Tien jaar Muziekschool Leusden (1) 10 jaar Muziek school Leusden: een serie ehoedzaam plantje werd forse struik Raad schrok zich wezenloos bij eerste subsidie-aanvraag: f 900,- da's niet niks! Mevr. Van Rij nam afscheid als voorzitter .eusder Krant - Reportage DONDERDAG 8 FEBRUAR11979 door Anco Mali ■.<95.1 LEUSDEN - Dit jaar bestaat de Muziekschool Leusden tien jaar. Een initiatief van een vijftal ouders in Leusden-zuid, die hun kinderen muziekles wilden laten geven, ontwikkelde zich en groeide uit tot een instituut, waar men momenteel 900 leerlin gen muziekonderwijs genieten. In een serie artikelen willen wij vanuit diverse invalshoeken het werk van de Muziekschool Leus den belichten. Wij stellen ons voor dit te doen vanuit de groep der leerlingen, vanuit het huidige en een vroeger bestuur, vanuit de docentenraad en vanuit de direk- tie. Tussen 23 en 30 maart zal de Muziekschool Leusden een aan tal aktiviteiten organiseren, waarop wij in deze krant nog na der terugkomen. menten zijn niet op enige schaal van de grond gekomen. KONTAKT „MET LISIDU- NA" NOOIT TOT STAND GEKOMEN Het kontakt met het harmoniegezel schap ,,Lisiduna" is helaas nooit tot stand gekomen. We hebben het gepro beerd maar de mensen van „Lisiduna" zijn nooit op komen dagen. Dat is jam mer. De muziekscholen in de grote ste den geven les aan leden van de fanfare, en dat is voor beide partijen van grote betekenis. VEEL OUDEREN ZIJN LEERLING VAN DE MU ZIEKSCHOOL Wat ik erg leuk vind, Is dat veel ouders leerling van de Muziekschool zijn. Ondanks het feit dat de lesgelden voor hen enorm hoog zijn. Als de ouders les willen is dat prachtig, maar ze komen op de tweede plaats. Prioriteit hebben uiteraard de kinderen. De les gelden voor de kinderen zijn met 10% gestegen in het laatste jaar, die van de ouders met maar liefst 20%". Wat zien de beide oud-voorzitters als het meest belangrijke voor de Muziek school? „Het voortdurend en allert zorgen voor een goed stuk muziekonderricht". „De sfeer, die uitgaat van het met elkaar muziek maken, wat een band geeft tussen de mensen". LEUSDEN - Donderdag 1 februari hield de Nederlandse bond voor plattelandsvrouwen, afdeling Leus den haar uitgestelde jaarvergade ring in de Marcuskerk. Veel leden waren aanwezig om te luisteren naar de verslagen over de gebeurtenis sen van het afgelopen jaar. Mevrouw Van Rij hanteerde voor de laatste keer de voorzittershamer. Zij werd op hartelijke wijze bedankt voor de prettige manier waarop ze leiding gaf aan de vereniging Ze voelde zich altijd betrokken bij het wel en wee van de afdeling en kende alle leden. Mevrouw A. Nolten-van Bruchem werd als nieuw bestuurslid gekozen De funkties in het bestuur worden de volgende vergade ring bekend gemaakt. Enkele dames hadden zich extra verdienstelijk gemaakt en werden in het zonnetje gezet Tevens werd aandacht geschonken aan twee leden, die door de gladheid een ongeluk kregen. Na het huishoudelijk gedeelte, werd de avond besloten met een ontspan nend spel. ,,lk verkoop een nieuw boek over „Trouwen en Verliefdheid". 30 n ner'ERSFOORT - Vandaag een ge- c met de eerste voorzitter van de ekschool Leusden de heer J. denbos, en met zijn opvolger, istraeer D. van Dorp, beiden uit iaf, den-zuid. de gezinnen Wisse, Cohen, en en Noordenbos", aldus de heer denbos, „bleek omstreeks 1968 sfte te bestaan aan het doen ge- *an muziekonderricht aan de kin- ^i, die allemaal zo'n beetje van de- 5 leeftijd waren. Wij hadden toen ize bemoeienis met het oprichten de openbare kleuterschool in j den-zuid achter de rug. □6 een ouderavond van die kleuter- jpi bleken al onze gezinnen be lde te hebben aan muziekonderricht de kinderen, en wij hadden alle- dezelfde bezwaren, van lange ge- jke afstand en ongunstige tijd, om kinderen naar de muziekschool in sfoort te sturen /loest toch mogelijk zijn. vonden m muziekonderricht van de grond ingen in het zich toen uitbreidende den-zuid! Wij'besloten een comité ..lanbeveling op te richten, waarin ITiej. A. A. de Beaufort van „De V' plaats wilde nemen, n het begin af aan gingen we er it, dat we muziekonderricht wilden en, dat voor niemand financieel bezwaar een bezwaar zou zijn, en i de dorpskern van Leusden-zuid, ■■entueel die van Leusden-centrum kunnen worden gegeven. Toen den-centrum ging uitbreiden, heb jelmatig mensen in de wijk daar oht. Sommigen waren er niet zo om in Leusden muziekonderricht de grond te brengen, omdat J~s muziekonderricht een belet hen zou vormen om hun kin- bsidieerd naar de Amers- iziekschoorte Rörfhen sturen" kregen wij op een gegeven mo- itakt met de dames Lantink en [n in Leusden-centrum, waren verbaasd van ons te ho lt wij al vorderingen hadden ge- met het muziekonderwijs. „Wij drie jaar bezig, en het is ons nog □s niet gelukt iets te bereiken. Kun- vij met jullie méédoen?" j konden geen nee zeggen, maar elden wèl als voorwaarden, dat ze ;wee bestuursleden moesten le- i, en dat ze zélf in Hamersveld de zouden gaan regelen. T AANTAL VAN 10 KIN KEN WAS IN NO TIME JGEGROEID TOT 90 der leiding van de freule waren er in /den-zuid inmiddels maar liefst 60 yren op een lijst bijeen gebracht, nuziekonderricht wilden hebben, den-centrum kwam met een goeie nderen aanzetten en zo zaten we 0 time op 90 kinderen! *ttoen wij bezig waren, hoorden we luziekpedagoge Boukje Colpaart- koop zich in Leusden-zuid kwam gen. We gingen haar vragen of ze 3en groepje van zo'n 10 kinderen nlde geven Dat vond ze erg leuk. tijdje later kwamen we bij haar: ry, Boukje, het zijn 60 kinderen", r een tijdje later: „Boukje. het zijn 1 geworden!" RT ALGEMENE MUZI- iLE VORMING zo kon in september 1968 het al- £en vormend muziekonderwijs van -•gaan in Leusden. Als technische ieurs fungeerden een viertal musi- _f>der wie Qui van Woerdekom en Jp van der Zee Leusden-zuid waren er geen pro- een met de huisvesting, want het 1 van de openbare basisschool ,,'t t" gat direct toestemming voor het Jiken van zijn lokalen ten bate van Iiuziekonderricht. In Leusden-cen- liep het met de huisvesting minder i. Daar waren erg veel problemen i loop der tijd. ,;jSDEN ZOCHT AAN- NJIT1NG BIJ AMERS- >RT dat Leusden in die beginjaren zo als zelfstandig muziekinstituut g\ draaien. Verre van dat. Voorzitter Sdenbos is diverse malen in *rsfoort gaan praten Wat hem be- «Jiodat men liever vandaag dan mor- aansluiting bij de Muziekschool rsfoort! Maar het is er nooit van men. De hoge financiële bijdrage, an Leusden werd gevraagd, bleef )T het struikelblok vormen. Op een iven ogenblik bleef Amersfoort stil- "i in zijn groei, terwijl Leusden bleef •groeien Amersfoort sloot met ;t een regeling. Burgermeester leider van Leusden voelde wel iets een dergelijke regeling, maar toen ken en dat was in alle opzichten het geen de Muziekschool Leusden nodig had. Ik heb het altijd erg leuk gevonden om het werk te doen. Als je zo'n voorspeel avond bij woonde, had je weer vol doende motivering om je weer een jaar lang voor het muziekonderwijs in te zetten!" In de jaren 1975-1976 vond er over leg van het bestuur en de directie plaats met de provincie Utrecht. In de jaren 1976-1977 werden de kontakten on derhouden met CRM, die de subsidie verschafte, met de Rijksinspectie over de aan te trekken docenten, met Eco nomische Zaken over de les gelden en met de provincie Utrecht en de ge meente Leusden als overige subsi diegevers. SAMENWERKING Dirk van Dorp- „Een van de leukste ervaringen is de samenwerking met de directeur. Ik heb erg goede herinnerin gen aan de bestuursvergaderingen. Ondanks het feit, dat het nachtwerk werd, bleven we er allemaal aan méé- doen De problematiek, waar we mee wor stelden. was stevig Onze huisvesting was een punt van constante zorg. Die huisvesting laat veel te wensen over. en is nog altijd een heet hangijzer. Een eendere mate van zorg was en is de zo goed mogelijke wijze van honore ring van de docenten, zeker wat de pensioen voorziening betreft. Bovendien zaten we altijd met de moeilijkheid om de financiële touwtjes aan elkaar te knopen In mei moesten de lesgelden worden vastgesteld. De uitgaven van de Muziekschool geven altijd zulke grote tekorten te zien, dat we er met de inkomsten der lesgelden op geen stukken na kunnen komen. Dan moesten we weer naar de gemeente. De mensen van de gemeente groeiden in de loop der jaren in de materie We hebben ze met veel informatie overla den Ze hielden zelf enquêtes over sub sidiëring bij andere gemeentes. De Mu ziekschool Leusden is na de sportstich ting de hoogst gesubsidieerde instelling in de gemeente Leusden. Het begint een volwassen Muziek school te worden. Hoe meer je groeit naar een volwassen Muziekschool, hoe meer je met je kostprijs komt te liggen op landelijk nivo. Ik denk, dat daar nau welijks enige variatie in mogelijk is. ENSEMBLESPEL NIET VAN DE GROND GEKO MEN Wat ik altijd jammer heb gevonden is. dat wij in die tien jaarmooit werkelijk ensemblespel op de Muziekschool hebben kunnen invoeren. Wel hadden we duetjes en kleine kombinaties op voorspeelavonden. Maar grotere en re gelmatiger kombinaties van instru- J. Noordenbos. hij vernam dat Leusden van alles ge- dikteerd kreeg (Soest kreeg maar één zetel in het bestuur, Amersfoort legde beslag op de rest van de zetels), vond hij dat Leusden beter zelfstandig kan blijven. Alles moest héél voorzichting ge beuren in die tijd. Dit mocht niets kos ten. Er mocht vooral niet te veel hooi op financiële vork genomen worden. Een plaatselijke enquête toonde aan. dat er zéér grote belangstelling bestond voor het muziekonderwijs. Hierdoor geïn spireerd werd op 9 april 1969 de Stich ting Muziekschool Leusden in het leven geroepen. Dirk van Dorp vindt hierin aanleiding om tegen Jaap Noordenbos te zeggen: „Jullie hebben héél behoedzaam een plantje laten groeien in die tijd!" „Toen we van start gingenvertelt de heer Noordenbos, „zei Boukje Col- paart: „Nu de instrumenten" Dat bracht ons grote moelijkheden. 900,- moesten die instrumenten kosten! Wij vroegen toen aan de gemeente een aanloopsubsidie. De gemeente Leus den schrok zich wezenloos. Maar de heer Versteeg van de WD zeid: 900,-? Da's niks' Als het goed gaat lopen, wordt dat wel het negenvoudi ge!" We kregen aanloopgeld. met een ze kere controle op de uitgaven. Voorzich tig hiér mee Voorzichtig déérmee. We vormden een bestuur, en we hadden zo'n beetje een taakverdeling. Leus den-centrum leverde één bestuurslid. De rest van de bestuursleden werd ge leverd door Leusden-zuid. De heer Snippe zette de financiën op poten. Later verhuisde hij naar Leersum en toen werd de heer Bolk penningmees ter. Omdat diverse mensen van ons be stuur overdag niet te bereiken waren en wij het belangrijk vonden, dat ouders met vragen en probleempjes direct ge holpen konden worden, gingen wij over tot het aanstellen van contactpersonen. Wil Speklé werd contactpersoon voor Leusden-zuid, mevrouw Oortman voor Leusden-centrum". EERSTE BESTUUR Het eerste bestuur van de Muziek school Leusden zag er als volgt uit: Jaap Noordenbos. Co Wisse. Piet Kreulen, Carel Cohen, de heer Snippe en mevrouw Lantink. Met de dames Oortman en Speklé als contactpersoon voor Leusden-centrum en -zuid. De heer Van Dorp: „Het viel niet mee om bestuursleden te krijgen. Ik zorgde ervoor, dat de kontaktpersonen ook be stuursleden werden. Het leewendeel van het werk werd verricht door de contactpersonen. Het was een dagtaak om iedereen een plaatsje, een tijdstip en een docent te geven!" „Pas later", vervolgt de heer Noor denbos, „in het derde jaar van ons be staan, kwam Achterveld erbij. Eén le rares daar had een blokfluitclubje, en wou dat gaan onderbrengen. In Achterveld zat een héél en thousiaste mevrouw, Mieke de Gans. Die vroeg ons: „Hoeveel leerlingen moeten jullie in Achterveld hebben om te kunnen draaien? Twintig?" Ze ging er even een middagje op uit, en ze bracht ons 25 leerlingen aan! In die begintijd gingen de leraren op het fietsje van Leusden-zuid naar -cen trum en later ook naar Achterveld Ver goeding van reiskosten was er niet bij Wat altijd een probleem is geweest, dat is het bijtijds opgeven van de leer lingen door de ouders. Begin april moest iedereen een briefje invullen of hij wilde dat zijn kind in het aanstaande seizoen dóórging met de muzieklessen. Op de aanmeldingen moesten wij onze planning voor de nieuwe kursus base ren Het was zó moeilijk om die bnefjes binnen te krijgen! Sommige kinderen vergaten de briefjes aan hun ouders te overhandigen. Sommige ouders dach ten, dat de lessen automatisch dóórlie pen: „Wij vonden het zó vanzelfspre kend!" Ik heb héél wat telefoontjes ge pleegd en bezoeken afgelegd. In die beginperiode, toen we steeds meer subsidie van de gemeente gingen vra gen. was het echt zaak om je wéér te maken. Sommige ouders reageerden met: „Nou, u mag best wat doen voor het geld, hoor!" We zijn nog een paar keer naar de Rijksinspectie voor het Muziekon derwijs in Rotterdam geweest voor er kenning, En verder hielden we alles maar af, want er was voor ons allemaal werk zét!" OFFICIËLE KONTAKTEN Dirk van Dorp: „Toen ik het van jou overnam legde ik een groot aantal of ficiële kontakten. Ik had het gevoel dat het nodig was om allerlei informatie te verkrijgen, die je kon dóór spelen rich ting gemeentebestuur. We maakten een sterke groei door. We kregen sub sidie van het Rijk, de provincie en extra subsidie van de gemeente. Het meest tijdrovend vond ik, dat je als bestuur een volledige directie funk- tie had. Je moest niet alleen de les programma's indelen, je moest de do centen werven en aannemen proble men met de docenten dóórspreken, je moest ook op een middernachtelijk uur het licht in de school uitdraaien. Ik het zelfs wel sloten van de school gerepa reerd! Eén jaar rees het gewoon de pan uit! Reden waarom ik, toen ik geruime tijd ziek was, in die tijd het jaarverslag moest schrijven' In 1974 ben ik alle informatie op een rijtje gaan zetten. Ik heb een ernstig gesprek met het gemeentebestuur ge had. omdat de tijd was aangebroken om de verantwoordelijkheid voor het goed funktioneren van het Leusdense mu ziekonderwijs op andere wijze te or ganiseren. Op 5 februari 1974 deelde het ge meentebestuur van Leusden ons mee, dat het definitief afzag van de aan- sluitingsmogelijkheid van de Leusden se Muziekschool bij de Regionale Mu ziekschool Amersfoort, omdat het ge meentelijk subsidie hierbij te hoog zou zijn. In maart 1974 is toen de Nota over de Muziekschool Leusden verschenen. Negentien leerkrachten waren inmid dels op jaarbasis gekontrakteerd. Het aantal instrumenten was uitgebreid tot blokfluit, piano, viool, klarinet, dwars fluit, elektronisch orgel, (modern en klassiek), gitaar, accordeon en man doline Een school met 500 leerlingen kreeg behoefte aan een goede ar tistieke en deskundige leiding Dat had een hoge prioriteit!" DE PAN UITGEREZEN Op bladzijde 6 van deze Nota lezen we welke werkzaamheden tot de taak van het bestuur waren gaan behoren - het aantrekken van nieuwe leerkrachten - de zorg voor huisvesting - het samenstellen van de lesroosters en het aanbrengen van wijzigingen daarin - het behandelen van klachten van zowel (ouders van) leerlingen als van leerkrachten - het behandelen van ziekmeldingen van zowel leerlingen als leerkrachten - het organiseren van openbare les sen en ouderavonden - het organiseren van een leerlingen avond - het stimuleren van ensemble spel tussen de leerlingen van de Muziek school - het stimuleren van deelname aan al gemene muziekale vorming (AMIV) op alle basisscholen in Leusden - het onderhouden van kontakten met gemeente, provincie en Rijk - het opstellen van nota's, jaarversla gen etc „Toen", aldus de heer Van Dorp, „kwam de subsidie voor een directeur af. We konden een directeur aantrek-

Leusder Krant | 1979 | | pagina 7