gegaan. Het zijn niet allemaal losse opmerkingen, maar er is duidelijk over nagedacht Relativerend misschien, maar zonder het Ufo-fenomeen bela chelijk te maken, wat verschillende schrijvers voordien vaak wel hebben gedaan. Ufo's moet je in eerste instan tie ernstig nemen. Elke Ufo-melding wordt dan ook door het Nederlands Ufologisch Studie Centrum nauwkeurig onderzocht. Vandaar dat Van Kampen kon putten uit een schat aan gegevens, waarbij ook veel al dan niet authentiek foto-materiaal. Naast een uitgebreide selectie van Nederlandse Ufo-waarnemingen, met daarbij een uitgebreid verslag van de bevindingen der onderzoekers en de uitslag van deze onderzoeken, gaat Van Kampen dieper in op uitspraken van anderen over Ufo's in binnen- en buitenland. Dan komen we terecht bij Jung (Ein Moderner Mythus) en Hynek. We worden gekonfronteerd met het beruchte Condon-rapport (een omstre den verslag van Amerikaanse Ufo-mel dingen. samengesteld onder leiding van prof Condon in opdracht van de regering van de VS) en met meningen van geleerden en „leken". Ruim 200 bladzijden en dat is niet niks als men denkt, dat er in Nederland niets te bele ven is op het gebied van Ufo's Zelf heb ik ooit eens het idee gehad gevolgd te zijn door zo n Ufo. Uiteraard op een schemerige winteravond reed ik eenzaam op een provinciale weg, toen ik werd opgeschrikt door knipperende rode lichten, die me schenen te volgen. Een uitgebreid overzicht met opzienbarende onthuÜi Op 30 juni 1973 werd tijdens een zonsverduistering boven Middcn-Afrika een Ufo gefotografeerd. Enkele geleerden trachtten deze foto geheim te houden, om zo fantasten geen kans te geven. til 11 tii tn In in 11 I»« |M Nogal heldere lichten. Ik kreeg er bijna hartkloppingen van, want ook ik had enkele boeken over Ufo's in m'n boekenkast staan en kende het feno meen. Ik ben gestopt en heb ontdekt, dat ik met een gewoon vliegtuig te ma ken had dat wat laag vloog en op punt stond een landing uit te voeren op een nabijgelegen vliegveld Waarmee ik maar zeggen wil, dat Hans van Kampen gelijk heeft als hij zegt, dat een „nor maal" lichtverschijnsel door de interp retatie van de waarnemer al gauw kan veranderen in een Ufo-waarneming. De angst kan hierbij zeker een rol spelen. Aan de andere kant is het ook niet zo, dat Ufo's niet bestaan Er blijven altijd nog tal van onverklaarbare waarnemin gen over, gedaan door betrouwbare getuigen. In de VS, maar ook elders in de wereld, zoals in ons eigen kik kerlandje. Aanvankelijk was dat geval op de Leusderheide ook „onverklaarbaar". De onderzoekers van het Nederlands Ufologisch Studie Centrum (waaronder de auteur Hans van Kampen) schreven, dat het een grap kon zijn, maar dat aan de andere kant geen enkele reden voor deze grap bestond en dat het verhaal dus waar zou kunnen zijn. Later bleek, dat het inderdaad een grap betrof, waarbij de „dader" en zijn medeplichti gen het studie-centrum op de proef wil den stellen. Zij waren verrast door de grondigheid waarmee het onderzoek werd verricht De onderzoekers waren van mening, dat het een te gede tailleerd verhaal was. „Er was een te veel aan gegevens" schreef Van Kam pen, Vandaar de konklusie: het was een droom. Dromen zijn bedrog, zegt een spreekwoord, maar sommige Ufo waarnemingen hoeven geen bedrog te zijn. Het laatste woord over het .fenomeen is nog lang niet gesproken en de (soms felle) diskussies worden met evenveel koppigheid voortgezet als waarmee serieuze onderzoekers het fenomeen (en de waarnemingen te lijf gaan. Mythe of realiteit? Wie het boek leest van Hans van Kampen komt allicht iets dichter bij de waar heid. En misschien ligt de waarheid wel in het midden... V. „Ufo's boven de lage landen", door Hans van Kampen. Uitgeverij De Kern te Bussum. Paperback. Prijs 24,50. Met foto's en tekeningen. Op 30 juni 1973 werd tijdens een zonsverduistering boven Midden- Afrika een Ufo gefotografeerd. En kele geleerden trachtten deze foto geheim te houden om zo fantasten geen kans te geven. i jr%! Meer dan een spannend bcx 'Weg uit het duister' van Cecilia fl holomew. Het gaat over een meisp op haar achtste verdwijnt, omd< haar broertje gedood heeft. Als ze wassen wordt, komt ze vrij voor proefperiode van een jaar. Dat.is gemakkelijke tijd, omdat zij, proefperiode onder stringente waarden bij haar ouders doorbrfl Die mensen hebben in veel meer dere mate dan het meisje zelf de affaire verwerkt en vooral de v speelt een uiterst dubieuze rol. Maar er is meer. Het meisje 9c steeds meer te weten over wat zic^rc dertijd heeft afgespeeld en op eer>n> geven moment is onafwendbaar doe< lijk dat haar broertje niet het lajai slachtoffer is. dat in het boek is gaal len.Een redelijk leesbaar verhaal .de Nederlands vertaald door Hesteyar bach. 3r< Cecilia Bartholomew: i|e Weg uit het duister ne Alphen aan de Rijn 1978 ,A. Prijs: 19,50 Uitgeverij A.W. Sljthoff De Grand National is de belangrijke steeplechase voor paarden ter weva en dat evenement werd door John V come uitgekozen als decor voorvn thriller 'De Dodenrace'. HoofdrolsppU in het verhaal is een renbaanversdk gever die op meer dan één paard Hij heeft een paard gekocht van se rijke heer, met wiens dochter hij bo\fni dien een verhouding heeft. Aan de hde van deze figuur wordt de lezer Ko nengeleid in een wereld met veel pW< den, chantage, fraude, moord 3e merkwaardige mensen, zoals daarSti hitsige jockeys en nimfomane rijkesc mes. Wie zowel van thrillers als d£ paarden houdt, zal zijn geluk nielic kunnen. A D John Welcome De Dodenrace Utrecht 1978 Uitgeverij; Bruna SI Kortgeleden verscheen bij de uit geverij Rostrum bv te Haarlem het „International Science Fiction Yearbook 1979", een produktie van uitgeverij Quick Fox en samen gesteld door Colin Lester. Deze Amerikaanse uitgave biedt voor de liefhebbers van dit genre een bijzon der omvangrijke schat aan informa tie. Voor zover mogelijk „up to date" bijgewerkt tot 1978. Het jaarboek biedt de belangstellen den uitgebreide overzichten ten aan zien van nieuwe en oude tijdschriften, kunst in de SF, nieuw verschenen boe ken. vertalers, literaire agenten, toege kende prijzen, kritieken, fanzines, SF- verenigingen, organisaties, nieuw uit gekomen fifms, science fiction op TV, radio en drama, muziek en platen etc etc. lands-Belgische conventies met kon- taktadressen etc Wezenlijke informatie over alles wat met SF en fantasie te maken heeft dus en beslist de aanschaf waard. Zeker als men verder wil kij ken dan de Benelux-grenzen. En voor de prijs hoeft u het niet te laten. V. „The International Science Fiction" samengesteld door Colin Lester. In Nederland uitgebracht door Uitgeverij Rostrum bv te Haarlem. 394 pagina's paperback - 15,95. Met veel illustra ties. De vorig jaar van start gegane uit geverij, die zich onder meer speciali seert in science fiction, Gradivus bv te Ridderkerk, is aardig bezig met het uitbreiden van een reeks met inte ressante nieuwe delen. Kortgeleden verschenen weer twee nieuwe ro mans: „Vestingwereld" van James Gunn en „De weg naar het oneindi ge" van Robert Silverberg. „Vestingwereld" van James Gunn is van deze twee wel de beste. James Edwin Gunn, geboren in 1923, begon na de tweede wereldoorlog te schrijven. Naast romans verscheen van zijn hand ook het boek „Alternate Worlds: the Il lustrated History of SF". In „Vestingwereld" (The Fortress World) maken we kennis met William Het SF-jaarboek zit gedegen in el kaar en bovendien heeft Leaster zich niet beperkt tot de Engelstalige landen, om maar een voorbeeld te noemen, maar heeft alle landen, waar aan SF wordt gedaan, betrokken in zijn infor matie. Ter controle kan men de Neder landse gegevens opslaan en dan blijkt, dat die gegevens vrij volledig zijn, ook al zijn er intussen weer verschillende mutaties ontstaan Opvallend is de be perktheid, waarmee Nederlandse SF- uitgevers acte de presence geven De Nederlandse tijdschriften Orbit en Es- sEf staan er in de Nederlandse science fiction-verenigingen, over zichten van de Europese en Neder- Dane een acoliet in een klooster van De kerk. Die kerk beheerst de religie van het bewoonde heelal, ook al doet ze dat in een volledige onderwerping aan de bestaande wereldse machten. Het tweede rijk is uiteengevallen. Planeten zijn weer op zichzelf aangewezen De eenheid tussen de volkeren is verdwe nen. De kerk is eigenlijk nog het enige samenbindende element, ook al is haar invloed en macht uiterst beperkt. William Dane wordt gekonfronteerd met de harde wereld buiten het klooster en de kerk en treedt noodgedwongen uit, nadat hij de halve kathedraal in puin heeft geschoten in een gevecht met zo genaamde Vrije Agenten, die op zoek zijn naar de geheime steen, een zuiver kristal dat heel wat waard moet zijn. Dane is al spoedig verwikkeld in de in triges van de planeet en de machten achter het web. Hij maakt zich enkele nuttige eigenschappen meester en bin nen afzienbare tijd wordt hij van ge jaagde de jager. Op zich is ..Ves tingwereld" een prima geschreven avonturen-SF, maar het verhaal bevat wel iets meer dan louter de spanning van avontuur en sensatie en dat maakt de roman net een tikkeltje beter dan gelijksoortige SF-verhalen. „De weg naar het oneindige" van de bekende SF-auteur Robert Silverberg bevat ook godsdienstige elementen, maar die zijn anders gebruikt, dan Gunn dat deed. In „De weg naar het oneindi ge" is sprake van een godsdienst, die door een scheuring in de top een uitqe- n« te d< treden kerk baart. De moederkerk^ Aanbidders van het Blauwe Vuur, onb leiding van de legendarische stictff Loei Vorster (geen familie van de hir ge Zuid-afrikaanse staatsman...) h de grootste invloed op de aarde deels op mars. Haar tegenhanger, Transcendente Harmonisten-k( heeft de grootste macht op het geva lijke, stugge en vijandige Venus. Silv berg beschrijft echt wel boeiend de v schillende ontwikkelingen van d( twee kerken en haar voormann maar haalt daarbij niet het peil van mes Gunn. „De weg naar het oneii ge" blijkt uiteindelijk de weg te zijn de twee kerken naar het oneindige het heelal, naar de sterren. Daar is heel vernuftig komplot voor nodig, wel. „Vestingwereld", door James Gu Vertaald door Rie Keehuis („The F tress World" -1955) Uitgave: Gradh bv te Ridderkerk. Paperback 231 bl „De weg naar het oneindige" (1 open Sky - 1967), vertaling 1 Schilling. Gradivus bv. Paperback. 1 blz. Het Spectrum, één van de oudste uitgeverijen op het gebied van SF, weet zo nu en dan beslag te leggen op uitstekend SF-materiaal. Een voorbeeld daarvan is de nieuwe bundel korte verhalen onder de titel „Verloren groene droom", door het Spectrum in de Prisma-reeks uitge bracht onder nummer 1853. In totaal veertien verhalen, die stuk voor stuk van een uitgebalanceerde kwaliteit zijn, zorgvuldig bijeenge bracht. Verhalen van niet alleen de klin kende namen als Harrison, Lafferty, Silverberg en Simak. maar ook van schrijvers of schrijfsters, waar ik nau welijks van heb gehoord en die beslist niet onder doen voor het vakwerk van de „grote meesters der SF-vertel- kunst Neem nu bijvoorbeeld het verhaal „Een gezel voor Icarus" van Vonda Mclntyre. Evenals eerder in Nederland verschenen verhalen van deze schrijf ster is dit een verhaal, dat uitblinkt door poëtische zeggingskracht Het titel verhaal „Verloren groene droom", be gint als een wat afgezaagde „succes story", maar Alan Dean Foster slaagt er in om dit om te bouwen tot een ont roerend SF-verhaal over paarden en mensen. Lafferty schreef een cynisch getint verhaal „En noem mijn naam", waarin hij de mensheid voor de verzamelde dieren-wereld te kijk zet Een verhaal met een religieuse tendens, maar luch tig en met humor gebracht Pohl en Kornbluth borduren voort op het thema van een man in de middeleeuwen, die gedachten heeft over zaken, die in onze huidige tijd niet zouden misstaan. Al leen: het is jammer, maar de man is lijfeigeneHij heeft het veel te druk om al die boeiende gedachten onder woor den te brengen, op papier te zetten en hij is niet „hoog" genoeg om naar te worden geluisterd. „Stille roemloze tam" is niet zozeer SF, dan wel goed gebrachte fantasy zonder overbodige franje Een uitschieter is ook het verhaal „Pelgrim, ik schenk u het leven" van G R. Dickson, waarin een simpele vlinder een belangrijke rol speelt in de str tegen buitenaardse overweldigers. „Verloren groene droom" is e< pracht van een verzameling verh len, waarin de avonturen-SF or breekt en het accent voor een gro deel wordt gelegd op de menselijl aspekten van heden, verleden toekomst. Uitstekend vertaald do Frank Klinkspoor. Bert Vo „Verloren groene droom", korte vi halenbundel SF. Uitgegeven door t Spectrum te Utrecht In de Prlsrr reeks nr 1853. 204 blz. pocket Pr 6,90. In Nederland worden eigenlijk erg weinig boeken over het medium „speelfilm" geschreven. De meeste informatie komt uit de Engelstalige landen, waar in tegenstelling met Nederland, veel aandacht wordt be steed aan speelfilms, regisseurs, acteurs en actrices. Daar ook wor den bepaalde genres in de speelfilm haarfijn doorgelicht en geanaly seerd. Het is daarom verheugend te konstateren, dat de laatste tijd een kentering is ingetreden en ook in Nederland specifieke filmboeken verschijnen. Dat dit soort boeken aan een behoefte voldoen, lijdt bij mij geen enkele twijfel. Van de film kenner Tomas Leeflang verscheen al eerder de boeken „Stan en Ollie (1977) en „Mij Tarzan, jij Jane" (1978). Voor mij ligt het derde boek van Leeflang: „Het Goede, Kwade en Slechte in het Wilde Westen" en het behandelt - dat is duidelijk - de western. De western is onuitroeibaar Na de eerste (The great train robbery - in 1903) zijn er duizenden gemaakt en hebben vrijwel allemaal hun weg ge vonden naar de bioscopen, waar ook ter wereld Mijn eerste kennismaking met de speelfilm, met de bioscoop, was via een western. Nadien heb ik er nog heel wat gekonsumeerd, omdat de eni ge mogelijkheid om naar de film te kun nen op zondagmiddag was en dat was de typische western-middag in dat kleine bioscoopje Westerns gingen en gaan er in als koek. Thomas Leeflang heeft in zijn over zicht getracht de liefhebbers van de western een indruk te geven van het ontstaan, de geschiedenis en de ver dere ontwikkeling van het fenomeen. Hij is beslist in zijn opzet geslaagd. Het is een plezierige bezigheid om dit over zicht door te lezen, de talrijke foto's te bekijken. Een ontwapenend boek, on danks de talrijke wapens. Voor de liefhebbers van de film, die zich tot nu alleen maar hebben bepaald tot het kij ken naar en niet tot het lezen over films, biedt „Het Goede. Kwade en Slechte in het Wilde Westen" een schat aan ach tergrond-informatie en illustratie-mate riaal uit klassieke èn moderne wes terns De moeite van het aanschaffen ruimschoots waard! V. „Het Goede, Kwade en Slechte In het Wilde Westen", door Thomas Leef lang. Uitgegeven door Het Spectrum te Utrecht. Paperback. Met lijsten van filmtitels, regisseurs en acteurs. Prijs 16,50.

Leusder Krant | 1979 | | pagina 10