oy Scheider met wagen vol nitro iloor de jungle in de enerverende film Konvooi van de angst". Doorsnee oorlogsfilm met 'n voortreffelijke Lancaster. oorname lijken", spannende politie(ke)-thriller CADAVRES EXQUIS BERT VOS Jer Krant - Kijk op de film DONDERDAG 8 FEBRUAR11979 21 en?, el',-, an^ morgen wordt door ons de opgehaald. Op het post- nbsr, waar we, zoals zoveel be een heuse postbus hebben, altijd een verrassing, zo'n s. Je weet nooit, wat er die allemaal in kan liggen. »E(nan, die bijna altijd tegelijk het postkantoor betreedt, belangwekkende schreden ie ar zijn eigen postbus spoedt, at gevoel wellicht ook. Het is gezicht te lezen, die bijna glijke spanning Het mo- lat de sleutel in het slot wordt ~~dn en het kastje wordt smaakt, behoort onmisken- iï)t de hoogtepunten van de bo eel anders dan die keurig in W verschijnende heer in Mer- die met afgemeten passen stbus benadert, die opent n air, alsof het eigenlijk be- zijn waardigheid is, er kilo's muithaalt om daarna met de- kwaliteit passen het vertrek verlaten om in z'n voor de Wpparkeerde wagen te stap- mok heel anders dan de jong- ijjiiende van één der plaatse- mdrijven, die met opgewekt ?ïef postkantoor binnenstapt, nuten naar de sleutel zoekt, 1 irna overladen en zichtbaar —terd door de toch weer im- irote stapel die er elke mor de bus te halen is, op z'n fiets De postbus is hét grote ver- is-element van ons aller PTT. esr het kan natuurlijk ook bete- dat er teleurstellingen uit Yieien. Voor die ene man bij- eld, die nu al weken achter- i h vergeefse tocht maakt naar ióoeciaal geopende post- j snmer en elke morgen met le den en een steeds meer op <*9r" staand gezicht de deur postkantoor achter zich r(!tlaat. Gisteren kon ik mijn 3 gierigheid niet langer bed- Terwijl ik zelf zwaarbeia- l€j de hal van het postkantoor \yroeg ik de ongelukkige naar grienen van zijn groeiende jpifcf. I |,vas even doodstil. De deur, -het punt stond met een klap ■x'den dichtgesmeten, bleef e vege hangen, roerloos, een luchtstroom doorlatend, j pk al is het in het zuidelijk ^d zomer, hier is koning winter ieds een duidelijke diktator. ;P keek me enkele ogenblik- prbijsterd aan, geheel ver keerd door een dergelijke, f hijnlijk erg indiscrete vraag, b een postbus", sprak hij 'e met lichtelijk verstikte ,En die postbus blijft leeg", er kon ik zijn redenering vol- Waarom?" waagde ik. De *erd weer gesloten, want ook postbus-mannetjes zijn niet immuun voor een fikse verkoud heid. ,,Het is een kom plot". Zijn stem was gedaald tot een bijna onhoor baar gefluister. Ik spitste mijn oren. Een komplot. ,,Van wie?". Hij kwam een paar stappen dichterbij en fluisterde:„Ik denk van de PTT. Kijk meneer, het zit zo. Ik heb een abon nement'. Nu is dat niet zo uniek als de meneer blijkbaar dacht, maar hij vond dat een reden om een komplot te vermoeden achter de leegblij- vende postbus. „En u krijgt uw blad niet. Toch maar eens de admini stratie van dat blad bellen. Dat wil nog wel eens helpen", hielp ik. De man knikte enkele malen. „Heb ik gedaan meneer, wel vijf keer. En er werd me verzekerd, dat het blad elke week trouw werd ver zonden naar mijn postbus". Hij zweeg even en keek enkele malen om zich heen, op dezelfde manier als mensen, die in een land leven, waar diktators welig tieren en waar vrijheid van meningsuiting niet is toegestaan en een gesprek tussen twee mensen al als een samen scholing wordt gezien. „Het is geen gewoon blad", ver trouwde hij me toe En toen ik daar niet op inging vervolgde hij, nog steeds fluisterend:,,Het is een echt sexblad. Maar weet uhij keek me aan met die wantrouwende blik van: zou hij me nu uitlachen of niet.„Weet u, ach, u weet hoe dat gaat". Nou had ik daar geen flauw benul van, maar ik nam aan, dat ook dèt geheimzinnige as pekt wel uitgelegd zou worden. En ja hoor, de man liet niets meer aan het toeval over. „Ik vind het niet leuk om dat blad thuisgestuurd te krijgen. Daarom heb ik een postbus geno men. En nu denk ik, dat de PTT dat blad steeds uit de bestelling neemt" Hij boog zich nog dichter naar me toe. „Censuur", fluisterde hij, „u hebt het toch ook gelezen van die sexkalenders, die door de PTT zijn achtergehouden tijdens de Kerst?" Nu was het mijn beurt om hem verbijsterd aan te kijken. „Maar dat was in Engeland en het waren kalenders van de PTT zelf', riep ik uit, waarop de man ver schrikt zijn hand op m'n arm legde. „Ssssfzei hij, „niet zo hard". En toen, na een korte, nadenkende stilte:„Is dat zo?". Ik knikte. „Dus geen censuur?". Hij twijfel de. Keek nog eens naar z'n post bus. Speciaal gehuurd voor dat ene blad, dat uitbleef. „Tja", zuchtte hij, „tja". Dan zal ik toch nog maar weer eens bellen". Hij keek me een beetje wantrouwend onderzoekend aan, schudde zijn hoofd en verliet toen stil het postkantoor. De deur werd ditmaal zorgvuldig en uiterst behoedzaam gesloten zonder ui terlijk vertoon. Op dat moment zag ik, dat in zijn geheime postbus iets werd gelegd. Ik wilde hem nog achterna lopen om hem te waar schuwen, maar ik bedacht me. Morgen begint de dag voor hem heel erg goed. Want er is niets zo opwindend als het openen van een postbus en te zien, dat er ook daadwerkelijk iets in is gelegd. Voor hem een dubbel opwindende dag. Voorzichtig sloot ik het deurtje van de postbus, dat de man in z'n op winding halfopen had laten staan. Want stel je voor V. spraakgebrek, begint aan de derde week in Grand 1terwijl Bud Spencer en Terence Hill met hun „Even en oneven" (Odds and evens) in Grand 2 al lachend en knokkend aan de achtste week in Grand 2 beginnen. „Een vrouw als Eva" gaat in Grand 3 de derde week in, maar de belangstelling voor deze Nederlandse film is toch niet helemaal zo groot als werd verwacht. Zij, die de film echter hebben gezien, vonden het in het algemeen een goede film. Clint Eastwood blijft nog een weekje in Cinema 1 met ,,De prijsvechter" en voor wie toch nog naar de Buddy Holly Story willen kijken (en het is volgens mij een prima film over en met de muziek van één der grondleggers van de (blanke) rock and roll), die kan voor de derde week in Euro terecht „Deep Throat" zorgt in Duo 1 voor een ongekende toeloop, nu voor de vierde week. Zowel de normale voorstellingen, de lunch- als de nachtvoorstellingen werden druk bezocht door nieuwsgierigen, die het paradepaardje van Van Agt nu wel eens zelf wilden gaan bekijken Deze week opnieuw ook in de lunch-voorstel- lingen, maar niet meer in de nachtvoorstellingen, want dan draait ,,De Tiroler sexexpres", een erotisch verhaaltje rond de befaamde Sepp en de zijnen. In de nachtvoorstellingen van Duo 2 komen de vier beste karatevechters samen in: „Karatekwartet in Korea" en dan wordt niet dat gezellige spelletje voor rond de tafel bedoeld Voor wie een proeve van bekwaamheid wenst af te leggen, kan in Duo 2 in het weekprogramma kijken naar „Sexamen". Euro brengt In haar matineevoorstellingen van zaterdag- en woensdag middag tenslotte één der betere kinderfilms „Het huis in de prairie" voor kinderen vanaf ongeveer negen jaar. *FOORT - Deze week opnieuw keus uit drie nieuwe films in het rtse bioscoopprogramma. Drie, uiteenlopende films, waarvan Eccellenti" (Voorname lijken) wellicht de meest interessante Is, ,w ,e Spartans" (Aanval op Muc Wa) een film over de oorlog in Vietnam 5.j ooi van de Angst" (Wages of fear) de meest op sensatie en spek- Maiste film is. Een al even interessante keus. nrcirlandse film ,,Dag dokter" van Ate de Jong verdween na één week. ,,Dr. /reu eveneens het veld ruimen en ook Dustin Hoffman in de toch wel pnma ^htTime" trok onvoldoende belangstelling om te kunnen worden gepro- vrouwen gaan naar de film ,,Een vrouw als Eva" van regisseuse Brakel, terwijl hun respectievelijke echtgenoten, kamergenoten of die tijd lekker naar de Pink Panther gaan kijken onder het motto: ieder ■egjeziertje. En zo komt iedereen aan zijn of haar trekken. „Revenge of the peier", met Peter Sellers weer in tal van vermommingen en opvallend ril ir Met pracht en praal wordt één der „voorname lijken" begraven, terwijl inspekteur Rogas (Lino Ventura) verder speurt naar de dader. Scène uit de uitstekende Italiaanse film „Cadaveri Eccellenti" van Francesco Rosi. AANVAL OP MUC WA „Go tell the Spartans" is in feite een gewone oorlogsfilm zoals er do zijnen uit de Hollywood-fabriek zijn gerold in de afgelopen dertig jaar dat de oorlog in alle hevigheid Europese volkeren langdurig heeft bezig ge houden en de eenvoudige burger ook in Europa werd gekonfronteerd met het fenomeen, dat voordien ta melijk ver van z'n bed plaats vond (op de eerste wereldoorlog na). De moderne oorlog is door Hollywood in het algemeen uitgebeeld als een heldenoorlog, als de strijd van het goede tegen het kwade. Wat dat be treft is de film „Go tell the Spartans van regisseur Ted Post (eerder be kend van verschillende televisie films) niet direkt een pretentieloze oorlogsfilm, maar heeft méér diepte gekregen. Dat is dan meegenomen, ook al zal het de gemiddelde liefheb ber van oorlogsfilms niet eens op vallen. „Aanval op Muc Wa" zoals de veel duidelijker titel in het Nederlands luidt, is het verhaal van majoor Asa Bar ker, commandant van de Militaire Ad viesgroep in Penang in 1964, de tijd dat de Amerikanen in Zuid-Vietnam „slechts" 12.000 militaire adviseurs ter plaatse hadden en president Lyndon Johnson aan de herverkiezing bezig was onder het motto: geen uitbreiding van de oorlog in Vietnam De geschiedenis leert helaas anders en „Aanval op Muc Wa" zou je gewoon kunnen zien als één der escalaties, die de verdere inleiding vormden tot de to tale oorlog, die later over het gekwelde Vietnam zou uitbarsten Het verhaal begint met de aankomst van nieuwe Amerikaanse militairen, waaronder korporaal Courcey (Graig Wasson), een recruut, sergeant Oleonowkki (Nathan Goldsmith), een veteraan die met Barker in Korea had gediend en luitenant Hamilton (Joe Lin ger), een behoorlijk naïeve, van vader landsliefde bezielde officier Als Barker opdracht krijgt een detachement van Vietnamezen en Amerikaanse ad viseurs naar Muc Wa te sturen, doet hij dat, tegen zijn zin. Muc Wa is een ver laten post, die de Fransen tien jaar eer der verloren aan de Vietcong. Het deta chement, bestaande uit luitenant Ha milton, segeant Oleonowski, korporaal Courcey ziekenverzorger Abraham Lincoln (Dennis Howard) radiotele grafist Askley (John Megna) en een aantal Vietnamese huurlingen, boeren en soldaten onder leiding van de ag- gressieve Cowboy (Evan Kim), gaat op weg naar Muc Wa om daar een basis te vestigen. De soldaten treffen een be graafplaats aan van Franse soldaten uit de vorige oorlog. Op een bord boven de begraafplaats staat een citaat van Her odotus over de slag bij Thermopylae tussen de Grieken en de Perzen in het jaar 480 voor Chr„Gij, die hier langs gaat, vertel de Spartanen, dat wij hier liggen als hun getrouwe onderdanen". „Go tell the Spartans" De hele operatie van Muc Wa wordt één grote mislukking. Zoals de hele Overval van guerilla's op de met nitroglycerine geladen vrachtwagens. Scène uit „Karavaan van de Angst". Van regisseur William Friedkin. Vietnam „operatie" voor de Amenka- nen tenslotte op een enorm debècle uitdraaide. Vooral dankzij de voortreffelijke ver tolking van Burt Lancaster is „Aanval op Muc Wa" net een tikkeltje beter dan de doorsnee oorlogsfilms. De tamelijk cynische majoor geeft „body" aan de film, vertolkt het zinloze van een bij voorbaat verloren strijd, zonder dat al teveel de nadruk wordt gelegd op hel dendom. Een vermeend heldendom overigens, waar niemand in de film aan toe is gekomen. „Go tell the Spartans" is slechts een klein facet uit de Vietnamese oorlog. Het wachten is op de defini tieve afrekening. Misschien dat re gisseur Francis Ford Cappola met zijn langverwachte „Apolcalypse Now", geheel gewijd aan de oorlog in Vietnam, de werkelijkheid van Vietnam zal tonen. (Grand 4, eerste week, 16 jaar). VOORNAME LIJKEN Lino Ventura is de sterke man in dit prima verhaal van de Italiaanse regis seur Francesco Rosi: „Cadaveri Ec cellenti" (Voorname lijken). Ventura is in deze boeiende film uit het heden daagse Italië de politie-inspekteur Ro gas, die tot taak heeft uit te zoeken, wie nou steeds rechters aan het vermoor den is. Dat thema levert, in het door tegenstellingen verscheurde Italië, een zeer spannende, intrigerende film op met duidelijk politieke associaties. Als kort na elkaar drie rechters het loodje leggen, krijgt inspecteur Rogas opdracht om de dader op te sporen. Rogas verdenkt eerst de Maffia, maar al spoedig komt hij op een ander idee: een onschuldig veroordeelde wil zich wre ken op de rechters, die hem naar de gevangenis hebben gestuurd. Na intensief speuren ontdekt Rogas, dat er inderdaad zo'n man bestaat, de apotheker Cres. Maar vreemd genoeg is Cres nergens te vinden en ook in het politie-archief is geen foto van hem te bekennen. Nog voordat Rogas de vierde bij de zaak Cres betrokken officier van justitie kan waarschuwen, wordt deze even eens gedood en langzamerhand komt Rogas tot de ontdekking, dat Cres wel iswaar de eerste moorden zelfstandig heeft gepleegd, maar nu een instru ment is geworden in een complot tegen de Italiaanse staat. Volgens de regisseur is „VoornameJ lijken" een film over de spionagetech- nologie en de beperking van de vrijheid van het individu. Rosi, die deze film in 1975/1976 maakte, geniet verder be kendheid als de maker van „De zaak Mattei", waarin op dezelfde manier de corrupte, Italiaanse samenleving op een scherpe wijze werd doorgelicht, zonder dat een oplossing voor de zaak Mattei werd gegeven, zonder dat vra gen werden beantwoord. Ook in „Voor name lijken", met een voortreffelijke vertolking van Lino Ventura als de in spekteur die zelf het slachtoffer wordt van het grote komplot, krijgt de kijker geen antwoord op het hoe en waarom. In feite is dat de essentie van het huidige Italië. Het lijkt erop, dat er geen antwoord is op de toenemende terreur van de stadsguerilla, de rode brigades. Geen antwoord op de toenemende corruptie. Geen antwoord op het toe nemende verschil tussen arm en rijk Als tijdsbeeld van het huidige Italië heeft Rosi met „Voorname lijken" een nieuwe aflevering toegevoegd aan de reeks. Een Rosi maakt dergelijke films natuurlijk met het doel om de misstan den in Italië aan de kaak te stellen Door een prima dosering bereikt hij echter tevens een groter publiek dan de ge middelde politieke films. Want ook „Voorname lijken" kan gezien worden als een spannend gemaakte policier. Hoewel geen nieuwe film (in 1976 ging de film in Nederland reeds in première) heeft „Voorname lijken" nog niets aan aktualiteit ingeboet. Aanbevolen. (Grand 5, eerste week, 16 jaar). KONVOOI VAN DE ANGST Regisseur William Friedkin heeft nogal wat moeite en kosten gespen deerd om de film „Konvooi van de angst" (Wages of fear) op het celluloid te krijgen. Friedkin (de maker van „The Excorcist" en „The French Con nection") filmde alleen op lokaties en dat bracht hem van Parijs naar Jerusa lem, van New Yersey tot diep in de jungle van de Dominicaanse Republiek en centraal Mexico. Hoewel het resultaat misschien niet evenredig is aan de getrooste inspan ningen, levert „Konvooi van de angst" in z'n totaliteit toch een boeiende, soms sensationele, film op, die hoofdzakelijk wordt gedragen door de enerverende tocht van enkele met licht ontplofbare nitro glycerine geladen vrachtwagens, dwars door de Midden-Amerikaanse jungle. Diep in het Zuidamerikaanse oer woud raakt een olieveld in brand, ten gevolge van een actie van revolutio naire guerilla's. De Amerikaanse firma, die eigenaar is, staat voor een finan cieel debacle, omdat ze niet aan hun leveringsplicht kunnen voldoen. Er is een grote lading explosieven nodig, om een einde aan de brand te kunnen ma ken Maar er is slechts een hoeveelheid verlegen nitro-glycerine beschikbaar, die levensgevaarlijk om te vervoeren is geworden. Bovendien bevindt die nitro glycerine zich in het basis-kamp op een 200 mijl afstand van de brand De leiding doet een beroep op de mannen, die door de brand werkeloos zijn geworden en vraagt vier ervaren chauffeurs om die levensgevaarlijke la ding per vrachtwagen over de hobbeli ge, smalle en kronkelende bergwegen te gaan halen. Er melden zich 4 man nen om dit werk te doen: een Ameri kaan, een Fransman, een Arabier en een Duitser, Roy Scheider, Jean-Luc Biedeau, Amidou en Bruno Cremer Er wordt deze vluchtelingen der justitie in hun diverse vaderlanden een hoge premie aangeboden, zowel als een nieuwe identiteit, wanneer de missie slaagt. De 2 vrachtwagens bereiken het ba siskamp, waar de nitro-glycerine heel voorzichtig wordt ingeladen. De 6 kisten (er zijn er maar drie nodig) worden over de twee vrachtwagens verdeeld, in ge val één yan de beide wagens in de lucht zou vliegen. Zo begint de levensge vaarlijke tocht, vol avonturen en onver wachte hindernissen. Inderdaad ex plodeert de eerste wagen, maar met veel moeite weet de tweede wagen, gereden door Dominguez (Roy Schei der) zijn doel te bereiken. De brand wordt geblust en de overlevenden ont vangen hun (dubbele) premie en nieuwe identiteitspapieren, die hen tot burger van het land maken Hoewel de film een lange aanloop nodig heeft, voordat de spanning om te snijden is, wordt dat voor de liefhebbers van sensatie tenslotte meer dan goed gemaakt door de enerverende tocht met de nitro glycerine. Een onvoorstel bare tocht, gemaakt door outlaws, die hun leven op het spel zetten, omdat hun leven toch al voor een deel niet meer van henzelf is. Roy Scheider, de man die het ten koste van alles weet te overleven, le vert een overtuigende rol af, maar alles bij elkaar heeft William Friedkin niét helemaal de film afgeleverd, die van hem kon worden verwacht. (Cinema 2, eerste week, 16 jaar). filmagenda Amersfoort Filmagenda voor Amersfoort van donderdag 8 februari t/m woensdag 14 februari 1979 Grand 033-14632 GRAND 1 „Revenge of The Pink Panther", alle leeftijden. Dagelijks: 13.30-18.30- 21 15 uur Zondag 13.30-16.00-18 30- 21.15 uur. GRAND 2 „Even en oneven", alle leeftijden. Da gelijks: 13.30-18.30-21.15 uur. Zon dag: 13.30-16.00-18.30-21.15 uur. GRAND 3 „Een vrouw als Eva", 16jaar. Dagelijks: 13.45-18.45-21.30 uur. Zondag. 13 45- 16.15-18.45-21.30 uur. GRAND 4 „Aanval op Muc Wa", 16 jaar. Dage lijks: 13.45-18.45-21.30 uur. Zondag: 13.45-16.15-18.45-21.30 uur. GRAND 5 „Voorname lijken" (Cadaveri Eccellen ti), 16 jaar. Dagelijks: 13.45-18.45- 21.30 uur Zondag: 13.45-16.15-18 45- 21.30 uur. Cinema 033-18900 CINEMA 1 „De prijsvechter", 12 jaar. Dagelijks: 13 45-18.45-21.30 uur. Zondag: 13.45- 16.15-18.45-21.30 uur. CINEMA 2 „Konvooi van de angst" (Wages of fear), 16 jaar. Dagelijks: 13.30-18.30- 2115 uur. Zondag: 13.30-16.00-18.30- 21.15 uur Euro 033-33655 EURO „The Buddy Holly Story", alle leeftijden. Dagelijks: 13.45-18.45-21 15 uur Za terdag: 16.15-18.45-21.15 uur. Zon dag: 13.45-16.15-18.45-21.15 uur. Woensdag: 18.45-21.15 uur „Het huis in de prairie", (kin dervoorstelling). Zaterdag- en woensdagmiddag: 13.45 uur Duo 033-16572 DUO 1 „Deep Throat", harde porno 18 jaar. Dagelijks: 14.15-19.15-21.30 uur. Zon dag: 14.15-16.30-19.15-21.30 uur. Donderdag, vrijdag, maandag, dinsdag en woensdag: lunchvoorstellingen. Aanvang: tien voor half één, einde: vijf voor half twee DUO 2 „Sexamen", 16 jaar. Dagelijks: 14.00- 19 00-21.15uur Zondag 14 00-16 15- 19 00-21.15 uur. NACHTVOORSTELLINGEN DUO 1 „De Tiroler sexexpres 16 jaar. Vrij dag- en zaterdagavond: 24.00 uur. DUO 2 „Karatekwartet in Korea", 16 jaar. Vrij dag- en zaterdagavond: 23.45 uur.

Leusder Krant | 1979 | | pagina 21