Kwaliteitszonwering voor sneeuwwitte prijzen Girlfriends", sympathieke vrouwenfilm fRfcKËN extra-winterkortingen van 20-25% t/m 3 februari 1979 ^usder Krant - Kijk op de film DONDERDAG 11 JANUAR11979 19 lie Mayron als Susan in „Girlfriends' 1ÜKTIONEEL filmagenda Amersfoort Scène uit: „Girlfriends". GIRLFRIENDS Als we het hebben over vrouwen films, dan kun je daaronder ver schillende „soorten" rangschikken. Je hebt de harde, strijdbare vrouwenfilms, je hebt de pseudo- vrouwenfilm, je hebt films over vrouwen en je hebt vrouwenfilms met een zacht infiltrerend karakter (er zullen nog wel méér soorten zijn). De film van regisseuse Claudia Weill „Girlfriends" behoort ongetwijfeld tot de vrouwenfilm met het zacht in filtrerend karakter, zoals de maak ster ervan ook zelf zegt. Dat wil overigens niet zeggen, dat deze film daarom minder goed zou zijn. Inte gendeel. „Girlfriends" is een prima film geworden. Geen moeilijke film, niet strijdbaar, maar gewoon sym pathiek en amusant om naar te kij ken. Vooral ook door het uitstekende spel van Melanie Mayron als Susan in de hoofdrol. „Girlfriends" is door de gewone, simpele benadering, doordat het een stukje uit het dage lijkse leven is, voor velen herken baar. Dat is misschien ook de reden dat „Girlfriends" bij een groter pu bliek aanslaat, dan van een dergelij ke „vrouwenfilm" verwacht werd. Het verhaal is niet ingewikkeld, maar wordt door Claudia Weill prima in beeld gebracht. Susan Weinblatt. net van school af. verdient haar brood met het fotografe ren van bruiloften en bar mitzvahs. Ze deelt een flat op de 5e etage ergens in Manhattan met Anne Munroe, een dichteres in de dop. tot op een dag Anne de man ontmoet waarmee ze besluit te trouwen. Susan is nu gedwongen op eigen be nen te gaan staan, waarbij ze vaak in komische maar moeilijke situaties ver zeild raakt Anne. die ondertussen moeder is geworden, beschouwt Susan als sterk en onafhankelijk. Susan, die het alleen vechten moe wordt, ziet alleen Anne's zekerheid Ironisch genoeg, brengen deze verkeerde opvattingen de twee vrouwen ertoe om hun levens zodanig te veranderen dat ze vriendinnen wor den. maar nu op een nieuwe en diepere manier. (Grand 5. eerste week. 16 jaar). TURKSE NON Door het te korte tijdsbestek van vori ge week hebt u niets in deze rubriek kunnen lezen over de film ..De Turkse Non'' Eigenlijk is dat niet zo heel erg, want alleen de liefhebbers van sadisme vermengd met sex zullen ..De Turkse Non" van regisseur Mingozzi met ple zier bekijken Het verhaal van een non. die rond 1400 al feministe schijnt te zijn (weg met de mannen) en denkt voor een deel de (Italiaanse) mannen weg te kunnen werken met behulp van de in vallende Turken. Nou zijn die Turken ook geen doetjes en het gevolg is. dat de lieve Flavia (gespeeld door Florinda Balkan) steeds maar weer gekon- fronteerd wordt met de kracht der man nen. gesublimeerd in verkrachtingen en martelingen. En dat laat regisseur Giancarlo Mingozzi dan ook met graagte zien Zoals gezegd voor de echte liefhebbers (Grand 2. tweede week, 16 jaar). IN HET KORT Nog eventjes in het kort de films, die ook deze week zijn geprolongeerd Force 10 from Navarone. Het „ver volg" op de befaamde „Kanonnen van Navarone'dit keer met Robert Shaw, Harrison Ford, Barbara Bach en Ed ward Fox in de hoofdrollen Spektaku- lair en relativerend dat zijn de woorden, die je voor deze film,het beste kunt ge bruiken De grimmige spanning van „Guns of Navarone" ontbreekt vrijwel geheel. In de plaats daarvan krijgen wij de in spitse dialogen gebrachte James Bond-achtige spektakels van Edward Fox en zijn bommen-koffertje en de bravour van Robert Shaw. (Vierde week. Grand 1.12 jaar). Even en oneven. Prima moderne slapstick film van de hedendaagse dik ke en de dunne: Bud Spencer en Te rence Hill. Deze keer zijn de vier vuisten aan het werk om een einde te maken aan een machtig goksyndikaat En dat gaat gepaard met rake klappen (Grand 3. vierde week, alle leeftijden). Jaws II. Voor de vijfde week kunnen liefhebbers van dit rampengenre de eerste, spektakulaire spanningen van „Jaws" van Steven Spielberg nog eens dunnetjes opnieuw beleven met deze „Jaws II". Het eerste deel is groten deels een fantasieloze herhaling van Spielberg's versie, het tweede deel be gint een eigen leven te leiden door het krachtdadige en zeer regelmatige op treden van de zwangere witte haai Voor wie de eerste „Jaws" niet heefl gezien, biedt „Jaws II" nog enigszins spektakulair vertier. (Vijfde week, Ci nema 1. twaalf jaar) Grease. Eigenlijk hou je het niet voor mogelijk, maar „Grease" heeft alleen al in Amersfoort zo'n vijftigduizend be zoekers getrokken. Na dertien weken. Ook de komende week hebben de ge trouwe aanhangers van John Travolta (en misschien van Olivia Newton John) de kans om hun favoriet nog eens te gaan zien. En voor wie dit fenomeen nog niet met eigen ogen heeft aan schouwd in deze matige, maar vak kundig gemaakte musical, moet niet nalaten dit te gaan doen. Dan weet je tenminste wat je gemist zou hebben, als je niet was gegaan En ook „Grease" heeft het eeuwige leven niet (Veertiende week, Cinema 2, alle leef tijden) Waterschapsheuvel. Tenslotte aandacht voor „Waterschapsheuvel" (Watership Down) naar het gelijknami ge boek van Richard Adams. Een schitterend poëtisch-realistische ge maakte tekenfilm in pasteltinten over een konijnenstam op zoek naar een nieuwe woonplaats. Onderweg beleeft de stam allerlei vrolijke èn dramatische avonturen Zoals ik al vaker in deze ru briek betoogde een schitterende film. een volwassen tekenfilm voor niet al te jeugdige kijkers. Aanbevolen (Vijfde week, Euro Cinema, alle leeftijden). BERT VOS IgRSFOORT - Deze week blijft ook nog rustig aan het Amersfoortse t. Terwijl het Amersfoortse Filmhuis haar serie films van regisseur junuel vervolgt, brengt Jogchem's Theaters in Grand 5 als nieuwe film la Weill's „Girlfriends". Een vrouwenfilm of een film over vrouwen. In jjeval gemaakt door een vrouw, zullen de feministen zeggen en dat is al [watOmdat de TROS niet durfde. Onder dat motto is de Nederlandse lm „Turks Fruit" met Rutger Hauer en Monique van de Ven terug in de ipen gebrachtm In Amersfoort is dit uitstekende produkt van eigen te zien in Grand 4. Nieuw is het erotische hoogtepunt uit Skandinavië: m doe je 't" en voor wie graag antwoord willen hebben op die bran- vraag, kan daarvoor terecht in Duo 1, een hele week lang. Clint tod (binnenkort is de nieuwste film van hem te verwachten: „Every :h way but loose") is in Duo 2 deze week opnieuw te zien in „Kelly's >es (Goud voor de dapperen) met verder Telly Savalas en Donald Su land in de hoofdrollen. In deze film wordt tijdens de Tweede Wereldoor- achter de linies jacht gemaakt op een enorme voorraad goud wie aan de weekfilm in Duo 1 nog niet genoeg heeft (of het antwoord Iels heeft gekregen), kan z'n hart verder ophalen tijdens de nachtvoor- jen van Duo 1 met „Hitsige vrouwtjes". Charles Bronson is in de itvoorstellingen van Duo 2 nog een keer te zien in „The Mechanic", slotte aandacht voor de jeugd: Euro Cinema presenteert in haar matinee- rstellingen op zaterdag- en woensdagmiddag „Zorro de ontembare", alle kinderen, die de ondertitels al kunnen lezen. Voor het overige zijn "|ms geprolongeerd. LOS OLVIDADOS Het Amersfoortse Filmhuis ver volgt haar serie Bunuel -films met „Los Olvidados" (Zij die vergeten worden). De film duurt een uur en veertig minuten en werd door Bunuel gemaakt in Mexico in 1950. Uit Bunuels vruchtbare Mexicaanse periode, die heeft geduurd van 1947 tot het begin van de jaren 60, komt „Los Olvidados" naar voren als een onbe twistbaar meesterstuk Het is tevens de eerste film waarmee Bunuel doordrong tot een groot publiek Op het Festival van Cannes in 1951 kreeg hij de re gie-prijs èn de prijs van de Internatio nale Kritiek Ook in Nederland werd de film destijds uitgebracht onder de titel „Zij die vergeten worden „Los Olvidados". een film over mensen in de armste wijken van Mexico-stad. heeft het thema van een „sociaal be wogen" film. een term die best gebruikt mag worden op voorwaarde dat ze ont daan wordt van alle sentimentele bijge- voelens Want Bunuels film is keihard, niets ontziend, koud en helder als het licht van Mexico zelf Bekend is het verhaal van cameraman Gabriel Figueroa, die tijdens de opna men veel tijd verloor omdat een fraaie wolkenpartij het beeld „te mooi" dreig de te maken „Luis Bunuel", zei Jacques Prévert naar aanleiding van „Los Olvidados", is niet een man die schaduwen laat zien In het harde licht staat scherp afgete kend de wreedheid van de maat schappij tegenover een kind dat aan zijn lot is overgelaten De enige weg die Jaibo en zijn jeugdbende openstaat is een weg die leidt tot bloedige aansla gen op kreupele bedelaars en blinde muzikanten Maar de simpele scheiding tussen slachtoffers en de veroorzakers van bruut geweld kan niet worden ge maakt: iedereen is slachtoffer en ag ressor tegelijk. De blinde muzikant brutaliseert na zijn steniging de gedul dige Ochitos en probeert het meisje Meche te verkrachten. Haat en angst bepaalt de relaties tussen Bunuels film personages en hun enige contacten bestaan uit bestiale paringen waaruit kinderen worden geboren als de onge wenste Pedro. Tony Richardson schreef in „Sight and Sound": „Bunuels visie, waarin geen compromissen mogelijk zijn, sluit elke verzachting van de bestialiteit uit. Maar -en dit kan niet nadrukkelijk ge noeg worden gezegd- hij toont het gru welijke nooit zonder artisticiteit. Er kleeft geen sensatiezucht aan de ma nier waarop het geweld in deze film ge stalte krijgt. Er is een balans tussen terreur en medelijden, tussen uitzicht loosheid en menselijkheid. En door de hele film heen zijn er warme, blije mo menten als de ellende tijdelijk op de achtergrond raakt het kleine meisje op de draaimolen, of Meche die heel aan doenlijk haar gezicht met melk wast om haar huid te verzachten. Ook is er me delijden. niet alleen ten aanzien van de hulpeloze Ochito, maar ook met Ped ro's egoïstische moeder Verhard en afgestompt door de verschrikking van haar rauwe bestaan verwaarloost zij Pedro, laat zich gemakkelijk verleiden door Jaibo. maar als enige van Bunuels personages, is haar een moment van inkeer gegund. Gedwongen door de autoriteiten gaat zij Pedro in de ge vangenis opzoeken. Hij is als een dier geworden, vals en desperaat, liefde is omgeslagen in wrok en haat. Als ze be gint hem verwijten te maken begrijpt ze plotseling haar eigen verantwoordelijk heid voor wat hij geworden is Impulsief wil ze hem troosten, vergeving vragen. Pedro krimpt voor haar weg Er valt niets meer te zeggen, niets meer te doen Zij draait zich om en loopt weg Als tragedie gedefiniëerd kan worden als „de balans en verzoening tussen dissonante en tegenstrijdige elementen", dan is dit de term voor „Los Olvidados.'/ (zaterdag tot en met dinsdag 20.15 uur; zaterdagavond ook om 23 uur). kwaad, die direkteur. Hij zei, dat door dat lawaai .nou vraag ik je! lawaai, zei die knuppel1 door dat lawaai de cliënten zich niet verstaanbaar konden maken. Geen wonder, zei ik, als ieder een mee staat te zingenWerd ie nog bozer en vroeg me meteen te verdwij nen Ik breng funktionele achter grondmuziek, zei ik, als iedereen mee staat te zingen. En ik breng het nog gratis voor de PTT ook. Maar gratis dingen, dat vond ie maar niks en ik moest verdwi/nen. Anders zou hij de politie bellen. Omdat ik bedelde Aan z'n gezicht was duidelijk te zien, dat hij zich weer begon op te winden. Rode blosjes op de wangen en ook z'n neus vertoonde die opvallende kleur, hoewel dit evenzeer aan de kleine glaasjes kon liggen, die de ober met ervaring aan bleef dragen op het minst geringste teken van de man. ,,Wat gebeurde er toen?" vroeg ik, me verplicht voelend het verhaal aan te blijven horen, nadat de muzikant ook mij had bedacht met een glas bier Sjarrel zweeg even nadenkend ,,lk heb me waardig gedragen,zei hij. ,,lk heb m'n accordeon gepakt en ben al spelend naar buiten gegaan. .Land of hope and glory" heb ik gespeeld, maar die direkteur snapte dat niet En nou zit ik hier". Hij pakte zijn koffer en haalde zijn muziekinstrument eruit. ,,Het is saai hier," stelde hij tevreden vast. „Ik zal wat voor funktionele achtergrond muziek zorgen. De klanten horen dat graag, heb ik op de televisie gezien bij Sonja Barendse.Een kwestie van In terpretatie. bedacht ik, maar zweeg. Binnen enkele seconden heerste er sfeer in het intieme café De man keek tevreden rond. Funktionele muziek", schreeuwde hij boven de accordeon- klanken uit. „Die postzegelplakkers kunnen barsten!" Welgemoed begon hij aan de Internationale.Dat is voor al die kapitalisten die goede muziek niet op prijs stellen,riep hij me na, terwijl ik opstond om aan de volgende etappe van mijn dagelijkse arbeid te beginnen. Hij grijnsde breed. Maar dat verander de al snel in een strijdlustige blik, toen de ober aan z'n arm begon te trekken. Ik heb de afloop maar niet afgewacht. Funktionele muziek wordt niet op prijs gesteld. De accordeonist heeft gelijk. En de PTT zou beter moeten weten Ritmisch postzegelplakken, muzikaal je belastingaanslag in ontvangst ne men of melodieus je geld storten, déér zit geen muziek in. Buiten in de winkelstraat stortte Ja mes Last zich boven op me. Maar ik had geen enkele boodschap te doen. Dus waarom zou ik? Opeens - ik had het kunnen weten - werden de fluiste rende trompetten met een tergende schok overstemd doorTulpen uit Am sterdam". En dèt is pas funktioneel, want met één oogopslag zag ik, dat Sjarrel, de muzikant, z'n nieuwe stekkie had gevonden naast de bloemenman. En die glunderde. V. AMERSFOORT - Filmagenda voor Amersfoort van donderdag 11 januari t/m woensdag 17 januari 1979. Grand, tel. 033-14632. GRAND 1: ..Force 10 from Navarone" Dagelijks: 13.30,18.30,21.15 uur. zondag: 13 30, 16.00, 18.30, 21.15 uur. Toegang 12 jaar. GRAND 2: „De Turkse non". Dagelijks 13.30, 18,30,21.15 uur zondag: 13.30,16.00, 18.30, 21.15 uur. Toegang 16 jaar. GRAND 3: „Even en oneven". Dagelijks: 14.00, 19 00,21.45 uur zondag: 14 00,16.30, 19.00, 21 45 uur. Alle leeftijden GRAND 4: „Turks fruit" Dagelijks 13 45, 18.45, 21.30 uur. zondag: 13.45,16.15,18 45. 21.30 uur Toegang 16 jaar. GRAND 5: ..Girlfriends". Dagelijks 13 45, 18 45. 21.30 uur. zondag: 13 45.16 15.18 45. 21.30 uur. Toegang 16 jaar Cinema, tel. 033-18900. CINEMA 1: „Jaws II" Dagelijks 1345, 1845, 21.30 uur zondag: 13.45,16 15.18 45. 21.30 uur. Toegang 12 jaar. CINEMA 2: ..Grease". Dagelijks 13.30, 18 30, 21 15 uur. zondag: 13 30,16 00,18.30. 21.15 uur Alle leeftijden Euro, tel. 033-33655. EURO: „Waterschapsheuvel" Dagelijks 13.45, 18.45. 21 15 uur. zaterdag: 16.15,18.45, 21.15 uur. zondag: 13.45, 16 15, 18.45, 21.15 uur. woensdag: 18.45, 21.15 uur Alle leeftijden. KINDERVOORSTELLINGEN EURO: „Zorro de ontembare" Zaterdag- en woensdagmiddag 13.45 uur Alle leef tijden Duo, tel. 033-16572. DUO 1: „Waarom doe je 't". Dagelijks. 14 15, 19 15.21.30 uur zondag: 14 15.19.15. 21.30 uur Toegang 16 jaar DUO 2: „Kelly's heroes" Dagelijks 14.00, 18.30, 21.30 uur. Toegang 12 jaar. NACHTVOORSTELLINGEN DUO 1: „Hitsige vrouwtjes" Vrijdag- en zater dagavond: 24 00 uur. Toegang 16 jaar. DUO 2: „The mechanic". Vrijdag- en zaterdag nacht: 00.15 uur Let op: gewijzigde aanvangstijd! Toegang 16 jaar -%man was woedend. Zelden heb ik |j boze man gezien en iedereen t, dat ik ze regelmatig tegenkom, smeet een vrij forse koffer op de k/ naast me aan het tafeltje en plofte Jr. „Ik neem aan dat deze stoel vrij '•Hij wachtte niet eens op antwoord, v.'rzwaaide naar de ober, en gezien reaktie, moest ik aannemen, dat heer regelmatig op deze stoel jrplofte om zijn vaste konsumptie te égen. We man smeet een koperen doosje rinkelende kwartjes en dubbeltje yet tafeltje en gromdeKapitalist/- ^uitbuiters". Toen zweeg hij. Nors, J een uiterst kwaadaardig gezicht sen buldog, die op het punt staat z'n felste menselijke tegenstander aan pakken wegens betreden van 2<sjes grond. „U bent boos", merkte 'jggerend op en ik had dat juist ge it ,.Boos?" loeide de man en zijn .n galmde door het etablissement. l>os? Meneer ik ben laaiend!", i zo'n geval kun je het beste rustig zhten op de dingen die komen en 1Wuurde niet zo lang. De man htte enkele malen diep ,,lk ben nu 'der laaiend,zei hij met een grijns, aar het blijven kapitalisten die een Woudige man als ik het brood niet de plank gunnen.De ober kwam j# het uiterst kleine glaasje met blan- f/lbeistof en hij nam het tot zich met geroutineerde gebaar, dat ervaren ikers kenmerkt. m." zei hij, ,,ik wilde een goede \d doen. Ik wilde onze samenleving 1 emoet komen in hun dagelijkse zor- J, ellende, verdriet en beslommerm- R. Las ik vorige week in de krant, dat Ji op de postkantoren ter verhoging de gezelligheid muziek wilde 'ngen. U kent dat wel, van die zachte kiipetfers en violen. Funktionele vtérgrond-muziek heet dat. Kom, Jfél dacht ik bij me zelf. Dat is een 9a idee. Ik zal ze helpen. En wat doe Ik ga naar het postkantoor met m'n 'Ordeon en begin daar een lekker •jntje te spelen. Om het niet te gek te wen begon ik met een rustig mu- kje Tulpen uit Amsterdam" gaat er Pt in, nietwaar?" Wknikte meelevend. De man maakte p de pauze gebruik om een nieuw f/uld glaasje te bestellen. „Maar wat cht u?" Hij keek me doordringend n. Ik dacht niks, maar deed een po- '9 direkteur vond het niet leuk, perde ik. Hij knikte, een tikkeltje Gurgesteld door het feit, dat ik de 'Jatie zo snel had doorzien. „Hij was Geru stunt door! Tot 3 februari geven wij winterkorting, op de toch al plezierige Geru-prijsjes. Kom kijkenKom profiteren En houdt u onze volgende advertenties in de gaten. Geru voor: rolgordijnen met de briljante bolletjes ketting. rolluiken, lamelgordiinen. zonneschermen en markiezen.

Leusder Krant | 1979 | | pagina 19