pEPOP FOTOKOPIE NODIG? Leusder Krant usder Krant - Loep op Leusden DONDERDAG 25 JANUAR11979 ewfnv 9ih nsbanib nsv lesji oQ Rozendaallaan 9 Leusden-C. PRIJSWINNAARS MET DE BRANDWEER OP STAP Afgelopen zaterdag zijn de win naars van de kerstboomverbrandin gen in Leusden en Achterveld met de brandweer op stap geweest. De jon gens en meisjes kregen in de brand weergarage eerst de nodige tekst en uitleg over materieel en apparatuur, zoals die bij de brandweer in gebruik is. Na die uiteenzetting en een bakje chocolademelk, werd met de brand weerwagens een half uur durende rit door de gemeente Leusden ge maakt. \00PDAG EN TEN- gNSTELLING FILM IN BLIJHOF Woensdag 31 januari draait er bij Blijhof een Nederlandse jeugdfilm met in de hoofdrollen Lex Goudsmit en Martin Brozius. De film is minder geschikt voor kleuters. Er zijn twee voorstellingen: 13.30 uur en 15.30 uur, toegangsprijs voor leden ƒ1- niet leden 2,-. stuk af te breken, aldus Josephine. Vooral de vrouw kreeg in deze teke ningen aandacht: zij groeit van heili ge maagd, van hoer, naar mens, naar eigen identiteit. Op vrijdagavond 2 februari zal de expositie worden geopend. Verdere openingstijden: vrijdagavond 9 februari van 20 tot 22 uur, zaterdagen 3 en 10 februari van 11 tot 17 uur en zondagen 4 en 11 februari van 14 tot 17 uur. Bijgaand een van de tekenin gen. ZORG BIJTIJDS VOOR EEN GELDIG PASPOORT In het afgëlöpen Jaar heeft de afde ling Burgerzaken ruim 2.200 reisdo cumenten uitgereikt. Te verwachten valt dat ook dit jaar weer velen een nieuw paspoort zul len aanvragen of het oude zullen la ten verlengen. Dit laatste kan alleen binnen 6 jaar na datum van afgifte en als de foto nog goed gelijkend is. Indien een nieuw paspoort wordt aangevraagd, moet een eventueel eerder uitgereikt reisdocument wor den ingeleverd. Paspoort en iden titeitskaart blijven nl. rijkseigendom, dom. Minderjarigen hebben toestem ming van hun ouders nodig om een paspoort te kunnen krijgen. Kinde ren tot 16 jaar kunnen worden inge schreven in het paspoort van één der ouders. De andere ouder moet schriftelijk verklaren hiermee in te stemmen. Met een paspoort dat nog geen 5 jaar is verlopen kan men naar alle landen van West-Europa reizen, be halve Spanje, Engeland en de Scan dinavische landen. De tijd tussen het indienen van een paspoort-aanvraag en het in ont vangst nemen daarvan beloopt mo menteel ±10 dagen. In de zomer maanden duurt dat minstens drie weken. Vandaar het advies: zorg bij tijds voor een geldig paspoort. De voorschriften zijn thans zodanig, dat in de periode van mei tot en met juli alleen in zeer bijzondere gevallen, zoals een sterfgeval of ernstige ziekte, op kortere termijn een pas poort kan worden afgegeven. In alle andere gevallen geldt, dat het niet tijdig aanvragen van een paspoort uitstel van vakantie kan betekenen. Voor het aanvragen van reisdo cumenten en alle informatie daar over kan men terecht bij de afdeling Burgerzaken op het gemeentehuis, telefoon 41247, toestel 122. De afde ling Burgerzaken is iedere werkdag geopend van 8.30 tot 12.30 en bo vendien op vrijdagavond van 19.00 tot 20.00 uur. HOBBY-INSTUIF BLIJHOF Aanstaande zaterdag kan er weer geknutseld worden in het club gebouw aan de Ansfriduslaan. Op het programma staan figuurzagen, toverboekjes en vliegtuigjes maken. De instuif begint om 10 uur en duurt tot 12 uur. Neem eens een vriendje mee! Het kost 1,- niet le den van Blijhof betalen 1,50. LEZEN IN DE KORAN Op de woensdagavonden 14 en 28 febr. en 7 mrt. tussen 20.00 en 22.00 uur in het schoolgebouw De Hobbit te Leusden-C kunt u met ds. J. Slomp lezen in de H. Koran. Opgave voor 1 februari door storting van 12,- op giro 3898410 t.n.v. Latent Talent of de Rabobank Leusden. 335921000 (tel. inl. 41580). RATTENBESTRIJDING IN LEUSDEN willen u nog even helpen her- -'n aan de verkoopdag en ten- elling ten bate van de festal in Gikondo (waar Ge- ,in Roomen zijn beste krachten 'lat wijden). Onder het motto: t uit de derde wereld" kan men erdag 27 en zondag 28 januari ■echt in de Til aan de Hamers- ,!weg. Zoals gezegd, wordt de ip/tentoonstelling in Leusden fden voor de klelnveestal, on- ïl van een groter projekt in Ja. De organisatoren hopen leze aktie een bedrag van r,- bijeen te kunnen krijgen, _om de kleinveestal op te kun- Iitten. Een grotere opbrengst Ituurlijk welkom zijn! Op de nstelling zal men allerlei fraaie voorwerpen uit de Derde We- innen bekijken, maar er is ook ,l0ogelijkheid om kunstvoorwer- cf, kopen. Zowel voor de smalle ritoor de dikke beurs. De sigstijden zijn: zaterdag 27 ja- ieyan 15 tot 21 uur, zondag 28 ,)i van 10 tot 17 uur. Alle intich- kunnen worden verstrekt I. S. van Gameren, Kon. So- an 3 te Leusden-Zuid, telefoon (033). U komt toch ook? Het is I de moeite waard! ;ii JOSEPHINE VAN DER HOUT-VAST EXPOSEERT De Leusdense beeldende kunstena res Josephine van der Hout-Vast ex poseert 45 tekeningen in het AKG- Ploeghhuis. Het zijn tekeningen op het thema „hokjes". Het bestaan van „Hokjes" binnen het gedoe op onze planeet, te (h)erkennen, kan de mo gelijkheid scheppen ze stuk voor De Dienst Gemeentewerken voert momenteel een verscherpte actie ter bestrijding van de bruine rat, die juist in deze maand door voedsegebrek uit het buitengebied naar de wonin gen trekt Een effectieve bestrijding - hoe goed ook opgezet - is alleen moge lijk als de inwoners van Leusden daadwerkelijk aandacht schenken aan het schoonhouden van de wo ning en de woonomgeving. Vinden ratten eenmaal een goede eetgele genheid dan kan dat paartje gauw zo'n 200 300 nakomelingen per jaar opleveren. Ratten zijn niet alleen schadelijk door hun knagerijen maar bovendien gevaarlijk, omdat hun aanwezigheid een bedreiging vormt voor de volks gezondheid. Ratten kunnen op mens en dier gevaarlijke ziekten overbrengen, zoals de ziekte van Weil en paraty- fus. In sommige gevallen kan de aan wezigheid van ratten In een woning of bedrijf buiten toedoen van de be woner of eigenaar optreden. Dit wordt dan veroorzaakt, doordat bij voorbeeld een rioolaansluiting is verzakt. Andere ingangen kunnen gevormd worden door te grote door- voeropeningen van leidingen of ventilatie-openingen in de spouw muur, die breder zijn dan een hal ve _centimeter_De gelijke openin gen verschaffen bruine ratten toe gang tot huls en bedrijf. Voor het herstel van deze bouwtechnische gebreken zijn natuurlijk oplossingen te vinden. Bij de bestrijding van ratten kun nen de volgende tips van nut zijn: - Waarschuw bij het zien van ratten direct de Dienst Gemeentewerken, en geef zorgvuldig de plek aan. - Sluit voedselvoorraden steeds goed af. Geef ratten geen kans om binnen te komen. Slecht sluitende deuren, kapotte ruiten en rioleringen moeten worden hersteld. Laat spouwgaten niet breder zijn dan een halve centimeter. - Geef de rat geen nestelmogelijk heid en ruim houtstapels op het erf, rommelzolders enz. steeds op. - Wees zorgvuldig bij het verwijde ren van huisafval. - Voeder vogels, eenden en andere dieren, maar dan met hoeveelheden die deze dieren kunnen verwerken. - Stort geen vuil in plantsoenen of sloten en vijvers. Dit is verboden en DIK ZEVENTIEN UUR WACHTEN OP KLEUREN- TV De opruiming is ook in Leusden bepaald niet onopgemerkt van start gegaan. Verschillende zaken zorg den voor ouderwetse stuntjes, waarbij artikelen voor habbekratsen te koop werden aangeboden als aanlokkelijke trekkertjes. Het waren met name Foto Verwey aan de Torenakkerweg en Radio Drieënhui- zen van de Prinses Irenelaan die een fikse gooi naar de gunst van koop- jes-halers deden. Radio Drieënhui- bovendien zijn deze kladestiene stortplaatsen broedgebieden van ratten. Werk mee aan een gerichte rat tenbestrijding in Leusden. Ziet u ratten, meldt ze direkt! Hebt u last van ander ongedierte: De Dienst Ge meentewerken (telefoon 41247-tst. 217) zal u graag advies willen geven over de bestrijding daarvan. zen gooide er ondermeer een kleu- ren-tv tegenaan, die voor twee halve centen mee te nemen was, en dat bracht enkele dapperen ertoe vele, vele uren voorafgaande aan het be gin van de opruiming nabij genoem de zaak post te vatten. Het was Kees van den Eshof, ui Amersfoort, die met in totaal zo'n ze ventien uur wachten, uiteindelijk be slag op het kijktoestel wist te leggen. Van het viertal dapperen dat zich bij de winkel had geïnstalleerd, was hij nummero één die zich bij de toon bank meldde. Geheel onvoorbereid was Van den Eshof overigens niet aan de wach- terij begonnen. Bij zeilmakerij Veen- GROOT ZIGEUNEROR KEST IN DE HAKHORST Zaterdagavond zal in het eetcafé „De Hakhorst" het groot zigeuneror kest „Malac Banda" optreden. Deze Wageningse studenten zigeunerka pel heeft zich in de afgelopen jaren een goede faam verworven, wat bij voorbeeld blijkt uit het feit, dat het endaai had hij zich wat materiaal verschaft, dat beschutting en wat warmte tijdens de koude, nachtelij ke, uren bood. Bovendien mochten hij en de anderen rekenen op hulp en steun van omwonenden. Dochters van de familie Van Zwol bijvoor beeld, die van tijd tot tijd voor koffie zorgden en op snackbar Verhagen, die voor een hartige hap zorg droeg. Dat het allemaal niet voor niets was geweest, bleek vrijdagmorgen toen de winkeldeuren openzwaai den, Kees zijn twee halve centen over de toonbank schoof, en Cor Arends, als filiaalhouder van Radio Drieënhuizen, de kleuren-tv over handigde. orkest enkele malen door Roemenie is uitgenodigd voor het meedoen van verschillende festivals. Er zijn inmiddels twee elpee's van dit orkest verschenen. Het optreden van „Ma lac Banda" is vrij uniek te noemen, aldus organisator Freddy Textor. Tegen een redelijke toegangsprijs kunt u zaterdagavond van 20 tot 24 uur zélf genieten van de wervelende en swingende muziek, waarop na tuurlijk ook gedanst kan worden. KLEURRIJK WAPENGEKLETTER Het jaarboek van het Centraal bureau voor de Genealogie in Den Haag voor 1978 (32e deel) biedt interessante stof voor hen, die er oog voor hebben. Naast aardige informatie over een Stoutenburgse familie uit de zestiende eeuw (toen Stouten- burg beschikte over heuse schepen en schout), biedt het Jaarboek ook interessante en vooral boeiende informatie over nieuwe familiewapens. Een aar dige service van dit bureau. Zij keurt een nieuw wapen goed en daarna wordt het geregistreerd, zodat niet iemans anders met eenzelfde wapen ten strijde gaat trekken Onder nummertje 149, blad zijde 302 van et Jaarboek 1978, treffen we het wapen van Ra demaker aan. Hé, denk je dan, zou dat onzeEn ja hoor, het staat er, zwart op wit: „Dit wapen is in 1977 ontworpen voor Mr. Jan Willem Maria Ra- demaker te Leus den. Naast het boeiende wapen vinden we de beschrijving: Gevierendeeld van rood en zil ver met een achtspakig rad van het een in het ander en in een zilveren schildhoek een rode le lie. Het helmteken een rode le lie. Dekkleden zilver en rood". Toch een contradictie, om in de gebruikelijke taal van mr. Ra demaker te spreken. Kijk, dat zilver in het wapen, dat kunnen we nog begrijpen. Het spreek woord zegt het immers: spreken is zilver en zwijgen is goud? En je kunt van onze burgen/ader zeggen wat je wil, maar praten kan iel" Boze tongen fluisteren natuurlijk nu, dat het zilver een andere achtergrond heeft en dan wijzen ze naar Langenbeek enDat lijkt ons onjuist, want juist daardoor zou er van zilver geen sprake meer kunnen zijn, getuige de argumentatie, die werd gebruikt in de raad Maar dat rood? Ook het gebruik van de lelie is voor ons zo klaar als een klontje. Heeft het burgemeestersgezin niet kortgeleden gekozen voor de naam Waterjufferals de naam voor de straat, waaraan het schulpje van het gezin Ra- demaker gaat verrijzen? En grenst de tuin niet aan een grote waterpartij straks vol bloeiende lelie's? Duidelijke zaak, dus. En over dat rad kan ook geen misverstand bestaan. Dat is een produkt uit eigen kring, resultaat van aangename huisnijverheid der Rademakers. De naam zegt het immers al? Toch zou het raadslid Rinze Bloemhof mis schien voor alle zekerheid even kunnen informeren of de pro- duktie van dit wiel thuis is ge schied zonder overlast aan de buren te bezorgen. En als hij toch bezig is, zou hij ook kunnen bekijken in hoeverre hier sprake is van een ambachtelijk bedrijfje in een bestaande woon wijk Sommige raadsleden zouden misschien op andere gedachten kunnen komen: waar dient dat rad voor? Misschien om de raadsleden een rad voor de ogen te draaien? Wij denken echter, dat het heel simpel ligt. Een gevleugelde uitspraak van burgemeester Rademaker is immers: de honden blaffen, maar de karavaan gaat verder Of verwarren we hem misschien met onze minister-president Van Agt? Hoe het ook zij, als hij het gezegd heeft, en de bur gemeester had het kunnen zeg gen, dan is het duidelijk: Al die karren van de karavaan hebben geoliede wielen (raderen) nodig om voort te kunnen gaan. Dat roodzilveren rad van de bur gemeester is gewoon het reser ve-wiel En niet, zoals boze tongen fluisteren, het derde wiel aan de wagen Over datvierendelenhoeft u zich niet bezorgd te maken. We zien burgemeester Rade- maker er niet voor aan, dat hij ons dat wil aandoen. Misschien heeft hij symbolisch gedacht aan de vier kernen van de ge meente, die hij bestuurt. Die acht spaken in het rad, dat kunnen best de acht leden van de familie zijn en het is niet de bedoeling, dat u het uitlegt als spaken in het wiel steken", want ze zitten er al in. Kortom: het wapen van de heer Rademaker heeft politiek gezien niets te betekenen. U kunt gerust zijn. En wat de fami lie Rademaker betreftmoge de lelie van de Rademakers bloeien en groeien aan de Waterjuffer in de uitgestrekte waterpartijen van Langenbeek!! Bijgaand voor de zeer geïnteresseerden onder u het wapen, goedgekeurd en gere gistreerd, van de familie Rade- maker. k: tr ho>. doekje het thema werken staat uit gebeeld. Mevrouw Evelien Blom, voorzitster van de KPO hield een kleine speech, waarin zij het wand kleed aanbood als blijk van waar dering voor al het werk dat Lisiduna- hof voor de bejaarden verricht. Me vrouw Stet, directrice van Lisiduna- hof, was het, die samen met een be woner, het wandkleed onthulde. IDKLEED VOOR 5UNAHOF «r ,a ele dames van de KPO hebben «dag 22 januari het bejaarden- ir lm Lisidunahot een wandkleed .00 boden. wandkleed bestaat uit 30 bekjes, waar op Ieder werk-

Leusder Krant | 1979 | | pagina 21