eusdense Rooie Vrouwen ierden een-jarig bestaan I Eet, en je zult gegeten worden assistent-accountant NIEUWS UIT DE LEUSDENSE KERKEN Roda '46 DE GROENE LIJN Leusder Krant - plaatselijk nieuws DONDERDAG 22 FEBRUAR11979 13 USDEN - Het eenjarig bestaan de Rooie Vrouwengroep is niet ijgend voorbijgegaan. 14 februari waren on- s het slechte weer 20 vrou- aanwezig in de Til. De groep in :den bestaat uit zo n 35 vrou- waarvan er 20 aktief meedraai- De avond werd gestart met de diase rie .Mieke ben je er nog", een serie van de emancipatiecommissie van C R M. De stemming kwam er meteen al in door de vertoning van deze uitermate slechte diareeks. Het ging namelijk over ..Mieke". die een baan wilde nemen maar door haar man werd tegenge werkt op alle mogelijke manieren Of zij tenslotte toch die baan kreeg, bleef een open vraag. Wat de achtergrond van deze diaserie was. bleef dan ook een open vraag. Het volgende onderdeel van de ge zellige avond was een soort licht politiek getint puzzelspelletje, waar door ieder een enthousiast aan meegedaan werd. Tot slot werd de kerngroep rode ro zen aangeboden voor het vele werk, wat zij het afgelopen jaar verzet heb ben. EEN BLIK TERUG De komst van Vera Joosten in het bestuur'van de Partij van de Arbeid af deling Leusden betekende een her nieuwde poging tot oprichting van een Rooie Vrouwengroep in de gemeente komen, nadat het enkele voorgangsters niet was gelukt. Haar ervaring met de organisatie van het Leusdense Vrouwenkafe had haar geleerd, dat vrouwen in Leusden belangstelling hebben om samen bijeen te komen Voor het initiatief tot het bijeenroepen van vrouwen met een gemeen schappelijk politiek doel was nu wellicht het juiste moment aangekomen Zo verzamelde Vera vorig jaar enkele vrouwen om zich heen om te bekijken hoe er konkreet gestart zou kunnen worden Op 14 februari 1978 besloten onge veer 30 vrouwen, bijeengekomen in de Hakhorst, eensgezind tot de oprichting van een Rooie Vrouwengroep in Leus den Op diezelfde avond werd er een kerngroep gekozen van vier leden. Aan het begin van de avond had Vera ,,het waarom van een Rooie Vrouwen groep in Leusden" uitvoerig toegelicht. Daarna vertelde Marianne van Praag van het gewest Utrecht over haar ideeën en ervaring in het Rooie vrouwenwerk. Na de oprich tingsbijeenkomst zijn er diverse avon den gehouden, die onder andere in het teken stonden van het diskussieprojekt ,,ln de Roos". Op alle avonden waren gemiddeld zo'n twintig vrouwen aan wezig. Iedere avond werd voorbereid door de kerngroep, die bekeek welke onderwerpen er op die avond behan deld zouden kunnen worden Zo is er gepraat over: feminisme, ieders eigen keus voor opleiding en beroep, econo mische (on)afhankelijkheid van echt genoot/partner, schuldgevoelens, soli dariteit onder vrouwen, de (onwen selijkheid van een plicht tot arbeid en persoonlijk konsumptiegedrag, de rela tie Rooie Vrouwen-PvdA, de aantrek kelijkheid van politiek voor vrouwen. VROUWENDAG De laatste paar maanden is er inten sief gewerkt aan het standpunt van de Rooie Vrouwengroep Leusden ten aanzien van het uitgangspuntenpro gramma van de Rooie Vrouwen waar 10 februari jongstleden de landelijke Rooie Vrouwendag aan besteed werd De Rooie Vrouwengroep Leusden pre senteerden zich het afgelopen jaar tij dens de verkiezingen van Provinciale Staten en de Gemeenteraad Tijdens de pas gehouden Leusdense Kringen in de Hakhorst zongen zij tot slot een vrouwenlied AKTIEF Leuk is het ook te weten, dat de zogenaamde drempelkursus (bezig zijn met feminisme en socialisme, wat dat voor jezelf betekent en hoe je hiermee politiek aktief kunt worden binnen de Rooie Vrouwen en de PvdA), waar al maanden een briefwisseling over aan de gang is tenslotte toch goedgekeurd is. Het maximum aantal (18 vrouwen) heeft zich hiervoor opgegeven en zij starten het weekend van 30 maart. De cursus omvat 6 avonden en twee weekenden. Tijdens het eenjarig be staan kon de Rooie Vrouwengroep Leusden terugzien op een goed be steed en aktief politiek jaar. ,he 29 50 JAAR WERELD- z°vJ EBEDSDAG 1979 v'j* )p 2 maart, vrijdag om 20.00 uur, -rd rdt in de Dorpskerk te Leusden-Zuid ..Wereldgebedsdag gehouden. De liturgie van deze gebedsdag komt Afrika, en wel uit Mindolo in Zambia, een oekumenisch centrum in deze ld komen elk jaar twintig vrouwen uit il 16 verschillende Afrikaanse landen jen om er een opleiding te volgen Zij ;n werken aan de vooruitgang van de iuw, zij het op heel verschillende (5 reinen in kerk en maatschappij In de e gesprekken die deze vrouwen in j' idolo voerden over wat geestelijke )ei voor hen persoonlijk betekent fj amen ze tot de volgende gedachten >p >ei en genade, in kennis, in geloof en de, en groei in hoop. Dit hebben zij in de liturgie voor de Gebedsdag verwoord Het is de bood schap uit Lucas 4 van bevrijding AGAPE-MAALTIJD Zondag 25 februari is er weer een agapé-maaltijd. Na het eten van brood en soep wordt er gesproken over evan gelisatie ledereen is welkom bij Peter en Siet- se IJtsma, Goud-Plevier 41, telefoon 40514 Bericht van deelname moet daar op zaterdag 24 februari aanwezig zijn 't Kost 2,50. Aanvang 19 00 uur TAIZE Van 23 tot 26 maart gaat een groep mensen uit Leusden naar Taize Ds. Kooman zegt, dat er nog plaats is in de bus. De reis kost 150 - Opgaven graag vóór 4 maart bij Ds. Kooman WERELDDlAKONAAT Tot nu toe kwamen er van de busjes voor het Werelddiakonaat 20 busjes teruq, waarin de somma van 450- was gespaard. Wie ze nog moet inle veren kan dit doen bij de pen ningmeester van de Gereformeerde Diakonie, W Lourens, Brinkhorst 14 ZONDAGSCHOOL LEUS DEN-ZUID De zondagsschool Leusden-zuid heeft een kind geadopteerd Dat kost 240,- per jaar. Daarnaast heeft de school 693,59 overgemaakt naar de raad van de zending voor het projekt ..Moeder en kindzorg in Sentani-lndo- nisia". 260,15 (van dekollekte van het kerstfeest) gaat naar de bootvluchtelin gen uit Vietnam. VOORBEREIDINGSGROEP KINDERKERSTFEEST De voorbereidingsgroep kin derkerstfeest heeft een bedrag van 664,72 kunnen overmaken op de Stichting wilde Ganzen Ikon Dit bedrag is bestemd voor het kinderdagverblijf in San José. Costa Rica D1D3, D4 en É1 9 45 uur, zaal Noordwijk E2, E3 en E4 Einde in beide zalen plm. 12.30 uur Afdeling pupillen, 17 februari Stand Poule 3: 1D2 15 punten Afdeling junioren: 2 D6 6 punten Zaal Lijsterbeslaan: 3 D5 3 punten Roda '46 C1 a 12 30 u. Stand Poule 4: Roda '46 B1 a 14 30 u. 1E5 17 punten Roda '46 A1 a 15.30 u 2. E7 7 punten Zaal Noordwijk: 3. E6 6 punten Roda '46 C5, C4, C3 en C2 a 13.00 u. Afdeling pupillen 24 februari Roda '46 B4, B3. B2. A3 en 9.45 uur zaal Lijsterbeslaan A2 a 15 00 u ai t r „Zo vergeet ik de brief niet op de post te doen." GRATIS VOUWBLAD GROENTEN EN FRUIT Wat moet u doen om de smaak en voedingswaarde van groenten zoveel mogelijk tot hun recht te laten komen? Dit: - neem steeds verse groenten - was en snijd ze vlak voor het gebruik - zet ze op met weinig kokend water (bladgroente met aanhangend water) - kook de groenten zo kort mogelijk - warm groenten zo min mogelijk op - en denkt u van tijd tot tijd eens het volgende rijmpje groenten en fruit, dag in dag uit, rauw haalt u er het meeste uit! Ziehier een van de vele tips die te vinden zijn in een kleurrijk vouwblad over groenten en fruit. Er staat ook in, om een ander voorbeeld te noemen, hoe u een kinderfeestje gezond kunt maken U snijdt bij voorbeeld kom kommerschuitjes en vult die met geraspte wortel, appel en gewelde rozijnen. Aanmaken met mayonaise. Of vult u eens tomaatjes met blokjes kaas en honing. Nog een van de vele tips: u maakt dunne plakken winterwortel, met daarop smeerkaas en een plakje augurk of een zilveruitje. Verder o.a. ideeën over groenten en fruit bij de borrel en als hapje er-tussen-door, over groenten en fruit bij het ontbijt en tips voor de zondag, wanneer u een echte lunch liever overslaat. Neem bij voorbeeld de volgende gezonde hongerstil- ler (salade): 1 blik kapucijners 4 gekookte aardappelen in blokjes gesneden, 4 tomaten in parten, 1 paprika in reepjes, 200 gram in blokjes gesneden cervelaat, aangemaakt met olie, azijn, peper, zout, bieslook, ui en wat mosterd. Vanuit alle delen van de wereld stromen nieuwe produkten, waar van we eerst het bestaan niet of nauwelijks kenden, onze richting uit. Maar thans wordt ook in eigen land gewerkt aan nieuwe produkten Maakte u al kennis met aubergines, avocado's, courgettes, kiwi's en mango's? Waag het er eens op. Verandering van spijs nietwaar? Wie een briefkaartje stuurt aan: Produktschap voor Groenten en Fruit, Bezuidenhoutseweg 153, Den Haag, en daarop vermeldt: Vouwblad groenten en fruit, krijgt dit blad gratis thuisgestuurd. IVOORJAARSBLOEIERS: PAS OP VOOR TEVEEL ZON Kamerplanten hebben om te groeien licht nodig, de een wat meer dan de ander. In februari gaan de dagen merkbaar lengen en als de zon schijnt heeft die steeds meer kracht. Achter glas is dat gauw te veel van het goede Juist die vrolijke voorjaarsbloeiers zoals de cineraria („luizenplant"), het pan toffeltje en primula's of sleutelbloemen hebben daar nogal last van. De bladeren gaan slap hangen en worden lelijk. Veel licht en water, maar weinig zon is voor deze planten het parool Narcissen,hyacinten, tulpen en crocussen worden in potten verkocht. Op die manier haalt u het voorjaar in huis. Ze kunnen in knop worden aange schaft en bloeien in korte tijd open. Alleen flink gieten is nodig. Hoe koeler de bloemen staan, hoe langzamer ze verbloeien. Niet in de vensterbank boven de centrale verwarming dus De bollen kunt u daarna beter weggooien. Vele weken lang worden er tulpen en narcissen als snijbloem te koop aangeboden. Fijne bloemen, die veel fleur in huis brengen. Het meeste plezier hebt u van tulpen als u speciaal snijbloemvoedsel gebruikt. De stukjes steel aan de onderkant worden afgesneden voor zover ze wit zijn: dat gedeelte neemt slecht water op. Let erop, dat tulpen bij de aankoop goed aan kleur laten zien. Groene knoppen komen niet op z'n mooiste open Narcissen moeten ook kleur bekennen en bovendien moeten de knoppen gebogen staan ten opzichte van de stengel. Anders zijn ze te „rauw" en komen evenmin mooi open Narcissen mogen alleen met tulpen worden gecombineerd, nadat ze 24 uur apart in water zijn „uitgeslijmd". Dat slijm kan enigszins giftig werken op tulpen. Narcissen hebben geen snijbloemen- voedsel nodig, want ze blijven toch slechts enkele dagen mooi op water Koop eens een flinke bos, ze zijn niet zo duur. VVV AMERSFOORT STATIONSPLEIN TENTOONSTELLINGEN AMERSFOORT Museum Flehite Westsingel 50. Tm 18mrt Wit Regout, aardewerk, een fraai overzicht van het Witte Regout aardewerk uit de vorige eeuw en pop pen in historische dracht, uit de collectie van Mathilde Dijker-Papavoine. Open: di. tm. za. 10-17 uur; zo 14-17 uur. Entree: 1jeugd/p65 0,50; cjp gratis Galerie Conick Conickstraat 20 Tm. 25 feb. Willem J. van Dam, teke ningen, schilderijen en etsen. Open do en vr. 19-21 uur; za 10-17 uur; zo 14-17 uur. Entree gratis. Con Sept Bisschopsweg 129. Tm. 3 mrt. Loes Heebink, schilderijen; Joke Burks, keramiek. Open: vr. en za. 10-17 uur Entree gratis. St. Elisabeth ziekenhuis Ringweg Randenbroek 110. Tm 26 feb. Jac van der Werf, olieverf schilderijen en tekeningen. Open. da gelijks tot 20 uur Entree gratis. Atelier Jo Kalf Wiekslag 153. Tm. 28 feb. Winter-expositie van olieverfschilderijen in gesoigneerde stijl Open: dag 17-22 uur. Entree gra tis. Verkooptentoonstelling. Het Ploeghhuis Muurhuizen 159. Van 16 tm. 25 feb Jits Bakker, beelden; Max van Haassen, tekeningen Open: vr 19-22 uur; za. en zo. 11-17 uur. Entree gratis. AKZO Chemie Stationsstraat 48 Vanaf 8 feb. tm. 8 mrt. Bob ten Hope, olieverf en aquarel, Tineke Pot, bron zen beelden Open: di en do. 14-16 uur. Entree gratis. Ziekenhuis de Lichtenberg Utrechtseweg 160 Tm. 31 mrt. Wim Zwiers, grafisch werk, Els Reyerse, beeldhouwwerk; Dick Stolwijk, grafisch werk Open: dagelijks. Zonnehof. Zonnehof 8 Vanaf 17 feb tm 18 mrt leden A.K G. De Ploegh op het thema ,Lof der zot heid" Open: ma. tm. za. 10-17 uur en zo 13-17 uur Entree 1,50; cjp/|eugd tot 15 jr. 0.75; donateurs ACR/p65 gratis. BAARN Restaurant Taveerne Groeneveld Amsterdamsestraatweg 42. Tm. 31 mrt. de heer Van Vlaanderen, schilderijen (schapen en landschap pen) Open: di. tm za 9-22 uur. Ma gesloten. Entree gratis. Cultureel Centrum de Speeldoos Rembrandtlaan 35. Tm 24 feb Punt, lijn, vlak, over de basiselementen van de tekenkunst. Open: 9-12.30en 13.30-17 uur. Entree gratis. HOEVELAKEN Sparredam Veenwal 6 Tm. 24 feb Ton Kraanen, olieverf schilderijen. Open: za. en zo 14-17 uur. Entree gratis. LEUSDEN Eetcafé en Galerie De Hakhorst Waarden 25a. Tm. 28 feb. wandkleden Open: dag. Behalve ma. 16.30 uur-24 uur; zo. 13.30-24 uur. Entree gratis TOERISTISCH ALLERLEI AMERSFOORT Amersfoort Rondleiding Ma. tm. za rondleiding door de oude binnenstad van Amersfoort, o.l.v. een hostess-team Amersfoort. Na telefoni sche afspraak met Carla van der Vliet, 033-35151De kosten zijn 60,00 per groep van min 20 personen. Speel-o-theek voor gehandicapten Koppelweg 62. Iedere za. morgen van 10-12 uur en iedere wo. middag van 14-17 uur Hier kan men speelgoed lenen, voor geeste lijk of lichamelijk gehandicapte kinde ren. Tingieterij Kamperbinnenpoort. Hier kan men zien hoe het tingieten in zijn werk gaat en kan men de produkten bekijken. Op werkdagen van 9-18 uur en za van 9-17 uur Voor grote groe pen moet eerst een afspraak gemaakt worden met dhr Van der Wal, tel.: 033- 20125. Zonnehof Zonnehof 8. „Kunst voor één piek" artotheek, wer ken te huur voor 1,00. Dit geld alléén voor inwoners van Amersfoort. Open van ma. tm. za. van 10-17 uur, behalve op zaterdagen dat de Zonnehof geslo ten is ivm wisseling van tentoonstellin gen. Dierenpark Amersfoort Barchman Wuytierslaan Tel. 16658. Veel grote dieren en andere leuke at tracties Een leuke dag uit Opendage lijks van 9-17 uur. Pottenbakkerij en Kabouterkamer Atelier Pieter Dekker, Soesterweg 179 Tel. 19406 Open: dagelijks van 10-17 uur. Groe pen op afspraak: werkdemonstraties - zelf draaien en droogbranden - of zelf kaarsenmaken (gieten) vanaf 25,00. Entree Kabouterkamer 1,00 per per soon. Kinderboerderij De Vosheuvel Heili- genbergerweg 187. Tel. 52075 Open: elke dag behalve di. en zo van 10—17 uur Vrij toegankelijk Werkwinkel Okapi Bloemendaalse Binnenpoort/'t Zand. Tel. 13230 Open elke dag behalve ma morgen en wo. middag van 10-17 uur. SOEST Edelsteen- en siersteenslijperij De Sprong Kerkpad 63 Tel 02155- 13042 Het slijpen van edel- en sierstenen en het verwerken tot sieraden. Open: van di tm za. van 9-12 30 uur 13.30-17 uur. Entree is gratis Groepsles moge lijk na afspraak. Kaasboerderij De Staelenhoef Birk- straat 123. Tel 02155-13781. Kaasmaken en kaasverkoop in de Oudhollandse kaasboerderij anno 1772 Openingstijden voor kaasver koop: di. tm. za van 8.30-12.30 en 13.30-18 uur. Demonstraties kaasma ken mogelijk voor groepen op di., wo. en do. vanaf ong. 9.30 uur. Alleen na tel afspraak. Individuelen kunnen zich hierbij eventueel aansluiten. Prijzen in overleg vast te stellen. LEUSDEN - Vandaag had ik, de wekenlange traditiegetrouw sinds op oudejaarsdag kou en sneeuw ons land gingen teisteren, wat laat de dagelijkse ochtendmaaltijd voor de vogels bereid Enkele doormidden gesneden appels, die ik elke dag kado krijg van groenteman Renooy, legt ik voor de kramsvogels en merels neer onder de sering. Links daarnaast, onder de forsitzia, strooide ik ha vermout voor de roodborstjes en de heggemussen Op de voedertafel legde ik fijn gesneden stukjes brood en kaas voor de lijsters, de spreeu wen en mussen. Onder de jasmijn strooide ik zeer fijn gemengd zaad voor de vinken, goudvinken en ke pen Aan de berk hing ik een nieuwe vetbol voor de groenlingen en een korfje pinda's voor de kool- en pim pelmezen op Öp de besneeuwde ijsvlakte van het grasveldje wierp ik maïskorrels en gemengd zaad voor de post- en houtduiven en de Turkse tortels Ziezo, dacht ik, tafeltje welbereid, gevederde vrienden in nood eet smakelijk! Ze zaten trouwens al te wachten in de belendende koniferen en de lijsterbes En toen ik goed en wel thuis was zag ik de eerste mus sen arriveren, en even later landden de duiven Enige tijd later keek ik toevallig weer naar de voederplaats. De tuin was verlaten Geen vogel meer te bekennen. Alle voedsel half op- of aangegeten. Maar wat voor een vo gel zat er onder de forsitzia? Zo'n veertig centimeter hoog, lichtbruin gespikkeld, met grote vlakken van witte veren ertussen, een rossige onderzijde een vrij lan ge staart met een aantal strepen erop en korte, afgeronde vleugels. Een sperwer, zei mijn zoon, die sneeuwvrij van school had. De sperwer had een mus onder de forse klauwen, en was bezig met de fiks kromme snavel veren uit het vogeltje te plukken Telkens wachtte hij even en keek met de heldere gele ogen gespannen om zich heen. Snel legde het het vlees van het vogeltje bloot, en hij hakte en at met veel animo. Toen ging mijn buurmeisje met de fiets weg, klapte de garagedeur. De sperwer schrok, vloog langs de haag weg, met de restanten van het musje in de klauwen geklemd De neerdwarrelende sneeuw be dekte even later het bloedvlekje en de veertjes Na een kwartier was de kramsvogel weer in één der ap pelhelften aan het spitten, en bak keleiden de spreeuwen met elkaai alsof er ni$ts was gebeurd. Anco Mali CROP, de KLEUVER S, CO registeraccountants AMERSFOORT - AMSTELVEEN - ARNHEM Op ons kantoor te Amersfoort hebben wij wederom plaat singsmogelijkheid voor een die reeds één of meer jaren op een accountants- of ad ministratiekantoor werkzaam is geweest Ons kantoor kenmerkt zich door: veelzijdigheid der werkzaamheden in- maar veelal ook buiten de kontrolesfeer een urterst gevarieerde kliëntenkring; een relatief zelfstandige wijze van werken op elk niveau Aan kandidaten, die over de voor onze werkopvattmg gewenste mentaliteit beschikken biedt ons kantoor de mogelijkheid om in een plezierige sfeer op een breed vakterrein een uitstekende praktische vorming te verkrijgen of wel opgedane ervanng verder te verbreden Gewenst opleidingsniveau: Praktijkdiploma's MBA en/of S P D., dan wel H E A O en/of enige jaren N I v.R A -studie. De arbeidsvoorwaarden zijn vanzelfsprekend goed. U kunt uw brieven richten aan ons kantoor te Amersfoort, Johan van OkJenbamevettlaan 34. Voorts verstrekken wij gaarne telefo nische informatie: overdag: 033-15141, 's avonds: 03404-10156 (L. E. Everaars).

Leusder Krant | 1979 | | pagina 13