.fwisseling genoeg om niet naar elders te hoeven gaan |DENS JUBILEUMVIERING VAN K. F. E. BROUWER GROTE ROL GESPEELD BIJ UITGROEI LEUSDEN ,der Krant - plaatselijk nieuws DONDERDAG 22 FEBRUAR11979 sr" Inzet gemeente- secretaris taar" W met ridderschap O.N. Een eindeloze rij van belangstellenden biedt felicitaties aan. an één onzer redakteuren) LEUSDEN - „Behoefte om naar Öers te solliciteren heb ik nooit ge- id. Dat. omdat er steeds volop be ging in Leusden zat. steeds op- buw weer nieuwe dingen op je af namen. en het werk daardoor tel- ns opnieuw iets verfrissends ieg Bovendien waren er de mo- 'lijkheden om hogerop te komen, >dat ik Leusden niet hoefde te ver en om promotie te kunnen ma- I Dat zeg gemeentesecretaris K. F Brouwer, veertig jaar in dienst van fe gemeente en in die lange reeks Van jaren van zeg maar loopjongen >klom tot de hoogste functie bin- ïn het gemeentelijk overheidsver- ind. Geboren in 1918 in het Noord- ollandse Schagen, belandde de idige gemeentesecretaris door verplaatsing van zijn vader, die bij Bt spoor werkte in Amersfoort aar hij de Rijks h b s. doorliep. Na e schoolopleiding (h b s.-B) dook e heer Brouwer als volontair in angbroek de gemeente-admini- ratie in Als volontair ook was hij ïn 17 januari 1938 tot 1 december erkzaam op de gemeentesecreta- van Leusden en die van Stouten- urg, om na elf weken in Amersfoort in de secretarie verbonden ge- 'eest te zijn, in februari 1939 als 'eede ambtenaar door Leusden en [toutenburg in dienst genomen te 'den Brouwer: „Een heel kleine oep van mensen was daar werk- iam. Een man of vier in totaal Een [jn stel mensen, dat wist wat het aan •Ikaar had. vooral tijdens de moeilij- oorlogsjaren' MOGELIJKHEID OM VEEL TE DOEN De oorlogsjaren Voor de ge meentesecretaris van nu was het een periode van zich inzetten voor de bedreigde medemens. Onder duikers vonden bij hem en zijn vrouw onderdak en werden op tal van andere manieren geholpen. Brouwer- .Ja, hoe ging dat9 Je liep tegen iets aan. deed wat. en voor je het wist. werd je voor een volgend karwei gevraagd, en ook daar zei je dan geen nee meer tegen" Daarbij tekent hij nog aan: „Er was ook de mogelijkheid om veel te doen. Je had een burgemeester die in tegenstelling tot die van veel an dere gemeenten géén NSB-er was, je zat met een klein clubje op de secretarie en kon volledig van elkaar op aan Een pluspunt daarbij was dan ook nog. dat we pal onder de vleugels van de moffen zaten - zo was het concentratiekamp in de buurt, was er een kaderschool van de WA aan de Dodeweg en had je in Zomers Buiten de SS zitten - en werd op grond daarvan waarschijn lijk aangenomen, dat we niets il legaals zouden ondernemen, met als gevolg, dat er niet of nauwelijks op ons werd gelet" Dat „ons", de verzetsgroep TD. een afkorting die stond voor Tweede Distributiekaart, een kaart met de invoering waarvan op vrij grote schaal in Leusden op. zoals Brouwer dat noemt, „illegaal legale manier" geknoeid werd. evenals met stamkaarten en persoonsbewij zen. Op de secretarie werd voorts het inwoneraantal van Leusden op pa pier flink opgeschroefd, om op die manier extra distributiekaarten in bezit te krijgen Die aldus verkregen kaarten werden doorgespeeld naar onderduikers. ZIEKTE VERLOF Om aan enkele in Leusden ont wikkelde foefjes, o.m. met zegeltjes voor stamkaarten en persoons bewijzen. elders in den lande bij an dere verzetsgroepen bekendheid te geven, reisde de heer Brouwer het land door Brouwer „Dat kostte de nodige tijd Tijd. die me door het ge meentebestuur gegeven werd, door me zogenaamd met ziekteverlof te sturen. Om het allemaal zo echt mo gelijk te doen lijken, werd er tijdelijk voor een plaatsvervanger op de secretarie gezorgd. Zo werkte je in die dagen in grote saamhorigheid gezamenlijk aan een goede zaak Het was in die tijd ook. dat ik leerde wat echte kameraadschap is". Na de oorlog bracht de distributie van tal van goederen extra werk zaamheden voor het secretarieper- soneel met zich. Brouwer. „Heel wat avonden werd er toen doorgewerkt. Voor de gezelligheid, maar ook om dat dat thuis brandstof uitspaarde, kwam mijn vrouw dan naar de sec retarie. zette daar een flinke kan koffie op de kachel, en zette zich dan aan van thuis meegenomen huis houdelijke klusjes" CORRESPONDENT SCHAP De benoeming in 1959 tot ge meentesecretaris deed de heer Brouwer besluiten veel tot dan toe in zijn vrije tijd bedreven activiteiten te beéindigen. zoals bijvoorbeeld zijn bestuurslid-zijn van de Oranjever eniging en zijn correspondentschap voor het in die dagen bestaande katholieke dagblad Het Centrum. Brouwer over zijn tien jaar schrijverij voor die krant: „Het was leuk werk. omdat het je met de meest uiteenlo pende mensen en dingen in aanra king bracht. Meer dan eens ook, wist ik een primeurtje in de wacht te sle pen, een prestatietje als je bedenkt, dat ik had op te boksen tegen full-ti- me journalisten in Amersfoort." Verenigingen en instanties waar de heer Brouwer ook tijdens zijn werkzaamheden van gemeente secretaris actief voor bleef de Zwembadstichting Leusden (als be stuurslid) en de ARKA (eveneens als bestuurslid). GROTE REIS Groot respect zegt de heer Brouwer voor zijn echtgenote te hebben „Ze had elf kinderen groot te brengen en op mij kon ze daarbij maar weinig terugvallen, omdat ik vaak, heel vaak. weg was." Vijftien jaar geleden bracht het echtpaar Brouwer een bezoek aan Australië, waar onderduikers van destijds woonachtig zijn. De heer Brouwer „Het was voor de eerste keer tijdens ons huwelijk, dat we samen langer dan twee nachten van huis waren. Voorheen waren het al tijd mini-vakantietjes geweest in de trant van een dagje Zandvoort met de kinderen Tijdens die reis naar Australië hebben we het er flink van genomen Aan die reis hebben we ook bezoeken aan Egypte, India. Thailand en Griekenland vast geknoopt Eind 1970 begin 1971 werd een tweede grootscheepse reis onder nomen. De heer Brouwer: „Mede door wisselingen van burgemees ters was ik nauwelijks aan vakantie toegekomen Ik had derhalve nog flink wat vrije tijd tegoed Driemaan den zijn we toen weggeweest. Naar Noord-Amerika. Mexico en Hawaii zijn we gegaan, op de terugweg Bangkok nog even meenemend Van reizen en trekken heb ik vroeger altijd gedroomd 'k Had destijds naar Nederlands-lndië willen gaan Het werk in Leusden zegt de heer Brouwer immer met plezier gedaan te hebben Goede contacten waren er steeds met de burgemeester, met de wethouders, met de verschillen de gemeenteraden en met de amb tenaren ook. De heer Brouwer „Hoogtepunten die me bij zijn gebleven? Leusden 1200 uiteraard Verder9 Ach. hoogtepunten zijn voor mij niet het gereedkomen van dit of van dat maar het toewerken ernaar, het treffen van de voorbereidingen er voor." GEEN LUXE Gemeentesecretaris Brouwer. Veertig jaar in gemeentedienst. Brouwer: „Ik heb het oude ge meentehuis nog meegemaakt. Ik ben meeverhuisd naar het huidi ge onderkomen aan de Hamers- veldseweg. Ik zou ook nog graag het nog te bouwen nieuwe ge meentehuis nog even in functie willen meemaken. Dat nieuwe onderkomen is bepaald geen luxe. Diensten en mensen zijn nu te veel verspreid. Dat bemoeilijkt de communicatie. En, die com municatie is juist zo belangrijk. Niet alleen zakelijk bezien, maar ook in het persoonlijke vlak. Ja, de ingebruikneming van het nieuwe gemeentehuis, dat wil ik graag nog meemaken als ge meentesecretaris." volontair in het Leusdense werkzaam geweest In vogelvlucht de voorbije veertig jaar de revue laten passerend merkte de burgemeester ten aanzien van de heer Brouwer, onder meer op dat eigenlijk van een dubbel bestaan gesproken kon worden. Burgemeester Rademaker: „Het was niet alleen Leusden. het was ook Stoutenburg. Zo n dertig jaar bent u in dienst van twee gemeenten ge weest." Dat tussen toen en nu het nodige veranderde, schetste Leusdens eerste burger onder andere aan de hand van het inwonertal (toen 4000 inwoners, thans tegen de 20 000), het aantal wo ningen (destijds zo n 700 met in elk daarvan bijna zes mensen, tegenwoor dig rond de 5500 met daarin minder dan drie-en-een-halve bewoner) en aan de hand van de functie van de jubilaris (eerst tweede ambtenaar, in maart 1940 eerste ambtenaar, sedert sep tember 1959 secretaris) Na voorts onder meer gewezen te hebben op de grootste uitgroei van Leusden. inclusief de samenvoeging van Leusden en Stoutenburg, de ver wezenlijking van de eerste fase en het onderweg-zijn met de tweede fase. riep burgemeester Rademaker de zeven verschillende burgemeesters, de en kele loco-burgemeesters en de ver schillende gemeenteraden, alsmede de scharen van medewerkers en mede werksters. waarmee de gemeente secretaris de verstreken vier decennia (burgemeester Rademaker „Tien pro cent van de 400 jaar Unie van Utrecht") van doen had gehad, in herinnering. De gemeentesecretaris schetste hij onder meer als een man met zin voor het onverwachte. Als iemand van een vrij sterke richtlijnigheid en een gewel dig aanpassings- en inspelingsvermo- gen. als een man ook. die het nieuwe onvervaard aanpakt en tegelijk de con tinuïteit handhaafd Raadslid Kuypers sprak als raadsnestor woorden van lof. waarde ring en dank namens de voltallige ge meenteraad Door de raadsleden, zo zei hij, was nimmer tevergeefs een be roep op de jubilerende secretaris ge daan Om aan te geven dat tijdens het sec- retaris-zijn van de heer Brouwer zo het een en ander sterk gewijzigd was. dook de heer Kuypers een ogenblik in het verleden „Er gebeurde toen niks in Leusden. Als raad hadden we soms moeite om de zes verplichte raadsver- Burgemeester Rademaker speldt de orde-versieringen op. ONDERDUIKERS Tijdens de op de vergadering aan sluitende receptie werd het woord nog gevoerd door de heer Cohen, een van de onderduikers die in de oorlogsjaren door de heer Brouwer geholpen was en daaraan, naar hij zei, met zijn gezin, het leven te dan ken had. Namens de onderduikers van toen bracht hij de heer brouwer dank en overhandigde hij de heer Brouwer een geschenk. De receptie werd door een zeer groot aantal belangstellenden be zocht. Onder de aanwezigen onder meer de echtgenotes van vroegere burgemeester van Leusden. oud wethouders en oud-raadsleden, hoofden van gemeentelijke diensten en vertegenwoordigers van zowel plaatselijke als regionale instanties en organisaties. raads- en commissievergaderingen bij. Want. wie moest - gezien het kleine ambtenarenkorps - dat anders doen? Pas later kwamen de adviesbureaus en werd ook uitbreiding gegeven aan de dienst gemeentewerken, waardoor u wat meer aan uw eigenlijke bezigheden kon toekomen." De heer Kuypers noemde de ge meentesecretaris een goede chef. die immer voor zijn personeel op de bres stond. Woorden van dank aan het adres van mevrouw Brouwer gingen verge zeld van bloemen, haar overhandigd door het raadslid mevrouw Verduin. AANDACHT VOOR HET PERSONEEL DIKKE VINGER IN DE PAP Bloemetje van de loco voor mevrouw Brouwer. i onzer redakteuren) EN - Gemeentesecretaris rouwer van Leusden is bij |jk Besluit benoemd tot Rid- Orde van Oranje Nassau. De ing werd maandagmiddag |rgemeester Rademaker be- iaakt tijdens de toen in het eerde Dienstencentrum ter eid van het 40-jarig Ibileum gehouden bijzon- adsvergadering. ,,'t Is echt 00r aldus Leusdens )urger, terwijl hij de bij de ho rscheiding behorende ver- i bij de jubilaris opspeldde, ns de raadsvergadering werd Merende secretaris door ver- de woordvoerders geschetst man met een zeer bijzondere jetrachting. Woorden van lof gewijd aan de wijze waarop fgelopen vier decennia voor actief was. Niet onvermeld de manier waarop de zich tijdens de bezet voor (met name de Jood- inzette. aan goede woorden, geschenken, de schier on- ange rij van mensen die tij- op de raadsvergadering receptie de heer Brouwer de hand schudde, het gemeentesecretaris in zijn komen tot de uitspraak: me overstelpt." afgelopen maandag, maar op of rond 6 maart van het had de jubileumviering eigen- is gehad moeten hebben, zo zei ieester Rademaker kort nadat bijzondere raadsvergadering jd had. Weliswaar trad de heer ir namelijk op 20 februari 1939 in °P jig van tweede ambtenaar in 9lyan de gemeente Leusden, maar (van 17 ianuari 1938 1 de- van dat iaar) was hij ook als Hadden zowel de burgemeester als de heer Kuypers uitvoerig stilgestaan ook bij de belangrijke taken van een gemeentesecretaris, zoals het eerste adviseurschap aan gemeenteraad en aan college van burgemeester en wet houders, loco-secretaris Mikkers sprak daarnaast onder meer over de aan dacht die de heer Brouwer steeds voor het personeel aan de dag had gelegd De loco-secretaris zei het met name een verdienste van de heer Brouwer te vinden, dat deze steeds in staat was geweest het steeds veranderende maatschappijbeeld niet alleen op de voet te volgen, maar ook de steeds mo derner wordende opvattingen over le vensvisie, taakvervulling en taakinhoud te doorgronden, te begrijpen en door te vertalen naar alle medewerkers De heer Mikkers: „Het zou kiekeboe- spelen zijn. als volstaan werd met de constatering, dat het steeds voort schrijdende proces van dat maat schappijbeeld en de daaraan gekop pelde evaluatie geruisloos is verlopen. Ook in de relatief kleine werkgemeen schap van de gemeente Leusden tre den wel eens verschillen van inzicht en/ of interpretatie op. Mede daardoor - of zou hier een ondanks dat beter passen - bleek u toch telkens weer in staat via persoonlijke gesprekken met een col lectief de relaties weer tot elkaar te brengen en. wat nog belangrijker is. de motivatie weer terug te roepen." Namens het personeel gaf hij de heer Brouwer het Kabouterboek van Rien Poortvliet ten geschenke (Mikkers: «.Het is de beschrijving van een niet realistische figuur waarbij deze zo realistisch wordt voorgesteld dat zelfs de pur sang realist het gevaar loopt het niet realistische als realistisch te be schouwen") Voor mevrouw Brouwer was er wederom een bloemetje. De heer Van Zandbrink, sprekend namens het bestuur van de Zwem badstichting. bracht de gemeentesec retaris dank voor zijn inzet als bestuurs lid van de stichting Het cadeau zei hij in de stijl van de stichting - er wordt daar nog al eens over „natte afdeling" ge sproken - gehouden te hebben Dat cadeau bleek een fles drank te zijn. BUITENGEWOON In zijn dankwoord zei de heer Brouwer immer met plezier in Leusden gewerkt en het werk steeds boeiend gevonden te hebben („Als er van sleur sprake zou zijn geweest had ik al lang de kuierlatten genomen"). De lovende woorden aan hem gericht speelde door naar alle medewerkers, die hem in de loop der jaren ter zijde hadden gestaan Zeer erkentelijk zei hij de verschillende burgemeesters te zijn, die menigmaal van advies hadden gediend Had eerder burgemeester Radema ker gesproken van „een buitengewone dag op een buitengewoon tijdstip, het „buitengewone" zat hem voor secreta ris Brouwer, zo zei hij. mede ook in het feit dat hij nu eens toestemming had gekregen om in een raadsvergadering de raad te mogen toespreken Cadeau van de heer Cohen namens de onderduikers van destijds. EXTRA VERLOF Burgemeester Rademaker bedankte ook mevrouw Brouwer voor de wijze waarop zij haar man steeds terzijde had gestaan. Namens het college bood de burgemeester vervolgens een set bij zettafeltjes aan, alsmede een ingelijst wapen van de gemeente Leusden. Een ander geschenk - volgens de burgemeester niet als een voorschot op het pensioen - „maar als een naschot op de ontelbare uren buiten de eigenlij ke tijd gegeven" betrof extra verlofda gen om, zoals burgemeester Radeaker aangaf, „in het najaar naar Australië te gaan" (Burgemeester Rademaker. „Om misverstanden te voorkomen: „De reis zélf is niet door de gemeente aangeboden gaderingen per jaar te komen. Weinig gebouwd werd er toen ook. Soms per jaar zes woningwetwoningen, en dan riepen we al hoera." Wel eventjes an ders werd dat, zo liet hij weten, toen de eerste plannen tot fikse uitbreiding ge stalte kregen. De heer Kuypers tot de heer Brouwer: ,,U had toen een heel dikke vinger in de pap en woonde alle

Leusder Krant | 1979 | | pagina 5