feer van dertiger jaren ankzij Swinging Strings feiten schiet-proeven maken eerdere konklusies twijfelachtig lAgterberg en de wijkraad De Wetering rekenen op een proces" Ex-bestuurslid schietvereniging klapt uit de (schutters)school ZZCLUB LEUSDEN IN „BAVOORT" Tea -,kMp ME SOETMULDER, WOORDVOERDER VAN S.V. LEUSDEN: Vrouwencafé maandag a.s. „Beschuldiging is waanzinnig usder Krant - plaatselijk nieuws ISDEN - Voor de tweede maal, met groot succes, waren de ling Strings donderdag 1 februari '<t bij de jazzclub Leusden in Bar >rt. De S winging Strings, een van vijf musici, bestaat uit: Kees 'erJ/Vilden, bas, piano; Ari van n, bas, gitaar; Nico Luiks, gitaar, zang; Jules Alberga, solo-gitaar nri Alberga, viool. Swinging Sthngs, waarvan de leden ongeveer drie jaar samen in deze formatie optreden (individueel hebben de meesten al zo'n 40 jaar muziek achter de rug), brengen muziek m het genre Hot Club of France een soort revival (herleving) zonder deze groep letterlijk te imiteren. Voor mij waren toch wel Henri Alberga (viool), zijn broer Jules (solo-gitaar) de drijfveren van de groep. Samen met de goedbespeelde slaggitaren en de bas, riepen zij een hele fijne sfeer op uit de 30er jaren. De bezetting duldt geen blaasinstrumen ten en slagwerk, waardoor het een pure snarenaangelegenheid is. De nummer zoals Nuages, Sweet Lorraine en Blue Sentimental waren juist door het vioolspel erg mooi en gevoelig, terwijl bijvoorbeeld HCO-strut en C- jam blues (boogie woogie) de pan uit- wingden. Aan het eind van de avond gingen di verse mensen de dansvloer op, om nog eens even fijn op die oude muziek te dansen. De groep is bepaald niet een zijdig te noemen, een verzoeknummer als Angie Sweet, dat de leden nog nooit gespeeld hadden, werd als de gewoonste zaak van de wereld ten ge hore gebracht. Het geheel werd leuk aan elkaar gepraat door Nico Luiks, die tevens de vocale nummers op een zeer goede manier voor zijn rekening nam. De piano die in het zaaltje aanwezig was, werd ondanks zijn niet al te zuivere klanken, voortreffelijk bespeeld door Kees van der Wilden. Toch hield hij het maar op twee nummers (onder andere een boogie woogie), waar schijnlijk vanwege de slechte conditie van de piano. 29 april komen de Swinging Strings terug in de Flint in Amersfoort. DONDERDAG 8 FEBRUAR11979 SDEN/C. - De werkgroep Ge- Inder, opererend binnen de ad De Wetering, met als ailing het vermijden van ge- Inder door de Schletverenl- eusden, heeft zich opnieuw tot neente gewend, aangezien zij >elastend materiaal beschikt ende de schietproeven door iletverenlglng. IERWETVERGUNNING werkgroep heeft naar aanleiding n gesprek met de schietvereni- >n rapport opgesteld, waarin een ogelijkheden om de geluidhinder lkomen. zijn vastgelegd, n.l. pO meter geweerbaan overkap- meter geweerbaan geheel la- -allen ander terrein beschikbaar stel- i. het gebied lang de rijksweg, schietvereniging zag in eerste overkappen wél als een moge- maar de benodigde gelden >r zouden niet aanwezig zijn. as van mening, dat de Wetering- ers hiervoor dan maar moesten ien. emeente heeft echter het rapport rich neergelegd en heeft beslo- t de schietvereniging Leusden in ^vagenheid wordt gesteld een hin- vergunning aan te vragen, ervan ^Jode, dat de 50 meter baan niet is kt. TIEK verkgroep heeft inmiddels con- 1 lad met een tweetal gemeenten 'gen en Lieshout, waar der zaken hebben gespeeld, en moed geput het feit, dat in jt de bewoners aan het langste i 1 Q55"? eind hebben getrokken Voorts heeft men vragen gesteld aan B en W en een brief omtrent deze brandende kwestie gezonden aan minister Ginjaar van volksgezondheid en milieuhygiëne, aangezien deze bewindsman onlangs het Raadgevend bureau DHV opdracht heeft gegeven een lijst op te maken van de situaties waarin ernstige geluidso verlast wordt ondervonden Met name het lawaai van het toene mende aantal terreinen waar schieten als sport wordt bedreven, baart Ginjaar zorg. Hij vindt dat er geluidsdempers moeten worden gebruikt, aldus het artikel in 1978. De politieke partijen in de gemeente werden inmiddels ook benaderd waar op door de VVD, de partij Gemeente belangen en Progressief Leusden werd gereageerd Voorts leverde een enquete onder de bewoners van de wijk een respons op van 10%. Deze bewoners verklaarden zwart op wit, dat zij bezwaar hadden tegen de wijze waarop de schietbanen worden gerealiseerd. ANDER LICHT De eerder gedane verklaring van de heer Soetmulder. dat geen geld be schikbaar is voor het overkappen van de 50 meter baan. als zou dat de reden zijn, komt in een ander licht te staan door zijn verklaring in de Snaphaan, het clubblad van de schietvereniging Leus den. De heer D. W. Soetmulder schrijft daarin ,,door overdekken verliest te vens de baan zijn waarde voor wedstrij den volgens U I T reglement, zodat Nationale kampioenschappen en eventuele interland wedstrijden, nim mer op deze baan kunnen plaats vin den" LEUSDEN - Wie van puzzelen houdt is maandag 12 febr. welkom De Bonte was heeft een puzzelboekje voor vrou wen uitgegeven. Aan de hand van een •uitgangspunt wordt een vraag gesteld, waarop verschillende antwoorden mo gelijk zijn. Het gekozen antwoord ver wijst naar een volgende pagina, waarop het antwoord als uitgangspunt wordt gebruikt. Daar volgt weer een vraag op. enz Bijvoorbeeld UITGANGSPUNT VROUWEN WORDEN ACHTERGE STELD BIJ MANNEN. Vraag: hoe zit dat? Antwoord: a worden vrouwen in alle opzichten achtergesteld (door naar blz. 4), b. in bepaalde opzichten hebben vrouwen het beter (door naar blz. 9). Op 12 februari Is een beperkt aantal puzzelboekjes te koop voor 0,50. Op 19 februari besteedt het vrouwencafé aandacht aan de VOS-kursus. VIDO- groepen en assertiviteitstraining 26 fe bruari is een open avond.,De vrouw en haar lijf" is het thema voor 5 maart. Wie hier aan mee wil werken of inlichtingen over het vrouwencafé wil hebben, kan bellen naar Ada v. d Vlist, tel. 42214 en Riet van Heerewaarden, tel. 43689 Het vrouwencafé zit elke maandag van 20.00 uur tot 24.00 uur in eetcafé De Hakhorst. se werkgroep was onder meer, dat de schietvereniging geen overkapping wenste, omdat dan internationale wed strijden niet meer op deze baan konden worden gehouden. De heer Soetmul der: ..Dat is een oud verhaal en al veel eerder aan de orde geweest. Kijk. we staan natuurlijk niet te springen om een overkapping, waar een hele hoop geld voor neergeteld moet worden, terwijl we daarmee bovendien nog bereiken, dat we de Olympische en internationale wedstrijden wel kunnen vergeten. En afgezien van dat laatste argument: we kunnen het gewoon niet betalen en wie de ontwikkelingen heeft gevolgd, die weet ook heel goed, dat de hogere overheden op een nogal resolute ma nier bezig zijn de subsidie-kraan dicht te draaien We hebben dat trouwens al vaker gezegd en ook in vergaderingen met de werkgroep van De Wetering. Bovendien wordt het voor ons als ver eniging toch steeds een moeilijker zaak. Elk uitstel betekent voor ons ge woon extra kosten." GELUIDSOVERLAST Overwegend argument in deze hele langlopende zaak is natuurlijk de door de wijkraad De Wetering naar voren gebrachte geluidsoverlast, veroorzaakt door een schietcomplex. Ook daarover is eindeloos gepraat. En er zijn ver schillende demonstratie aan gewijd De heer Soetmulder: ..Wat dat betreft ben ik erg blij met de beslissing van de Kroon in een soortgelijke situatie in Dnebergen. De Kroon heeft in die zaak beslist dat de open schietbaan van Driebergen kan worden afgebouwd. Ondanks het feit. dat de dichtstbijzijnde woningen op 25 meter afstand van deze schietbaan liggen De door onze ver eniging ingeschakelde advokaat, die nu de kwestie Agterberg te behandelen krijgt is overigens dezelfde, die zich voor de Driebergense schietvereniging heeft ingespannen met bovengenoemd resultaat." 22.Z MUNITIE De belangrijkste beschuldiging van de heer Agterberg is, dat de schietvereniging Leusden tijdens de demonstraties op de Leusderhei, vorig jaar, voor belangstellenden, belanghebbenden en raadsleden tij dens de Nationale Kampioenschap pen gebruik zou hebben gemaakt van zogenaamde punt 22 Z munitie. De heer Soetmulder vindt dit een Die jongens zijn echt niet gek. die waren op dat moment bezig te proberen kam pioen te worden Ik herhaal er is gewo ne wedstrijd-munitie gebruikt." HINDERWETVERGUNNING gereduceerde lading en derhalve ook een gereduceerde geluidswer king. Volgens de heer Agterberg heeft het geen enkele waarde om geluidsmetin gen te vernchten met .22 munitie, de kleinste, wanneer ook met andere kali bers mag worden geschoten, hetgeen aan de leden van de schietvereniging is voorgehouden. Het was aan alle deel nemers aan die proeven, de heren Soetmulder, Noom, Meerveld en de Vries uiteraard bekend, dat hier niet van een reële proef sprake was. Binnen het dagelijks bestuur was hierover gespro ken. aldus de heer Agterberg. Bij deze proeven waren diverse ge meente vertegenwoordigers aanwezig maar niemand zal over voldoende ken nis van munitie beschikt hebben om te kunnen constateren, dat de zaken mooier werden voorgesteld dan ze in werkelijkheid zouden zijn. De werkgroep heeft inmiddels de commissie Ruimtelijke Ordening van de Gemeente over deze zaak ingelicht, aangezien deze aspecten wellicht een rol zouden kunnen spelen bij het over leg van deze commissie op 6 februari j.l. waarbij wellicht standpunten ingeno men zijn inzake het sportpark Valleika naal. Overtuigender wordt de verklaring van de heer Agterberg als hij nog zegt, dat slechts 10 van de 150 leden van de schietvereniging Leusden met .22 schiet en het dus onlogisch is, dat een baan wordt aangelegd met vereni- gingsgeld, waarvan slechts 10 leden gebruik kunnen maken De heer Agterberg is in november 1978 geroyeerd als lid van de Konin klijke Nederlandse Schutters Associa tie, waarvan de heer Soetmulder hoofdbestuurslid is, aangezien hem werd verweten, dat hij aan zwartkruit wedstrijden in Madrid illegaal had deel genomen. En toch wel belangrijk wapen van de werkgroep geluidshinder is het gelijk namige wetsontwerp, dat op 14 sep tember 1978 door de Tweede Kamer werd aanvaard Voor het beperken van de geluidsoverdracht van bron naar ontvanger introduceert het wetsont werp de geluidzone, waaronder men moet verstaan een langs of rond een geluidbron gelegen ruimte waarbinnen extra aandacht dient te worden besteed aan geluid Deze bezinning heeft een tweetal aspecten: allereerst moet bij het ma ken en uitvoeren van nieuwe plan nen binnen de zone worden voorko men dat uit geluldhinderoogpunt minder goede situaties worden ge creëerd; daarnaast moet worden na gegaan wat er gedaan kan worden aan in het verleden uit geluidoog punt misgegroeide situaties. Er zijn ook nog andere bronnen denkbaar die zich voor zonering zouden kun nen lenen, b.v. schiettereinen en ge bieden met een geluidbelasting af komstig van buiten Nederland gele gen luchtvaartterreinen. Voor ai die gevallen waarin gesproken kan wor den van ernstige aanwezige of te verwachten geluidhinder bestaat de mogelijkheid dat bij Algemene Maatregel van Bestuur geluidzones worden ingesteld. Eén en ander werd duidelijk tijdens een persconferen tie, belegd door de werkgroep Ge luidshinder van de Wetering. waanzinnige bewering En legt uit waarom. ,,ln het algemeen wordt gebruik ge maakt van een kaliber met patronen van 5,5 mm. De 2,5 mm grote kogel verlaat de huls met een snelheid van 310 tot 320 meter per seconde. Dat ka liber en dat soort patroon wordt door sportschutters gebruikt Nu is het mo gelijk om hetzelfde kaliber en dezelfde patronen te gebruiken, die meer „po wer" hebben. Dat kan worden bereikt door er meer kruit in te stoppen Je krijgt dan de zogenaamde ..high-speed" pa tronen met een snelheid van 350 m per seconde. Die patronen zijn speciaal voor de jacht bestemd Tenslotte is er nog een kogeltje van 1,6 gram, waarvan de huls is gevuld met zogenaamd „slagsas", geen kruit. De snelheid van dit kogeltje is 100 tot 200 meter per seconde. En daarmee zou dan tijdens de Nationale kampioenschappen zijn geschoten volgens de bewering van de heer Agterberg. Nou. als dat het geval zou zijn, dan zou je er inderdaad naast kunnen gaan staan en niets anders horen dan een zacht „plop". Maar dit soort munitie is totaal ongeschikt voor de wedstrijdsport, evenals de high speed-munitie. De heer Agterberg be weert nu, dat deelnemers aan nationale kampioenschappen zijn gaan schieten met totaal ongeschikte munitie geheel ten gerieve van de Leusdense vereni ging om de toeschouwers te misleiden. we nu mee schieten, komen we daar niet aan toe. Iets anders is het^cjesteld met het pistoolschieten Het geluid daarvan ligt 25 decibel hoger. Daarom gaat de pistoolbaan dan ook dicht We hebben er begrip voor. dat dit wordt geëist. ANDERE PLAATS? Sportmedewerker Op den Camp suggereerde in onze krant om de ijs baan maar op een geschiktere plaats neer te leggen op het sportpark Val leikanaal en het schletcomplex op de plaats van de huidige Ijsbaan. Dave Soetmulder: ,,We zijn nu al jaren be zig om een eigen schietcomplex te kunnen realiseren. Andere vereni gingen hebben daar minder moeite mee en krijgen binnen zeer korte tijd een accommodatie aangeboden van de gemeente, neem bijvoorbeeld de biljartclub. De schietvereniging Leusden bestaat 14 jaar en we zijn nog steeds bezig. Als de gemeente ons aanbiedt om dat schietcomplex te gaan bouwen op de plaats van de ijsbaan, dan kunt u er rustig verze kerd van zijn, dat Dave Soetmulder uit pure vreugde er een fikse neut op zal nemen." Als de vereniging via een hinderwet vergunning op het Sportpark Valleika naal eindelijk haar complex zou kunnen gaan bouwen, dan hebben de omwo nenden altijd nog de mogelijkheid om in te grijpen, zodra de vereisten van de hinderwetvergunning worden overtre den. „Een hinderwet-vergunning is een doelvergunning", aldus de heer Soetmulder, „We zouden als vereni ging wel gek zijn, wanneer we met zo n vergunning mogen gaan bouwen om dan later door ons niet aan de eisen te houden de mogelijkheid op de hals te halen, dat we de zaak kunnen gaan sluiten En wat die nieuwe wet betreft, waar op de persconferentie van de werkgroep De Wetering ook over is ge sproken. die laat overdag een waarde aan geluid van 45 decibel toe en 's avonds 40 decibel. Aan de hand van de gemeten waarde van de munitie, waar FOUTIEVE INLICHTINGEN Eerst nu blijkt, dat bij de proeven, die op 12 maart 1977 binnen de wijk wer den gehouden in verband met ge luidsmetingen, gebruik werd gemaakt van zogenaamde .22 Z munitie. De heer Meerveld heeft dit destijds al aan insi ders laten weten. Het oud-bestuurslid, de heer B. Agterberg ergert zich mateloos aan het feit, dat er zowel aan de leden als aan de belanghebbende organisa ties foutieve inlichtingen werden verstrekt. De zogenaamde .22 Z mu nitie wordt n.l. nooit op schietbanen verschoten, aangezien zij speciaal gemaakt is voor gebruik bin nenshuis. De .22 Z munitie heeft een Belangstelling voor schietproeven op de Leusderhei. redaktie) 3DEN - Vice-voorzltter Dave ulder, tevens de woordvoer- n de schietvereniging „Leus- %>m wiens schietcomplex het al draait, heeft geen goed over voor de handelswijze werkgroep van de wijkraad De ng, die „nieuwe" feiten over schietvereniging openbaar gebaseerd op een, volgens ir Soetmulder en het bestuur a schietvereniging Leusden, vraakaktie van een door de geroyeerd lid van die vereni et was de heer Agterberg, die aak aanhangig maakte bij de oep van de wijkraad De Wete- e heer Soetmulder formuleer- kort maar krachtig: „De heer erg en de wijkraad De Wete- rljgen een proces aan hun Zij zullen voor de rechter hun ingen moeten waarmaken." 55 schutters naar de wereldkampioen schappen in Spanje onmogelijk te ma ken. Naar aanleiding daarvan heeft de KNSA drie man geroyeerd, waaronder Ben Agterberg. Deze kwestie komt overigens 14 februari a.s voor de raad van beroep van de KNSA Maar. omdat de bond de heer Agterberg royeerde, moest ook de vereniging, of zij wilde of niet, Agterberg royeren." Vandaar de wraakaktie. BRIEVEN yAKAKTIE ens de heer Soetmulder is de ggterberg (voormalig bestuurslid schietvereniging „Leusden") net een wraakaktie ten aanzien pe Koninklijke Nederlandse Associatie (KNSA) en de Isnse vereniging. De heer luider: „Een aantal jaren heeft de Tgterberg deel van ons bestuur fiaakt omdat hij een uitstekende jamde „zwartkruit-schutter" is is Inbreng in het bestuur natuur- arom welkom was. (Zwartkruit- ïrs schieten met „imitatie" an- /apens.) De moeilijkheden kwa- )en de heer Agterberg buiten het r van de KNSA om met enkele m samenspande om de uitzen- in het nationale team Zwartkruit- De heer Agterberg kwam toen met beschuldigingen ten aanzien van de schietdemonstraties voor de wijkraad De Wetering (zie elders op deze pagi na) en er ging een afschrift naar de KNSA. De bond zond een brief naar de heer Agterberg op 22 januari, waarin dringend werd verzoent om de be schuldigingen zwart op wit te willen be wijzen of die beschuldigingen in te trek ken. In een brief aan de wijkraad wer den de beschuldigingen echter her haald en in een persconferentie nog- maals uit de doeken gedaan. De heer Soetmulder: „De heer Agterberg is ge woon z'n woede over zijn royement aan het botvieren op de vereniging." OVERKAPPING Dave Soetmulder: dit Is een pure wraakaktie. Een beschuldiging van de Wetering-

Leusder Krant | 1979 | | pagina 5