TIEN JAAR MUZIEKSCHOOL LEUSDEN (5) Een leerling: „Je voelt je als een kind uit de eerste klas als je geen noten kunt lezen" Jeugdraad vergadert vanavond ,De Heipaal' gaat op 22 mrt. vergaderen donderdag 8 maart 1979 17 een kind met houten instru mentjes spelen kerstliedjes samen gespeeld met andere instrumenten in aanraking komen studeren familie van den burg zes jaar pianoles als kind, en het hielp niet! klarinet spreekbeurt over de piano t is een luxe: 't is duur familie woudstra ik heb altijd om de he te brij heen gehangen een goede lerares zorgt, dat je onvrede houdt nog een jubileum? n den Burgs aan 't musiceren. JSDEN - Tien jaar Muziek- >l in Leusden. Hoe ervaren de igen het instituut? Betekent de kschool Iets in hun leven, en (tekent die Muziekschool dan? zijn gaan praten met enkele lense families, waarvan meer eden les hebben op de Muziek- )l. Aanvankelijk wilden we een ekje gaan voeren met een fa- n Achterveld, één in Leusden- üm en één in Leusden-zuid. fczoals dat vaak gaat bij het wer- oor een krant, die altijd maar en nooit een week respijt we kwamen in pure tijdnood, igen praten met enkele gezin- e in de buurt wonen. De keuze e gezinnen is geheel willekeu- voortgekomen uit de prakti- ituatie van maar 16 uur per dag ikbaar hebben voor het kran- rk, omdat je toch ook nog acht oet rusten. rouw Van Draanen en haar r Ciska wonen sinds augustus n Leusden. Direkt in september jing Ciska naar de Leusdense (school, waar ze in Waddinx- waar de familie Van Draanen in komt. óók op zat. leek het best leuk." aldus me- Van Draanen. „om óók mu- sen te gaan volgen, iets wat ik k al jaren wilde In mijn jeugd iet er niet van. en ik wilde eigen- graag samen met de kinderen pelen. een gegeven moment koos ik )or modern gitaar, omdat gitaar )ed begeleidingsinstrument is. jiik er eenmaal wat mee aan de 'as. ging ik over op klassieke gi- t aantrekkelijke van de gitaar is. ook voor je zelf op kunt spelen, geeft een fijn stuk muzikale be- ig." om mevrouw Van Draanen ig op de klassieke toer? eerste jaren." zegt ze. „had ik meneer Verbruggen. Ik besprak wat ik zou gaan doen. Gitaar is moeilijk instrument om te be- lk begon met akkoorden te le af vond meneer Verbruggen zéér ijk Ik kende geen noten, en an hem ook wel wat notenschrift gen. maar onvoldoende, dat viel tm weg. en daar liep ik toen wèl 'er Verbruggen vertrok naar el- toen kreeg ik les van mevrouw iez, die gespecialiseerd is op gitaar. Dat kwam véél beter op 'vrouw Rodriguez ging ik een ug, maar wat mij betreft kon zij overbrengen. De jongelui, die Wen bij meneer Verbruggen wèl de akkoorden, maar kon geen noten lezen. Dat is toch fwaarlijk, als je samen met an- i't spelen. Ik heb het voor mezelf als een gemis ervaren." het moeilijk om in het noten- 'óór te dringen?" >uw Van Draanen: „Je voelt je. nt net. als een kind in de eerste de basisschool dat moet leren lezen. Het is vrij pittig, en er gaat lange tijd over heen. vóórdat je alle tekens kent. De jonge mensen tegenwoordig krij gen veel AMV (Algemene Muzikale Vormings)-lessen, en dat vind ik een voordeel. Als moeder zou ik willen, dat ze op de basisscholen ólle kinderen muziekonderricht zouden geven. De kinderen leren héél makkelijk het no tenschrift lezen, en ik zou het geweldig vinden, als de kinderen van kleins af aan zouden leren zich in de muziek uit te leven!" „Ciska, behoorde jij tot die bevoor rechten, die al heel vroeg AMV kre gen?" Ciska: „Ja. Ik ben begonnen, toen ik zes jaar was Ik kon nog niet eens lezen. Maar we mochten met houten instru mentjes spelen Dat was leuk, hoor. Dat deed ik twee jaar. en toen begon ik met blokfluit. Nu wil ik eigenlijk altblokfluit gaan spelen. Ik ben binnenkort jarig, en misschien krijg ik dan wel een altblok fluit!" „Wat vind je er leuk aan, aan dat spelen op de blokfluit?" Ciska: „Duetten spelen vind ik leuk. Dat doe ik met juffrouw Van den Akker, en met Ilse. Soms gaat het goed. als ik goed heb geoefend. Juffrouw Van den Akker speelt met ons mee. als er een stuk is voor drie blokfluiten Soms pak ik mijn blokfluit om te spelen Soms laat ik hem ook dagen liggen. Ik fluit wel es voor mezelf. Ik neem van een liedje de eerste stem op op de bandrecorder, en dan speel ik de tweede stem mee." „Dat klinkt erg aardig," sluit mevrouw Van Draanen daarbij aan. „Kerstliedjes hebben we al eens samen gespeeld. „Stille nacht", dat kenden we goed Er is ook wel wat muziek voor gitaar en blokfluit geschreven. Dat geeft een be paald sfeertje, om zo samen met je kind bezig te zijn!" „Ga je wel eens naar een konsert, Ciska?" „Niet echt naar een konsert. Maar in ,,'t Palet" spelen we wel eens voor de ouders voor In „De Hakhorst" organi seert de Muziekschool wel eens een avond. Met die mandolines, die speelgroep, dat vond ik leuk." „De meeste kinderen." brengt me vrouw Van Draanen naar voren, „blij ven hangen in de blokfluit ot de blaasin strumenten. De kinderen zouden wat méér de gelegenheid moeten hebben om met óndere instrumenten in aanra king te komen en op óndere instru menten over te stappen. Met gitaarles ga ik naar „'t Palet", en dan hoor ik af en toe eens een piano. Je zou echt eens bij een ander instrument moeten kunnen gaan luisteren! Maar bet gemis aan een gebouw van de Muziekschool bevor dert dat niet De gemeente zou daar voorrang aan moeten geven!" Hebt u een vast schema om te stu deren, en lukt het u om regelmatig te studeren naast uw taken van alledag?" Mevrouw Van Draanen: „Het stude ren is inderdaad een moeilijk punt. Ik strééf ernaar om elke dag een half uur gitaar te spelen. Maar dat moet wel ge beuren, als de kinderen niet thuis zijn Het schiet er echt wel eens bij in En met de vakanties is het óók moelijk. Naar mate je het instrument beter beheerst, pak je de gitaar óók op om je stemmin gen af te reageren. Voor wat ik op krijg van mijn lerares moet ik echt een half uur per dag studeren. Een kultureel centrum in Leusden- zuid zou fijn zijn Wat heb je nou hier? De jongelui kunnen alleen samen ko men bij Adje Verhagen, en die gaat over een tijdje naar Leusden-centrum, waar ie boven zijn zaak kan gaan wonen 't Zou leuk zijn. als je met een groep naar een bepaalde plaats kon gaan om mu ziek te maken. Dat spreekt éónl" Vind jij dat gaan naar de muziekles sen, Ciska, altijd fijn, of voel je het ook wel eens als een lastige verplichting „Ik vind muziek echt leuk. Mijn moeder zegt. dat ik als kleuter altijd met muziekinstrumentjes wilde spelen, en wou dansen. Ik was de enige in het gezin, zegt ze, die werkelijk in muziek geïnteresseerd was. Eerst was ik hier op donderdag van vijf tot half zes op muziekles. Dat was goed Maar toen opeens moest ik op woensdag komen vier tot half vijf. En dan is er vaak zulke leuke televisie. Ik houd ook erg van ste nen verzamelen, en ook van gymmen." Drie leden van het gezin op de Mu ziekschool bij de familie Van den Burg. Mevrouw Olda van den Burg-Wig- boldus, zoon Jaap (bijna 11) en zoon Elro (bijna 10) Ook de vader musiceert, speelt orgel, weliswaar niet bij de Mu ziekschool Jaap was begonnen met AMV en blokfluit, toen zijn moeder in eens zin kreeg om pianoles te gaan nemen. „Vroeger," verteltze. „heb ik zes jaar pianoles gehad. Dat hoorde bij de op voeding. Met een lerares, die lette op kromme vingers, en die je met de vin gers tegen de piano aansloeg. Maar na zes jaar kon ik nog heiemaal niet spe len. Mijn man Rijer werkt in de piano- handel, en zo kwam ik weer met de muziek in aanraking. Het kostte me erg veel moeite om de pianolessen weer op te nemen. Drie kwartier per dag ben ik er mee bezig Als ik oversla ben ik van slag. Elk boek, dat ik pak. kan ik (nog) niet spelen, hoor! Toen Jaap het twee de jaar blokfluit had. konden we samen spelen. Dat was erg leuk „Vond jij de AMV-lessen altijd fijn, Jaap?" „Ik vond het altijd wel leuk. elke keer dat we les hadden, werd er een ander instrument behandeld Kinderen, die op de dwarsfluit les hadden spéélden, en dan konden wij alles vragen. In de tweede klas van de basisschool had ik een juffrouw, die geïnteresseerd was in muziek, en dat was erg leuk." Vanaf september vorig jaar speelt Jaap klarinet. „Ik zag degene van wie ik les heb, klarinet spelen, en toen dacht ik: dót instrument wil ik ook gaan spe len Het is moeilijker spelen dan blok fluit. Je hebt véél meer grepen. Ik mag nu méé doen in een en semble, met een stuk of tien kinderen. Allemaal klarinetten. Bij meneer De Ganzert." Elro: „Ik deed eerst AMV. Toen vroe gen ze me me later: Wat wil je gaan spelen? Ik wou elektronisch orgel spe len. Papa zei: Begin maar met piano. Je kunt wél van piano overgaan op orgel, maar niet andersom Soms vind ik de lessen leuk. Soms heb ik het niet goed geleerd, en dan vind ik het allemaal zó stom Ik ben nu bezig met het onder dóórzetten van de duim Ik speel: In de groende weide. Koningsdans, De echo. Oud wiegeliedje. In die school vind ik het met zo leuk Ik moet wachten en rondlopen tot ik aan de beurt ben. Ze hebben geen stoeltjes." ,,Wat vinden jullie het leukst aari de muziek Elro: „Het pianospelen zelf. Ik heb er plezier in. Toen ik mijn eerste liedje speelde, toen kwam papa 's middags thuis, en toen zei ik: „Ik kan piano spe len!" „Ik heb mijn spreekbeurt op school over de piano gehouden Een paar on derdeeltjes moest ik laten zien, de toet sen en zo. De jufrrouw vroeg of ik de piano uit elkaar wilde halen'" Jaap „Ik speelde samen met Marlies Harla duetjes Ze speelt nu piano. Ik vind het geen bezwaar om in ,,'t Palet" te komen. Er zijn genoeg stoelen. Mijn leukste hobby is vliegtuigmodelbouw. en ik verzamel ook postzegels. Ik vind klarinet spelen op zichzelf wel leuk, en dat je samen kunt spelen met andere klarinetten, vind ik óók erg leuk Mevrouw Olda Van den Burg en Elro hebben beiden pianoles van mevrouw De Wit. „Ik zou het leuk vinden," zegt ze, „om vierhandig te spelen. Dan zie je ook eens een andermansvorderingen." „Ergens vind ik die muziek toch wel een luxe. Het is duur. 't Is niet even een geintje, dat je zo maar doet. Ik heb me wel eens afgevraagd waarom krijgen kinderen wèl subsidie en volwassenen niet Waarom stimuleer je ouderen niet om muziek te maken? Als ouderen daarvoor belangstelling hebben, moe ten ze het zonder bezwaar ook kunnen doen. vind ik Ik heb nooit het idee dat ik les op de Muziekschool heb. Ik heb het idee, dat ik privéles heb. Ik merk van de anderen nooit iets. Dat heeft zijn voor- en zijn nadelen. Ik heb het er wel eens met mevrouw De Wit over gehad om één keer in de veertien dagen les te hebben Maar ik ben zo'n type, dat ik dan pas in de tweede week zou gaan studeren Nu studeer ik als de kinderen naar school zijn Eéns in de veertien dagen: zo'n muziekles, zegt mevrouw De Wit. schiet er altijd het eerste bij in Als ik nu zou ophouden, zou ik terug vallen. Het is gewoon leuk om over een tijdje samen met mijn man en de kinderen te kunnen spelen Daar verheug ik me erg op!" Tenslotte spraken we met de familie Woudstra. waar vader Bert en zoon Thijs (17) lessen aan de Leusdense Muziekschool volgen. „Éénmaal in de week," zegt Bert Woudstra, „val ik 's avonds ergens bin nen, in een schoollokaal, dan con sumeer ik een stukje les. en verdwijn weer. Ik heb weinig kontakt met de or ganisatie Als ik ziek ben. moet ik stad en land afzoeken naar een telefoon nummer om af te bellen. De band met de muziekpedagoog is zonder meer goed, erg gezellig. Je komt niet verder dan je lerares, die je één keer per week ziet, maar wat daar achter zit, daar kom je niet achter 't Zou beter zijn, als er een muziekcentrum was. waar je terecht kon. 't Zou ook fijn zijn. als je de muziekstukken kon poo len Elk boekje kost zo'n gulden of twin tig, vijfentwintig, en je doet er maar dne maanden mee. Dus zou je die boekjes beter van de Muziekschool kunnen huren. Het zou goed zijn. als er een ruimte zou zijn, die als muziekcentrum zou kunnen fungeren, dan krijg je meer sa menhang Ik speelde nooit Ik ben inderdaad zo'n oude kerel die het gaat proberen. Ik ben wel altijd een passieve mu ziekliefhebber geweest Mijn vrouw Els zei: „Je moet wat gaan doen, dan kun je mij ondersteunen!" Zij doet blokfluit." „Ik heb altijd om de hete brij heenge hangen Toen ik zo'n jaar of twintig was, probeerde ik viool te spelen, maar ik heb het door tijdgebrek niet volgehou den. Ik speel nu vedel Een beetje rudi mentaire kennis was bij mij aanwezig van de methode Gehrels. Kruisen en mollen, maar diverse sleutels worden al moeilijker Ik moet konstant naar het papier kijken, en kan dan niet naar mijn vingers kijken. Mijn strijkstok zit dón bij de kam, dón helemaal bij de steel. Mijn oefeningen zijn geen plezier voor de familie, maar ze verdragen het. De ene week gaat het vlotter dan de andere, dat hangt van je werk en je conditie af." Mevr. Van Draanen en dochter Ciska. „Dit is het tweede jaar. Susan is een goede lerares Ze zorgt dat je onvrede houdt. Het is het begin van vedel spe len. Ik heb wél plezier in het oefenen Ik vind het duidelijk ontspannend. Wel kan ik geen mens om me heen hebben. De kinderen moeten opkrassen." Thijs Woudstra zit zo'n beetje aan zijn tiende jaar Muziekschool. Er breekt dan ook een familiediskussie los of hij óók jubileert ja of nee „Ik heb les vanaf mijn zevendejaar," zegt ie. „Eerst Amv toen twee jaar blokfluit, en sinds drie jaar piano. Ik heb sinds drie jaar de smaak te pakken gekregen. Ik studeer elke dag: niet op regelmatige tijden. Ik vind het fijn, denk soms: wat gaat ie goed, maar ook: oei, wat slecht." Vader Bert: „Je moet in een gelijk matig humeur zijn om je instrument op te pakken. Ik ben nog niet zo ver. dat ik hevige spanningen kan weg-spelen Ik heb een leuk instrument bij Kingma in Den Haag gekocht Had al eens in Engeland gekeken bij de Ancient Music Shop. Daar hadden ze vedels van 2000 pond, die in verhouding misschien best goedkoop zijn. Kingma in het Statenk wartier had zijn hele voorkamer vol met lieren, luiten, Op latere leeftijd Is hij die dingen geen bouwen. Nu krijgt hij brieven uit het buitenland: Aan Kingma te Den Haag. Er stond een cymbaal in de lijmtangen, die hij maakte voor het New York Phil harmonic, die het nodig had bij een opera van een Tsjechische komponist. Kingma had twee vedels liggen Hij maakt ook zelf zijn strijkstokken. Ik ben over de mijne trouwens minder te spre ken. Ik mag de strijkstok van Susan wel eens gebruiken, dat is een groot ver schil met die van mij! Maar dat zit 'm in de prijs. De snaren zijn duur De Muziek school zou eigenlijk ook snaren in het groot moeten kunnen inkopen. Wij wa ren in De Flint laatst, bij het Gelders Orkest meen ik, en toen zaten we op het balkon. En al die mannen, dat kon ik mooi van boven af zien hadden op hun lessenaars alle snaren in reserve klaar liggen Kostbare grap, als alle snaren knappen!" Els Woudstra animeert: „Schrijf vooral, Anco, dat de mensen, als ze ergens in gevorderd zijn mee moeten gaan spelen in de vereniging voor huismuziek. De Muziekschool zou er het initiatief toe moeten nemen om muziekgroepen in Leusden te vor men!" LEUSDEN- De eigenarenvereniging Tweede fase ..De Heipaal" gaat op donderdag 22 maart a s in De Til ver gaderen. De „Heipalen" beginnen om acht uur. LEUSDEN - De stand van zaken rond het jongerencentrum In Ach terveld is een van de punten van be spreking tijdens de vanavond in het gemeentehuis te houden vergade ring van de Jeugdraad Leusden. Aan de orde komt voorts het werk plan voor 1979. De vergadering begint om 20.00 uur

Leusder Krant | 1979 | | pagina 17