/let al die vijvers in Leusden is het goed lis kinderen vroeg leren zwemmen Vragen over bebossing van delen Leusderheide bestuurlijke fusie De Boekenmolen en Nieuw-Langenbeek" een feit efmfyV> zijn werk badmeester leo westgeest: Wegwijzer en Wipwap: onderzoek naar een veilige weg naar school BIBLIOTHEEK LEUSDEN/Z. HEEFT LANGE GESCHIEDENIS Storingsnummer c.A.I. gewijzigd 3NDSLAG BOEKENBEZIT IN 1905 GELEGD lteild'e „Herbergh de Heerlickheit" MENU VAN DE WEEK U eusder Krant - plaatselijk nieuws 1.» (Van de redaktie) LEUSDEN - Het lid van de provin ciale staten, de heer A. J. H. de Beaufort heeft een aantal vragen ge steld naar aanleiding van plannen voor bebossing van een deel der Leusder Helde. De heer De Beaufort: In het streekplan Utrecht-Oost is de Leusderheide aancjeduid als .na tuurgebied met militair gebruik" Het streekplan heeft de intentie de Leusderheide als natuurgebied te handhaven. De bestemming, de inrich ting en het beheer zullen daarop beho ren te worden afgestemd. Naar mij is gebleken zijn er vergevor derde plannen voor bebossing van de len van de Leusderheide. met name een westelijk, nabij Soesterberg (ge meente Soest) gelegen resterend heideveld. Het wordt van de centrale heide gescheiden door een ca. 600 m brede bosaanplant Het heeft een op pervlakte van ca. 80 ha. Het is thans geheel omgeven door boscomplexen Deze open ruimte is dan ook van bij zondere landschappelijke waarde. Juist daarom is de instandhouding van dit heideveld van groot belang Weliswaar zal de doorsnijding door rijksweg A28 een aantasting betekenen doch met di verse minder ingrijpende werkzaamhe den kan hier e.e.a. in gunstige zin wor den bereikt. VRAGEN: 1. Is uw college bekend met plannen voor het bebossen van dit gedeelte van de Leusderheide'' 2. Acht uw college bebossing van deze heide in overeenstemming met de in tentie van het streekplan Utrecht-Oost? 3. Kan uw college mededelen, of - na bebossing - een intensiever militair gebruik van deze heide zal worden ge maakt? 4. Indien vraag 3 met ,,ja" wordt beantwoord, kan uw college dan be richten, of en op welke wijze afweging heeft plaatsgevonden van de planolo gische factoren en zijn daarbij alter-, natieve mogelijkheden binnen het ge hele militaire oefencomplex in overwe ging genomen? 5. Is uw college bereid, indiend de voorgenomen werkzaamheden niet in overstemming zijn met het streekplan Utrecht-Oost en het bestemmingsplan Landelijk gebied gemeente Soest, te bevorderen dat de inrichting en het be heer in overeenstemming met de inten tie van deze beide planologische plan nen worden gebracht? LEUSDEN - Het storingsnummer van de C A I.-inrichtingen in Leusden. met uitzondering van die in de wijken Akkerhoeve en Noordwijk is gewijzigd in 02152-55789 (Kroon Electrotech- niek. Huizen). LEUSDEN - De openbare lagere school De Wegwijzer en de openbare kleuterschool De Wipwap zijn gestart met een aktle: „Een veilige weg naar school". Door middel van een vragenformulier en bijgevoegde plattegrond wordt van de kinderen (en natuurlijk ook de ouders) gevraagd hoe de kinderen naar school gaan, welke route ze volgen etc. De scholen sluiten met deze aktle aan op de op dit moment In Leusden op gang gekomen akties om te komen tot veiliger routes voor het schoolkind. De enquête heeft als doel om eventuele knelpunten in de routes op te sporen zodat de desbetreffende instanties hierop in kunnen spelen. Een uitstekend Initiatief, dat natuurlijk navolging verdient! DONDERDAG 8 FEBRUAR11979 Groentesoep met stokbrood Tournedos Stroganoff Groente frites en rijst Dame Blanche Vanille-ijs met warme chocolade Boerderij-Bistro f 25,- all in Oosterdorpsstraat 11a Hoevelaken Tel. 03495-4120 met verschillende groepen mensen" Wat voor diploma moet een zwemin- structeur hebben? ..Zelf heb ik het diploma KNVB-zwem onderwijs en natuurlijk het diploma EHBO Ik ben bezig met het diploma recreabezwemleider. Er zijn natuurlijk nog diverse gespecificeerde cursussen zoals zwemmen met gehandicapten, bejaardenzwemles. Dat zijn natuurlijk zeer goede opleidingen in verband met de uitbreiding van ons programma Hebben jullie ook een kinderbadje? „Nee. niet een speciaal kinderbadje, maar in het oude gedeelte van het zwembad is de temperatuur een stuk warmer en daar kunnen de kleine kin deren op zaterdag en zondag van 10 tot 12 uur fijn spelen en zwemmen." Heeft het zin om kinderen met vier jaar al te leren zwemmen? Leo lacht even en ik begrijp, dat zelfs wanneer het geen zin heeft, hij dat toch niet zou zeggen. Leo: „Zin heeft het altijd. Het is erg goed wanneer kleinere kinderen niet bang zijn in het water. Wanneer je aan al die vijvers in Leus den denkt, is het zeker erg goed. Nu leert een kind van vijf jaar wel iets snel ler zwemmen, omdat het dan vaak ge leerd heeft, op school bijvoorbeeld, goed te luisteren en uit te voeren." Ik zeg weieens gehoord te hebben, dat het wel eens gebeurt, dat kinderen, al hebben zij een diploma, toch niet gaan zwemmen als ze in het water zijn ge vallen. Leo: „Dat is het grote probleem met kinderen. Wanneer zij een diploma hebben moet er regelmatig geoefend worden, anders verleren zij het. Wij zeggen dan ook altijd met het afzwem men tegen de ouders „ga vrij zwemmen met de kinderen". Een paar jaar geleden is het diploma A verzwaard. Er moet nu ook met kleren aan gezwommen worden. Leo: „Op ons programma staat nu ook het di ploma C voor kinderen. En wij propa- ganderen ga, ook al heeft je kind zijn diploma, regelmatig vrij zwemmen". Mogen ouders ook kijken bij het zwemles geven? „Eenmaal in de maand zijn er de zo genaamde kijkdagen. Dat is meer dan genoeg, omdat de kinderen anders te veel afgeleid worden Ik heb wel ge merkt dat het erg belangrijk is de ouders uit te leggen, waarom wij bijvoorbeeld lang bezig zijn met het uitdrijven. Wan neer de ouders er een beetje kijk op hebben, begrijpen zij meer van het zwemonderricht." Tea Middelkoop-van Maanen. tivite JSDEN - Sinds in 1972 een aantal landelijke organisaties, werkzaam op citarsfrein van het volksbibliotheekwerk met de organisaties uit de openbare itheken, een onderdak vonden in het Nederlands Bibliotheek en Lektuur um (NBLC) te Den Haag, is in veel plaatsen de Integratie van volks- itheken In een openbare bibliotheek een feit geworden. Dit Is een goede Ikkaling, die het bibliotheekwerk, mede door de overheidssubsidies, tot we uitbouw en goede dienstverlening aan het publiek heeft gebracht. Leusden is in 1975 de Stichting Federatieve bibliotheekvoorziening fun: moten' den gevormd door de besturen van de R.K. Parochie bibliotheek te den-C., de R.K. Parochie bibliotheek te Achterveld en de Stichting CJV „n .„bare bibliotheek te Leusden-Zuid. Drie partners In een overkoepelend "naSn. Als eerste is de R.K. Parochie bibliotheek te Leusden-C. omgezet in 1 lichting Openbare Bibliotheek Leusden-C., Nieuw-Langenbeek. t bestuur van de Stichting CJV openbare bibliotheek te Leusden Zuid is 78 met het bestuur van de openbare bibliotheek besprekingen begon- er toe hebben geleid, dat belde besturen hebben besloten een jurfljke fusie aan te gaan. 'O r 5lljkor 5 bestuursleden van Leusden- :ijn in het bestuur van de inmiddels aan deel gepasseerde „Stichting ibare Bibliotheken Leusden" op- W44> men. De Stichting CJV openbare theek in Leusden-Zuid is per 1 ja- 1979 opgeheven. Daar veel jenaren gedurende een reeks van in Zuid van de bibliotheek gebruik lakt hebben, willen wij in het kort geven op welke wijze nu bijna 75 n Leusden-Zuid het bibliotheek- heeft gefunktioneerd. ids 1905 is er in Leusden, nu £a«den-Zuid. een bibliotheek ge- t. Vanaf 1905 tot 1951 werd deze rtheek geleid en ook grotendeels gesteund door mejuffrouw A. leaufort van Huize „de Boom" en iw Roëll-de Beaufort van Huize uttershoef". daarin bijgestaan de families Van Hardenbroek en 'aards en anderen. In de oorlogs- en de jaren daarna was het vooral I ouwRoëll, die ondanks haar al ge arde leeftijd de bibliotheek in haar bleef voortzetten. ook andere groeperingen dan uit de protestantse hoek bij ontstane vakatu- res in het bestuur opgenomen Vanaf 1951 tot oktober 1970 vonden de uitle ningen plaats onder de hanebalken op de zolder van het jeugdgebouw aan de Ooievaarshorsterweg, waar de biblio theek nu noodgedwongen weer ge huisvest is. weliswaar in een veel gro tere ruimte. In oktober 1970 verhuisde de bibliotheek naar de Arnhemseweg in een voormalig pakhuis van de firma Veenendaal. Een kleine maar veel be tere ruimte, ledereen was er trots op en er werd door een steeds grotere groep medewerkers een aantal uren meer uit geleend. Het aantal lezers groeide snel De afdeling voor volwassenen van „Nieuw Langenbeek". BOEKENMOLEN Op 9 september 1976 heropende „de Boekenmolen", zoals de bibliotheek sinds een aantal jaren naar buiten trad, in het mobiele lokaal van de openbare basisschool 't Palet. Een ruime uit- leenruimte middenin de woonkern met een goede collectie boeken. De dage lijkse leiding kwam in handen van me vrouw Van Aken, als bibliothecaresse aangesteld, samen met een weer gro tere groep van vrijwillige medewerk sters. In het jaar dat de bibliotheek daar gevestigd was, is gebleken dat een to taal van 40.000 uitleningen per jaar in Zuid mogelijk is. Helaas, het mobiele lo kaal moest worden verplaatst en „de Boekenmolen" had geen andere keus dan terug te keren naar de plek, waar het werk begon, de Ooievaarshor sterweg Dit bracht een verwachte te ruggang van het aantal uitleningen van 10.000 met zich mee. STEUNPOST Inmiddels was de bibliotheek door de gemeenteraad als steunpost van de openbare bibliotheek in het biblio theekplan opgenomen. De fusie van nu is mede een uitvoering geven aan deze beslissing in praktische zin Het bestuur verwacht dat in 1979 of uiterlijk begin 1980 de Boekenmolen weer een goede huisvesting zal vinden in de woonkern van Leusden-Zuid. De noodzaak hier van is en wordt voortdurend onder de aandacht gebracht van het gemeente bestuur van Leusden. Voor de dienstverlening aan het publiek is een betere uitleenruimte in de woonkern zeer gewenst. Inmiddels wordt de col lectie boeken voortdurend uitgebreid en is een regeling met de O B voor onder- Interieur van de jeugdafdeling van „Nieuw Langenbeek" in Leusden-cen trum. ling ruilverkeer op gang gekomen. De Boekenmolen kan daardoor, al is de taakstelling als steunpost wat beperkt, aan vrijwel alle vragen van de lezers voldoen. Het op een vergadering van 25 ja nuari jl. geïnstalleerde bestuur van de Stichting Openbare bibliotheken Leus den zal zich bestuurlijk inzetten voor de beleidszaken van de openbare biblio- teek Nieuw Langenbeek en de steunpost De Boekenmolen in Leus den-Zuid. In beide bibliotheken zijn on der leiding van de bibliothecaresse 37 vrijwillige medewerksters werkzaam. Mede dankzij de inzet van de vrijwillige medewerksters kunnen inwoners van Leusden van alle voorzieningen, die de beide bibliotheken bieden, gebruik ma ken. In 1978 zijn In de drie bibliotheken van Leusden (inclusief Achterveld) 288 113 boeken uitgeleend, terwijl het aantal ingeschreven lezers per 31 december 1978 bijna 7.000 was. 36 uur per week zijn deze drie bi bliotheken voor het publiek openge steld. plaatselijke afdelingen van het malige Christelijke Jongeren Ver- I (CJV) waren in het bezit van enige gierden boeken ten behoeve van leden. Ook voor gezinsleden wer kboeken uitgeleend. In 1951 is het van de bibliotheek van mevrouw Jl-de Beaufort overgedragen aan aatselijke CJV-afdeling, die dit be- samenvoegde met haar eigen enbezit Hoewel het totaal in we- arg verouderd was, werd alles ge- ogiseerd en startte de plaatselijke met een aantal vrijwillige krachten ibliotheek met een openbare uitle- van een paar uur per week. Vanaf tot 1965 bleef de leiding in handen enkele enthousiaste mensen met aantal vrijwillige medewerkers, 'ankelijk voortkomend uit het CJV- later vrijwel alleen uit de lezers- j. Financieel kwam er ook wat meer »lag door provinciale subsidie, later Wïgenomen door de gemeente Leus- 3 bibliotheek voorzag in een be te in het zich uitbreidende Leus- \-Zuid. Nadat al jaren was getracht >men tot een verbreding van de ba- fan waaruit gewerkt werd, is in de- ber 1965 opgericht de Stichting \cJ; openbare bibliotheek, waarin ze- bestuursleden zitting namen, ko- td uit protestantse groeperingen in sden-Zuid. In latere jaren werden „De Boekenmolen" in Leusden/ Zuid. EUSDEN - Leo Westgeest is als Imeester verbonden aan het "—Mn bad Bavoort aan de Ba- >rtseweg. Toen het zwembad vijf r geleden uitgebreid werd, is hij in isden begonnen na eerst an- tialf jaar in Amsterdam gewerkt te /cl)berT. Hij woont met vrouw en :htertje van anderhalf aan de idweg, waar Ik hem opzocht in gezellig ingericht huisje. Zijn ^htertje had net haar eerste stoel- ^gekregen, zodat zij meteen gezel bij ons kwam zitten. Je vraag of het me bevalt," zegt Leo. ^>u, het bevalt me uitstekend Zou dat het geval zijn, dan zou ik meteen jgegaan zijn. Wij werken met een of 14, waarvan tweemaal vijf #ïmbadmeesters, een chef-bad- ester en enkele administratieve shten. Wij werken in een twee- 9gendienst. De ene ploeg begint 's itends om kwart voor zeven tot kwart »r een en de andere ploeg van kwart ^r een tot kwart over elf 's avonds, 's ners maak je wat meer uren. Dan |J}) je je instructie-uren. in het binnen- buitenbad toezicht houden en de Jere werkzaamheden, die hiermee 'band houden onder andere het loonmaken van het bad (wat er 's jgiters natuurlijk ook bijhoort." SCHOOLZWEMMEN Als ik vraag waaruit het werk zoal bestaat, blijkt uit het antwoord, dat het zwemonderricht een zeer belangrijke plaats inneemt. „Er worden sowieso vijf ochtenden aan schoolzwemmen be steed. Verder is er op maandag, dins dag, donderdag en vrijdag tussen een en half vier zwemles voor kinderen vanaf vier jaar. Wij houden verder na tuurlijk toezicht bij het vrij zwemmen (dat doen wij trouwens altijd met z'n tweeën). Ook zijn wij bezig het pro gramma uit te breiden, bijvoorbeeld zwemmen voor bejaarden, trimzwem men voor volwassenen en een meer aktievere rol van onze kant bij het vrij zwemmen. Wij zijn van mening, dat wij de mensen ook iets moeten kunnen bieden. Meer aktiviteiten zowel in het water als op de kant. „Plons het jaar eens uit" bijvoorbeeld is een groot suc ces geworden. Hoe groter de animo voor deze aktiviteiten, hoe meer wij kunnen doen. Ook hebben wij spel materiaal voor de kinderen zoals ballen en kurken. De jongens en meisjes kun nen al het lesmateriaal gebruiken. Voor de kleintjes zijn er speeleendjes en gietertjes. Als je ziet hoe heerlijk een kind kan spelen in het water met één gietertje! Het is ontzettend fijn te werken

Leusder Krant | 1979 | | pagina 9