„Exit 7" nieuwe Nederlandse film en „Invasion of the Body Snatchers" i eusder Krant - Kijk op de film DONDERDAG 8 MAART 1979 27 kijker, die zich deze week binnen de muren van Cinema 2 heeft gewaagd zo gehard. Tientallen bezoekers moesten de zaal voortijdig verlaten om elders bij te komen. De getoonde gruwelijkheden gaan niet in je kou we kleren zitten Maar dat wist u bij voorbaat, ik heb u gewaarschuwd. ,,Salo" is zonder meer een gruwelijke film, die geen enkele concessie doet aan het incasseringsvermogen van een doorsnee filmkijker. Geprolongeerd voor hen, die toch nog willen kijken Gebleven zijn verder Pink Panther, Even en Oneven. Een vrouw als Eva, The Buddy Holly Story, The good, the bad and the ugly en Piranha (verhuisd naar Duo 2). Nieuw zijn: ,,Pluk mij" (harde porno) in Duo 1,,'t Franse nummertje" (The French Erection) in de nachtvoorstellingen van Duo 1 en ,,De slag om Engeland" (Battle of Britain") komt nog een keertje terug in de nachtvoorstellingen van Duo 2. In de matinee (kinder)-voorstellingen van Euro kunnen jong en oud op zaterdag- en woensdagmiddag hun hart ophalen aan de vrolijke en spannen de avonturen van de gekke spinazie-etende zeeman in het „Popeye Festival". Alle leeftijden, dat spreekt. EXIT 7 Weer een nieuwe Nederlandse film. Ditmaal gemaakt in een co-pro- duktie met België. Met een Belgische regisseur, een Nederlandse en een Poolse hoofdrolspeler. Met daar naast nog een rol voor Laura Gem- ser, de Nederlandse actrice, die vooral bekendheid heeft gekregen in sexfilms als „Black Emanuelle". (En ze ontkomt ook dit keer niet aan dat blote imago, want ze staat ook in „Exit 7" weer in haar volle fraaiheid te kijk). Peter Faber is één van onze beste filmacteurs van dit moment Hoewel hij kortgeleden voor een tijdje het filmen aan de kant heeft gezet voor een eigen show, zal hij binnenkort ook nog te zien zijn in „Mijn vriend" van Fons Radema kers naar het beruchte proces over de Belgische rechter Jespers. Maar niet alleen Peter Faber kan borg staan voor een goede vertolking, de Poolse actrice Jadwiga Jankowska is evenmin onbe kend. Naast de vertolking van ver schillende internationale filmrollen geldt ze op dit moment als de belangrijkste toneel- en filmactrice in Polen en is ze vast verbonden aan het voornaamste theater in haar land, „Theater Drama- tyczny" van Warschau. Laura Gemser heb ik alleen gezien in de verschillende sexfilms rond „Black Emmanuelle" en het lijkt erop, dat - hoewel ze zelf graag wat andersoortige rollen zou willen vertolken, zoals ze zelf in een interview verklaarde - ze voorlopig nog wel een tijdje „naakt door de film" zal wandelen, zoals ook in „Exit 7" het geval is. De Belgische regisseur Emile Dege- lin is in zijn eigen land geen onbekende. Hij heeft verschillende filmprijzen ge wonnen, was assistent-regisseur bij John Guillermin („King Kong"), volgde stage in de Actor's Studio te New York, en regisseerde meer dan 50 korte films, waarmee hij zeven eerste prijzen op internationale filmfestivals behaalde en 16 eerste prijzen bij het Nationaal Bel gisch Filmfestival. Om nog even bij de bekenden te blij ven: de camera werd (zoals gebruikelijk vakkundig) gehanteerd door Eduard van der Enden, één van Nederland's beste cameramannen. Hij filmt op dit moment de nieuwste film van regisseur Guido Pieters „Kort Amerikaans" naar het boek van Jan Wolkers Tja, zult u zeggen, allemaal fraai, maar hoe zit het nou met „Exit 7" zelf? Ik hoop, dat het een goede film is, want ik heb „Exit 7" zelf nog niet kunnen zien. Maar gezien de kwaliteiten van de medespelenden, de regisseur én de man achter de camera (met daarbij de boeiende muziek van Thijs van Leer, die daarmee voor het eerst een film volledig van muziek voorzag) kan het bijna niet missen. Om u enigszins wegwijs te maken, volgt hier een korte inhoud van de film. Mare Dumont (Peter Faber), een veertiger, heeft klaarblijkelijk alles om, wat men noemt, een „gelukkig" man te zijn: een charmante vrouw, twee lieve kinderen, een interessant beroep als stedebouwkundig architect, een mooie woning buiten de stad. Hij heeft dèt, wat de meeste mensen hun hele leven niet zullen bereiken. Wat betekent het in 1979 een „geluk- Donald Sutherland in „The invasion of the Body Snatchers", een spannende horror-SF van Philip Kaufman. wezens worden genoemd, manifeste ren zich in de vorm van uit de kluiten gewassen peulen, die, zodra ze rijp zijn. heel ijverig aan het werk slaan, wan neer inmiddels vermenselijkte specima hun vrucht in kontakt hebben gebracht met nog niet aangetaste mensen. Aanvankelijk lijkt het erop, dat de strijd nog gewonnen kan worden, maar al spoedig escaleert de film en zijn we getuige van de bijna verovering van Matthew zelf, ten/vijl hij oververmoeid ligt te dommelen in z'n achtertuintje. Op dat moment heeft „Invasion of the Body Snatchers" al het karakter van een pure horror-film gekregen, wat nadien vrijwel niet meer zal veranderen. Ach, het ziet er allemaal spannend genoeg uit en na afloop moet je er niet aan denken om zulke grote peulvruch ten in je tuintje aan te treffen, maar toch Het blijft allemaal wat aan de oppervlakte. Pretentieloos, zou je kun nen zeggen. Het kijkt allemaal lekker weg, maar ik mis toch min of meer de achtergronden, het hoe en waarom van dit alles Goed. er wordt tussen alle be drijven door wat gemompeld over „voor eeuwig in vrede leven" en dat soort kreten, maar als dat de hele essentie is van die buitenaardse veroveraars, dan is dat allemaal wat magertjes. Eén ding moet ik de makers toege ven. Ook al is aan alle wensen van het publiek voldaan en is „Invasion of the Body Snatchers" zonder meer OR BERT VOS ,s aandacht van het geachte publiek te krijgen, door enkele malen flink te kuchen voorde microfoon, die geen sjoegel gaf. Na wat onhandig ge morrel, weerklonk eindelijk het ver trouwde gekraak van slechte ver bindingen in de rokerige zaal. Dames en heren, even ehop gelet. Over zo meteen begint een dia- ehvoorstelling over eh de waddeneh u weet wel, de wadden. Die liggen bij de wadden eilanden Over de wadden dus De serie wordt vertoond door me neer BollensehHij keek ze nuwachtig op z'n papiertje, „nee, het is meneer Nollens die de dia's laat zien. Hij heeft ze gemaakt ook. Van de waddeneilanden. Ehnee van de waddenu weet wel. En ehwacht niet te lang, want we gens weinig plaatsgebrek moet u er.ehheel vlug bij zijn. Da mes en heren. aandacht dus voor de wadden. En u weet het, in het zaaltje hiernaastde wadden. Van meneer Nollens." De belangstelling voor dit leer zame gebeuren was niet al te groot en binnen de kortst mogelijke keren stond de jeugdige organisator weer achter de krakende microfoon. Wie nu een beetje vlug iswe gens weinig plaatsgebrek moet u er vlug bij zijn, want meneer Nollens gaat dia's vertonen van de waddeneilanden, de wadden Hij keek even achter zich in de rich ting van een grijs heertje, dat ze nuwachtig met z'n vingers wriemel de en knikte. Inderdaadhet gaat over de wadden. Meneer Nollens is er zelf geweest enkomthetzien, komt het zien. En niet lang meer wachten, we beginnen zo, in het zaaltje hiernaast. Er is weinig plaatsgebrek Dus Er was niet alleen weinig plaatsgebrek, maar ook gebrek aan echte belangstelling voor het leer zame waddengebeuren. De ex posanten bleven liever bij hun spulletjes en de kijkers kwamen voor die spulletjes, en duidelijk niet voor de wadden van meneer Nol lens, hoe goed bedoeld ook. Een enkeling verliet de zaal om het na tuurwonder te gaan aanschouwen, maar dat bleek een lid van het be stuur te zijn, die het goede voor beeld wilde geven. Het werd niet opgevolgd. Een kwartier later kwam de jon geman voor de microfoon meede len, dat de toch zo prachtige serie van meneer Nollens over de wad deneilanden geen doorgang kon vinden wegens weinig plaatsge brek. Voor het eerst die avond had hij gelijk. V. INVASION OF THE BODY SNATCHERS ERSFOORT - Deze week gaat de nieuwe Nederlands/Belgische film 7" in première, met Peter Faber en de Poolse actrice Jadwiga Jan- b- ca in de hoofdrollen. In Amersfoort draait deze film van de Belgische ;eur Emile Degelin in Grand 3. tweede Nederlandse première (in Cinema 1betreft de remake van Don I's „The invasion of the Body Snatchers", van regisseur Philip 'J ïan, waarin buitenaardse „pods" de samenleving ontwrichten en naar hand zetten op de meest afdoende manier, e Interessante films. lo. of de 120 dagen van Sodom" begint in Cinema 2 aan de tweede week. De jstelling voor dit gruwelijke testament van de vermoorde Italiaanse ci- schrijver/marxist Pier Paolo Pasolini. is era aoed. Toch is niet iedere film- Faber als Marc met zijnfcoon, met wie hij een sterke vriendschapsband wie denkt dat die Noordelm- dat water dat over hun vloeit bij de pakken neer die heeft het mis. Af ge- van het feit, dat het wegwerken het water voor een groot deel beter overgelaten kan worden de vanzelfsprekende werkin- van de wonderlijke natuur (op Ie pompende brandweerwa- na), de Noordelingen laten met uit het veld slaan en zich niet afleiden van andere be- ijke zaken, zoals een kreatieve onstelling. Het gebeurde in 'an die noordelijke stadjes, af- )en weekeind. Alle kreatieve- n op amateurbasis waren bij- ekomen in een niet al te grote om hun gewrochte kunstwer- JSjpan den volke te tonen. belangstelling voor dit ge- ?n was groot, dat spreekt en ienkt dat Noordelingen van het tugste soort zijn, die geen tie fantasie hebben en zeker staat zijn om iets kunstzinnigs heppen, ook die zit helemaal erd en kent de Noordelingen L De kwaliteit van het tentoon- Ide was méér dan goed te in. nou bijvoorbeeld die en- iaste man, een 65-plusserdie verve zijn eigenhandig ge- te stoommachine toonde, ding loopt nu wel op electrici- vertelde hij geïnteresseerde mders, „maar dat is om dit e niet binnen de kortst moge- fl. in de condens te zetten en ibben toch al water genoeg gen, niet?" De omstanders >n, want zo is het en ergens 7 ze zich juist daardoor de 5 tijd een tikkeltje belangrijker rden. Was Van Agt niet zelf i kijken? hebt die stoommachine zelf akt?" De man knikt. „Kijk,zei f heb m'n hele leven keihard 'kt. En met plezier hoor, echt. lk ^eb alt'Jd gezegd: Hen- Is je 65 bent, dan ga je zo'n machine maken. Op zater- erd ik 65 jaar en zondag ben g de produktie begonnen.De |nc/ers knikken begrijpend. \longe knaap, blijkbaar één wganisatoren, probeerde de kig" man te zijn? En is hiermee de kous af? Uit zijn levenswijze blijkt dat hij zich met zijn kleine gezin in feite heeft afge zonderd van de samenleving, alsof hij vrouw en kinderen wil beschermen te gen de problemen die in onze samenle ving heersen. Een ontmoeting met een aantrekke lijk Pools meisje (Judwiga Jankowska) dat in een antiekzaak werkt, doet hem nadenken over zijn familie-binding en over de zin om in 1979 nog kinderen te verwekken en op te voeden. Het Poolse meisje is representatief voor de jongere generatie, zij leeft zon der familie en kan het leven toch goed aan. Intuïtief achterhaalt het meisje de reden van de diepere onrust van Mare. Is de opvoeding in zijn kleine familie kring, waarin hij zijn kinderen afschermt van de samenleving, de goede manier om deze kinderen voor te bereiden op wat hen later in de samenleving te wachten staat? Is Mare een voorbijge streefd „familie vader"9 Hoe lang en in welke vorm zal de familie nog overle ven? Uit wanhoop en om zijn angst kwijt te raken, vlucht Marc met het meisje naar Rhodos Na de eerste liefdesexplosie gaat langzamerhand Marc's onrust op hun verhouding drukken. Hij tracht zich vast te klampen aan zijn „liefde", die echter vlug evolueert tot een sexuele obsessie. Ook het meisje, zijn partner van de jonge generatie, wordt hierdoor onrustig. Mare beslist uiteindelijk haar met rust te laten en gaat alleen terug naar huis Het vliegtuig wordt echter gekaapt door alleen op geld beluste mannen. Het toestel staat bij een landingsbaan ergens in een subtropisch gebied voor onbepaalde tijd te wachten zoals wij allen nu in 1979 wachten op wat er met onze samenleving, ons milieu en onze jeugd gaat gebeuren In het filmverhaal toont de openings scène de gijzelaars, die in een gekaapt vliegtuig gevangen zitten en trachten als een stuiptrekkend mensdom de elementaire menselijke gebaren voor de laatste maal te volbrengen: drinken, eten, een kalmeermiddel slikken, naar de wc gaan, zweten, geweld onder gaan, harde sex Enfin, gaat u zelf kij ken. (In Grand 3, eerste week, 16 jaar) Peter Faber en Jadwiga Jankowska in „Exit 7". wat te noemen) is nadien eigenlijk nog niet weer geëvenaard, zelfs niet bena derd. „Superman" is eigenlijk niet meer dan een spectaculair gemaakte kin derfilm en „Battlestar Gallactica", hoewel met een tikkeltje meer diepte, lijkt gewoon op „Starwars" „The invasion of the Body Snat chers" springt er in ieder geval enigs zins uit. doordat hier geen sprake is van ruimteschepen op oorlogs-sterkte. noch van vliegende supermannen. Het gaat om een invasie van buitenaardse wezens. Mits goed uitgewerkt, kan dat een voortreffelijke film opleveren. Regisseur Philip Kaufman heeft geen onverdienstelijke poging gedaan om het succes van Don Siegel uit 1956 te benaderen, afgaand op wat film kenners. die Siegel's versie hebben ge zien, er van vinden. Zelf heb ik de film van 1956 niet gezien en het ontbreekt me dus gelukkig aan relevant vergelij kingsmateriaal. „Invasion of the Body Snatchers" speelt zich af in San Francisco, waar vanuit het diepe, mysterieuze heelal ietwat vlokkerige, schimmelachtige za den neerkomen In het begin is er nog niets aan de hand. maar de bodem van Californië is blijkbaar vruchtbaar ge noeg voor een zeer voorspoedige ont wikkeling Donald Sutherland (M.A.S.H., „Klu- te", Don't look now, The diry dozen, Fellini's Cassanova en „1900") speelt de hoofdrol als Matthew, inspekteur van de stedelijke gezondheidsdienst, die langzaam maar zeker, dankzij z'n vriendin Elizabeth (Brooke Adams) ontdekt wat er aan de hand is San Francisco wordt heroverd door buite naardse wezens, die in staat zijn om via een nogal huiveringwekkende techniek mensen te dupliceren en het origineel te vernietigen. Wat er overblijft is een menselijk omhulsel met de geest van buitenaardse wezens. Op het moment, dat verschillende wezens op deze wijze een eigen lichaam hebben gecreëerd, is er geen houden meer aan en is de mensheid in feite gedoemd tot de bit tere ondergang. Matthew denkt in zijn strijd tegen de wezens hulp te hebben van dr David Kibner, die zegt hem te willen geloven. (Een prima rol van Leonard Nimoy, be ter bekend als de Vulcaniér dr Spock in de serie „Star Trek"). De „pods" zoals de buitenaardse Eigenlijk zou ik verheugd moeten zijn over het feit, dat Hollywood de laatste tijd steeds meer aandacht schenkt aan het maken van science fiction-films. Na „Starwars", „Close encounters of the third kind", „Battlester Galiactica", „Superman", dan nu de remake van Don Siegel's „The invasion of the body- snatchers", gebaseerd op de roman van Jack Finney. Toch bekruipt me de twijfel bij het zien van deze films, want ondanks de goede bedoelingen en een ongetwijfeld perfekte techniek, blijf ik steeds het gevoel houden, dat het alle maal beter kan, nog te oppervlakkig is, teveel speculerend op de sensatiezucht van de filmkijkers De kwaliteit van films als „2001", „Solaris". „Phase IV" en in mindere mate „Zardoz" (om maar eens Leonard Nimoy als de psychiater David Kibner in „Invasion of the Body Snatchers". een best aantrekkelijke publieksfilm, het einde zal voor velen onbevredi gend zijn. Omdat nu eens niet de mensheid als onoverwinnelijk wordt voorgesteld, zoals je maar al te vaak in die science fiction-strips leest. De aardbewoners zijn allesbehalve su perieur en dat wordt gesublimeerd in die éne door merg en been snijdende kreet van Matthew als hij Nancy (Veronica Cartwright) plotseling op straat tegenkomt en ontdekt, dat zij nog niet behoort tot de veroveraars, maar nog steeds mens is gebleven. Die (Dolby)-kreet doet sterk denken aan „The Shout" van Smolinowski, maar het zijn de ogen van Nancy die de waarheid vertellen: de mensheid heeft verloren. Is verloren. Liefheb bers van een happy end zullen dat regisseur Kaufman en scena rioschrijver W. D. Richter niet in dank afnemen. Toch is dat een pluspunt van de film. (Cinema 1, eerste week, 16 jaar). BIRTH OF A NATION Van zaterdag tot en met dinsdag kan men in het Amersfoortse Filmhuis gaan kijken naar een der beroemdste klassiekers in de wereld van de ci nema: „Birth of a nation" van regis seurs D.W. Griffith. Met deze film verhief Griffith het medium in één klap van kermis-amusement tot er kende kunstvorm. In feite werd met „Birth of a nation" de film pas echt geboren. Toen „The Birth of a Nation" begin 1915 in première ging werd het publiek meegesleept als in een storm. Twaalf aktes lang (bijna drie uur), met een spe ciale partituur die uitgevoerd werd door een volwassen orkest, woedde de film voort met een aanwakkerende kracht, die bij een voorstelling in onze tijd slechts voor een deel kan worden na gevoeld. Er was gewoon nooit eerder een dergelijke film vertoond; het was „geschiedschrijving in bliksem", zoals Woodrow Wilson het uitdrukte. De op gewekte emoties, de spanningen die geschapen werden, bleven niet tot het theater beperkt. Ze overspoelden de straat en in vele steden deden zich in het kielzog van de vertoningen ras- senrellen en opstandjes voor. Maar bewonderd of gehaat „The Birth of a Nation" bewees eens en voor altijd dat de film een zelfstandige kunstvorm was - en Griffith was de meester. Toen Griffith in 1907 voor het eerst naar zijn megafoon greep was de nieuwigheid al aardig van de „galop perende trilbeelden" af. Bespot en ver vloekt door de professionele artiesten als een rage, een grof effect op het ni veau van het vlooiencircus, flikkerden de filmschaduwen steeds zwakker in amusementshallen en kermistenten - maar nooit in theaters Toen Mr. Griffith in 1931 zijn megafoon aan de wilgen hing had hij de nederige film verheven tot de meest overtuigende en dynami sche kunstvorm van de moderne tijd. De geschiedenis van de mensheid zoals die vroeger verteld werd met be hulp van verf en canvas, gebeeldhouwd marmer, zang en muziek, geschreven woord in boeken, gesproken woord achter het voetlicht, datzelfde verhaal kon nu worden verteld via een op zienbarend nieuw medium. En niet in goedkope amusementshallen, maar in honderdduizenden filmtheaters over de hele wereld (Amersfoorts Filmhuis, zaterdag tot en met dinsdag, 20.15 uur). filmagenda Amersfoort Filmagenda voor Amersfoort van donderdag 8 maart t/m woensdag 14 maart 1979. Grand 033-14632 GRAND 1 „Revenge of the Pink Panther", alle leeftijden Dagelijks: 13.30-18.30- 21.15 uur. Zondag: 13.30-16.00-18.30- 21.15 uur. GRAND 2 „Even en Oneven", alle leeftijden. Da gelijks: 13.30-18 30-21.15 uur. Zon dag: 13.30-16 00-18.30-21.15 uur GRAND 3 „Exit 7", 16 jaar Dagelijks: 14.00- 19.00-21 45 uur Zondag. 14.00-16.30- 19 00-21.45 uur GRAND 4 „Een vrouw als Eva". 16 jaar. Dagelijks. 13.45-18.45-21.30 uur. Zondag13.45- 16 15-18.45-21 30 uur. GRAND 5 „The Buddy Holly Story", alle leeftijden. Dagelijks 13.45-18.45-21.30 uur Zon dag: 13.45-16.15-18.45-21.30 uur Cinema 033-18900 CINEMA 1 „The invasion of the Body Snatchers". 16 jaar Dagelijks 13 45-18 45-21.30 uur Zondag 13.45-16.15-18.45-21.30 uur. CINEMA 2 „Salo. of de 120 dagen van Sodom". 16 jaar. Dagelijks: 13.30-18.30-21.15 uur. Zondag. 13.30-16 00-18.30-21.15 uur. Euro 033-33655 EURO „The good, the bad and the ugly 12 jaar Dagelijks: 13.45 en 20.00 uur. Za terdag en woensdag alleen: 20.00 uur. EURO KINDERMATINEE „Popeye Festival", alle leeftijden. Za terdag- en woensdagmiddag: 13.45 uur. Duo 033-16572 DUO 1 „Pluk mij", harde porno 18 jaar. Dage lijks 14 15-19.15-21.30 uur Zondag 14.15-16.30-19 15-21 30 uur. DUO 2 „Piranha 16 jaar Dagelijks: 14.00- 19.00-21 15uur. Zondag: 14.00-16.15- 19.00-21.15 UUR. NACHTVOORSTELLINGEN DUO 1 ,,'t Franse nummertje". 16 jaar Vrijdag en zaterdagavond 24 00 uur DUO 2 ..De slag om Engeland" (Battle of Bri tain), 16 jaar Vri|dag- en zaterdag avond: 23.45 uur

Leusder Krant | 1979 | | pagina 27