oorlichting aan slechthorenden èn aan goedhorenden ;d. ver. van slechthorenden houdt expositie bij dhv vcysb- j Leusder Krant - welzijnszorg DONDERDAG 22 FEBRUAR11979 15 ei 0< MERSFOORT/LEUSDEN - aterdag 24 februari van 10.00 16.00 uur organiseert de af- Ing Amersfoort en Omstreken de Nederlandse Vereniging ir slechthorenden een ten- stelling in de hal van D.H.V. idgevend Ingenieursburo BV de Laan 1914 te Amersfoort, e burgemeester van Amers- de heer drs. A. R. Vermeer, de tentoonstelling officieel ope- "trr 'ij hadden een gesprek over de lentoonstelling met ir. W. J. M. lsj irn uit Leusden, die sinds 9 de- ïber vorig jaar sekretaris is van landelijke vereniging, en die de amsator is van deze Amers- i™rtse tentoonstelling. Zijn vrouw leke is informatrice voor de af- ng Amersfoort en Omstreken. De Nederlandse Vereniging ir slechthorenden is een vereni- g die doet aan belangenbeharti- j voor slechthorenden door in- natie te geven aan slechthoren- en tevens aan goedhorenden, at zij zich beter realiseren wat Je slechthorenden aandoen", zo I Jjint Wil Voorn zijn relaas, jeger moesten de gehan- apten zich aanpassen aan de ^atschappij. Die tijd is gelukkig Hftrbij. Nu doet de maatschappij eite om zich in te stellen op ge- I idicapten. .el wel. het gaat bij onze vereni- g om slechthorenden. De doven >ben een aparte Dovenbond. De t doven hebben het in het alge- en veel moeilijker dan de doof jorenen. Meestal zijn het men- i, die plotseling doof worden, en il snel. Zij hebben nog herinne en aan geluiden. De doof-ge- enen niet. nze vereniging heeft veel wer- is aan de basis, informateurs en irmatrices, die hen bijstaan. Zij en de slechthorenden de weg in labyrinth van de mogelijkheden, er zijn. Ik noem bijvoorbeeld een missie van maatschappelijk kers, die zélf laat-doof-gewor- en zijn. IFORMATIE OVER AARD NDICAP liet belangrijkste punt is de in- of Vnatie over de aard van de han- er ap, en de wijze waarop men er n te kan leren leven. Er zijn veel tnsen, die zich niet realiseren wat ichthorendheid van hen verlangt, k noem een paar opmerkelijke igen. Veel mensen denken, dat je |l 'd moet gaan praten tegen een r chthorende. Dat is niet zo. Je iet goed gaan artikuleren. De :er A bestaat uit een samen- van toonfrekwentie. Zo'n A, die een mens uitspreekt, t bij een slechthorende anders r. In de medeklinkers zitten veel e tonen. Een f klinkt voor een De teksttelefoon. slechthorende anders. De goedhorenden moeten nu bij het spreken de medeklinkers méér tot uitdrukking laten komen, met de tong en met de mondt SPRAAK AFZIEN De slechthorenden moeten het gesprokene als het ware van de lip pen kunnen lezen. Dat liplezen noemen we tegenwoordig dan ook: spraakafzien. Dat brengt met zich mee, dat de goedhorende spreker zijn gezicht moet laten zien. Hij moet bovendien met zijn gezicht in het licht gaan zitten. In al dit soort zaken willen wij de goedhorenden voorlichten. De slechthorenden moeten er voor durven uitkomen Zij moeten dur ven vragen: ga in het licht staan, probeer je mond goed te gebruiken. Wij geven als vereniging techni sche informatie over de hoor- toestellen en over de nieuwe com municatiemogelijkheden voor slechthorenden. Zo vind je in nr. 11 van ons blad „Omega" gegevens over de PTT teksttelefoon. Een horende, die over zo'n toestel be schikt, kan als hij door een dove of slechthorende wordt gebeld, ant woorden via het scherm, dat zich bij de slechthorende bevindt. Het tweede toestel, waarover dit num mer informatie geeft, is de scribo- foon. Bij de scribofoon wordt het gewone telefoontoestel gekoppeld aan een groter beeldscherm en een rpsel elektrische bloknote. Op de blok- note schrijft men met een elektro nisch potlood; de tekst komt dan over op het scherm bij de ontvanger van het gesprek." 500.000 DEN SLECHTHOREN- tmersfoortse informatie-team, dat op de expositie aanwezig zal im slechthorenden voor te lichten: mevrouw Postma met van naar rechts mevrouw Voorn, mevrouw Buurman, mevrouw uysen en de heer Grotegoed. „Hoeveel slechthorenden zijn er in Nederland, en hoeveel plaatselijke afdelingen telt de landelijke vereniging?" „Er zijn in Nederland, moet je je dat es realiseren maar liefst 500.000 slechthorenden. Onze vereniging telt zo'n 5 500 leden Er zijn 72 plaatselijke adressen. Hoe het komt, dat zo'n gering percentage slechthorenden zich bij onze vereniging laat informeren? MEN SCHAAMT ZICH Slechthorendheid is iets dat je kunt verbergen. Men schaamt zich ervoor, en spreekt er niet over. Bij de meeste mensen is het ook zo: een blinde vinden ze zielig. Een do ve vinden ze dom of irriterend. Dat irriterende vindt er zijn oorzaak in. dat jezèlf bij de slechthorende niet over komt. Met een blinde kun je gewoon communiceren, met een dove of slechthorende niet. De doven en slechthorenden hebben problemen met de com municatie. Nu is het zo, dat er al heel vroeg doven-scholen waren. Maar geen scholen voor slechthorenden. Vaak nam men aan, dat de slechthorende kinderen Oost-In disch doof waren. Dat er geen scholen voor die kinderen waren vroeger is te betreuren, want het is de kunst om de gehoorresten zo vroeg mogelijk optimaal te gaan uit buiten. En die kinderen moeten zo vroeg mogelijk leren er uit te halen wat er in zit. Slechthorenden hebben een geremdheid. In hun onderbewust zijn voelen ze de effekten van hun gebrek aan communicatie. Daar door komen ze ook moeilijk voor zichzelf op. Bij je eigen kennissen zie je vaak, dat ze het er maar bij laten zitten. De tentoonstelling informeert de slechthorenden over hun handicap, en over de plaats die zij er aan kun nen geven. Zo'n tentoonstelling is niet zo bedreigend als de gang naar een keel-, neus- en oorarts. Je gaat als naamloze naar binnen. Je hoeft niet te praten, als je niet wilt. Je kunt kijken naar wat je ziet. En het is een hele troost voor de slechthorenden, dat ze slechthorenden als infor- matrices en informateurs tegenover zich vinden op de tentoonstelling." „Wat gaat de tentoonstelling bij DHV allemaal laten zien?" „In de eerste plaats de doelstel lingen van onze vereniging. Het be hartigen van de belangen, het or ganiseren van aktiviteiten, het ver beteren van kontakten, het verwij zen naar hulpbiedende instanties, voorlichting over technische hulp middelen. vertegenwoordiging in de Gehandicapten Raad. VAKANTIECENTRUM IN LUNTEREN Onze vereniging bezit een va kantie- en conferentiecentrum in Lunteren, een ontmoetingscentrum van al onze leden, ouderen en jon geren. die kreatief en rekreatief be zig willen zijn in een intieme en ge zellige sfeer. Er is een commissie Krehan, dat betekent kreatieve handen, die zich inzet voor alle leden die behoefte hebben om hun kreativiteit te ont plooien en te ontwikkelen. Krehan stelt zich ten doel: kreativiteit te be drijven. onderling kontakt te bevor deren. dit te doen op 3 4 week ends per jaar (uitgebreid met een volle week) en steeds nieuwe tech nieken ontwikkelen. Er is ook een commissie voor laat-doven. Op de tentoonstelling zullen deze ook informatie ver strekken. Verder zullen wij op de tentoon stelling technische informatie ge ven. Een eenvoudig, maar nuttig hoor-instrument is bijvoorbeeld: de hoorslang. Iets voor de doe het zei vers. Door het ene uiteinde van de hoorslang in het oor te houden en de spreker direkt in een trechter te laten spreken, komt het gesproke ne zonder achtergrondlawaai luid en duidelijk over. Ik zal je de kon- struktietekening geven: het is een praktisch apparaat. In ziekenhuizen werken ze er graag mee. want bij ziekte of een operatie kan een hoortoestel vaak niet of moeilijk ge bruikt worden." „Geef es een Idee over de stands, die er op de tentoon stelling zullen zijn, zodat de be langstellenden weten waar ze op af kunnen koersen." „De mensen vinden er enorm veel publikaties, die ze zó kunnen meenemen. iNFORMATIETEAM Er zijn acht informateurs en in- formatrices, die een rondleiding kunnen geven Ik zal je een afbeel ding van het Amersfoortse team geven, dan kunnen de mensen al vast in de krant zien tot wie ze zich kunnen richten Die informateurs maken een praatje met je, als je dat wilt. En die vertellen je hoe jij een oplossing kunt gaan zoeken voor jouw problemen, en hoe zij dat zélf hebben gedaan. Er is een stand van de slecht horende jongeren, die hebben zich georganiseerd in de S.H.J.O. Er is een stand van de Federatie van Ouders van Slechthorende en spraakgebrekkige Kinderen, de FOSS. PROF. GROENSCHOOL Er zal een stand zijn van de Prof. Groenschool aan de Kortenaer- straat. Veel Amersfoorters weten niet eens dat er een school voor slechthorende kinderen in Amers foort is. Die stand laat zien hoe de school er uitziet, en hoe ze daar onderwijs geven. Bij die stand is een funktionaris van het Audiologisch Centrum, dat ligt in het verlengde van de keel- neus- en oorarts. Het Audiologisch Centrum is een technische as sistentie en een vervolg op de arts, en het verricht opdrachten voor de keel- neus- en oorarts. Iedere slechthorende is namelijk anders slechthorend Je gehoororgaan kan oneindig veel frekwenties waarne men, en graden van luidheid De hoorapparatuur kan steeds weer andere frekwenties oppeppen. Je kunt dus hoorapparaten naar maat krijgen." „Dat Audiologisch Centrum verricht verfijnde onderzoeken. BIJ wie moet de slechthorende terecht voor het hem aanbevolen hoortoestel?" „Dat is bij de audiciën. De audi- ciën verkoopt de vele soorten hoortoestellen. Vroeger waren dat hele kasten onder je kleren. Nu, en dat hebben we te danken aan de ruimtevaart, draag je iets achter of in je oor in een minuscule vorm. Er zijn lichtsignalenkombinaties met telefoon en deurbel. Er zijn ringlei dingen." RINGLEIDING „Ik lees wel es in een kerkblad: er Is een ringleiding in de kerk aanwezig. Hoe werkt dat sys teem?" „Aan de mikrofoon in de kerk wordt een lus van een elektrische draad vërbonden. Als je binnen die ringdraad zit, behoef je alleen je hoorapparaat op de telefoonstand te zetten, en dan ontvang je het ge sprokene nog beter dan de goedhorenden! Onze vereniging wedijvert ervoor om zoveel mogelijk ringleidingen te krijgen in openbare gebouwen! Wij worden in bejaardentehuizen ge vraagd om lezingen te komen hou den. Dan hebben ze daar een ring leiding, maar die blijkt niet goed te werken. Wij staan er dan op, dat die ringleiding éérst in orde wordt ge bracht. Daarna willen wij onze le zing houden. Amersfoort heeft een eigen afde ling, die heeft jarenlang een verbor gen bestaan gehad. Er was één mevrouw, die haalde de kontributie op, en die was informatrice. Een onmogelijke taak. Wij hebben er nu één informatrice en één informateur bij, en twee aspirant informatrices. Wij hopen dit aantal te kunnen uit breiden, want weet je, wij bestrijken een gebied van Hilversum tot Har derwijk en van Spakenburg tot en met Woudenberg. Wij willen de Af deling Amersfoort uitbouwen, om al die mensen op de Veluwe beter te kunnen helpen. SOOSMIDDAGEN Voor oudere mensen organise ren we soosmiddagen. Daar kun nen ze op de tentoonstelling voor intekenen. Wij willen ook een gespreks groep starten van slechthorenden, die in het volle leven zitten, van huismoeders en mensen die een baan buitenshuis hebben. Die moeten liefst met hun huisgenoten komen. Van die gespreksgroep verwachten we heel veel! We willen een spraakafzienles organiseren. Spraakafzienles ver eist individuele benadering, want spraakafzien, liplezen is afhankelijk van ieders individuele aanleg. Een logopediste geeft spraakles, maar meestal is ze niet gespecialiseerd in het spraakafzienles geven. Dat is eigenlijk de acoupedist. Acoupe- disten zijn er veel te weinig. SPRAAKAFZIENLES IN GROEPSVORM Door de nood gedwongen heeft onze afdeling besloten toch maar spraakafzienles te organiseren in groepsvorm. Eén logopedist kan het goed, en die hebben we bereid gevonden om in groepsvorm deze les te geven, om met de ogen te ondersteunen wat de oren niet ho ren. De ziekenfondsen willen alleen individuele les vergoeden. Wij wil len in verenigingsverband landelijk voor elkaar brengen, om ook voor De scribofoon. de groepsles een vergoeding vanuit het ziekenfonds te krijgen HOORTEST De klap op de vuurpijl is onze hoortest op de tentoonstelling. We willen een hoortest op de tentoon stelling laten afnemen Er zijn veel mensen, die in omstandigheden werken waar veel te veeHawaai is. In zagerijen, in de bouwvakken bij heistellingen, in de metaalindustrie, in diverse fabrieken Mensen zeg gen vaak niets, want ze zijn banq voor hun baantje De Arbeids- inspektie heeft ook te weinig wetsmogelijkheden De mensen zijn zich vaak niet bewust dat ze hun eigen gezondheid verpesten door dat lawaai maar te aksepteren. Vaak kan er met een baas gespro ken worden, en kan er een geluids scherm worden geplaatst. Vaak wéét de baas het zelf niet eens. Tien jaar verblijven in een disko- theek is voldoende om je gehoor voorgoed te beschadigen. Als men eenmaal een frekwentiedip heeft, dan krijgt men de raad: bescherm je oor met een hoorkap Op de tentoonstelling willen we de slechthorenden de kans geven om hen te laten testen of de ge stoordheid erg of niet erg is. Dit ge beurt door iemand van het Audiolo gisch Centrum. Onze vereniging heeft er de verantwoordelijkheid voor, en die zal adviseren of men al of niet naar een neus- keel- en oor arts moet gaan De medische we reld is héél gevoelig voor die hoor test, en we hebben aan alle dokto ren een brief doen rondgaan, wat de bedoeling is van de test. Wij ma ken de drempel zo laag mogelijk. Wij benaderen de mensen gewoon van mens tot mens Wij laten ze op de tentoonstelling zien. dat je op volwassen wijze met je handicap kunt omgaan „Bestaan al jullie medewer kers uit vrijwilligers?" „Ja. De laatste tijd zetten we het werk op met zéér deskundige men sen, die al hun vrije tijd spenderen voor hun lotgenoten. Het is een roeping voor hen (Daar mag bij genoteerd worden, dat ir W Voorn zelf geen avond meer thuis is, en altijd voor de slechthorenden op pad is). „Wil je es een voorbeeld geven van een moeilijkheid die een slechthorende ondervindt bij een gewoon iets uit het dagelijks le ven." AUTORIJLES „Ik noem je het volgende. Een van onze mensen wilde autorijles nemen Ze kon de spraak niet afle zen. want ze moest op het verkeer letten. Wij hebben geprobeerd erachter te komen waar rij-instruk- teurs zijn. die rijles willen geven aan slechthorenden De mevrouw in kwestie vond zelf zo iemand, en die was bereid zijn adres bij ons achter te laten. Van tevoren zei hij waar ze naar toe zouden gaan, en als ze naar links moesten, liet hij dat bij tijds zien met zijn vingers. Hij sprak niet. Af en toe stopte hij. en dan bracht hij het geduld weer op om uit te leggen hoe het weer verder zou gaan. Hij weet vertrouwen te schenken aan en geduld op te brengen voor de slechthorende Wat wij ook beogen met de ten toonstelling is het aantrekken van de mensen inde verzorgings- en de begeleidingssector, in de sociale zorg, in het onderwijs Die willen we kennis laten maken met ons spe cialisme, omdat zij het in hun be roep nodig kunnen hebben BIJTIJDS KONSTATEREN „Tenslotte nog één vraag. Hoe kunnen ouders bijtijds kon stateren dat ze een slechthorend kind hebben?" „Wanneer ouders zien, dat hun peuter spraakproblemen heeft of achterblijft in de ontwikkeling van zijn taal. dan zouden ze er alert op moeten zijn, dat ze hier best te ma ken zouden kunnen hebben met een slechthorend kind De slecht- horendenschool begint in de peuterspeelzaal al om de kinderen te begeleiden in het proces van zelf te kunnen spreken Als de slecht horendheid niet groot is, kan het kind beter naar een gewone school gaan, omdat het kind later toch weer in de goedhorende maat schappij moet funktioneren. Maar vooraf een bepaalde graad van slechthorendheid is het kind beter verzorgd door speciaal daartoe op geleide onderwijzers." „Je had het straks over lawaai. Doen jullie ook iets aan die ach tergrondmuziek, die men op postkantoren en zo wil introdu ceren?" GEEN ACHTERGROND MUZIEK! „Onze vereniging zet alle zeilen bij om in gesprekken met de Ne derlandse Spoorwegen, de P T T (postkantoren) en de metro te voor komen, dat men achtergrond muziek gaat invoeren. Er is nu een Kamercommissie in gesprek met mensen van ons bestuur om tegen deze heilloze beslissing te protes teren. Voor de slechthorenden zou dit een ramp betekenen Met ingang van 1 april komen er geschreven televisiejournalen Samen met de Dovenraad hebben we dat voor elkaar gekregen leder jaar ook geeft de vereniging een prijs voor de televisiespreker die zich het duidelijkst uitdrukt. Sonja Barends en Van Zijl werden reeds onderscheiden." Er is heel wat werk achter de schermen verzet. Neemt u alleen maar eens, dat de afdeling Amers foort met een klein bestuur van 4 mensen 1000 uitnodigingen voor de tentoonstelling heeft verzonden. Bezoekt u de tentoonstelling. De bussen 3 en 4 stoppen in de Balistraat. U loopt even onder het viaduct door, en gaat rechtsaf en u bent bij het gebouw van DHV.

Leusder Krant | 1979 | | pagina 15