LOEP OP L SPAANSE ONTBOEZEMINGEN AMÏVEDi EN TEN SLOTTE. T T y y FOTO-KOPIE NODIG? Leusder Krant KOOKHOEKJE WEEK-AKTIVITEITEN Leusder Krant - Loep op Leusden DONDERDAG 22 FEBRUAR11979 ZIGEUNERS Hoe zal het gaan met de toekom stige bewoners van ons dorp, de zigeuners? Zullen wij ons aan kun nen passen aan hun cultuur en le vensgewoonten. of moeten zij dat maar aan de onze doen? Volgens onze democratische opvattingen van vijftig plus een zullen ze het dan wel verliezen. Is er volgens de zelf de opvattingen ook inspraak ge pleegd met de betrokkene of worden ze ergens neergepoot? Het zou leuk zijn als deze brave lieden ook wat te zeggen hadden over hun toekomstig lot, maar ik heb er nog geen één gezien in de talloze com- missie's. 't Lijkt met niet zo simpel voor de ze mensen met hun duizend jaar oude cultuur van zwerven door gans Europa. Omstreeks 1400 trok ken ze west Europa in en schijnen altijd onderweg te zijn geweest. Als zo'n groepje met hun krikkemikkige wagens en magere hitten ervoor, omgeven door kleurig geklede vrouwen en kinderen, het dorp van mijn jeugd in kwam, was er altijd een beetje onrust. 'k Geloof dat het bij hun levens patroon paste sommige kleine din gen te lenen en vergeten terug te geven. Ze hadden een andere op vatting van mijn en dijn en deze ge dachte vinden we nu ook terug in onze samenleving. Het was in die tijd: haal je kinderen en de was bin nen daar komen ze, en het was niet helemaal onterecht De meesten spraken een taaltje, dat niet te verstaan was. D'r waren hele mooie vrouwen bij die hun verleidingskunsten wel eens toe pasten bij een boer als ze ver moedden dat de boerin niet in de buurt was, of een eerbare winkelier uit z'n evenwicht trachtten te bren gen. 't Lukte weieens ook. En soms leverde het een broodje of een pond suiker op. En dan de bloedige ver halen om die luidjes, kinderroof was er een van, hoe romantischer hoe mooier. De paardenhandel scheen een van de middelen van bestaan te zijn Altijd waren er wel een paar scharminkels van paarden achter de wagen gebonden. Maar stoelenmatten en ketels lappen, za ken die we niet meer kennen, deden ze ook. M'n moeder, die niet van sociaal gevoel gespeend was, liet dan wel eens wat maken, maar ik moest er, zij het met angst in m'n keel bij blijven staan. Je wist maar nooit! Er was toen ook nog een solitaire zigeuner. Die was uit de stam ge stoten. Hij was te vies om beet te pakken, altijd alleen, vergezeld van een haveloze hond en zijn bezittin gen in een ouwe kinderwagen, we noemden hem Rabbi. Twee keer in een jaar kwam hij in het dorp, en dan kreeg hij bij mij thuis warm eten, maar wel moest hij in de gang blijven zitten want hij stonk waar hij stond. De vrouwen deden ook aan waarzeggerij en ik heb er toen frap pante staaltjes van gezien, die later in vervulling gingen. De boeren maakten meestal de waakhonden los voor alle zeker heid, terwijl de zigeuners kennelijk dachten wat moet zo'n man nou met al die kippen, ze hadden mis schien nog gelijk ook. Een enkele keer pakte een zi geuner een viool uit z'n wagen en speelde in een late zomeravond wijsjes, waar wij pummels nooit van hadden gehoord Ik weet nog dat ik erbij stond te huilen, zo mooi vond ik het. Natuurlijk werd ik uitgelachen. Toch zat de angst bij ons er zo in, dat, toen ik met m'n broertje en zusje naar het land moest om eten te brengen bij vader, en we in de verte zigeuners zagen, gedrieën in een rioolbuis kropen, die langs de weg lag. We hebben gebeden dat ze ons niet zouden vinden, en dat is dan ook niet gebeurd, anders was ik nu misschien zigeuner geweest, 't Is allemaal voorbij. Ze rijden nu in (ouwe) Amerikaanse auto's, met toch die wagens weer er achter aan. En nog steeds die trekdrift, het zich nergens willen laten vastleg gen en naar ik geloof, ondanks alles het vasthouden aan een honderden jaren oud cultuurpatroon. En nu gaan we dit vrijgevochte volkje opbergen, want het kan zo niet langer Hier niet en schijnbaar in andere landen ook niet. Ze wor den minder geduld dan ooit, wor den her en der de grenzen over ge schoven, drijven als wrakhout door Europa. Er zijn er ongeveer een kleine miljoen in ons werelddeel nog over. want meneer Hitier heeft er honderduizenden om laten bren gen. Is er veel op tegen ze te laten zwerven, is het zó nodig ze ook net als wijzelf, in hokjes op te bergen? We kunnen schijnbaar in onze prachtig geregelde maatschappij waar het af en toe zo bar spaak loopt, deze nog zo vrije mensen niet meer zo maar laten lopen. Als ik het geloven moet, en dat doe ik niet, staan ze te trappelen om in een huis te wonen, is het ze ooit gevraagd en krijgen we wellicht weer een minderheidsgroep die .begeleiding" nodig heeft, 'k Zal nodig eens met Koning Pettalo moeten spreken. Diep in mijn hart had ik toch wel met de zigeuners mee gewild. Sp. KRUISINGEN Als gepensioneerde zeeman dacht ik een rustig huisje op de wal te betrekken. Het werd Leusden. Het Valleikanaal doet mijn hart niet sneller stromen, maar dat geeft ook niet want volgens mijn dokter had ik vooral rust nodig Die had ik ook. Tot voor kort. Ik woon nl. bij het pas vernieuwde kruispunt Noorderin slag/Middenweg en sinds die re constructie is het met mijn rust ge daan. Het lijkt alsof ik dagelijks scheepsladingen met muizen ver voer. Dat gepiep van remmen dag in dag uit! Zat ik nog maar in de straat van Magellaan! Dat stormt allemaal maar op dat kruispunt af, raakt in verwarring en: piep daar is weer het geluid van een scheepsmuis die met zijn staart tus sen een dekluik zit. Het ligt toch voor de hand dat je een kruising voor zichtig nadert en de ander goed laat merken dat je hem of haar gezien hebt. ledereen heeft altijd de mond vol van voorrang hebben. Nou heb ik dat eens opgezocht in de wet, ik heb toch niks anders te doen, en daar wordt nergens gesproken van voorrang hebben Welnee, men is af en toe verplicht voorrang te verle nen! En dat is heel wat anders. Een kruispunt moet natuurlijk wel zo aangelegd worden dat je niet in verwarring raakt als je het nadert. Maar dat is mijn pakkie-an niet. Ik stop tegenwoordig watten in mijn oren Zegt mijn vrouw: ,,Ben je eindelijk thuis, moet ik nog tegen je schreeuwen of je in de straat van Gibraltar zit". Meer dan de helft van alle on gelukken gebeuren op kruispun ten. ingezonden buiten verantwoordelijkheid van de redactie O, EINDELIJK... EN SCHANDELIJK Eindelijk is het dan gebeurd, mijn fietsende zoon van 9 jaar is aangereden door een auto, terwijl hij voorrang had De auto reed ..gewoon" in op mijn zoon, die de kruising Noorderinslag-Hamers- veldseweg over wilde fietsen Al meer dan een half jaar fietsen mijn drie schoolgaande kinderen, 9, 7 en 4, en ik vier maal heen en weer naar de nieuwe school (2e fase, straks verhui zen. weet u En elke keer weer als we de kruisingen Noorderinslag-Hamers- veldseweg- en Noorderinslag-Toren- akkerweg over moeten steken, sta ik doodsangsten uit. En maar benadruk ken, jongens, we hébben wel voorrang, maar altijd éérst goed uitkijken, of de auto's niet doorrijden. En dan nu, na de nodige keren dat het maar nét goed ging (met vreselijk hard remmen en roepen) is er dan eindelijk (schandelijk!!) een auto doorgereden tegen mijn fietsend kind aan. Gelukkig ging het vrij langzaam, niets gebeurd maar o, die schrik, en o, die kwaadheid Wij fietsers hebben het toch al zo moeilijk met dit weer. (Trouwens, com plimenten voor de gemeente Leusden wat schoonhouden van de fietspaden betreft.) Rest mij nog om heel nadrukkelijk te zeggen, alsjeblieft, automobilisten, let op de fietsers, zeker als ze voorrang hebben! G Strijker-Schut Maisland 11Leusden DORPS GENOTEN Het is 'n voor mijn huisgenoten hinderlijke eigenschap: misschien zou ik hem afmoeten leren. Maar de spontane neiging valt moeilijk te onderdrukken. Zodra ik een uit dit dorp afkomstige persoon in de me dia zie verschijnen, roep ik tot de aanwezigen: ,,Wist je dat die in Leusden woont?" Wanneer het om een eenmalige verschijning gaat, is de schade aan derden beperkt en kan de opmer king zelfs een enigszins informatief karakter worden toegedicht Gaat het echter om frequenter in de me dia opduikende dorpsgenoten, dan is mijn opmerkingsgave veelal aanleiding tot enige lichte wrijving. VAR A-visie, daar kunnen wij dus nooit met een gerust hart naar kij ken. De kans is namelijk niet onaan zienlijk dat Jan de Graaff de actua liteiten presenteert of dat er een door hem vervaardigde reportage wordt vertoond. Na negentien keer de verschij ning van De Graaffs hoofd verge zeld te hebben doen gaan van de vraag of de aanwezigen wisten dat het hoofd uit Leusden afkomstig was, werd ik de twintigste keer ab rupt afgebroken door mijn echt genote „Ja, Jan de Graaf komt uit Leusden en hij woont in Groenhou ten en hij heeft zich toen bezig gehouden met 't Spul en hij heeft weieens iets gedaan voor Progres sief Leusden en „Oh", zei ik: „dat heb ik dus al eens verteld". „Ja", tierde mijn echtgenote voort„dat heb je alzo vaak verteld. En Gerard Treber woont in Leusden en Heinze Bakker en Mijn vrouw gaf een redelijk com pleet overzicht van Leusdenar-en die hun centen in Hilversum verdie nen. „En ik weet ook dat Pim Ja cobs een toupetje heeft", besloot ze. „Wat heeft Pim Jacobs d'r nou mee te makendie woont toch he lemaal niet in Leusden", sputterde ik tegen. „Dat kan me niks schelen, voor mijn part woont hij op paleis Soestdijk. Maar als die engerd ook maar één seconde in beeld is, be gin iij al over dat haarstukje te zeu ren". Ik kon het niet ontkennen, de haarsgesteldheid van bekende Nederlanders heeft altijd mijn war me belangstelling gehad. Wist u bij voorbeeld dat Aart C. Gisolf, arts, ook al aardig begint te kalen Misschien dat ik het af zou moe ten leren. Alhoewel. Zolang we nog niet in Amsterdam of Zuid-Frankrijk gaan wonen, valt het aantal be roemde dorpsgenoten nogal mee En als je het niet doet, dan zeggen „ze" de volgende keer gelijk: „maar waarom heb je helemaal nooit ver teld, dat die in de Eurowoningen woont". Gaarne ben ik echter bereid om geen abonnement te nemen op het Nieuwsnet. Er werkt al een Leusde- naar als coördinator van de eindre- daktie en wist u dat onze voormali ge dorpsgenoot Erik O. zich bin nenkort ook zal inspannen voor het eerste Nederlandse opinieblad zonder opinie? Deze wekelijkse confrontatie zal ik mijn huisgenoten echter niet aan doen En een abonnement op de Donald Duck hebben we toch al. K. P S. Hoe zou het trouwens met Ab Hofstee zijn en met John Russell en met het zusje van oud minister Van Kemenade en met de schapen van Eelke de Jong? Weet u wat deze krant ontbeertEen fat soenlijke roddelrubriek! Registratie van vermiste en gevonden huisdieren, Amlvedi Amersfoort en Omstreken. Inlichtingen: mevr. M. Heijn, Fluitekamp 107, Hoogland, tel. 033* 803036. Amersfoort-vermist: 8/2 Kater cy pers, gecastr. witte buik, bek en voetjes (Appelweg) 13/2 poes grijs wit met lichte vlekjes, gele halsb. (Freeland) Leusden-vermist: 10/2 Kater rood, gecastr. witte bef en voetjes, 8 jr. (K. Julianalaan) Baarn-vermist: 27/1 Poes grijs zwart, onderkant wit, rode halsb (Molenweg) Hoogland-vermist: 13/2 Bast. mid- densl. langh. wit met zwarte en bruine vlekken, dik, teef (Hamseweg) Nijkerk-vermist: 15/2 Samujet, wit, langh, reu, middensl. 4jr. (Oos- terstr) Achterveld-gevonden: 12/1 Bast.teef.mid- densl.zwart, langh. staande oren, pluimstaart (Hessenweg). Dierentehuis Laan 1914 tel: 16665: Kater zwart, witte voorpoot, kop, bef en voetjes achter, volw (Waterhoen Leusden) 20/1 Poes zwart, volw (P. Bothln) 9/2 Bast. herder, bruin-geel, teef. witte staartpunt (Rietzangerstr) 14/2 Bouvier, teef, links een han gend oor, rechts een staand oor (tuin Toko) Rozendaallaan 9 Leusden-C. Gevonden en verloren Bij de politie te Achterveld, tel. 03425- 1607, zijn als gevonden en verloren op gegeven: gevonden: wollen donker blauwe muts. Verloren: 1 bril, 1 suède want; 1 veel kleurige sjaal en 1 bejaardenpas met geld. VERLOREN Zwarte leren diplomatentas. tel 41892 VERLOREN Bruine leren handschoen, bruine leren portemonne met ongeveer 50,en treinabonnement, zilveren schakel armband met inscriptie Marja-Matthieu, fietssleutel. Quck sportschoenen wit blauw. maat 41 -42, bos met 10 sleutels aan bruine leren riem. bruine suède portemonnee met ritssluiting, anticon ceptiepillen merk Nicrogynas, bank biljet van 100,bankbiljet van 10,rode etui met autosleutels VW Golf, sleutel Nemef nr. 356589 49/220. kinderjasje met groene voering en een paar wanten, 3 Fordsleutels in bruin etui, portefeuille met rij- en kenteken bewijs. WEGGELOPEN 3 jaar oude Cyperse kater, luisterend naar de naam Speedy GEVONDEN Zwarte herenfiets, merk Calty nr 10998, gele kentekenplaat 43 DN09, bruine portemonnee met 9.bruine portemonne met ƒ3,10, geelzwarte skelter met opschrift Spooky. AANKOMEN LOPEN Gekastreerde rode kater, 7 8 jaar oud. Inlichtingen worden u verstrekt door de Rijkspolitie te Leusden-Zuid. Arn- hemseweg-Oude Rijksweg, telefoon 033-44444 CARNAVALSPOT HARRY Voor alle vrouwen die carnaval gaan vieren, en geen tijd hebben om te koken, een stevig een pans gerecht. U hebt nodig. 6 ons soepvlees of klapstuk 1 kg aardappelen. '/j witte kool. 2 winterwortels. 3 uien, zout, peper. Leo het vlees in een pan en giet er koud water op en een beetje zout, 6 peperkorrels en een laurier blaadje. Laat dit een hele dag trekken en als u niet aan energiebesparing doet ook nog een hele nacht. Maak alle groente en de aardappelen schoon en snijd ze in grote stukken. Gooi nu de hele massa bij de bouillon en laat samen nog ongeveer 20 min. koken. Als hij gaar is kan iedereen er uit halen wat van zijn gading is. Voor diegenen onder u die nog moed hebben, peterselie fijn hak ken en er als laatste overstrooien Geven met vers stokbrood. Veel leut. Japieja Opgave voor deze rubriek uitsluitend schriftelijk (zo kort mogelijk) aan de redaktie van de Leusder Krant, vaste week-aktlvltelten, Postbus 11Leusden-centrum of op ons kantoor: Rozendaallaan 9. De redaktie stelt zich niet verantwoordelijk voor eventuele fouten In de opgaven EHBO-AVONDEN De EHBO-Vereniging afdeling Leusden houdt elke donderdag van 20 tot 22 uur haar instructie-avond in de openbare school ..De Heerdt" te Leus den-C KINDERCLUBS Kinderclubs werkgroep Gerei, kerk (vrijgemaakt). Elke zaterdagmorgen boerderij Groot Krakhorst voor kinderen van 5 tot 12 jaar van 10 tot 11.30 DE ZONNEBLOEM Bejaardensoos. iedere dinsdag van 14 tot 17 uur. Handwerkclub: iedere donderdag van 14.30 tot 17 uur. Deze aktiviteiten worden gehouden in de Johanneshoeve, Hamersveldseweg 40, Leusden-centrum LATENT TALENT Kursussen voor en door inwoners op het gebied van Samenleving, Hobby en Techniek, Cultuur en natuur, Moderne talen en Kreatieve Handvaardig heid. Programmablad verschijnt halfjaarlijks half augustus en eind decem ber. Nadere inlichtingen: 033-41580 en 42992. BIBLIOTHEKEN Nieuw Langenbeek: Leusden/Centrum: dinsdag van 14 tot 17.30 uur en van 18.30 tot 21 uur Woensdag van 10 tot 12.30 uur en van 14 tot 17.30 uur. Donderdag van 18 30 tot 21 uur. Vrijdag van 14 tot 17.30 uur en van 18 30 tot 21 uur. Zaterdag van 10 tot 12.30 uur Zondag en maandag gesloten. Boekenmolen: Leusden/Zuid: Maandag van 14 tot 17 uur Dinsdag van 19 tot 20 uur. Donderdag van 14 tot 17 uur. Vrijdag van 18.30 tot 20 uur Achterveld: Vrijdag van 19 tot 20 uur. Zondag van 10 30 tot 12 uur. Dinsdag van 15:45 tot 16.30 uur. OPPASDIENST LEUSDEN Voor een oppas kunt u bellen naar mevr B. Hassink, Azuriet 17, tel 43132, Leusden-Centrum. JEUGDCLUBS 't Claeverenblad, uitgaande van de Hervormd/Gereformeerde Kerk Leusden. Jeugdclubs in het jeugdhonk 't Claerverenblad, Hamersveldse weg 102, Leusden-centrum, telefoon 033-43901 - 5 t/m 7 jaar: elke woensdagmiddag, van 14.30-16.00 uur. - 8 t/m 10 jaar: elke maandagavond van 18.30-20.00 uur. - 11 t/m 13 jaar: elke woensdagavond van 19.30-21.00 uur - 14 t/m 15 jaar: elke vrijdagavond van 19.30-21.30 uur. - 16 jaar en ouder: elke donderdagavond, van 20.00-22 30 uur Elke zaterdagavond soosavond voor jongelui van 16 jaar en ouder Leusdenaren kunnen hiervoor een pasje krijgen. Start: zaterdagavond 16/9 om 20.00 uur. 't Trefpunt. Arnhemseweg 75, Leusden/Zuid, telefoon 033-41040 Uit gaande van de Nederl Herv./Gererform. Kerk. - 7 t/m 9 jaar: elke maandagavond van 18.30-20 00 uur. - 10 t/m 12 jaar: elke woensdagavond van 19 00-20 30 uur - 13 t/m 15 jaar: elke vrijdagavond van 19.30-21 00 uur (onder voorbe houd). DE UVV-LEUSDEN ORGANISEERT: In Centrum: iedere donderdagmiddag van 14 00 tot ca 16.30 uur en een seniorensoos in Sportzaal Groenhouten, De Meent 4. In Zuid: iedere dinsdagmiddag van 14,00 tot ca. 16.30 uur een senioren soos in de Roda-kantine. Burg. Buiningpark. Op beide sociëteiten kunt u o.a kaarten, handwerken, sjoelen, een praatje maken e.d. en ieder is daarbij van harte welkom Voor bezoekers/sters die slecht er been zijn of niet op eigen gelegenheid naar één der sociëteiten kunnen komen, kan eventueel voor venroer ge zorgd worden Wilt u daarover dan even bellen naar mevr. Geomini, tel 42339 voor Centrum en naar mevr. Brinkert. tel. 40710 voor Zuid SENIORENGYMNASTIEK Elke donderdagmorgen van 9.30-10 00 uur in de Johanneshoeve, Ha mersveldseweg 40, Leusden-c. BLIJHOF Speel- en rekreatievereniging Alle aktiviteiten vinden plaats in het club gebouw: Ansfriduslaan 49. Peuterspeelzaal: Iedere ochtend van 8.45-12.00 uur, leeftijd 2-4 jaar. Wlnterclubs: 6 en 7 jaar, woensdag 14 00-15.15 uur; 8 t/m 10 jaar, don derdag 16.15-17.30 uur Volksdansen: maandag 16 15—17.15 uur, 6 t/m 9 |aar maandag 19 00-20 00 uur, 10 jaar en ouder, maandag 20 30-22.00 uur, jongeren en volwassenen, Hobby-Instuif: eens in de 14 dagen op zaterdag van 10.00-12.00 uur vanaf 4 jaar Let op aparte berichtjes in de krant Film: iedere laatste woensdag van de maand vanaf 4 jaar Aanvang 13.30 en 15.30 uur. PROGRESSIEF LEUSDEN Iedere dinsdag vóór de raadsvergadering houdt Progressief Leusden een openbare fraktievergadering op Hamersveldseweg 5. Aanvang 20 00 uur GEMENGD KOOR TREEKSANGH Iedere woensdagavond van 20 15 uur tot 22 15 uur repetitie in de grote zaal van 't Ros Beyaart Hebt u belangstelling, kom dan eens langs VROUWENCAFÉ LEUSDEN Elke maandag van 20 tot 24 uur. Eet-café De Hakhorst, Waarden 25, Leusden-centrum Inlichtingen: Ada v d Vlist, Landweg 76, Leusden-c telefoon 42214, en Riet van Heerewaarden, tel. 43689

Leusder Krant | 1979 | | pagina 20