Tien jaar Muziekschool Leusden (3) Geen gebouw, geen rechtspositie voor docenten, maar desondanks muziekplezier DOCENTENRAAD ONTSTAAN UIT DE BEHOEFTE TOT MEER SAMENWERKING frugs-verslaving besproken in lezing van NCVB \.es A >usder Krant - Reportage DONDERDAG 22 FEBRUAR11979 ijft door Anco Mali gastheren- en vrouwen zijn vaak heel erg aardig. Jo Oosterman werkt in een zaaltje van de Sint Jozefkerk, en daar is geen toilet. Als het nodig is mogen de kinde ren buitenom bij de pastorie aanbellen om een plasje te doen. Laatst was er niemand thuis in de pastorie. En och, die kinderen zitten maar een half uurtje in zo n lokaal. Jo zelf zit er een paar uur achter elkaar Voor het lesgeven aan vijftien kinderen is het zaaltje eigenlijk te klein Er staat veel te veel meubilair, dat Jo altijd maar weer moet wegschuiven, en er blijft geen ruimte over om met die kinderen te bewegen. Jo vliegt op woensdag van het ene gebouw naar het andere. Het tijdverlies daardoor is enorm LES GEVEN IN SPEELZAAL Ineke vertelt over het les geven in de speelzaal van de kleuterschool van.De Bongerd". Ze zit in zo'n groot lokaal, met twee kleine kindertjes verloren bij de piano. Ze begint laat, kwart over vier, als de school afgelopen is. Ze eindigt 's avonds laat Het is voor de onderwijzers van de school lastig Ineke moet alle tafeltjes en stoeltjes verschuiven, en er op toe zien. dat ze weer op de juiste plaats worden teruggezet. Vanaf het speelplein tikken de kinderen, die hun vnendje op de piano zien spelen, tegen de ramen. Jo en Gert hebben beiden ook les gegeven in het gebouwtje aan de Zwarteweg. dat zit ingeklemd tussen het politieburo en het gebouwtje van de Biljartvereniging. Je hoorde er alles Vorig jaar hoorde Jo steeds de orgelles in het lokaal naast haar. Gert moest buiten met de kinderen gaan dansen, wat weer erg veel moeilijkheden ople verde met de overige kinderen buiten. Na tien jaar improviseren vinden ze het moment aangebroken, dat ze nu eens over een goede werkomgeving moeten kunnen beschikken. ,,De Muziekschool is gegroeid uit liefhebberij", zeggen ze ..ledereen heeft er veel voor over gehad. Maar nu bestaat er een instituut met negenhon derd leerlingen. Nu moet je uitzicht hebben op een betere situatie. Je kunt niet altijd het incasseringsvermogen van de docent op de proef blijven stel len. Toen De Doelen in Rotterdam kwam. kreeg het hele muziekleven een injek- tie. Datzelfde gebeurt met het mu ziekcentrum in Utrecht. Als Leusden een Muziekschoolgebouw zou krijgen zou dat een geweldige impuls beteke nen. Het gehele muziekleven zou er door verbeteren, en Ineke, Jo, Gert en Susan noemen direkt op wat er voor de lessen, het samenspel, de voorspeel uren, de uitvoeringen, de samen werking tussen de docenten, de bergi ng der instrumenten, de algemene ak- bviteiten allemaal zou verbeteren. TWEE GROTE GEBREKEN Verbeteren zou ook nog moeten de rechtspositie van de docenten van de Muziekschool Leusden. Vaste aanstellingen in plaats van tijdelijke, pensioenregeling en een garantiere geling (als de docent een bepaald aantal uren geeft, en hij komt daar onder, dan krijgt hij toch dat bepaal de aantal uren uitbetaald). Twee grote gebreken: geen ge bouw, geen rechtspositie. Maar toch: een instituut voor muziekple zier! van de drugsellende", aldus opper Van der Ham uit Utrecht. ,,De voorspellin gen zijn zeer somber In New York zijn er iedere dag 10 doden beneden 13 jaar Keiharde informatie moet er gegeven worden op de middelbare scholen. De jeugd moet alles over drugs weten, en afgeschrikt worden voor het te laat is. Ook de politie moet er meer op ge traind worden hoe de handel en versla ving effektief kan worden bestreden." Mevrouw Abbring dankte de heer Van der Ham voor zijn aangrijpende le zing Zij sprak een dankgebed waarna de bijeenkomst werd besloten met het zingen van het Bondslied. De eerstvolgende bijeenkomst van de NCVB afdeling Leusden-zuid zal zijn op dinsdag 13 maart. De spreek ster van deze avond zal zijn mevrouw Slomp uit Leusden-zuid. Zij en haar echtgenoot ds. Slomp hebben 12 jaar in Pakistan gewoond en ge werkt. Over hun beider ervaringen in dit land zal mevrouw Slomp-Mobach op 13 maart vertellen. aan. Dat instrument is betaalbaar, en als die kinderen wat groter zijn, kunnen ze gemakkelijk op een ander instrument over gaan INSTRUMENTEN PARADE NIET MOGELIJK In dit opzicht betreuren alle docenten het, dat er bij gebrek aan Muziekschool gebouw geen instrumentenparade kan worden gegeven Zonder gebouw is het houden van een instrumentenparade niet mogelijk. Jo Oosterman houdt voor haar zéér jeugdige AMV (Algemene Muzikale Vorming) leerlingen elk jaar een kleine demonstratie van instrumenten Ze wil, dat leerlingen van collega's op die in strumenten komen vóórspelen. De kin deren moeten namelijk niet zien, wat een docent met zo'n instrument doet maar wat kinderen er zelf na een tijdje mee kunnen doen. Dat vindt ze voor die kinderen interessanter. De organisatie van een dergelijk evenement vindt ze in de huidige omstandigheden een dra ma KUNT U DAT GEKRAS NOU AANHOREN? Over het instrument viool wordt aan Susan herhaaldelijk door ouders van leerlingen gevraagd: ,,Kunt u dat ge kras nou aanhoren?" Eerst was ze per plex. toen haar dat werd gevraagd De tweede keer had ze haar antwoord klaar. ..Toen uw Pietje in de wieg lag, en hij ging kruipen, zei u: och, Pietje leert het al een beetje, zich voort te bewe gen, Pietje kon toen nog helemaal niet lopen. Zodra er sprake is van muziek maken, dan verlangt u dat het meteen prachtig is wat Pietje doet. Dat kan niet. Het gaat trapsgewijs. Op alle nivo's kan het echter aangenaam zijn." Leerlingen", zegt Susan, .Spelen aanvankelijk kaal. Ze kunnen er nog niets van zichzelf in kwijt. Als ze zo'n technisch nivo hebben bereikt, dat ze er hun eigen gevoelens in kwijt kunnen, dan komt hun eigen persoonlijkheid er ineens uit. en dan wordt het héél plezie rig. Maar het is en blijft een lange weg." Ineke- ,,lk wil ook graag iets zeggen over de ouders en hun begeleiding van het kind. Mijn instrument, de piano, staat vaak in de huiskamer. De televisie staat er naast. Als die aan is, kan het kind niet studeren. De ouders moeten wél méé willen werken. De leukste leerlingen zijn de leerlin gen. die met hun ouders een bewuste keuze hebben gemaakt, en aan wie de ouders veel medewerking geven, en voor wie de ouders belangstelling heb ben Zo'n ouder stimuleert „Wat speelt het kind al een leuk stukje!" Zo'n kind speelt al gauw een stukje samen met een ander kind. Al doe je als ouder niets aan muziek, dan kun je toch mééwer- ken." Gert: ,,Als je jonge kinderen als leer ling hebt. heb je eigenlijk net zo veel met de ouders als met de kinderen te ma ken. De houding van de ouders, de huiselijke omstandigheden, zijn zeer belangrijk. Er zijn ouders, die willen dat het kind iedere dag speelt Of die zeggen: Als je gespeeld hebt. mag je buiten gaan spelen. Ach. die kinderen, leren nooit echt musiceren!" Onherroepelijk komen we nu op de problematiek van de Muziekschool. Tien jaar Muziekschool Leusden Dat klinkt geweldig Maar als je het de do centenzaal vraag, dan gaat de Muziek school Leusden nu pas van de grond komen. De docenten beginnen nu pas samen te spelen, geven kleine konser- tjes Dat zal in de toekomst veelvuldiger kunnen Ze willen niet alleen met een stukje didaktiek bezig zijn Ze willen ook zelf als musicus bezig blijven. Anders zakt hun nivo. ONTBREKEN VAN GEBOUW IS EIGENLIJK CALAMITEIT Maar bij dat alles moet het hoge woord wel vallen: er ontbreekt een ge bouw. Als je de omstandigheden hoort omschrijven, waarin de muzieklessen plaats moeten vinden, dan begrijp je niet, dat het nog allemaal reilt en zeilt zoóls het reilt en zeilt. Niet, dat de do centen de aangeboden ruimten niet op prijs zouden stellen. Verre van dat Hun ,,lk houd van piano. Ik vind piano het mooiste van alle instrumenten. Wat ik over wil brengen op mijn leerlingen, dat is de liefde voor dit specifieke instru ment. Bij sommigen slaat dat aan Ik ben ook erg enthousiast over muziek en over het instrument piano, en dat komt zeker bij de leerlingen over Jo Oosterman vervolgt: ,,lk vind het brede aanbod belangrijk. Ik zit in een fase vóór de instrumenten, en probeer elementaire dingen te ontwikkelen Door de algemene muzikale vorming hoop ik, dat het kind affiniteit voor één van de aspekten, één van de instru menten, zal krijgen." MUZIEK WEEKENDS Susan Biesma wijst erop. dat het ook leuk voor de kinderen is, dat, als ze eenmaal een instrument bespelen, ze de gelegenheid krijgen om es een weekend weg te gaan om elders te mu siceren. Er zijn mogelijkheden om sa men kamermuziek te maken. Er zijn mogelijkheden om met anderen in het buitenland samen te spelen. „Muziek, dat moet je kunnen maken", zegt Su san, ,,dat is voor een mensenleven lang". VOLWASSENEN: ERG GEMOTIVEERDE LEERLINGEN Ineke Brouwer brengt naar voren, dat veel volwassenen in Leusden leerling van de Muziekschool zijn geworden Ze hebben de draad weer opgepakt, die ze vroeger hebben laten schieten Ze zijn trouwe konsertbezoekers. gaan naar recitals Het zijn erg prettige en gemoti veerde leerlingen Vroeger moesten degenen, die nu volwassen zijn heel moeizaam muziek leren uit moeilijke en taaie studieboe ken Nu is het materiaal zó verbeterd, dat daar geen sprake meer van is. Dat fabeltje van die enorme moeite om no ten te leren lezen, nee. dat werkt niet meer, vimden alle vier de docenten En ook dat fabeltje, dat als je een instru ment wilt leren bespelen, je daarmee heel jong moet beginnen, ook dat fabel tje is de wereld uit. vinden ze Als je volwassen bent kun je óók beginnen met het bespelen van een instrument ,,Dat zien we gebeuren in Leusden", zeggen ze, ,,en dat is een heel positieve en prettige ontwikkeling" Voor het feit dat vele ouderen niet eerder een instrument gingen bespelen geven ze diverse redenen aan ,,De juffrouw sloeg de klep van de piano over mijn handen dicht, en toen heb ik nooit meer een piano aangeraakt. ,,lk had vroeger de mogelijkheid niet." ,,lk vond het instrument niet leuk waarmee ik begonnen was. en toen ben ik met alle muziekbeoefening gestopt." „Mijn ouders dwongen me om mu ziekles te nemen, en daar had ik geen zin in VIOOL Susan Biesma vindt, dat de kinderen van tegenwoordig héél goed weten wat ze willen en dat ze zich in veel gevallen héél goed uitspreken over het instru ment. dat ze willen bespelen Ze voegt er haastig aan toe dat dat geldt voor hóór instrument, de viool Jo Ooster man kijkt haar glimlachend aan zij heeft andere ervaringen. Ze zegt „Susan, er is echt een grote groep kinderen, die niet weten wat ze willen, hoor Daar is de keuze erg moeilijk voor. Voor een groot aantal kinderen vind ik het zelf ook razend moeilijk om ze een advies te geven Veel kinderen raad ik blokfluit middel waarvan de bijwerking een stuk minder is, tracht men verslaafden te genezen Als verslaafden niet weer op nieuw willen beginnen, tracht men nieuw werk en omgang met andere mensen voor hen te kreéren. Psychia ters en artsen zijn enorm druk met het behandelen van ex-verslaafden In Ne derland kickt men een patiënt zoge naamd kaal af „Dat betekent dat de patiënt van meet af aan totaal geen drugs meer krijgt. 24 uur per dag zijn deskundigen dan met hem bezig. Ze gaan wel door een hel, maar het pro gramma helpt doorgaans effektief Wat is een verslaafde? Een zielig mens Hij of zij heeft geen relaties, en leeft maar voor eén ding: drugs Met zijn bestaanswijze is hij doorgaans al lang verzoend De volgende dag kan de laatste van zijn leven zijn. Zo begaan als de politie is met het lot van de slachtoffers, zo fanatiek maakt hij jacht op de handelaren in drugs. Het zijn potentieel moordenaars, die vol gens de politie achter slot en grendel behoren te zitten. ..We staan nog maar aan het begin ieke Brouwer voegt daar aan toe: JSDEN - In de serie artikelen ter enheid van het tienjarig be- der Muziekschool Leusden I wij vandaag het woord aan de itenraad. 3;an Biesma (viool, vedel), Ineke ver (piano), Gert Mannée (zang, uit) en Jo Oosterman (AMV, uit) zijn in het najaar van 1977 rt als voorlopig bestuur van de itenraad. Aan het eind van 1978 jen zij het officiële bestuur. is die docentenraad ontstaan behoefte tot méér samen- ig". zeggen ze „Omdat wij onze a's zo weining zien. We werken schillende dagen, komen uit ver- >nde plaatsen, en de lesgelegen- i zijn zéér verspreid Vanuit de e kwam toen op een bepaald _>nt het verzoek aan de docenten meer te gaan méédenken over janisatie van de Muziekschool in «komst. funktioneerden tot nu toe eigen een verzameling privé-docenten, •bundeld zijn in de Stichting Mu- ;hool Leusden. ar allerlei vragen komen op ons af. kennen daarop het antwoord van collega's niet. Wat doen we met -slessen? Hoe delen we ze in? Joen we met een leerplan? Hoe een collega een lesprogramma zaten allen in ons eigen hokje, part time docenten, de meesten uiten Leusden. Ze geven tien uur verdwijnen dan weer. Je kon niet len team spreken! positieve van nü is, dat je elkaar leert kennen. In het gewone doen daar niets van terecht. Nu weten enten waar ze met eventuele irkingen en suggesties naar toe in komen.'' ?IG ZIJN MET MUZIEK nat is voor jullie het essentiële van fzig zijn met muziek, en het dóór- i van die muziek aan de kinde- jsan zegt: „Ik vind muziek belang- i het bestaan van de mens. Er be- geen menselijk wezen, ook in het grijze verleden niet, zonder dat een stuk muziek bij zit. Je moet de >ren, die vandaag zo passief en in vorden opgevoed, weer aktief ma- TDat kijken naar de televisie: het t die kinderen allemaal zo gemak- gemaakt. Dat vind ik het voor- iste, dat je het kind iets eigens Of het kind meer of minder be- I is, dat doet er niet toe En of het zich muzikaal uit gedurende een er dag. of korter of langer, dat doet niet toe. Als het zich maar op een i wijze kan uiten. ICIALE EN /OEDKUNDIGE PEKTEN als het kind een beetje kan spelen, vind ik het samenspel van kinderen >ositief sociaal aspekt. luziek heeft ook een opvoedkundig kt Ik merk in de praktijk, dat een 'dat bij mij goed studeert, op de ol waar het basis- of middelbaar nvijs volgt, óók goed studeert. Je jlelt aan de hele ontwikkeling van iind." LIEFDE ERBRENGEN VOOR SPECIFIEKE STRUMENT Bondsdag op 24 april in Utrecht kunnen de leden zich opgeven bij het bestuur. Voor het 25-jarig bestaan van de afde ling zal een kleed worden geborduurd door de leden. Op 30 april wil de NCVB aan een optocht deelnemen Gaarne worden suggesties voor de slotavond van dit seizoen bij het bestuur inge wacht De heer Van der Ham leidde zijn le zing in door te zeggen, dat het onder werp drugs dagelijks in de belangstel ling is Iedere dag wijden radio, televisie en krant er wel een stuk aan. Soms vermeldt de krant: „Politie weet beslag te leggen op grote partij heroïne" An dermaal: „Het afgelopen weekend werd het stoffelijk overschot gevonden van jonge man", met de lakonieke me dedeling er achter aan: „overleden aan overdosering van drugs". „Wat een pijn en een narigheid erachter zo'n kranteberichtje schuil gaat. is niet te peilen", zei opper Van der Ham. Het woord drugs wordt vol gens het woordenboek omschreven als: geneeskrachtig kruid, waardoor waarnemingen veranderen of het be wustzijn tijdelijk wordt uitgeschakeld. Alle drugs werken tijdelijk en raken dan uitgewerkt. Hoe worden drugs ingenomen? Door roken, snuiven of spuiten. Bij spuiten wordt de stof het snelst in het bloed opgenomen Is men eenmaal verslaafd, dan is er een enorme wilskracht voor nodig om ooit nog eens op te houden. Het li chaam went snel aan een bepaalde do sering. Men begint bijvoorbeeld met 0,1 gram heroïne, maar in korte tijd heeft men hoe langer hoe meer nodig Wat voor verdovende middelen kent men? Softdrugs, opiaden, slaapmid delen. alkohol. hard drugs. LSD. hasj en marihuana. Uit opium verkregen heroïne als poeder of korrels is in Nederland het meest populair Het kan gespoten, ge snoven of gerookt worden. Heroïne in korrelvorm is een absolute topper wat gevaar betreft. Hoe werken opiades? Medisch om pijn te stillen. Bij te veel gebruik wordt de hersenstam ernstig aangetast Een verslaafde, die zich veelvuldig spuit, vertoont tal van littekens over zijn hele lichaam, en vermagert heel ern stig. Zelden wordt er door verslaafden met een schone spuit gewerkt. Ze zijn te ver heen om die hygiëne in acht te kun nen nemen. Spuiten en bovendien op zorgeloze manier lucht mee iri de ade ren, dan is dat direkt dodelijk. Het aantal doden in Amsterdam wordt geschat op 5 per dag Drug gebruikers zijn herkenbaar aan de ogen, die zeer vreemd staan. Na het spuiten hebben ze een zogenaamde kick. Ze zien alles rose gekleurd, heb ben aangename gedachten en denken niet meer aan problemen Na de uitwer king willen ze onmiddellijk nieuw spul zien te krijgen. De handelaren in verdo vende middelen varen hier wel bij. Zij hebben in de verslaafden willige slach toffers. Het is voor de verslaafden een eeuwige race om aan geld te komen. Door werk is het niet te krijgen Het re sultaat is dat men het langs kriminele weg tracht te krijgen door stelen of be roven Zo worden er in Amsterdam iedere nacht wel 50 auto's gestolen Vrouwen komen door prostitutie aan het geld Heroïne weegt zeer licht. Daarom wordt het in de handel gebracht ver mengd met vim. melkpoeder of jif. Hoe zijn drugverslaafden te helpen? In Amerika zijn er op dit gebied enor me klinieken. Met behulp van medicij nen zoals methadon, een verslavings iUSDEN/ZUID - Op dinsdag- 13 februari hielden de afdelin- van de Nederlandse Christen en Bond uit Leusden-zuid en sden-centrum een gezamenlijke id in ,,'t Trefpunt" in Leusden- presidente van de afdelingen iden-zuid, mevrouw Abbring, !e de aanwezigen van harte wel- in het bijzonder de leden van de Img Leusden-centrum, en de spre- ran de avond, de heer G A van der opperwachtmeester bij de Rijks- e te Utrecht. m Psalm 25 werden gezamenlijk >ngen de verzen 5 en 6. Gelezen 'Jesaja51 de verzen 1 tot en met 6. ouw Abbring hield een korte me- e, en ging voor in gebed. Van lied werden de verzen 12 en 3 gezon-

Leusder Krant | 1979 | | pagina 7