■l The Buddy Holly Story: Gary Busey in voortreffelijke muziekfilm over het korte leven van rock and rollfenomeen BERM PETER SELLERS OPNIEUW ALS CLOUSEAU IN „REVENGE OF THE PINK PANTHER" SCHAATSEN Leusder Krant - Kijk op de film DONDERDAG 25 JANUAR11979 DOOR BERT VOS AMERSFOORT - Deze week kunnen de liefhebbers van films hun hart in Amersfoort weer extra ophalen, want voor verschillende bioscopen is de tijd van prolongaties voorbij. Er staan vanaf donderdag drie nieuwe films op het programma. Voor de aanhangers van Peter Sellers en de Pink Panther-films is het in ieder geval aantreden geblazen, want Seller's nieuwste „The revenge of the Pink Panther" heeft de humoristen onder u weer een stroom aan Seller-absurditeiten te bieden. De muziekliefhebbers en dan met name van de rock and roll zullen hun oren spitsen bij het horen van de naam Buddy Holly. En terecht, want de film die over het korte leven van dit rock and roll-feno- meen is gemaakt, is zonder twijfel een bezoek waard, mede dankzij de uitste- Don Stroud en Charles Martin Smith in „The Buddy Holly Story". De man stond wat onvast ter been, maar dat vond ik geen wonder, want de voetpaden waren nu eenmaal in de afgelo pen weken niet optimaal ge schikt gemaakt voor het voetvolk en dan willen de beentjes nog wel eens glijden. Toen ik echter beter keek, zag ik, dat hij de schaatsen had ondergebonden. Pracht schaatsen, dat zag je zo. Vers uit de schaatsenwinkel, geïmporteerd uit Friesland, ook al hebben ze dan een Noorse naam. De man droeg niet allèèn zijn glibberige lot. Hij was in uitste kend gezelschap van tientallen kinderen en volwassenen, die van de nood een deugd hadden gemaakt Je krijgt nu eenmaal niet dagelijks de ijsbaan vlak voor je deur gepresenteerd. Wat dat betreft weet koning Winter ons deze keer wel te vinden. Lekker ouderwets gezicht, al die schaatsenden. Je krijgt er on willekeurig een tikkeltje nostal gisch gevoel van en in gedach ten ben je terug in je jeugdjaren, toen de winters nog echte win ters waren en de ijsbaan het middelpunt van mateloos ple zier, kompleet met koek- en -so- pie-tent met warme-chocola- demelk, de schetterende mu ziekinstallatie en de zwierende massa, die soms in lange polo naise-rijen over de baan scheerden als vroege zwalu wen. Helaas, het ijsvertier op de straat beperkte zich tot wat op gewonden gesnater van enkele volwassenen, die de verleiding na jaren konsekwent thuisblijven niet meer konden weerstaan en de joligheid van de jeugd, die in de afgelopen weken eindelijk echt hebben kunnen leren schaatsen. De man verloor zijn evenwicht en kwam hijgend op mij af- strompeten U kent dat wel. tus sen vallen en overeind blijven in. Een wankel evenwicht bewa rend met het wanhopige gezicht van een parachutist, die de aar de wat al te vlug op zich af ziet snellen maar een stille hoop heeft, dat de parachute het ge vaar zal keren. Hij greep mij bij de schouders Hijgend, puffend „Gaat het?" vroeg ik geïnteresseerd. De man keek me met opgelucht gezicht aan, want hij was er in geslaagd overeind te blijven. „Het gaat", hijgde hij, „vroeger ging het beter' Vroeger. Er lag een we reld van heimwee in dat ene woord. „Ja", zei ik, „vroeger hadden we tenminste elke win ter ijs". Ik had de juiste snaar geraakt, want zijn ogen gingen glimmen van plotselinge opwin ding. „Zo is het maar net. Hoewel, u bent nog te jong om dat nog al lemaal te weten". Ik knikte, maar noemde toch enkele jaren, dat het vroor dat het kraakte en de elfstedentocht werd gehouden U bent ook liefhebber van de elfstedentocht?" Hij begon een sjekkie te draaien. Een zware, dat spreekt. „Ach", aarzelde ik, wantik heb de elfstedentocht tot nu toe alleen via film en TV kun nen aanschouwen en heb nooit aan de lijve al die ellende mee gemaakt De man lette daar niet op, want begon nu heel enthousiast te vertellen over zijn elfsteden tocht. Geweldig meneer!" riep hij geestdriftig „Je weet niet wat je mist als je zo'n tocht niet eenmaal heb meegemaakt". Ik knikte ernstig. „Dat wil ik geloven. U hebt de hele tocht uitgereden?„Met Jeen van den Berg en Reinier Paping en al die andere grote jongens. Wat een geweldige tijd" Hij nam een fikse trek van zijn sigaret en blies met zichtbaar welbehagen dikke rookwolken in de beijzelde lucht. „Kom", zei hij en zijn stem klonk berustend. „Ik ga maar eens weer trainen' Hij wilde zich een kwart slag draaien, maar dat mislukte jam merlijk Een pijnlijke gebeurtenis voor een doorknede elfsteden- tocht-rijder. „Het moet nog komen hoor", zei hij met een verontschuldi gende blik, „het is ook alweer zolang geleden" Hij hees zich zwaar aan mij overeind. „Suc ces", riep ik hem na, terwijl hij bibberend krassend over de beijzelde stoep gleed. Hij zwaaide. Dat had hij niet moeten doen. Uit solidariteit heb ik hem nog dezelfde dag opgezocht in het ziekenhuis. Het ging een stuk beter. Maar aan de elfsteden tocht hoefde hij niet meer te denken, vertelde hij me spijtig. Ik voelde met hem mee. „Maar", stelde ik hem gerust, volgend jaar komt dat moment vast wel". Hij keek me even zwijgend aan en begon te glimlachen. „Maak me wat wijs", grijnsde hij „Elf schreden en dan mag ik nog blij zijn". De Friezen vergaderen iedere dag druk over hun elfsteden tocht. Eén deelnemer zullen ze dit jaar helaas moeten missen. Hij laat u groeten. V. Regisseur Blake Edwards Peter Sellers zijn nu zo n zM bezig met de Pink Panther-fr Edwards en Sellers in juli 1?J opnamen begonnen voor dei11 de reeks: „The Pink Panthe1* moment zullen zij geen w hebben vermoed, dat ze er r mee bezig zouden zijn, ook® tijd geweest, dat Sellers? weigerde nog langer die Franl uit te hangen Een onderb.' tien jaar. Pas in 1974 werj weer opgenomen en de 3fCk twg kers van de Clouseaugrapi er opnieuw met zichtbaar gewerkt. De Pink Panther-fi"'*' klein te krijgen, dankzij de formule De naam „Pink Panth? Panter) is langzaam maar^ handelsmerk van de inmfi hoofdinspecteur bevorderde Clouseau geworden, want re dering van de getekende in; Rose Panther, komt het bee; naam verder in de film voor Ir befaamde diamant „Pink PSj de eerste Clouseau-film eenR gen leven gaan leiden Als^ Rose Panter, die de films ventief en grappig inleidt, de hoofdfiguur in tal van teke. jong en oud via TV en bios renlang weet te vermaken rc Maar terug nu naar „De wn^ Rose Panter", zoals gezeg:^ film in de reeks, die Blake E^n Peter Sellers als inventief d* gemaakt. Het verhaal is opj'e even simpel als knotsgek e kend is de veelgeplaagde^ spekteur Dreyfus (Herbert io n slot van de vorige Pink PanU, een gekkenhuis terecht gefeflj, noodlottige gebeurtenis, Clouseau niet vreemd aan wraak van de Rose Panter gelukkig geheel hersteld ensle punt ontslagen te worden v. chiatrische inrichting om :f\ handwerk weer op zich te n?,e| gebeurtenis, die Dreyfus mefar plezier tegemoet ziet, temee.e tot zijn onuitsprekelijke vre,0t vernomen, dat de veroorzakgt ellende, inspekteur, pardorsc specteur Clouseau door de^, grazen is genomen en me' eer zal worden begraven wordt belast met het onderzo^ moord op Clouseau De ki|keja beter en ook Dreyfus begintjs maar zeker aan zijn goeie \gj twijfelen, als hij steeds vak® uitgedoste mannetjes ontflj spreken met die verbazincttj tongval van Clouseau. j? Maar dat is natuurlijk nielMj ook de georganiseerde mis» niet stil. De Mafia maakt zidgj Gangsterbaas Douvier (Ro® ber) heeft een onzichtbare nK der (Clouseau) gekregen» dwars zit bij z'n „French OÖ en bovendien voelt hij zich beroerd omdat zijn sexy sec® tevens zijn minnares - dfjRj vormde benen heeft gen® kleine meiske Simone (gesffl Dyan Cannon) komt er ac® grote tegenstander Clousea® is en ze besluit om - in nau® werking met Clouseau - wr® men op haar baas Tja, en dan hebben we na® nog Clouseau's trouwe Ja® diende Cato (voortreffelijk W door Burt Kwouk) die naaslH nen van assistentie aan zijn® nog andere (privé)-activiteit® waardoor nog eens extra roejP al vreemde hutspot wordt g® kende vertolking van Gary Busey als Buddy Holly. Verder aandacht voor de première van de nieuwe Nederlandse film van Nouchka van Brakel: „Een vrouw als Eva", met Monique van de Ven, Maria Schneider, Peter Faber en Marijke Merckens in de belangrijkste hoofdrollen. De liefhebber van sex en porno wordt het wel heel erg gemakkelijk gemaakt „Deep Throat" heeft zoveel bezoekers getrokken, dat Duo 1 bij elke voorstelling uitverkocht was. Vandaar dat deze week de film in een aantal extra voorstellingen te zien zal zijn en wel tijdens de zogenaamde „lunchvoorstellingen" op donderdag, vrijdag, maandag, dinsdag en donderdag van tien voor half één tot vijf voor half twee Ook voor het vertonen van andere dan sex-films wellicht een goed idee om in te voeren. Overigens zal „Deep Throat" ook in de nachtvoorstellingen van Duo 1 worden gedraaid Omdat de sex blijkbaar zo in de smaak valt, brengt Duo 2 deze week eveneens een fiks portie van dit genre in de film „Exhebition het „ware" levensverhaal van een pornofilmster Een film, die in Frankrijk aanvankelijk werd verboden, maar nu ongecoupeerd in roulatie is gegaan. Maar gelukkig is er ook voor de kinderen nog genoeg plezier te beleven. Naast de Pink Panther kunnen jong en (desgewenst ook ouderen) in de matineevoorstellingen van Euro op zaterdag- en woensdagmiddag terecht voor „Pedro's wereldreis". „Even en Oneven" blijft (Grand 2, zesde week), evenals „Force 10 from Navarone" (Grand 4, zesde week), Waterschapsheuvel (Grand 5, zevende week), Jaws II (Cinema 2, zevende week) en Dr. No (Euro, tweede week). En wie „Grease" nog steeds niet had gezien, heeft - wat Amersfoort betreft - pech. Deze bestseller met John Travolta en Olivia Newton John heeft het veld moeten ruimen. De fans van John Travolta hoeven echter niet te treuren, want hun favoriet heeft intussen niet stil gezeten. Eventjes geduld en nieuwe films met hem in de hoofdrol arriveren ook in Nederland. het standpunt, dat het leven van wijlen haar man op de best mogelijke wijze in beeld gebracht moest worden (als men dat wilde), maar ze had weinig vertrou wen in de grote filmmaatschappijen. Bauer, Rash en Cohen kwamen echter wèl tot overeenstemming. Zij voldeden aan de voorwaarden. Overeengekomen was, dat niet een filmacteur van naam de hoofdrol kon vertolken. Afgezien nog van nodige overeenkomsten in gezicht, postuur e.d. werd ook gezocht naar een jonge acteur, die wist wat rock and roll is en eventueel ook zelf die muziek kon spelen. Joyce Selznick, die voor 20Th Century Fox al eerder had ge probeerd om Gary Busey voor die rol te krijgen, maar daarin niet was ge slaagd, werd door Bauer, Cohen en Rash gekontrakteerd en deze keer slaagde zij er wel in. De juiste man op de juiste plaats, want Busey is niet alleen een prima acteur, maar bo vendien een prima musicus. Voeg daarbij de toch wel opmerkelijke overeenkomst met de echte Buddy Holly en je hebt dè hoofdrolspeler voor „The Buddy Holly Story". OVERROMPELEND Zelfs zij, die weinig afweten van de opkomst en bloei van de rock and roll, zullen overrompeld worden door deze muziekfilm. Zelf woonde ik één van de eerste voorstellingen bij. die werden gegeven voor o.a. discjockey's (de mu- ziekknop werd nog eens extra vol ge zet) en ondanks het toen toch wel keiharde geluid wat van alle kanten op je afstormt, word je vanaf de eerste mi nuut gevangen door het fenomeen Holly en zijn muziek LEVENDE MUZIEK „The Buddy Holly Story" eindigt, zoals het leven van Holly zelf eindig de: op 3 februari 1959 in Clear Lake. Beelden van het laatste concert van Buddy Holly (zonder zijn vrienden), die eindigden met de triomfantelijke kreet van Buddy: „See you next year". Diezelfde avond stortte het vliegtuig met Holly aan boord neer. op die dag stierf de muziek", zoals Don McLean zegt in de aan Buddy Holly opgedragen song: „American Ple". Woorden, waarmee ook de film eindigt, maar die In feite onjuist zijn. Want de muziek van Buddy Holly bleek onsterfelijk te zijn. (Cinema 1, eerste week, alle leeftij den). REVENGE OF THE PINK PANTHER „De wraak van de Rose Panter". Het is de vijfde speelfilm van regis seur Blake Edwards met de fenome nale Peter Sellers in de rol van de schier onverwoestbare inspecteur Clouseau en Herbert Lom als de al even onontbeerlijke tegenstander, de onfortuinlijke hoofdinspekteur Dreyfus. Eigenlijk hoeven we zo langzamer hand niemand meer uit te leggen wie inspekteur Clouseau is. Een Franse po litieman, over-ijverig. klungelig, dapper, een meester in de allerzotste vermom mingen. knettergek. zot. slim. scherpzinnig, kortom: er schieten echt woorden tekort om dit speurdersfeno meen naar behoren te kunnen om schrijven. Gary Busey als Buddy Holly in „The Buddy Holly Story". Scène uit „The Buddy Holly Story". THE BUDDY HOLLY STO RY „Saturday Night Fever", „Thank God its Friday", „The Last waltz", „Grease": u hebt het natuurlijk inmiddels al begre pen: we zijn beland in de periode van de muziekfilm. Afgezien nog van de luk- ratieve handel die verbonden is aan het maken van muzikale speelfilms (soundtracks, posters, stickers, etc etc.) wordt door deze nieuwe rage eigenlijk de oude tijd van toen op voor velen aantrekkelijke wijze weer eens geaktualiseerd Zoals de rock'n roll al weer enige tijd „in" is en tal van heden daagse bands zich op dit fenomeen uit de jaren vijftig hebben geworpen, vaak met goed geslaagde interpretaties van oude nummers én met gloednieuwe rocksongs, zo volgt het film-medium trouw deze trend. ..Grease" was daar een goed voorbeeld van. ..The Buddy Holly Story"' overtreft dat nog eéns. Overigens kunnen de liefhebbers nog meer verwachten. Binnenkort zal ook „Sergeant Pepper's Lonely Heartsclub Band" met de Bee Gees in de hoofd rollen over het witte doek daveren Hoewel insiders vanuit de VS dit nieuwe produkt van Robert Stigwood (die ook „Saturday" en ..Grease" produceerde) hoofdschuddend hebben aanschouwd En wat Amerika betreft terecht, want daar werd de film een flop. Hoe „Ser geant Pepper het in Nederland gaat doen, is een kwestie van afwachten. Nederland is per slot van rekening Amerika niet. „The Buddy Holly Story", daar wilden we het eigenlijk over hebben. Deze week gaat deze nieuwe mu ziekfilm, geregiseerd door Steve Rash, in première, onder meer in Ci nema 1 in Amersfoort. Fanatieke Buddy Holly-fans kunnen nu nog in tranen uitbarsten als er over dit rock and roll-fenomeen uit de vijftiger ja ren wordt gepraat en het is dan op vallend, hoevéél er nog gezegd kan worden over het tamelijk korte leven van deze zanger, die op 22-jarige leeftijd op het toppunt van zijn roem stierf tijdens een vliegtuig-ongeluk bij Clear Lake, Iowa op 3 februari 1959, samen met „Big Bopper" en Richie Valens. In „The Buddy Holly Story" wordt dat korte leven nog maals in beeld gebracht met Gary Busey in de meer dan voortreffelijke hoofdrol als Buddy! VIER JAAR Het heeft een voorbereiding van vier jaar gekost, voordat deze film kon wor den gemaakt Het idee ontstond, nadat producer Fred Bauer en regisseur Ste ve Rash producer Ed Ochen in New York bezochten. Tijdens een gesprek kwam men tot de konklusie. dat er tot dan nog niet DE film was gemaakt over rock and roll. De enige film, die op dit terrein ooit was gemaakt was „The Blackboard Jungle" van Sidney Poitier met Bill Haley and The Comets, die hun „Rock around the clock" introduceer den. De enige die uit de beginperiode van de rock in aanmerking zou kunnen komen was Buddy Holly Want ondanks zijn korte leven, had Buddy maar liefst 45 nummers op zijn naam staan en was hij eigenlijk de enige toonaangevende rock and roll-ster. die niet alleen zijn nummers zelf schreef, componeerde en uitvoerde, maar ook de eerste, die als blanke er in slaagde om de zwarte rhythm- and-bluess-sound te kom- bineren met de country-sound uit de vijftiger jaren en daarmee óók succes had bij de zwarte bevolking van de Ver enigde Staten Bovendien, en ook dat is natuurlijk belangrijk. Holly's muziek heeft de tijd doorstaan en zijn be- Scène uit: The Buddy Holly Story. roemste nummers worden ook nu nog steeds door vooraanstaande popster ren (als Linda Ronstadt) gebracht. Nummers, die zowel jong als iets ouder zich nog uitstekend zullen herinneren: ..That'll be the day", „Peggy Sue" en „It's so Easy". Overigens was het idee van Bauer, Rash en Cohen niet nieuw. Al eerder hadden filmmaatschappijen gepro beerd een film over het leven van Buddy Holly te maken Universal was er drie maal aan begonnen en moest steeds weer haar pogingen opgeven, omdat zij de filmrechten niet kon verkrijgen. Het zelfde overkwam 20Th Century Fox, die al vast was begonnen met de verfil ming. maar na twee weken moest stop pen, omdat ook deze maatschappij niet de hand kon leggen op de filmrechten, die in stevige handen waren van Bud dy's weduwe, Maria Klena. Zij stond op Zijn enorme gedrevenheid, zijn soeplesse in de muziek, zijn vasthou dendheid ten opzichte van eigen muzi kale opvattingen én zijn gevoel voor humor, het zijn stuk voor stuk elemen ten, die „The Buddy Holly Story" tot een muzikale belevenis van formaat maken. Maar er is natuurlijk méér. Het verhaal néést de muziek is niet ondergeschikt, zoals vaak in veel musicals, waarin de muziek de voornaamste rol speelt Het leven van Buddy Holly, zijn vrienden, zijn vriendinnen, zijn ontwikkeling van plaatselijke muziekheld die de boycot van de volwassenen'weerstond tot een nationale held, het zijn stuk voor stuk factoren, die een al even belangrijke rol in de film spelen. Vandaar, dat het zo belangrijk was, dat de hoofdrol werd gespeeld door een musicus, die tevens acteur was Busey weet die twee ele menten op een grandioze wijze te kom- bineren en maakt van zijn vertolking een inspirerende interpretatie van Bud dy Holly's leven Het komt geloofwaar dig over en voegt bovendien diepte toe aan een film, die toch voor een belang rijk deel is gewijd aan de muziek, de opzwepende, ontspannende, spran kelende, vernieuwende rock and roll uit de vijftiger jaren. Muziek, die de vol wassen Amerikanen totaal verbijsterde en jong Amerika laaiend enthousiast maakte voor hun nieuwe muziek en hun Buddy. Naast Busey spelen Don Stroud en Charles Martin Smith een belangrijke rol in de film. Stroud speelt Jesse, de drummer van de groep en Charles Mar tin Smith is Ray Bob, de bassist. Beide zijn evenals Busey acteurs én musici, een ideale kombinatie, zoals blijkt uit het uiteindelijke resultaat, dat vanaf donderdag in Cinema 1 over het doek gaat rollen Aandacht ook voor het debuut van Maria Richwine, die de rol van Maria Elena voor haar rekening neemt en dat op een innemende wijze doet

Leusder Krant | 1979 | | pagina 22