Amersfoort is tegen, voordelen voor Leusden 9 Polak: jarenlang deel van het gezicht van Leusden IN OORLOGSJAREN ONDERGEDOKEN OP HET GEMEENTEHUIS VAN UTRECHTSE WATERLEIDINGBEDRIJVEN "SCHEID NA RUIM 30 JAAR GEMEENTE-DIENST isder Krant - plaatselijk nieuws in de redaktie) USDEN - De gemeente Leusden I geen bezwaar tegen een ver- de concentratie van waterlei- todrijven in de provincie ïht Dat blijkt uit het pré-advies Gedeputeerde Staten van :ht aan de provinciale commis- •nergie en Drinkwater over het ^erleldingplan Provincie :ht". In dit plan wordt door het Inclaal bestuur voorgesteld om aterleidingbedrijven - overeen- stig hoofdstuk lil van de Water- rigwet - Midden Nederland, rsfoort (waaronder Bunschoten eusden), Doorn, Rhenen en IJs- teln, samen te voegen onder de n „Waterleidingbedrijf Midden- srland". Het Waterleidingbedrijf ersfoort" (bij monde van het eentebestuur van Amersfoort) t tegen dit voornemen bezwaar letekend bij GS. Voor Leusden rt een dergelijke fusie eerder dan nadelen op. 3')lgens een Amersfoorts rapport zou Ml, dat de prijs van één m3 drink- t, geleverd door Amersfoort, een tje lager ligt dan water, geleverd het waterleidingbedrijf Midden- 9fland. Amersfoort is van mening, S concentrate van de waterleiding- ijven alleen maar prijsverhogend werken. Gedeputeerde Staten Ijven in hun pré-advies, dat het verschil van een kwartje in de prak tijk echter veel minder is en in de toe komst geheel zal verdwijnen. Het pro vinciaal bestuur schrijft: ..Bij het poneren van deze stelling heeft echter de Amersfoortse commis sie. die het rapport heeft opgesteld, voorbij gezien aan het feit, dat bij de vermelde en aan de afnemers in Amersfoort in rekening gebrachte tarie ven de exploitatie jaarlijks tekorten op levert, die men verwacht met jaarlijkse tariefverhogingen pas in 1980 in te lo pen. Vergelijking van de ontwikkeling van de tarieven van het Amersfoortse be drijf en die van het Waterleidingbedrijf Midden-Nederland wijst uit, dat - afge zien van de tariefverhoging per 1 ja nuari 1979 - het Waterleidingbedrijf Midden-Nederland voor het laatst op 1 januari 1976 het algemene tarief heeft verhoogd, terwijl de gemeente Amers foort ieder jaar tariefverhoging toepast. Een prijsverschil van 25 cent per m3 is dus né 1976 niet meer voor gekomen en is in 1979 teruggebracht - weliswaar nog steeds in het voor deel van Amersfoort - tot een ver schil van 13 cent per m3. Maar het waterbedrijf van Amersfoort kent geen kostendekkende exploitatie en om de prijs van het water te kunnen vergelijken met die van het Waterlei dingbedrijf Midden-Nederland, dat niet met tekorten werkt, moet de waterprljs van Amersfoort nog ver hoogd worden met het door de ge meente bij te passen tekort ter grootte van 2 cent per m3. Daarbij komt, dat het vastrechtbe drag in Amersfoort na de laatste ta riefverhoging ligt bóven dat van het Waterleidingbedrijf Midden-Nederland. Uitgaande van een gemiddeld gezins- verbruik per jaar van 132 m3 komt dit neer op een verhoging van de prijs per m3 met ruim één cent. De konklusie van het voorgaande is, dat de verschillen tussen de tarieven in Amersfoort en van het Waterleiding bedrijf Midden-Nederland aanzienlijk minder groot zijn dan gesuggereerd en dat de verschillen in plaats van groter juist steeds kleiner zijn geworden se dert 1976. LEUSDEN In Bunschoten en Leusden, welke gemeenten door het waterbedrijf van Amersfoort worden bediend, liggen de uiteindelijke waterprijzen zelfs ruim boven de prijs van het Waterlei dingbedrijf Midden-Nederland. In Bunschoten en Leusden wordt zo wel van de verbruikers als van de gemeentebesturen een extra bijdra ge geheven door het gemeentelijke waterbedrijf van Amersfoort. Voor de inwoners van Bunschoten komt dit per saldo neer op een waterprljs, die 17 cent hoger is dan in Amers foort, en voor de inwoners van Leus den zelfs op een 19 cent hogere wa terprljs. Bij kostendekkende exploitatie en onder verrekening van het hogere vastrecht in de prijs van m3 zou dus in 1979, aan de verbruikers in Amersfoort 63 cent per m3 in reke ning worden gebracht en aan de af nemers in Bunschoten en Leusden resp. 78 en 80 cent. Hier tegenover staat het tarief van 73 cent per m3 van het Waterleidingbedrijf Midden-Nederland Gezien het voor gaande is het dan ook begrijpelijk, dat van de kant van de gemeenten Bun schoten en Leusden geen negatieve geluiden zijn gehoord over een mogelij ke overgang naar het verzorgingsge bied van het Waterleidingbedrijf Mid den-Nederland Aldus het provinciaal bestuur in het pré-advies aan de com missie. Een nadeeel verbonden aan de op richting van één waterleidingbedrijf in Midden-Nederland acht het gemeente bestuur van Amersfoort de omstandig heid, dat een dergelijk bedrijf de ver bruiker minder rechtstreekse toegan kelijkheid biedt tot bestuurders en di- rektie in geval van klachten, wensen en dergelijke dan een door de gemeente lijke overheid bestuurd waterleiding bedrijf. Gedeputeerde Staten: „Wij kunnen niet zonder meer de bewering onder schrijven dat de bestuursvorm van de gemeenschappelijk regeling leidt tot een feitelijk gemis aan openbaarheid van een demokratische kontrole op de besluitvorming, omdat dit in sterke mate afhangt van aard en inhoud van be doelde regelingen Afgezien van hetgeen wij terzake in het voorgaande daaromtrent hebben opgemerkt als ook in het waterleiding- plan zelf. stellen wij thans vast. dat dit „nadeel" uiteraard niet geldt voor de inwoners van Bunschoten en Leusden. Een opmerking van gelijke strekking past, waar de gemeente Amersfoort stelt, dat de beslissingsbevoegdheid zo dicht mogelijk bij de burger dient te lig gen Weliswaar bestaan met de ge meenten Bunschoten en Leusden gemeenschappelijke regelingen, maar deze dragen meer het karakter van leveringsovereenkomsten, waarbij alle risico's voor Bunscho ten en Leusden komen." De indieners van de bezwaarschrif ten. waaronder de gemeente Amers foort, zijn van mening, dat onderlinge samenwerking veel beter zou zijn. Alle bezwaarden spreken zich uit tegen concentratie. Gedeputeerde Staten zeggen hier over in het pré-advies: „Het is een illusie te menen, dat door onderlinge samenwerking de voordelen van schaalvergroting zoals in het voor gaande niet-uitputtend zijn opgesomd, ook volledig bereikt zullen worden. Een veelheid van afspraken, regelingen en dergelijke zullen daan/oor noodzakelijk zijn, wat leidt tot een onoverzichtelijk en .onsamenhangend geheel. Het feit, dat in incidentele gevallen goede resultaten worden geboekt dankzij enige vorm van samenwerking, staat op geen enkele wijze borg voor het ontstaan van dergelijke resultaten, wanneer het gaat om gekompliceerde zaken als het voeren van het meest flexibele waterverdelingsbeleid. Het gaat naar ons oordeel niet alleen om het bereiken van een technisch en bedrijfsekonomisch efficiënte bedrijfs voering. maar juist en vooral om het waarborgen in de toekomst van de openbare drinkwatervoorziening in de provincie Utrecht als geheel Doelmatig beheer van het schaarse grondwater, het voorbereiden en uit voeren van maatregelen ter voorko ming en bestrijding van verontreiniging van het grondwater en het eventuele gebruik van oppervlaktewater als grondstof voor de produktie van drink water zijn de onderwerpen, die de ko mende jaren in toenemende mate aan dacht zullen vragen. Wij zijn van mening, dat één groot, vertikaal geïntegreerd bedrijf dergelijke aangelegenheden in onze provincie optimaal kan behartigen." Aldus het provinciaal bestuur. Een mening, die wordt gedeeld door de Raad voor de Drinkwater voorziening. Deze Raad is van me ning, dat In de nabije toekomst een bedrijfsgrootte van tenminste 100.000 aansluitingen noodzakelijk zal zijn. BURGEMEESTERS Tijdens de ruim dertig jaar dat de heer Polak in dienst was van de gemeente Leusden maakte hij tal van bur gemeester mee Hij begon onder burgemeester De Beaufort, om daarna achtereenvolgens te werken onder de burgemeesters Kwint, De Roo van Alderwerelt, Bui- ning, Schneiders, Van der Post en Ra demaker. Polak: „Al ben ikzelf dan pas in 1923 geboren en kwam ik pas eind '45 officieel in Leusden in dienst, toch kan ik zeggen alle burgemeesters van Leusden sinds 1913 meegemaakt te hebben." Eén van die vroegere burgemees ters, de heer Schneiders, was maandag op de afscheidsreceptie present Aan wezig daarbij voorts mevrouw Buining, mevrouw Van der Post en een dochter van burgemeester De Roo van Alder werelt. Trouwens, een veelheid aan recep- tiegangers was er: vertegenwoordigers van verschillende verenigingen en or ganisaties. afgevaardigdén van ge meentelijke diensten, vertegenwoordi gers van de Rijkspolitie ook. Geschen ken ook waren er voor de man die sinds hij als Jo Goorts in het Leusdense ver bleef zijn voornaam Sam in die van Jo veranderde. Geschenken zoals hen- gelsportbenodigheden, boeken en fraaie planten en bloemstukjes. OVERTROFFEN Jo Polak. De geweldige belang stelling voor zijn persoontje, de veelheid aan vriendelijke en lovende woorden, ze deden hem tijdens zijn dankwoord zeggen: „Ik had wel op iets gerekend, maar dat het allemaal zo zou uitpakken, nee, dat had ik niet verwacht. Het heeft al mijn verwach tingen verre overtroffen." DONDERDAG 15 FEBRUAR11979 ONDERDUIKEN dammers van Joodse afkomst had ik me moeten melden voor werk in Duits land Conform die verplichting, had ik me voor. wat dan zo fraai Arbeitseinsatz werd genoemd, gemeld. Alle paperas sen en andere benodigheden waren me al ter hand gesteld. In plaats dat ik ech ter naar de Hollandse Schouwburg ging, waar op deportatie moest worden gewacht, ging ik via bemiddeling van familie van de heer Brouwer in de Jor- daan, naar Leusden. smeester Rademaker bedankt het echtpaar Polak Jan Kuijpers overhandigt de enveloppe met inhoud namens de raad De heer Polak bedankt ledereen voor de geschenken en de enorme belang stelling. Hij had dat niet verwacht. én onzer redakteuren) SDEN - Burgemeester Rade- noemde hem tijdens ffe lag in de raadszaal van het intehuis gehouden af- "Tsreceptie „een civil servant", an, die steeds de gemeente op meldlge manier had gediend, ""antesecretaris Brouwer sprak en „all-rounder", iemand, die \in de hoed en de rand en al wat in moet zitten, oud-voorzitter ooi van de stichting Leusden naakte gewag van zakelijke in- sn, terwijl raadsnestor irs hem karakteriseerde als jbaak voor leder raadslid en le hem vervolgens „een heel ndlg, heel vriendelijk en heel >zaam ambtenaar", nan die met al die lovende uit- »n terecht de hoogte in werd i: de heer S. Polak, die die officieel uit gemeentedienst ia (burgemeester Rademaker et voor zijn toespraak exact ikend) welgeteld 33 jaar en 5 len actief te zijn geweest. Thuis, in zijn woning aan Gersteland, had de heer Polak een paar dagen te voren doen weten, dat gezondheids redenen ten grondslag liggen aan zijn vroegtijdige pensionering De heer Po lak „In het verleden heb ik al eens een duidelijk teken gehad, dat ik het wat kalmer aan moest gaan doenMaanden en maanden ben ik toen uit de running geweest. Ik wilde niet, dat me iets der- gëlijks'nog" eens zou overkomen Van daar dat eerder weggaan Eind 1945 kwam de in 1923 geboren Polak als zogenaamde vierde amb tenaar (een rang in die dagen) in dienst van de gemeente, om die gemeente tot aan de dag van maandag trouw te blij ven. Burgemeester Rademaker sprak tijdens de door tallozen bezochte af scheidsreceptie van het lot dat de heer Polak destijds naar Leusden had ge voerd. Polak daar zelf over: „Dat was in 1942. toen ik, dankzij bemiddeling van de huidige gemeentesecretans, de heer Brouwer, in Leusden kon onder duiken. Net als alle andere Amster- Oktober 1942 was het toen. Hij vervolgt met: „Op het station van Amersfoort zou ik die avond worden af gehaald door een man in een regenjas, met een krant en een zaklantaarn in zijn hand Aan hem zou ik de weg naar Oud- Leusden moeten vragen Die man in die regenjas was de heer Brouwer. Bang, dat ik gevolgd zou zijn, voerde hij me kris-kras door Amersfoort naar de Lan- gestraat. Daar was in die dagen de so ciëteit Concordia Een paar weken heb ik daar ondergedoken gezeten Ik bleef daar tot het moment waarop de wedu we Kraaikamp, de vrouw van de vroegere veldwachter van Leusden, zich bereid verklaarde mij in haar huis te willen opnemen. Ze bewoonde de veldwachterswoning, die deel uit maakte van het oude Leusdense ge meentehuis. Als slaapkamer kreeg ik de ruimte boven de burgemeesters kamer Ook overdag verbleef ik daar heel veel. Niemand mocht immers we ten dat ik daar verblijf hield Alleen 's avonds kwam ik naar buiten om een luchtje te scheppen." De onderduikperiode benutte de heer Polak voor het tikken van illegale bro chures en het stencillen ervan. „Ik maakte daarbij gebruik van de schrijf machine en het stencilapparaat van de gemeente." GOORTS Later zou de ondergedoken Polak onder de naam Jo Goorts deel uit gaan maken van het secretarie-personeel. Polak daarover: „Inmiddels had ik de beschikking gekregen over goede per soonsbewijzen en andere papieren, stuk voor stuk op naam van ene Jo Goorts. Na Dolle Dinsdag was het, dat ik normaal werkzaamheden op het ge meentehuis ging verricfttén. Betrokken ject, was de heer Polak daadwerkelijk betrokken. Hij vertelt, hoe hij bestem mingsplannen verdedigde bij de Raad van State, hoe hij mede bemoeienis had met de zogenaamde Knelpunten nota van de SOS-gemeenten en hoe hij als loco-secretaris een veelheid aan raads- en commissie-vergaderingen notuleerde. Over zijn inzet voor de raad kwam afgelopen maandag met name de nes tor van de raad, de heer Kuypers, te spreken. Hij zette uiteen, hoe de raadsleden de jaren door nimmer een vergeefs beroep op de heer Polak had den gedaan Hij wees op de vele nieuwe en oude raadsleden die ter re ceptie waren gekomen Oud-raadsle den zoals een mr Den Tex, een Van de Lagemaat, een Van Zandbrink, een Van Maanen en een Van Dijk. LEUSDEN 1200 Oud-voorzitter Van Gooi van de Stichting Leusden 1200 ging met name in op de inzet die de heer Polak als secretaris van die stichting aan de dag legde De heer Polak over die eeuwfeestviering: „Dat Leusden 1200 is een heel mooie afsluiting van mijn gemeentelijke loopbaan geweest." Ook aan de periode waarin hij de represen tatie en voorlichting verzorgde denkt hij met plezier terug Buitenlandse ge meentebesturen vergezelde hij, die in het Leusdense kwamen kijken naar de verkeersdrempels en nagenoeg auto vrije woonwijken, huisvrouwen commissies leidde hij rond in de huizen in het plan Rozendaal. De heer Polak: „Ik heb een drukke, maar fijne en boeiende tijd bij de ge meente gehad. Boeiend vooral omdat je er als ambtenaar van een aanvanke lijk maar onbeduidende plattelands gemeente met duizendenéén dingen in aanraking kwam: je had bemoeienis met begrotingen, maar ook met be stemmingsplannen en wat al niet meer." wals ik onder meer bij het werk voor de naar Leusden uitgeweken evacués. In die tijd begaf ik me ook gewoon op straat, haalde ik zelfs onderduikers af bij het Amersfoortse station." Een kleine ploeg vormde toen het ambtenarenkorps Polak „Er werkte een man of vier plus een volontair. De heer De Beaufort was burgemeester, de heer Buining secretaris, de heer Brouwer eerste ambtenaar Om aan extra bonkaarten te komen zonder daarvoor overvallen op distributiekan toren nodig te hebben, was het bevol kingsaantal van Leusden op papier flink opgeschroefd Na de oorlog heeft dat nog het nodige werk met zich gebracht, want toen moesten alle falsificaties verwijderd worden." In het huis van de weduwe Kraai kamp verbleef een zuster van mevrouw Kraaikamp. Die zuster werd in 1949 de echtgenote van de heer Polak „Met kerst '45 hadden we ons verloofd." REPRESENTATIE In de afgelopen ruim dertig jaar was de heer Polak onder meer chef van de afdeling Algemene Zaken, plaatsver vangend gemeente-secretaris, zo'n 27 jaar ambtenaar van de burgerlijke stand en was hij, sinds maart 1972. belast met voorlichting en representatie, waarbij het accent de laatste jaren vooral op die representatie lag Polak was, zo liet burgemeester Rademaker tijdens de receptie weten, vele jaren lang een deel van het gezicht van de gemeente Leus den. Polak over het ambtenaar van de burgelijke stand-zijn: „Ik heb wel brui den en bruidegoms gehad, waarvan ik destijds ook de geboorte-aangifte had gehad. Eén keer heb ik als man van de burgerlijke stand de voorpagina van De Telegraaf gehaald, omdat ik, omdat niet aan alle voorschriften was voldaan, had geweigerd een huwelijk te sluiten." Bij heel veel wat zich in de afgelopen decennia op gemeentelijk terrein in Leusden voltrok, de samenvoeging Leusden-Stoutenburg, de eerste aan zetten tot het groter groeien, de pre sentatie van de plannen voor de eerste fase, inclusief het Eurowoningen-pro Gemeente-secretaris Brouwer tijdens zijn toespraak

Leusder Krant | 1979 | | pagina 9