20 tot 30°/o voordeel Slijterij Europese soldaten van 1550 tot 1650 Gereedschap, houd onder- Parallelweg 22 Woudenberg. WOCNSDAQ17 JANUAR11979 LEUSDER KRANT ln veel huishoudens is men meer tijd kwijt met het opzoeken en soms ook het in orde maken van het benodigde ge reedschap dan met het karwei zelf. Voorkom dit door elk stuk een behoor lijke vaste plaats te geven (in een la onder de werkbank, een ladenkast, ge reedschapskist, hangkast). Zorg dat alles klaar voor gebruik en schoon is. Een simpele, goed gekozen basauitmsting van goed onderhouden kwaliteitsgereedschap is beter dan een dure maar verwaarloosde „verzame ling" van uiteenlopende kwaliteit. Sommige dingen, met name kwasten, zijn al niet meer geschikt voor kias- sewerk als ze na het eerste gebruik niet vakkundig worden schoongemaakt. Hieronder willen we ons beperken tot twee geregeld terugkerende facetten van het gereedschapsonderhoud. N.l. het slijpen van snij kanten en het richten van zaagbladen. SLIJPEN Dit gebeurt met een elektrische of handslijpmachine met een amarilsteen met een diameter van minstens 13 cm. Voor het wetten is verder een wetsteen nodig, waarmee de braam van de snede wordt gehaald. In veel gevallen wordt het oppervlak van de steen hiervoor met water of olie bevochtigd („oliesteen"). Alle snijgereedschap voor houtbe werking wordt „tegen de snede in" ge slepen dat wil zeggen, de steen draait naar de beitel toe. Let er bij het slijpen van houtbeitels op dat de snede zuiver haaks op de steen staat. De volkomen vlak geslepen achterkant van een bei telblad moet blank zijn. Is er roest op gekomen, dan moet die eerst met de wetsteen verwijderd worden. De vrouw (de schuine kant die aan de snede grenst mag niet te kort of te lang zijn. Een te korte vouw snijdt niet maar drukt het hout opzij, en een te lange breekt te gemakkelijk af. Verder mag de vouw niet hol of bol zijn. Na het slijpen wordt het blad droog afgewreven. Bij elektri sche slijpapparaten is de steen meestal smaller dan de beitelsnede, en dat moet die bij het slijpen dus gelijkmatig heen en weer worden bewogen. Voor elke slijpbewerking geldt overigens dat oververhitting tegen alle prijs voorko men moet worden. Daarom langzaam en voorzichtig werken, en zeker niet te hard drukken. WETTEN Het wetten gebeurt als volgt. Eerst de wetsteen bevochtigen met water of olie. De achterkant van het beitelblad er plat op leggen en met vlakke cirkelbe wegingen de braam van de smjkant ha len, althans naar de andere zijde ombui gen. Vervolgens wordt de vouwkant gewet Iets schuin op de steen plaatsen, een paar keer zonder druk heen en weer bewegen en dan in cirkels verder gaan. Probeer nooit een snede droog te wet ten. Werk afwisselend aan de achter- en de voorkant van het blad, totdat de braam helemaal verdwenen is. Ga met het wetten niet te lang door en gebruik de steen helemaal tot aan de rand, an ders krijgt hij een kom in het midden De steen af en toe met een schone lap afvegen en dan opnieuw bevochtigen. Ook slijpen is een bewerking die men niet te veel moet uitvoeren. Een goed geslepen beitel kan men een paar keer met alleen wetten weer scherp maken. Dikwijls wordt de scherpte na de twee de of derde maal wetten beter dan na de eerste keer HET SCHERPEN VAN EEN ZAAGBLAD Een scherpe, zuiver langs de mar- keringslijn verlopende zaagsnede is al leen te bereiken met een goed gericht blad. Een nieuwe zaag voldoet aan die eis, en blijft dat ook een tijdlang doen. Maar dan wordt hij bot. De vakman kan dat weer in orde maken. U kunt het aan hem overlaten (geef hem dan bij voor keur een paar zagen tegelijk), maar een andere mogelijkheid is zelf door oefe ning een vakman in het richten van zaagbladen te worden. Eenvoudig is dat overigens niet, en bovendien heeft u er wat speciaal gereedschap voor nodig. De aanschaf hiervan is alleen lonend als u veel zaagt, dus vrij vaak zaagbladen moet scherpen en richten. Het zijn een zaagklem, een zaagvijl en een zaagzet- ter of -zettang. De zaagklem dient om de zaag bij het vijlen van de tanding in vast te zetten. Desnoods kan men in plaats ervan twee brede hardhouten lijsten nemen, die aan weerskanten van het blad in de voortang van de schaaf bank of in de bankschroef worden ge klemd. De tanden worden gericht dat wil zeggen allemaal even hoog ge maakt, met een blokvijl zonder hecht (uitzondering) en gescherpt met een driekwart vijl (voor lintzaag gebruikt men een vijl met geronde kanten). ZAAGVIJL Zaagzetter of zettang is nodig om de tanden te zetten, dat is afwisselend iets naar links en naar rechts om te buigen. Het scherpen is te verdelen in drie be werkingen: richten, zetten en doorvij- len. Pas bij het doorvijlen krijgen de tanden hun oorspronkelijke, driekante vorm en scherpe snede Deze bewer king is van de drie wel het gemakkelijkst en komt ook het vaakst voor omdat een goed gericht en gezet blad door bijvijlen zeker een paar keer weer goed scherp te' maken is. In de praktijk verloopt het scherpen als volgt: Eerst wordt het blad schoongeveegd en in de zaagklem ge zet. Dan wordt de tanding gericht met een niet te grove blokvijl, die vlak over de tandpunten wordt bewogen. Vervol gens geeft men de op deze manier afge vijlde tanden weer hun driehoekige vorm terug, en wel door vijlen met de driekantvijl. boeken,voor u besproken Samenstelling: Bert Vos Zolang er mensen zijn, is er strijd geweest. Het begon met - zoals u wellicht nog wel weet - Kaïn en Abel en er is sindsdien geen eind aan ge komen. Machtige legers van al even machtige volkeren overspoelden op geregelde tijden het land, vaak met een nogal vage taakstelling of naar aanleiding van een vrij simpel me ningsverschil. Soldaten. Gehuurd of dienstplichtig. Er zijn soldaten in al lerlei soorten geweest. Wie zich daarvoor interesseert kan daarvoor natuurlijk in allerlei op het militaris me gerichte musea terecht. Men kan ook gaan lezen. Kortgeleden verscheen bij de uitge verij Fibula - Van Dishoeck in de verta ling van Karina Zegers de Beijl ..Euro pese soldaten 1550-1650" van Geoffrey en Angela Parker, een oor spronkelijke uitgave van de Cambridge University Press, 1977. Het is een on derdeel van de serie ..Cambridge intro duction to the history of mankind". In zo'n 64 bladzijden, rijk geïllu streerd, vertellen de schrijvers hoe in de periode van honderd jaar (1550-1650) het soldatenleven reilde en zeilde en dat levert een boeiend verhaal op met tal van interessante, soms niet beken de, gegevens De in de geschiedenisboeken in en kele regels beschreven veldslagen krij gen hierdoor wel een wat dieper relief. Je weet, na het lezen van dit boek, een tikkeltje méér over het fenomeen „sol daat" en zeker over de tijd tussen 1550 en 1650. Honderd jaar soldatenleven. Een bonte mengeling aan uniformen, wapens en machthebbers. Onder begeleiding van tromgerol™ en trompetgeschal. In gelid. Het vaak een kwestie van prijs-schieten moest al een slecht schutter zijn, wi je een tegenstander missen. Zo g« dat. Een eigenlijk onvoorstelbaar vrcr en dwaas gebeuren (als je de slack toffers eventjes buiten beschouw laat) vergeleken met de oorlogen later zouden volgen in de twintig eeuw „Europese soldaten 1550-1650 een erg informatief boekwerk(je) oolL valt er natuurlijk oneindig veel mééi vertellen over het soldatenleven y toen. Vandaar ook, dat dit bedoeld isi een introduktie op eventuele verd> studie. Voor de leek is dit boek, meg dank zij de illustraties, verheldere^ en tevens verbijsterend. Oorlog l$| lang geen padvinders-spellet^ meer k „Europese soldaten 1550-1 door Geoffrey en Angela Parker Uitgave: Fibula-Van Dishoeck Haarlem, 1978. Paperback. Pir< 13,50. i i ii <1 o Keiharde gee schouderkarbonade lage prijzen! kilo mooie schouderkarbonade- kilo fijne ribkarbonade kilo blanke haaskarbonade kilo malse haasfilet kilo hamrollade 4 stuks echte wienerschnitzels. 500 gram varkenspoulet 150 gram ontbijtspek 200 gram gebraden kalfsgehakt. Voorburg f Hiitrawoudi Hoogvliet 23 Voorburg Parkweg 103 Voorburg Mgr. v. Steelaan 456 «Dén Haag Zwedenburg 155 Den Haag Denenburg 49 •Ftljnsburg Oegatgeesterweg 48 Voorschoten Papelaan 2 Hazerswoude Rijndijk 248 Katwijk Voorstraat 63 Wassenaar v. Hogendorpstr. 67 Monster Molenstraat 46 Woudenberg Parallelweg 22 Alphen a/d Rijn Pr. Hendrikstraat 69 Qouda Ferd. Huyckstraat 1a geldig van donderdag t/m woensdag Vlek jonge jenever De Kuyper vieux Florijn citroenbrandewijn Hulsink veluwse jagers halfzoete kruidenbitter Bailey's Irish cream Bacardi rum Aloxe Corton A.C. 1974 'n volle rode Bourgogne Chateau Viramont A.C. 1975 'n rode Bordeaux— Fijne hand/perssinaasappelen Vh kilo Hart zuurkool 15 kilo Golden Delicious 1 kist 15 kilo_ Goudreinetten per kist a 15 kilo_ Champignons 250 gram .798 .998 _155 500 gram gemengde drop Bic aansteker met gratis ballpoint

Leusder Krant | 1979 | | pagina 12