Leusdense Kringen in breder verband voor herhaling vatbaar uteressante avond voor leden van de agrarische organisaties /laatschappeIijk werker in iienst van de gemeente Spuien van waterleiding vertraagd VROUWELIJKE POLITICI BEKRITISEREN BREEDSPRAKIGHEID DER MANNEN Lezing voor Geref. Bond Muziek in de politiek Schrijven voor gevangenen Commissie R.O. en O.W. komt bijeen Leusder Krant - plaatselijk nieuws DONDERDAG 1 FEBRUAR11979 7 helemaal geen Leusdens probleem betreft om een tekort aan geld te heb ben, maar ook een landelijk. Een keuze zal steeds vaker gemaakt moeten wor den, waarbij zaken zeer goed afgewo gen dienen te worden Op bepaalde momenten zal men er ook niet aan ont komen te bezuinigen Dat de sector Welzijn hierbij voorop moet lopen, staat voor hem niet bij voorbaat vast. Ook burgemeester mr J Rademaker en de wethouders G. v. Woudenberg (CDA) en J. Mandemaker (PL) ont kwamen er niet aan om te antwoorden op wat brandende vragen Op de vraag of burgemeester Rademaker Leusden (van een medewerker) LEUSDEN - Een Politiek Café in Leusden behoort zeker tot de mo gelijkheden. Dit mag gecon cludeerd worden uit de geweldige opkomst bijLeus dense Kringen", een door Progressief Leusdén georganiseerde bijeenkomst vorige week vrijdag in de Hakhorst. De or ganisator van deze avond, Pieter Hanemaayerziet zeker mogelijkhe den om in de nabije toekomst (over twee maanden?) te komen tot een voortzetting van „Leusdense krin gen". Hij hoopt dat alle politieke groeperingen in Leusden positief zullen reageren op het verzoek mee te werken aan het tot stand komen van een politiek café in deze vorm Dat er bereidheid is om mee te wer ken mag geconcludeerd worden uit het feit dat de heer Bergsma, frac tie-voorzitter van de VVD bereid heid heeft getoond om in het or kestje, dat Leusdense Kringen" muzikaal opluisterde, zitting te ne men. Dat hij toch niet tussen de mu sici op het podium zat was slechts te wijten aan het feit dat hij wat mu zikale routine betreft nog tekort schoot. net zo'n duffe gemeente vindt als zijn vorige werkgebied Delden. kon hij uit de grond van zijn hart antwoorden dat zo wel Leusden als Delden op bestuurlijk gebied zeker niet de kwalificatie ,,duf" opgespeld dienen te krijgen Waar schijnlijk omdat het de eerste maal was dat een burgemeester bij een bijeen komst als deze geïnterviewd werd en omdat men hem geen politiek getinte vragen wilde stellen, kon de bur gemeester het podium weer verlaten nadat hij nog wel even de gelegenheid had gekregen zijn drie wethouders te complimenteren met de volle overtui ging en toewijding, waarmee zij hun werk doen. Uit de Nederlands Hervormde en Gereformeerde kerken van Leusden is het initiatief overgekomen om te bezien of in Leusden zigeunergezinnen opge nomen kunnen worden. Wethouder G. v Woudenberg (CDA) staat positief te genover dit initiatief en zal met de ini tiatiefnemers contact opnemen. Om één en ander in daden om te zetten en een aantal gezinnen naar Leusden te laten komen is voor hem toch wel een groot praktisch probleem Wethouder J Mandemaker (PL) werd gevraagd of er een inspraakpro cedure komt alvorens de gemeente overgaat tot het vaststellen van een fi nanciële meerjarenplanning. Hij kon de vragensteller wat dit betreft geruststel len: Adviesbureau Berenschot heeft voor deze zeer gecompliceerde zaak een procedure ontwikkeld waarbij in in spraak door een zo groot mogelijk pu bliek is voorzien. Voor het Leusdens gemeentebestuur is het dan ook geen enkel punt om een goede inspraakpro cedure te hanteren bij het tot stand ko men van een meerjarenplanning Het liep al tegen het middernachtelijk uur toen als laatste in de rij Corry Ver duin (PL) aan de tand werd gevoeld. Ook zij bekritiseerde de breedsprakig heid van de mannen Dat vrouwen veel meer bij het werkelijk besturen van de gemeente betrokken dienen te worden staat voor haar vast Over de ontwikke- fing van de sector „Welzijn" in Leusden EUSDEN-CENTRUM - Don- dag 25 januari 1979 vond In „De een gezamenlijke bijeenkomst ats van de ABTB Hamersveld, de TB Achterveld, de CBTB Amers- rt e.o. en de ULG Leusden e.o. Dit i de eerste vergadering In de nenwerkingsperiode tussen de erse bonden. Voorzitter E.A. van looster zei, dat men tweemaal per r een gezamenlijke vergadering beleggen teneinde over en weer aars Ideeèn te leren kennen en de Jerlinge contacten te verstevigen. deze bijeenkomst kregen een ;etal personen het woord, n.l. mej. I. Bruynls, sociaal-economisch >rlichtster van de CBTB, die een ueel onderwerp zou bespreken Ier het motto „Is elke investering op de boerderij een juiste investe ring", en Drs. M.J. de Boer, directeur van de Provinciale Gezondheids dienst Dieren te Utrecht, met een le zing over „actuele veeziektes". Mej. Bruynis vond het een positief punt, dat voor deze avond ook de da mes waren uitgenodigd, aangezien haar mening, de vrouw in het boeren bedrijf een niet mis te verstane functie heeft met name als het gaat om belang rijke beslissingen, zoals b.v investeren. Mej Bruynis wilde duidelijk in haar voordracht het sociale aspect belichten en niet de economische kanf van een investering. Spreekster gaf als haar definitie van investeren, het stoppen van geld in een bedrijf, teneinde een opbrengst te ver krijgen. die hoger is dan de rente die men voor het kapitaal moet betalen Rendement, zo ging zij verder, behoeft niet altijd een geldelijke opbrengst te zijn. Het kan zich ook manifesteren in eenvoudiger werken, arbeidsbespa ring, arbeidsvreugde. Investeren is in grote mate afhankelijk van de situatie in een bedrijf en in een gezin, waardoor vergelijking met een ander bedrijf niet mogelijk is. Zo zou net kunnen zijn, dat investe ring noodzakelijk is. omdat twee gezin nen van een bedrijf moeten leven en daardoor uitbreiding de mogelijkheid daartoe biedt. Men kan investeren om dat verouderde omstandigheden dat wenselijk maken. Mej Bruynis zette wel een vraagteken bij de opvatting dat in vesteren belangrijk is om daardoor ge bruik te maken van bepaalde subsidies Het is volgens haar zeer belangrijk dat, indien men aan investeren denkt, zich te laten voorlichten op sociaal en economisch gebied door bedrijfs- voorlichters en dan wél zoveel mogelijk gebruik te maken van subsidies. Ook hechtte zijn veel waarde aan het zoeken naar alternatieven voor het ge val, dat investeren niet haalbaar blijkt te zijn. Men zal zich goed moeten afvra gen of men de uitbreiding of de veran dering die men wil gaan aanbrengen wel aan kan De sociale omstandighe den kunnen sterk wijzigen in het gezin, als b.v. de vrouw meer moet gaan meewerken. De druk van de grotere fi nanciële last kan wellicht té groot wor den. waardoor er misschien psychische problemen gaan ontstaan Wil men gaan inveseren in het bedrijf, dan zal de zaak goed moeten worden doorgesproken, met alle voor- en na delen, zodat men tot een weloverwogen beslissing kan komen, aldus Mej. Bruynis Drs De Boer begon zijn praatje met de opmerking, dat er zonder te inves teren nog een kapitaal te verdienen is. Men kan o.a. ook té goed voeren. Dit kost geld en is niet bevorderlijk voor de gezondheid van de dieren Volgens de heer De Boer moet een boer streven naar een tussenkalftijd van 3è5 dagen Dat is economisch verantwoord en het bevordert ook de melkproduktie. Voorts is een goede administratie belangrijk waardoor men in één oogopslag kan zien hoe de dieren ervoor staan Ziek ten onder het vee kan men dan ook snel constateren Goede hygiëne, goede huisvesting en goede voeding, dit laatste wel In kwaliteit en niet in kwan titeit, draagt bij tot het gezond houden van de koppel. Tochtwaarneming ge durende 15 minuten en dan zo'n driemaal per dag is uitermate belang rijk, aldus drs De Boer. Op een vraag, wat te doen bij IBR (Koeiengriep), antwoordde de heer De Boer, dat het noodzakelijk is de dieren een zekere weerstand te geven, door ze tweemaal per jaar te laten enten en de derde enting een half jaar later te laten verrichten Hij gaf er de voorkeur aan, dit te doen in de neus. waardoor de anti-stof direct in de longen komt En ting in de nek is Ook gebruikelijk, maar drs. De boer raadde dat af, aangeziene er dan complicaties kunnen ontstaan Daarnaast biedt een nek-enting slechts een halfjaar weerstand. Hij was van mening, dat vóór inenting zeker te overwegen is. tegen de tijd dat de die ren weer in de stallen komen. Col lectieve bestrijding van IBR zag hij als een moeilijk haalbare zaak, aangezien er voor deze ziekte geen entverplichting bestaat. IBR komt niet voor in de vee wet. Nog vele vragen werden aan de gasten gesteld, waardoor deze bij eenkomst nuttige informatie ople verde. heeft Corry een uitgesproken mening, een eerste vereiste is een gestadige groei van deze sector Dat men hierbij niet ontkomt aan verschuivingen bin nen de sector is voor haar duidelijk: zo zal de sport moeten inleveren ten gun ste van andere dringende zaken. De Roole Vrouwen van de PvdA hadden tenslotte het laatste woord of liever gezegd lied, zij besloten de avond met het zingen van het Vrouwenlied, de vrouwenversie van de Socialistische Internationale. LEUSDEN - Als gevolg van de aanhoudende vorst is het Waterlei dingbedrijf Amersfoort er niet In ge slaagd de werkzaamheden in ver band met het spuien van de waterlei ding op Leusdens grondgebied deze maand af te ronden. Tenzij de vorst aanhoudt zullen de nog resterende spuiwerkzaamheden in het gebied den oosten van het Valleiica- naal worden uitgevoerd op de don derdagen 18 en 15 februari en op de maandagen 5 en 12 februari telkens van 19.00 tot 24.00 uur In het gebied ten westen van het Valleikanaal zullen de spuiwerkzaamheden op maandag 19 en 26 februari en op donderdag 22 februari worden uitgevoerd. Op de ochtenden na de genoemde data dient men attent te zijn op bruin water Dit water is niet schadelijk voor de gezondheid, maar kan wel schade-; lijk zijn voor het wasgoed. an een medewerker). [USDEN - „Mannen praten te- en „Leusden is geen duffe ge- nte", zie hier twee van de vele >raken, ontlokt aan politici tij- i een door Progressief Leusden ganiseerde verlate nieuwjaars- jH. De instuif werd gehouden vrijdagavond 26 januari in derij „de Hakhorst", geheel in tijl van het door de T.V. bekende iramma „Haagse Kringen". De bijeenkomst had dan ook de onder titel meegekregen van „Leusdense Kringen". Vele Leusdense politici hadden aan de uitnodiging van Progressief Leusden gehoor gege ven en waren naar de boerderij ge komen. Op de heer Wagenaar na (die verhinderd was), was het voltallige college van burgemeester en wet houders aanwezig, verder waren bij na alle raadsfracties goed vertegen woordigd. Bovendien hadden nog ruim honderd mensen, progressie ven. en andersdenkenden, de weg naar het eetcafé gevonden om onder het genot van een drankje en een hapje te luisteren naar de uitspraken die geïnterviewde politici zouden doen. Marion Defares, lid van de fractie van Progressief Leusden mocht de spits af bijten. Gevraagd naar haar ervaring als raadslid na 5 maanden, was zij het die antwoordde dat het haar opvalt dat mannen zo verschrikkelijk veel kletsen, een antwoord waar later ook de fractie voorzitster van het CDA, Evelien Blom, het roerend mee eens was. Uit ant woorden op andere vragen bleek dat Marion toch ook wel wat teleurgesteld was in het raadswerk. Het blijkt haar moeilijk echt iets te doen voor Progres sief Leusden, mogelijk ook omdat ze nog erg onervaren is in het hele raadsgebeuren. Bij het werken in de raadscommissie voor Ruimtelijke Or dening valt het Marion op dat er teveel gepraat wordt over „grote groepen", te weinig wordt er gesproken over min derheden zoals buitenlandse werkne mers, zigeuners, woonwagenbewoners etc. Langer praten werd haar onmogelijk gemaakt doordat muziek van het voor deze avond samengestelde orkestje onder leiding van Herma Broens haar gepraat overstemde, precies zoals het vooraanstaande landelijke politici ver gaat die in de rubriek „Haagse Kringen" voor de TV geïnterviewd worden. Een wat nerveuze Evelien Blom (CDA) die volgens haar zeggen in het geheel niet bang was om in het pro gressieve gezelschap op te treden, had dezelfde klacht over mannen als haar voorgangster. Zij heeft zelfs een voor zittershamer aangeschaft om op ge paste wijze een eind te kunnen maken aan de discussies als bij een fractiebe- raad de mannen weer eens wat al te lang doorzeuren Hoe zij als vrouw dacht over een noodzakelijk geachte kinderopvang in Leusden, was een vraag die Evelien Blom als een tikkeltje gemeen overkwam Wat haar betreft moet de vrouwenemancipatie voort gang vinden Dat een kinderopvang daarbij haar nut kan hebben was voor haar een duidelijke zaak. Wat haar ei gen CDA niet wist, was, dat zij in een gehouden enquête vóór een kin deropvang was Öf het CDA ooit met een eigen initiatief zou komen kon ze niet vertellen omdat ze nu eenmaal niet alleen de dienst uitmaakt in haar fractie. De volgende fractievoorzitter die aan de tand gevoeld werd, was Rients Bergsma (VVD). Hem werd gevraagd wat de VVD-visie op langere termijn is met betrekking tot de steeds klem mender wordende gemeentelijke finan ciën De heer Bergsma stelde, dat het mening zijn, dat een dergelijk maat schappelijk werker In dienst hoort te zijn van de m.d.e., zoals ook voor dien het geval was. Zoals bekend heeft het ministerie van CRM een vakaturestop ingevoerd Door het vertrek van maatschappelijk werker Jan Burger uit Leusden (die in dienst was van dem dej betekent dit. in de redaktle) .EUSDEN - De raad ging akkoord t het voorstel om een maat- lappelljk werker in dienst te ne- n van de gemeente, dit In tegen ging met de opvatting van Pro- isslef Leusden In deze kwestie en van de Maatschappelijke Dienst- lening Eemland (m.d.e.), die van OMMENTAREN/MENINGEN \ATSCHAPPELIJK ERKER !onder in te willen gaan op de uit- delljke keus van de raad inzake i maatschappelijk werker voor de neente Leusden, willen we toch i zeggen over de wijze, waarop M klakkeloos en zonder enige inces aan te brengen, een vaka- B-stop heeft Ingevoerd. Een der- Ijk beleid bevordert nu niet direkt welzijn. Bovendien maakt deze eling (voor zover je dit een rege- I kunt noemen) de maatschappe- b diensten wel erg kwetsbaar. Het betekent simpel gesteld, dat zodra er iemand bij de maatschappelijke dienstverlening eemland vertrekt om elders te gaan werken, de problemen steeds groter zullen worden, omdat niet in de ontstane vakatures wordt voorzien. In de ogen van redelijk denkende mensen een onmogelijke situatie, waarvan de sociaal zwak keren de dupe zullen worden. Een gemeente als Leusden kan- volgens direkteur Han Gerling-drie tot vier maatschappelijke werkers gebrui ken, maar krijgt er geen, omdat CRM geen geld wil neertellen. Dat de gemeente Leusden een maat schappelijk werker zelf in dienst neemt, heeft hiermee niets te maken, omdat dit toch al stond te gebeuren, buiten CRM om. Leusden een witte vlek in het maatschappelijk-werkge- dat Leusden verstoken zou blijven van een maatschappelijk werker, omdat de m.d.e. daarvoor geen geld beschikbaar meer zal hebben. Aangezien er volgens de cijfers van de gemeente wel ruimte is voor minstens twee maatschappelijk werkers in de gemeente Leusden, werd door het college voorgesteld om zelf een maatschappelijk werker aan te beuren van m.d.e. Tja, Leusden raakt zo langzamerhand gewend aan het „witte vlek-zljn". Het is alleen zo jammer, dat die witte vlekken vrijwel alleen op de „welzijns-kaart" zijn aangebracht en dat is een heel, heel slechte zaak. Uit de gehouden raadsdiskussie van vorige week donderdag hebben we ook niet di rekt de indruk gekregen, dat de raad in haar totaliteit erg emotioneel is betrokken bij het Leusdens welzijn. Een zeer krachtig protest lijkt op z'n plaats. Met niet-realistische wensen ten opzichte van de m.d.e. zonder dat daar Iets tegenover wordt gesteld, komt men er niet. Ook een zure op merking als: „het rijk subsidieert niet, de gemeente subsidieert het rijk" heeft niets te betekenen, zo lang men het daarbij laat stellen Progressief Leusden en de m.d.e. (bij monde van direkteur Han Gerlings) zijn van mening, dat een maatschappelijk werker in dienst van de gemeente eerder een solist zal zijn, dan een werker in het teamverband van de m.d.e. zoals met Jan Burger het ge val was. Bovendien zien beiden het ge vaar, dat iemand in dienst van de ge meente eerder in konflikt zal raken met zijn werkgever (de gemeente), dan een maatschappelijk werker van een par ticuliere instelling, die bovendien voor voldoende steun kan zorgen Die steun krijgt de man of vrouw in dienst van de gemeente niet, is de stelling. De maatschappelijke dienstverlening Eemland ziet Leusden nu als een witte vlek. Zij is ook niet van plan om maat schappelijk werkers naar Leusden te sturen om de gemeentelijke man of vrouw behulpzaam te zijn. Daarvoor ontbreekt eenvoudig het geld én de mankracht Volgens de cijfers van de gemeente is er in feite plaats voor twee maat schappelijk werkers De afdeling so ciale dienst van de gemeente kan één man of vrouw heel goed gebruiken, ter wijl daarnaast een maatschappelijk werker van m.d.e welkom zou zijn. Omdat er maar geld voor één is. moest er gekozen worden: in dienst van de gemeente of in dienst van de m.d.e. Volgens Han Gerlings van de m.d.e. is er in de gemeente Leusden wel plaats voor dne tot vier maatschappelijke wer kers. De raad legde zich tenslotte neer bij de keus van het college in dienst van de gemeente. Wel werd van de zijde van het CDA voorgesteld om nogmaals met de m.d e een gesprek te hebben, terwijl de WD voorstelde de m.d.e te vragen om toch een deel van de werk zaamheden in Leusden over te willen nemen (zonder dat daarvoor wordt be taald) bij urgente gevallen In ieder geval zal ook bij CRM aan de bel worden getrokken. Bur gemeester Rademaker: „We zullen ook de staatssecretaris duidelijk maken, dat deze gang van zaken ons niet zo pleziert". Overigens is geble ken (aldus mevr. Verduin) dat ook deskundigen van de Vereniging Ne derlandse Gemeenten (VNG) bij het ministerie aan de bel zullen trekken en daarbij de situatie in Leusden naar voren zullen brengen. Of het helpt? LEUSDEN-CENTRUM - Ondanks deze barre winterse tijden, zal de schrijfavond van Amnesty Inter national gewoon doorgaan en wel a.s. dinsdag 6 februari van 19.30 tot 22.00 uur in de Johanneshoeve, Ha- mersveldseweg 40, Leusden-Cen- trum. Er zal dan worden geschreven naar de autoriteiten van een viertal landen te weten: 1 Indonesië, voor een gepensioneerde burgerambtenaar en mysticus, die is gearresteerd op beschuldiging van subversie en belediging van het staats hoofd 2 Argentinië, voor een 38-jarige ad vocaat. die in Argentinië de verdediging op zich genomen had van politieke ge vangenen en die vorig jaar is ontvoerd. LEUSDEN - De commissie openbare werken en ruimtelijke orde ning komt op dinsdag 6 februari 1979, om 20.00 u. in het voorlichtingscentrum Zwarteweg 16A bijeen voor het houden van een openbare vergadering. Op de 3 Swaziland, voor een vooraanstaand lid van het Ngwane Nationaal Bevrij dingscongres die sinds februari 1978 gevangen zit krachtens een wetsbepa ling die voorziet in detentie voor 60 da gen. 4 Tsjechoslowakije. voor een land bouwkundig ingenieur, die gevangen zit op grond van het in bezit hebben van door in het buitenland verblijvende Tsjechoslowaakse emigranten gepu bliceerde Doeken en tijdschriften en wegens het in bezit hebben en versprei den van documenten, opgesteld door Charta '77. Traditiegetrouw liggen ook deze schrijfavond weer voorbeeldbrieven klaar om overgeschreven te worden Pen en papier zijn aanwezig Evenals uitgebreid informatie-materiaal van Amnesty International ledereen is van harte welkom om te komen schrijven voor de politieke ge vangenen van Amnesty International op dinsdag 6 februari a.s van 19 30 tot 22 00 uur in de Johanneshoeve. Ha- mersveldseweg 40. Leusden-Centrum agenda staan de volgende punten: 1 Opening 2 Procedure vraagstelling door toe hoorders 3 Verslag vergadering 2 januari 1979 4 Mededelingen waaronder: - CAI te weten mast. enquete en in stellen werkgroep - Aktie Veilig Over (schrijven 10-1- '79) - Behandeling nota's kosten boven- wijkse voorzieningen, Fin. beschouwing 2e fase etc. - Bezichtiging gemeente-eigendom men - Kosten en opbrengsten aanleg riole ring Waterloo - Bouw Montessorischool 5 Bestemming schaapskooi (naast gemeentehuis) 6 Ontwerp bestemmingsplan sportpark Valleika naal 7 Krediet bouwrijpmaken t.b.v. sport park Valleikanaal 9 Rondvraag 10 Sluiting Op woensdag 7 februari a s. hoopt ds C. den Boer uit Woudenberg, voor de afd van de Geref. Bond te Leusden in het Jeugdgebouw aan de Ooi- evaarshorsterweg de door gladheid uit gestelde lezing te houden over: „Waar om bidden wij nog voor ons levenson derhoud?' Aanvang 8 uur. Iedereen is hartelijk welkom.

Leusder Krant | 1979 | | pagina 7