djudant Van der Put als ommandant geïnstalleerd Sn aanwezigheid van tal van genodigden BB JEUGDRAAD BESPREEKT ONTWERP-WERKPLAN EUSDER KRANT COMMENTAREN/MENINGEN E LEUSDER KRANT usder Krant - plaatselijk nieuws DONDERDAG 8 FEBRUAR11979 3 IDEN - Maandagochtend 5 I om 9.30 uur werd de nieuwe massfcommandant van de rijkspo- i de gemeenten Leusden, c nberg en Renswoude, ad- 5.- Van der Put, door kolonel De rt geïnstalleerd, het buro van de Rijkspolitie aan de Oude Rijksweg - Arnhemse- weg te Leusden-zuid werd de vlag al vroeg gehesen. De auto's reden aan, en de burger- en politieautoriteiten verzamelden zich om de installatie plechtigheid bij te wonen. Groepscommandant Elbertsen was met ingang van 1 februari met funktio- neel leeftijdsontslag gegaan Precies om 9.30 uur klonk de mel ding: .^Kolonel, de groep staat aange treden", en begaf het gezelschap zich vanuit het politieburo naar het plein voor het buro. Daar was (gelukkig) meer ruimte dan in het oude gebouw van de Marechaussee Kazerne, dat eigenlijk weinig geschikt is voor de ontvangst van een dergelijk groot aantal mensen. De entree is nauwelijks meer dan een gang in een doorsnee woning, een gar derobe is niet aanwezig, en het leslo- kaaltje op de verdieping mag geen naam hebben als riante ruimte voor plechtige bijeenkomsten Hoe het ook zij: buiten stond de groep aangetreden, en kolonel De Beaufort sprak in de koude, nevelige ochtend de korte installatieformule uit. De nieuwe groepscommandant beantwoordde, na de handdruk van de kolonel, deze in stallatie met de woorden, dat hij het commando had overgenomen Zijn eerste bevel tot de thans onder hem opererende politiegroep was: ,.Op de plaats rust. Ingerukt, mars" Hierna begaf het gezelschap zich naar het leslokaaltje op de verdieping, dat uitpuilde van de politiemensen. De plaatsvervangend groepscom mandant adjudant R van Doorn sprak een inleidend woord, waarna bur gemeester mr. J. W. M. Rademaker de nieuwe commandant met enige woor den van welkom toespraak Daarna was het woord aan de hoofdofficier van justitie mr. Van Dijk, de adjudant De Boer van de groep Doorn, kolonel De Beaufort en tenslotte aan de bur gemeester van Maarn. mr. G A W C baron van Heemert tot Dingshof. Met recht zou men kunnen zeggen, dat de commandanten In Leusden komen en gaan, want ook deze commandant is nog slechts drie jaar verwijderd van zijn funktioneel leef tijdsontslag. uwe groepscommandant, adjudant Van der Put (rechts) en kolonel De Beaufort (links) tijdens de installatie Igheid (foto: J. A. Meyer). Kolonel De Beaufort verwelkomt adjudant Van der Put, die als groepscommandant leiding gaat geven aan de groep Leusden van de Rijks politie. BDU (afhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden. rschijnt iedere donderdag. 'AKTIE: Vos, Bob Braakman. adres: Postbus 11, Leusden/C., ifoon (tijdens kantooruren): 033-41495. rantwoordelijk redakteun tVos. ÏAKTIONELE MEDEWERKERS/MEDEWERKSTERS: rr. A. Bijl, v. Oldenbameveltstraat 18, Achterveld, tel. 03425-2090 hterveld): heer P. C. op den Camp, Finnmark 32, Leusden-c., tel. 033-41380 >rt); 'rouw T. Middelkoop, Waarden 20, leusden-c., tel. 033-43724 (al- neen); heer A. C. Fieseler, Lindenlaan 34, Leusden-c., tel. 033-42553 (al- neen); »r. A. de Knijff-Mali, v. Hardenbr. v. Lockhorstlaan 30, Leusden- 1, tel. 033-40273 (kunst, algemeen). -EVERING REDAKTIE-KOPIJ: >ij voor de krant van dezelfde week kan uiterlijk dinsdagmiddag iur op ons kantoor worden ingeleverd. iVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: >r opgave van abonnementen, advertenties, drukwerk en het >n van betalingen kunt u terecht op ons kantoor zendaallaan 9, Leusden-centrum werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. ONNEMENTSGELD: I abonnementsgeld bedraagt 17,25 per kwartaal, 114,25 per half ren 728,- per jaar. ACHTEN BEZORGING: abonnee dient u de krant voor donderdagavond 18.00 uur te iben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met hoofdagent bezorging, (donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur): ifoon 033-40691. geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur be- Blng, overdag 03420-6141, na vijf uur 03420-4679. kBESTELLEN FOTO'S meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabe llen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij iruitbetaling van 15,- per exemplaar (formaat 13 x 18 cm.) op 871441 t.n.v. de BDU b.v. te Bameveld met duidelijke vermei- g van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop loto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, tendaallaan 9, leusden/Centrum. er drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste thuis. i uitgave van de BDU-Krantencombinatle, Postbus 67, 3770 eveld. Adjudant Van der Put en burgemeester Rademaker L o Y- HET STAP VOOR STAP PRINCIPE VAN BUR GEMEESTER RADEMA KER Openheid, openbaarheid, in spraak en voorlichting. Enkele moeilijke zaken voor bestuurde- ren, zelfs al zijn ze van goede wil, zoals in Leusden. Voorlichting blijft een moeilijk probleem en dan niet zozeer voor de mensen, die daadwerkelijk die voorlichting moeten bedrijven, maar wel voor hen, die er voor moeten zorgen, dat de afdeling Voorlichting van de gemeente Leusden die voor lichting ook kan verzorgen. Dat is één onderdeel. Een ander, evenzeer belangrijk punt, is de funktie van de krant in dit voorlichtingsproces. Wanneer van de gemeente uit steeds adekwate voorlichting aan de krant wordt gegeven, dan kan die krant op haar beurt die informatie weer doorgeven aan haar lezers. Zo hoort dat. Maar het gaat niet zo. Een derde, al net zo'n belang rijke onderdeel, is het scheppen van de mogelijkheid aan iedere burger om zich te abonneren op stukken, die van gemeentewege worden uitgegeven. Dat is moge lijk voor bijvoorbeeld de raadstukken. Als men daar een abonnement op neemt, dan wor den de desbetreffende voorstel len steeds trouw vóór de raadsvergadering toegezonden, zodat de geïnteresseerde burger weet, wat er allemaal behandeld gaat worden. Nu de commis sievergaderingen openbaar zijn, zouden ook deze stukken per abonnement te verkrijgen moeten zijn. Helaas is dat niet het geval. We hebben de indruk, dat juist op de meest essentiële punten in het gemeentelijke voorlich tingsbeleid tekort wordt gescho ten. De raadsleden Bergsma (WD) en Bloemhof (PL) wezen in de openbare commissievergade ring van Algemene Bestuurlijke Zaken voorzitter Rademaker op één onderdeel ervan: het niet toe zenden van alle bij de agenda der commissies behorende stukken aan de krant. Terecht werd door de commissie aangedrongen op eenzelfde werkwijze als bij de raadstukken. Hoewel de commis sieleden daarbij ook de mogelijk heid van een abonnement voor iedere belangstellende Leusde- naar ter sprake hadden moeten brengen, was dit in ieder geval een belangrijk begin. Voorzitter Rademaker verkon digde nogmaals zijn inmiddels vaker naar voren gebrachte „stap-voor-stap-theorie": „Alles moet groeien, alles moet wennen, het kan niet allemaal tegelijk." Hij vond het al een vooruitgang, dat de stukken ter inzage lagen op de gebruikelijke adressen, zoals bij de bibliotheken. De journalisten moesten daar maar gaan kijken. Hoewel we de indruk hadden, dat de heer Rademaker enigszins overstag is gegaan door de op merkingen van de commissiele den, willen we in dit artikel nog maals benadrukken, dat de door de gemeentelijke overheid ge- kreëerde situatie een onwerkza me is. Ook de gedachtengang, dat vooral de naar men dacht interes sante stukken ter inzage moesten worden gelegd, is onjuist. Selek- tie vooraf is nooit goed en wordt al gauw met „censuur" betiteld. Hoewel de woordenstroom van burgemeester Rademaker zo groot was, dat wij eigenlijk moei lijk konden bepalen, wat nu uit eindelijk de beslissing is gewor den (wél of niet rechtstreeks zen den van de stukken aan de pers), nemen we aan, dat de krantenre- dakties in het vervolg tijdig de commissie-stukken krijgen toe gezonden om de lezers eveneens tijdig op de hoogte te kunnen brengen van interessante, in de openbare commissie-vergade ringen te bespreken onderwer pen. Daarnaast willen we er op aandringen zo spoedig mogelijk ook een abonnement voor ieder een die er belang in stelt, mogelijk te maken. Waarom de in het openbaar te behandelen voorstellen in de commissies niet aan de pecs.niet per abonnement kunnen worden verstrekt, heeft niemand ons van gemeentezijde tot nu toe duidelijk kunnen maken. Dat is wellicht de volgende stap. V. LEUSDEN- Tijdens de vanavond in de raadszaal te houden vergade ring van de Stichting Jeugdraad Leusden zal o.m. het door de Jeugdraad opgestelde ontwerp- werkplan 1979 worden besproken. Voorts staat een uiteenzetting over de rijksbijdrage regeling op het pro gramma. Het ontwerp-werkplan van de Jeugdraad voor 1979 omvat de navol gende punten: Programma-overleg tussen de bestaande jeugd- en jon gerenorganisaties; advisering tav. de bouw, verbouw en inrichting van ac commodaties voor jeugd- en jongeren- werk en het beheer van een dergelijke accommodatie; organiseren van the ma-dagen rond het jeugd- en jon gerenwerk, onderwerpen gericht op praktijkervaringen; het begeleiden van de ambulant funktionaris; het maken van kontakten met de nieuwe wijken; het dagelijks besturen van de Jeugdraad, het besturen van de pro blematiek van jongerenhuisvesting en het adviseren van jeugd- en jongere norganisaties ten aanzien van finan ciële kwesties. Wat het andere agendapunt van de vergadering van vanavond betreft, de toelichting op de rijksbijdrage regeling: John Meyers van de S.J.U. is bereid gevonden over deze kwestie een praatje te houden, waarbij hij zijn be toog zal toespitsen op de situatie in Leusden. In verband met de belangrijk heid van dit onderwerp hoopt de Jeugdraad op een grote opkomst, met name ook van penningmeesters van de verschillende verenigingen. De vergadering begint om 20.00 uur. vervolg van de voorpagina dragen van suggesties kan het publiek spreektijd krijgen, terwijl het zo nodig ook mogelijk is om tussentijds opmer kingen te maken, indien de voorzitter hiertoe toestemming geeft. ACHTER OP SCHEMA Door de wel erge lange winterstop in de bouw, is het duidelijk, dat er enige vertraging is opgetreden in de realise ring van de huidige bouwprojekten in Leusden, deelde wethouder Wagenaar mee. Hoeveel en wat het effekt zal zijn op lange termijn, is nog niet te zeggen. ENQUETE VERVOER OPENBAAR De enquête over het openbaar ver voer in Leusden kan binnenkort van start gaan. Het is de bedoeling, dat aan de hand van dit onderzoek wordt gepeild, hoe groot de behoefte in Leusden is aan openbaar vervoer, of men tevreden is en welke uitbreiding men zou willen. Dit onderzoek is nodig om tegenspel te ge ven aan de provincie, waar men van mening is, dat uitbreiding van het openbaar vervoer er voor Leusden niet in zit. De werkgroep Openbaar Vervoer van het CML en de ambtelijke werk groep Openbaar ven/oer zijn deze week samengevoegd, om het onder zoek tot een goed einde te brengen. Dit onderzoek zal moeten aantonen, dat de provincie de zaken verkeerd ziet en er wel degelijk behoefte is aan een uitge breider openbaar vervoer. OPVANG ZIGEUNERS De diskussie binnen de gemeen telijke commissies heeft, aldus wet houder Wagenaar, uitgemaakt, dat Leusden zich in dient te spannen voor de opvang van zigeuner-gezin nen in de gemeente Leusden. Er kan dan ook een positief advies van b. en w. aan de raad over deze zaak worden verwacht. Het gaat er nu om, dat er binnen de tweede fase ruimte wordt gevonden om zo'n naar schatting tien gezinnen onder te brengen. Dat onderdak brengen zal dan geschieden in zogenaamde container-woningen (speciale wo ningen op advies van desbetreffen de deskundigen). Wethouder Wage naar: „Er zal-als u daarmee akkoord gaat - worden voorgesteld, dat de dienst een plaats gaat zoeken voor deze woningen. Details daarover zullen op een later tijdstip komen". Verschillende commissieleden von den dat een goede zaak, maar ver zochten wel om alternatieven voor een plaats. Wethouder Wagenaar: „Ik wil er met nadruk nog bij zeggen, dat het geen kwestie zal zijn van het zoeken van de minst lastige plaats. Om het allemaal goed te doen, zullen we worden geadviseerd door een deskundige van de Vereniging Ne derlandse Gemeenten, de heer Ver- hey". Op een vraag van één der leden of het gemeentebestuur al had gedacht over een plaats voor het te stichten woonwagenkampje, reageerde voor zitter Wagenaar met een grijns: „Oh. die weet ik al. Bij wethouder van Woudenberg aan de Schamsteeg Maar nu serieus: het voorstel ten aan zien van deze materie is in voorberei ding" MIDDEN-KRAKHORST AFBREKEN? Het ziet er naar uit. dat de boerderij Midden-Krakhorst bij de wijk de Wete ring langs de Middenweg, afgebroken zal moeten worden De bouwtechni sche dienst van de gemeente heeft de boerderij nauwkeurig bekeken en is tot de konklusie gekomen, dat restaureren een erg moeilijke zaak zal worden, ter wijl nieuwbouw zonder meer voordeli ger zal zijn dan restauratie. Wethouder Wagenaar: „Zonder aan de bestem ming van deze grond te willen komen, zal wellicht worden voorgesteld om de boerderij tegen de vlakte te gooien. De raadscommissie Financiën en de raad zullen daar een oordeel over moeten vellen." Zoals bekend zou de boerderij worden bestemd voor open jeugd- en jongerenwerk (voor een jeugdhonk, zoals de wethouder dat uit drukt) Afbreken van de boerderij, bete kent. dat de bestemming (open jeugd- en jongerenwerk) van de grond wel ge handhaafd blijft. AKTIE VEILIG OVER De aktiegroep Veilig Over had het gemeentebestuur een brief gestuurd, waarin werd verzocht om in het vervolg de stukken en de agenda van de raadscommissie RO en Publieke Wer ken te zenden Voorzitter Wagenaar was van mening, dat het zenden van alle stukken wat teveel van het goede zou zijn. „Het zal. dacht ik. pnmair de bedoeling zijn, dat de aktiegroep alle stukken krijgt met betrekking tot verkeer en R.O. zaken, die daar eveneens mee te maken heb ben De heer Pais zal zich ook daar mee belasten Hij zal er zonder meer voor zorgen, dat de aktiegroep van alle voor haar van belang zijnde stukken voor deze commissie op de hoogte wordt gesteld". Vooruitlopende op de verkeers- avond in maart, deelde de wethouder mee niet uit te sluiten, dat de aktie groep Veilig Over bij de voorberei dingen van die avond zal worden be trokken. BOUW SCHOOL MONTESSORI- De bouw van de nieuwe Montessori school in de tweede fase is niet hele maal van een lei en dakje gegaan. Als bekend waren er drie plaatselijke aan nemers aangeschreven om voor deze bouw in te schrijven. In eerste instantie waren alle drie te hoog met hun aan- neemsommen, waarna de drie aanne mers een tweede kans is gegeven Uit eindelijk is het aannemersbedrijf Bloemendal b v de laagste inschrijver geworden. Het is de bedoeling, dat de school op uiterlijk 13 juli a.s. wordt op geleverd (daarna begint de bouwvak vakantie). Mocht de school echter door de opge lopen vertraging niet op tijd gereed ko men. dan zal een tijdelijke oplossing moeten worden gevonden voor de op vang van de leerlingen. Of de huidige noodlokalen daarvoor kunnen worden gebruikt, kon de voorzitter niet zeggen. De zaak zal in ieder geval worden door gegeven naar de afdeling onderwijs, die dit aspekt in het oog moet houden. Hoewel de gemeente niet méér zal betalen dan het krediet wat de raad voor deze school heeft uitgetrokken, zal de school toch een stuk duurder gaan wor den De extra kosten zullen worden ge dragen door het bestuur van de Mon- tessorischool. RIOLERING WATERLOO Het aanleggen van riolering van de omgeving van Waterloo (Doornseweg en omgeving) zal de gemeente meer geld gaan kosten dan het gaat opbren gen Het rioleringsplan. in nauw overleg met defensie gemaakt, zal een nadelig saldo opleveren van ca 28 000.- per jaar (Wethouder Wagenaar: „Ik heb bedacht, dat het geven van taxivergoe ding voor die mensen daar voor het wegbrengen goedkoper zal zijn De raad zal straks via de meerjaren begroting moeten beslissen wat voor prioriteit wordt gegeven aan de uitvoe ring van dit rioleringsplan. De commis sie vindt aanleg echter wel belangrijk. SCHAAPSKOOI VOOR DE MEEST BIEDENDE De gemeente zit een beetje in de maag met de schaapskooi bij het ge meentehuis, een erfenis van de viering van Leusden 1200. Voorzitter Wage naar stelde de commissie voor om deze schaapskooi bij inschrijving te gaan verkopen. Er is al een bod. De commis sie ging hiermee akkoord. Binnenkort zullen Leusdenaren op deze schaaps kooi kunnen inschrijven. Wat gebeurt er met het bruggetje?, was de vraag. Wethouder Wagenaar: „Die heeft al een andere bestemming gekre gen". Waarop één der commissieleden: „Ach natuurlijk, het Valleikanaal GROENE GOLF In de rondvraag onstond een kleine diskussie rond de al dan niet aanwezige „groene golf" op de Noorderinslag. Volgens voorzitter Wagenaar was die groene golf wel degelijk aanwezig maar niet tijdens de spitsuren. „Ik vind dat ook een rare zaak, maar deskundigen zijn van mening, dat tijdens het spitsuur de verkeerslichten zogenaamd „ver- keersaanbiedend" moeten worden afgesteld. Dat betekent, dat het licht langer op groen zal staan voor de kant, waar het meeste aanbod is van verkeer". De commissieleden betwijfelden of dit wel werkte. Tijdens het spits uur worden steeds files gevormd, zonder dat de verkeerslichten op dit aanbod reageren om die files sneller te verwerken. Voorzitter Wagenaar beloofde de commissie in de vol gende vergadering een overzicht te geven over alles wat met die ver keerslichten te maken heeft.

Leusder Krant | 1979 | | pagina 3