sl HET m UERKEREnr... Over ijs en de ijsbaan: een hetze? LOEP OP AMIVEDI EN TEN SLOTTE. TT i DEZE WEEK IN DE GEMEENTE FOTO-KOPIE NODIG? Leusder Krant Leusder Krant - Loep op Leusden DONDERDAG 8 FEBRUAR11979 Registratie van vermiste en gevonden huisdieren, Amivedi Amersfoort en Omstreken. Inlichtingen: mevr. M. Heijn, Fluitekamp 107, Hoogland, tel. 033- 803036. AMERSFOORT-Vermist: 25/1 Bast. herder, klein, reu, spitse snuit, bruine halsb. vlooienband. 6 jaar (Verdiweg) .27/1 Poes, grijs-zwart gestreept, witte pootjes, bet en staartpunt, gester., volw. (Berlioz- straat). 28/1 Poes grïjscypers, iets witte bef, op voor- en achterpoot een zwarte vlek, 10 mnd (Korhoenstraat). 28/1 Kater, witte bef, 8 mnd. (Cel- zusterenstraat). 3/2 Dwergpoedeltje apricot, reu, 41/: jaar, oren aan de binnenkant kapot (Relgerstraat). AMERSFOORT - Gevonden: 20/12 Kater rood, witte pootjes, bef en buik, vlooienband, volw. (Ga- welnplaats). 30/1 Postduif, blauw-grljs, mak (Ringw. Ran- derbroek). Oierenthuis Laan 1914. Tel. 16665: 25/1 Poes rood-wit, 6 mnd (Arn- hemseweg). 27/1 Bast. poedel bouvier, reu, zwart, lange staart, krulhaar, 1 jaar (Hoogland). 28/1 Bast. zwart-bruin, korth. reu, witte tenen achter (Hoevelaken). 112 Bast. fox, zwart-wlt, korth., Iets beige aan de kop, staande oren, rode halsband (v. Randwljcklaan). EEMDIJK - Vermist: 24/12 Peki nees, zwart-wit, teef, 7 mnd. (Eem- dijk). ACHTERVELD - Vermist: 10/1 Poes, zwart-wit, 1 jaar, zwarte snor haren (v. Oldenbarneveldstraat). BAARN - Vermist: 27/1 Labrador, zwart, reu en een bast. bruin-zwart, korth., reu (T. v. Berkhoutstraat). HOOGLAND - Gevonden: 27/1 Bast. klein, 40 cm, zwart, reu, pluimstaart, groene halsb., volw. (Breeland). BROMFIETSVERZEKE RING. DEEL III KEN TEKENBEWIJS De politie maakt de bromfietseige naars er op attent, dat binnenkort - met ingang van 1 maart-een nieuwe brom fietsverzekering in gaat Vanaf de eerste dag van ingang van deze nieuwe verzekering zal er door de politie toe zicht op worden uitgevoerd of de brom fietsers ook inderdaad zijn verzekerd. Deel III 1979 is voor de automobilis ten verplicht om te voeren De politie maakt degenen er op attent, die betaald .hebben, maar nog geen deel III van het kentekenbewijs hebben ontvangen zich in verbinding te stellen met de Rijks dienst voor net Wegverkeer in Veen- dam. Diegenen, die nog niet hebben be taald, kunnen nog gedurende korte tijd een deel III aanschaffen op het post kantoor in Amersfoort. Daarna zal de politie streng optreden tegen degenen, die het deel III 1979 niet op hun auto hebben De politie maakt het publiek er ten overvloede wellicht op attent, dat een auto zonder geldig deel III zich ook niet op een parkeerplaats mag bevinden. ERVEN „Je moet met inspraak leren le ven, je kunt er niet meer omheen". Tot u sprak de heer Van Al ff, hoofd van de gemeentelijke plantsoenen dienst in Utrecht. Tot u sprak de heer Van Alff, ruim tien jaar na mei 1968 „Je moet met zulke ambtenaren leren leven, je kunt er niet meer om heen". Niettemin ontrukt de heer Van Alff zich op deze wijze aan de betrek kelijke vergetelheid van zijn plant soenen, want zijn boodschap is doorgedrongen tot een landelijk ochtendblad Het orakel deed zi\n uitspraak in verband met wooner ven In genoemde gemeente heeft een of andere commissie namelijk bevonden dat de heilige koe „Woonerf' geslacht dreigt te wor den en te worden verwerkt tot een heidsworst. De commissie zegt on dermeer: „De wijze waarop woon erven worden ingericht is zo een vormig, dat die woonerven de een heidsworst van de jaren zeventig worden. Overal zijn zithoekjes en bloembakken van echte bielzen te vinden. Net zoals op zoveel plaat sen de donkerbruin gebeitste per gola een even creatieve hoekafslui- ting vormt. De eigen identiteit van de straat, die met deze kneuterige inrichting wordt beoogd, is slechts schijn". De mededeling dat ik dit alles reeds vermoedde, zoniet al lang wist, kan u nauwelijks verbazen. Allereerst ben ik in het bezit van een wat cynische kennis, wiens straatje op een slechte dag door de echte-bielzen-freaks werd over meesterd. Een bordje maakte de kennis duidelijk dat hij voortaan aan een woonerf diende te leven. En kele dagen later had hij zijn definitie van dit fenomeen gereed. „Een woonerf is een straat met dubbele parkeergelegenheid voor automo bielen en dubbele schijtgelegen- heid voor honden". Daarnaast heb ik bij de geschie denislessen altijd goed opgelet. Voor wie dat niet gedaan heeft kan het volgende voorbeeld uit het dagelijkse leven verhelderend wer ken. Een tante van mij bereidde 23 jaar lang in een redelijke mate van wel zijn en geluk de dagelijkse maaltij den in haar keuken, die werd ge vormd door een aparte ruimte, wel ke via een deur met de eetkamer was verbonden. Nadat de aardap pelen bijna een kwart eeuw in deze ruimte waren bereid, liet mijn tante zich door het Stadsblad, de Libelle en Buurvrouw wijsmaken dat ver der leven op deze aarde zonder het bezit van een Open Keuken een zinledig gebeuren zou worden. Na weken van strijd met oom, die slechts nadelen aan de ingreep verbonden zag, geschiedde het onafwendbare: de muur tussen keuken en eetkamer werd weg gebroken en vervangen door een eetbar. Sedert die dag zijn in het huwelijk van oom en tante regelmatig lichte schermutselingen voorgevallen, omdat oom het verdomt om vanaf een barkruk zijn voedsel tot zich te nemen. Toch vrees ik dat het binnenkort tot werkelijk handgemeen gaat ko men, nu tante zich door het Stads blad, de Libelle en de Buurvrouw dreigt te laten opjutten tot 't opnieuw verbouwen van de woning. De Open Keuken heet te hebben afge daan en in de tachtiger jaren zullen slechts de bezitters van een Ge sloten Keuken van een enigszins geriefelijk bestaan kunnen spreken. Hopelijk heeft dit voorbeeld u voldoende gewaarschuwd en zult u er niet intrappen. Open keukens, barbecuekuilen, schrootjeswan- den, keramiek lampjes, plavuizen vloeren, bielzen in de tuin, gebeitste pergola's en noem het maar op, het is één grote grauwe worst. Ont sproten aan amorfe breinen en ge fabriceerd tot eenieder daar bers tensvol van zit. Ondertussen be denken de- breinen een worst voor de volgende vijf jaar. Heeft 80% van ons volk een Open keuken, dan wordt onmiddellijk de Gesloten Keuken gepushd. Heeft 80van de ooms de eetbar het raam weer uitgemieterd, dan Enzovoort, enzovoort Geschiedenis dus. En die frontale aanval op het Woonerf verbaasde mij daarom niet. Gezien echter de snelheid waarmee maatschappelij ke veranderingen doordringen tot opperhoofden als de heer Van Alff, lijkt het mij nuttig dat men zich in Leusden nu reeds gaat buigen over de naamgeving van nog te creeë- ren woonerven. Als Lilly van Ame- rom, de familie Rade maker, Jan Schouten en Fred Timmer zich daar nu eens mee bezig zouden willen houden. Dan adviseer ik voor de woonerven, naar analogie van de reeds bestaande horsten, passen de namen als Boterhamworst, Boerenmetworst, Palingworst en wat dies meer zij. AFSTAND Als kandidaat-notaris houd ik bij al mij doen en laten altijd afstand. En als ik in mijn auto zit, heb ik er dan ook geen enkele moeite mee. Er schijnen soms achterop voertuigen merkwaardige opschriften te staan: Pas op mijn bumpers, stumper,' of: Als u dit leest bent u te dicht bij. Dit heb ik van horen zeggen, gezien heb ik ze nooit. Wel zag ik vaak ver baasde gezichten in verkreukelde autotootjes: Hoe was dat nou toch mogelijk, toen het remlicht voor hen ging branden stonden ze boven op de rem en toch knalden ze er boven op. Zelf blijf ik altijd 2 seconden van mijn voorganger verwijderd. Ik kies een vast voorwerp langs de kant van de weg, bijv. een boom en be- gm_ met tellen op het moment dat mijn voorganger de boom passeert: Een en twintig, twee en twintig. Hierna passeer ik de boom. Mijn moeder maakt zich, als ik bij haar op bezoek kom, zorgen dat ik als keurige afstandhouder in files achteruit rijd. „Karei", zegt zij dan, „Kom jij zo wel ergens? Jij blijft op de grote weg zo'n 600 meter van/e voorgan ger vandaan, voegt er een ander in dan zorg jij weer dat er 600 meter tussen komt. enz. enz." „Moeder", antwoord ik gerust stellend. „ik bén er toch, aan mijn corpus geen polonaise, ik houd af stand". 'As V f If*. soffit De stopafstand van een auto bestaat uit de remafstand van de auto en de reactietijd van de automobilist. Als de remlichten van je voorganger branden, geldt voor hem alleen de remafstand en komt er voor jou nog de reactietijd bij. ingezonden buiten verantwoordelijkheid van de redactie Als bestuur van de IJsclub.Zwanen burg" protesteren wij heftig tegen de vrije goedkope hetze die onder andere tot uitdrukking komt in de kolom sport .Cursief" van dit weekblad in de uitgave van 1 februari jl. De argumenten die in dit artikel ge hanteerd worden, zijn ongefundeerd en worden door de groep vrijwilligers, die zich inzetten voor een stuk recreatie voor iedereen, als zeer ontmoedigend ervaren. Als men zegt, dat de kwaliteit van het ijs niet optimaal was. dan zijn wij de eerste om dat te beamen. Zegt u dat de baan weer gesloten was, dan zullen wij u antwoorden dat wij de baan gesloten hebben. Dat wij hiervoor niet eerder ar gumenten aangedragen hebben, vindt zijn oorzaak in het feit dat wij er ons van bewust zijn dat een ieder die niet vol ledig met het reilen en zeilen van een ijsbaan op de hoogte is, gemakkelijk denkt onze argumenten te kunnen ont zenuwen. Zoals de zaken echter thans liggen, zullen wij proberen in het kort deze toe te lichten. Ter plaatse van het ijsbaanterrein is de ondergrond sterk waterdoorlatend; de ringdijk om de baan is met dezelfde grond opgeworpen, dus ook sterk aan kwel onderhevig. Dit betekent dat de baan veel water verliest, water wat voortdurend bijgepompt moet worden. Daar er echter geen gegevens zijn om trent de hoeveelheid waterverlies, ge beurt het bijpompen op het gevoel wat tot gevolg heeft dat het ijs verticaal be weegt en dus scheurt. De winterperiode zette in met sneeuw, sneeuw die zich op niet vol- Rozendaallaan 9 Leusden-C. doende bevroren gedeelten vastzette, zoals overal elders in den lande. Een ander argument dat, blijkens on ze ervaring met de diverse banen, het grootste bezwaar is, is dat de baan door het ontbreken van een hoge afrastering niet werkelijk gesloten kan worden, ten zij er dag en nacht wachtposten ge plaatst worden, wat een ondoenlijke zaak is als er met vrijwilligers gewerkt wordt. Wij willen hier de ongedisci plineerdheid van bepaalde clandestine gebruikers aan de kaak stellen, die op de meest onmogelijke tijden, als de baan gesloten is, toch gaan schaatsen en vaak moeilijk te herstellen schade aanbrengen. In het seizoen '77/78 was er een laag natte sneeuw op de baan gevallen; de baan was gesloten, men is toch gaan schaatsen, heeft die natte troep op rillen geschoven en er sporen ingereden die door de plotseling weer invallende vorst zijn bevroren, waardoor de baan vol ledig bedorven was. In het seizoen 78/79 was de in het weekend van 20 januari gevallen ijzel nog niet voldoende doorvroren op het moment dal er, terwijl de baan gesloten was, toch weer geschaatst werd Daar door werd de dunne bovenlaag volledig stuk gereden; stukken die later weer vastvroren en voor een onbruikbare baan zorgden. Het weer opspuiten van de baan daarna op dinsdag 25 januari is volledig de mist ingegaan omdat in plaats van de voorspelde vorst van -12° C, fikse sneeuwbuiten zijn gevallen in het pas opgespoten water. Als men verder van mening is, dat er niet met voldoende inzet gewerkt is om het ijs zo goed mogelijk te presenteren, dan willen wij onder de aandacht bren gen dat de baan op 6 januari volledig opgespoten is en dat daarvoor op 5 ja nuari 's avonds laat alle scheuren zijn volgegoten. Verder wijzen wij nog op de 150 manuren die vrijwilligers hebben besteed aan 't sneeuwschuiven op 22 december 1978 en 3 en 4 januari 1979. Als u dan nog niet overtuigd bent, dan moet u maar eens naar de bezem van de veegmachine gaan kijken, die vrijwel nieuw was aan het begin van het seizoen. Wellicht begint u nu een beetje te be grijpen waarom verwijten als „de baan was weer gesloten" en „het ijs was eenmaal, andermaal, derde maal slecht" en „de baan is nog geen dag goed geweest, ook in het verleden niet" bij ons toch wel zeer hard aankomen. Wij vermoeden dan ook dat de cntici nooit aanwezig zijn als er wel goed ijs is. zoals op 4,5 en 7 januari 1979. Verder, herinnert u zich de baan aan de Noor- ACHTERVELD Donderdag 8 februari: 13.30 uur - Bejaardensoos - Ons Gebouw. Zaterdag 10 februari: 20.30 uur - Feestavond A.M.B.C. - D'Ouwe Peer- destal. Zaterdag 10 februari: 20.00 uur - Dansen K.P.J. - Rien Coenders - al leen voor leden. Maandag 12 februari: 20.00 uur - Jaarvergadering A.B.T.B. - D'Ouwe Peerdestal Dinsdag 13 februari: 20.00 uur - E.H.B.O. - Ons Gebouw Dinsdag 13 februari: 9 00 uur - Wel fare club Zonnebloem - Ons Gebouw. Dinsdag 13 februari: 20.00 uur - Ver- keerscursus - Ons Gebouw Woensdag 14 februari: 9.00 uur - Handwerkhobbyclub - Ons Gebouw. Donderdag 15 februari: 13.30 uur - Bejaardensoos - Ons Gebouw LEUSDEN-CENTRUM EN ZUID Donderdag 8 februari: Zaal Pon - 20.00 uur - UW-Senioren* Donderdag 8 februari: i Gemeentehuis - 20.00 uur. ring Jeugdraad. Vrijdag 9 februari: De Til -i Talentenjacht voor jonger» Zaterdag 10 februari't Clas - 21.00 uur - Vertoning pop Maandag 12 februari: G». -16.00-17.30 uur - Afschel S. Polak. Maandag 12 februari: Raaj meentehuis - 20.00 uur-v' Commissie Welzijn. Dinsdag 13 februari: Gen tingscentrum -20.00 uur-Vi werkgroep RO van CML Dinsdag 13 februari: t 20.00 uur - Lezing voor N( den over narcotica Woensdag 14 februari: ft 20.00 uur - Met ds. Slomp Is' Koran. I Woensdag 14 februari: gemeentehuis - 20.00 uur-i ring commissie financiën. kerkdiensten ACHTERVELD Ned. Herv. Kerk Zondag 11 februari- 9.00 uur: ds. Noordersgraaf uif Ede. R.K.Kèrk Zaterdag 10 februari: 19.00 uur: H.Mis. Zondag 11 februari: 8.30 uur: H.Mis; 10.30 uur: Hoog Mis. LEUSDEN derinslag nog? Wij vermoeden ook dat zij er niet waren toen de baan da verde van de spanning bij de v jeugdwedstrijden waar 270 kinderen een geweldige ochtend hebben gehad. Wij menen dichter bij de werkelijke oorzaak van de kritiek op de IJsclub te zitten als wij bespeuren dat deze kritiek geuit wordt door mensen die willen voorkomen dat de schietbaan aange legd wordt langs het Valleikanaal. Wij vinden het unfair dat er verschillende sportverenigingen op deze manier te gen elkaar worden uitgespeeld. Wat betreft het heffen van entreegel den: concurrentie is met de door ons gehanteerde prijzen onmogelijk, te meer daar wij de baan regelmatig gratis openstellen, waarbij er toch 1 of 2 vrij willigers aanwezig zijn om een oogje in het zeil en de muziek in de lucht te hou den. Tenslotte wordt er gesuggereerd dat door het niet realiseren van de ijsbaan het tekort in de welzijnssector kan wor den aangevuld. Wij vragen ons af waarom men het „gat van Dijkstra" wil leegschudden in de „zak van Man- demaker". Bestuur IJsclub „Zwanenburg" NASCHRIFT P.C. Onze kritiek richtte zich uiteraard niet op de onbaatzuchtige inzet van de vele medewerkers (die wij in eerdere versla gen over Zwanenburg-activiteiten juist in het zonnetje hebben gezet) maar op de kwaliteit van de ijsvloer. Ook in bo venstaande brief wordt onze indruk over het slechte ijs niet tegengespro ken. Er worden enkele oorzaken ge noemd. doch niet de belangrijkste: de baan ligt veel te hoog t.o.v. het omrin gende „natuurlijke" water, zodat zelfs met de uitzonderlijk lage temperaturen van deze winter regelmatig grote hoeveelheden water bijgepompt moesten worden, terwijl elders in Leus den „ongeorganiseerd" van redelijk tot goed kon worden geschaatst Het is ons niet onbekend, dat de huidige ijsbaan een noodvoorziening is en wij hopen, mèt de Zwanenburgers, dat de defini tieve accommodatie zo wordt aange legd, dat het niet nodig zal zijn om hon derden man-uren arbeid (ogenschijnlijk zonder veel resultaat) te moeten ver richten om de baan open te krijgen en te houden P C. Hervormde Kerk Donderdag 8 februari Lisidunahof 19.00 uur: ds Willemse. Zondag 11 februari Dorpskerk 10.00 uur: ds. Weernekers, Geref./ Herv. dienst. 18.30 uur: ds. B.C. Jukema, Amers foort. Geref /Herv. jeugddienst. Marcuskerk 9 00 uur: ds Kooman, Herv.dienst 10.30 uur: ds. Kelder. Geref.dienst, vie ring H.Avondmaal 14.30 uur: ds. Kooman, „aangepaste dienst", m.m.v. de kindercantorij. 19.00 uur: ds. W.B. van Halsema, Leusden. Geref./Herv dienst. Viering H.Avondmaal. Geref. Kerk vrijgem. Kerkgeb. Arnhemseweg 75, Leusden-Z zo.4/28.15uuren16.30uur:ds.M.Nap. R.K. Kerk Euch. vieringen: St. Jozefkerk Leusden- C.: za. 19.00 uur; zp. 9.00 en 11.00 uur. Don Bosco-kapel Leusden-Z: za 19.15 uur en zo. 10.00 uur. weekenddiensten Weekeinde: 10/11 februari. HUISARTSEN Voor de huisartsen in de gemeente Leus den. voor de praktijken van de artsen Van den Berg/Brinkhorst/du Bueuff. Boersema/ Koch. Lantink/Veitiagen, Van Nieuwkerk en Den Toom neemt dit weekeinde waar J. H. Lantink en E. H Verhagen. Burg. De Beaufortweg 61. Leusden-C, tel. 41210 Voor spoedgevallen: spreekuur zaterdag en zondagmiddag om 14 uur. Visites graag voor 10 uur 's morgens aanvragen. APOTHEEK Apotheek Leusden. Torenakkerweg-win- kelcentrum Rozendaal. Geopend van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 18.00 uur en uitsluitend voor spoedeisende gevallen van 19.30 tot 20.00 uur Op zater dag en zondag geopend van 14.00 uur en van 17 30 tot 18 00 uur. WIJKVERPLEGING Dit weekeinde heeft zr. L. ter Beek. Klaver- land 40, Leusden-C. tel 40404 dienst In de week volgende op dit weekeinde heeft avonddienst: zr. L. ter Beek. VERLOSKUNDIGE Mevr. Thuls-Paulussen. Kon. Wilhelmina- laan 18. Amersfoort, tel. 033-10886 b.gg. 22000. TANDARTS Voor noodgevallen In het weekeinde: Dok tercentrale Amersfoort, tel. 033-22000. MAATSCHAPPELIJK WERK EN GEZINS VERZORGING De spreekuren van de gezamenlijke dienstverlenings instellingen in Leusden en Achterveld zijn als volgt: LEUSDEN CENTRUM In de boerderij Groot-Krakhorst, Bolderikhof 18. Leusden-centrum, tel. 45618. Maandag 14.00-15.00 uur: Maatsch. werk. Gezinsverzorging. Dinsdag 14.00-15.00 uur: Maatsch werk. Gezinsverzorging. Donderdag 14-15.00 uur Maatsch. werk. LEUSDEN ZUID In het Groene Kruisgebouw, Roo van Alde- wereltlaan 13, tel. 40818: Maandag 14,00-15 00 uur- Gezinsverzor ging. Maatsch. werk. Vrijdag 14.00-15.00 uur: Maatsch. werk. Gezinsverzorging Weekendbereikbaarheid 33924 DIERENARTSEN Dierenkliniek: dierenarts M. J. S C Tijmen sen-Van de Kamp. Landweg 321Leusden. tel 033-44488 Dierenartsenpraktijk: Henegouwen 11 Leusden-C, dierenartsen: P. J.tt K. Schipper. Voor noodzakelijk lingen en spoedgevallen van i- dieren (gezelschapsdieren) ef 033-21827. f ACHTERVELD: In het Witgele Kruisgebouw, I* Amersfoortstr. 30, tel. 03425-12° Maandag 11.00-12.00 uur: Vrijdag 9.00-10.00 uur: GezMl Moeders voor Moeders- mevrcw i zendaal-Doucet, Jan van Arti| Achterveld, tel 03425-1853. Uit het bevolkingsreg:' Leusden blijkt dat in de pe1 25 januari t/m 31 januari 1! Geboren: 25 januari 1^ Martijn, z.v. R.P. van den& van Polen. Rozenhaag 18 i Gehuwd: Geen. Overleden: 25 januari chardus Johannes Pasker.oj 20 januari 1979: Willem It Ket. oud 65 jaar en 27 janp Hendrik ter Woort, oud 65ja> F.W. Tam. VERLOREN i Vensterenveloppe met re», polstasje met kentekent^, 32-U, enkele brieven en.i Lipssleutel. j s AAN KOMEN LOPEf 'i ,N Herder, teef. met groenelL GEVONDEN c ft 9 Ring met 8 sleutels; 9 doublé dameshorloge merfc>i baksdoos en 5 dozen met bofc Inlichtingen worden u ve? de Rijkspolitie te Leusdenl hemseweg-Oude Rijksweg 033-44444 r VRUCHTENTAART J, U hebt nodig V 80 gr. bloem c 20 gr. maizena 4 middel grote eieren 'f 120 gr. suiker 2 pak|esr suiker Poeder suiker gezeefd. W en sfaoroomJ Beboter een bakblik rt zeef er een beetje poed® In, schud de overtolliges" uit Doe de eieren met d»9 en vanillesuiker in 'n diepj»! zet In een bak met warr" Klop het tot de massa 'S Zeef er nu beetje voor b/- bloem maizena mengsd schep het goed door elki^' het In de vorm en bak ga» min. onder in de oven of" Als de taart afgekoeld te* hem horizontaal In twee f' Doe er een laagje slagrf' sen |of creme pabse vruchten naar keuze, lei twee helften op elkaar- smeer de buitenkant er slagroom. U kunt de binnenkant/) met rum of likeur besp/ Garneer de buitenkan! geschaafde amandelen IC op toefjes slagroom. Eet smakelijk. r e V

Leusder Krant | 1979 | | pagina 20