SPAANSE ONTBOEZEMINGEN WEEK-AKTIVITEITEN DEZE WEEK IN DE GEMEENTE usder Krant - algemene informatie DONDERDAG 11 JANUAR11979 17 kleute centn bra; n wor< reen eusd- Van,XEERSAVOND o9®d0 INSPRAAK VIA UITSPRAAK R: "®"*aak, maar daarna n brajgpns recente berichten in de en Amersfoortse Krant komt rd jmeente eindelijk met een reaktie onrust onder de bewoners over j fkeersonveiligheid in Leusden. Op WiJaart zal er een inspraakavond zijn. d door twee avonden waarop uit ten en afspraken gemaakt zullen en. Zo op het eerste gezicht lijkt ,eel wat. maar bereiken wij er wer- g h iets mee? Ter toelichting wil ik de ind 'nde kanttekenin9en "ïaken. f,s niet de eerste keer dat de 9e" de bewoners het idee van in- in het verkeersgebeuren geeft, ierleden zijn er meermalen (vaak lefundeerde) verzoeken vanuit •Iking gedaan om bepaalde ver- jituaties te verbeteren. Zo er al de gemeente werd gereageerd. de mensen aangehoord en op «vist werden er beloften gedaan nadere studie over de haa,_ *heid van de gewenste verandering. ld 9Yia9 Niets, behalve bij de betrok- I ^bewoners een gevoel van teleur- kwa$ over de onwil van de 9emeente- /r:JjW enkele maal. bij onderwerpen e,bp meerdere plaatsen gelijktijdig de gemeente opdoken, zoals njJorbeelcJ bij de'diverse aanvragen het instellen van woonerven, zocht "ërneente haar heil in het oprichten een werkgroep waarin alle betrok- ">n werden verzameld Deze werk- >ERp kreeg dan de taak om. in dit spe- <e geval. ,,de woonerfproblematiek e gehele gemeente te bekijken". \iit volgden vele aktiviteiten voor de en skken werkgroepsleden: zo gaven Leuoorlichting op wijkavonden, zorg- ,a96 voor voorlichtingsmateriaal (ver- 12^en dankzij eigen kontakten met de ire overheid), en organiseerden ze huis-aan-huis enquete in de gehele "■eente. Daarnaast werden alle rele- mme gegevens over woonerven om- n erkt tot een uitgebreid rapport, kon- es werden opgesteld en. tezamen de uitgewerkte enquêteresultaten, aangeboden aan het gemeentebe stuur. Door het gemeentebestuur werd bij de aanbieding van het rapport ge steld dat de adviezen op hun haalbaar heid bekeken zouden worden. Maar wat gebeurde daarna? Tot nu toe niets, behalve ook hier bij de betrokken werk groepsleden een gevoel van teleurstel ling dat de gemeente zo passief reageert op alle aangedragen gege vens. Voor de komende verkeersavond dringt zich onvermijdelijk een parallel op met de bovenstaande voorbeelden: inspraak - uitspraak - afspraak, en ver volgens zullen de aangedragen ideeën getoetst moeten worden op hun haal baarheid. In deze laatste fase begint dan dus opnieuw de onzekerheid voor de bewoners! Om een betere gang van zaken te garanderen en de betrokke nen enigszins tegemoet te komen zou de procedure tenminste uitgebreid moeten worden met een soort waar borg dat de afspraken snel worden na gekomen; bijv. in de vorm van een toet singsavond na een paar maanden om te bepraten welke afspraken er wél en welke afspraken er niet (en waarom niet) zijn gerealiseerd. Een bijkomend gevaar van de ver keersavond lijkt te zijn dat er geen we zenlijk nieuwe argumenten naar voren zullen komen. Tot nu toe hebben tal van groeperingen al duideljk naar voren ge bracht waar het. naar hun idee. met het verkeer in Leusden aan schort. Doordat op die avond alle mogelijke groepen, met mogelijk sterk uiteenlopende ideeën, aanwezig zullen zijn. lijkt het bovendien teveel gevraagd om te ver wachten dat er dan kant-en-klare, haalbare oplossingen kunnen worden gevonden Wel zullen alle betrokkenen weer even de schijn kunnen krijgen dat er naar hun ideeën serieus wordt ge luisterd. Waar het op dit moment om gaat. is dat er een politieke keuze ge daan moet worden om konkrete ver keersmaatregelen te nemen; maatre gelen die mogelijk zwaar kunnen vallen bij bepaalde groepen verkeersdeelne mers! De onduidelijkheid op de verkeers avond wordt zo mogelijk nog groter, omdat de tendens bestaat om erg veel aandacht te gaan besteden aan de slechte mentaliteit van de verkeers deelnemers. (o.a. via het vertonen van een desbetreffende film). Alhoewel het zeker waar is dat deze mentaliteit van grote invloed is, heeft tal van onderzoe ken aangetoond dat deze mentaliteit op zich erg slecht is te beïnvloeden; er is hooguit een kortdurend, tijdelijk effekt. De verantwoordelijkheid voor de ver- weekenddiensten 111 -KEINDE 13/14 JANUARI -3ARTSEN de huisartsen in de gemeente Leus voor de praktijken van de artsen Van Berg/Binkhorst/du Boeuff, Boersema/ li, Lantink/Verhagen. Van Nieuwkerk en Toom neemt dit weekeinde waar: J.H.A rsema en L. A. M. Koch, Kon. Juliana- 15. Achterveld, tel 03425-1222. ir spoedgevallen; spreekuur zaterdag- et :ondagmiddag om 14 uur Visites graag r 10 uur 's morgens aanvragen JTHEEK itheek Leusden. Torenakkerweg-win- :entrum Rozendaal Geopend van andag tot en met vrijdag van 8.30 tot 50 uur en uitsluitend voor spoedeisende allen van 19.30 tot 20.00 uur Op zater- I en zondag geopend van 14.00 tot 14.30 en van 17.30 tot 18.00 uur IKVERPLEGING weekeinde heeft zr. S.S. Steringa-de Marterhoeve 4. tel. 43882 dienst In de 3k volgende op dit weekeinde heeft mddienst: zr. S.S. Steringa-de Boer. ~RLOSKUNDIGE vr. Thuis-Paulussen, Kon Wilhelmina- n 18. Amersfoort, tel. 033-10886 bg.g 500 NDARTS or noodgevallen in het weekeinde: Dok- dentrale Amersfoort, tel. 033-22000. MAATSCHAPPELIJK WERK EN GEZINS VERZORGING De spreekuren van de gezamenlijke dienstverlenings-lnstellingen in Leusden en Achterveld zijn als volgt: LEUSDEN-CENTRUM: In de boerderij Groot-Krakhorst. Bolderikhof 18. Leusden-Centrum, tel. 45618: Maandag 14.00-15 00 uur Maatsch werk. Gezins verzorging; dinsdag 14.00-15 00 uur' Maat sch.werk, Gezinsverzorging; donderdag 14.00-15.00 uur: Maatsch.werk LEUSDEN-ZUID: In het Groene Kruisgebouw, Roo van Alde- wereltlaan 13. tel 40818: maandag 14 00- 15.00 uur- Gezinsverzorging. Maatsch werk; vrijdag 14.00-15.00 uur- Maatsch werk. Ge zinsverzorging; weekendbereikbaarheid 33924. DIERENARTSEN: Dierenkliniek: dierenarts M.J S.C. Tijmen sen-Van de Kamp, Landweg 321Leusden, tel. 033-44488 Dierenartsenpraktijk: Henegouwen 11 Leusden-C.dierenartsen P J. Werkman en K Schipper Voor noodzakelijke behandelingen en spoedgevallen van kleine huisdieren (gezel schapsdieren) eerst bellen 033-21827. ACHTERVELD: In het Witgele Kruisgebouw, Walter van Amersfoortstr. 30. tel. 03425-1333: maan dag 11.00-12.00 uur Maatsch werk. vrijdag 9 00-10.00 uur: Gezinsverzorging Moeders voor Moeders, mevrouw M L Ro- zendaal-Doucet. Jan van Arkelweg 47, Achterveld, tel 03425-1853 keersonveiligheid zou door de ge meente wel erg licht worden opgevat, indien de oorzaken van de verkeerson veiligheid hoofdzakelijk worden gelegd bij deze mentaliteit (en dus bij alle be woners); hieraan zou de gemeente dan betrekkelijk weinig kunnen doen. Een echte verbetering is pas moge lijk indien het juiste verkeersgedrag wordt afgedwongen door een goede vormgeving van de weg. Het is nu juist de verantwoordelijkheid van de ge meente om hiervoor in het allervroegste stadium te zorgen Uit de plannen voor de verkeersavond blijkt gelukkig dat de gemeente inderdaad van plan is om en kele konkrete maatregelen voor te stellen Sommige ideeën lijken zinvol, maar van andere kan slechts worden gezegd dat de tijd al lang voorbij is dat de dodelijke ernst van het verkeer te gemoet kan worden gekomen met per soonlijke, ad-hoc maatregelen, die bo vendien nog min of meer ludiek van aard zijn. Het zou niet onverstandig zijn als de gemeente zich eens wat meer buiten de gemeentegrenzen zou gaan oriënteren en overleg zou gaan plegen over uitge voerde maatregelen en (vooral) over de daarbij reeds opgedane ervaringen. Op deze wijze kan sneller een goed pakket van maatregelen worden opgesteld zonder daarbij zonodig eerst zelf erva ring op te doen. Is de gemeente, binnen dit kader, bijvoorbeeld op de hoogte van: 1de gegevens van ,,het eerste natio nale verkeersveiligheidskongres" (in april jl. in Amsterdam), waarbij met name de verkeersonveiligheid van (brom-)fietsers en voetgangers Gevonden en verloren ACHTERVELD - Bij de politie te Achterveld, tel 03425-1607. is als ge vonden opgegeven: halsband waaraan riem en een stuk ketting; 3 sleutels aan plastic ring; 1 zwart lederen handschoen VERLOREN; gele portemonnee met 2 sleutels; zilveren dameshorloge merk Timex met zilverkleurig bandje: gouden dameshorloge met zwart gevlochten bandje; gouden ketting met gouden tientje eraan; twee sleutels met penning en inskriptie Jackson"; bruine leren handtas met twee portemonnees waar van één 10.- inhoudt; drie sleutels merk ..Kubota" zilveren armbandje; bruine leren da mestas met rijbewijs, paspoort en wat geld; gouden horloge aan gouden ket ting; sleutelbos met drie sleutels en klein poppetje; zwarte sjaal met groene strepen; gele autopechlamp merk Son- ca; Batavusfiets framenummer 5357185, blauwe sporttas met oranje shirt en sportschoenen; groene leren honden riem met penning, twee bank biljetten van 100.-; sleutelhanger met kontaktsleutel Datsun en 2 gewone sleutels. WEGGELOPEN: grijze poes met zwarte poten; grijs gestreepte poes van 9 maanden. GEVONDEN: zwarte zwemvlies; bankbiljet van 5,-; bos autosleutels; paar Noorse handschoenen; groene brievenbus met nummer 14; rood blauw kinderschoentje maar 22; wollen sjaal; oranje-witte muts; paar leren he renhandschoenen; zwart damessjaal tje; slede met opschrift ..Davos Germi- na"; twee autosleutels Citroen; voetbaltas met opschrift Impala, in houdende schoenen en geel jack; sleutelbos in zwart etui; groene ijsmuts met witte pluim; paar hoezen van kunstschaatsen AAN KOMEN LOPEN: veelkleurig poesje met korte staart; zwarte Af ghaanse hazewindhond; zwart hondje mef bruine poten. Inlichtingen kunt u verkrijgen bij de Rijkspolitie te Leusden-zuld, Arnhemseweg-Oude Rijksweg, telefoon 033-44444. -WEER Het mooie van het weer is dat het zo nivellerend kan werken. Vooral Bis het extreem mooi of extreem slecht wordt. Dingen die normaliter met kunnen, moeten ineens en din- len die anders niet moeten, kunnen ineens. Als het bijvoorbeeld boven de 0 dertig graden wordt, dan gaan zelfs de colberts van mensen boven de 1 zestig mille uit. Trouwe genoten van 1^jc1e white collar class zitten dan plot seling zonder strop in hemdsmou- 'en en blijken dan - o, heer - ook toog te zweten. Ander voorbeeld: het is tien gra- den onder nul en je gaat met de trein van X naar Y. In de vertraagde trein jiz'in no9 slechts staanplaatsen voor Jde tweede klas-passagiers. Komt a er een conducteur aan, die zegt: „U mag wel in de eerste klas gaan zit ten". j Nivellering. Gewone stervelingen tussen de sub-top van het zakenle- ven en militairen met een VSOP- r' gehalte. En dat zonder bijbetalen. Dat krijgt slechts het weer voor el kaar. Nog een voorbeeld- voor de tra ge jongens achter in de klas: Als Kok en Spit en Dutman en zo bij de onderhandelingen over de arbeids voorwaarden zouden vragen om een gegarandeerde dneweekse wintervakantie naast de bestaande zomervakantie - daar zou toch geen haar op Van Veens hoofd over prakkizeren? Maar ondertussen hebben de bouwvakkers, die de tweede fase zouden bouwen, er wel al drie weken bij moeder de vrouw op zitten. Door wie ook weer? Juist, door het weer. En waar was u? Deed u een po ging tot skieèn in Val d lspèrt? Of had u dit jaar willen langlaufen op de flanken van de Nattermann? Dat was dan wel even pech. Want het winterde hier meer dan daar en de ware ijspret was hier te beleven. Hoewel. Die ijspret van de bouwvakkers viel ook wel wat te gen. Zo'n eerste week is leuk en zo'n tweede ook nog wel door te komen, maar dan wil je die hamer of troffel wel weer eens in je handen hebben. Dan worden het een soort werklozen, zij het dat hen de weten schap dat het slechts om pe riodieke onthouding gaat, tot troost kan zijn. Of zat u misschien op Spaanse eilanden het Oudejaar te vieren. Dan is het toch nog een beetje ijs pret geworden met al die koude kip en koude patat. Daar had u ook wel voor thuis kunnen blijven. Maar ik kan u gerust stellen: er is ondertussen niks gebeurd. Geen verschil van mening, geen ruzie. Zelfs de erkende querulanten ble ken niet tijdig anti-vries tot zich ge nomen te hebben. Dus resteert als enig nieuwsfeit van de laatste da gen, dat er een tweede vrouwelijke politieagent in Leusden losloopt. Haar collega, die hier als eerste vrouwelijke agent al wat langer ronddart, is daar zeer mee in haar schik, want volgens haar brengen vrouwen meer menselijkheid in het korps. Ik ben zeer bereid zoiets te geloven, maar voor fout parkeren berekenen de dames hetzelfde ta rief als de heren dus echt nieuws is ook dat niet. Nee hoor, niks gemist. U had net zo goed diep onder de wol kunnen kruipen in uw eigen warme bed. Dan had u meteen het nuttige met het aangename kunnen verenigen, want de burgemeester heeft in zijn laatste toespraak van het vorig jaar er nog even op gewezen dat we in Leusden de twintigduizend inwo ners niet hebben gehaald in 1978. Maar daar Is, zo merkte de burger vader in zijn schalksheid op, best wat aan te doen. Akkoord, maar dan moeten de bouwvakkers ook weer in gestrekte draf aan het werk om wat huizen te bouwen voor de eigen aanwas. An ders zou ook dat goede begin slechts half werk zijn. K. binnen de bebouwde kom centraal stond? Op dit kongres werd uitge breid gerapporteerd over de effek- ten van allerlei uitgevoerde maatre gelen. 2. de gegevens van de verkeerstech nische leergangen van de ANWB? 3. het standpunt van de ANWB over het instellen van woonwerven in Leusden? 4. de resultaten van een studie van het SVT over de toepassing en vormge ving van verkeersdrempels. 5. de lopende experimenten van de SWOV en Rijkswaterstaat naar de effekten van de vormgeving van wegelementen op het feitelijke w«ru«^r<;nedraa zoals o.a. bij de demonstratie fietsroutes in Den Haag en Tilburg en bij de „herinde- lingsgebieden" in Rijswijk en Eindhoven? De aktiviteiten van deze instanties zijn er met name op gericht om gege vens te verzamelen waarmee elke ge meente haar voordeel kan doen Het is dan echter wel zaak dat de gemeenten zich op dit gebied iets minder autonoom opstellen en gebruik durven te maken van de verzamelde ervaringen van an deren bij het oplossen van de eigen verkeersproblemen. G. J. Blaauw. Korenschoof 12. Leusden-centrum Opgave voor deze rubriek uitsluitend schriftelijk (zo kort mogelijk) aan de redaktle van de Leusder Krant, vaste week-aktivitelten, Postbus 11Leusden-centrum of op ons kantoor: Rozendaallaan 9. De redaktle stelt zich niet verantwoordelijk voor eventuele fouten In de opgaven. EHBO-AVONDEN De EHBO-Vereniging afdeling Leusden houdt elke donderdag van 20 tot 22 uur haar instructie-avond in de openbare school „De Heerdt" te Leus den-C KINDERCLUBS Kinderclubs werkgroep Geref. kerk (vrijgemaakt). Elke zaterdagmorgen boerderij Groot Krakhorst voor kinderen van 5 tot 12 jaar van 10 tot 11.30 uur. DE ZONNEBLOEM Bejaardensoos: iedere dinsdag van 14 tot 17 uur. Handwerkclub: iedere donderdag van 14.30 tot 17 uur. Deze aktiviteiten worden gehouden in de Johanneshoeve, Hamersveldseweg 40. Leusden-centrum. LATENT TALENT Kursussen voor en door inwoners op het gebied van Samenleving. Hobby en Techniek. Cultuur en natuur. Moderne talen en Kreatieve Handvaardig heid Programmablad verschijnt halfjaarlijks half augustus en eind decem ber Nadere inlichtingen: 033-41580 en 42992. BIBLIOTHEKEN Nieuw Langenbeek: Leusden/Centrum: dinsdag van 14 tot 17.30 uur en van 18.30 tot 21 uur. Woensdag van 10 tot 12.30 uur en van 14 tot 17 30 uur. Donderdag van 18.30 tot 21 uur Vnjdag van 14 tot 17.30 uur en van 18.30 tot 21 uur. Zaterdag van 10 tot 12.30 uur. Zondag en maandag gesloten Boekenmolen: Leusden/Zuid: Maandag van 14 tot 17 uur. Dinsdag van 19 tot 20 uur. Donderdag van 14 tot 17 uur Vrijdag van 18.30 tot 20 uur Achterveld: Vrijdag van 19 tot 20 uur. Zondag van 10.30 tot 12 uur. Dinsdag van 15.15 tot 16.30 uur. OPPASDIENST LEUSDEN Voor een oppas kunt u bellen naar mevr. B. Hassink, Azuriet 17, tel 43132, Leusden-Centrum. JEUGDCLUBS 't Claeverenblad, uitgaande van de Hervormd/Gereformeerde Kerk Leusden. Jeugdclubs in het jeugdhonk 't Ciaerverenblad, Hamersveldse weg 102, Leusden-centrum, telefoon 033-43901 - 5 t/m 7 jaar: elke woensdagmiddag, van 14.30-16 00 uur. - 8 t/m 10 Jaar: elke maandagavond van 18.30-20.00 uur. - 11 t/m 13 |aar: elke woensdagavond van 19.30-21 00 uur. - 14 t/m 15 jaar: elke vrijdagavond van 19.30-21.30 uur. - 16 jaar en ouder: elke donderdagavond, van 20.00-22.30 uur. Elke zaterdagavond soosavond voor jongelui van 16 |aar en ouder Leusdenaren kunnen hiervoor een pasje krijgen. Start: zaterdagavond 16/9 om 20.00 uur. 't Trefpunt, Arnhemseweg 75. Leusden/Zuid. telefoon 033-41040 Uit gaande van de Nederl. Herv./Gerertorm. Kerk. - 7 t/m 9 jaar: elke maandagavond van 18.30-20 00 uur. - 10 t/m 12 jaar: elke woensdagavond van 19.00-20.30 uur - 13 t/m 15 jaar: elke vrijdagavond van 19.30-21 00 uur (onder voorbe houd). DE UW-LEUSDEN ORGANISEERT: In Centrum: iedere donderdagmiddag van 14.00 tot ca 16.30 uur en een seniorensoos in Sportzaal Groenhouten. De Meent 4. In Zuid: iedere dinsdagmiddag van 14.00 tot ca. 16.30 uur een senioren soos in de Roda-kantine. Burg Buiningpark. Op beide sociëteiten kunt u o.a. kaarteri, handwerken, sjoelen, een praatje maken e.d. en ieder is daarbij van harte welkom. Voor bezoekers/sters die slecht er been zijn of niet op eigen gelegenheid naar één der sociëteiten kunnen komen, kan eventueel voor vervoer ge zorgd worden Wilt u daarover dan even bellen naar mevr. Geomini, tel 42339 voor Centrum en naar mevr. Brinkert, tel. 40710 voor Zuid. SENIORENGYMNASTIEK Elke donderdagmorgen van 9.30-10.00 uur in de Johanneshoeve, Ha mersveldseweg 40, Leusden-c. BLIJHOF Speel- en rekreatievereniging. Alle aktiviteiten vinden plaats in het club gebouw: Ansfriduslaan 49. Peuterspeelzaal: Iedere ochtend van 8.45-12 00 uur, leeftijd 2-4 jaar. Winterclubs: 6 en 7 jaar, woensdag 14.00-15.15 uur; 8 t/m 10 jaar. don derdag 16.15-17.30 uur. Volksdansen: maandag 16.15—17.15 uur, 6 t/m 9 jaar maandag 19.00-20.00 uur, 10 jaar en ouder. maandag 20.30-22.00 uur, jongeren en volwassenen Hobby-Instuif: eens in de 14 dagen op zaterdag van 10.00-12.00 uur, vanaf 4 jaar. Let op aparte berichtjes in de krant. Film: iedere laatste woensdag van de maand vanaf 4 jaar Aanvang 13.30 en 15.30 uur. PROGRESSIEF LEUSDEN Iedere dinsdag vóór de raadsvergadering houdt Progressief Leusden een openbare fraktievergadering op Hamersveldseweg 5. Aanvang 20.00 uur. GEMENGD KOOR TREEKSANGH Iedere woensdagavond van 20.15 uur tot 22.15 uur repetitie in de grote zaal van 't Ros Beyaart. Hebt u belangstelling, kom dan eens langs VROUWENCAFÉ LEUSbEN Elke maandag van 20 tot 24 uur, Eet-café De Hakhorst. Waarden 25. Leusden-centrum Inlichtingen: Ada v. d. Vlist. Landweg 76. Leusden-c telefoon 42214, en Riet van Heerewaarden, tel. 43689 ACHTERVELD Donderdag 11 januari: 13.30 uur Be jaardensoos Ons Gebouw Zondag 14 januari: 11.30 uur: Früh- schoppen d'Ouwe Peerdestal. Maandag 15 januari: Klaverjas- competitie S.V.A. 20.00 uur - Kantine sportpark Dinsdag 16 januari: 9.00 uur-Welfare club Zonnebloem - Ons Gebouw. Dinsdag 16 januari: 20 00 uur - E H.B.O. - Ons Gebouw Dinsdag 16 januari: Verkeerscursus- 20.00 uur - Ons Gebouw Woensdag 17 januari: Handwerkhob- byclub - 9 00 uur - Ons Gebouw. Donderdag 18 januari: 13 30 uur - Bejaardensoos - Ons Gebouw Donderdag 18 januari: K P O -20 00 uur - Zaal café Buitenlust LEUSDEN-CENTRUM EN ZUID Donderdag 11 januari: Oude Ge meentehuis. De Beaufortweg - 20.00 uur - Vergadering commissie naamge ving Donderdag 11 januari: Raadszaal Gemeentehuis - 20 00 uur - Vergade ring Jeugdraad. Vrijdag 12 januari: Ros Beyaart - 20 30 uur - Nieuwjaarsbijeenkomst VVD Vrijdag 12 januari: De Til-19.00 uur- Avond voor jongeren van 8 t/m 14 jaar. Maandag 15 januari: Raadszaal Ge meentehuis - 19.30 uur - Vergadering commissie onderwijs en welzijn Dinsdag 16 januari: t Trefpunt - 20.00 uur-Jaarvergadering NCVB-Leusden- zuid. Woensdag 17 januari: De Til - 20.00 uur - Bijeenkomst Rooie Vrouwen. WINTER Wat een legendarische win ter. Onze kindskinderen kunnen vertellen hoe koud het was en hoe hoog de sneeuw, in het jaar Onzes Heere 1979, zoals m'n opa dat deed over de winter van 1890 en dan dacht ik ook 't zal welHet watermolentje in m'n tuintje heeft een gekke punt muts, de vuurdoombessen gloeien fel op tussen het groen en de blanke sneeuw. Een verkleumde merel zit gul zig de rode besjes te verslinden. Haastig zonder te kauwen slikt ie ze In. Er ligt brood en zaad op de voerplank, maar de vogeltjes die ik zo graag zie, krijgen geen kans, vinken, mezen, rood borstjes en ander klein spul waar ik de naam niet van weet, worden verjaagd door brutale spreeuwen. Met d'r lange scherpe snavels veriagen ze het kleine grut. Het bordjeNiet voor spreeuwen" negeren ze ge woon. Ze kunnen zeker niet le zen. Op een afstandje zitten schijnbaar onverschillig een paar onbekende, groenachtige mussen en een met gele strepen op zijn veren pak, dat is zeker een geelgors. Een mees buitelt aan een draad en probeert pin da's open te hakken. 't Is een boeiend tafreeltje in die wijde witte wereld. Het dorp is mooi, de scherpe kantjes zijn er af, de rode daken van de tweede fase" zijn in een witte lijst gevat. De geluidswallen zijn besneeuwde duinen waar strui ken hun armetierige sprietjes omhoog steken. Glibberend en glijdend ga ik de post uit de wettelijk 10 meter verder gelegen bus opvissen, 't Is toch verrekte koud, vertwijfel de lieden proberen het heilige koetje aan het melken te krijgen om dan voorzichtig laverend weg te komen. Had je vroeger niet, met de fiets. Dat hadden we niet gedacht, dat we zo'n winter zouden krijgen. Het blijkt uit al lerlei verhalen dat het leven wel watontregeld" is Onbegaanbare wegen, 't openbaar vervoer in het slop Bij een lang aanhouden van die strenge vorst kan het bedenke lijk worden. Stallen en kassen zonder verwarming en mis schien ook wel verpleeg- en bejaardenhuizen. En dan die stallen en kassen. Het zou toch wel erg zijn, als ik de kranten geloven mag. En wij zelf dan in onze com fortabele woningen, afhankelijk van een gasbel of stroom en Ira nese olie, zoals pas In het een of andere buitenland, je zit dan maar mooi zonder. We hebben nog niet eens een schoorsteen op het dak om als het nodig mocht zijn de boel een beetje warm te houden. D'r schijnt toch nog een wet te zijn, die schoor stenen verplicht stelt. Het wordt tijd de wet weer e's op te halen dan kunnen we het grove vuil zelf verbranden Hoewel we slapen met de ramen open en dan worden we wel eens be klemd wakker door de rook uit de open haarden die naar bin nen slaat. Er was eens een Vlaamse schrijver, Stijn Streuvels. die kon toch mooi over de winter schrij ven. Als je het verhaalSneeuw" leest, dan krijg je het al koud Die Stijn was eigenlijk warme bakker van zijn vak, dus weet je maar nooit, waar een bakker toe ko men kan. Nou we het toch over ambachtslui hebben, die komen we veel te kort. Er komt een tijd, dat die jon gens weer de eer krijgen die hun toe komt. Pas zag ik een stra tenmaker, die was bezig zo'n ouwerwets straatie te leqqen met van die halve cirkels, feilloos legde hij z'n kwadraten. Had ik een hoedje, het ging af voor die man die in een wirwar van draden buizen en kabels m'n autootje weer aan de praat knjgt, en voor de man die m'n huisvuil weghaalt, drie tot vier ton per dag tilt hij in die gele koffiemolen, of voor de lood gieter, die m'n onder water ge lopen boeltje redt. Wat is een mens nog in deze tijd met een kapotte tv?Ergens ben je dan nergens" da's een eigentijdse uitdrukking. Nog steeds dat hoedje, voor de boer en de tuinder, die toch maar veel handenarbeid moet leveren. We zijn gek op gerookte paling, maar waar vang ik die? 't Wordt allemaal voor me ge daan zonder computer. Ook zijn er jongens, die in een klein bootje met een hamertje in het water van de publiciteit zitten te petsen, en nogal wat golfjes ma ken, da's ook hand- en denk werk. Duizend mogelijkheden voor jonge mensen die ,,echt" aan de slag willen, 't kan des noods nog met hetwitte boord" om. Wellicht kan de Leusder krant een Zwanebord spel be schikbaar stellen voor die knul len en meisjes die een .Am bacht' willen leren. Dan raken ze die spellen kwijt en worden duizenden vacatures vervuld. Dat is nou economie. Intussen is de legendarische winter aan 't verdwijnen, dus nog geen verhalen over hoe koud het was en hoe dicht bij. Sp. kerkdiensten ACHTERVELD Ned. Herv. kerk Zondag 14 januari 9 00 uur ds Vree kamp uit Epe R.K. kerk Zaterdag 13 januari: 19.00 uur: H. Mis Zondag 14 januari. 8.30 uur: H. Mis, 10.30 uur: Hoog Mis. LEUSDEN Hervormde Kerk Zondag 14 januari Dorpskerk 10.00 uur. ds. S Kuyper. Leusden. Geref/Herv opendeurdienst; 18.30 uur: ds Weernekers. Geref/Herv dienst. Marcuskerk 9.00 uur: ds. Ridderbos. Geref dienst; 10.30 uur ds. Kooman, Herv. dienst, viering H. Avondmaal; 19.00 uur: ds. J P van Steenbergen. Leusden, Geref/ Herv dienst Gert. kerk (vrijgemaakt) kerkgebouw Arnhemseweg 75. Leus den-zuid. Zondag 8.15 uur: ds M. Nap; 16.30 uur: ds. M. Nap. R.K. Kerk R.K. St Jozef: za 19 00 uur H Mis; zo 8.00 uur: H Mis, 9.30 uur: H. Mis; 11.00 uur. H Mis R.K. Kapel Don Bosco: za. 19.15 uur: H Mis; zo. 10.00 uur H. Mis; 11.30 uur: H Mis.

Leusder Krant | 1979 | | pagina 17