ergadering van Coöperatie in teken fusie-bespreking -Zuster Alcantara - de rarnemelkzuster - 98 jaar hformatie-avond over Nierstichting ii Achterveld schrijven ïoor gevangenen WE ZOUDEN ER BETER VAN MOETEN WORDEN; NIET SLECHTER' Dansavond KPJ-kring :hterveld hield vast aan duidelijke regeling vooraf IUDSTE INWOONSTER ACHTERVELD NOG STEEDS ACTIEF CHV Leusden is boos Dit is maar één voorbeeld... hele duizend gulden keuken-aanschaf ontvangt U voor f 200,- premie aan GRATIS inbouw-apparatuur. de Keukenbeurs ^^^budenberg usder Krant - Achtervelds nieuws DONDERDAG 8 FEBRUAR11979 evoll», sn. onga," IWOoj' 3en. k= eigei 4516; el 4? 13 IE 1TERVELD - Maandag 29 ja- DOfi vond een ledenvergadering van de Coöperatieve Land- ✓ereniging Achterveld e.o. De ^stelling van de leden voor de- h gadering was groot. Toen de üsitter, de heer H. E. van Zand- 9 vcrn de vergadering opende, was 1 e^l zo goed als geheel gevuld. N heer Van Zandbergen verwel- eerre alle aanwezigen op deze bij- ®enfl»re ledenvergadering. Gezien 32e ^komst constateerde hij dat er rei2ewel belangstelling was betref- hetgeen er zo al rond de Coö- mev;e te koop is. „Ik ben niet alleen tt er zoveel leden aanwezig zijn, ook zo goed als alle medewer- aldus de heer Van Zandber- JS0! notulen van de vorige leden- 'dering werden voorgelezen en anderd goedgekeurd, dit onder -egging aan de secretaris voor dit •rstefig en duidelijk gedetailleerd ver- rna werd door voorzitter Van rkplef deC:)ergen, door directeur Van njnJrink en door adjunct directeur 3 lürgsteden een uitvoerig verslag nenjffln bestreffende de besprekingen j_2(yj zijn gevoerd tussen de Coopera- - Verenigingen Achterveld, Leus- n Hoogland, betreffende het aan- van een eventuele fusie. GE>n hiertoe door het bestuur van de landse vereniging gedane sug- werd door Achterveld de uitnodi- jedaan om de besprekingen over jenjventuele fusie te openen. 3ntvcórdat echter deze uitnodiging werd ►rgan^n is er eerst een degelijk beraad Geest tussen het bestuur, de directie en de raad van toezicht van de achter- veldse vereniging. Tijdens dit beraad werd degelijk het doel besproken dat voor ogen zou staan als de besprekin gen tot een fusie zouden aanvangen. Het moet een goed draaiende fabriek zijn welke aan de eisen van de tijd vol doet, er moest een korps van deskun dige voorlichters zijn. een goed opge zette moclërne administratie en de werkgelegenheid voor het personeel moet worden gegarandeerd. De sme derij en Welkoopwinkel moeten in Achterveld blijven en daar worden uit gebouwd tot een zo groot mogelijk ren dement. Er moet een frisse Coöperatie ontstaan met een bekwame directie. Bij de besprekingen moet ook een be kwaam adviseur aanwezig zijn. Voor gesteld werd om de besprekingen niet alleen te houden tussen Achterveld en Hoogland, doch ook de vereniging uit Leusden erbij te betrekken. De eerste besprekingen verliepen zeer enthousiast Tijdens deze eerste besprekingen werd ervan uitgegaan dat de fabriek te Hoogland het grootste deel van de productie zou verzorgen, terwijl de fabriek in Leusden als productie-eenheid van spe- ciaalvoeders zou kunnen fungeren. Met een investering van een verhoudings gewijs gering bedrag zou de fabriek in Hoogland hierhoe kunnen worden aan gepast. Bij het overbrengen van de ad ministratie naar Hoogland zou hiervoor ook een uitbreiding moeten plaats vin den. Het moeilijkste punt was de samen stelling van het bestuur en de directie. Er moeten zeker capabele mensen in het bestuur komen. Elk directielid moet een eigen verantwoordelijkheid heb ben. Dit was op papier heel goed te realiseren. Achterveld wilde dit hele maal rond hebben, opdat het mogelijk zou zijn om bij de besprekingen met de leden op de praatavonden over fusie, een gedetailleerd verslag zou kunnen worden gegeven De leden zouden een duidelijk inzicht moeten krijgen betref fende hetgeen er zou gaan gebeuren. Laatst genoemd punt bleek echter een muur te zijn waar niet doorheen te kó men was Hoogland en Leusden von- vergadering meegedeeld ..Een fusie aangaan is niet zomaar wat. We moesten er wel beter op worden doch niet slechter Inspraak van onze leden moest er zeker zijn en blijven Zouden de besturen en de directie na het aangaan van de fusie pas aan de orde komen dan zouden er naar onze mening zeker problemen gekomen zijn. Alles van te voren vastleggen Zo niet dan ook geen fusie. We wilden alles voor elkaar hebben zodat we tijdens de 99 \99 den dat het punt bestuur en directie la ter wel aan de orde kon komen. Achter veld zag dit echter niet zo. Op de basis zoals door Hoogland en Leusden voor gesteld. kon Achterveld niet op de fusie ingaan Op grond hiervan wilde Ach terveld niet doorgaan. ,,Het is wel jam mer dat het op bepaalde punten afge broken is. doch we konden en wilden het niet op onze verantwoording nemen dat er na verloop van enkele jaren door onze leden gezegd zou worden, jullie hebben verkeerd gedaan", zo werd ter te organiseren praatavonden de leden volledig konden inlichten Voor er een fusie wordt aangegaan moet alles de gelijk geregeld zijn, betreffende een functioneel draaiende febriek. een goed beleid, goede voorlichters en een goe de administratie. Na deze uitleg was er gelegenheid om hierover vragen te stellen. Van deze gelegenheid werd druk gebruik ge maakt. Ook werden er nog diverse op merkingen gemaakt De vragen werden alle beantwoord en ook betreffende de opmerkingen werd zowel door het be stuur als door de leden gereageerd Na een korte pauze werd de toekomst van de achterveldse Coöperatie be sproken. De Coöperatie is financieel nog een kerngezonde vereniging met voldoen de perspectieven voor de toekomst. NIEUWE SILO'S Door de heer Burgsteden werd aan de hand van een tekening uiteen ge zet wat de plannen voor de komende jaren zijn. Allereerst zal het bouwen van silo's aan de orde komen. Ge lukkig vond het bestuur net, dat de aanvraag hiervoor reeds in sep tember 1977 was ingediend, dus voordat de fusie besprekingen be gonnen. De bouw van de silo's is be doeld om een voorraad te kunnen maken, zodat er geen wachttijden meer zullen zijn en dat er normaal gereed product kan worden afgele verd. De opslag in de silo's heeft ook nog het voordeel dat het personeel niet meer steeds behoeft over te werken en dat er ook op zaterdag niet meer geproduceerd behoeft te wor den. Het bestuur kreeg hierna van de ver gadering de machtiging om het hier voor bestemde bedrag uit te trekken. Aan het eind van de vergadering werd in overleg met de leden vast gelegd dat de voorgestelde praat avonden met de leden zouden wor den gehouden in maart. Het bestuur hoopte dat de leden zich be schikbaar zouden stellen zodat de (Van de redaktie) LEUSDEN - Onderstaande brief werd door de Coöperatieve Handelsvereniging Leusden naar haar leden gezonden naar aanlei ding van de fusiebespreking tus sen de coöperaties van Achter veld, Leusden en Hoogland. Over de motieven van de Coöp Achter veld kunt u meer lezen in bijgaand artikel. „LS., Eind november heeft u een schrij ven van ons gehad, betreffende fu- 'siebesprekingen tussen de coöpe raties Hoogland. Achterveld en Leusden. Wij hebben veel tijd moe ten geven voor de vele vergaderin gen die hieraan zijn verbonden en hebben veel aandacht aan deze zaak besteed Thans moeten wij u tot onze spijt mededelen, dat er een einde is gekomen aan deze fusiebe sprekingen. in verband met het feit dat de coöperatie Achterveld ge meend heeft deze onverwachts en voor ons op een onprettige wijze te beëindigen Het is ons volkomen onduidelijk wat het motief van dit plotseling afbreken is, daar er door hun geen gegronde redenen zijn opgegeven Wij betreuren deze gang van zaken ten zeerste, temeer daar er veel werk door bestuur en directie is verzet en kosten zijn ge maakt, terwijl we er van overtuigd waren, dat we met een goede zaak bezig waren. U begrijpt natuurlijk wel, dat we onder deze omstan digheden de aangekondigde praat avonden niet kunnen beleggen. Over mogelijke verdere samen- werkingsbesprekingen tussen Coöperatie Hoogland en onze éoöperatie, zullen we ons nader beraden. Indien hierover iets be kend is geworden, zullen we u nader informeren. Ondanks dat de be sprekingen zijn stukgelopen, blijven wij naar beste weten en kunnen uw belangen behartigen. Hoogachtend, Bestuur Coöperatie Leus den" praatavonden, met een groepje van ten hoogste tien leden, bij een van de leden thuis gehouden kon worden. Na een dankwoord van de voorzitter aan allen, niet alleen wat betrof de opkomst, doch ook de inbreng werd deze levendige vergadering geslo ten. - i- Y55 om ZOffW ÏHTERVELD - Vrijdag 2 februari Ie zuster Alcantara in Huize St. iph haar 98ste verjaardag. Zij is nede nu de oudste bewoonster w iSt. Joseph en ook de oudste in- JlJnster van Achterveld. Van de eente Leusden is zij op een na de oudste. De oudste bewoonster van de gemeente Leusden wordt dit jaar 100 jaar. Zr. Alcantara is op 2 februari 1881 geboren te Boekelo. Op 10 juni 1909 deed zij haar intrede en op 20 juni 1911 volgde de prrfessie in het Moederhuis. Zij is vooral van de oudere Achter- velders een heel goede bekende. Op 11 september 1914 kwam zr Al cantara in Huize St. Joseph zodat zij nu ruim 64 jaar bewoonster van het huis is. In deze periode is er door haar zeer veel werk verricht. Zij heeft veel waakdien- sten verricht bij mensen die stervende waren, en ook het afleggen van een overledene behoorde tot een van haar taken Doch niet dit alleen, ook het boerderij werk. hetgeen haar niet vreemd was, is jaren door haar verricht. Hieronder viel ook het karnen en veel boter is er door haar gemaakt. Veel oudere Achtervelders hebben meer dere malen kunnen genieten van een heerlijk glas verse karnemelk die zij van haar kregen. Zij werd dan ook wel de karnemelkzuster genoemd. Ook de groentetuin is vele jaren door haar ver zorgd. Na in diensttreding van een tuinman kreeg zij iets meer rust. Doch zij bleef actief tot aan de tijd dat de plannen werden gemaakt voor de bouw van Sinecura. Hoewel zij vanaf die tijd niet meer in de tuin werkte kon zij er toch niet weg blijven en zorgde er wel voor dat.de tuinman toch regelmatig zijn kopje kof fie kreeg. Duizenden aardappelen zijn door haar gepit, een werkje waar zij pas een paar jaar geleden mee gestopt is. Behoudens de benen die niet erg meer willen geniet zij verder nog een goede gezondheid. Zij heeft nog overal inte resse voor. Niet alleen het gebeuren in en rond Huize St. Joseph Doch nog in alles wat het dorp Achterveld betreft en van het wereldgebeuren is zij nog goed op de hoogte. Bloemen voor Achtervelds oudste. ÏHTERVELD - 30 januari werd de Nierstichting Nederland in enwerking met de plaatselijke B.O. een voorlichtingsavond >uden, tijdens welke een tweetal m werden vertoond over het doel aride Nierstichting. De avond werd soend door de voorzitter van de i. ktselijke E.H.B.O. afdeling, de in r Hilverts. ia'. heer Hilverts sprak een hartelijk LJ ,.om tegen de aanwezigen Een bij- Jer welkomstwoord richtte hij tot r. Strick van de Nierstichting en de l5 wezige artsen Boersema. Koch en s5iage 3p zijn openingswoord maakte de inr Hilverts nog melding van het feit xxde wedstrijdploeg van de EHBO 9 Achterveld op de rayonwedstrijden te Leusden een eerste plaats behaalde, en dat op 23 maart de districtswedstrij den in Achterveld zullen worden ge houden Vervolgens werd het woord gevoerd door de arts Boersema. Hij sprak ook een hartelijk welkom tot de aanwezigen en ook een bijzonder woord van wel kom aan mevr Strick van de Nierstich ting Nederland. Verder dankte hij de E.H.B O voor de organisatie van deze avond. Hierna hield genoemde arts een korte inleiding over de de nieren. Hij vertelde in het kort wat de functie van de nieren is. Elk mens heeft twee nieren. De mens zou zonder nieren ziek wor den. doch helaas kunnen ook de nieren ziek worden. Er zijn twee nierziekten zijnde de aangeboren ziekte en de ver worven ziekte op later leeftijd. Nierziekten kunnen op verschillende manieren ontstaan. Door een ontste king. door een ongeluk b v bij voetbal len. bij aderverkalking, bij suikerziekte enz Met één nier te leven is mogelijk. Wordt deze nier echter ook ziek dan ontstaan de moeilijkheden. De moei lijkheden zijn echter op te heffen door een niertransplantatie of een nierdialy se. Bij een nierdialyse moet men onge veer 2 tot 3 maal per week naar een ziekenhuis voor een nierspoeling, hoewel het momenteel ook al mogelijk is om thuis te spoelen. Ook is een streng dieet een vereiste TRANSPLANTATIE Een niertransplantatie is zeker te verkiezen als dit mogelijk is. Men spreekt van levende en overleden do noren: levende donoren zoals ouder - kind. broer en zus, overleden donoren, omgekomen bij een ongeval e.d. De leeftijd voor de gevers is van 0-50 jaar en voor de ontvangers van 5-60 jaar. Nederland is aangesloten bij Euro transplant waarbij o a. ook Duitsland. Zwitserland en België zijn aangesloten. In Nederland zouden er per jaar gemid deld 400 transplantaties moeten plaatsvinden, het zijn er helaas nog geen 200 Dokter Boersma besloot zijn inleiding met de woorden: ..Dat deze avond in Achterveld mag bijdragen tot donoren", waarna hij het woord gaf aan mevr Strick. Deze haakte direct in op de woorden van de arts Boersma dat donor niet alleen voorde nieren behoeft te zijn, maar dat men ook andere orga nen en weefsels ter beschikking kan stellen. Vervolgens deelde zij mede dat het momenteel zelfs al mogelijk is om tussen de spoelingen door met vakante te gaan FILM Hierna werd de eerste film vertoond In de film zag men een 17-jarig meisje, dat nog op school zat, en drie maal per week naar het ziekenhuis moest voor een spoeling. Ook een gesprek met de ouders van dit meisje werd vertoond. Bedoeld meisje is later getransplan teerd. Tevens toonde deze film hoe het bij een nierspoeling thuis toegaat Bii de discussie over deze film kwam naar voren, dat Nederland 1300 nierpa- ténten heeft, dat er twee aparte teams zijn voor niertransplantatie n.l. een voor de donor en een voor de ontvanger, dat er 40 niercentra's zijn. zodat ongeveer 700 patiënten geholpen kunnen wor den. en dat er momenteel in Rotterdam een onderzoek gaande is bij kinderen van 0-4 jaar op nierziekte. De tweede film gaf een beeld van iemand die een niertransplantatie had ondergaan Hoe blij en gelukkig zo een persoon kan zijn als de transplantatie is gelukt Ook na de tweede film was er nog een discussie waarbij naar voren kwam, dat kinderen altijd op de urgen tie-lijst staan voor transplantatie. Ook werd medegedeeld dat voor het aan passen medewerking wordt verleend om de financiële kosten te kunnen be talen. FRUITMAND Na afloop van deze discussie dankte de heer Boersema mevr. Strick voor het vertonen van de films en de daarbij door haar gegeven uitleg. De heer Hilverts dankte allen voor hun komst ondanks de niet al te beste weersomstandigheden. In het bijzonder dankte hij mevr. Strick en de heer Boersema voor hun medewerking waarna mevr. Kleinveld namens de E H.B.O. mevr. Strick een fruitmand aanbood. öm ni I n ukCHTERVELD - Met ingang van fandag 12 februari a.s. zal er q^>rtaan ook in Achterveld de gele- jheid bestaan om brieven voor de 'itieke gevangen van Amnesty In- ïational te schrijven. Mevrouw N. Schwagerman stelt 12 februari af iedere 2e maandag V«i de maand haar huis beschikbaar tör Achtervelders, die door middel pi brieven schrijven naar autori ten van een aantal landen, het lot „,1 mensen trachten te verbeteren. jJe mensen, waar Amnesty Inter- ..ional zich voor inzet, hebben geen Weid gebruikt, maar worden op grond van nun geloof, levensovertuiging, ras, of politieke mening gevangen gehou den. Vaak worden ze niet eens berecht; gemarteld daarenteaen destemeer. In de brieven, die aan de autoriteiten van de politieke gevangenen gericht zijn, kan worden verzocht om o.a vrijla ting, medische bijstand, of om een eer lijke berechting. De brieven worden in verschillende talen geschreven Er zijn echter altijd voorbeelden van brieven aanwezig tijdens de schrijfavond die men kan overschrijven. Briefpapier is er ook Tijdens de schrijfavond van 12 febru ari zal worden geschreven naar de au toriteiten van 1Indonesië, voor een gepensioneer de burgerambtenaar en mysticus, die is gearresteerd op beschuldiging van subversie en belediging van het staats hoofd. 2. Argentinië, voor een 38-jarige ad vocaat, die in Argentinië de verdediging op zich genomen had van politieke ge vangenen en die vorig jaar is ontvoerd; 3 Swaziland, voor een vooraanstaand lid van het NGWane Nationaal Bevrij dingscongres die sinds februari 1978 gevangen zit krachtens een wetsbepa ling die voorziet in detentie voor 60 da gen, 4. Tsjechoslowakije, voor een land bouwkundig ingenieur, die gevangen zit op grond van het In bezit hebben van door in het buitenland verblijvende Tsjechoslowaakse emigranten gepu bliceerde boeken en tijdschriften en wegens het inbezit hebben en versprei den van dokumenten opgesteld door Charta '77. Alle Achtervelders zijn van harte wel kom om te komen schrijven voor ge vangenen, maandag 12 februari a.s. van 19.30 tot 21.30 ten huizen van me vrouw N. Schwagerman, van Ol- denbarneveldtstraat 84, Achterveld. ACHTERVELD - Zaterdagavond 10 februari organiseert de Achter veldse K.P.J. afdeling een dans avond voor de K.P.J. Kring Noord- OOST Utrecht. De dansavond zal worden gehouden In de zaal bij Rien Coenders en aanvangen om 20.00 uur. De toegang is alleen voor leden van de K.P.J. Muzikale medewerking wordt verleend door Oebl Doebl. Verder is een grote groep K.P.J.-ers al bezig met het instuderen van een toneelstuk voor de avond welke op 3 maart te Hoogland zal worden gehou den. Er zal dan ook een fotowedstrijd worden gehouden Deelname for muiieren hiervoor zijn nu reeds ver krijgbaar bij A. Hak, Klettersteeg 10, tel. 03425-1912. Ook zijn K.P.J.-ers bezig met het op maken van de wagen die in de Car navalsoptocht zal mee rijden. Ook dit werkstuk belooft weer een spektakel te worden. van de vele klasse-keukens die U bij de meest vooraan- staande keukenspecialisten van Midden-Nederland kunt komen uitkiezen 5 topmerken leverbaar in meer dan 50 modellen staan 1 opgesteld in onze royale 500 m? showroom. Wat u ook zoekt een eenvoudige kunststof keuken of zon massief eiken luxe I uitvoering de Keukenbeurs heeft m iedere D n prijsklasse kwaliteit DOVGndlGflI VOOT Bik© Voorstraat 39-41 Tel (03498) 28 24* Dinsdag t/m vrijdag 9-18 uur zaterdags van 10-17 uur maandags gesloten Laat U m ieder geval hel rustig kijken en vergelijken voordat U uw keus maakt, niet ontgaan' Wij zijn gemakkelijk bereikbaar en gastvrij voor U en uw kinderen (maar ook voor uw auto) en wij hebben de grootste keus in Midden-Nederland

Leusder Krant | 1979 | | pagina 13