voorgelegd voor rbouwing St. Joseph-kerk Pleidooi voor een permanente werkgroep onderwijs Staatsraad wijst beroep tegen Rijksweg en Groene Zoom af In vrije tijd aktief voor jeugd en jongeren Informatie-avond over voortgezet onderwijs Dropping De Til GRADUS v. d. HENGEL deMfl/b zijn werk en EUSDER KRANT E LEUSDER KRANT Gemeenteraad vanavond bijeen usder Krant - plaatselijk nieuws DONDERDAG 22 FEBRUAR11979 DEN - Voor de parochianen Rooms Katholieke kerk H. Jo- eusden-centrum, was maan- ebruari een avond georgani- de Johanneshoeve met als erp, de eventuele restauratie )uwing van de kerk. Architekt had, na diverse gesprekken kerkbestuur en de pastor, pning gemaakt waarop stond cerk eventueel verbouwd zou worden, bij de plannenmakers uitge- een uitbreiding aan de lin- van de kerk. Bij binnenkomst kerkgebouw komt men volgens een hal. met aan de linkerzij- joort wandelgang, waar ook de opgehangen kunnen worden en n tijdens pauzes even kan In het midden van de gang is ingang naar de kerk. Het al- I tot nu toe achterin de kerk heeft komt dan in het midden. Om heen worden in een soort cir- janken geplaatst, dijk kwam tijdens de uitleg naar lat het nog maar een idee is en parochianen juist uitgenodigd im hun mening te geven over entuele verbouwing, lerd dan ook niet misverstaan, •n van bouwtechnische aard, (at voor muren komen er, wordt lan de pleisterlaag gedaan, wat Jrnet de ramen gebeuren konden jk nog niet bevredigend worden rdt Wel zei de heer Vondel, neer er een bestek gemaakt rden. isolatie en verwarming ze- ir volle tevredenheid gereali- ion worden. Ramen indien niet ruikt kunnen per opbod ver- forden, maar dat was slechts van de architekt. :iële vragen zoals wat gaat dit kosten? Moeten de parochia- lopbrengen? en soortgelijke vra- iden natuurlijk evenmin allemaal worden beantwoord. De kosten onbekend, omdat de hele ver- j nog niet konkreet is. Wel heeft ïom toestemming gegeven voor tanier van verbouwing, waar maar een tiental zitplaatsen meer ko men (in totaal 550). De parochie heeft eigen geld door middel van effecten, er is bespaart op grote onderhoudsbeurten, er zijn wat speciale fondsen en het pand aan de Hamersveldseweg is ver kocht, maar men zal toch gedeeltelijk aangewezen zijn op de geldelijke steun van de parochie. Vragen als: waarom moet er ver bouwd worden, is dit geen geldverspil ling, zijn er of komen er nog zoveel kerkbezoekers, waren ook erg moeilijk te beantwoorden, in ieder geval wat de kerkbezoekers betreft. De kerk is hoog nodig aan restauratiewerkzaamheden toe. De vraag is hoeveel meer het gaat kosten om een kerk te verbouwen in- plaats van te restaureren. Want in res tauratiewerkzaamheden gaat ook erg veel geld zitten. Pastor B. ter Bekke wees nog even op het feit, dat een kerk ter viering van de liturgie is, maar ook een ont moetingsplaats van mensen met el kaar. Ook het houden van muziekavon den zou eventueel te realiseren zijn. Persoonlijk lijkt het mij prettiger in een goed verwarmde en goed geoutilleerde ruimte samen te komen, dan in een ruimte waar deze zaken ontbreken. Tenslotte werd de mededeling ge daan, dat de parochianen regelmatig op de hoogte worden gehouden en een avond als deze zeker navolging zal krijgen. Bovendien zullen de te keningen in de kerk worden opge hangen. M97.( LEUSDEN - Op woensdag 7 maart wordt door de oudercommissies en schoolleidingen van de openbare la gere scholen van Leusden een in formatie-avond verzorgd in het ge meentelijk voorlichtingscentrum aan de Zwarteweg over de mogelijk heden voor voortgezet onderwijs. Onder leiding van de heer R. S. Hels- dingen, voorzitter van de Schoolraad Leusden, zal een uit deskundigen geformeerd forum vragen betreffen de het voortgezet onderwijs beant woorden. Het initiatief voor de om 20 00 uur beginnende informatieve bijeenkomst is uitgegaan van de oudercommissies en schoolleidingen van De Bongerd, De Heerd, De Hobbit, 't Palet, 't Startblok en De Wegwijzer. In het forum, dat vragen van aanwe- ats 08. BDU lafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden. irschijnt iedere donderdag. DAKTIE: rt Vos, Bob Braakman, daktla-adras: Postbus 11, Leusden/C. efoon (tijdens kantooruren): 033-41495. rantwoordelijk redakteun rt Vos. DAKTIONELE MEDEWERKERS/MEDEWERKSTERS: vr. A. Bijl, v. Oldenbameveltstraat 18, Achterveld, tel. 03425-2090 ihterveld); heer P. C. op den Camp, Flnnmark 32, Leusden-c., tel. 033-41380 ort); vrouw T. Middelkoop, Waarden 20, leusden-c., tel. 033-43724 (al- meen); heer A. C. Fieseler, Lindenlaan 34, Leusden-c., tel. 033-42553 (al- neen); vr. A. de Knijff-Mali, v. Hardenbr. v. Lockhorstlaan 30, Leusden- d, tel. 033-40273 (kunst, algemeen). LEVERING REDAKTIE-KOPIJ: pij voor de krant van dezelfde week kan uiterlijk dinsdagmiddag uur op ons kantoor worden ingeleverd. DVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: lor opgave van abonnementen, advertenties, drukwerk en het en van betalingen kunt u terecht op ons kantoor (zendaallaan 9, Leusden-centrum werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. BONNEMENTSGELD: it abonnementsgeld bedraagt f7,25 per kwartaal, f 14,25 per half ven f 28,- per jaar. -ACHTEN BEZORGING: abonnee dient u de krant voor donderdagavond 18.00 uur te (ben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met ze hoofdagent bezorging, (donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur): efoon 033-40691. geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur be rging, overdag 03420-6141, na vijf uur 03420-4679. ABESTELLEN FOTO'S meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabe llen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij onjitbetaling van f5,- per exemplaar (formaat 13 x 18 cm.) op ro: 871441 t.n.v. de BDU b.v. te Bameveld met duidelijke vermei- ng van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop foto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, izendaallaan 9, leusden/Centrum. (geveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste o's thuis. ®en uitgave van de BDU-Krantencombinatie, Postbus 67, 3770 B Bameveld. zigen zal beantwoorden, hebben zitting de heren A. M. Hoek (brugklascon rector). E J. J. Breukers (brugklas- coördinator), D. P. H. Vunderink (On derwijs Advies Dienst) en L. A Powell (Ver. Openbaar Onderwijs) Genoemde avond is in het bijzonder bedoeld voor ouders van leerlingen van de vijfde en zesde klassen. „Waarom blijf je dan wakker als je toch niet met me praten wilt?" „Moeder heeft de hele jury te eten gevraagd." vervolg van de voorpagina Wap is een kleuterschool met slechts één klas. Het tweede klaslokaal in de school is ter beschikking gesteld van de speeltuinvereniging ..Blijhof" die in dit lokaal een peuterspeelzaal heeft. Omdat de school in een niet al te kinderrijke buurt is gesitueerd en an dere scholen in de nabije omgeving te vinden zijn is in de loop der jaren het aantal kleuters wat de school bezoekt gedaalt tot het niveau waarop het niet langer mogelijk was twee leerkrachten te handhaven. Nu melden zich op de school vooral ouders met kleuters wel ke juist de vierjarige leeftijd hebben bereikt en (nog) niet op een andere school geplaatst kunnen worden omdat deze „vol" is. Is er op de school welke men uitverkoren had wel weer plaats dan verdwijnt de kleuter in veel gevallen weer van de „Wip-Wap" Voor de leid ster een welhaast onwerkbare situatie door het steeds wisselende bestand aan kleuters, van gericht en doelmatig werken kan er op deze manier geen sprake zijn. Reden waarom mevrouw Hilberts dan ook extra aandacht vraagt voor deze kleuterschool Een goede oplossing lijkt echter niet voorhanden. De heer Lakeman, namens de ge meente sprekende, stelde dat het pro bleem bekend is maar dat het onmoge lijk is een oplossing te vinden door bij voorbeeld het instellen van schoolgren- zen. waardoor het mogelijk is ouders te verplichten hun kind naar een bepaalde school te zenden. Een zeer goede voorlichting van ouders die hun kind naar de „Wip-Wap" zenden met de be doeling dat kind er na een paar maan den weer af te halen als op een andere school weer plaats is lijkt het beste ad vies wat in dit stadium gegeven kan worden. LEUSDEN - Vanavond vergadert de gemeenteraad. De agenda voor deze om 19.30 uur beginnende ver gadering vermeldt: 1Opening. 2. Mededelingen 3. Notulen. 4 Ingekomen stukken 5. Voorstel tot het instellen van een Centrale Antenne-Commissie. 6 Naamgeving wegen 6. a. Ongegrondverklaring beroep te gen weigering bouwvergunning. 7. Reactie op vragen naar aanleiding van de behandeling van de nota openheid en openbaarheid. 8. Delegatie van bestuursbevoegdhe den van de gemeenteraad aan het college van burgemeester en wet houders 9. Grondverkoop bij perceel Melafier 1 te Leusden-c 10. Bespreking concfbsies en aanbeve lingen uit het rupport districts gezondheidsdienst Eemland 11a. Kredietaanvrage bouwrijpma- ken Langenbeek b 13e begrotingswijzivg 1979 alge mene dienst en 2e begrotingswij zing 1979 grondbedrijf 12. a. Gronduitname Montessori school complex Akkerhoeve b 11e begrotingswijzing 1979 alge mene dienst en te begrotingswij zing 1979 grondbedrijf. 13. a. Buitengewone aflossing van twee geldleningen. b. 10e Begrotingswijzing 1979 alge mene dienst 14 Wijziging rechtspositieregelingen 15. Rondvraag 16. Sluiting. NIEUW BESTUUR De heer Helsdingen en Boon tenslotte hadden de wens te kennen gegeven af te willen treden als leden van het dagelijks bestuur van de schoolraad. Misschien omdat de voorzitter dreigde de vergadering niet te sluiten voordat er een nieuw bestuur zou zijn gekozen, kwam er vrij snel een nieuw dagelijks bestuur tot stand waarin het kersverse schoolraadslid de heer A. C. H. van Peski waarschijnlijk secretaris gaat worden. Nieuw benoemd werd als lid het hoofd van de openbare basis school „de Heerd" de heer A. Ver meulen. De heer J. H. M. Aarts, nu secretaris, wordt voorzitter, terwijl mevrouw T. v. d. Graft ook deel blijft uitmaken van het Dagelijks Bestuur. NIEUW NUMMER MILIEU INSPRAAK Het nieuwe nummer van „Milieu Inspraak", het blad van het Comité Milieuzorg Leusden staat deze keer in het teken van het openbaar ver voer. Zoals bekend ligt het in de be doeling om - bij wijze van experi ment-een aantal thema-nummers te brengen, zonder aktuele informatie. Nummer 36 biedt een aantal inter views en artikelen over - zoals ge zegd - het openbaar vervoer (of het ontbreken daarvan) in Leusden en we moeten zeggen, dat het een ge slaagd nummer is geworden. „Milieu Inspraak" biedt boeiende en (toch ook wel) aktuele informatie over al les wat te maken heeft met het openbaar vervoer. De voorpagina wordt geopend met een artikel van Wim Veen (tevens de thema-redak- téur) over de noodzakelijke realise ring van een busverbinding tussen centrum en zuid. „Gemeente: geen prioriteit voor busverbinding zuid centrum". Op pagina 3 een erg leuk stuk nostalgie onder de kop: „Snel trein Nijmegen-Amsterdam stopt niet in Leusden". Trein „gek" Jan Boerma duikt in het verleden en vertelt over het Pon-lijntje, eens een „intercity" verbinding tussen Am sterdam en Nijmegen, dub- belspoors. Met een halte in Leusden. Wim Loth konstateert op pagina 4: „In tien jaar is er niets verbeterd ten aanzien van openbaar vervoer." Wim Veen sprak met hem. Hoofdredak- teur Wim Veen heeft het trouwens toch al druk gehad, want hij sprak ook met leden van de Leusdense werkgroep Openbaar Vervoer (CML), de werkgroep, die nu, samen met gemeentelijke deskundigen een en quête gaat instellen onder de Leusdense bevolking om te trachten te peilen wat de werkelijke behoefte aan openbaar vervoer is. „De taakstelling vraagt om een profes sionele aanpak", zegt Hans van Ber- kel, voorzitter van de werkgroep. Op pagina 6 schrijft Wim Veen in een hoofdredaktioneel commentaar, dat er ernstige twijfels bestaan bij verschillende werkgroepleden ten aanzien van de intentie, waarmee het gemeentebestuur de ontvangen ad viezen hanteert. „Maar dan moet het gemeentebestuur wel laten blijken, dat ze de adviezen waardeert en bo vendien binnen afzienbare tijd aan geven wat ze met die adviezen gaat doen. Uit gesprekjes die we kort achter elkaar met leden van de werk groepen Woonerven en Openbaar Vervoer hadden, blijkt daaraan ech ter wel iets te schorten," aldus Wim Veen. En: „Het is te hopen, dat de nieuwe CML-wethouder iets aan de ze frustrerende gang van zaken gaat doen." Marijke Walta had op pagina 7 een gesprek met de heren Galenkamp en Van Ede van de Veluwse Auto Dienst (VAD) over het openbaar vervoer in de gemeente Leusden in combinatie met de lijnen van Centraal Neder land. De VAD zegt: „Vervoersin- tegratie met Centraal Nederland zal er echt wel komen." Met andere woorden: beide busdiensten zullen in de toekomst wel gaan samenwer ken en op die manier misschien ook kunnen zorgen voor een betere ver binding tussen zuid en centrum, om maar iets te noemen. Over de tweede brug over het Valleikanaal is de VAD zeer duidelijk: „Wij hebben gezegd: wil Leusden-Centrum een goed openbaar vervoer krijgen waar zo veel mogelijk mensen van kunnen profiteren, dan is zo n brug noodza kelijk. Een wijk als Alandsbeek-oost is totaal niet te penetreren. Het zijn allemaal klustertjes." Het goede nieuws zit in de staart van het artikel: met ingang van 27 mei rijdt de bus de hele dag om het half uur. Daarbij wordt het werkgele- genheidsterrein Princenhof in de route opgenomen. Toch nog voor uitgang in het openbaar vervoer in Leusden, ondanks de tamelijk som bere geluiden in dit voortreffelijke thema-nummer van „Milieu In spraak", dat op de achterpagina wordt afgesloten met enkele teke ningen van leerlingen van de Mon tessorischool over het openbaar vervoer. V. LEUSDEN - Op vrijdag 9 maart hoopt de stichting Jeugd- en Jon gerenwerk weer een dropping te hou den. Deze dropping wordt buiten Leus den gehouden, dus ook het eindpunt ligt niet in Leusden Iedere belangstellende vanaf 15 jaar mag deelnemen Daar er voorbereidingen in verband met ver voer en opvangmogelijkheden getrof fen moeten worden, is het beslist nood zakelijk. dat men zich tijdig aanmeldt en wel uiterlijk vrijdag 2 maart. Aanmelding kan geschieden in „de Til" als deze geopend is (en dat is tuina iedere avond) en zondag tot 17.(TO uur. Men kan persoonlijk komen inschrijven maar ook telefonisch is dat mogelijk en het nummer is 41826 De kosten aan deze dropping zijn 2,50 incl. een consump tie i 6\i (Van één onzer redakteuren) LEUSDEN - De adviseur voor ruimtelijke ordening van de Raad van State heeft maandag tijdens de behandeling van de bij de Kroon aangetekende beroepen tegen de bestemmingsplannen Den Treek en Princenhof, ongegrond verklaard. Een en ander houdt in, dat het tracé van rijksweg 28 blijft zoals het ver loop van deze weg in het plan is aan gegeven, en dat De Groene Zoom, op het bestemmingsplan aangegeven als een tweebaansweg, een twee- baansweg blijft. Tegen het tracé van rijksweg 28 - tussen de begraafplaats Oud-Leusden en het Russische kerkhof gepland - was beroep aangetekend door o m. de kerkvoogdij van de Hervormde Ge meente. door de werkgroep Rijksweg 28 en door de Stichting Natuur en Mi lieu. Zij wezen op de grote aantasting van Leusderhei en Oud-Leusden als de weg zou worden uitgevoerd, zoals in het bestemmingsplan is aangegeven Staatsraad kon zich die bezwaren wel indenken, maar zei, de noodzaak van aanleg van de weg dermate belangrijk te achten, dat andere belangen daar voor dienen te wijken. Namens de gemeente Leusden werd tijdens de bijeenkomst van de Raad van State gepleit vcor verdiepte aanleg van genoemde rijksweg. Tegen de Groene Zoom als twee baansweg richtten zich de bezwaren van o.a. de Stichting Stichtse Milieufe deratie De stichting vindt zo n twee baansweg te breed, en vreest, dat op deze wijze alsnog tot aanleg van een inmiddels uit het streekplan geschrapte S-10 gekomen zal worden. De woordvoerder van de gemeente Leuden deelde mee. dat de weg in eerste instantie slechts één rijbaan zal krijgen. Afhankelijk van de drukte op de weg zal dan later een uitbreiding met een tweede rijbaan overwogen kunnen worden LEUSDEN - Gradus v.d. Hengel is voorzitter van het jeugd- en jon gerenwerk in Leusden, waar hij veel tijd aan besteed. Voor zijn werk zit hij in het verzekeringswezen, maar om dat hij praktisch iedere avond in de Til aanwezig is, wilde ik het met hem over zijn vrijwilligerswerk in de Til hebben. „Van oorsprong was de Til een ka tholieke jongensschool", zegt hij. „Toen er een lokaal leeg kwam hebben we de pastoor gevraagd of we er in mochten met het jeugdwerk De pas toor zei: „Ga er maar vast in zitten", en we hadden het in gebruik voordat de gemeente er erg in had. Voor die tijd zaten wij in 't Ros Beyaart, dat was niet slecht hoor, maar het jeugdwerk had wel duidelijk een ander karakter Het jeugd- en jongerenwerk hier in Leusden is in 1956 gestart. Na een paar jaar nam het overkoepelend orgaan, die aktivi- teiten voor zijn rekening, die voor een groep alleen te duur waren. Over het gebouw de Til zou een verhaal apart geschreven kunnen worden." Wat het jeugd- en jongerenwerk be treft is veel werk te verzetten. Gradus v.d Hengel: „Dat gebeurt met een grote groep vrijwilligers, zo n 40 tot 45 mensen. Zelf heb ik een heel stukje van het beheer van de Til, zoals het bespre ken van de zaken, het bestellen van dranken en de bediening aan de bar Alleen bij vergaderingen worden de dranken geserveerd, maar dan is er meestal hulp. De Til wordt druk bezocht door jongeren uit Leusden Zoals het het laatste jaar gegroeid is, is enorm." De Til kan ook gehuurd worden voor vergaderingen en bijeenkomsten. Ver schillende verenigingen huren al jaren een zaal van de Til Besteedt u nu veel ti/d aan de Til? „Ik ben natuurlijk erg veel in de Til, 's avonds en in het weekend, verder ga ik twee weken met de jongerenclub op vakantie Maar ik ben niet de enige die dit werk vrijwillig doet Veel jongens en meisjes doen het ook voor niets. Er moet alleen geld bij. Alle vrijwilligers krijgen wel een aardigheidje en een ge zellig avondje, maar meer willen zij ook niet." Toen het SOCCLE (stichting sociaal- culturele centra Leusden) het beheer van diverse gebouwen van de ge meente ging behartigen, stelde SOCC LE voor om de bar en meer zaken over te nemen en de mensen uit te betalen Niemand van de vrijwilligers was voor, en zij besloten dan ook wanneer dit van de grond kwam onmiddellijk op te stap pen. KLEINE GRUT ERG LEUK „Wat ik de fijnste avonden vind. och. dat kleine grut is bijzonder leuk. De kin deren van 14. 15 en 16 jaar ook. die weten al deksels goed dat er twee soorten zijn." Wat later laat hij weten „De meeste tijd bemoei ik me niet met de aktiviteiten. Die worden geleid door andere vrijwilligers Alleen wanneer er veel jongeren examens moeten doen, dan help ik wel mee. Voor de rest zorg ik voor koffie en andere dranken Wij heb ben nu ook een hele leuke groep die de toegang tot de zaal controleert en toe zicht houdt. Omdat iedereen vrijwillig werkt, kun nen de prijzen laag gehouden worden, dit in tegenstelling tot gebouwen waar mensen in dienst zijn. Tot op dit mo ment heeft niemand er behoefte aan om betaald te worden. Waar we wel al drie jaar mee bezig zijn is het aanvragen van bergruimte We hebben zelf een teke ning gemaakt, maar die blijkt bij de ge meente iedere keer zoek te zijn Wij moeten vrijdao de tekening voor de 3e keer meenemen. Ik ben benieuwd of we er nu wat wijzer van worden." DOORGAAN Gradus v.d. Hengel die pas 60 jaar geworden is, houdt buiten het werk in de Til erg veel van tuinieren. In de zomer heeft hij veel bloemen staan, met name snijbloemen die allemaal hun verzorging nodig hebben. „Zo lang als het mogelijk is - dat weet een mens toch nooit - zou ik met de Til door willen gaan. Maar ik ben niet de enige, er lopen veel meer mensen rond die het nog langer willen doen."

Leusder Krant | 1979 | | pagina 3