S3 5-1 Je kunt alle kanten op na lit technische onderwijs" ET ONDERWIJS BIJ „DON BOSCO" Ook voor meisjes Niet alleen techniek Veel doorstromingsmogelijkheden ?usder Krant - onderwijs DONDERDAG 25 JANUAR11979 11 Veel belangstelling voor de verschillende afdelingen van de school En bij de lagere technische school is het het meer technische aksent, dat je legt De verschillen zijn echt niet zo wezen lijk. Ik denk, dat de belangrijkste selek- tie is die van het groeiproces van de kinderen naar iets toe". DOORSTROMINGSMOGE LIJKHEDEN Vanuit ,.Don Bosco" zijn de volgende doorstromingsmogelijkheden vast gelegd: Toelating tot- m.e.a.o. Kan geschieden op grond van: Diploma I b.o met 3 examenvakken volgens C-programma: - Nederlandse taal, - één moderne taal, - één moderne taal of wiskunde - de overige 3 vakken volgens B- programma m.h.n.o. (vooropleiding voor o.a. verpleegkundige, inrichtingswerk, cultureel werk) Diploma l.b.o. met 2 vakken volgens C-programma: - één theoretisch vak (de vakken Ned. taal, moderne taal, wiskunde, geschie denis en aardrijkskunde, natuurkunde, scheikunde) - één vak ter keuze uit de bovenstaan de of de overige examenvakken - de overige 4 vakken volgens B- programma. Vooropleiding hoger beroepson derwijs Diploma l b o met 3 examenvakken volgens C-programma: - Ned taal - moderne taal - één van de vakken- wiskunde, ge schiedenis en aardrijkskunde, na tuurkunde, scheikunde of moderne taal - de overige 3 vakken volgens B- programma. Middelbaar laboratorium onderwijs Diploma l b o met 3 examenvakken volgens C-programma: - moderne taal - wiskunde - natuurkunde - de overige 3 vakken volgens B- programma. m.l.o. A (3 jr.) Diploma l.b o. met 3 examenvakken volgens C-programma: - Ned taal - Engels - wiskunde - de overige 3 vakken volgens B- programma m.l.o. B (2 jr.) Diploma lbo met 4 examenvakken volgens B-programma. - de overige 2 vakken volgens B- of A-programma m.m.o. Diploma l.b.o met 3 examenvakken volgens C-programma: - Ned. taal - een moderne taal - wiskunde of een moderne taal. - de overige 3 vakken volgens B- programma m.t.o. Diploma l.b.o. met 3 examenvakken volgens C-programma: - een moderne taal - wiskunde - natuurkunde - de overige 3 vakken volgens B- programma. m.s.p.o. (1. Bejaardenverzorging; 2. Gezinsverzorging; 3. Bezigheids therapieën; 4. Cultureel werk; 5. In richtingswerk; 6. Cios. Diploma l.b.o met 2 examenvakken volgens C-programma: - één theoretisch vak (de vakken Ned. taal, moderne taal. wiskunde, geschie denis en aardrijkskunde, natuurkupdé, scheikunde) - één vak ter keuze uit de bovenstctéff4 de of de overige vakken - de overige 4 vakken volgens 3- programma. Na de rondleiding door de school was er gelegenheid tot het stellen van vra gen Er werden enkele werkstukjes verloot onder de aanwezige kinderen. Zeer kontent over het gebodene gingen ouders en kinderen even over tienen naar huis. Dit jaar ware er voor de VUT O kursus op „Don Bosco" 140 aanmeldingen. 100 leerlingen konden worden ge plaatst. Groeiende is. dat de leerlingen méé- doen met het MAVO Staatsexamen. Ook nu weer hebben 18 leerlingen zich daarvoor opgegeven. Als wij vragen „om een MAVO goedkeuring", aldus de heer Heere, ..is dat het legaliseren van datgene wat wij al jaren doen. Volgens de wet hadden we die goedkeuring al lang mogen hebben". Vorig jaar had „Don Bosco'' 60 leerlingen in de eerste klas. Dit jaar zijn er 100 2e klas leerlingen. Waar komen al die leerlingen vandaa, al die 2e klassers? Het zijn de zoge naamde „dropouts'" van andere on- derwijsstellingen. „Als die jongelui gewoon direkt naar de lts waren ge gaan, toen ze van de basisschool kwamen, hadden ze nu al een di ploma in de zak gehad!", beëindigt de heer Heere zijn toelichting op het onderwerp bij „Don Bosco". aanpassingsvermogen en mogelijkheid tot samenwerking Vanzelfsprekend krijgen ook de algemene vakken veel aandacht. Aan het einde van het tweede leer jaar wordt de voorkeur voor een be paalde vakrichting bepaald. Hierbij wordt rekening gehouden met de voor keur en de mogelijkheden van de leer ling, de wens van de ouders en het ad vies van de leraren. BOVENBOUW ionstratie op Don Bosco tijdens voorlichtingsavond Na de onderbouw is het wettelijk mo gelijk om naar één der andere vormen van lager beroepsonderwijs over te stappen Meestal blijft de leerling bin nen het lager technisch onderwijs en maakt bij de overstap van de onder- naar de bovenbouw een keuze uit: me- 3. Als het kind in één van de vakrich tingen zit, moet gekozen worden welke vakken examenvakken zullen zijn en op welk nivo. Als iemand 36 punten heeft voor 6 vakken is hij geslaagd voor zijn examen. Als iemand allemaal A pro gramma's heeft gevolgd, dan heeft hij zijn examen gedaan in het lichtste pro gramma. Dat is dan wel bepalend voor de doorstromingsmogelijkheden Wil een kind naar het middelbaar beroepsonderwijs, dan moet dat kind C programmacijfers hebben, cijfers van het zwaarste programma. VUTO KURSUS Soms kan een kind in één keer naar de mts of een andere vorm van middel baar beroepsonderwijs. Soms moet het kind bijgespijkerd worden. „Daarom", zegt de direkteur Heere, „zijn we erg gelukkig met de VUTO kursus, het voorbereidend uitgebreid technisch onderwijs, waardoor onze leerlingen de mogelijkheid hebben om met deze stoomkursus bij de middelbare oplei ding te komen, en er te kunnen blijven. VAKKENOVERZICHT Hier volgt een overzicht van de vak ken. die op „Don Bosco" gegeven wor den ONDERBOUW Het eerste jaar v/ordt wel brugklas genoemd omdat er veel aandacht wordt besteed aan het begeleiden van de leerling bij de moeilijke overgang van de basisschool naar het voortgezet on derwijs. In dit jaar maakt de leerling kennis met de verschillende materialen en gereedschappen in de creatieve hand- vaardigheidslessen Daarnaast hecht „Don Bosco" bijzonder belang aan de algemene vakken, hetgeen uit de les- sentabel blijkt. Nederlands 4; Engels 3; Geschied aardr. 2; Kennis der natuur 2; Wiskunde rekenen 4. Muziek 1. Creatief tekenen 2. Handvaardigheid 7; Lichamelijke oefen. 3; Studiebegeleiding 1; Kate- chese 1; Totaal 30 Terwijl men in het eerste leerjaar veel aandacht besteedt aan het ontwikkelen van de creativiteit van de leerling, wordt in dit jaar de techniek in zijn algemeen heid als middel gebruikt, waardoor de leerling zich kan vormen. Dit gebeurt door middel van het vak „algemene technieken" Bij dit vak gaat het niet om de technische principes alleen, maar ook om het aankweken van zelf standigheid. inzicht, vindingrijkheid. chanische techniek, bouwtechniek, elektrotechniek, motorvoertuigentech niek, consumptieve vakken, grafische technieken, installatietechniek. In totaal kent het lager technisch be roepsonderwijs zeven afdelingen Slechts zelden zijn al deze afdelingen aan één school verbonden. De laatste 3 afdelingen komen maar een enkele grotere technische scholen voor. Wan neer bij „Don Bosco" een leerling de afdeling motorvoertuigen kiest, dan wordt samengewerkt met de techni sche school „Niek Savio" te Amers foort MEISJES Na de uiteenzetting van de heer Heere, die ongeveer drie kwartier duur de, gingen de ouders de school bekij ken Zij vonden de kinderen aan het werk, met opgewonden gezichten, en thousiast over dat waarmee ze bezig waren Er waren bij de kinderen, die de school bezichtigden, en die meewerk ten, ook een aantal meisjes. Een ver heugend verschijnsel. Op dit moment zijn er twee meisjes-leerlingen die de onderbouw op „Don Bosco" volgen De ouders van één der meisjes hebben een transportbedrijf en het meisje reed van jongsaf aan op de wagens mee. en is zeer geïnteresseerd in het bedrijf van haar ouders. Een der ouders op de informatie avond zei: „Wij wonen hier vlakbij Als deonderbouw jaren hetzelfde zijn, en er overstapmogelijkheden zijn. dan willen wij graag, dat onze dochter hier op school gaat Liever dan dat zij, jong als ze is, die hele gevaarlijke weg naar en door Amersfoort moet afleggen!" Een juiste benadering van schoolkeuze, volgens de heer Heere Eén van de mooie punten van het lager beroepsonderwijs is", aldus de leer Heere. „dat de leerlingen op het ogenblik allerlei kanten op kunnen. Mensen denken zo gauw. dat de lagere technische school alleen maar voor technische vakken zou opleiden Alle vormen van voortgezet onder wijs zijn opleidingen, waar je de kinde ren iets leert en waar je op het één of ander de nadruk legt Bijvoorbeeld op de klassieken, op de handelsvakken iUSDEN - Dinsdagavond 16 ja- •i hield de lagere technische jol „Don Bosco" aan de Dode- te Leusden-zuid zijn jaarlijkse rmatieavond voor de ouders en cfnderen, voor wie een school se na het basisonderwijs is aan- orken. rekteur J. Heere verwachtte niet zo belangstellenden dit jaar, om di- e redenen. Dit jaar werd namelijk het eerst door „Don Bosco" op rse scholen zélf informatie gege- Op uitnodiging van de ouder missies in Achterveld, Leusden- rum en Scherpenzeel ging „Don :o" in die scholen vertellen wat het r beroepsonderwijs inhoudt en hoe Dp „Don Bosco" technisch onder- toegaat >vendien waren voor het bezoek de school de weers- en wegentoe- den nou niet direkt van die aard, dat op de voorlichtingsavond een 9 toeloop dacht te kunnen ver- hten. aar, ijs en weder dienende ten spijt: /oorlichtingsavond werd zéér druk Dcht. Er waren ongeveer 80 ouders, (inderen, potentiële kandidaatleer- 3n. Met de docenten mee kon de r Heere zo'n 150 mensen in de zaal velkomen. Stoelen moesten wor- bijgezet. En toen kon de voorlich- zij het iets later dan was gepland, r het onverwachte grote bezoeker- ntal, in de gezellig aangeklede zaal, ir de koffie geurde, beginnen. Aar- met de door de leerlingen met de d geillustreerde programmaatjes en gedistribueerd, want de Salesia- van „Don Bosco" besteden niet en aandacht aan het officiële, aan eiten maar ook aan de gezelligheid Je sfeer oor de kinderen was er een ander jramma dan voor de ouders. De leren gingen met een aantal leraren en deden samen met die leraren rlei handenarbeid als solderen, zletjes maken. Ze waren plezierig het werk itussen gaf direkteur Heere een uit zetting voor de ouders over wat „Don Bosco" wordt gedaan, in <e sfeer dat wordt gedaan en over probleem van de schoolkeuze. Hij jeleek de verhalen, die over het la- beroepsonderwijs de ronde doen. de titel van een onlangs versche- i boek „Een broodje aap", een ver- leling absurde verhalen, die deson- iks hardnekkig onder mensen hun de blijven doen. KEUZE IS GEEN PARACHUTESPRONG In zijn betoog onderstreepte de heer Heëre dat hoé bëtahgrijk de kéüzeVan het schooltype voor de eerstvolgende jaren van het kind ook is, deze niet moet worden gezien als een parachute sprong, van waaruit het kind niet meer terug kan komen. Hij vertelde hoe het lager beroepson derwijs in elkaar zit. Tot deze categorie onderwijs behoren de lagere techni sche school, het huishoud- en nijver heidsonderwijs, het lager ekonomisch en administratiefonderwijs, het lager agrarisch onderwijs en het lager onder- nemings-, detailhandel- of midden- standsonderwijs. De bedoeling in dit onderwijs is om de keuze zolang mogelijk uit te stellen voor het nog jonge kind. Het lager be roepsonderwijs heeft daarom een on derbouw van twee jaar, die niet be roepsgericht is. Na de twee jaar onder bouw maakt het kind pas een keuze in een vakrichting DRIE MOGELIJKHEDEN Op „Don Bosco" zijn er in die fase voor het kind drie mogelijkheden: 1het maken van de keuze of het kind op de school zal blijven of naar een andere vorm van lager beroepsonderwijs zal overstappen. De aansluiting met het overige beroepsonderwijs funktioneert, aldus de heer Heere vrij goed. Natuur lijk doen zich bij sommige vormen van dit beroepsonderwijs heus nog wel en kele problemen bij het overstappen voor. Zo heeft het lager ekonomisch en administratief onderwijs geen prak tijklokalen. en wordt er bij dat onderwijs geen praktikum gegeven. „Als zo'n overstap aan de orde komt. zegt de heer Heere, praten we over de proble men met de ouders. Sommige kinderen kunnen veranderingen zonder meer aan. Voor andere kinderen betekent el ke verandering al gauw een groot be zwaar en daarmee gepaard gaand tijd verlies. 2. het dóórgaan met het onderwijs op „Don Bosco", waarop het kind moet kiezen welke vakrichting het zal nemen van de 7 richtingen, die mogelijk zijn. Dat betekent dus niet, dat het kind zijn vak kiest, maar zijn vakrichting, want bij het lager beroepsonderwijs krijgt het kind beroepsvoorbereidend onderwijs

Leusder Krant | 1979 | | pagina 11