roblematiek van kleine mensen voor KPO belicht eslaagde disco an Oebi Doebi Wij maken eerst 'n gratis ontwerp. Scholen blijven zelfstandig izamenlijke bijeenkomst idbouworganisaties OSSENDRIJVER AAN DP IN SVA-STRIJD 'n Poggenpohl keuken. KPJ DOET MEE AAN CARNAVALSOPTOCHT „Forma-Concepta" poggenpohl iEN BOND KOMT OP VOOR SPECIFIEKE BELANGEN Klassering bij Ons Genoegen DISCO-SHOW IN DE KLAVEET" Achterveld met twee teams bij EHBO-wedstrijd Voorlichtings avond over Nierstichting Keuken/badkamerstudio Achterveld DONDERDAG 25 JANUAR11979 13 1TERVELD - Donderdag 18 ja- kwamen de K.P.O.-dames voor ate maal dit jaar bijeen. De op- I waa niet zo groot, hetgeen te waa aan de weersomstandig- i. Voor deze avond was het aar Voorn uit Nijkerk uitgeno om het een en ander te vertellen (iet leven en werken van kleine een. Jat de voorzitster mevr v.d. Berg. ^aenkomst had geopend met een irmstwoord tot de aanwezigen en ejzonder woord van welkom tot het ^aar Voorn, gaf zij het woord aan j5iuw Voorn. Deze hield een zeer iinde causerie over het leven, wer- lfi de sociale problemen van kleine jjen. Het echtpaar Voorn behoort jiit de categorie van kleine mensen r^vel de achondroplasten ij zijn geen gehandicaptenaldus j. Voorn, doch zijn ten gevolge van ^'groeistoornis wel gehandicapt". (*ijectieve beperkingen die voort- jjn uit deze groeistoornis zijn in feite vrij gering. De betreffende perso nen kunnen vrijwel alles, als ze maar willen Beperkingen zijn er natuurlijk al tijd. Denk maar aan de rekken in su permarkten en aan stopknoppen in bus en tram Als deze beperkingen er niet waren, zouden veel kleine mensen nau welijks afhankelijk zijn. Met veel een voudige voorzieningen zouden de pro blemen wel te verhelpen zijn. Op de scholen liggen de problemen niet direct bij de mede leerlingen doch wel bij het onderwijzend personeel, dat vaak zijn houding niet weet te bepalen tegenover kleine mensen. Voor veel ouders brengt de opvoe ding van een kind met groeistoornissen wel problemen met zich mee. De meeste achondroplasten zijn echter voorstanders van een zo normaal mo gelijke opvoeding. Een kind met groei stoornissen moet niet worden ontzien. Geen extra beloning en geen extra straffen. Er zijn ouders die niet willen aanvaarden een gehandicapt kind te hebben. Hun probleemontkenning of schaamtegevoelens hebben tot gevolg, dat kleine mensen in een isolement komen te staan, niet naar buiten durven en zich schuil houden voor de andere mensen. Ook een dergelijk kind moet buiten kunnen spelen ook al zeggen de buren, dat dat niet kan omdat het zo eng is. Er zijn ongeveer 10-15000 kleine mensen in Nederland. Van dit aantal zijn er slechts 130 lid van de Belan genvereniging Voor Kleine Mensen. Dit is mede een gevolg dat er nog velen zijn met contact-problemen, ook nog bij de 130 die lid zijn van de bond. Sommigen, doch dit is een kleine minderheid trek ken zich hier niets van aan. Zij zijn wèl afhankelijk, maar voelen dit niet zo. Zij voelen zich niet zielig en willen ook geen medelijden. Woorden zoals dwerg, kabouter en lilliputter worden door ons, aldus mevrouw Voorn als zeer denegrerend ervaren. Wij willen beslist geen gehandicapten of nog er ger invaliden genoemd worden. Mevr Voorn: Wij zijn geen gehandicapten. doch hebben een handicap Wij voelen ons in de eerste plaats mens" OPVANG VAAK ONVOL DOENDE Een beroep is meestal moeilijk te vin den en als het lukt wordt nog het risico gelopen om onder-betaald te worden. Voor bepaalde beroepen kunnen de kleine mensen niet in aanmerking ko men. In de arbeid zelf is de opvang vaak onvoldoende Door middel van kleine hulpstukken, kunnen kleine mensen een voldoende arbeidsprestatie leve ren Wie geen baan kan krijgen, is aan gewezen op de sociale voorzieningen. Hierdoor gaan ze tot de lagere inko mens behoren, doch moeten met deze lagere inkomens wel grotere uitgaven doen. Het aanschaffen van kleding en schoeisel kost ons veel meer dan een gewoon mens. Er zijn sociale voorzie ningen, doch die zijn aan duidelijke be perkingen onderhevig Aanvragen du ren soms erg lang; uitvoerende amb tenaren zijn niet altijd even gemakkelijk. Elke aanvraag dient duidelijk gemoti veerd te zijn, hetgeen weer een ingreep is in het particuliere leven waaraan nor male mensen doorgaans niet onderwor pen zijn. De sociale contacten kunnen voor sommige achondroplasten een groot probleem vormen. Ze hebben de nei ging zich te verbergen en niet buiten te vertonen. Zo leren ze ook niet om con- tachten met anderen te leggen. Dit be treft ook het zoeken naar een partner van de andere sekse. Het komt voor, dat een normale jongen kennis krijgt aan een achrondoplastische vrouw Later blijkt echter dat het voor die jon gen maar een avontuurtje was Huwe lijken tussen kleine mensen onderling en tussen een kleine mens en een „normaal" mens zijn beslist geen uit zondering. VOORZIENINGEN Gezien de vele problemen is dan ook de Belangenvereniging van Kleine Mensen opgericht. De doelstelling hier van is het realiseren van speciale voor zieningen door en in de samenleving van kleine mensen, voorlichting aan ouders en ouderwijzend personeel over de groeistoornis en de hulpmogelijkhe den en het uit het isolement halen van kleine mensen Mevrouw Voorn: ,,De vereniging telt helaas nog te weinig le den om met onze kleine handjes één grote vuist te maken" De uiteenzetting werd vol belangstel ling aangehoord. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen Hiervan werd dankbaar gebruik ge maakt De vragen werden door me vrouw Voorn beantwoord, hierbij ver schillende malen bijgestaan door haar echtgenoot Tijdens het beantwoorden van de vragen kwamen er nog diverse zaken naar voren, waar een normaal mens totaal niets van af weet of toch nog dingen doet die zeker achterwege gelaten kunnen worden Ook kwamen er tijdens dit vragenuurtje ook wel posi tieve dingen naar voren Na een harte lijk dankwoord door de voorzitster aan de familie Voorn, werd deze zeer leer rijke avond gesloten met de Christelijke groet l V>j$ trlTERVELD - Zaterdag 20 ja- was er na geruime tijd weer een jvond in Ons Gebouw. Op ver ban vele Achterveldse jongeren c namelijk onlangs besloten r dansavonden te organiseren, hscoavonden worden verzorgd f Disco Oebi - Doebi. De eerste stvond was een groot succes, (veer 90% van de aanwezigen (C1 Achterveldef. De discoavonden zullen om de veer tien dagen plaats vinden. De toegang is alleen mogelijk indien men in het bezit is van een pasje. Dit pasjes systeem is ingevoerd om er voor te zorgen, dat alleen personen uit Achterveld en om streken toegelaten worden. Jammer was wel, dat tengevolge van de gladde wegen de zaal niet versierd kon worden De daarvoor benodigde attributen konden niet op tijd afgeleverd worden. De volgende disco avond zal zijn op zaterdag_3 februari. Ook die avond zal er geen alcohol geschonken worden, zodat ook de jongeren deze avond zul len kunnen komen. Als de weersomstandigheden gunstig zijn, zal dit keer de zaal zeker versierd worden. Mogelijk zal dan de zaal ook iets kleiner gemaakt worden, nu bekend is, hoe groot de deelname aan deze discoavonden ongeveer is. Voor degenen die alsnog aan deze discoavonden willen deelnemen, zijn er nog pasjes verkrijgbaar op de dis coavonden aan de ingang. Oebi Doebi vestigt er nogmaals de aandacht op, dat zonder pasje niemand toegelaten zal worden. s. auav w in en ie jli lm RVELD -Donderdag 25 [ar i zal voor het eerst in de samen- Jngsperiode door de A.B.T.B. ersveld, de A.B.T.B. Achterveld, 0.B.T.B. Amersfoort en omgeving ..Ms- Leusden en omgeving een \meiijke bijeenkomst worden lit'... gehouden in de De Til te Leusden. Er zullen deze avond twee actuele onder werpen worden behandeld. De sociaal economische voorlichtster van de C.B.T.B. zal een inleiding houden over het onderwerp „Is elke investering op de boerderij de juiste investering?" ter wijl de directeur Prov. Gezondheids dienst voor dieren Dr. de Boer zal spre ken over „Actuele Veeziektes". De in leidingen zullen een tijdsduur hebben van ongeveer 20 minuten. ledereen die deze bijeenkomst wil bijwonen, wordt verzocht om 19.45 aanwezig te zijn. In de pauze zal er gelegenheid zijn om schriftelijk vragen in te dienen die na de pauze zullen wor den beantwoord en er verder ook ge- dachtenwisseling mogelijk is. Daar ook de vrouw in veel van deze zaken betrokken is zijn de vrouwen ook van harte welkom op deze bijeenkomst. L. Teunissen C van 't Klooster mevr, v. 't. Klooster Wuf Tolboom M. Boersen mevr. Van Bekkum M. van Wieringen J. Ossendrijver sr. 4539 4507 4463 4459 4451 4394 4367 4302 ^HTERVELD - Maandag 15 ja- werd de vierde ronde gespeeld :;iet S.V.A. klaverjastoernooi. Er j door 56 personen deelgeno- waarblj 44 klaverjassers en 12 tjassers. - uitslag was: AANTAL PUNTEN 'sendrijver 5091 D. Voskuilen 4962 Tolboom-Kaas 4821 H. Herder 4777 W. de Jong (gelijk) 4777 W. Tolboom 4750 A. Horst 4715 mevr. Van Rossum 4665 G v. d. Pol 4650 mej. T. van Westerlaak 4608 C. de Vette 4589 R. Donkersteeg 4581 mevr. T Boersen 4570 mevr Voorburg 4553 De poedelprijs was voor Harrie van Ruitenbeek met 2816 punten. De vijfde ronde zal worden gespeeld op maandag 19 februari. Wij maken voor u een ontwerp. Compleet met perspectieftekening Gratis Opdat u eerst kunt zien hoe de Poggenpohl keuken van uw keuze eruit komt te zien Daarna beslist u pas Wij van Forma Concepta vinden dat heel belangrijk. Een keuken koopje tenslotte niet elke dag Daarom nemen we ook alle tijd voor u Luisteren naar uw wensen. Spreken alles met u door Adviseren u Desgewenst bij u thuis. Nemen we meteen de maten op We leveren de Poggenpohl keuken zelf af Op het afgesproken tijdstip Begeleiden de inbouw Controleren alles. Leggen uit hoe de inbouwapparatuur werkt. Bij 'n Poggenpohl zijn veel praktische details inbegrepen Dat maakt 'm zo waardevol. En de prijs zo redelijk. U heeft wensen, wij de mensen. Showrooms maandag t/m zaterdag geopend van 9 00 tot17 OOuur Amersfoort: Lieve Vrouwestraat 12-14 (achter de Lange Jan), telefoon (033)11703 Amsterdam: Chr Huygens- plein 34-36 (bij de Middenweg), telefoon (020) 931859 Hilversum: Groest 36. telefoon (035) 11076 Badkamerstudio alleen Hilversum 1e etage. ACHTERVELD - Ook de KPJ doet dit jaar weer mee aan de carnavals optocht. In verband daarmede heeft het bestuur een knutselavond in el kaar gezet, die geheel zal staan in het teken van die optocht. De knutsel avond is op 30 januari om 20.00 uur In de kelder van Ons Gbeouw. Daar het bestuur verwacht dat dit jaar de hele KPJ mee zal doen, worden alle leden dan ook die avond verwacht. Op 7 februari zal er weer een kaart avond worden gehouden Deze avond zal plaats hebben in café Buitenlust De tegenpartij aeze avond is de schiet vereniging Ons Genoegen- Een dansavond is er op 10 februari, eveneens in de zaal van café Buiten- lust. Muzikale medewerking wordt ver leend door Oebi Oebi. De toegang is alleen voor de leden van de KPJ afde lingen Leusden, Hoogland, Eemnes en Achterveld. De entree bedraagt 2,50. Met de kreatieve-dag die op 3 maart in Hoogland zal worden gehouden, is er ook weer fotowedstrijd Opgave voor deelname en verdere informatie hier over bij A. Hak. tel. 03425-1912 Door de deelnemers zijn weer aantrekkelijke prijzen te winnen 1.S5M ACHTERVELD - Door het school bestuur, waaronder resorteren de R.K. basisscholen Onze Wereld en St. Jozef en de kleuterschool Hum meltjes Honk, is de laatste tijd het feit ter sprake gekomen om de beide ba sisscholen in een school onder te brengen. Veel aandacht is hieraan besteed en veel besprekingen zijn er geweest. Hierbij zijn ook diverse ex perts van buitenaf geraadpleegd. Na een gedegen onderzoek is echter gebleken dat van een samen gaan de eerste jaren nog geen sprake be hoeft te zijn, omdat er voor belde scholen nog voldoende levensvat baarheid is. In het betreffende schoolbestuur hebben de laatste tijd ook diverse wijzi gingen plaats gevonden. Doordat en kele bestuursleden om persoonlijke re denen of in verband met hun werk zaamheden bedankten, werden nieuwe bestuursleden benoemd. Het betref fende bestuur bestaat momenteel uit de navolgende personen: H. Kelder, voor zitter; A. G. M. Brinkhof, 2e voorzitter; J J. C. Walrave, secretaris, J. C. de Jong, penningmeester; J. W Kolthof, alg. adjunct, leden mevr. J. L. M. van Bek kum - Kerstens, mevr V Nabuurs - Weusten, mevr. A. Schouten - Waayer, pastoor W Jansen en de heren A P. Molenaar, J. M H Rutteen J. E Smink ACHTERVELD - Aan de onderlin ge schietwedstrijd op de binnenbaan van de schietvereniging Ons Ge noegen werd door 15 schutters deelgenomen. Ook ditmaal wist weer één van de heren het maximum aan tal punten te behalen. H. J. van Nimwegen G. Tolboom J van Rossum K. Jonkman J. van Nimwegen J. E. van Hamersveld J. Kommer J. Voorburg Gz. T Daatselaar F. Koenen P. Smink W. v. d. Kletersteeg T Vos 49 pnt. 47 pnt 47 pnt. 45 pnt. 45 pnt. 45 pnt. 45 pnt. 44 pnt. 44 pnt. 42 pnt. 41 pnt. 41 pnt. 40 pnt. De uitslag was: B. Voskuilen W Voskuilen 50 pnt. 49 pnt Donderdag 25 januari zal de tweede ronde worden geschoten om de J. v. d. Hengel-bokaal. De aanvang is om 20.00 uur. Junioren Limvio A1-Achterveld A1 Quick A5-Achterveld A2 Achterveld B1-Roda'46 B2 Hoevel. B2-Achterveld B2 SEC C1-Achterveld C1 Achterveld C2 is vrij IJsselm.vogels C5-Achterv. C3 Pupillen Limvio D1 -Achterveld D1 APWC D2-Achterveld D2 Limvio D5-Achterveld D3 Achterve.d E1-KVVA E2 Spakenb. E4-Achterveld E2 Hoevel. F1 -Achterveld F1 14.30 15.45 14.30 14.30 15.45 14.30 13.00 13.00 12.00 13.00 12.00 1200 MAN SLOEG MET STOK OP RUITEN In de nacht van zaterdag 13 op zon dag 14 januari sloeg een man met een stok op de ruiten van de bankgirocen trale in Leusden-centrum. Er werd geen schade aangericht. Mogelijk betrof het hier een poging tot inbraak, maar het gebeurde is niet helemaal duidelijk ge worden. Toen de bewakers van de centrale naar buiten kwamen, sloeg de man op de vlucht. INRIT VAN DON BOSCO GEBLOKKEERD De KPJ prestatieloop op zondag 14 januari verliep zonder moeilijkheden. Alleen konden tegen 15.30 uur de ver keerslichten bij De Hertenkop de drukte niet meer aan en werd de inrit van „Don Bosco" geblokkeerd. De Politie had de moeilijkheden snel onder de knie PARELDUIKER In Den Treek werd op maandag 15 januari een parelduiker aangetroffen, die geheel overdekt was met olie, en die daardoor niet kon vliegen. De pareldui ker werd naar het dierenasyl gebracht, waar men de vogel zou schoonmaken. Als de vogel hersteld zou zijn van de opgelopen schade zou men hem vrij laten op de vijver van de firma Pon. VISAREND Op de Stoutenburgerlaan werd op maandag 15 februari een visarend ge signaleerd. Door het bijzonder slechte weer en door de honger worden deze vogels naar de woonwijken gedreven. Bijvoedering is dringend noodzakelijk. ZONDER SLEUTEL BUITEN Dinsdagochtend 16 januari vroeg een inwoonster van Leusden assisten tie van de politie in. omdat zij haar huis niet binnen kon komen, daar ze de sleutel binnen had laten liggen Zij was zeer verontwaardigd, omdat het éénja rig zoontje van haar buurvrouw op wie zij paste, alleen in het huis was! Toen de politie ter plaatse arriveerde was de Leusdense inwoonster al weer in haar huis. LASTIGE TELEFOONTJES Ook op dinsdag 16 januari werd de Leusdense politie weer gehinderd door een groot aantal telefoontjes van men sen, die het nummer van de politie draaien, en dan zonder iets te zeggen de haak op het toestel gooien. CONTROLE Bij de verkeerscontrole op dinsdag 16 januari moest één autobestuurder worden bekeurd, omdat hij reed met een auto, waarop aan de voorzijde een kentekenplaat ontbrak Een bromfietser en een fietser liepen een procesverbaal op omdat ze op hun voertuigen geen achterverlichting voerden Op de To- renakkerweg werd een automobilist bekeurd voor het fout parkeren. Woensdag 17 januari moest een au tomobilist worden bekeurd, die ging in halen op het weggedeelte, waar een ononderbroken verkeersstreep was getrokken Een chauffeur van een vrachtwagen moest worden geverbaliseerd, omdat hij over een B weq reed waarover CLANDESTIENE VENTER Uit Achterveld kwamen op don derdag 18 januari klachten binnen over een clandestiene venter. De man zou in een gele Mercedes Benz hebben gereden, en gaf zich uit voor een Duitser Hij zei, dat er een tentoonstelling zou komen van de voorwerpen, die hij bij zich had, en dat hij daarvoor invoerrechten bij de grens zou moeten betalen. Om dit te voorko men moest hij de voorwerpen verko pen. Toen de politie arriveerde kon deze geen spoor meer van de man vinden. maximaal een gewicht van 2,4 ton mocht rijden. Alleen de vrachtwagen woog al 10,5 ton Van dezelfde vracht wagenchauffeur bleek ook de ta chograaf niet in orde te zijn. De bestuurder van een fiets ging op de bon, omdat deze in het donker reed met een fiets waarop noch een voor- noch een achterlicht was aangebracht. PARKEER PROBLEMEN In Leusden-zuid deden zich in de af gelopen week diverse parkeer proble men voor. Op woensdag 17 januari na men verscheidene chauffeurs de vrij heid om dubbel te parkeren Verschei dene inwoners hadden moeilijkheden, omdat ze van mening zijn, dat ze recht hebben op een plaatsje op de parkeer- strook voor hun huis Dat is niet zo. want deze strook behoort tot de openbare weg. Ook op vrijdag 19 januari kwamen er uit Leusden-zuid weer klachten over het parkeren Dit keer betrof het een aantal markt kooplieden, die hun auto's wat weinig sociaal op de parkeerstrook in de nabij heid hadden geparkeerd. 99 ACHTERVELD - Naar aanleiding van een onderzoek, dat 2 maanden duurde is gebleken, dat er nauwelijks meer animo is voor life muziek, maar juist het discotheek geeeuren bijzonder in trek is. Waarschijnlijk is dit ontstaan door de disco-film periode. In ieder geval heeft het publiek de weg naar de discotheek weer gevonden en waren de discofilms daar de aanzet toe. De discorage heeft de schijnwerper op het discotheekgebeuren geplaatst. Vandaar de start van „Atlantic Star". Disco Show a s. zaterdag 27 januari in „De Klaveet" aan de Postweg 1Leus den. Iedere zaterdag zal dit swingende gebeuren plaatsvinden met D.J. Stan ley Hendriksen. ACHTERVELD - De plaatselijke EHBO zal vrijdag 26 januari met twee teams weer deelnemen aan de districts wedstrijden. Deze wedstrijden zullen worden gehouden in de 4e openbare lagere school „De Heerd", Berkelwijk 33 te Leusden. Aan deze wedstrijden zal door vijf teams worden deelgeno men te weten Leusden, Werkhoven, St. Martinus uit Utrecht en Achterveld 1 en Achterveld 2. De ploeg van Achterveld 1 zal bestaan uit mevrouw N. Teunis- sen-Kerkhof, mevrouw G. Jans- sen-Reijnders, mevrouw R. van Wes- terlaak-Kerkhof. Het tweede team zal worden gevormd door de heer G. van Esveld, mevrouw C. van Houten-de Swart en mej. L. Smit. De wedstrijden beginnen om 20.00 uur. De teams moeten echter reeds om 19.30 uur aanwezig zijn. De Achterveldse deelnemers reke nen op veel supporters. Dit ter aan moediging en als morele steun ACHTERVELD - Dinsdag 30 ja nuari houdt de EHBO in samen werking met de Vereniging tot steun aan de Nierstichting Nederland een voorlichtingsavond in Ons Gebouw. De aanvang is om 20.00 uur. Op deze avond zal de buitendienst medewerkster van de Vereniging tot steun aan de Nierstichting Nederland, mevr. J S. Strick van Linschoten-Du- mans, de voorlichting verzorgen. Er zullen een of meer films worden ver toond. Na het vertonen van de films Is er gelegenheid voor discussie en het eventueel stellen van vragen, ledereen die hier belangstelling voor heeft is de ze avond van harte welkom. KLACHTEN OVER HONDEN Bij de politie kwamen op donderdag 18 januari klachten binnen over dne grote honden, die de buurt van de Beemden onveilig zouden maken Een inwoonster van Leusden, die een klein hondje uitliet, kreeg grote moeite omdat de drie grote honden de achtervolging inzetten op het kleine diertje. Op vrijdag 19 januari kwamen er her haalde klachten bij de politie binnen over een loslopende hond op de Eikenlaan. De politie houdt de zaak in de gaten, en zal weer tot proces-verbaal moeten overgaan als blijkt dat de Leusdense inwoners hun honden niet voldoende aan de lijn houden LINKS GEREDEN Een automobilist, die er een hobby van maakte aan de linkerzijde van de weg te rijden, alsof hij in Engeland was, moest op vrijdag 19 januari op de Noorderinslag worden aangehouden. De politie maakte proces-verbaal op. De man kon geen verklaring geven van zijn gedrag KLACHTEN OVER TWEE DOBBERMANPINCERS Zaterdag 20 januari om 12.00 uur bereikten de politie opnieuw klachten over twee honden Twee Dobberman- pincers jaagden achter konijnen aan. Toen de politie arriveerde waren de honden gevlogen. Later werden ze weer gesignaleerd in het Lockhorster- bos, waar ze achter het wild aanzaten. Waarschijnlijk zijn het dezelfde honden, die op 7 januari een ree hebben dood gebeten De politie heeft de zaak in onderzoek, en verzoekt de inwoners van Leusden op te bellen, wanneer zij de honden opmerken.

Leusder Krant | 1979 | | pagina 13