Diakonaal Bureau in Leusden helpt Bovenlandse Indianen van Suriname NA ONDERWIJSKRACHTEN NU LANDBOUWKUNDIGE VERBETERING BRENGE IN VOEDSELSITUATIE LANDBOUWKUNDIGE ERICA ZWART UITGEZONDEN HELPENDE HAND NACHT VAN NET. HART Leusder Krant - kerk en wereld DONDERDAG 22 FEBRUAR11979 NAGENOEG GEHEEL GEÏSOLEERD AMERSFOORT - Sinds Colum bus' historische vergissing - niet Indië immers maar in Amerika zette hij zo n vijf eeuwen terug voet aan wal - gaan ze onder de naam Indianen door het leven. Door het leven althans, voor zo ver ze de eeuwenlange overheer sing door de blanken hebben overleefd. Want, mag het aantal Indianen dat het Amerikaanse continent bevolkte voor de komst van de Europeanen dan onbe kend zijn - schattingen daarover lopen zeer uiteen - vast staat wel, dat de teruggang groot is ge weest: talloze Indianen werden vermoord of stierven aan uit heemse ziekten. In wat eens hun eigen land was, werden ze terug gedrongen tot in de verste hoe ken. Letterlijk in een minderheids positie werden ze gedrongen in landen als de VS, Canada, Ar gentinië en Brazilië, waar ze n slechts te vinden zijn in achter gebieden. In Noord-Amerika w blijven ze in reservaten of in armste wijken van steden en di pen. In het Amazonegebied v Brazilië en andere Latijns-Ame kaanse landen vormen de Ind nen niet alleen een achtergest de, maar ook een vervolgde mi derheid. Indianen. Zijzelf en hun cultu liepen de afgelopen eeuwen hi de klappen op. Met respect voor de zo eig identiteit van de Indiaan trac ondermeer het Algemeen Diah naai Bureau van de Gereformei de Kerken in Nederland een dl van de in de Surinaamse bl nelanden verblijvende Bove landse-lndianen een helpen hand te bieden. In dat kader hei de uitzending van de Amersfoq se landbouwkundige Erica Zw| plaats, nadat eerder al medisc deskundigen en onderwijs rachten naar Suriname uitgezonden. AMERSFOORT - Op het allerlaat ste moment nog is een werel dontvanger gekocht, een ra diotoestel, waarmee de nodige zen ders uit de ether te pikken zijn. Eer der al was een deel van de eigen grammofoonplatencollectie op de band overgespeeld. Erica Zwart: „Cassettebandjes zijn, als je, zoals ik, het oerwoud in gaat, nu eenmaal wat makkelijker mee te nemen dan een stapel elpees. Bovendien: baga ge heb ik al genoeg, want ook het nodige huisraad gaat mee: wat meu bels betreft zijn dat voornamelijk in klapbare dingen". Het oerwoud in Erica Zwart uit de Amersfoortse Bekensteinselaan en net afgestudeerd aan de Landbouw Hoge school van Wageningen gaat namelijk als landbouwkundig ingenieur haar kennis ten dienst stellen van in de nau welijks toegankelijke oerbossen van zuidelijk-Sunname verblijvende India nen. Erica Zwart ,.Los van alle andere problemen waarvoor de Indianen zich daar gesteld weten, is er ook nog het probleem van de voedselbronnen. Sterk afhankelijk zijn ze van de land bouw De grond waarop die landbouw plaats heeft, is echter tamelijk onge schikt. Daar komt nog bij, dat de wijze waarop die landbouw wordt beoefend die grond binnen niet al te lange tijd volledig zal hebben uitgeput. Dringend gewenst is het dus, dat een verbetering in die situatie ontstaat Om die reden dan ook word ik door het Algemeen Diakonaal Bureau van de Gerefor meerde Kerken in Nederland uitgezon den. In eerste instantie voor een perio de van twee jaar, al wordt rekening ge houden met een verlenging tot vier jaar". Het Algemeen Diakonaal Bureau van de Gereformeerde Kerken, gehuisvest in het gebouwencomplex van het Ge reformeerde Dienstencentrum in Leus den, beperkt zich sinds jaar en dag wat werk betreft bepaald niet alleen meer tot het stimuleren van diaconale arbeid in eigen land, maar zet zich vooral ook in tot het lenigen van nood buiten Ne derland. Zo werd bijvoorbeeld tien jaar geleden al een begin gemaakt met hulpverlening aan de Indianen in zuide- lijk-Suriname Aanvankelijk werden verpleegsters uitgezonden (de kosten van het medisch werk zijn inmiddels door de Surinaamse overheid overge nomen). later werden onderwijs krachten gestuurd. Nu zich de behoefte aan een deskundige op landbouw kundig-terrein deed gevoelen, werd tot uitzending van Erica Zwart besloten. Erica Zwart ,,Nauw wordt samen gewerkt met een Amerikaanse ge- loofszending, de West Indies Mission, en met de Medische Zending Surina me Uitgangspunt bij de hulpverlening is. dat integratie in de nationale sa menleving onvermijdelijk is. maar dat die integratie niet mag leiden tot de on dergang van de Indianen en derhalve geleidelijk moet verlopen. Als hulp verleners moeten we er voor zorgen, dat de Indianen, die tot voor enkele de cennia terug nog onder omstandighe den van die van het Stenen Tijdperk leefden, de verandering als gevolg van de confrontatie met wat je dan Wester se beschaving zou kunnen noemen, kunnen bijhouden maar dat dan dus danig, dat ze daarbij hun zelfstandig heid en hun culturele identiteit weten te behouden. Te vaak en te veel hebben Overgrootmoeder met achterkleinkind. Eeuwen achtereen hebben de Bo- venlandse-lndianen nagenoeg geheel geïsoleerd doorgebracht in de tropi sche wouden, die nagenoeg het gehele zuiden van Suriname bedekken. Mid delen van bestaan waren de jacht, de visserij en de landbouw Gejaagd werd op tapirs, watervarkens, apen, miere neters en herten. Was de jacht en het vissen een aangelegenheid voor de mannen, de vrouwen droegen behalve voor de kinderen de zorg voor de land bouw, nadat de mannen daarvoor eerst een stuk oerwoud hadden kaal gekapt en afgebrand. De vorm van landbouw zoals door de Indianen ontwikkeld, staat bekend als „shifting cultivation" (of „swidden cul tivation") en komt neer op boskappen, planten, oogsten en na enige tijd, wan neer de grond niet genoeg meer ople vert, verder trekken om daar opnieuw te kappen, te planten en te oogsten. Ge wassen die zoal werden gekweekt: bit tere cassava, bataten, mapi. yams, mais, bananen en cayennepeper Als lekkernij beschouwden ze suikerriet, papaja's en ananas. Van de wilde cacaoboon werd uitsluitend het vruchtvlees gegeten Buiten het gewo ne menu om verorberden de Trio's dan ook nog vogeleieren, honing, larven en mieren De nederzettingen waarin zij leefden waren over het algemeen niet groot, in de orde van grootte van enkele honder den inwoners. Bovendien werden ze vaak verplaatst, met name in die ge vallen, wanneer de afstand tussen dorp en landbouwgrondjes door het steeds maar weer opnieuw en steeds verder van het dorp af komen te liggen van die HUTTEN grondjes, te groot was geworden Bo vendien ook, omdat na verloop van tijd jachtsucces elders moest worden ge zocht omdat het wild in het eigen gebied nagenoeg geheel was buit gemaakt. EVANGELIE BRENGEN ze immers elders al het onderspit moe ten delven". OVERLEVINGSKANSEN Erica Zwart. Inmiddels is ze naar Suriname afgereisd. Na in Parimari- bo kontakten gelegd te hebben met andere onder de Indianen werkzame organisaties en instanties, zal ze on dermeer neerstrijken in de neder zetting Kwamala Samoetoe, een dorpje, waarvan de naam zoveel wil zeggen als: de plaats waar het bam boe op het zand groeit. Zo n vier- tot vijfhonderd Indianen wonen er. Ze zijn gehuisvest in hutten die zijn op getrokken uit palen en bedekt zijn met palmbladeren waar de wind wel. maar de regen niet door heen kan. In een dergelijke hut zal ook zij onder dak gebracht worden. Erica: „De enige luxe die ik me daar permitteer is die wereldontvanger en zijn die cassettebandjes. Heb ik in ieder ge val iets om met name in de avondu ren de tijd wat te doden, want veel anders zal er daar in het oerwoud aan ontspanningsmogelijkheden niet zijn". Erica Zwart Sportpaleis Ahoy' Rottendam Reserveer zaterdagamd 24 maart voor de Onderwijs aan Bovenlandse-lndianen in het zuiden van Suriname. Rond 1960 begon het Amerikaanse zendingsgenootschap West Indies Mission zijn werk onder de Trio- en Wayana Indianen Naast het brengen van het evangelie was het geven van medische hulp een van de belangrijkste aktiviteiten De Indianen werden name lijk door tal van ziekten geplaagd. Zending bedrijven en medische hulp geven was praktisch onmogelijk wan neer de Indianen hun min of meer no madische levenswijze zouden blijven volhouden. Daarom werd gedacht aan vestiging van vaste dorpen Land bouwgrondjes werden derhalve aan gelegd, gewassen geplant en hutten gebouwd. Later ook werd begonnen met het geven van onderwijs. Gezocht werd ook naar verbetering van de voedselbronnen, omdat de jacht steeds minder ging opleveren en de visvang sten geringer werden. Erica Zwart „Behalve op het geven van medische verzorging en onderwijs komt het nu ook meer en meer aan op zoeken naar mogelijkheden om verbetering te bren gen in de landbouw Daarbij gaat het dan niet alleen om methodes om uitput ting van de landbouwgrondjes tegen te gaan. door een vorm van bemesting bij- De inzet van West Indies Mission. Medische Zending Suriname en Alge meen Diakonaal Bureau heeft in het bij zonder betrekking op de diep in het bin nenland, nabij Suriname's zuidgrens, verblijvende Bovenlandse Indianen, waartoe behalve het volk van de Trio- Indianen ondermeer die van de Akuriyo en de Wayane behoren. Indianenvolken zijn het, die enkele de cennia terug nog maar nauwelijks overlevingskansen hadden maar wier aantal, sinds begin zestiger jaren de zending te hulp schoot, weer in stijgen de lijn is. Door toedoen van die zending ook zijn ze zich in permanente neder zettingen tgaan vestigen, na voorheen als nomaden geleefd te hebben. Per manente vestiging was noodzakelijk wilde de zending medische hulp en on derwijs kunnen geven. Zo ontstonden dorpsjes als Kwamala Samoetoe. Ka- wemhakan, Tepoe en Puleowime, die de komende twee jaar het werkterrein van Amersfoortse Erica Zwart zullen zijn. Erica, die een jaar of vier terug tijdens een stageperiode al eens in die dorpjes was: „Ze zijn alleen per vliegtuig te be reiken. Stuk voor stuk hebben ze dan ook de beschikking over een air-strip waarop geland kan worden. Kontakt met de buitenwereld is verder alleen maar met radioapparatuur mogelijk. Onderling liggen die nederzettingen zo n dag of zes lopen van elkaar verwij derd. Je moet dan wel zelf Indiaan zijn wil je zo'n tocht in zes dagen kunnen volbrengen. Wat dat betreft zal ik voor het gaan van het ene dorp naar het andere dan ook van een vliegtuig ge bruik moeten maken. Andere mogelijk heden zijn er niet". Trio-nederzetting in Suriname voorbeeld, maar ook om zaken als: welke gewassen kun je er het best ver bouwen, waarbij dan heel goed moet worden gelet op de voedingswaarde ervan. Te weinig bekend zijn de India nen voorts met mogelijkheden om ge wassen te vermeerderen".

Leusder Krant | 1979 | | pagina 12