m HET Kfl Samenkomst van Voorlopig-kring LOEP OP r SPAANSE v ONTBOEZEMINGEN AMIVEDI EN TEN SLOTTE. WEEK-AKTIVITEITEN Leusder Krant FOTO-KOPIE NODIG? Leusder Krant - Loep op Leusden DONDERDAG 15 FEBRUAR11979 Registratie van vermiste en gevonden huisdieren, Amivedi Amersfoort en Omstreken. Inlichtingen: mevr. M. Heljn, Fluitekamp 107, Hoogland, tel. 033- 803036. Amersfoort vermist: 7/1 kater zwart-wit, zwarte staart, vlooienband (Resedastraat); 3/2 lapjes poes, 1 jaar, witte pootjes, bef aan onderkant (v. Randwijcklaart); 6/2 kater zwart, witte voetjes, klein wit befje (Soesterweg); 7/2 bouvier, teef, loops, gecoup. (Van Randwijcklaan); 8/2 Duitse herder, reu, rode, hals band, 7 maanden (Regelincksplein); Nijkerk vermist: 21/1 bastaard zwart, ongeveer 40 cm. spitse snuit, witte poten, onderkant, kraag en 1 staartpunt, teefje, twee bultjes op de buik (Duifhuis). Achterveld vermist: 30/1 bastaart reu. zwart-wit, langha rig zwarte ring om het oog (As- schatterweg). Leusden vermist: af gaan, zwart-bruin, teef, geel/bruine halsband, anderhalfjaar (Waarden). Amersfoort gevonden: 2/2 Cocker spaniel, wit-zwart, bruine vlekken boven de ogen, bruine halsband (S. Lohmanlaan); 5/2 poes grijs-bruin, wit cypers, om rechteroog rood, on geveer 6 maanden (Havikshorst). Dierentehuis Laan 1914, tel. 16665: 2/2 bastaard grote fox, zwart-wit met iets bruin, gespikkeld, gecastreerd, reu (Paladijnenweg); 5/2 kater zwart wit, gecastreerd (Soesterweg). ingezonden buiten verantwoordelijkheid van de redactie GEZOCHT: BEJAARDEN DIE JONG VAN HART ZIJN De aktiegroep Veilig Over zet zich in voor de belangen van het langzame verkeer. We zijn eigenlijk gestart met een aantal moeders met jonge kinde ren. Nu is het ons al vaker opgevallen, dat een heleboel problemen die wij in Leusden ervaren dezelfde blijken te zijn als de problemen van de 65-plussers. Om een voorbeeld te noemen: over steken tijdens het groene licht voor voetgangers op de Noorderinslag Met een klein kind aan de hand haal je dat gewoon niet. Het springt al op rood voor je de overkant bereikt hebt. Als u niet meer zo erg snel ter been bent overkomt u hetzelfde. Nu kunnen wij ons voorstellen dat er voor bejaarde inwoners in Leusden nog wel meer ver keerssituaties zijn, die verbeterd kun nen worden. Wij zouden hier graag kennis van willen nemen. Maar. om nu kontakt op te nemen met een aktie groep daar moet je wel een beetje jong van hart voor zijn. Bent u bejaard en jong van hart en denkt u vaak wan delend, fietsend of ..bussend' binnen het Leusdense. ,,Wij zijn er ook nog en met ons wordt weinig rekening gehou den". Neemt u dan alstublieft kontakt op met de Aktiegroep Veiliq Over, telefoon 44285. Correspondentie-adres: Porfier 3, Leusden-C ALCOHOL Als autohandelaar, heb ik toch wel ontzettend gemazzeld dat ik zo goed tegen drank kan. Nou drink ik altijd pils dus dat scheelt een slok op een borrel. Ik heb zelf het idee dat ik veel beter rijd met een slok achter de kiezen. Broodnuchter zie ik altijd gevaren, maar eerlijk, als ik wat op heb zie ik geen enkel ge vaar. Het tobberige valt van mii af Je ziet dat allemaal wat meer in het groot. Verkeersborden, aanwijzi- gingen. verkeersheuvels, ai die ob stakels Zij vallen allemaal van mij weg. Het bochtenwerk wordt ook een stuk soepeler. Ik rijd dan als een goed geoliede machine, zal ik maar zeggen. Je hebt natuurlijk mensen die niet goed tegen drank kunnen. Dat is dan jammer voor ze. Ik kan er prima tegen! Ik denk, als ik wat op heb zoals nu, heel velderdereh veel heiverder veel hel derder der. In 1977 werd 2.518 keer proces verbaal opgemaakt i.v.b. met dronkenschap. Ten gevolge van drankmisbruik raakten 6.638 mensen gewond en vie len er 346 doden. In een glas bier zit evenveel alcohol als in een glas wijn of een glaasje jenever. PROCESSIE De Coornhertliga - een club van kritische juristen die zich bezig houdt met het verbeteren van het strafrecht - heeft kortgeleden in Nederland de discussie over an dere vormen van straffen een nieuwe impuls gegeven. Het gaat er om dat bijna iedereen het er nu wel over eens is dat gevangenisstraf vaak averechts werkt en dat er be tere, vooral meer re-socialiserende, alternatieven gevonden zouden moeten worden. Zo zou bijvoor beeld iemand die een ander ge molesteerd heeft, een tijdlang in een ziekenhuis of revalidatiecen trum kunnen werken Daar is veel voor te zeggen. Vooral nu ik een idee heb wat je langgestraften zou kunnen laten doen Ernstige criminelen zouden veroordeeld moeten worden tot het notuleren van raads- en commissievergaderingen. Dat is een zware taak, die je iemand niet te lichtvaardig op moet leggen, maar de gemeenschap wordt er wel een geweldige dienst mee bewezen- we zouden er achter kunnen komen wat er nou werkelijk gezegd is. Dat is nu niet altijd het geval. On langs nog voerde in Leus den een wethouder het woord tijdens een raadsvergadering. De man verge leek de verwijten die één van de raadsleden hem maakte met die I van iemand die een ander heeft geadviseerd een regenjas mee te nemen en die vervolgens bla- blablablablabla. Niet meer te vol gen. Betekenis verzopen in een moeras van woorden. Ander voorbeeld. Een bur gemeester in hetzelfde Leusden gaf onlangs in een commissie vergadering zijn visie op de vraag of bij de agenda horende stukken al dan niet aan de pers en belan- stellende inwoners toegezonden zouden kunnen worden. De bur gemeester stak een vers sigaartje op en begon een betoog van ettelij ke minuten waarin af en toe termen als „langzaam aan, dan breekt het lijntje niet", „alles moet groeien", „alles moet wennen" en dergelijke te horen waren, maar na afloop waarvan niemand der aanwezigen met zekerheid kon vaststellen of de burgemeester nou voor of tegen was Nu worden raadsvergaderingen wel genotuleerd - dus dat van die regenjas gaan we binnenkort nog eens fijn nalezen - maar commissievergaderingen niet. Zou hier nu niet een mooie taak liggen voor de ontspoorde medemens? Die zou dan meteen vast kunnen stellen dat de door de burgemees ter aangehangen stap-voor-stap- theorie" meer en meer de vorm van een springprocessie gaat aanne men. Twee passen voorwaarts: jullie mogen komen kijken. Eén pas achterwaartsmaar jullie mogen van tevoren niet weten waar het over gaat. Twee passen voorwaartsjullie mogen de stukken wel inzien. Eén pas achterwaarts maar jullie kunnen de stukken niet toegestuurd knjgen. Twee passen voorwaarts: jullie kunnen de stukken wel krijgen. Eén pas achterwaarts, maar wij zoeken van tevoren uit wat van be lang is. Enzovoorts, enzovoorts, en zovoorts. Geheel volgens de room se traditie, waar het CDA tóch al zo rijk aan is. Ingewijden weten dat zo'n springprocessie, vooral wan neer extra verzwaard door het ge bruik van rauwe erwten in het schoeisel, een uiterst lange en barre tocht kan zijn. Maar dat zij uiteindelijk toch voert tot de plek van bestemming. Met andere woorden: wat de redaktie van deze krant en nog een heleboel anderen willen, dat komt toch wel. Waarom dan, burgemeester zo moeilijk? Toe, trek eens een sprintje Naschrift redaktie: De burgemeester heeft dat sprin tje reeds getrokken. De stukken bij commissievergaderingen e.d. worden nu ook aan de redakties van de plaatselijke pers gezon den. K. kan gerust zijn Opgave voor deze rubriek uitsluitend schriftelijk (zo kort mogelijk) aan de redaktie van de Leusder Krant, vaste week-aktlvltelten, Postbus 11Leusden-centrum of op ons kantoor: Rozendaallaan 9. De redaktie stelt zich niet verantwoordelijk voor eventuele fouten in de opgaven. EHBO-AVONDEN De EHBO-Vereniging afdeling Leusden houdt elke donderdag van 20 tot 22 uur haar instructie-avond in de openbare school ,,De Heerdt" te Leus den-C KINDERCLUBS Kinderclubs werkgroep Geref kerk (vnjgemaakt) Elke zaterdagmorgen boerderij Groot Krakhorst voor kinderen van 5 tot 12 jaar van 10 tot 11.30 uur. DE ZONNEBLOEM Bejaardensoos iedere dinsdag van 14 tot 17 uur. Handwerkclub: iedere donderdag van 14.30 tot 17 uur. Deze aktiviteiten worden gehouden in de Johanneshoeve. Hamersveldseweg 40, Leusden-centrum. LATENT TALENT Kursussen voor en door inwoners op het gebied van Samenleving, Hobby en Techniek, Cultuur en natuur, Moderne talen en Kreatieve Handvaardig heid. Programmablad verschijnt halfjaarlijks half augustus en eind decem ber. Nadere inlichtingen: 033-41580 en 42992. BIBLIOTHEKEN Nieuw Langenbeek: Leusden/Centrum: dinsdag van 14 tot 17.30 uur en van 18.30 tot 21 uur. Woensdag van 10 tot 12.30 uur en van 14 tot 17.30 uur. Donderdag van 18.30 tot 21 uur. Vrijdag van 14 tot 17.30 uur en van 18 30 tot 21 uur. Zaterdag van 10 tot 12.30 uur. Zondag en maandag gesloten Boekenmolen: Leusden/Zuid. Maandag van 14 tot 17 uur. Dinsdag van 19 tot 20 uur Donderdag van 14 tot 17 uur Vrijdag van 18.30 tot 20 uur Achterveld: Vrijdag van 19 tot 20 uur. Zondag van 10 30 tot 12 uur. Dinsdag van 15.15 tot 16.30 uur. i i- - -i -i1 nii iii-i i OPPASDIENST LEUSDEN - - - Voor een oppas kunt u bellen naar mevr. B. Hassink, Azuriet 17, tel 43132, Leusden-Centrum. JEUGDCLUBS 't C'aeverenblad, uitgaande van de Hervormd/Gereformeerde Kerk Leusden. Jeugdclubs in het jeugdhonk 't Claerverenblad, Hamersveldse weg 102, Leusden-centrum, telefoon 033-43901. - 5 t/m 7 jaar: elke woensdagmiddag, van 14.30-16.00 uur. - 8 t/m 10 jaar: elke maandagavond van 18.30-20.00 uur. - 11 t/m 13 jaar: elke woensdagavond van 19.30-21.00 uur. - 14 t/m 15 jaar: elke vrijdagavond van 19.30-21.30 uur. - 16 jaar en ouder: elke donderdagavond, van 20.00-22.30 uur. Elke zaterdagavond soosavond voor jongelui van 16 jaar en ouder. Leusdenaren kunnen hiervoor een pasje krijgen. Start: zaterdagavond 16/9 om 20.00 uur. 't Trefpunt. Arnhemseweg 75. Leusden/Zuid, telefoon 033-41040. Uit gaande van de Nederl. Herv./Gererform. Kerk. - 7 t/m 9 jaar: elke maandagavond van 18.30-20.00 uur. 10 t/m 12 jaar: elke woensdagavond van 19.00-20.30 uur. - 13 t/m 15 jaar: elke vrijdagavond van 19.30-21.00 uur (onder voorbe houd) DE UVV-LEUSDEN ORGANISEERT: In Centrum: iedere donderdagmiddag van 14.00 tot ca. 16.30 uur en een seniorensoos in Sportzaal Groenhouten, De Meent 4 In Zuid: iedere dinsdagmiddag van 14.00 tot ca. 16.30 uur een senioren soos in de Roda-kantine, Burg. Buiningpark. Op beide sociëteiten kunt u o.a. kaarten, handwerken, sjoelen, een praatje maken e.d. en ieder is daarbij van harte welkom. Voor bezoekers/sters die slecht er been zijn of niet op eigen gelegenheid naar één der sociëteiten kunnen komen, kan eventueel voor vervoer ge zorgd worden. Wilt u daarover dan even bellen naar mevr. Geomini, tel. 42339 voor Centrum en naar mevr Brinkert, tf 40710 voor Zuid. SENIORENGYMNASTIEK Elke donderdagmorgen van 9.30-10 00 uur in de Johanneshoeve, Ha mersveldseweg 40, Leusden-c. BLIJHOF Speel- en rekreatievereniging. Alle aktiviteiten vinden plaats in het club gebouw: Ansfriduslaan 49. Peuterspeelzaal: Iedere ochtend van 8.45-12.00 uur, leeftijd 2-4 jaar. Winterclubs: 6 en 7 jaar. woensdag 14.00-15.15 uur; 8 t/m 10 jaar, don derdag 16.15-17.30 uur. Volksdansen: maandag 16.15—17.15 uur, 6 t/m 9 jaar, maandag 19.00-20.00 uur, 10 jaar en ouder. maandag 20.30-22.00 uur, jongeren en volwassenen. Hobby-instuif: eens in de 14 dagen op zaterdag van 10.00-12.09 uur, vanaf 4 jaar Let op aparte berichtjes in de krant. Film: iedere laatste woensdag van de maand vanaf 4 jaar Aanvang 13.30 en 15 30 uur. PROGRESSIEF LEUSDEN Iedere dinsdag vóór de raadsvergadering houdt Progressief Leusden een openbare fraktievergadering op Hamersveldseweg 5. Aanvang 20.00 uur GEMENGD KOOR TREEKSANGH Iedere woensdagavond van 20.15 uur tot 22.15 uur repetitie in de grote zaal van 't Ros Beyaart Hebt u belangstelling, kom dan eens langs VROUWENCAFÉ LEUSDEN Elke maandag van 20 tot 24 uur, Eet-café De Hakhorst, Waarden 25, Leusdeh-centrum Inlichtingen: Ada v d. Vlist, Landweg 76, Leusden-c., telefoon 42214, en Riet van Heerewaarden, tel. 43689. LEUSDEN-In Leusden is-rond het tijdschrift „Voorlopig" (evangelisch commentaar bij de tijd onder leiding van redaktie-sekretaris Eimert Pruim) een gesprekskring gefor meerd. Deze Voorlopig-kring draait sinds september 1977. Ongeveer vijftien mensen wisselen van ge dachten met elkaar rond de thema's, die maandelijks door „Voorlopig" worden aangesneden. Op een gegeven moment gingen aarzelend een aantal vragen spelen. Wat bijvoorbeeld de diverse leden van de Voorlopig-Kring verwachtten van een kerkdienst, en wat deze al of niet voor hen betekende. Wat ze in een kerkdienst konden vinden, en wat ze er in misten. Welke ideeën zij zelf hadden over de vormgeving van een kerk dienst. Dominee Kooman kwam met één der leden in kontakt, en nodigde hen uit om gestalte te geven aan een samen komst. Met grote schroom aanvaard den zij deze uitnodiging De bijeen komst werd vastgesteld op zondag 18 februari De Voorlopig-Kring nodigt u uit tot deelname aan deze bijeenkomst, die van 16 30 tot 18 .00 uur zal plaatsvinden in de Marcuskerk te Leusden-Centrum. Het gespreksthema is dat wat ons (wei of niet) beweegt mee te (blij ven) doen in de buurt van kerk; loof. Daar willen we met elkat denken. We willen kennis nem; eikaars ervaringen, hoop. teleur gen en verlangens. We willen kaar leren, door elkaar onden worden. Omdat de samenkomst eeni traditioneel karakter heeft, wil de graag de leidraad geven, volgen op zondagmiddag 18 februari a den gewerkt. De begroeting wordt door dg Kooman verwoord Na het zing het lied ,,Zo maar een dak bov hoofden" volgt het onderdeel de rij", waarin een vijftal kringled van de gevoelens en de gec naar voren brengen, die hen bez verband met geloven en kerk Een inleiding geeft de bedoëf van het bezig gaan in kleinere gr met de wandmeditatie. Gezar wordt er brood gegeten, en v* kennis genomen van dat wat e diverse groepjes blijkt te leven. De bijeenkomst eindigt mete- ditatie en het zingen van het lied., een stad gebouwd". U kunt uw kinderen meebri Deze worden of in de kerkruimi een bijruimte opgevangen. Rozendaallaan 9 leusden-C. „Ik begrijp jullie niet, eerstj leer je me praten en dan moet Ik mijn mond houde TELEVISIE Het nadeel van de barre winter is, dat het gevaar dreigt, te veel aan de beeldbuis geplakt te zitten. Ge lukkig biedt de regio nogal wat soulaas in de culturele en amuse ments sector, hoewel er moed voor nodig is bij dit weer er op uit te gaan. Als je gezellig bij de eeuwig hard tikkende C.V zit en tracht uit de soms kromme en vage beelden iets interressants op te vangen, kost het moeite om je uit het comfortabele semi-rundlederen ludieke laag bij de grondse hang-zitmeubel te ver heffen. Dan trekken we de stoute water en sneeuwdichte schoenen aan en gaan op zoek naar iets levendigs, in bijvoorbeeld de Flint, 'k Vindt het altijd nog een r..naam. En daar zagen we kortelings, met meer Leusderikken, naar we gelo ven de meest begaafde toneelspe ler van deze tijd, Paul Steenbergen, samen met de niet minder begaaf de Ellen Vogel. We zagen haar ooit eens debuteren als Engel Rafaël in de Gijsbreght Wat gaat de tijd snel! Zo'n avond blijft als een kostbare herinnering in je geheugen. Een en kele keer is er eens een goeie film in de goede stad Amersfoort, maar dat is wel zeldzaam. Soms, als we gelegenheid hebben, trekken we de regio in, helemaal naar Gooiland in Hilversum. We zagen daar onder andere pas André van den Heuvel met Kitty Janssen in licht en zoge naamd zwaar toneel. Het levend to neel biedt toch meer dan de kijkast. Maar de laatste tijd zitten we vaak aan de buis gekluisterd. Dat komt door die films die met de oorlog hebben te maken. Het zal wel on gezond zijn en misschien is het voor je gemoedsrust beter om niet te kij ken. Met het ouder worden komen al die nare tragische dingen weer sterker naar boven. Wat men dan telkens weer de adem doet stokken is: Wat hebben we in hemelsnaam toch met onze Joodse mensen laten doen? We hadden in ons toen jong gezin ook wel eens mensen die moesten on derduiken, maar Joodse hebben we nooit gehad. Waarom weet ik nog niet, maar wel wroeging achteraf. We hadden eens een P.T.T.-er. Dat was een gevaarlijke man! Liep maar raak, ging z'n vrouw en kind bezoeken, hobbelde de stenen buitentrap op en af en toch heeft ie me nog op het laatste ogenblik gered van de „Ar- beits Einsatz", 'k Zie nog hoe onder onze ogen onze Joodse buurvrouw met een ziekenauto werd opge haald, eventjes voor onderzoek, nooit weer gezien en daarna de ra deloosheid van haar niet Jooc man, die 's avonds van z'n v& kwam. Al die vrienden en kennissen, zomaar verdwenen, de Van B nen's, Frenk's, Ensel's, Leen van Krefeld's, het grote gezin Gel deren, allen families, die v honderden jaren terug uit dei kenaze. Oost Europa gekor waren. Weg, weg en hoe. Ond& Sefardiemse uit Spanje en tugal, hadden we geen relatie's gingen naar Groot Mokum. Na al die jaren is er telkens w dat gevoel van: ze m de steek g ten te hebben, een bevestig hiervan vindt je terug in „de Ono gang" van dr. Jan Presser en wrk van Lou de Jong. Telkens als ik die talloze oorlo boeken doorblader of zoals laatste tijd de TV beelden zie. kn een schuldgevoel omhoog. En toch, er zijn heldendaden richt. Een collega van ons had jaar lang een Joods gezin op i zolder verborgen ondanks d& zelf drie kinderen had. Toen b] bevrijding dat gezin op st kwam, schonk een verbouweti de buurman onze collega het lie wat ie bezat, een kostbaar schil uit Franse Impressionistic school. Bij vrienden, waar we veel k men, zat, zonder dat iemand wist, een Joods echtpaar opde\ ring. Het is later verraden iemand, die een andere pol'it mening had. Wat ook erg was, die verrekte honger, in deze on ving met inundatie's en evacui is het ook niet zo erg leuk ge w maar in het Westen was het b:~Zj 'k Zie nog voor me hoe een z'n zoontje, die soep moest halei centrale keuken bijna doods toen het kind de emmer liet va De omstanders kropen ove<_ grond om de rest op te likken. gen die je nooit vergeten kan. En nu; we hebben nooit gen: we willen als maar meer en mee we moeten nog zoveel! Misschien past dit hele verhe niet in de Lepsder krant; maai kwam alles bij me op toen ik naar een van de zegeningen deze tijd, het grote glazen oog Grote Broer zat te staren Verder enige suggesties ten?' zien van de problematiek in he der van de naamgeving der wc hoven (dat vind ik een mooie Wondroos, Gordelroos, Hoofd enz ten aanzien van K. In z'n n „En tenslotte". En dan nog wat: voor w?c| waarom moet die schaapskot het gemeentehuis weg?

Leusder Krant | 1979 | | pagina 22