Korte raadsagenda Kinderspel middag gezellig Leusder Krant LEUSDER KRANT G S. OOK TEGEN VERBREDING VAN ASSCHATTERWEG EN AANLEG VAN RETSPAD 9E LEUSDER KRANT FOTO-KOPIE NODIG? i /olg van de voorpagina Siangegeven 3800 motorvoertui- worden door gemeentelijke bere- E£,ngen gestaafd. Aan de gemeente- o,i cijfers liggen de volgende uit- ijspunten ten grondslag: eusden-centrum, thans 11000 jners tellende, zal in 1990 ten min- !2.000 inwoners tellen en over de bij zodanig inwonertal behorende zieningen, zoals winkels en werk- ■genheid, beschikken; Ie kern Achterveld zal, rekening dende met een natuurlijke groei en eiding van het aantal woningen ens de gemeentelijke plannen, in D ca. 3000 inwoners tellen; roei van het aantal inwoners zal groei van het aantal motorvoertui- tot gevolg hebben; Ie huidige etmaalintensiteit is D motorvoertuigen; mderzoek heeft uitgewezen, dat via vsschatterweg. tussen het Valleika- en de Postweg, verkeer aanwezig lat relatie heeft met: achterveld en Leusden-centrum iet buitengebied 3. Scherpenzeel en Leusden-centrum 4. Barneveld en Leusden-centrum en via de Asschatterweg, tussen de Postweg en Achterveld, verkeer aan wezig is, dat relatie heeft met: 1Achterveld en Leusden-centrum 2. Scherpenzeel en Achterveld 3. het buitengebied In het onderzoek is duidelijk geworden, dat de relatie met Barneveld, via de As schatterweg, 20% van de totale in tensiteit bedraagt en geen 65%, zoals de provincie stelt. f. bij de gemeentelijke raming van 3800 motorvoertuigen is er vanuit ge gaan. dat de Arnhemseweg voldoende capaciteit heeft. Uit het vorenstaande mag worden geconcludeerd, dat de provinciale cij fers (65% relatie Leusden-Barneveld) een verkeerd beeld van de werkelijk heid geven. Gesteld kan worden dat het huidige verkeer op de Asschatterweg groten deels uit het buitengebied begrenst door de Glind, Achterveld, Scherpen zeel en Woudenberg, komt en derhalve als bestemmingsverkeer wordt be schouwd. In samenhang met het langzame ver keer, wettigt die intensiteit naar onze iDVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: 'oor opgave van abonnementen, advertenties, drukwerk en het loen van betalingen kunt u terecht op ons kantoor lozendaallaan 9, Leusden-centrum p werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. ABONNEMENTSGELD: let abonnementsgeld bedraagt 17,25 per kwartaal, 114,25 per half laren 128,- per jaar. [LACHTEN BEZORGING: .Is abonnee dient u de krant voor donderdagavond 18.00 uur te ebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met nze hoofdagent bezorging, (donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur): llefoon 033-40691. Hj geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze Inspekteur be- urging, overdag 03420-6141, na vijf uur 03420-4679. IABESTELLEN FOTO'S >e meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabe- tellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij ooruitbetaling van 15,- per exemplaar (formaat 13 x 18 cm.) op iro: 871441 t.n.v. de BDU b.v. te Barneveld met duidelijke vermei ing van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop e foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, lozendaallaan 9, leusden/Centrum. ingeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste Jto's thuis. i een uitgave van de BDU-Krantencomblnatie, Postbus 67, 3770 aB Barneveld. (van de redaktie) LEUSDEN - De raad van de ge meente Leusden heeft donderdag avond 25 januari (vanavond dus) niet veel praatstof op haar agenda staan. Een agenda, die slechts 14 punten telt, ook al Is er wel de tweede brug over het Vallelkanaal bij. NAAMGEVING CENTRUM HOOFD- De commissie Naamgeving heeft b. en w. geadviseerd de straten en pleinen in het hoofdcentrum De Hamershof de volgende namen te geven: Het Erf - voor benaming van het plein voor het nieuw te bouwen ge meentehuis De Smidse-voor de weg vanaf ,,Het Erf" in zuidelijke richting en aansluitend op de Centrumweg De Spinnerij - voor de weg vanaf ,,De Smidse" in westelijke richting. De Brouwerij - voor de overdekte passage vanaf Hamersveldseweg in oostelijke richting De Grutterij - voor de weg vanaf oostzijde van_,,De Brouwerij" in zuidelijke richting. De Komenij-voor de weg vanaf de oostzijde van ,,De Brou werij" in noordelijke richting De Mulde- rij - voor de weg vanaf Hamersveldse weg en parallel lopend met Noorderin slag (ged.) en Centrumweg (ged De Librije - voor het pad geleden vanaf Het Erf'langs bibliotheek naar Hamers veldseweg. De Kooikersgracht-voor de wegen weerszijden langs de gracht vanaf ,,De Smidse" in westelijke rich ting tot aan De Grutterij/De Komenij. Imkershilt - de meest westelijke gele gen galerij evenwijdig lopend aan de Hamersveldseweg Kervershilt - de galerij gelegen in het hart van Ha mershof" en lopend in noordzuidelijke richting Schepershilt - De galerij ge legen ten zuiden van ,,De Kooikers gracht". Wevershilt - de galerij gele gen ten noorden van ,,De Kooikers gracht". Het college stelt de raad voor ak koord te gaan met deze wegen. Ook de architecten van ,,De Hamershof" en opdrachtgever Delta Lloyd hebben hun instemming betuigd. Bewoners van de Prins Frederik Hendriklaan in Leusden-zuid hebben verzocht hun straatnaam te wijzigen in „Prins Frederiklaan", omdat door de grote overeenkomst met de „Prins Hendrikstraat" er nogal wat misver standen ontstaan B en w. gaan ak koord met het voorstel van de bewo ners. Het woord is aan de raad. Het weggetje langs de spoorlijn tus sen Lockhorsterweg en de Dor- resteinseweg zal ook op Leusdens grondgebied de naam „Dorresteinse- weg" krijgen, als de raad akkoord gaat met het voorstel van b. en w. BUITENGEBIED-OOST Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben gedeeltelijk hun goedkeuring onthouden aan het bestemmingsplan Buitengebied-Oost" Die goedkeuring betreft de volgende onderdelen op de plankaart: a de tweede brug over het Valleikanaal en de doortrekking van de Noorderinslag; b. het profiel van de As schatterweg; c twee agrarische bouwpercelen; d. de bestemming ,,a- grarisch gebied voor het perceel Keusbroekerweg 14a en e. de be- Rozendaallaan 9 Leusden-C. stemming ..agrarisch gebied" voor het terrein waarop de uitbreiding van de firma De Vor te Achterveld plaats vindt. Ook werd goedkeuring onthouden aan enkele onderdelen van de voor schriften. waaronder de mogelijkheid om nieuwe ..tuinbouwpercelen" toe te kennen. Over de tweede brug over het Vallei kanaal en doortrekking van de Noor derinslag (na goedkeuring voorstel b en w. aan raad: Middenweg) kunt u elders in dit nummer het nodige lezen. EDUKATIEF PLAN In de raadsvergadering van van avond zullen ook de aanbevelingen van de werkgroep Edukatief Plan aan de orde komen, Deze werkgroep stelt voor om drie plangroepen en een planad viesgroep in te stellen. B. en w. zijn echter van mening, dat voorlopig kan worden volstaan met één plangroep naast de planadviesgroep. Die plan- groep zal dan aan het werk moeten on der de naam ..werkgroep sociaal cul- turel werk" De planadviesgroep dient, volgens de visie van het gemeentebe stuur. de samenstelling van deze werk groep te bekijken en aanbevelingen te doen. Overigens is het gemeentebestuur van mening, dat een integraal wel- zijnsplan voor 1 januari 1981 niet gereed kan zijn, terwijl het streven hiernaar volgens b. en w. het gevaar inhoudt, dat het door de rijksbijdra geregeling sociaal cultureel werk vereiste plan daardoor evenmin op tijd kan worden afgerond. LEUSDEN - De maandelijkse kin derspelmiddag trok deze keer helaas, waarschijnlijk door de weinige publika- tie, maar 18 deelnemers naar ,,de Til". Deze 18 hebben echter een heel gezel lige middag beleefd in de sprookjes spelen. leder kind deed spontaan mede en de leiding kon alle aandacht aan het kind geven. Er werd gespeeld in drie groepjes van 6 kinderen waarvan het groepje, bestaande uit Natasja Kwak, Hans v. Bekkum, Tonny Broekman. Jamice Dietrich, Ellen v Maanen en Miranda v Dijk de winnaars werden. Aan ieder kind werd deze middag naast de traktatie een klein prijsje gegeven Op woensdag 14 februari zal weer een spelmiddag worden gehouden, waarbij met groteren bingo zal worden gespeeld en indien nodig met de kleinste andere spelletjes zoals sjoelen en ringwerpen. DONDERDAG 25 JANUAR11979 tuaties moeten worden geschapen en aanvaard Naar onze mening ligt aan de stelling van het prov. bestuur geen belangen afweging ten grondslag. Wij zijn ons er van bewust, dat bij ver breding van de weg en het t.z.t. aanleg gen van het fietspad een enkele plaats in het geding is, waar de belangen zul len botsen. Wij menen echter dat door een weioverwegen en op de aanwezige waarden gekozen tracering en detaille ring een verantwoorde aanleg mogelijk is. Een goede overlegsituatie met andere instanties c.q. overheden zal hierbij on ontbeerlijk zijn. Wij voelen ons in deze mening gesteund door het standpunt van de werkgroep, belast met de voor bereiding en ontwikkeling van een pro vinciaal fietspadenplan, waarin de noodzaak van een fietspad, zowel uit recreatieve als uit utilitaire overweging, wordt onderschreven", aldus het gemeentebestuur in een uitgebreide argumentering. Zij vraagt de raad akkoord te gaan tegen de beslissing van GS in beroep te gaan bij de Kroon. TWEEDE BRUG VALLEI- KANAAL Ook wat betreft de tweede brug over het Valleikanaal handhaven b en w hun standpunten. Meningen en argumenten, die lijnrecht tegenover die van Gedeputeerde Staten staan. B en w van Leusden schrijven aan de raad: Goedkeuring is onthouden aan de realisering van een 2e brug over het Valleikanaal en doortrekking van de Noorderinslag tot aan de Asschatter- weg/Lapeerseweg Motieven vóór de doortrekking van de Noorderinslag zijn - in het kort - de volgende 1 ontlasting Asschatterweg-westzijde 2. betere verbinding Leusden-cen- trum-Achterveld 3 creëren van een goede openbare vervoerverbinding voor m.n. de Wete ring en Alandsbeek. Aan de doortrekking van de Noor derinslag is - behalve door de gegrond- verklaring van de ingediende bezwaar schriften - op grond van de navolgende argumenten goedkeuring onthouden 1. de verkeersintensiteit op de As schatterweg-westzijde van 1800 m v.t in 1976 in samenhang met vrijliggende fietspaden veroorzaakt geen gevaarlij ke situatie; 2. de verkeersintensiteit van 3800 'm.v.t. in 1990 volgens de provinciale prognoses wordt door 65% gevormd door verkeer met een relatie Leusden- Barneveld. Indien dit verkeer via andere wegen wordt geleid, is de noodzaak van een nieuwe brug en doortrekking van de Noorderinslag nu en in de toekomst niet aanwezig; 3. door doortrekking van de Noor derinslag wordt de verkeersdruk op hef gebied ten oosten van het Valleikanaal vergroot, waardoor een ernstige aan gezien de prognoses uit het verkeers- en vervoersonderzoek van het samen werkingsorgaan Eemland Deze twijfels worden nog versterkt door het ontwerp- wegenplan 1978 van de provincie, waaruit de. uit 1968 dateren, Til ge schrapt is. Het verkeer, dat van deze weg gebruik zou moeten maken (relatie Wouden berg-Hoevelaken langs de oostzijde van Leusden-centrum), dient thans en in de toekomst gebruik te maken van de Langensteeg, de Lapeerseweg en de Asschatterweg en van de Arnhemse- weg in aansluiting op Rijksweg 28 Het streven naar vermindering van ver keersdruk op de wegen in het gebied ten oosten van het Valleikanaal mag naar onze mening niet inhouden, dat nu en in de toekomst onveilige routes (m.n. voor het langzame verkeer) onveilig blijven en, in de gegeven omstandighe den waarbij sprake zal zijn van een toe nemende intensiteit, onveiliger worden. Het gevaar dat, door het aantrekkelijk maken van de Asschatterweg als ver binding Leusden-centrum-Achterveld, de Asschatterweg een sluiproute wordt in de relatie Barneveld-Amersfoort lijkt denkbeeldig en zeer gezocht, gelet op het feit dat net verkeer uit Barneveld in de richting Amersfoort met twee goede autosnelwegaansluitingen op de E8 een betere directe verbinding met Amersfoort heeft. Een aantrekkelijke route via Leusden- centrum zal niet snel gevonden worden, m.n. gezien de diverse verkeerslich teninstallaties op doorgaande routes door Leusden-centrum. Hierbij gaan wij er uiteraard vanuit dat de snelwegen c.q. autowegen aan hun doel blijven beantwoorden. Wij zijn van mening, dat - gezien het bovenstaande - de Asschatterweg meer is dan een ontsluitingsweg voor het buitengebied alleen en primair de verbinding Leusden-centrum-Achter veld vormt c.q. verzorgt. Overigens dient nog opgemerkt te worden, dat de huidige breedte van de Asschatterweg 5 mtr. bedraagt, en geen 4.50 mtr. Er wordt derhalve voor zien in een verbreding met 0,50 mtr. Een zodanige verbreding zal minder in grijpend in het landschap zijn dan een verbreding van 4,50 mtr. tot 5,50 mtr. Tot slot gaan wij nog in op de over weging van het provinciaal bestuur dat verbreding van de Asschatterweg en de aanleg van een fietspad een ernstige aantasting van de Landschappelijke waarde van het gebied zal betekenen. Deze overwegingen getuigen van een niet gegronde bezorgdheid voor de kwaliteit en de handhaving van aanwe zige waarden in het buitengebied die voorbijgaat aan een noodzakelijke af weging van relevante aspecten, waar onder die van de verkeersveiligheid. Wij zijn ons zeker bewust van deze waarden, maar menen dat die waarden niet zodanig hierbij mogen worden ver klaard dat reeds vooraf, d.m.v. een be stemmingsplan. onveilige verkeerssi Asschatterweg: het klinkerdeel na de brug. tasting van de landschappelijke en na tuurwetenschappelijke waarde aan dat gebied zal plaatsvinden. 4 een loopafstand van 400 tot 600 meter naar halteplaatsen voor het openbaar vervoer wordt niet als on overkomelijk beschouwd. Hierbij wordt het volgende opge merkt. De motieven, genoemd onder 12 en 3 zijn naar hun aard dezelfde als die, wel ke worden aangevoerd bij de onthou- j ding van goedkeuring aan het profiel van de Asschatterweg (oostzijde) Kon. Julianaweg. Aangezien daarover hier voor al uitvoering op die motieven is ingegaan, wordt hier volstaan met een verwijzing daarnaar. In het kader van het bestemmingsplan „Alandsbeek" is door uw raad bij de Kroon beroep aangetekend tegen de niet-goedkeuring van het laatste ge deelte van de Noorderinslag (tot aan het Valleikanaal) In het kader van deze procedure en tijdens de hoorzitting bij de Raad van State, afd. voor de ge schillen van bestuur, is uitvoerig aan dacht besteed aan de noodzaak van doortrekking van de Noorderinslag. De argumenten, die daarbij naar vo ren zijn gebracht, kunnen ook nu onver kort worden gehandhaafd De ar gumenten zijn opgenomen in de bijlage dezen, waarnaar verwezen wordt Met betrekking tot hetgeen het college van Gedeputeerde Staten stelt ten aan zien van de loopafstanden naar haltes voor het openbaar vervoer, wordt op gemerkt. dat uit landelijk onderzoek is gebleken dat loopafstanden naar hal teplaatsen van 250 tot 300 meter als maximaal moeten worden gezien. Grotere afstanden heeft tot gevolg dat het gebruik van het openbaar vervoer aanzienlijk afneemt Op deze wijze zal het streven naar verbetering van het openbaar vervoer en het gebruik daar van niet haalbaar blijken. Uit hetgeen hiervoor is gesteld en ge zien de argumenten, vervat in de bijla gen dezes, dient te worden gecon cludeerd dat doortrekking van de Noorderinslag noodzakelijk is Tegen onthouding van goedkeuring van dat gedeelte van het bestem mingsplan dient dan ook in navolging van uw eerder besluit beroep bij de Kroon te worden aangetekend Resumerend stellen wij u voor bij de Kroon in beroep te gaan tegen het be sluit van Gedeputeerde Staten, voorzo ver dit betreft: 1 de onthouding van goedkeuring van het profiel van de Asschatterweg/Kon. Julianaweg; 2. de onthouding van goedkeuring aan de 2e brug over het Valleikanaal en de doortrekking van de Noorderinslag. Vanavond is er - ondanks de korte agenda - toch nog wel het één en ander te bepraten. De meningen zijn - ook onder de raadsleden - ver deeld, zodat het nog de vraag is, of de raad akkoord kan gaan met het voorstel van b en w. BDU Onafhankelijk nieuwsblad voorde gemeente Leusden. herschijnt iedere donderdag. REDAKTIE: s iert Vos, Bob Braakman, todaktie-adres: Postbus 11, Leusden/C. 'elefoon (tijdens kantooruren): 033-41495. Verantwoordelijk redakteun tert Vos. IEDAKTIONELE MEDEWERKERS/MEDEWERKSTERS: levr. A. Bijl, v. Oldenbameveltstraat 18, Achterveld, tel. 03425-2090 Achterveld); »e heer P. C. op den Camp, Finnmark 32, Leusden-c., tel. 033-41380 sport); levrouw T. Middelkoop, Waarden 20, leusden-c., tel. 033-43724 (al- lemeen); Ie heer A. C. Fieseler, Lindenlaan 34, Leusden-c., tel. 033-42553 (al- lemeen); levr. A. de Knijff-Mali, v. Hardenbr. v. Lockhorstlaan 30, Leusden- uid, tel. 033-40273 (kunst, algemeen). NLEVERING REDAKTIE-KOPIJ: iopij voor de krant van dezelfde week kan uiterlijk dinsdagmiddag 2 uur op ons kantoor worden ingeleverd. mening de uitvoering van het aangege ven profiel. Gebruik Hessenweg als verbinding Leusden-Achterveld. De gerecon strueerde Hessenweg heeft er niet daadwerkelijk toe bijgedragen, dat nu meer auto's en fietsers in plaats van via de Asschatterweg over de Horsterweg/ Hessenweg naar Achterveld gaan. De reconstructie heeft niet meer beoogd dan dat aan het minimum van de mini male eisen voor een in twee richtingen bereden fietspad wordt voldaan. Zelfs de minimumeisen zijn niet geheel ge haald; een berm van 0,70 m breed tus sen rijbaan en fietspad is, zonder enige bescherming, niet zonder gevaar te noemen. De reconstructie is wél een verbetering ten opzichte van de oude situatie De reconstructie heeft en zal geen invloed hebben op de keuze van de te volgen route naar en van Achter veld Het blijkt, ook voor automobilisten, aantrekkelijk de ca. 1,5 km kortere route via de Asschatterweg te kiezen omdat die route een tijdbesparing van 25% oplevert. Gezien de tijdbesparing be hoeft het naar onze mening geen nader betoog, dat het langzame verkeer die kortere route blijft volgen. In een eerder gestelde overweging van Gedeputeerde Staten wordt de aanleg van een fietspad langs de Horsterweg nog afgewogen tegen de noodzaak van een fietspad langs de Asschatterweg. Van een zodanige afweging kan hier geen sprake zijn omdat het verkeer op de Asschatterweg in hoofdzaak is ge acht op Achterveld en het buitengebied, terwijl het verkeer op de Horsterweg in hoofdzaak is gericht op Amersfoort en verdergaande bestemmingen, zoals Apeldoorn-Zwolle. Amsterdam en Utrecht De motieven voor aanleg van een fiets pad langs de Horsterweg zijn derhalve geheel anders dan de motieven voor aanleg van een fietspad langs de As schatterweg. Het provinciaal bestuur geeft niet aan hoe. zonder te kort te doen aan de ont sluitingskwaliteit van het buitengebied, de verkeersdruk op de Asschatterweg en in het gebied ten oosten van het Vallelkanaal verminderd kan worden Wij hebben onze twijfels ten aanzien van het gestelde, dat de verkeersdruk verminderd dient te worden c.q. kan worden Deze twijfels bestaan vooral Het gemeentebestuur acht verbreding een noodzaak, evenals de aanleg van een vrijliggend fietspad. Vsschatterweg: verbreden of niet?

Leusder Krant | 1979 | | pagina 3