"ranje vereniging leusden T van 27 april tot en met 5 mei i het kader van „koningin Juliana 70 jaar" Tijdelijke afsluiting wegen i.v.m.opdooi De beste vrouwenschoenen zijn mannenschoenen" The Swinging Strings in de Jazzclub Leusden Optocht, kleuter- en kindervoorstellingen, auto cross, zeskamp, kermis Schoolraad komt bijeen Zand halen voor gladde trottoirs In zijn werk Mevrouw Evelyn Valkman, chiropodist: FOTO-KOPIE NODIG? Leusder Krant I leusder Krant - plaatselijk nieuws ^USDEN/CENTRUM - De jaar- nadering van de Oranjevereni- 2| Leusden op maandag 29 januari de Til, had volgens voorzitter Ijde Hengel een rekord aantal le- op de been gebracht. In zijn ie lingswoord memoreerde hij, dat ien'et 30-jarig ambtsjubileum van de uu'lng geen extra festiviteiten wa- isp-georganiseerd, maar dat dit op 'ukkelijk verzoek van de vorstin taar 70ste verjaardag zou ge- n" en. Voorzitter Van de Hengel zei, ar- Dij de vele stromingen in Neder- u ook stemmen opgaan, die anti- ngshuis klinken, maar hij hoopt, ondanks deze geluiden de ko- ioo lin haar tijd zal uitdienen en de n nog bestegen zal worden door dochter Beatrix en later door kleinzoon Willem Alexander. 1S notulen van de vergadering van anuari 1978 werden goedgekeurd het verslag van de secretaris -^n zijn opsomming nog de nadruk op de succesvolle feestweek ter —genheid van koninginnedag, met Top-Pop. Een negatief bij het pop-festijn was het grote al vernielde tafels en stoelen. Deze nerlijke acties heeft de Leusdense JHBreniging veel extra geld ge- woord van dank richtte de voor- aan het adres van de gemeente, n de feestweek bergen werk heeft et. .Het verslag van de pen- Ineester werd aangehoord en zon- I opmerkingen verleent de vergade rde penningmeester décharge De ijevereniging Leusden blijkt met Ook dit jaar zal weer een aubade aan de koningin worden gebracht voor het gemeentehuis. Hier een beeld van vorig jaar, waarop Gradus v. d. Hengel de toegestroomde Leusdenaren toespreekt. haar 582 leden een kerngezonde ver eniging te zijn. De kascommissie zal voor het ko mende jaar bestaan uit de heren Van Veen en De Jongh. Vervolgens stelde het bestuur een aantal statutenwijzigin gen voor zoals onder andere het terug brengen van de leeftijd waarop men lid van de vereniging kan worden Voor heen moest men 18 jaar zijn Dit nu werd teruggebracht naar 16 jaar. Vol gens het oude art. 9 hebben uitsluitend leden stemrecht. Ereleden en dona revellle, op koninginnedag, 's morgens in de vroegte, staat ook nu weer op programma. Een traditie, die niet meer uit te roeien is teurs hebben slechts een adviserende stem. Ook hierin wilde het bestuur wij ziging aanbrengen namelijk het verle nen van stemrecht aan ereleden, leden en donateurs. Verder waren er nog wat oude bepalingen die door de tijd al lang achterhaald zijn. reden waarom het be stuur ook deze veranderd wilde zien. Uit de vergadering kwam geen com mentaar op de plannen van het bestuur, zodat de wijzigingen zijn aangenomen. Bij de bestuursverkiezing kwamen geen bijzondere zaken naar voren. De aftredende en herkiesbare leden na melijk mevrouw Dijkstra en de heren Schoonderbeek en Boersen werden weer herkozen. De heren D Hols en A. R Berg komen niet terug in het bestuur. Mevrouw J. G Klasens en de heer Zwart werden door het bestuur kan didaat gesteld en bij acclamatie geko zen. De scheidende bestuursleden ont vingen uit handen van de voorzitter een kleine attentie als blijk van waardering voor het vele werk dat zij hebben ver- Na de pauze ging de vergadering ac- coord met het voorstel van het bestuur om de contributie ongewijzigd te hand haven op 7,- FEESTWEEK Voorzitter Van de Hengel gaf voorts een opsomming van de feestelijkhe den, die men in principe wil organiseren in de week van 27 april tot en met 5 mei 1979 Als alles volgens plan gaat verlo pen, en niemand twijfelt daar aan, dan ziet het programma er als volgt uit: Vrijdag 27 april: Disco-avond. Wie men daarvoor uitnodigt is nog niet ze ker. Zaterdag 28 april: 's Morgens kleutervoorstelling, poppentheater, 's Middags kinderoptocht in Leusden- Zuid. 's Avonds Zeskamp waaraan wordt deelgenomen door verenigingen of andere groepen. Het geheel onder leiding van de N.C.R.V, De feesttent is inmiddels gehuurd, zodat na de Zeskamp het feest kan los barsten, waarvoor reeds een orkest is gehuurd. 30 april: Reveille om 7.00 uur met daarna een optocht en zanghulde. Ver enigingen en middenstand zijn reeds voor deze optocht gevraagd, waarop inmiddels respons is binnengekomen. Bij deze bekendmaking, deelde de voorzitter mee, dat de Oranjevereniging Leusden er geen enkele behoefte aan heeft, om de Carnavalsvereniging De Gouden Klomp bij de optocht de voet dwars te zetten Integendeel, de Oran jevereniging wil graag praten. 30 april 's middags vindt de traditio nele autocross plaats. Dit gebeuren heeft een vaste plaats in de feestweek, want zo zei voorzitter Van de Hengel, de cross is één van de peilers waarop de Oranjevereniging rust. 's Avonds is er een grote dansavond in de feesttent. Woensdag 2 mei wordt 's middags een kinderprogramma georganiseerd voor de basisscholen. Woensdag avond, donderdag, vrijdag en zaterdag zal er dan een kermis zijn met vele at tracties Zaterdagavond zal dan een groot feest plaatsvinden in de tent waar de Leusdense groep .Occasion" voor de muziek zal zorgen De rondvraag bracht nog enkele technische zaken rondom de autocross naar voren. Deze details zullen met de technische com- missie worden doorgesproken Om 22.10 uur sloot de voorzitter het officiële deel van de vergadering. Rond half elf begon men met de ver toning van een film over Leusden, rond het jaar 1960, waarop wellicht menige Leusdenaar zich als Ha- mersvelder herkende. Rozehdaallaan 9 Leusden-C. LEUSDEN - Zolang de sneeuw en ijsperiode aanhoudt is het voor inwoners van de gemeente Leusden mogelijk om zand te ha len op werkdagen van 7.45 tot 16.30 uur bij de gemeentewerf, die te bereiken is via de Berken laan. Het zand - één emmer per wo ning - is bestemd voor het glad- vrij maken van het trottoir. Kindervoorstellingen in de feesttent. Ook dit jaar zal de OVL weer ver schillende voorstellingen voor kleuters en iets oudere kinderen organiseren. LEUSDEN - De komende tijd moet er rekening mee worden gehouden dat een aantal wegen in de gemeente Leusden tijdelijk voor het verkeer wordt afgesloten. Op verschillende plaatsen heeft het wegdek ernstig te lijden gehad van de aanhoudende vorst. Dit zal nog verslechteren bij het invallen van de dooi: het vrijko mende water kan niet wegzakken in de bevroren bodem, met als gevolg dat het zandbed direkt onder het wegdek doorweekt raakt. Het wegdek komt als het ware te drij ven en is niet meer bestand tegen het gewicht van het verkeer Er ontstaan gaten en scheuren, die afgezien van de kosten van herstel, de verkeersveilig heid ernstig in gevaar kunnen brengen. Om het optreden van opdooi - zoals het hierboven omschreven verschijnsel wordt genoemd - zo veel mogelijk te gen te gaan, zullen als de situatie daar aanleiding toe geeft, de volgende we gen tijdelijk worden afgesloten: de Aschatterweg vanaf de brug over het Valleikanaal, de Koningin Julianaweg. de Hamersveldseweg (met name het gedeeU^at ook als Hekkesteeg wordt aangeduid), de Leusbroekerweg, Lan- gesteeg, Lapeerseweg, Postweg, Moorsterweg, Jannendorperweg. Emelaarseweg, Stoutenburgerlaan, Trekerweg en Heetvelderweg. Ook alle klinkerbestratingen binnen de bebouw de kom komen voor afsluiting in aan merking. Indien tot daadwerkelijke af sluiting zal worden overgegaan, zal hieraan afzonderlijk bekendheid wor den gegeven Voor aanwonenden van de genoem de wegen en voor degenen die uit hoof de van hun beroep of bedrijf van ge noemde wegen gebruik moeten maken, bestaat de mogelijkheid bij bur gemeester en wethouders ontheffing te vragen. Deze dienen schriftelijk te wor den ingediend bij de directeur van de Dienst Gemeentewerken met vermel ding van de reden, het kenteken, het ledig gewicht en het laadvermogen van de auto waarvoor ontheffing wordt ge vraagd, en de naam en het adres van de aanvrager DONDERDAG 1 FEBRUAR11979 LEUSDEN - Mevrouw Evelyn Valk man is pedicure/chiropodist. Nu is voor veel mensen wel bekend wat een pedi cure is, maar wat een chiropodist doet, was voor mij ook erg vaag, dus was dat mijn eerste vraag. ,,Het verschil tussen een pedicure en een chiropodist" zegt mevrouw Valk man, ,,is dat de een meer kosmetisch bezig is en de ander paramedisch. Een pedicure verzorgt voeten, haalt eelt weg, knipt nagels, verwijdert likdoorns, kortom behandelt de symptomen, maar een chiropodist kan de oorzaak weg halen Likdoorns kunnen ontstaan, wanneer er teveel druk op een teenkootje staat Een chiropodist kan de voetstand ver anderen, zodat de likdoorn niet meer terug komt. Verder bestaat het werk van een chiropodist uit de behandeling van abnormale nagels en alle oppervlakki ge aandoeningen aan de voeten zoals likdoorns wratten eeltplekken en eeltpitten". Toen ik vroeg, welke mensen er bij haar kwamen, waren het toch wel hoofdzakelijk mensen van 40 jaar en ouder Voetklachten (moeilijk lopen, of niet te lang kunnen lopen, pijn aan de voeten) begint pas tussen de 30 en 50 jaar. Als je jong bent en op verkeerde schoenen loopt krijg je later pas de klachten. ..Het is ook erg dankbaar werk", zegt mevrouw Valkman. „Mensen die kreupel aan komen, gaan vaak na en kele behandelingen op wolken de deur uit. Je kunt natuurlijk niet verwachten, dat aandoeningen waar je al jaren mee loopt na één behandeling verdwenen zijn, maar ik kan toch wel stellen dat meestal de pijn na enkele behandelin gen weg is of nagenoeg weg". Mevrouw Valkman is 6 jaar gele den begonnen met de opleiding voor pedicure bij de stichting vakopleiding. Dit is een studie van 15 maanden. Na dat zij haar diploma gehaald had, kon zij meteen aan de slag bij een schoon heidssalon in Amersfoort voor een daq in de week. Ondertussen groeide haar klantenkring in Leusden Toen de schoonheidssalon er mee ophield, kwamen alle klanten uit Amersfoort ook naar Leusden. Nu is zij drie volle dagen bezig met haar klanten Omdat zij graag verder wilde studeren, nam zij ondertussen enkele cursussen en ging tenslotte naar de academie der pedologie in Rotterdam, waar zij onder andere teenprotheses en voetprothe ses leerde maken Zij gaat daar nog steeds een dag in de week heen, waar zij op dit moment als afsluiting steunzolen leert maken. „Deze academie heeft de beste op leiding in Nederland Karei Broekho ven, de uitvinder van de voetprothese en een van de wereldauthoriteiten in de chiropodie is aan deze academie ver bonden" Nu is mijn volgende vraag natuurlijk: worden er ook wel mensen door de huisarts naar u doorverwezen, maar dat komt niet voor De chiropodie is in Ne derland nog niet erkend. In Engeland bijvoorbeeld wel. Wie naar een chiro podist gaat, moet dit zelf betalen.Toch is dit erg jammer", zegt mevrouw Valk man „Wanneer je alleen al nagaat dat veel nageloperaties, die erg pijnlijk zijn, niet nodig zijn wanneer de mensen door middel van een nagelbeugel (die de na gel in de juiste stand laat groeien) ge holpen kunnen worden. Wanneer iemand geen nagel meer heeft kan er een kunstnagel op de teen worden geplaatst. Deze nagel is niet van een echte te onderscheiden Toch moet je voor dit werk wel feeling heb ben, want iedere aandoening is weer anders. De reden waarom ik ben be gonnen is, dat ik het moe was huis vrouw te zijn Nu is dat voor mij erg gemakkelijk met een dochter van 15 en een zoon van 18. Voor mensen met kleine kinderen is dat natuurlijk moeilij ker. Verder is het erg leuk om een be roep te hebben. Je bent financieel, maar wat nog belangrijker is geestelijk onafhankelijker, dan wanneer je alleen maar huisvrouw bent". Wanneer je nu zo min mogelijk last van je voeten wilt krijgen, welke schoe nen zijn dan aan te raden? „Alle schoe nen zijn slecht, de minst slechte schoe nen zijn eigenlijk de conventionele mannenschoenen. Ronde neuzen en een niet te hoge hak. Kleine kinderen kunnen het best zolang mogelijk op hun blote voetjes lopen Daarna kunnen zij beginnen met hele soepele schoentjes. LEUSDEN - De Jazzclub Leusden houdt vanavond in café-restaurant „Bavoort" te Leusden-Zuid haar eerste concert in het nieuwe jaar. Voor leden en belangstellenden zal het een hernieuwde kennismaking betekenen met „The Swinging Strings", een groep, die ook in het vorige seizoen met groot sukses is opgetreden. Niet gauw vergeet je namelijk de swingende viool van virtuoos Harry Alberga, die samen met zijn broer Jules, Nico Luik en Arie van Wegen voor de eerste maal tijdens een jamsession bij Niek Vol- lebregt in Laren in 1973 optrad. Het was liefde op het eerste gezicht en zonder steun (de steunpunten zitten vaak op de verkeerde plaats). Stretchkousjes die meegroeien zijn slecht, om maar niet te spreken van boxpakjes waarvan de voetjes te klein zijn. Je kunt het beste op blote voeten lopen. Maar kinderen in gym zalen, alsjeblieft niet op blote voeten. Dat is een bron van infektie. Voor volwassenen zeg ik nogmaals, de beste vrouwenschoenen zijn man nenschoenen. ondanks kleine wisselingen, die later plaatsvonden, veranderde er aan sound en belangstelling voor het Hot Club de France repertoire niets. „The Swinging Strings" speelden in de Haagse Jazzclub. Café 1920 in Amersfoort, de Hoornse Jazzclub, de Baamse Speeldoos, De Eglantier in Haarlem en het publiek was altijd zo enthousiast, dat de formatie vele malen werd teruggevraagd. Een van de hoogtepunten in het be staan van de vijfmans groep was het optreden in het radioprogramma „Gita- riteiten" van Eddy Christiani, die zeer lovend over het kwintet sprak De Jazzclub Leusden is zeer ver- (Van de redaktie). LEUSDEN - De Gemeenschappe lijke Schoolraad voor het Openbaar Onderwijs in de gemeente Leusden komt op donderdag 15 februari a.s. in het openbaar bijeen in de raadzaal. De bijeenkomst begint om half ne gen. Voordien vindt een verkiezing plaats van een schoolraadslid. Daarna wordt de volgende agenda afgehandeld: 1. Opening. 2. Ingekomen stukken/mededelin gen en uitgaande post. 3 Vaststelling notulen vergadering 14 december jl. 4 Besluitenlijst: no 51 compilatie nota's etc. onderwijs; no. 52 be heersvormen openbaar onderwijs; no. 53 gesprek met mevr. Van Heljgen i.v.m. V.O. Leusden; no 54 db. vraagt hoofden van openbare scholen inform* over schoolverlaters; no. 55 S.R. ak koord met instandhouding 't Drem peltje; no. 56 S.R. Akkoord met be drag per 11met verzoek om on- derhoudsschema scholen; no. 57 S.R. akkoord met leerplan van Hobbit. 5. Benoeming nieuw lid voor com missie onderwijs 6. Vergaderschema voor Schoolraad in 1979 (voorstel 1 x per 2 maanden op donderdag - 3e van de maand -)• 7. Teldatumgegevens van 16/1-79 (worden ter vergadering uitge reikt) 8 Verkiezing nieuwe leden voor het db. (aftredend en niet herkiesbaar zijn R.S. Helsdingen en H Boon). 9 Wat verder ter tafel komt. 10 Rondvraag 11 Sluiting. heugd, dat „The Swinging Strings" nog eens graag wilden terugkomen. Niet alleen voor jazz-fanatici. maar ook voor de gewone luisteraar naar ongekom- pliceerde. goed in het gehoor liggende muziek, belooft het een fijne avond te worden Aanvang van het jazzgebeu- ren in Leusden om 21 00 uur in ..Ba- voort' aan de Trekerweg 28

Leusder Krant | 1979 | | pagina 5