iP PATER W. BLEEKER TREEDT AF ALS DIRECTEUR INTERNAAT DON BOSCO .Problematiek in de gebieden werd me te machtig" HOOP OP POSITIEF SUBSIDIEBELEID carnavalsprins Pier creeg een wurm pie Programma van de NBP Lezing Geref. Bond 'OOR DE KINDEREN: .Maskerboerenkoolkarnaval- networst" bij Blijhof oON jwe m Leusder Krant - interview DONDERDAG 15 FEBRUAR11979 de verantwoordelijkheid ten opzichte van hun begeleidingstaak. Deze is daardoor veel meer de moeite waard geworden. De aanpassing van de accommoda tie is ook in acht jaar met sprongen vooruit gegaan. Acht jaar geleden had den we geen enkel kamertje voor de jongens Toen waren er alleen slaap zalen voor zo'n vijfentwintig tot dertig jongens. Nu zijn er honderd kamers. De jongens hebben hun eigen privacy. Al leen de jongsten hebben nog cham- brettes, maar voor hen is al een aan vraag tot verbouw van enige lokalen tot kamertjes ingediend bij de gemeente. Ook dat zijn hele ontwikkelingen. Veel oudleerlingen komen regelma tig even bij ons langs. We krijgen aan kondigingen als ze trouwen of het eerste kind krijgen. Dat is prettig. Dik wijls maak je met die jongens van alles mee. Het is ook leuk, dat ze nog aan jou denken. WEINIG VERLOOP IN PERSONEEL Wat het personeel betreft, dat is ook héél positief: er is betrekkelijk weinig verloop De mensen blijven lang hier. Bij veel internaten gaat men na twee, drie jaar weer weg Wat ook meer spreekt dan vroeger is dat we meer een steun zijn geworden voor de ouders bij de opvoedingspro blematiek. Het gezin hoort bij elkaar: je moet het gezamenlijk doen Het idee. dat mensen hebben: als ik mijn zoon op het internaat doe, ben ik hem kwijt, is niet juist. Wij zorgen juist dat de relatie met de ouders niet vastloopt. Elke veer tien dagen gaat het kind naar huis. Het moet alleen op adem komen. De ouders vaak ook Bij dit alles wil ik tenslotte noemen de grote inzet en werklust van de heren Cloosterman en Mars, die voor mij een grote steun zijn geweest" NIEUWE WEG Pater Bleeker blijft voorlopig in Leusden wonen. In de communauteit der Salesianen van „Don Bosco". Over enige tijd hoopt hij de dingen op een rijtje te kunnen zetten om een nieuwe weg in te slaan wat zijn werk zaamheden betreft. Wij wensen hem een goede gezondheid toe. Anco Mali. momenteel opnieuw bekeken. Ons streven is er op gericht, dat we in de toekomst wél binnen de wetten vallen" ,,Hoe kunt u als internaat aan de nieuwe normen gaan beantwoorden?" „Je moet duidelijk maken, dat je op het gebied van de welzijnszorg de jeugd iets biedt, dat er nagenoeg niet is. Dat je voorziet in een behoefte, en dat er als jouw voorziening wegvalt, voor de jeugd een vacuüm ontstaat. Als zodanig hebben wij ons met 18 andere Rooms Katholieke internaten verenigd in de „Stichting Schoolin ternaten Nederland". Deze Stichting heeft een eerste rapport uitgebracht, „Schoolinternaat en Jeugdwelzijn". Als beschrijvende definitie van het school internaat komt daar in voor: „Het schoolinternaat heeft een eigen plaats gekregen in de intramurale jeugdwel- zijnszorg Door de aard van het werk (internaat, opvoedingssituatie, jeugdi gen) is er uiteraard overkomst met an dere instellingen zoals internaten voor kinderbescherming of bijzonder jeugdwerk. Voor een juist inzicht in de eigenheid moet men echter niet alleen de doelstellingsformules vergelijken, maar de instellingen in hun totale com plexiteit: historische groei, feitelijke be volking, plaatsingsmotieven, milieu van herkomst, werkaccenten, enzovoorts De schoolinternaten aangesloten bij de SSN, werken overeenkomstig de volgende, door hen omschreven, doelstelling - Het schoolinternaat stelt zich tot taak om: - insamenwerking met de oudere en/ of voor de opvoeding verantwoordelijke instanties - met een team van opvoeders - jeugdigen individueel en in groepsverband - aangepaste begeleiding te geven - bij hun persoonlijkheidsontplooiing en - in samenhang daarmee - - bij de vervulling van hun schoolopd racht Het wil een leef- en leergemeen- schap zijn voor die jongens en meisjes, die daaraan behoefte hebben, en er op grond van aanleg en karakter in pas sen". GEWONE PEDAGOGI SCHE MIDDELEN „Wat brengt u daarbij specifiek voor ,,Don Bosco" naar voren?" „Het karakter van dit soort internaat is, dat we kinderen proberen op te van gen met gewone pedagogische mid delen.. Ze leren voor zichzelf zorgen, voor hun kamertje, voor hun kleren, hun huiswerk Ze moeten redelijk kunnen omgaan met volwassenen en leeftijds genoten Een aantal kinderen hebben daar problemen mee, omdat ze in een situatie verzeild geraakt zijn waardoor ze er niet meer tegen op kunnen. Er is ziekte in het gezin; ze krijgen te weinig aaodacht of ze voelen zich daardoor bedreigd. De ouders hebben verkeerde schooleisen aan de kinderen gesteld. Een of beide ouders zijn overleden De ouders zijn hertrouwd Het kind blijkt niet meer in de gezinssituatie te pas sen, of aksepteert deze zélf niet. Heel wat kinderen raken ook in moeilijkhe den door de echtscheiding van hun ouders. Dan moeten ze uit dat bepaalde spanningsveld kunnen komen, en bij volwassenen terecht kunnen, die tijd voor hen hebben, en hen belangrijk vin den Op een gegeven moment moet een kind toch vrij en blij kunnen leven. Dan blijft de mogelijkheid bewaard om een jongere met de normale pedagogi sche middelen door een lastige periode heen te helpen zonder uitdrukkelijk beroep op bijzonder specialistische hulp. Een stuk problematiek was ook, de voortdurende zorg dat de accommoda tie aangepast blijft De kamers voor de jongens moeten aardig zijn Ook dat moetje met eigen middelen in orde ma ken". Tot 1 augustus nemen de heren Cloosterman (financieel-economisch) en Mars (pedagogisch) de funktie van pater Bleeker samen waar. Op 1 augustus zal een definitieve oplossing gevonden moeten zijn „Iedereen zet er gezamenlijk de schouders onder: in zo'n situatie blijkt er een enorme ver bondenheid van de mensen met „Don Bosco" te zijn", constateert pater Bleeker verheugd. RUIM ACHT JAAR DIRECTEUR INTERNAAT Vanaf 1970 was pater Bleeker direc teur van het internaat. Ruim acht jaar. Een dergelijke functie gaat je niet in de koude kleren zitten. Pater Bleeker ziet er wat moe en mager uit. In 1974 had hij het directeurschap van de com munauteit der Salesianen al afgesloten. ORGANISATIE STRUKTUUR GAAT ONDER DE LOEP „Zo'n gelegenheidzegt hij, „grijp je aan om je hele organisatiestruktuur on der de loep te nemen. Dat moet in de komende maanden gebeuren Dat werk zal tot stand worden gebracht in sa menwerking van de twee directieleden, het personeel en een vertegenwoordi ger uit het bestuur. Zo'n stormachtige ontwikkeling van de laatste jaren Ook om de jeugd te blijven aanvoelen. Als ik twintig jaar jonger was zou dat allemaal wel gaan. En bovendien, vroeger werkten hier al leen Salesianen. Die verdienden juist wat ze nodig hadden Maar nu bestaat ons personeel ook uit vele niet Salesia nen, en dat speelt een grote financiële rol". „Welke zaken op „Don Bosco ziet u aJs de positieve in de afgelopen acht jaar?" „Wat we klaar gespeeld hebben, is dat we de begeleiding van de jongens beter hebben kunnen struktureren. We zijn van grotere groepen naar kleine overgeschakeld, wat de jongens ten goede komt. Maar u begrijpt, dat zijn hele operaties GROEPSLEIDERS ZELFSTANDIGER De taak van de groepsleiders is veel zelfstandiger en volwaardiger gewor den Die mensen dragen op hun plaats LEUSDEN - Met Ingang van 1 maart legt pater W. Bleeker zijn taak als direkteur van het Internaat van „Don Bosco" neer. Voor buiten staanders misschien wat plotseling en zo midden In het schooljaar. Voor insiders sinds november vorig jaar niet onverwacht meer. „De reden Is", zegt pater Bleeker, „dat het leiding geven aan een Insti tuut met al zijn zorgen me te veel werd. Alle problematiek in de ver schillende gebieden werd me te machtig. Als direkteur kun je dan niet goed meer funktioneren en dat brengt je eigen gezondheid in gevaar en daardoor ook het welzijn van het instituut. Je weegt de verschillende elementen tegen elkaar af en dan moet je een beslissing nemen". „Waren er ernstige zorgen, die u speciaal als onoplosbaar zag?" „Het zou, om u iets te noemen, een enorme verlichting zijn, als we finan cieel wat ruimer zaten Het is zo'n last om de eindjes aan elkaar te knopen Met hulp van de congregatie lukt het. Maar het blijft héél moeilijk We hopen op een positief subsi diebeleid van de overheid. Er zijn ver schillende aspekten besproken met de staatsecretarissen Maar binnen de huidige kaders van de subsidie voor het welzijnswerk voor de jeugd vallen de schoolinternaten niet. De hele wetge ving voor het jeugdwelzijnswerk wordt Pater W. Bleeker. LEUSDEN - Voor de komende maand heeft de Nederlandse Bond voor Plattelandsvrouwen weer enkele aktiviteiten op haar programma staan. Woensdag 21 februari. Muziekavond Ontdekkingsreis in woord en muziek door renaissance en barok. Uitgevoerd door de heren P Verwijmeren (dwars fluit) en R Gooihuis (clavecimbel). Als uitzondering wordt deze avond in de Til georganiseerd. Woensdag 28 februari. De Vrouwen raad organiseert deze ochtend in de boerderij „Groot Krakhorst" een lezing Mevrouw Bouvy-Verbeeten, jeugdarts, zal spreken over het onderwerp „een kind is geen volwassene". Dinsdag 6 maart. Bij goed weer wordt er deze middag gefietst 20 km.) Ver trek 13.30 uur van de parkeerplaats te genover de Marcuskerk. LÉÜSDEN - Op donderdag 22 fe bruari a s. hoopt ds W Vroegindewey uit Eemnes-Binnen voor de afd. Geref. Bond te Leusden, in het Jeugdgebouw aan de Ooievaarshorsterweg een le zing te houden over: Tweeërlei schul denaars, tweeërlei vergeving Aanvang 8 uur. ledereen is hartelijk welkom. LEUSDEN/CENTRUM - Zelfs In (anarchistische kringen is de alge- ene belangstelling voor Koning Inter een duidelijk afnemende zaak iworden. Het volk zocht het wat la- >r - de nivellering zette door - de ins Carnaval krijgt meer en meer aandacht. De grote activiteit van prinsen is daarvan ook een oor- ak en In het van dorp naar stad l groeiende Leusden is de zelf werkzaamheid (overigens ook een gemeentelijk stokpaardje) van prins Pier niet onopgemerkt gebleven. Onze prins heeft zondagmiddag zelf voor een toekomstige opvolger ge zorgd en presenteerde in de boerde rij Groot Krakhorst de enige echte jeugdprins Wurmpie (In de kaarten bak van de Leusdense burgerlijke LEUSDEN - Blijhof maakt er dit jaar sn dolle boel van, zaterdag 24 februari ganiseert zij een Vlaskerboerenkoolkarnavalmet- orst". Iedereen mag komen om een lotsgek, leuk masker te maken van sn papieren zak. Bedenk alvast maar oe hij worden moet, een poes. een (own, een dier of een bloem, allemaal mogelijk! Om 10.00 uur begint het feest, als iedereen zijn masker af heeft wordt er een optocht gehouden door de tuin, als het weer dat toelaat tenminste Ondertussen wordt de boerenkool klaargemaakt, die met een lekker stuk worst best zal smaken na 't hossen. Deze boerenkoolmaaltijd is alleen be stemd voor die kinderen die een kaartje stand te vinden onder de naam van Perry Wendel). Lange Pier instal leerde tevens Maarten Verhoeven (1e adjudant,) Erik Smaal (2e adju dant), Robbert-Jan en Martijn Her der, Jelle Hofland, Ronnie en Ferry Houtveen, Ferry Hoksbergen, Frank Smal, Mark Steman en Harro Verhoe ven als Jeugdraad van Elf. Op carna- valsgebied kan in Leusden nu niets meer verkeerd gaan. WEDSTRIJD In overleg met zijn Wurmpie heeft Pier het behaagd om een knotsgekke wedstrijd uit te schrijven. „Wie maakt de mooiste of origineelste pop (van hout. stof. plastic, ijzer, papier of wat dan ook) of tekening, die betrekking heeft op prins Pier, op de Raad van Elf 1,50 voor leden, 2,50 niet leden, afgehaald hebben bij Elly v d. Pijll, Krakhorst 5 of Truus de Kluijver, Kor noelje 30 of Gisela Cohen, Calabrië 27. Uitsluitend op maandag 19 en dins dag 20 februari van 4 tot 5 uur Na die datum is het absoluut niet meer moge lijk om een kaartje af te halen.' Je moet toch ruim van te voren weten op hoeveel etertjes je moet rekenen, niet waar De kinderen moeten het kaartje die zaterdag meenemen. Om 12.30 uur is het afgelopen en kunnen ze met een volle maag en een leuk masker naar huis De kinderen die niet blijven eten betalen gewoon 1of 1.50 en kun nen om 12.00 uur afgehaald worden. Veel plezier!! Prins Pier met een voorbeeld van een carnavalspop voor de knotsgekke wedstrijd. of gewoon maar op carnaval?" Met de resultaten van deze wedstrijd wordt tij dens het Kindercarnaval - iedereen is dan gecostumeerd - op 24 februari.de Til" versierd. De leukste poppen en/of tekeningen krijgen t.z.t een speciale bestemming en aan alle winnaars wordt een echte (carnavalsechte wordt hier bedoeld) gouden klomp uitgereikt De poppen en tekeningen moeten - voor zien van naam, adres en leeftijd van de maker - op vrijdag 23 februari tussen 16 00 en 19.00 uur worden ingeleverd op een van de volgende adrpssen Willem Hofland. Ereprijshof 27, Leus den-C. Frans Vlugt. Parelduiker 4, Leusden-C Bert Steman. Beverhoeve 13, Leus den-C. Piet v d. Veer, Burg. de Beaufortweg 22, Leusden-C Rob v. d Werve, Gironde 15, Leus den-C. Kees Herder, Kon. Julianalaan 55, Leusden-Z Op deze adressen kunnen vanaf de volgende week ook de entreekaarten a 1.50 (voor kinderen van Gouden Klompleden gratis op vertoon van de lidmaatschapskaart) worden afge haald

Leusder Krant | 1979 | | pagina 7