Het politie-vak ligt me tè na aan het hart nu met plezier afscheid te nemen" 'dert spel tijdens boeiend Valleiconcert in Dorpskerk NCVB-jaarvergadering met bestuursverkiezing lichting Kindercentra esprak kontakt gemeente 10EPSC0MMANDANT M. ELBERTSEN NEEMT AFSCHEID Na afscheid terug naar Nijkerk, waar hij 22 jaar woonde en werkte orb. I eusder Krant - plaatselijk nieuws DONDERDAG 25 JANUAR11979 JSDEN - Op 9 januari 1979 was er M. Elbertsen, groepscom- int van de Rijkspolitie voor de °'»nte Leusden, Woudenberg en 9"/oude toe aan funktioneel ,c,lsontslag, zoals de pensione- j de politie officieel heet. „Dan e e de maand uitdienen", zegt de lende politiefunktionaris, „en ebruari is het afnokken gebla- I>or mij". :al in Nijkerk gaan wonen vertelt ia ex-groepscommandant, „om- 22 jaar in Nijkerk heb gestaan, jók gezeten en gelegen, hoor' lij, „anders zullen de mensen wel n: da s ook vermoeiend! Eigenlijk ergens met bloedend hart uit <weg Na 22 jaar laat je daar heel chter Maar tja. ter wille van je jering en je loopbaan moet je in jienst wel eens verkassen! ;ende in Nijkerk ontzaglijk veel jn. Ik heb daar 5 jaar buitendienst in, en zodoende kende ik veel Ik was vaak op de vee- Ik heb 16 jaar de voetbalterrei- 'ekeurd voor de KNVB Ik was in een trouwe supporter van zowel als de zondagsport om nu nog steeds in Nijkerk, en _als oud-politieman door deze of aangeklampt Als ik er met mijn UI' over de markt loop word ik vaak Er is mij daar een woning beloofd Dat moet ik zeggen: daarvoor heb ik de welwillende medewerking van de bur gemeester hier, die er bij zijn collega in Nijkerk voor heeft gepleit. Die woning is toegezegd onder voorwaarde dat, als terzijnertijd een inwoner van Nijkerk naar Leusden wil toekomen, dit zonder meer mogelijk moet zijn. Eigenlijk had ik best in Leusden-Zuid willen blijven wonen, maar dat was niet mogelijk: ik moest naar Leusden-Cen trum. Daarom ook prefereer ik Nijkerk. Och, ik weet best: hetzelfde Nijkerk vind ik er niet meer terug. Er is veel importbevolking. Er is veel veranderd. Maar waar is dat niet het geval!" Als ik de groepscommandant vraag of het hem makkelijk afgaat, afscheid van zijn baan te nemen, antwoordt hij: ..Ik til er toch nog wel een beetje zwaar aan Het politievak ligt me te na aan het hart, dan dat ik kan zeggen dat ik het fijn vind om er uit te gaan. Oh, ik neem het niet tragisch op, maar ik ben ook niet zo enthousiast. Ik zal nog moeten wennen aan dat nieuwe soort leven. Ik heb nu net drie weken verlof gehad, die ik nog te goed had. Nou had ik natuurlijk het weer óók niet mee. Ik mag graag tuinieren, en dat kon niet. Ik liep zo'n keer of zeven per dag naar het buro! Ik hoop echt, dat ik in Nijkerk een woning krijg met een aardige tuin, zodat ik me daarop kan uitleven Groepscommandant Elbertsen neemt afscheid: terug naar Nijkerk... Ik kan ook timmeren Ik ben ooit es timmerman geweest. Mijn schoonzoon timmert veel thuis, voor klanten, knapt antieke meubels op. Ik vermoed, dat ik, als ik gezond blijf, bij hem veel tijd zal doorbrengen Verdere hobbies heb ik niet zo. Ik wil die karweitjes wel vrijblij vend doen. Ik wil geen werkgever heb ben, die bepaalt wanneer ik komen moet. Zo'n werkgever heb ik al die jaren gehad. Ik wil nu zelf over mijn tijd be schikken. LEVENSLOOP Ex-groepscommandant Elbertsen werd in 1919 in Lunteren, gemeente Ede, geboren. Hij is een echte man van de Veluwe, zoals hij zichzelf typeert Hij heeft een tijdje dienst gedaan in Val kenburg, maar nee. daar voelde hij zich minder thuis In 1939 ging hij in militaire dienst. Eerst werd hij gestationeerd aan de IJs- sellinie. Later vocht hij op de Grebbe- berg. Om politieman te worden heeft hij zich twee keer aangemeld. In 1942 ging hij naar de Politieschool in Schalkhaar, waar hij echter maar één dag bleef, om dat bleek dat hij een verbandakte voor de Duitsers moest tekenen. De heer El bertsen moest daarna onderduiken. In 1945 meldde hij zich andermaal, en deze keer lukte het. Hij kreeg een opleiding van drie maanden in Nijme gen. In augustus 1945 werd hij als hulpmarechaussee in Nijkerk geplaatst. Na het behalen van het B-diploma solliciteerde de heer Elbertsen naar Ochten, in de Betuwe, waar hij als op perwachtmeester en als postcomman- dant dienst deed. Dat was van 1967 tot 1971. In 1971 solliciteerde de heer Elbert sen naar Leusden. In onze gemeente bekleedde hij de volgende funkties: vervangend groepscommandant, ad judant, en sinds 1 maart 1977 groepscommandant. Hij is zeer goed te spreken over de geest van de politiemensen, behorend tot de groep Leusden, Woudenberg en Renswoude. „Het is een uitstekend samenwerkend team Prettige col lega's." „Het is zó kort, als je terugkijkt op al die jaren," zegt de groepscommandant „Ik kan me als de dag van gisteren her inneren, dat ik me in augustus 1945 voor de eerste keer moest melden in Nijkerk. Ik weet nog precies wie de deur opendeed. En twee jaar reed ik op de fiets dagelijks van Lunteren naar Nij kerk en terug. Kom daar nü eens om! Eens in de 3, 4 weken hadden we een vrije zondag Na twee jaar kreeg ik toen een woning in Nijkerk. Tja, hoe ouder je wordt, hoe harder het gaat. Je ouders vertelden je dat, maar je haalde er je schouders over op: je dacht: dat is een praatje van oude mensen." Ophef van wat hij als politieman ge daan heeft maakt de heer Elbertsen niet. „Ik heb het werk met plezier ge daan, en ik heb van mijn vak gehouden. Wat ik gedaan heb, dat eiste mijn vak. Ik probeerde het zo goed mogelijk te doen. Aan anderen is ter beoordeling of ik het inderdaad goed heb gedaan. Ik maak er geen drama van: na mij komt weer een ander!" Vandaag, donderdag 25 januari wordt in een bijeenkomst in het ge meentehuis afscheid genomen van de groepscommandant Elbertsen. Van 16.45 tot 17.30 uur wordt er een openbare receptie gehouden, waar ie dereen welkom is om de vertrekkende politieman de hand te drukken. LEUSDEN - Op dinsdagavond 16 januari hield de Nederlandse Chris ten Vrouwen Bond afdeling Leus den-Zuid haar 24e jaarvergadering. Door een samenloop van omstan digheden kon de NCVB dit keer geen gebruik maken van een zaal in wijk centrum ,,'t Trefpunt" aan de Arn- hemseweg. Men vond een gastvrij onderdak in een ruimte van de kleuterschool „De Woelige hoek". Presidente mevrouw Abbring kon een goed gevulde zaal welkom heten. Er waren een speciale afvaardiging in Leusden-Centrum en een gast uit Woudenberg Gezamenlijk werden gezongen van Psalm 136 de verzen 3.4 en 8, waarna mevrouw Abbring voorging in gebed. Zij koos haar meditatie naar aanlei ding van het gelezen bijbelgedeelte uit Psalm 90. Ter afsluiting werden geza menlijk gezongen de verzen 13 en 5 van Lied 459. Daarna volgden de jaarverslagen van tweede sekretaresse mejuffrouw Van Bentum en penningmeesteres me vrouw Biel, die haar financiële wandel op rijm had gesteld. De vergadering ging met beide verslagen unaniem ak koord. De aftredende ziekenbezoeksters mevrouw Van den Burg en mevrouw Van Bentum kregen voor hun gewaar deerde werk van de afgelopen twee jaar een aardig presentje. In hun plaats stelden mevrouw Soetekouw en mevrouw Wanner zich als ziekenbezoeksters van het komen de jaar beschikbaar. Ook voor organiste mevrouw Frens, die helaas niet aanwezig kon zijn, was er een presentje Op voortreffelijke wij ze begeleidt zij altijd de samenzang van de afdeling op het orgel. Daarna kwam aan de orde het aftre den van de algemeen adjunkt mevrouw Scholtus en de penningmeesteres me vrouw Biel. Zes jaar hebben beide da mes deze funkties vervuld. Zij kregen een woord van hartelijke dank, en hun werd een plant aangeboden. Tot nieuwe algemeen adjunkt werd benoemd mevrouw Hoefman, terwijl als penningmeesteres mevrouw Van Leeuwen werd aangesteld. In de pauze, waarin vanwege de jaarvergadering eens extra werd ge trakteerd, volgden enkele mededelin gen. Voor de Bondsdag van de NCVB, die dit jaar 60 jaar bestaat, konden de leden van Leusden-Zuid zich opgeven. De Wereldgebedsdag is dit jaar op 2 maart. Voor de Vrouwenraad zal in boerderij „Groot Krakhorst" op woensdag 28 februari spreken: Dr. Bouvy over het thema „Jeugdproble men". Dit onderwerp staat in het teken van het jaar van het kind. De presidente wekte de leden op deze interessante bijeenkomst bij te wonen. Na de pauze hield mevrouw Abbring een kwis, waaraan de NCVB-leden, in drie groepen verdeeld, deelnamen. Het geheugen moest behoorlijk worden op gefrist! Aan het eind van deze feestelijke avond werden de verzen 1, 2 en 3 gezongen van Lied 75, waarna de presidente de jaarvergadering met eent dankgebed besloot. accoord concerteerde het Collegium Instrumentale Brugense o.l.v. Patrick Pqire. Het,programma bestond geheel uit 18e eeuwse muziek. Kennelijk is dat de specialiteit van het merendeels uit longe mensen bestaande ensemble. Opvallend was bij alle uitgevoerde werken, hoe uitstekend de musici op elkaar waren ingespèeJCL en hoe alert zij reageerden op de dirfcferit. Boven dien werden de solopartijen in de ver schillende concerten steeds met verve vertolkt door leden van de groep zelf. Eerst hoorden we het beroemde concert voor 2 violen van J. S. Bach, daarna een minder bekend hobocon cert van A Vivaldi. Als laatste werk voor de pauze het 8e concerto grosso (een meerdelig stuk voor een groep so loinstrumenten begeleid door een or kest) van A. Corelli, dat vanwege het laatste deel (pastorale of herdersmu- ziek) vaak kerstconcert wordt ge noemd. Na de pauze klonk heel toepasselijk Winter", het laatste van ,,De vierjaar getijden" van Vivaldi. De componist geeft een treffende muzikale uitbeel ding van allerlei winterse gebeurtenis sen: huiveringen, klappertanden, val lende sneeuwvlokken, regendruppels enz. Frappant zijn bij elke beluistering opnieuw de mysterieuze beginmaten van het stuk (geschreven in 1725), die bijna modern aandoen, en ook de lan ge bijna geïmproviseerd klinkende passages van de soloviool. De moeilij ke solopartij werd voortreffelijk ge speeld door Dirk Vermeulen. Ten slotte genoten we nog van het Divertimento KV 136, een door Mozart op 16-jarige leeftijd geschreven ju weeltje. Het dankbare publiek liet het ensemble niet naar huis gaan zonder toegift. Verheugend is de toenemende be langstelling van de kant van het ge meentebestuur voor dit soort Culturele Beeld van het Valleiconcert evenementen. Deze keer waren het de burgemeester en wethouder van Woudenberg, die van hun belangstel ling blijk gaven. W. Boelhouwer. 9MZ.-YI 1USDEN - De Stichting Kin entra Leusden (SKL), het over- ielend orgaan van voorlopig alle erspeelzalen in Leusden, hield ierdag 18 januari zijn eerste ver ding in het nieuwe jaar. Hierbij de voorzitter van de SKL, Henk Nuenen, als nieuw bestuurslid om heten. Henk van Nuenen is vaardigde van peuterspeelzaal reeklopertjes in Leusden-Zuid. erdere bestuursleden zijn: Nel- Overbosch, secretaresse (Pin- e) Wieke Schuurman (Klein tpje Achterveld) Jannie Bijlsma, ilngmeester (Blijhof) en Tea lelkoop, voorzitter (Nijntje). ït eerste punt waar over gesproken I, was het kontakt met de gemeen- november is er een gesprek met de eente geweest, waarin de SKL di- e punten op tafel heeft gelegd. On- mdere het oude welzijnsplan, waar leuterspeelzalen nooit meer over >ord zijn. Over het nieuwe welzijns- waarin goede planning ten aan- *van overblijfcentra in moet komen, werd eveneens gesproken. Er moet namelijk in de raad rekening gehouden worden met veranderde inzichten in de loop van de zes jaar waarop het plan zich gaat toeleggen. Verder is er ge sproken over salariëring van invalsters bij langere ziekten van de leidsters. Een peuterspeelzaal 2e fase, het verzoek om kinderen langer dan twee peuterspeelzaalochtenden te laten ko men, korting van een tweede kind uit eenzelfde gezin en subsidie voor een parttime loonadministrateur, waren eveneens punten van gesprek. Naar aanleiding van dit gesprek ont ving de SKL een brief van de gemeente. Enkele punten uit drt gesprek stonden niet in de brief, onder andere de vraag van SKL om aan b en w door te geven, dat er een afgevaardigde van SKL in de plangroep wil plaatsnemen Ook het onderwerp kinderopvang werd niet ge noemd. Bij het volgend gesprek met de ge meente zullen deze zaken verder aan de orde worden gesteld. Het volgende punt was het gezamen lijk invullen van enkele vragen die op het formulier stonden voor de sociale kaart van Leusden (dit heeft ook be trekking op het nieuwe welzijnsplan). Naar aanleiding van dit welzijnsplan zullen alle peuterspeelzalen zich moe ten bezinnen over de vraag: wat zijn de inhoudelijke aspekten van het peuter- speelzaalwerk. In Achterveld is men daar al mee bezig en naar aanleiding van dit diskussiestuk zullen de andere speelzalen dit ook moeten gaan doen, om de afgevaardigde van zo'n plan- groep een duidelijke visie over het peuterspeelzaalwerk mee te kunnen geven. Voor de eigen peuterspeelzaal is dit natuurlijk ook erg goed. Met de vrouwen die bezig zijn met kin deropvang heeft de voorzitter weer kontakt opgenomen Voorlopig zijn de ze bezig met het zoeken naar een ge schikte ruimte TWEEDE FASE De SKL is van mening dat op dit moment de kinderopvang nog niet ISDEN - Voor de eerste keer Kerk te Leusden-Z. weer een Vallei- de restauratie van het gebouw concerT bezoeken. Onder auspiciën ■<B we vrijdagavond jl. in de N. H. van het Nederlands-Belgisch cultureel daadwerkelijk geholpen kan worden. Toch zullen de kontakten zo goed mogelijk onderhouden worden om deze groep in de toekomst eventueel van advies te kunnen dienen. Een peuterspeelzaal 2e fase zal naar de mening van SKL niet opgezet moeten worden als nieuwe peuter speelzaal, maar als peuterspeelzaal die verhuist naar de 2e fase. Dit zal dan een peuterspeelzaal moeten zijn waar nu, of in de toe komst een kleiner aantal kinderen komen in verband met het geringe aantal kinderen aanwezig in die wijk. De gedachten gaan uit naar Blijhof. belangstelling voor het Valleiconcert in de gerenoveerde Dorpskerk.

Leusder Krant | 1979 | | pagina 5