vang van zigeuners wordt nader bekeken p Achterveldse jeugd-delegatie met gemeentebestuur naar GS Interessante en nuttige voorlichtings avond door de Nierstichting REDT EEN liEVEN SlTACTEN GELEGD MET VER. NED. GEMEENTEN EUSDER KRANT COMMENTAREN/MENINGEN IN SAMENWERKING MET EHBO-LEUSDEN op donderdag 22 febr. a.s. Vergadering van ULG LEUSDER KRANT VOORBEELD VAN EEN CODICIL MNWMÏichïii» I^ËDEREAKb Jeusder Krant - plaatselijk nieuws DONDERDAG 15 FEBRUAR11979 onzer redakteuren) DEN - De commissie welzijn lijk volgende maand nader rmeerd worden over even- nogelijkheden voor het huis- j van zigeunergezinnen in m en. Na eerder al tal van infor- i te hebben Ingewonnen, on- er bij de Vereniging Neder- i Gemeenten, zal de afdeling ssie't van de gemeente begin maart -ertegenwoordiger van VNG ~igen, die zich in Leusden na- >mt oriënteren. Een en ander de heer Boogaard, hoofd van jfdafdeling welzijn, maandag avond mee tijdens de die avond ge houden vergadering van de com missie welzijn. De heer Boogaard, die conform eer der aan de commissie gedane toezeg gingen informatie had vergaard over zaken die met de opvang van de zigeunergezinnen verband houden, zei, dat als Leusden een aantal van de ze gezinnen zou willen opvangen en daarvoor door CRM ook geschikt zou zijn bevonden, van de kant van het mi nisterie op allerlei faciliteiten zou mo gen rekenen, zoals een full-time func tionaris voor het begeleiden van de ge zinnen en een half-time kracht ter be geleiding van het project als zodanig. Bij de opvang, aldus de heer Boog aard, gaat het niet om het beschikbaar stellen van woningen, maar om een terreintje waarop een stuk of tien zoge naamde container-huizen kunnen wor den geplaatst (onderkomens, die het midden houden tussen een woonwa gen en een caravan). Artikel 17 van de wet Ruimtelijke Ordening maakt het voorts mogelijk, zo was hem verzekerd, om snel tot zo'n terreintje en verdere voorzieningen te komen. Na het bezoek van de VNG-amb- tenaar aan Leusden zal deze CRM over zijn bevindingen rapporteren Op grond van die rapportage zal CRM bij geble ken geschiktheid van Leusden met ver dere initiatieven komen. Omdat met een en ander spoed ge boden is - per 1 januari 1980 moeten de thans tijdelijk in Utrecht gehuisveste zigeunergezinnen daar verdwenen zijn - zal volgens de heer Boogaard Leus den niet al te lang moeten wachten met het doen van een principe-uitspraak op korte termijn duidelijkte kennen moeten geven, of ze wel of niet bereid is om naar een oplossing voor het huisvestingsprobleem van de zi geuners te zoeken. Om een dergelijke uitspraak hebben de diakonieën van de Gereformeerde Kerk en de Hervormde Gemeente van Leusden in het recente verleden aangedrongen. Na een gesprek met vertegenwoordigers van die diakonieën met de commissie wel zijn, werd het contact met de VNG ge legd. Wethouder Van Woudenberg zei maandagavond van plan te zijn om een kijkje te gaan nemen in Nieuwegein waar een aantal zigeunergezinnen inmiddels is neergestreken op een spe ciaal terreintje waar container-wonin gen zijn neergezet. rvolg van de voorpagina 't Leusden binnen drie jaar een mentenhal en een nieuw ge- wf, ehuis rijker zal zijn naast het in «nJeiuw zijnde winkelcentrum. SlSPUNT HAMERS- ^>SEWEG-NOORDER- ima, .AG •ugkli JJLir het kruispunt Noorderinslag- J^sveldseweg (dat straks een be- <e schakel gaat worden tussen ^ykamp, de winkels langs de Ha- Jaldseweg en de Hamershof) kon •einig worden meegedeeld. Di- ^.r gemeentewerken, de heer Pais, 7r^3r op, dat binnen afzienbare tijd in ijeval een volledige verkeerslicht ere zal worden geplaatst Wat er met dit kruispunt gaat gebeuren T0_pekomst. daarover kon nog geen ant .woord worden gezegd iTKANTOOR pst« en Sliet algemeen konden de werk- vajieden zich wel vinden met het ge- alternatief, maar men zat toch an te hikken tegen de wat onge lukkige plaats van het warenhuis en het postkantoor. Het warenhuis is zodanig geprojekteerd, dat de achterkant naar de Noorderinslag is gericht Niet be paald een aantrekkelijke aanblik van dit deel van het hoofdwinkelcentrum. Er werd met nadruk op gewezen, dat alle aandacht besteed moet worden aan het architectonisch zo aantrekkelijk moge lijk maken van dit warenhuis, met name aan de zijde van de Noorderinslag Verschillende werkgroepleden had den liever gezien, dat postkantoor en warenhuis van plaats gewisseld wor den. Hoewel aanvankelijk werd ge zegd, dat de PTT de grond reeds had gekocht, bleek later uit de diskussie, dat dit niet het geval was Beloofd werd, dat dit aspekt van het plan nogmaals zal worden bekeken Van de zijde van het stedebouwkundig bureau Zuiderhoek werd gezegd, dat het in ieder geval de moeite van het bekijken waard is Door verwisseling van plaats wordt tevens een nogal groot bezwaar uit de weg geruimd ten aanzien van de minder goede bereikbaarheid van het post kantoor, zoals dat door verschillende leden werd ervaren Verder werd de suggestie geopperd, dat rond het ge- projekteerde warenhuis te weinig par keerplaatsen zijn geprojekteerd. Be twijfeld werd of een warenhuisconcern daar genoegen mee zal nemen. Op het toekomstige raadhuisplein zal niet kunnen worden geparkeerd. Het is BDU .9,fe riafhankelijk nieuwsblad voorde gemeente Leusden. mchijnt iedere donderdag. DAKTIE: irt Vos, Bob Braakman. daktle adres: Postbus 11, Lausdan/C. efoon (tijdens kantooruren): 033-41495. irantwoordelijk redakteur n Vos. DAKTIONELE MEDEWERKERS/MEDEWERKSTERS: vr. A. Bijl, v. Oldenbatneveltstraat 18, Achterveld, tel. 03425-2090 :hterveld); heer P. C. op den Camp, Finnmark 32, Leusden-c., tel. 033-41380 ort); vrouw T. Middelkoop, Waarden 20, leusden-c., tel. 033-43724 (af- neen); 9 heer A. C. Fieseler, Lindenlaan 34, Leusden-c., tel. 033-42553 (al- neen); vr. A. de Knijff-Mali, v. Hardenbr. v. Lockhorstlaan 30, Leusden- d, tel. 033-40273 (kunst, algemeen). LEVERING REDAKTIE-KOPIJ: pij voor de krant van dezelfde week kan uiterlijk dinsdagmiddag uur op ons kantoor worden ingeleverd. JVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: or opgave van abonnementen, advertenties, drukwerk en het en van betalingen kunt u terecht op ons kantoor izendaallaan 9, Leusden-centrum werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. SONNEMENTSGELD: t abonnementsgeld bedraagt f7,25 per kwartaal, f 14,25 per half ren f28,- per jaar. ACHTEN BEZORGING: abonnee dient u de krant voor donderdagavond 18.00 uur te aben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met re hoofdagent bezorging, (donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur): Bfoon 033-40691. geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur be ging, overdag 03420-6141, na vijf uur 03420-4679. VBESTELLEN FOTO'S meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabe llen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij jrultbetaling van f5,- per exemplaar (formaat 13 x 18 cm.) op o: 871441 Ln.v. de BDU b.v. te Bameveld met duidelijke vermei- g van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, zendaallaan 9, leusden/Centrum. geveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste b's thuis. n uitgave van de BDU-Krantencombinatie, Postbus 67, 3770 Bameveld. De bouw van de Hamershof ligt op dit moment stil. de bedoeling om dit gebied vrij te hou den van auto's TUNNEL KOMT NIET De met toch zoveel trots aankondig de fiets- en voetgangers tunnel vanaf de Smoussesteeg naar het winkelcen trum De Hamershof onder de Cen- trumweg door, komt niet Volgens de stedebouwkundige en volgens de woordvoerder van de gemeente, de hepr Pais, wordt een dergelijke tunnel als ..onesthetisch" ervaren. Inplaats van de tunnel komt een over steekplaats, waarbij het licht in eerste instantie altijd op groen zal staan voor de fiets- en voetgangers. Pas als er auto's naderen, zal het licht op rood springen. CENTRUMWEG BREDER TOCH Zoals bekend was de Centrumweg als een vrij brede weg gepland (vier baans), maar werd later meegedeeld, dat dit wat al te voorbarig was, omdat uit een nadere berekening was gebleken, dat deze weg helemaal niet zo breed hoeft te zijn. Daar is men nu deels op teruggekomen, blijkens uitspraken van de stedebouwkundige en de gemeen telijke woordvoerder, die uit lieten ko men, dat de weg toch weer wat breder zal worden De motieven, die tot dit be sluit hadden geleid, werden niet ge noemd De werkgroep ging er ook niet op in OVERSTEKEN Door het wegvallen van de tunnel onder de Centrumweg door, waren sommige leden toch wel bezorgd voor de veiligheid van de fietsers en voetgangers, die naar het hoofdwin kelcentrum willen. Van gemeentezij de werd met nadruk gesteld, dat alle mogelijke aandacht zal worden be steed aan dit probleem. De heer Pais: „Een goede en veilige oversteek wordt door de gemeente gegaran deerd.'' Over de andere oversteek- mogelijkheid ten noorden van de Smoussesteeg bleef men wat vaag. Daar is de Centrumweg veel breder (vlak bij de Noorderinslag) en de oversteek levert daar meer proble men op. De heer Pais: „Daar wordt nog over nagedacht hoe het er daar uit moet gaan zien." Vanuit de woon wijken is dit de meest rechtstreekse weg naar onder meer warenhuis en postkantoor, met tevens een door verbinding naar de bibliotheek. FIETSPAD Vanaf de Noorderinslag zal langs de westzijde van de Centrumweg een dubbel fietspad komen (berijdbaar in beide richtingen). Op vraag van ENWB- zijde, of ook voldoende aandacht zal worden geschonken aan stalling voor fietsen in het winkelcentrum, werd ge garandeerd, dat men zich daar geen zorgen over hoefde te maken. VERKEERSSTRUKTUUR LANGENBEEK Zoals bekend had de werkgroep R.O van het CML nogal wat bezwaren tegen de te smalle doorgaande weg vanaf de Noorderinslag door Langenbeek. Bo vendien wenste de werkgroep vrijlig- gende fietspadenroutes door de wijk, temeer omdat langs de doorgaande weg geen fiets- en voetpaden zouden worden aangelegd, wat ook al pro blematisch was voor de werkgroep. Uit de woorden van de stede bouwkundige medewerker bleek overduidelijk, dat er nooit sprake is geweest van het aanleggen van vrij- liggende fietsroutes door Lan genbeek. Een uitspraak, die duidelijk inging tegen de belofte, die van de zijde van de gemeente Is gedaan. Er ligt een heel fraaie filosofie ten grondslag aan de verkeersstruktuur van Langenbeek De doorgaande weg, die straks via de nieuwe wijken Bos veld, Munnikhoven en Zwanenburg weer op de Centrumweg uitkomt, wordt beslist geen drukke weg. Een weg ver gelijkbaar met de toch erg rustige Landweg in de wijk Groenhouten. De weg zal ook een aanzicht krijgen, die maant tot rustig rijden. Zo'n weg is ge schikt voor fiets- bromfiets en autover keer. Vrijliggende fietspaden hoeven niet te worden aangelegd, volgens deze door de gemeente aangehangen theorie. De fietsers kunnen verder hun weg zoeken door de wijk via de straat jes. die langs, en om de hofjes lopen en die weer vérbinding hebben met de grote fietsroute langs de Hamersveldse Wetering. Vooral het verkeer in die hofjes zal minimaal zijn. „Daar zal sprake zijn van een ware verkeersluw- te", zei stedebouwkundig medewerker Stoelinga van bureau Zuiderhoek poë tisch. De werkgroep had er toch geen vrede mee en zou graag die filosofie wat ge detailleerder op de kaart aantreffen. ,,Er wordt in Leusden vooral op voetpaden in de wijken gefietst, omdat er geen fietspaden zijn. Dat zou in deze wijk en alle nieuwe wijken voorkomen moeten worden." Zo werd van de zijde van de ENWB opgemerkt. De werkgroep be nadrukte, dat het CML een erg grote waarde hecht aan zeer goede fiets- voorzieningen in Langenbeek en alle andere nieuwe wijken. Overigens krijgt de doorgaande weg door Langenbeek geen verkeersdrem pels of andere snelheids-belemmeren de obstakels. „Doordat het fiets- en voetverkeer niet gescheiden is van het autoverkeer, zal de automobilist zeer zeker voorzichtig gaan rijden", zo luide de filosofie. BEZWAARSCHRIFT FIETSPAD EN BRUG Eigenlijk zonder enige diskussie werd in de rondvraag besloten om een bezwaarschrift in te dienen tegen het besluit van GS goedkeuring te onthou den aan de aanleg van het fietspad langs de Asschatterweg en een be zwaarschrift tegen de aanleg van de tweede brug over het Valleikanaal. De agrarische leden van de werkgroep stemden in ieder geval tegen het fiets pad. de rest bleek voor te zijn Er waren meer tegenstanders van-de tweede - brug. Er werd enige tijd gediskussieerd of 'de toehoorders ook mee mochten stemmen, temeer omdat voordien zeer nadrukkelijk in het CML is gesteld, dat toehoorders mee mogen diskussieren, maar niet mee mogen stemmen. Deze keer stemden zij mee. Zij werden lid. De bijeenkomst werd door voorzitter Ten Berg vlak voor middernacht afge sloten. RAMMELENDE STRUK- TUUR We hebben dinsdagavond met enige toenemende verbijstering geluisterd naar hetgeen in de vergadering van CML-R.O. werd gezegd over de verkeersstruktu- ren van het hoofdcentrum De Hamershof en Langenbeek. In de eerste plaats de Hamers hof. De Centrumweg, eerst aan gekondigd als vierbaansweg, toen ineens door een wonder der natuur ingekrompen tot een smal tweebaansweggetje, moet nu in eens weer een stuk breder wor den, omdat er méér auto's over heen komen, dan aanvankelijk werd verwacht. Waarop dat nu weer was gebaseerd, werd niet geheel duidelijk. Het door een groot deel van Leusden toege juichte tunneltje voor fietsers en voetgangers vanaf de Smous sesteeg onder de Centrumweg door naar de Hamershof, gaat nu weer niet door, omdat het „niet esthetisch" zou zijn Nou krijgen we eindelijk een on gelijkvloerse kruising, zoals die ons jaren geleden met veel tam tam zijn beloofd op alle gevaarlij ke punten en nou is het weer niet mooi genoeg In de ogen van de gemeente. Kunt u het ons kwalijk nemen als we zeggen, dat we niets gelo ven van deze redenering? Het komt in leder geval erg zwak, zo niet ongeloofwaardig over. Het rammelt aan alle kanten, heer Wagenaar. Datzelfde is het geval met die fraaie filosofie over de verkeers struktuur in Langenbeek. De va ker dan eens met klem beloofde vrijliggende fietsroutes schijnen er helemaal niet te komen. Daar is zelfs nooit over gepraat. Tja, en dan twijfel je toch wel een beetje, want waar praten we eigenlijk met z'n allen zo driftig over en tegen wie? De doorgaande weg door Langenbeek, die straks ook door de nieuwe wijken Bosveld, Mun- nikhove en Zwanenburg gaat lo pen om daar op de Centrumweg uitte komen, kan men vergelijken met de Landweg in Groenhouten, zo werd van de zijde van de ge meente verklaard. Een rustig landweggetje dus, waar geen en kele sprake zal zijn van veel door gaand verkeerGeen sluiproute, niets van dat alles. Wij denken, dat deze nieuwe weg het karakter van de huidige Asschatterweg gaat krijgen. Wij denken, dat deze nieuwe weg een prima noord-zuid-slulproute zal vormen voor mensen, die in het zuiden van de tweede fase wo nen, die zeker niet vla de Cen trumweg zullen gaan, waar ze verdorie zo'n rood licht voor au tomobilisten hebben neergezet om autootjes te pestenWij denken, dat de zeer fraaie filoso fie van de gemeente niet is ge toetst aan de werkelijkheid. En zo ja, waar dan en hoe? Wij denken, dat vooral de kleine kinderen vo gelvrij worden verklaard in deze wijk bij gebrek aan beschermde fietspaden. Wij verbazen ons er over, dat in dergelijke diskussies nooit over de veiligheid van de kinderen wordt gepraat. Alleen maar over automobilisten en fietsers. Wij denken, dat het tijd wordt om al die fraaie „verkeers- luwtes" te laten voor wat ze zijn (nietszeggende woorden) en een tikkeltje realistischer te gaan denken. En dan niet om van die nieuwe grote doorgaande weg een brede asfaltbaan te maken, maar in ieder geval een veilige route voor iedereen. Kortom: we denken, dat de ge meente Leusden nu eindelijk eens echt moet gaan nadenken over een moderne filosofie ten aanzien van verkeersstruktuur en verkeersveiligheid. Een filosofie, gebaseerd op de realiteit en pas send bij de „new town" ideeën van Leusden. Ouderwetse oplos singen horen niet te worden ge bruikt. BEZWAARSCHRIFTEN Het is jammer, dat ook de werk groep CML-RO niet datgene heeft gedaan, wat door de raad is ver zuimd: diskussiëren over het al dan niet aanleggen van de tweede brug over het Valleikanaal en de aanleg van een fietspad langs de Asschatterweg naar Achterveld alvorens een bezwaarschrift in te dienen. Er zou veel beter een aparte avond aan kunnen worden besteed, dan nu eventjes tussen neus en lippen door behandelen van dit geladen onderwerp in de rondvraag. Daar is, dachten wij, de rondvraag niet voor. Het wordt ook tijd, dat de werkgroep CML- RO zich gaat bezinnen over de vraag of iedereen lid kan worden (meestemmend lid) van de werk groep, of dat, zoals in het verle den het geval was, de werkgroep in aantal leden werd beperkt om de zaak werkzaam en hanteerbaar te houden. Dinsdagavond werd een toehoorder, die graag mee wilde stemmen over fietspad en tweede brug, eventjes lid ge maakt. Goed, desbetreffende man was dan wel een trouw be zoeker van de R.O.-vergaderin gen, maar toch schep je hiermee een precedent. En tenslotte blijven we van me ning, dat het fietspad langs de Asschatterweg er moet komen en we zijn het met de agrariërs eens, dat dit niet ten koste mag gaan van veel landbouwgrond. Bert Vos. (Van één onzer redakteuren) LEUSDEN - In het kader van de door het Jongerenkontakt Achterveld in gang gezette akties om te komen tot woningbouw in het Achterveldse, zullen woensdag 7 maart vertegenwoordigers van verschillende jeugd- en jongeren organisaties uit Achterveld in Utrecht een onderhoud hebben met Gedepu teerde Schapenk. Het ligt in de bedoe ling, dat de Achterveldse deputatie ver gezeld gaat worden door óf bur gemeester Rademaker óf door wet houder Wagenaar In het verleden hebben de Achter veldse jongeren meerdere malen duidelijk uiting gegeven aan hun ver ontrusting over het uitblijven van wo ningbouw in Achterveld, waardoor pas gehuwden gedwongen zijn naar elders te vertrekken, met alle -nadelige- ge volgen voor Achterveld van dien, zoals terugloop ledental verenigingen en or ganisaties, minder aanmeldingen van nieuwe leerlingen voor de scholen, weinig toekomst-perspectief voor de middenstand e.d. Gemeentelijke plannen om de ko mende jaren fiks in het Achterveldse te gaan bouwen, vonden in de ogen van het Provinciaal Bestuur weinig genade. Eerder al had een delegatie van de Achterveldse jongeren een onderhoud met wethouder Wagenaar van Leus den. Bij die gelegenheid zei hij respekt te hebben voor de wijze waarop de jon geren het probleem hadden aangepakt Toen ook gaf hij het advies de hem aangeboden brief, waarin op het belang van woningbouw in Achterveld werd gewezen, aan te bieden aan de verant woordelijke gedeputeerde van de pro vincie. Zijn idee was het ook, om bur gemeester Rademaker bij het overhan digen van die brief aan de Gedeputeer de Schapenk aanwezig te doen zijn óm zoals de wethouder destijds zei. „te ac centueren, dat de gemeente Leusden geheel achter de brief van de Stichting Jongerenkontakt Achterveld staat Met de hand schrijven en ondertekenen. Draag het codicil steeds bij u, bijvoorbeeld door de tekst op te nemen in uw zakagenda of aan de achterzijde van uw rijbewijs en stel uw familie op de hoogte. t Guiten. de. Ga^Jteiaat^, fc>OA£»utt, (jroitgmiGnuudakadj; JZ/JeZott**. JÖktoét*. UnJtlaa^J- ActtiyA-a, OueU-jcU*, mjlajuc 73e njiBltu. ajftacux mm; tadu - rtot-Ceuute**.. (jrotejadf', Mei QJXZ- LEUSDEN - Donderdag 22 februari a.s. om 20.00 uur zal er In de Openbare basisschool „De Heerd" (in de nieuwe fase) een voorlich tingsavond gehouden worden door de Vereniging tot steun aan de Nierstichting Nederland in samen werking met de EHBO:Leusden. Op deze avond kunt u informatie verwachten betreffende de behande ling van patiënten van wie de nieren onvoldoende functioneren De nieren hebben in het lichaam een reinigende werking en wanneer zij door welke re den dan ook uitgeschakeld raken, ver giftigt het lichaam snel. Vroeger was hier geen behandeling voor mogelijk. In 1943 heeft een Nederlander de kunst nier ontwikkeld en daarna steeds ver der verbeterd. Door een patient 2-3 maal per week gedurende 6 uur aan dit apparaat aan te sluiten is het mogelijk geworden de functie van zijn nieren over te nemen. Deze oplossing is ech ter verre van ideaal voor sommige pa- tienten omdat het een zware psychi sche belasting betekent zo vaak naar een dialyse kunstnier) afdeling te moeten gaan en bovendien een zeer streng dieet te moeten houden. Zij zou den veel beter af zijn met een niertrans plantatie. Hierbij wordt een nier van 'giro 388000] een overledene (bijvoorbeeld door een verkeersongeval) overgezet (getrans planteerd) in het lichaam van de patient. Hierna is een normaal leven mogelijk zonder de steeds weer terugkerende gang naar de dialyse afdeling. Helaas zijn er te weinig nieren van overledenen beschikbaar omdat hiervoor toestem ming noodzakelijk is Daarom roept de Nierstichting een ieder op een zgn. Co dicil te tekenen en bij zich te dragen De voorlichtingsavond op 22 februari is voor iedereen toegankelijk U zult een bijzonder indrukwekken de film zien over kunstnier en niertransplantatie Tevens zal een korte voordracht worden gehou den en is er ruim tijd om vragen te stellen Op 30 januari was er in ons ge bouw in Achterveld een soortgelijke avond die met groot enthousiasme begroet werd. (Van de redaktie) LEUSDEN - Het Utrechts Land- bouwgenootschap (ULG) houdt vanavond (donderdag) een bijeen komst in De Til, aanvang 20 uur. Spreker is de heer Zijp, die het onder meer zal hebben over belas tingrecht.

Leusder Krant | 1979 | | pagina 3