laat ze maar schuiven Kruisvereniging verwerpt het Nationaal Plan ■ALLEEN AL BUITEN DE BEBOUWDE KOM ZORG VOOR 70 KILOMETER WEGDEK ZORGVULDIG GEBRUIK PEKEL I.V.M. MILIEU VALLEICONCERT IN DE DORPSKERK GEZONDHEIDSVOORLICHTING EN -OPVOEDING 19 januari a.s. j Leusder Krant - plaatselijk nieuws DONDERDAG 11 JANUAR11979 gaanbaar gemaakt. Prioriteit wordt ver volgens gegeven aan de fietspaden Hoog op de lijst staan voorts de hoofd- ontsïuitingswegen Zo komen al snel Noorderinslag, Asschatterweg en de verbindingswegen met Stoutenburg aan de beurt Een uur of anderhalf wordt aan één stuk door gewerkt. Daarna koersen de wagens richting De Beaufortweg, waar mens en auto even op verhaal kunnen komen. Acht man is in totaal inge schakeld. waarbij steeds wordt uitge gaan van het bemannen van ieder voertuig met twee manschappen: mede opdat bij eventuele problemen de één de ander kan bijstaan. De taak van de mannen bestaat overigens niet alleen uit het weer be gaanbaar trachten te maken van het wegennet Meer dan eens moeten de handen uit de mouwen gestoken wor den om gestrande weggebruikers te hulp te schieten. Tegen drie uur 's nachts, als heel Leusden al lang op één oor ligt. keert de laatste strooiploeg terug op de thuisba sis. STRIJD Dinsdagmorgen Rond zes uur 's morgens wordt wederom de strijd aan gebonden met tot roetsj-banen gewor den wegen. Tot laat in de middag wordt de strijd met ijzel en opgevroren natte weggedeelten gestreden Ook de ont sluitingswegen van de diverse wijken worden ..meegenomen", terwijl, net als anders, extra aandacht wordt besteed voor en rond bejaardencentra en der gelijke. Opnieuw wordt door de beman ning van de gemeentewagens behen dig langs geparkeerde auto's, berm paaltjes en stoepranden gelaveerd. CONTROLEPUNTEN leder jaar van half november tot half maart houden vier vaste mensen van de gemeentelijke dienst in verband met mogelijke gladheid de wegen nauwlet tend in de gaten. Ze laten zich hierbij leiden door het weerbericht voor de bouw. Zodra sprake is van temperatu ren lager dan drie graden onder nul. begeven ze zich 's morgens om half vijf de weg Dat zout tast het milieu maar aan Bovendien: bepaald niet onder alle omstandigheden heeft dat zout als gladheidsbestrijder een effectieve wer king. Bij te hevige vorst maakt het de kwaal alleen maar erger IJZEL Afgelopen zondagmiddag. De inge zette dooi en de vallende ijzel hebben hun werk gedaan en wegen, straten en lanen in ijsbanen herschapen Geen zondagsrust voor het gemeenteper- soneel dat bij de gladheidsbestrijding betrokken is Rond een uur of vijf wordt er met strooiwagens op uit getrokken. De werkzaamheden zullen al met al tot drie uur 's nachts gaan duren. De verkeersdienst van de Rijkspolitie heeft via radio en tv weggebruikers aangeraden niet op pad te gaan als daartoe geen dwingende redenen zijn Een oproep, die niet tevergeefs ge weest blijkt te zijn. Als de duisternis is ingevallen, het licht van straatlantaarns weerspiegelt in de ijslagen op de we gen. de gemeentelijke strooiwagens meter na meter met zand en wat zout strooien, is namelijk nagenoeg nie mand op de weg te zien. Volgens de geldende instructies worden eerst de routes van de bus be- op pad. om op enkele plaatsen in de gemeente het wegdek ter plekke op gladheid te onderzoeRen. Plaatsen die als controlepunten dienen zijn weg gedeelten van Lockhorstenveg, Bur gemeester De 'Beaufortweg. Hes senweg en Asschatterweg Aan de hand van de situatie ter plaatse wordt beslist of al dan niet maatregelen ge nomen dienen te worden. Is het inzetten van manschappen en materieel nodig, dan worden ogenblik kelijk maatregelen daartoe genomen Behalve het eigen, vaste personeel wordt, indien nodig, een beroep gedaan op de firma's Van Schoonhoven en Os sendrijver. Dat laatste was onder meer nodig op oudejaarsdag, waarop in to taal 9uur aan gladheidsbestrijding werd gedaan. Nieuwjaarsdag was in zetten van de ploegen niet nodig, maar de tweede januari, waarop de sneeuw gestaag bleef vallen, waren de sneeuwploegen (in hoofdzaak werden toen de sneeuwschuivers ingezet) al met al veertien uur constant in de weer. Het was in die dagen, dat zich bij het dienstgebouw aan De Beaufortweg iemand meldde met oliebollen, als dank voor het door het personeel van de dienst verrichte werken Een unicum, want pluimpjes kunnen er voor de glad heidsbestrijders zelfden of nooit af. en dat. terwijl ze alleen al aan wegen bui ten de bebouwde kom zo'n 70 kilometer wegdek berijdbaar te houden hebben. (Van één onzer redakteuren). LEUSDEN - De soep die in het ge bouwtje achter het oude gemeente huis aan de Burgemeester de Beaufortweg wordt voorgeschoteld, gaat er maar wat best in. Wat wil je ook. Zo'n dikke anderhalf uur ach tereen waren ze met de sneeuw schuivers in de weer, bezig in de vrieskou van de heel late avond. Kou, die ondanks de verwarming in de cabine best voelbaar was. Over het uitgestrekte Leusdense wegen net ging de tocht, een wirwar aan wegen, waarop zich gezien het tijd stip, maar meer nog vanwege de gladdigheid, alleen hij zich ver toonde, die er noodzakelijkerwijs op uit moest. De rest zit thuis. Be haaglijk bij de buis. Had de gordijnen dicht gedaan en hield het mooie, maar o zo koude en vooral ook glad de, witte wereldje buiten voor gezien. Soep wordt gedronken, materieel zo nodig nagezien of gecontroleerd Strooiwagens krijgen een nieuwe la ding toebedacht: een lading, bestaande uit een mengsel van zand en zout. Weinig zout. want de mensen van de afdeling wegen en gebouwen die zorgdragen voor een berijdbaar houden van de Leusdense wegen, zijn felle te- a mooi iis met ^én *'kse sneeuwbui binnen de OMVANGRIJK kortste tijd weer ongedaan gemaakt kan worden. Aan de Léusdense Een omvangrijk werk al met al, dat ploeg is het werk echter best toever trouwd. Wat dat betreft kan gezegd worden: laat ze maar schuiven! LEUSDEN - Enkele jaren geleden werd door de minister van Volks gezondheid en Milieu-hygiëne de Commissie Nationaal Plan voor Ge zondheidsvoorlichting en -opvoe ding ingesteld. Deze commissie heeft nu haar eerste advies aan de minister gegeven. De Nationale Kruisvereniging is door de inhoud van dit advies zeer teleurgesteld. Zij verwerpt zowel de voorgestelde structuur als de gevolgde werkwijze. Het advies bevat een voorstel om gezondheidsvoorlichting te gaan bedrijven vanuit nieuw te vormen re gionale organisaties, min of meer onder leiding van een - ook nieuw te stichten - Nationaal Instituut. De regionale GVO-organisaties zouden in deze opzet moeten wor den gevormd door een verplicht sa menwerkingsverband tussen de di verse instellingen en organisaties die gezondheisvoorlichting in hun programma hebben. GEEN NIEUWE VERZUI LING De Nationale Kruisvereniging is van mening, dat de gezondheidszorg in het algemeen en de gezondheidsvoor lichting in het bijzonder niet gebaat zijn bij verzuiling van de GVO GVO kan veel beter via bestaande organisaties tot ontwikkeling worden gebracht Het werken onder regie van een Nationaal Instituut is bovendien lijnrecht in tegen stelling tot het algemeen erkende uit gangspunt van gezondheidsvoor lichting- aansluiten bij de problemen en behoeften van de plaatselijke bevol king, meent de kruisorganisatie. Zij weet waarover zij spreekt, de kruisver enigingen waren de eersten in ons land, die gezondheidsvoorlichters aanstel den Dat is alweer zo'n vijftien jaar ge leden en de ervaring heeft geleerd, dat een centralistische aanpak al te ge makkelijk kan leiden tot eenvormige. LEUSDEN - In het kader van de Valleiconcerten 1978/79 zal op vrijdag 19 januari aanvang 20.15 uur te Leusden worden geconcerteerd In de Dorpskerk aan de Arnhemseweg (Leusden-Zuid). In het lustrumprogramma van de Valleiconcerten concerteert het Col legium Instrumentale Brugense (Brugge), dat zich heeft gespecialiseerd in barok en rococomuziek. Het ensemble heeft een enkelvoudige strijkersbezetting met twee hobo's twee fluiten en klavecimbel. In de korte tijd van het bestaan heeft het ensemble reeds een grote naam verworven door zijn eigen, op historische gronden gesteunde, stijl. De reeds talrijke concerten die in binnen- en buitenland werden gegeven vonden plaats onder auspiciën van het Ministerie van Nederlandse Cultuur. Uitge voerd zullen worden werken van Bach, Vivaldi, Correlli, Schubert en Mozart. Het concert is toegankelijk voor abonnementhouders. Losse kaarten aan de zaal verkrijgbaar 7,50, c.j.p.: 4,50. eenzijdige en verschraalde voorlich ting. De Commissie Nationaal Plan GVO legt in haar advies weliswaar sterke na druk op de noodzaak van samen werking. maar in de praktijk blijkt nu reeds, dat de door de Commissie op gelegde samenwerking doel wordt op zichzelf en een - vaak onevenredig grote - tijdsinvestering vergt. Samen werking ja - maar dan wél van onderaf opgebouwd rond een concreet doel Onrustbarend is bovendien de in druk, dat men reeds naar de realisering van de plannen toewerkt De regionale experimenten - overigens met behulp van de kruisvereniging opgezet - wor den als voorlopers van de nieuwe re gionale GVO-organisaties eenzijdig versterkt. Men praat wel over evaluatie, maar vooralsnog worden deze experi menten alleen met zichzelf vergeleken Alternatieven worden in het advies niet geboden Andere mogelijkheden - zoals uitbouw van gezondheidsvoor lichting via de bestaande organisaties - worden praktisch geblokkeerd. In de begroting van het Ministerie van Volks gezondheid wordt de geadviseerde aanpak al tot norm verheven. De kruisvereniging wordt in het ad vies van de Commissie Nationaal Plan vrijwel over het hoofd gezien. Zij wordt gekarakteriseerd als ,,een curatief wer kende instelling" en dat terwijl het kruiswerk meer dan honderd jaar gele den werd opgericht juist om preventief te werken en voorlichting te geven Toen gezondheidsvoorlichting tot een specialisme uitgroeide, stelde de kruisvereniging als eerste in ons land gezondheidsvoorlichters aan Toch zou de kruisvereniging - in de visie van de plannenmakers - slechts goed zijn voor die GVO. die in verband staat met haar curatieve taken Dat de kruisvereniging met haar rond tienduizend verpleegkundigen, verzor genden. artsen, diëtisten (die dagelijks in contact komen met de mensen in hun thuissituatie) de meest voor de hand liggende organisatie is voor gezond heidsvoorlichting. wil de Commissie Nationaal Plan GVO kennelijk niet zien De kruisvereniging staat niet alleen met deze zienswijze. Dat bewees de Twee de Kamer, toen zij omstreeks 1975 - bij de behandeling van de ..Structuurnota Gezondheidszorg" - een motie indien de. waarin gepleit wordt voor GVO bij de kruisorganisatie Tot op dit moment is de kruisorganisatie echter niet of nauwelijks in staat gesteld de mogelijk heden welke het kruiswerk op het ge bied van de gezondheidsvoorlichting heeft, uit te bouwen door de aanstelling van GVO-consulenten. De Nationale Kruisvereniging heeft zojuist een alter natief plan aangeboden aan de Staats secretaris en de Tweede Kamer Hierin vraagt de kruisvereniging ten minste 1 gezondheidsvoorlichter per provincie gesubsidieerd te mogen aanstellen; voor de grotere provincies zou dit 1 voorlichter per 500.000 inwoners moe ten zijn. ..Voor de nabije toekomst dient er naar gestreefd te worden, dat per gezondheidsregio 1 GVO-consulent in dienst van de kruisorganisatie zal wor den aangesteld", zegt het rapport. Voorrang zou wellicht moeten worden verleend aan de plattelands gebieden omdat deze tot op heden het slechtst zijn bedeeld met man kracht. Op grond van wat zij sinds ja ren reeds doet op het gebied van de gezondheidsvoorlichting, meent de kruisvereniging dat een redelijk deel van de beschikbare gelden voor ge zondheidsvoorlichting aan haar zouden moeten worden toegekend. De nationale kruisvereniging heeft de Staatssecretaris van Volks gezondheid per telegram medege deeld, dat zij het advies van de Commissie Nationaal Plan GVO ver werpt. Bovendien vraagt zij gehoord te worden door de Staatssecretaris, alvorens er beslissingen worden ge nomen.

Leusder Krant | 1979 | | pagina 5