'/VD-voorzitter Sunderman )elde het nieuwe jaar in Pi Prijzen kavels Langenbeek bij G.S. „aangekaart" Semeente wil een eigen maatschappelijk werker ppvang zigeunergezinnen wordt nader bekeken IOMMISSIE WELZIJN EGT ZICH NEER BIJ IESLUIT PROVINCIE Progressief Leusden organiseert 26 jan. „Leusdense Kringen" AEVR. VERDUYN: „ER VALT NIET TE KIEZEN" 84 /OONWAGENKAMP GEËIST Leusder Krant PRÓGRESSIEVEN STELLEN VRAGEN |Q4 FOTOKOPIE NODIG? n DONDERDAG 18 JANUAR11979 5 zellige drukte op de nieuwjaarsreceptie van de WD. -EUSDEN - Als het aan de leden de commissie welzijn ligt, gaat jsden niet in beroep bij de Kroon ien de beslissing van Gedepu- irde Staten voor wat betreft het vijzen van het Leusdense aanbod i in plaats van het inrichten van i kampje voor woonwagenbewo- rs een vijftal aangepaste wonin- n voor woonwagenbewoners ter schikking te stellen. Zoals eerder meld, had het provinciaal bestuur I waardering voor dit Leusdense nbod, maar ontslaat dat aanbod de meente niet van het op korte ter- |n voorzien in tien, en in een wat later stadium in vijftien standplaat sen. Bij het kenbaar maken van dit be sluit wezen G.S. erop, dat Leusden tegen de genomen beslissing bij de Kroon in beroep kon gaan. Commissievoorzitter Van Wouden berg herinnerde er maandagavond tij dens de toen gehouden vergadering van de commissie welzijn aan, dat hij destijds als zijn mening te kennen had gegeven, bij een eventuele afwijzing van het Leusdense voorstel door C.S., af te willen zien van mogelijkheden om tegen dat besluit in beroep te gaan. Bij R:». J K? vv r*. t afwijzing, zou, zo verklaarde hij des tijds. overgegaan dienen te worden tot uitvoering van het in de Woonwagen- wet gestelde. Dit standpunt, zo zei hij ter vergadering, werd nog steeds door hem ingenomen. Desgevraagd verklaarden de com missieleden zich bij het besluit van G.S. te willen neerleggen Met name de he ren Offereins (SGP/GPV) en Kuipers (Gem. Bel.) alsmede mevrouw Verduin (Progressief Leusden) lieten blijken, het niet in beroep gaan als een logische zaak te zien. De heer Offereins. ,,Die wet is er; waarom zouden wij er ons dan niet aan houden?!". Mevrouw Verduin wees op de morele verplichting die Leusden heeft, en merkte op dat het in beroep gaan bij voorbaat geen enkele kans van slagen zou hebben ,,Als die kans er wel was, zou men de hele Woonwagenwet wel ter zijde kunnen schuiven". Mevrouw Van Ameron (WD) zei, dat haar fractie om pricipiële redenen in beroep zou willen gaan, en dat dan op grond van de mening van G.S. dat met het oog op de voorgestane integratie van de woonwagenbevolking aange paste woningen een minder wezenlijke bijdrage zouden zijn. Gezien de geringe kans van slagen, zal echter ook door haar fractie van de beroepsmogelijk heid worden afgezien. (van een medewerker) LEUSDEN - Getrouw aan een goede traditie, hield de afdeling Leusden van de VVD vorige week een feestelijke bij eenkomst ter viering van het nieuwe jaar. Evenals in voorgaande jaren wa ren alle Leusdenaren uitgenodigd om samen met de liberalen het glas te hef fen op het nieuwe jaar. Van die gele genheid maakten velen vorige week vrijdag in de grote zaal van 't Ros Beyaart gebruik. Behalve enkele tientallen leden van de VVD, waren er ook nogal wat verte genwoordigers van andere partijen. Van het CDA waren onder meer fractie voorzitster Evelien Blom, wethouder Gijs van Woudenberg en raadslid Ad Wisman aanwezig. Wethouder Jan Mandemaker en raadslid Corrie Ver duin vertegenwoordigden samen met PvdA-secretaris Martin Joosten en D'66 voorzitter Willem van Spaendonck Progressief Leusden. Ook het GPV/ SGP-raadslid Harm Offereins en bur gemeester J. W. M. Rademaker lieten, evenals een aantal ambtenaren, hun gezicht even zien. Tot al deze aanwezigen richtte hij zich in zijn nieuwjaarsrede een tevre den drs. J. F. Sunderman, voorzitter van de VVD-afdeling Sunderman toonde zich zowel gelukkig met de coalitie die momenteel het land regeert f Gijs van Woudenberg Rozendaallaan 9 Leusden-C. als het college dat sedert enkele maan den het Leusdense bestuurt. De libe rale voorman prees de sfeer, waarin men in Leusden tot het oplossen van problemen komt. In die sfeer zal ook het komend jaar, waarin voor Leusden een aantal belangrijke zaken staan te ge beuren, gewerkt moeten worden. Sun derman wees in dit verband op de gaande zijnde ontwikkeling van het hoofdcentrum. Daarnaast benadrukte hij het belang van een verkeersveilig Leusden. op welk terrein hij zei te hopen dat er in 1979 weer het nodige verbe terd zou kunnen worden. LEUSDEN - Mede namens de Sta tenleden Potman (PSP) en Verham- me (D'66) hebben de Statenleden Sprij, Meijering en Roodenburg van de PvdA aan Gedeputeerde Staten van Utrecht vragen gesteld naar aanleiding van prijzen voor kavels in het Leusdense deelplan Lan- genbeek. Inzake de verkoop van 41 vrije sektor-kavels in genoemd deelplan vragen de vragenstellers zich af, of het op 21 december genomen raadsbesluit in overeenstemming is met het financieel belang van Leus den en met de mening van G.S. inza ke de vaststelling van de ver koopprijs van de gronden. De vragen die gesteld werden, luid den als volgt: 1Is het juist, dat bij raadsbesluit d.d. 21 december 1978 de gemeente Leusden heeft besloten kavels in de Ter onderstreping van die laatste wens, toverde Sunderman een fietsbel te voorschijn om daarmee het nieuwe jaar in te bellen Daarmee zette hij in een geheel eigen stijl de traditie van zijn voorganger P. Lodewijks voort, die de aanvang van een nieuw jaar placht te vieren met het luiden van een forse bel. Na het toespraakje van Sunderman vatte eenieder de draad van zijn ge sprek weer op. Onderwerp was veelal gemeentepolitiek en wat daar mee sa menhangt Een thema dat velen tot ver na het middernachtelijk uur bleek te boeien. vrije sektor met „gunstige tot zeer gunstige ligging" te gaan verkopen tegen een gemiddelde prijs van 144.83 per m2? 2. Is het juist, dat ook de gemeente Leusden in het bezit zou moeten zijn van een rondschrijven van uw col lege, waarin u het advies heeft neergelegd om bij verkoop van ka vels als verkoopprijs de marktwaar de te hanteren? 3. Is het juist, dat er een ambtelijk ad vies van Eemland bestaat, dat aan dringt op vaststelling van de ver koopprijs van kavels grond In de vrije sektor tegen een prijs die over eenkomt met de gemiddelde ver koopprijzen in de omliggende Eem- landgemeenten? 4 Acht uw college het besluit van de gemeenteraad van Leusden correct gezien in het licht van het in art. 228a van de Gemeentewet gegeven toe- LEUSDEN - Ook in 1979 staan er weer een aantal belangrijke zaken op stapel in Politiek Leusden. Voordat de diskussies opnieuw gaan losbranden over de verschillende poli tiek hete en minder hete hangijzers or ganiseert Progressief Leusden een po litiek café op een wijze, bekend van t v., en inmiddels ook al doorgedrongen in Leusdense kringen. Op vrijdag 26 januari zal in Boerderij De Hakhorst vanaf 21.00 uur een borrel op het nieuwe jaar geschonken worden, die overigens alleen verkocht wordt te gen marktwaarde. Progressief Leusden nodigt hierbij alle politieke partijen uit. Uiteraard zal Progressief Leusden zorgdragen voor de nodige progressieve politici en be langstellenden, maar de avond zal pas werkelijk een sukses worden als ook de andere politieke partijen hun zegje doen of hun oor te luisteren komen leq- gen. Enkele interviewers zullen de ver schillende politici kritisch aan de tand voelen, waarbij een speciaal voor deze avond samengesteld orkest zal zorgen, dat de monden op tijd weer gesnoerd worden. Progressief Leusden hoopt dat veel politici en politiek geïnteresseer den aan deze uitnodiging gehoor zullen geven om gezamenlijk, zij het wat laat. het nieuwe jaar in te luiden tsingscriterium „gronden, ontleend aan het financieel belang der ge meente" en gezien de in een Ko ninklijk Besluit vastgelegde mening van de Raad van State te weten „het ligt niet op de weg van de gemeente om (daarnaast alsnog een bijdrage te verlenen door) de grond tegen dusdanig lage prijs beschikbaar te stellen, dat in feite van de waarde vermeerdering daarvan in de loop der jaren afstand wordt gedaan. (Haakjes aangebracht door vragen stellers)? 5. Indien net gestelde onder 1 t/m 3 hiervoor correct is, welke van de uit gangspunten verwoord onder 2 en 3 prevaleert - mede gezien de achter liggende motivering - in de onder havige situatie naar de mening van uw college en welke zijn de con sequenties t.a.v, genoemd raadsbesluit mede in aanmerking genomen het gestelde onder 4? 6>H •n één onzer redakteuren) ijLEUSDEN - „Er valt niet te kiezen Iftsen het één en het ander". Dat *js maandagavond de mening van '•vrouw Verduyn van Progressief ïden tijdens de behandeling in iommissie welzijn van het pre- »s van burgemeester en wet- Jers om enerzijds als gemeente Belgen maatschappelijk werker in it te nemen en deze toe te voe- aan de gemeentelijke sociale 1st, en anderzijds afwijzend te ïhikken op het verzoek van de (schappelijke Dienstverlening lland (MDE) om de tot op heden het KIMDE in Leusden verrichte raamheden voortgang te doen len door de aan die werkzaam- jn verbonden kosten voor reke- van de gemeente te nemen, nu door de ingevoerde vacature- stop, in die kosten niet meer voor ziet. Het belang van een maatschappelijk werker bij de sociale dienst bepaald niet ontkennend, zei mevrouw Ver duyn er bezwaar tegen te hebben, als door het niet door de gemeente sub sidiëren (ook niet voor een aantal uren) het spreekuur van de Maat schappelijke Dienstverlening Eem land zou komen te vervallen. Ze drong aan op „een niet in de kou laten staan van een stuk maat schappelijke hulpverlening". Mevrouw Van Ameron (VVD) ver klaarde zich in principe met het pre-ad- vies te kunnen verenigen, maar zei wel op papier te willen hebben waaruit de werkzaamheden van die door de ge meente in dienst te nemen maat schappelijk werker zouden komen te bestaan, om mede op grond daarvan te kunnen beoordelen of het om een full time of part-time functie zou moeten gaan Ook de heer Offereins (SGP- GPV) wilde meer concrete gegevens: „Ik kan zo geen ja en geen nee zeggen tegen het voorstel". De heer Kuypers (Gem.Bel.) schaarde zich achter het voorstel, evenals mevrouw Blom (CDA), die overigens opmerkte, prijs te stellen op een andere motivatie om de wenselijkheid van een maatschappelijk werker bij de sociale dienst aan te ge ven. Dat de onderhavige materie geen zaak van overleg met het Welzijns- beraad Leusden was geweest, werd door zowel mevrouw Van Ameron als de heer Offereins betreurd. Met dat beraad van eerstelijn-werkers zou vol gens de heer Offereins alsnog gepraat moeten worden, om te peilen hoe hoog de nood wel is. „We handelen in de geest van een landbouwer wiens koe dood is gegaan en die voor die koe een paard in de plaats wil nemen", merkte de heer Of fereins eerder tijdens de vergadering op. Net als mevrouw Blom zei hij dat beide zaken - het aanstellen van een maatschappelijk werker door de ge meente en het al dan niet subsidiëren van een maatschappelijk werker van het MDE los van elkaar gezien dienden te worden Hij noemde het „de boel omdraaien" door, zoals het voorstel deed. te suggereren dat het vertrek van de huidige maatschappelijk werker van het KIMDE de aanleiding was tot het voorstel een maatschappelijk werker In dienst te laten treden van de gemeente Dat er eerder al plannen waren om de sociale dienst te versterken met een functionaris die de immateriële belan gen van de cliënten van de sociale dienst zou kunnen behartigen, was ter vergadering door commissievoorzitter Van Woudenberg duidelijk gesteld. Die - Mevrouw C. Verduin LEUSDEN De afdeling welzijn Bn de gemeente zal o.m. bij de ■N.G. en bij het ministerie van .R.M. informeren hoe de gemeente »den mogelijk een rol zou kun- spelen bij het vinden van een Hossing voor de definitieve op- ïng van de zigeunergezinnen die rind dit jaar Amsterdam en Utrecht, 'aar ze tijdelijk gehuisvest zijn, die- en te verlaten. De resultaten van het door de af- ellng welzijn in te stellen onderzoek uilen worden voorgelegd aan de ommissie welzijn, die maandag- vond met vertegenwoordigers van e diakonie van de Gereformeerde kerk van Leusden en van de diakonie van de Hervormde Gemeente Leus den over de problematiek van de zi- geuneropvang sprak. Eerder hadden de diakonieën in een brief aan de raad op de moeilijke situa tie van de zigeunergezinnen gewezen en de raad gewezen „op de verant woordelijkheid die wij, als Christen, maar ook als mens, tegenover onze naaste hebben, ook al is die minder goed bedeeld dan wij." De brief van destijds was voor de commissie welzijn aanleiding verte genwoordigers van de diakonieën voor een gesprek uit te nodigen. Tijdens dat gesprek werd namens de briefschrij vers door de heer W. Laurens de wens uitgesproken, dat Leusden zou nagaan of zij een helpende hand zou kunnen bieden Zowel commissievoorzitter van Woudenberg als de aanwezige com missieleden zeiden het initiatief van de diakonie zeer sympathiek te vinden en van mening te zijn dat, indien daar mo gelijkheden voor zouden zijn, een op lossing te willen nasjreven Wethouder Van Woudenberg merkte echter op. dat de rijksoverheid door de claim die zij op tien procent van de in Leusden te bouwen woningwetwonin gen heeft, zelf een belangrijke moge lijkheid in handen heeft om in de huis vesting van zigeunergezinnen te voor zien. Mevrouw Blom (CDA) zei het wenselijk te achten dat vóór een defini tief besluit zou vallen om als gemeente Leusden een of meer woningen voor genoemde gezinnen ter beschikking te stellen, meer informatie over de rond huisvesting van zigeunergezinnen ver band houdende «aken ter tafel zou worden gebracht. De liberaal Bergsma vroeg zich af of Leusden, waar zijns inziens door de onstuimige groei al een veelheid aan problemen is. wel opge wassen zou zijn tegen de extra proble men die huisvesting van zigeuner gezinnen met zich brengt. Hij wees in dit verband o.m. op integratieproblemen en onderwijsmogelijkheden voor ge noemde groepering. Mevrouw Defares (Progressief Leusden) merkte in dit verband o.m. op, dat het in de discussie niet moest gaan om de vraag of Leus den de problemen wel aan zou kunnen, maar of zij de problemen aan zou willen. „Het gaat", zo zei ze, „om een principe uitspraak, om de vraag of de bereidheid er is te zoeken naar een oplossing". Uiteindelijk kon iedereen zich vinden in de toezegging van wethouder Van Woudenberg, dat allereerst nadere in formatie zal worden ingewonnen en dat daarna de hele problematiek nogmaals in de commissie welzijn ter sprake zal worden gebracht gemeentelijke maatschappelijk werker, aldus de heer Van Woudenberg, zou straks wellicht mede een gedeelte van het werk kunnen opvangen, dat door het verdwijnen van de maatschappelijk werker van het KIMDE blijft liggen. Overigens zei de commissievoorzitter dat de gemeente in de toekomst wat graag weer opnieuw van een maat schappelijk werker van die particuliere instelling gebruik zal maken, als CRM zich tegen die tijd weer voor de kosten van die functionaris garant heeft ge steld Mevrouw Blom zei de door de vaca ture-stop bij de Maatschappelijke Dienstverlening Eemland ontstane problemen in eerste instantie als een aangelegenheid voor de MDE zelf te zien en niet voor die van de gemeente Leusden. Wel pleitte ze voor een nieuw gesprek tussen gemeente en MDE om voorlopig tot een vergelijk te komen. EEN MAN TE WEINIG De heer J Burger, de algelopen drie jaar als maatschappelijk werker van hel KIMDE in Leusden actief, liet vooral- gaande aan de behandeling van hel pre-advies door de commissie welen, dat de MDE ondanks de moeilijkheden die daar door de bezuinigingen van CRM waren ontstaan, steeds alles in hel werk had gesteld om de maat schappelijke hulpverlening in Leusden zo optirpaal mogelijk te doen plaats vin den. Nu hij als maatschappelijk werker vertrekt, en een opvolger niet door CRM gesubsidieerd zal worden, bepleitte hij een subsidiëring door de gemeente op dat de ingezette hulpverlening zou kun nen worden gecontinueerd Alhoewel hij het toevoegen van een maatschappelijk werker aan de sociale dienst nuttig zei te vinden, plaatste de heer Burger bij het functioneren van een dergelijke lunctionaris als eenling een vraagteken De vakmatige onder steuning zou volgens hem de solistisch optredende maatschappelijk werker node missen Bovendien wees de heer Burger erop. dat tot op heden de maat schappelijk werker steeds gefunctio neerd had binnen de eerste hulpverle- lingslijn. Overigens zei de heer Burger gezien de veelheid aan problemen (volgens hem voor het grootste deel relatieproble men) één maatschappelijk werker van Leusden veel te weinig te vinden BEGROTING Zowel commissievoorzitter Van Woudenberg als de heer Boogaard, hoofd van de hoofdafdeling welzijn van de gemeente, zeiden niet in te zien, dat de gemeentelijke maatschappelijk- werker van vakmatige ondersteuning verstoken zou blijven. Gewezen werd op de contacten die er zullen zijn met het Welzijnsberaad en op de toegezeg de medewerking in dezen door de MDE. Dat, zoals mevrouw Verduyn en de heer Offereins hadden opgemerkt in de gemeentebegroting reeds een uit- gavepost voor een maatschappelijk werker is opgenomen, werd door beide heren beaamd, maar de daar tegen overstaande post aan inkomsten van CRM hiervoor is. zo zeiden ze. thans komen te vervallen. De liberaal Bergsma, ter vergade ring als toehoorder aanwezig, merkte op, als lid van de commissie financiën, gehoopt te hebben dat de commissie welzijn in deze zaak het verlossende woord zou hebben kunnen spreken. Naar zijn mening was er te weinig basisinformatie voor de commissie financiën om tot een goed besluit te komen.

Leusder Krant | 1979 | | pagina 5