MUZIEKSCHOOL LEUSDEN BESTAAT TIEN JAAR (2): „Het huisvestingsprobleem is zo groot geworden, dat ik het niet meer zie zitten" \I Mede-schoolgebruik geen haalbare kaart meer over VOS, en FORT IKV-Leusden vraagt aandacht voor NOVIB 45 fROUWENCAFÈ ).©r Th Leusder Krant - serie DONDERDAG 15 FEBRUAR11979 15 •F I ÖT.| LEUSDEN - In dit artikel geeft de uidige voorzitter van de Stichting ^kschool Leusden, mr. P. C. J. anssen, zijn gedachten weer over et tienjarig bestaan van de school n over de toekomst. „Het is goed, dat na tien jaar de Mu- èKschool eens in het zonnetje komt te aan", zegt hij ,,De schijnwerper mag r best eens op. Dan gaan de mensen r weer over nadenken wat zo'n insti- I in een plaats als Leusden bete- Nu de gemeente Leusden bezig is op te stellen met betrekking tot 4|6n panorama van sociaal en cultureel 'erk „waarbij", aldus de heer Paul ""anssen ,,de nadruk zal komen te lig- sn op huishoudelijke vragen als hoe etaal je het en uit welke pot, is een onfrontatie van gedachten héél be- ingrijk. Allerle ilerlei bespiegelingen in dit kader ijn mogelijk: hoe bereik ik met zo 'einig mogelijk middelen zo veel mo- elijk, hoe belangrijk vind ik het, wat oor waarden denk ik er mee te dienen? Je kunt de vragen stellen waarom oet zo'n bestuur het eigenlijk, en -aarom werkt die Muziekschool. Ikzelf denk er aan terug dat ik als klein ingetje iets bij de Volksmuziekschool - eette het toen - mocht doen. Ik denk an mijn eerste blokfluitje. Och. en ir aardoor ben ik niet zo geweldig vooruit egaan, zo kan je dat niet stellen. Maar et geeft toch een stuk motivatie. Laten e zeggen: de goede dingen zijn erbij anwezig. de kwade ook Onder de goede dingen versta ik: je l locht. onder aandrang van je ouders kjiten bij diverse familieaangelegen heden Bij kerstfeesten speelde je. Mijn lijn zoon of dochter heeft muzi- js speelde viool Dat was leuk. (En and« Ér ïfe gaven: in dat geval is die Muziek- i'denk ik nog niet eens in het genre Emijn zot shool natuurlijk mooi méé genomen!) kwade dingen: die zijn er nog eeds Ik voelde me destijds als een >ort zigeuner. Dan zat ik hiér onder, de inebalken dèn zat ik dóór in een usterrain. Dan zat ik ergens in een ïhool en dacht; dan is dit zeker de fclpkschool Maar nee hoor De mu- ekschool was altijd weer ergens an- ers. Deze herinnering van mij hangt in met de sfeer, waarin die mu- en gegeven werden. HIJ DOET MUZIEK ER- IJ 1 Was niet vanzelfsprekend, die mu- eklessen: hè. hij doet muziek erbij' 't las een hobby En met name voor kin eren is juist het muzikale onderwijs zo Sojrijk: je bent er als kind erg ont- mkelijk voor en op allerlei momenten je leven heb je er plezier van. Ik ben er ïlf nooit verder aan toe gekomen Dan >men spijtige gedachten bij je op. In ïn andere periode van je leven komt pverwacht het belang van het en- ómblespel naar voren. Dan tref je peens een vent, die óók zo iets doet en aar zou je best mee samen willen Delen Als leerlingen een uitvoering geven, an geeft dat voldoening aan de Jders Ik denk. dat dat ongemerkt èrg Zangrijk is. Dan praat ik niet over de ilenten, die dóórgaan naar het Con- arvatorium. Ik wil ook niet praten in de ijl van: ouders, stuur je kinderen naar 9 Muziekschool, dat is cultureel zo oed. Ik denk dat de mensen, die in het ak zitten, daar veel verantwoorder ngen over kunnen zeggen. jARTIKULIER INITIATIEF I Verder is het zo, dat ik vind dat het partikulier initiatief binnen een ge meente wèl nodig is Stel je voor dat de overheid alles moest financieren. Oh. het kan erg goed, als het door de over heid gebeurt. Ik denk aan de rechts positie van de docenten bijvoorbeeld. Als ik er nu al mijn tijd aan zou kunnen besteden, dan zou ik de rechtspositie van de docenten eens definitief willen en moeten regelen' Verder is het heel leuk om samen met anderen dingen te doen. Als je met an deren zo'n instituut beheert: dat is aar dig. Ik ben geschrokken van wat het kost als we het echt helemaal goed doen. De docenten zijn nog zigeuners: net als destijds: het is improviseren op gastvrije stekken. De docenten moeten er op de scholen op letten dat er geen vieze woorden op het bord worden ge schreven, dat er geen overgebleven fruit wordt gepikt, dat er niets wordt vermist, en noem maar op. Het licht blijft wel eens ergens branden. Dat geeft wrijving over en weer. DE MUZIEKSCHOOL IS NERGENS EN OVERAL Wat is de Muziekschool? De Muziek school is nergens en overal op dit mo ment. Naast het huisvestingsaspect is dat inhoudelijk niet goed. Een school moet identificeerbaar zijn. Veel dingen worden nu versnipperd. Het is onprak tisch. De ideale situatie (dromen aan de vliet!) zou zijn - met gepaste ingeto genheid - als we, kijkend naar de enorme groei van de Muziekschool, in Leusden-centrum een gebouw in eigen beheer zouden kunnen hebben. In Achterveld wordt de Sint Jozefschool verbouwd, en ik heb de hoop, dat er een redelijke oplossing komt voor gebruik der lokalen tussen half vier en zes uur. Voor Leusden-zuid denk ik in het kader van het Dorpshuis, dat gebouwd gaat worden Nog altijd musiceert men in de Paletschool daar. Als je een vaste stek hebt, zou daar ook nog wel iets anders mee te doen zijn. Een gebouw in eigen beheer. Dan beschik je over je eigen ruimtes, en je kunt ze naar wens inrichten. Je as sortiment van instrumenten kan breder zijn. Ik denk ook aan klassiek- en jazz- ballet dat we dan zouden kunnen gaan geven. Het onderwijs op zich heeft na tuurlijk voorrang, maar er kunnen ook aanknopingspunten in andere richtin gen zijn. Samenwerking met Latent Talent bijvoorbeeld, projektonderwijs, muziekgeschiedenis enzovoorts. WAARDERING VAN GE MEENTE GROEIENDE In het verleden vond ik de waardering van de zijde van de gemeente voor de Muziekschool gering. Die waardering groeit nu. In het vorig kursusjaar heb ben we met de gemeente gepraat. Wat gaat er mis? Wat zou je moeten verbe teren? De docenten worden onderbe taald. Je leest dat trends onmiddellijk overal worden doorbetaald. Bij de Mu ziekschool Leusden niet. In het begin van het kursusjaar hebben we de ge meente een begroting voorgelegd In de eerste plaats de docenten krijgen te weinig betaald. De administratice moet voor de telefooncentrale in Leusden- centrum minimaal een halftime kracht zijn De directeur maakt duidelijk méér. uren dan hij betaald krijgt. (Beiden zijn" zéér enthousiaste krachtenen er is een goede samenwerking tussen hen). De kontakt personen hebben erg veel werk verzet. Bij de overgang van het oude naar het nieuwe kursusjaar sprongen de kontaktpersonen bij. Dan waren ze doorlopende praatpaal. De afzeggingen en dergelijke kwamen daar binnen Er was wel kommunnikatie met bestuur en direktie, maar die kom- munikatie moest steeds overgebracht worden. Nu krijgen wel al deze dingen centraal bij de administratie door. Dat geeft wat meer ordening. Onder het motto steeds beter zijn we bezig orde op zaken te stellen. Voor dat stukje „beter" heb je de nodige pecunia nodig Ik vind dat de gemeente, met name in het begin van dit kursusjaar. héél goed naar ons heeft gekeken om de eerste noden te engen. De ge meente is in het verleden altijd een sluitpost geweest bij de subsidie. Wat het Rijk betreft zijn de bedragen per klokuur zelfs bevroren geweest. In voorgaande jaren was het geen vetpot. Dat is het nü nóg niet. 90 tot 95% zijn salarislasten 't Blijft passen en meten. De groei van de Muziekschool verhoudt zich vrij redelijk tot de groei van de be volking in Leusden-centrum. Ik weet echter niet hoe de nieuwe subsidiere geling, die men gaat maken voor de sociaal-kulturele kaart, eruit zal zien. DOCENTEN ,,ls het moeilijk om docenten te vin den voor de Leusdense Muziek school?" „We hebben voor de Muziekschool een wachtlijst gerelateerd aan de do centen vacatures. Dwarsfluit is erg in. Daar kunnen we moeilijk docenten voor vinden Dan kom je in de bevoegde en de onbevoegde sfeer. Vanuit de onbe voegde sfeer, bij de mensen die nog op het Conservatorium zijn, is er een rede lijk aanbod. Maar de Rijksinspectie stelt, dat je geen subsidie krijgt als je met onbevoegde krachten werkt. Vorig jaar heeft de Rijksinspectie ons laten weten, dat we niet verder in de richting van de onbevoegde krachten konden gaan. Voor mandoline is het ook moei lijk om docenten te krijgen" „Gaat u nog eens even door op dat orde op zaken stellen. Wat moet er volgens u nog allemaal gebeuren, wil de Muziekschool optimaal kunnen funktloneren?" WE MOETEN UITZICHT KRIJGEN OP FINANCIËLE MIDDELEN „Die centrale in Leusden-centrum heeft er mee te maken. Het secreta riaat, de administratie en de financiën moeten tezamen kunnen functioneren. De docentensalarissen zullen moeten worden opgetrokken naar het huidige peil (Uit de nood geboren zijn we daarin achtergebleven). De docentenraad heeft daarover geklaagd, wil een rechtspositieregeling. Dat betekent dat we uitzicht op financiële middelen moeten krijgen. Er was al een vakan tieregeling en de Muziekschool betaalt sociale lasten Bij ziekte nemen de be treffende bedrijfsverenigingen en de Muziekschool samen de lasten op zich Er zijn méér uren voor de administratie en de boekhouding nodig. (De boekhouding wordt gekontroleerd door het Verifikatieburo van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten). BETERE HUISVESTING IS HET MEEST URGENT Een betere huisvesting is de grootste stap naar een goede orde op zaken. Het aantal leerlingen van de Muziekschool bedraagt 898 Wij voorzien voor 1980: 934 leerlingen voor 1981; 980, voor 1982: 1000 en voor 1983 1050 leerlin gen. Daarna zal het teruglopen. Maar u begrijpt, dat de huisvestingsproblemen in niet geringe mate zijn toegenomen ondertussen. De direkteur schrijft ons zo juist „Het huisvestingsprobleem is zo groot geworden, dat ik het niet meer zie zitten. De problemen stapelen zich op in de scholen. Ik fungeer als een doorgeefluik van klachten. Het mede- schoolgebruik zie ik gewoon niet meer als een haalbare kaart. Het loopt fout. Het roostertechnisch starten van elke nieuwe cursus gaat met een enorme hoeveelheid irritatie gepaard". Vóór 1 april moeten we deze proble men samen met de gemeente gaan be kijken. De noodkreet van onze directeur geeft aan wat hij (en alle docenten, die er elke keer bij hun lessen mee te ma ken hebben) moeten uitstaan. Het spreken over de problemen rond de el lende van de huisvesting is geen ver heffende of nuttige tijdsbesteding, en het komt altijd weer terug. (Zo'n direc teur zou met de docenten en de ouders moeten kunnen praten over allerlei nieuwe aktiviteiten. die de Muziek school op touw zou kunnen zetten!) Het is geen prettige zaak om steeds maar nieuwe ruimten te moeten vinden om les te geven. En om steeds maar te moeten bijpraten, als er door het mede gebruik van lokalen moeilijkheden ont staan In het afgelopen jaar probeerden we ergens onderdak te krijgen Dat is met de hoed in de hand aan komen. Dan worden er voorwaarden gesteld: a. er moet door ons een bedrag aan huur betaald worden, dat voor ons een finan ciële last is. b we moeten een waar borgsom storten, c. we moeten bij ver zekeren, d. we moeten de conciërge voor zoveel uur bj'betalen, e. we moe ten de verwarming voor zoveel uur bij betalen. Ik zeg dit niet om iemand daar over een verwijt te maken, maar om aan te tonen hóé die huisvestingspro blematiek in zijn werk gaat. In een enquête, die de gemeente Leusden heeft gehouden onder de ver enigingen, organisahes, stichtingen enzovoorts wordt gevraagd: blijven er bepaalde aktiviteiten achterwegen? Zo iets kun je niet éénduidig beant woorden. Binnen de muziekschool is een overleg aan de gang met betrek king tot het toekomstige werkveld van de Stichting Muziekschool Leusden. Onze bezinning gaat in de richting van een uitbreiding van onze doelstelling, globaal te omschrijven als „het in stand houden van een plaatselijk Muziekcen trum". A.M.V.: INTEGRAAL ON DERDEEL KLEUTER- EN BASISONDERWIJS Binnen onze huidige doelstellingen streven wij naar: 1het verder uitbouwen van de onder wijskundige samenwerking met het ba sis onderwijs inzake de algemene mu zikale vorming De A.M.V. zou als in tegraal onderdeel van het kleuter- en basisonderwijs moeten worden aange pakt. We zijn bezig met een experiment op de basisschool „De Bongerd" We hebben een aantal taakuren daarvoor en een muziekconsulent geeft die les sen Zelf hebben we er geen ac commodatie voor 2. het uitbouwen van het ensemble- spel. Ik erken dit punt als iets. dat bij uitstek het doel van de Muziekschool moet zijn: het ensemblespel Het sa men spelen stimuleert en het is bijzon der leuk voor later. Ik teken überhaupt daarbij aan. dat de vrijetijdsbesteding tóéneemt en dat de mensen steeds meer behoefte krijgen om die tijd zinnig te besteden Dat geldt voor alle sociaal- culturele aspecten. Nu nemen we het esemblespel mondjesmaat mee. maar het is zéér marginaal. U moet daarbij in ogenschouw nemen, dat het geld door Anco Mali mondjesmaat binnen komt en dat wij het niet gepast vinden om aan ouders extra geld te vragen om de leerlingen in praktijk te laten brengen wat ze hebben geleerd. Met andere woorden: om de ouders extra financiéle offers te vragen om de kinderen samen te laten spelen onder leiding van een docent en semblespel 3. het geven van onderwijs in klassiek en jazzballet Daar heb je een zaal van zo'n honderd vierkante meter voor no dig, die aan de vloer ervan hoge eisen stelt. In zo'n balletlokaal kun je geen kromme houten vloer stoppen! Zo'n zaaltje zou trouwens ook andere grotere groepen kunnen dienen: ik denk hierbij aan het ensemblespel 4. het in overleg met plaatselijke korp sen in het leven roepen en verzorgen van een ha-fa-afdeling: harmonie en fanfare. Die samenwerking moet toch óók eindelijk eens van de grond komen 5 het projektmatig verzorgen van mu ziekonderwijs in de vorm van kursussen en dergelijke. Hierbij denk ik aan de koren in Leusden, aan Latent Talent, enzovoorts". „Zet u eens op een rijtje waarom u dit allemaal nog niet doet?'' „We weten niet wat het allemaal gaat kosten Er is geen duidelijkheid over de financiële consequenties. Er is geen duidelijkheid over het gemeentebeleid. We hebben geen accommodatie Ons ontbreekt een eigen gebouw. Het onderwijs wordt zo verspreid gegeven, dat er van welke coördinatie-aktiviteiten dan ook. vrijwel geen sprake kan zijn. Verder ontbreekt ons in de huidige, onoverzichtelijke situatie een samen werkingskader om in kontakt te treden met de korpsen, de koren, enzovoorts". RUIMERE OPZET „U zei, dat er een tendens was bin nen de Muziekschool om de huidige doelstelling een ruimere opzet te ge ven". Heer Janssen: „Ja. we willen eigen lijk nog verder gaan. Naar een plaat selijk muziekcentrum toe We kunnen in dat geval ook muzikale manifestaties gaan organiseren voor niet-leerlingen van de Muziekschool. Interessante kombinabes, ontmoetingen, bijeen komsten hoeven heus niet altijd veel te kosten. Het funktioneren van de Mu ziekschool heeft uiteraard de hoogste prioriteit; in onze muzieklessen moeten we kontinuiteit kunnen bieden Daarnaast denken we aan: het or ganiseren van uitvoeringen, instruk- tieve grammofoonplaten - concerten, open samenspel - bijeenkomsten, in formatie- en discussiebijeenkomsten, tentoonstellingen en dergelijke We willen ook aktieve en infor matieve kontakten gaan leggen met groeperingen buiten de Muziekschool ten bate van een muzikale vorming in brede zin. En we willen een centrum zijn voor muzikale ontmoetingen, dit zowel naast als in samenwerking met het amateuristische verenigingsleven in Leusden. Maar voor dit alles hebben we in de eerste plaats een hoofdcentrum nodig, een eigen gebouw voor de Muziek school Leusden. Wij vragen uit tal van gemeenten bouwtekeningen op Op andere plekken in het land zijn er diver se Muziekscholen, die een goede, per manente behuizing hebben weten te verkrijgen. Ik denk. dat er hier in Leus den. met de goodwill van diverse groeperingen, best wat goeds te berei ken is. Zou dat niet eens nagegaan moeten worden? En nu denk ik hardop beleggingsmaatschappijen zouden hier best eens op in kunnen haken. Een mu ziekcentrum kan een héél goede rol gaan spelen in een geslaagd hoofd centrum voor Leusden! Alles in het leven gaat immers onder het motto, als je het niet probeert, zal je het nooit weten. Als je maar genoeg mensen bijeen hebt, die het óók willen, kun je van èlles bereiken!" „Tenslotte nog een bestuurlijke vraag graag. Heeft de Muziekschool Leusden naast direktie en bestuur nog andere vertegenwoordigende li chamen: ikdenkaandedocenten.de ouders en de leerlingen". „We hebben op dit moment 31 do centen Er vonden wel docentenverga deringen plaats, maar er gingen stem men op om tot een docentenvertegen woordiging te komen. Men wilde de problematiek gaan bespreken van on derbetaling, de vakanties, het gebrek aan accommodatie en dergelijke. Zo kregen we een docentenraad van vier vrouwen en een man. Het is nog een experiment, het gaat buiten de statuten om. Aan het eind van het jaar moeten we de balans opmaken. De vraag komt aan de orde: stel je je als docentenraad op als belangenver tegenwoordiging, of wil je méé helpen het totale plaatje van de Muziekschool gezicht te geven. Ik zou er persoonlijk het meest voor voelen, als zo'n docen tenraad méé ging denken over het to tale Muziekschoolgebeuren Wat we verder nog in overweging hebben, dat is het vormen van een oudercommissie. Inderdaad, zal die er op den duur wèl moeten komen. Hoe houd je in zo'n oudercommissie de con- tinuiteit. Niet iedereen houdt z'n kinde ren op de Muziekschool. Het zou een commissie kunnen zijn, waarin ook volwassenen, leerlingen (eventueel) van de Muziekschool, zitting zouden kunnen nemen. Stap voor stap moeten we een aantal vaste mijlpalen gaan opstel len en zien wat we binnen onze stichting kunnen bereiken. Wie weet biedt zich in het kader van de so ciaal-kulturele kaart van Leusden een nieuwe figuratie aan. Dat is op dit moment nog kijken in een dichte mist!". I PlICnCM ...t. In h.,nn U LEUSDEN - Een grote groep rouwen heeft zich maandag 12 fe bruari gebogen over het boekje: Het Kie puzzelboekje voor vrouwen van ^feministische uitgeverij De Bonte Op vragen zoals: worden vrouwen Ihderdrukt en bestaan er ook onder- 'Hikte mannen, konden diverse ant- porden gegeven worden. Koos je een .ïn de antwoorden dan werd je door- ferwezen naar een andere bladzijde, l»aar het desbetreffende antwoord jeer verder uitgewerkt werd. In twee groepen werd er over de vra gen gediscussieerd, vaak met erg veel plezier. Zonder dat iemand er erg in had liep het tegen twaalven, zodat het ge heel afgerond moest worden. Aanstaande maandag 19 februari geeft het vrouwencafé informatie over gespreksgroepen voor alle leeftijden. Er wordt dan informatie gegeven over onder andere VOS-kursussen (vrou wen oriënteren zich in de samenleving), assertiviteitstraining (opkomen voor je zelf), VIDO-groepen (vrouwen in de overgang). FORT-groepen (feministen oefenen zich in radicale therapie) en de eventuele oprichting van een praatgroep. Er bestaat die avond de mogelijkheid om zich op te geven voor één van deze groepen Is er voldoende belangstel ling, dan wordt er zo spoedig mogelijk gestart op een te overleggen tijdstip. Er wordt speciaal de aandacht gevestigd op de VIDO-kursus die gericht is op vrouwen van middelbare leeftijd. Deze vrouwen komen niet zo snel naar een vrouwencafé, maar onder hen zullen zeker vrouwen zijn die behoefte hebben om eens te praten met andere vrouwen van dezelfde leeftijd Dus voor al deze Informatie aan staande maandag om 8.30 uur in het vrouwencafé in de Hakhorst. Inlich tingen Ada van der Vlist, tel. 42214. LEUSDEN/CENTRUM -Tijdens één van de gebruikelijke vergaderingen van het Interkerkelijk Vredesberaad Leus den kwam een ingezonden stuk van de NOVIB (Nederlandse Organisatie voor Internationale Ontwikkelings samenwerking) aan de orde Het ging om aandacht voor de aktie „Gast aan tafel". In het ingekomen stuk kwam on der meer het volgende naar voren. Het IKV en de NOVIB vinden elkaar dage lijks in hun strijd tegen bewapening en armoede. De twee grootste vraagstuk ken waarmee onze wereld elke dag ge- konfronteerd wordt. De bewapening en de armoede zijn twee verschillende produkten uit dezelfde bron. En wel omdat de krachten in onze samenleving die de bewapening tot steeds grotere hoogte opvoeren, dezelfde zijn, die de armoede steeds schrijnender maken. Door middel van de aktie „Gast aan tafel" steunt de NOVIB die mensen en organisaties in de derde wereld die de armoede te iijf gaan. Het Interkerkelijk Vredesberaad Leusden heeft in haar doelstelling o.a. staan dat zij opkomt voor de minderbe deelden in onze samenleving. Aan de oproep van de NOVIB, meer bekend heid te geven aan de aktie „Gast aan tafel", wil het IKV dan ook op deze wijze gehoor geven. Voor meer informatie over de aktie „Gast aan tafel" kan men zich wenden tot: NOVIB, aktie „Gast aan tafel", Amaliastraat 5-7, Den Haag, tel. 070-624081 •S- „Mooi zo, maar maak er nu gauw één nummer van

Leusder Krant | 1979 | | pagina 15