WIPWAP" EN „DE WEGWIJZER": iemotiveerde ouders werken aan beter imago P.J.G.U. afdeling Leusden kreeg nieuw bestuur H. BAKKER, VOORZITTER OUDERCOMMISSIE: „EEN GOED ONDERWIJSBELEID IS NOODZAKELIJK" H. VENEMA: „WE ZIJN EEN PROGRESSIEVE SCHOOL, 3MAAR NIET OM HET PROGRESSIEF ZIJN ZELF" <95-1 J Talenpraktikum Amersfoort Kursussen spreekvaardigheid eusder Krant - onderwijs DONDERDAG 25 JANUAR11979 i_ Het instituut voor effektieve talenstudie. Engels, Duits, Frans, Spaans, Italiaans, Nederlands. Individuele talenpraktikumkursussen (10,40,60 of 100 uur) voor - beginners - gevorderden - vergevorderden Algemeen toeristisch, commercieel, economisch en technisch taalgebruik. Iedere morgen, middag en avond leseen. ctr GESPECIALISEERDE KURSUSSEN INTENSIEVE SPOEDKURSUSSEN Uts BEDRIJFSKURSUSSEN ■óh Inlichtingen 033-29097 LEUSDEN - Donderdag 11 januari vond in „De Til" 's avonds om 8.00 uur de jaarvergadering van de Leusdense afdeling van de Plat telands Jongeren Gemeenschap Utrecht, „De Valleijongeren", plaats. Willem van Engelenhoven was voor de laatste maal aanwezig in zijn funktie van voorzitter. Hij kon drie nieuwe leden welkom heten die een groot gezelschap van ondanks het winterse weer opge komen leden gezellig en monter bij de koffie aantroffen Anneke de Greef, de sekretaresse, las het jaarverslag voor. Evert Van de Berkt, de nieuwe penningmeester deed verslag van de financiële toestand van de PJGU Thijmen van Doorn, het nieuwe bestuurslid, gaf weer hoe het in het afgelopen jaar met de sportbeoefe ning in de PJGU had gestaan Willem van Engelenhoven wilde als laatste taak tijdens zijn voorzitterschap Bertus Jansen bedanken voor alles wat deze in de afgelopen 16 jaar voor de vereniging had verricht. Bertus kreeg een taart met opschrift aangebo den. en graag aanvaardde hij het ere lidmaatschap van de Leusdense PJGU. Het bestuur bedankte daarop Willem van Engelenhoven voor de succesvolle wijze, waarop hij de voorzittershamer had gehanteerd, en waarop hij zich met veel energie voor de PJGU had ingezet. „Een voorzitter als Willem krijg je niet gauw weer", werd er gezegd Ook voor hem was er een kado. zelfs met een fraai gedicht. Willem had voor de nieuwe voorzit ster Ria Verwey een heuse hamer ge maakt. Hij bood haar die aan, en wenste haar veel succes. Daarna sprak Ria de bijeenkomst toe in haar nieuwe funktie en ze liet zich geenszins uit het veld slaan door de juichende formulering, die ex-voorzitter Willem van Engelen hoven had toegeschoven gekregen. Na de pauze werd er een spel ge speeld. namelijk ballonnen opblazen met een fietspomp. Men moest op de pomp gaan zitten, en op die manier de ballonnen opblazen, wat niet meeviel. Het was een groot succes, en er werd veel en uitbundig gelachen. Ria Verwey sloot de jaarvergadering met een op wekkend woord voor de toekomst van de PJGU die er zeer rooskleurig blijkt uit te zien. Het nieuw gekozen bestuur van de PJGU ziet er als volgt uit: voorzitster - Ria Verwey; vice-voorzitster - Mieke Jansen, sekretaresse - Anneke de Greef; penningmeester - Evert van de Berkt; tweede penningmeester - Marij ke Makking; bestuurslid - Elly van Gar deren; bestuurslid - Thijmen van Doorn. De PJGU kan terugzien op een bij zonder goed en aktief verenigings jaar 1978. Natuurlijk is de Wegwijzer niet los te zien van de kleuterschool De Wipwap, op enkele honderden meters van de la gere school verwijderd Juist die af stand tussen kleuter- en lagere school, levert problemen op. De heer Venema: .Wanneer er een nieuwe school wordt gesticht, dan worden kleuter- en lagere school bij elkaar in één gebouwen complex gezet. Dat is een goede zaak, omdat de kontakten tussen kleuter- en lagere school dan veel beter kunnen zijn, dan nu het geval is tussen Wipwap en Wegwijzer Ouders met kinderen op de kleuterschool komen er niet gauw toe om zo nu en dan even een kijkje te nemen op de Wegwijzer, wat bij andere scholen onderling wel gebeurt. Het kontakt van kleuterschool-ouders met de lagere school is bij ons daarom veel minder dan elders het geval is Dat is een probleem, waar op dit moment door ■EU! R BERT VOS JUSDEN-CENTRUM - De openbare kleuterschool De Wipwap" en de Bnbare lagere school „De Wegwijzer". Een scholenkombinatie, die de pSte jaren is uitgegroeid tot het „zorgenkindje" van het onderwijs in Leus- m. Er is veel en soms heftig over gesproken, er zijn notities over versche- j^i, onderwijsdeskundigen bogen zich er over. Het was onmiskenbaar: het B^tal leerlingen op deze beide scholen liep gestadig terug, terwijl andere, 2Cjwe openbare scholen in Leusden-centrum steeds voller raakten. In instantie denk je dan: die school moet iets doen, want de ouders jven die school niet. Je hoort het ook: De Wegwijzer? ouderwetse school, i dorpsschool, die achter is gebleven bij de soms toch wel wat stormachti- ontwikkeling in het lager onderwijs. Maar is dat ook zo? Is het imago dat de JIÜiool heeft gekregen in de loop der jaren, verdiend? Natuurlijk, beide nplen liggen in woonwijken die aan het yergrjizen, .zijn, terwijlgiigywe ,cJolen in wijken in opbouw zijn gesitueerd. Wijken met jonge gezinnen. Dat Skt verschil. Over deze en andere problemen rond het onderwijs in Leus- i en de betrokkenheid van Wip Wap en Wegwijzer daarbij, spraken we met hoofd van de Wegwijzer, de heer H. Venema en de voorzitter van de jJercommissie, Heinze Bakker. Uit die gesprekken blijkt dan: we zitten met L imago van ouderwetse dorpsschool, maar de praktijk is anders. Wat wij 0 aan het proberen zijn is om het verkeerde beeld dat men van de school rr|>ft, te gaan veranderen in positieve zin. Dankzij de gemotiveerdheid van de lers wordt daar met enthousiasme aan gewerkt. •RKEERD BELEID )udercommissie-voorzitter Heinze n^ker windt er geen doekjes om. „Als jf n het verleden door het gemeente- een beter onderwijsbeleid zou gevoerd, dan zouden de proble- (cn, waar we nu mee worstelen (een jgloop van het aantal kinderen en irdoor van het aantal leerkrachten, <et.) niet bestaan of in ieder geval in idere mate dan nu het geval is. In dat eid had voorzien moeten worden, EP de wijk, waarin de Wegwijzer staat, tl gaan vergrijzen met als gevolg een enminderde toeloop van het aantal j,eJeren. Dit heeft men niet voldoende Jerkend, met als gevolg, dat de ge- ?llcente op vijfhonderd meter afstand pi de Wegwijzer een nieuwe ïnbare school heeft gebouwd. Dat is Onderwijs op De Wegwijzer: klassikaal, maar niet autoritair. zonder meer ten koste gegaan van het aantal leerlingen op de Wegwijzer. De praktijk is, dat veel ouders in eerste in stantie voor een nieuwe school kiezen, zonder dat men de onderwijsmethoden met elkaar vergelijkt. De keuze wordt in eerste instantie bepaald door het ge bouw en de plaats". Een mening, die zonder meer wordt ondersteund door de heer Venema. De ervaring leert ook, dat weinig of geen ouders op school komen kijken wan neer ze een keus moeten doen voor hun kinderen. De heer Venema: „Nee, dat komt zelden voor en eigenlijk is dat de manier om gemotiveerd te kunnen kiezen voor de school, waar hun kin deren toch een bepaald aantal jaren- moeten doorbrengen" Aan de andere kant is het wel zo - en dat spreekt in het voordeel van de Wegwijzer en de Wipwap - dat de ouders, die voor deze twee scholen hebben gekozen, dat wel degelijk bewust hebben gedaan en niet heb ben gekeken naar de ouderdom van de school of de vermeende ouder wetse leermethode. De nieuwjaars- instuif, die beide scholen kortgele den organiseerde spreekt duidelijke taal: zo'n 150 ouders kwamen op de ze instuif en het werd een zeer geanimeerde avond. OUDERWETSE DORPSSCHOOL? De Wegwijzer, zegt men, is een ouderwetse dorpsschool, waar nog on derwijs wordt gegeven, zoals dat tien, vipen jaar geleden ook gebeurde. Geen vernieuwende school. Een ima go, dat - als het een keer is ontstaan - we inderdaad het predikaat dorps school hebben verdiend Maar aan de andere kant is het ook niet zo, dat we ons als school maar klakkeloos op al die vernieuwingen hebben gestort. We zijn een progressieve school, maar niet om het progressief zijn zelf'. De door de Wegwijzer gebruikte onderwijs-systemen zijn in de loop der jaren aangepast aan de ontwik kelingen binnen het onderwijs. De praktijk wijst dat uit. „Maar", zegt de heer Venema, „nieuwe systemen mogen niet ten koste gaan van de gedegenheid van het onderwijs. Het streven is er bij ons op gericht om gedegen onderwijs te geven zonder star te zijn, klassikaal zonder auto ritair te zijn". De Wegwijzer, en dat wordt duidelijk uit ons gesprek, heeft gekozen voor de gulden middenweg. DE WIPWAP Wegwijzer: progressieve school, maar niet om het progressief zijn. I QS"é>.| moeilijk ongedaan te maken is. Daar van is men zich op beide scholen zeer zeker van bewust. De heer Venema ,,lk weet, dat er vaak zo over onze scholen wordt gedacht. Een ouderwetse dorps school. Maar is dat ook zo'? In het alge meen kan rustig worden gesteld, dat De Wegwijzer als school een goede naam heeft in kringen van het voortgezet on derwijs in Amersfoort. De leerlingen, die we voor het voortgezet onderwijs afle veren, zegt men daar, zijn zeer zelf standig. maar toch coöperatief' EXPERIMENTEN In de afgelopen jaren hebben zich in het onderwijs, met name ook in het la ger onderwijs, stormachtige ontwikke lingen voorgedaan inzake de onder wijsmethoden. Veel scholen stapten resoluut af van het (soms starre) klas sikale systeem en gingen over op groepsgewijs onderwijs, voerden me thoden in, die vaak deden denken aan die van bijvoorbeeld het Montesso- ri-onderwijs Een speelsere opvatting over hoe je kinderen op de lagere school moet voorbereiden op voortge zet onderwijs Die storm is nu een beetje geluwd en alles is de laatste tijd wat bedachtzamer geworden. Het on derwijs is vernieuwd, dat wel, maar de tijd, dat om de twee jaar met en thousiasme op een nieuw leersysteem werd overgegaan, is zo langzamerhand aan het voorbijgaan Ook de Wegwijzer is natuurlijk niet onberoerd gebleven onder deze ontwikkelingen. De heer Venema: „Natuurlijk niet en dat zou pas getuigen van starheid en dan zouden vooral de oudercommissie aan wordt gewerkt" De oudercommissies hebben ver schillende plannen uitgewerkt om dat kontakt te verstevigen. Zo is het de be doeling, dat de ouders van de Wipwap- kleuters op gezette tijden bezoeken gaan brengen aan de Wegwijzer, zodat de kleuters kennis kunnen maken met de lagere school, evenals de ouders, die onder het genot van een kop koffie met de leerkrachten kunnen praten over de Wegwijzer. Op dit moment wordt gedacht over andere manieren, waardoor het kontakt tussen Wipwap en Wegwijzer kan worden verstevigd De Wegwijzer is - wat betreft het aantal leerlingen - voor een niet onbe langrijk deel afhankelijk van het aantal kleuters op de Wipwap, dat later lager onderwijs gaat krijgen op de Wegwijzer Zoals bekend is de Wipwap op dit mo ment een eenklassige school Door de terugloop in het aantal kleuters (door nieuwe kleuterscholen in andere wij ken) moest één kleuteronderwijzeres het veld ruimen. Zoiets is altijd een pijn lijke ervaring voor een school. Ook de Wegwijzer werd vorig jaar hiermee ge confronteerd en kwam van zes onder wijzers op vijf terecht. Men heeft goede hoop dat, omdat het aantal kinderen voor de Wipwap weer stijgt en doordat ook de Wegwijzer weer ruimschoots boven de norm zit, voor het volgend jaar doorgegaan kan worden zonder dat opnieuw een leerkracht moet worden afgevoerd. Heinze Bakker: „Als oudercommis sie staan we pal achter de school Daaraan hoeft niemand te twijfelen. Voor alles willen we bereiken, dat het imago van de school positief wordt. Die negatieve faktor willen we proberen weg te nemen Er is een werkgroep uit de oudercommissie naar voren geko men, die daar aan werkt. Een groep enthousiaste, gemotiveerde ouders. Een goed ding is bijvoorbeeld, dat een lid van de oudercommissie bij de ouders van elke nieuwe leerling op be zoek gaat om die ouders wegwijs te maken, hen te vertellen over de school, maar ook over andere dingen, die in Leusden leven Een formatief gesprek en onze ervaring is, dat zoiets enorm op prijs wordt gesteld. Daarnaast wordt gewerkt aan een informatieve bro chure, waarin alles over Wipwap en Wegwijzer wordt verteld" ONDERWIJS ADVIES DIENST Maakt de Wegwijzer gebruik van de Onderwijs Advies Dienst? De heer Venema „Dat doen we zeker. Op ver schillende punten wordt nauw samen gewerkt met de Onderwijs Advies dienst. Maar dat gebeurt niet klakke loos. Je zou kunnen stellen, dat we se lectief van deze dienst gebruik maken Zo is in samenwerking met de OAD een zeer goed werkend dokumentatiecen- trum opgezet, om maar eens een voor beeld te noemen". Overigens is de heer Venema van mening, dat - welk systeem je ook kiest al dan niet met behulp van de OAD. het de onderwijzer of onderwijzeres is, die het moet doen Die kan van welk sys teem ook een saai stuk onderwijs ma ken of een levendige les, die boeit Het hoofd van de Wegwijzer is wat dat be treft bijzonder tevreden over het onder wijzend personeel. „Overwegend jon ge onderwijzers, die met veel en thousiasme en eigen inzet les geven". ANDER ONDERWIJS BELEID NODIG Zoals voorzitter Bakker al eerder in het gesprek zonder meer stelde, is het onderwijsbeleid uit het verleden voor een belangrijk deel schuldig aan het feit, dat de Wegwijzer en de Wipwap überhaupt met problemen te kampen hebben. Afgezien nog van het feit, dat op vijfhonderd meter afstand een twee de openbare school werd gebouwd, vindt de heer Bakker ook, dat de vierde openbare veel te vroeg is gesticht, waardoor veel ouders uit de eerste fase er hun kinderen naar toe stuurden, ter wijl er nog voldoende ruimte was op bijvoorbeeld de Wegwijzer De vierde openbare was bedoeld voor de tweede fase, maar de school is nu al bijna vol, terwijl de grote stroom nieuwe inwoners (en daarmee nieuwe leerlingen) nog moet komen De gemeente kan daar mee nu in de problemen komen, omdat door het ministerie van onderwijs kort geleden is gesteld, dat een uiterst voor zichtig beleid dient te worden ingevoerd inzake het stichten van nieuwe school gebouwen. Er zal zeer stringent moeten worden gekeken naar de noodzaak er van. Ook het aanvullen van een be staande school met noodlokalen, valt hieronder. Heinze Bakker: „Je kunt als ge meentebestuur natuurlijk best wat doen aan de huidige problemen. Maar dan moet er wel een beleid ko men. De algemene vraag is nu hoe je in de toekomst leegstand van schoolgebouwen kunt voorkomen. Want nu is het de Wegwijzer, die met dat probleem kampt, over jaren zul len ook andere scholen daarmee ge confronteerd worden. Waar het on derwijs in Leusden op wacht is op korte termijn een indikatie van het beleid van gemeentebestuur, zonder dat sprake zal zijn van direkt dirigis me, want ook dat is de oplossing niet. Het instellen van schoolgren- zen vind ik dan ook principieel on juist. Maar aan de andere kant moet de vrijheid van schoolkeuze wel met een gemotiveerd gemeentelijk beleid worden ondersteund en gekanali seerd". TOEKOMST De Wipwap en de Wegwijzer. Twee scholen, waarvan de Wegwijzer in Leusden-centrum de oudste school is. Maar ouderdom gaat niet parallel met ouderwets, ook al komt men vaak tot die foute konklusie. Toch is ten aanzien van de Wegwijzer wel dit beeld ontstaan Ten onrechte Er wordt nu hard aan ge werkt om dit negatieve element om te zetten in een positieve beeldvorming over wat de Wegwijzer en de Wipwap zijn. Dat is niet gemakkelijk. Zeker niet met het probleem van de „leegloop" er bij. Een probleem, dat op dit moment enigszins is gestabiliseerd in positieve zin. Het zal ook grotendeels van het gemeentelijke onderwijsbeleid afhan gen of de Wegwijzer en de Wipwap in de huidige grootte zal kunnen blijven bestaan. En niet alleen deze scholen. Op de Wegwijzer wordt nu gewerkt aan kombinatie-klassen. Ook zo'n zaak, waarover verschillende ouders nog wel eens negatief denken. Toch is in de praktijk gebleken, dat het zeer wel mogelijk is om goed onderwijs te geven met kombinatie-klassen. Op de Weg wijzer heeft men bovendien een sys teem gevonden, waardoor toch - on danks de kombinatieklassen - voor een belangrijk deel die kombinaties in de praktijk minder vaak voorkomen dan aanvankelijk werd gedacht De ouders zijn nu enthousiast, ook zij, die er aan vankelijk negatief tegenover stonden Het is moeilijk om iets te kunnen zeggen over de toekomst van beide scholen. Voor het komende jaar zal de huidige situatie kunnen worden gekontinueerd. Er zal niet opnieuw een leerkracht af hoeven te vloeien. En dat is op zich al een positief ge luid. Met een goed onderwijsbeleid waarbij vooral ruime aandacht wordt geschonken aan de huidige proble men die ook voor de toekomst van andere scholen allesbehalve denk beeldig zijn, moet het mogelijk zijn om een stabiel onderwijs-beeld in Leusden-centrum te krijgen. Een beeld, waarin ook de Wegwijzer en de Wipwap een evenredig en positief aandeel blijven houden. voorzitter van de oudercommissie, Heinze Bakker (links) en het hoofd van de Wegwijzer, de heer H. Venema.

Leusder Krant | 1979 | | pagina 7