JVV: werkzaam jaar achter de rug aadsvrouw in kort geding schietvereniging contra wijkraad Uitspraak 20 maart ANONIEME BRIEVEN WETERING BEWONERS LEUSDEN EERSTE OP KREATIEVE DAG KPJ Avondje antiek bij de K.P.0. rem op {Groot afscheii IBELLES SHERAZADE LUISTERDE VERGADERING OP Raadsleden maakten toer door Leusden I Ö5T.3 mmmrnmv* P-bsc Boerenbedrog afwijzing grof schandaal i ZO ZIET DE REGELING ËRÜÏT Leusde Leusder Krant - plaatselijk nieuws DONDERDAG 8 MAART 1979 „Wijkraad manipuleert met emoties wijkbewoners" jr een medewerker) TRECHT - Manipuleren met itles van de wijkbewoners; ■^eloos grieven van bestuur en sn van de schietvereniging; door dit onrechtmatig en on- jvuldig optreden het aan- ■^ten van schade aan de ■7 ietvereniging, de wijk en de leente. Idus karakteriseerde dins- jmiddag mevrouw mr. M. de ot-Sjenitzer het optreden van leren F. J. A. Lion, G. M. A. de srdt en R. van de Berg en van -v*rouw E. van Veenendaal- sluys, allen leden van de Ttraad de Wetering. Mevrouw Groot deed bovenstaande praken als raadsvrouw van Schietvereniging Leusden tijdens het door de schiet- miging tegen de vier ge- mde wijkraadsleden aange- nnen geding. pnleiding voor dit kort geding, dinsdagmiddag tegelijk met een geding tegen de Utrechtenaar B. phierberg diende bij de president de Arondissementsrechtbank in ~~j cht, is een door de gedaagden juden persconferentie op 5 fe- L iri en de naar aanleiding van die iconferentle verschenen krante- "fllkaties, onder meer in de ider Krant. De leden van de njfraad brachten tijdens die pers te erentie aan de aanwezige L nalisten een brief ter kennis van ^eveneens gedaagde Agterberg, rin deze beweert vernomen te >en, dat de SVL tijdens een in rt 1977 gehouden schietdemon- r[ Ie gemanipuleerd zou hebben K de gebruikte munitie. Zoals be- d kwam via Agterberg de be- uldiglng In de wereld aan't adres schietvereniging dat deze club -j Itie met een minder luid knalef- n zou hebben gebruikt tijdens de etdemonstratle, teneinde een rsstlger beeld van de geluldso- rdasl te geven dan In werkelijkheid geval Is. Deze beschuldiging werd door me vrouw De Groot namens de SVL reso luut van de hand gewezen. Zij wees erop dat de heer Agterberg zijn be schuldiging aan het adres van de SVL ter kennis had gebracht van de Neder landse Schutters Associatie (KNSA). maar dat hij deze organisatie desge vraagd geen enkel bewijs van zijn be weringen had kunnen of willen leveren TECHNISCH BEWIJS Bovendien meende de raadsvrouw van de schietvereniging technisch het onmogelijke van de beschuldiging te kunnen bewijzen. Agterberg had be weerd dat tijdens de demonstratie ge bruik gemaakt zou zijn van het minder luid knallende type munitie .22 Z. Vol gens de verklaringen van een tweetal deskundigen heeft deze munitie echter een te geringe gasdruk om een auto matisch wapen te laten repeteren Naast deze verklaringen legde me vrouw De Groot die van een tweetal politiemannen, die tijdens de schiet- demonstraties in maart 1977 met het gebruikte pistool hadden geschoten. Deze verklaarden dat het automatische wapen wél had gerepeteerd, waarmee aangetoond zou zijn dat er geen Z-, maar normale munitie gebruikt werd. Tegenover dit technisch bewijs stond rechtbankspresident mr. L. Schuman uiterst kritisch. Hij wees er op dat niet alleen met een pistool was geschoten, maar ook met een geweer. De heren Zoetmulder en Meerveld, aanwezig namens de schietvereniging, moesten op zijn vragen erkennen dat het ten minste theoretisch mogelijk moet zijn geweest dat het geweer met de .22 Z- munitie was geladen. BEWIJSLAST Overigens wees mevrouw De Groot er op. dat de bewijslast in dit geval bij de gedaagde ligt. Óp dit punt deed de raadsvrouw een heftige aanval op de verklaringen van Agterberg Dit voor malig bestuurslid had laten weten zijn inlichtingen ten aanzien van manipula tie met de munitie te hebben van D. Meerveld, tweede penningmeester van de SVL en de man die in maart 1977 geweer en pistool hanteerde. Ter rechtszitting verklaarde Agterberg dat Meerveld hem een en ander had toe vertrouwd voor de aanvang van een bestuursvergadering, die eind 1977 of begin 1978 was gehouden. Meerveld gaf daarentegen een schriftelijke ver klaring af dat hij nooit aan iemand iets verklaard heeft over de soort verscho ten munitie. „Agterbergs enige zegs man ontkent het. Ook op een andere wijze kan Agterberg het kennelijk niet waar maken. Niettemin volhardt hij in een niet waar of in ieder geval niet waar te maken verhaal," aldus mevrouw De Groot, die zich tevens afvroeg welk be lang Agterberg diende met het afleggen van dit soort verklaringen. Zij kon er slechts één bedenken: eigen belang. Volgens haar zou Agterberg slechts het nemen van wraak voor ogen gehad hebben, omdat hij werd geroyeerd als lid van de KNSA en als lid van de SVL. BELANG SCHIETSPORT Mr. I. M. Jebbink, raadsman van Ag terberg, ontkende dat wraak het motief voor het handelen van zijn cliënt zou zijn geweest. Volgens Jebbink was Agterberg, in het belang van de schiet sport, slechts uit op duidelijkheid Duidelijkheid over de precieze beteke nis van de uitlatingen, die Meerveld te genover hem zou hebben gedaan. Duidelijkheid ook over het feit dat op de nieuwe baan van de SVL alleen met het kaliber .22 geschoten zal kunnen wor den, wat volgens het voormalig be stuurslid bij lang niet alle SVL-leden voldoende bekend is In dit verband noemde mr. Jebbink het optreden van zijn cliënt ,,een redelijk middel met een redelijk doel". DISTANTIËREN Mr. P. F. J. M. van Vonderen, raadsman van de vier leden van de wijkraad, stak ter verdediging van zijn cliënten vooral een beschuldigende vinger uit in de richting van de pers, die de wijkraadsleden „besprongen en be naderd" zou hebben. De aan deze ma; terie gewijde kranteartikelen zouden lang niet altijd de woorden van de wijk raadsleden juist hebben weergegeven en daarom distantieerden de vier ge daagden zich van alles wat niet letterlijk geciteerd is. Mr. Van Vonderen zei niet in te zien dat zijn cliënten onrechtmatig gehan deld zou hebben. De wijkraadsleden zouden niet het oogmerk hebben geha^ om de SVL in diskrediet te brengen. Het algemeen belang billijkte volgens Van Vonderen de gedragingen van zijn cliënten. In haar repliek wees mevrouw De Groot er op dat zij een beroep op het algemeen belang ter billijking van de gedragingen van Agterberg en de wijkraad onmogelijk achtte, nu voor haar de onjuistheid van de beweringen bewezen was. VERGUNNING KWIJT Rechtsbankpresident mr. Schuman wenste, nadat de advocaten aan het woord waren geweest, nog op enkele punten verduidelijking. Zo wilde hij van gedaagde Agterberg weten, waarom hij eerst nu zijn wetenschap van gebeurte nissen in maart 1977 openbaarde. Agterberg antwoordde daarop, dat hij er eerder niet mee naar voren had dur ven komen uit angst dat het bestuur van de SVL uit represaille er voor zou zor gen dat zijn verbunning ingenomen zou worde^v .Toer} hijs die0vanwege zijn royement toch al verloren had, voelde hij zich pas vrij om dp deze wijze erover te spreken, aldus Agterberg. Ook wilde mr Schuman van Agter berg een verduidelijking over zijn be wering als zou een groot deel van de SVL-leden niet op de hoogte zijn van het feit dat op de nieuwe baan alleen met klein kaliber-wapens geschoten mag worden. Agterberg verklaarde daarop dat het bestuur van de SVL in het verleden niet bereid zou zijn ge weest om de leden hierover duidelijk te informeren. Hij (Agterberg) zou daarop in het verleden tevergeefs regelmatig hebben gewezen tijdens bestuursver gaderingen en ledenvergaderingen. SVL-vice-voorzitter D. Zoetmulder be streed deze opmerking onder verwij zing naar in het clubblad verschenen informatieve artikelen. EIS In de dagvaarding concludeerde me vrouw mr. M de Groot-Sjenitzer dat door de handelingen van Agterberg en de Wijkraad opzettelijk de eer en goede naam van de schietvereniging werd aangerand en dat tevens en in ieder geval door Agterberg en de wijkraad onrechtmatig in strijd met de zorg vuldigheid werd gehandeld, zulks bij herhaling. Namens de schietvereniging vorderde zij daarom „dat Agterberg en de gedaagde leden van de wijkraad zich zullen onthouden van het versprei den of doen verspreiden van medede lingen ten aanzien van de S.V. Leusden en haar leden van negatieve inhoud, aard of strekking danwel mededelingen die een dergelijke suggestie kunnen opwekken en/of in dezelfde trant dan wel soortgelijk zijn aan de tot op heden gedane mededelingen ten aanzien van de S.V. en haar leden". Verder zouden de gedaagden moe ten worden veroordeeld tot het pu bliceren van een door de rechter aan te wijzen deel van het vonnis in adverten ties in de Leusder Krant en andere kranten waarin over deze zaak ge schreven is. Een en ander onder drei ging van een dwangsom van 500,- van iedere overtreding. TE RUIM De advocaten Jebbink en Van Von deren lieten weten dat zij het eerste ge deelte van de vordering veel te ruim vonden. Jebbing noemde deze vorde ring in strijd met het recht op vrije me ningsuiting Ook tekenden de beide PM E 4?ELF EEN PLEZIER EN. .EEN ANDER! iïiïltCri-f i'cli uc:"ir.;c;:cc:] sp't c;:^7E:c^ Kapconstructie langer 'raten, maar touwen!" Hef beslissende wapen GEZOND »n zonder goluld LEUSDEN - Voor het kort geding van dinsdag gedaag de wijkbewoners van De Wete ring, ontvingen afgelopen zater dag alle een aan hen persoonlijk gerichte, anonieme brief, betrek king hebbend op de gang van za ken rond de affaire schietbaan complex. Genoemde bewoners hebben inmiddels de politie van de ano nieme briefschrijverij in kennis gesteld. De kwestie is eerst nu door de wijkbewoners in openbaarheid gebracht. Bijgaand een afbeelding van de aan de be wuste bewoners van De Wetering gestuurde brief. raadslieden van Agterberg en de wijk raadsleden bezwaar aan tegen de vor dering tot publikatie. Zij adviseerden mr. L. Schuman de vordering af te wij- De president van de Arrondissementsrechtbank te Utrecht stelde de uitspraak vast op dinsdag 20 maart om 10.00 uur. i 0 §T>. EUSDEN - De jaarvergadering i de UW dinsdag 6 maart kreeg feestelijk tintje door de koffie t cake maar vooral door de komst i Sherazade (u weet wel van She- ade's cocktail in de Libelle en al ir reisverhalen). Op erg leuke wij- vertelde zij over haar leven en hoe tot schrijven gekomen was. tdat zij veel naar het buitenland it, vertelde zij, benijden veel men- haar. „Maar", zegt zij, „ik krijg 14 jen van mijn baas, waarvan ik de ft aan reizen op zich besteed. Ben In een land aangekomen, dan irijf ik bijvoorbeeld over hon- rsnood, armoede, waterrampen ovoort. Dat zijn geen leuke rei- i. Wanneer je daarbij niets anders irijft, ga je of afstompen, of je gaat zelf onderdoor". Vandaar dat zij veel luchtige artikeltjes schrijft. )p haar reizen maakt zij ook altijd iets <s mee, waar zij dan ook smakelijk ir vertelt. Het ontstaan van haar boe- i. waar zij de laatste jaren pas mee lonnen is, was ook een verhaal irt. Enkele passages uit deze boe- las zij voor met diverse kantteke- gen. fs wanneer je nog nooit iets van haar ezen hebt, was dit een kostelijke itend vanwege de manier waarop zij vertellen. la deze leuke uurtjes kwam het jaar slag van de UW aan de orde. <ele belangrijke punten hieruit zijn: te doelstelling van de stichting is bevorderen en verlenen van maat- lappelijke hulp door vrijwilligers, met nselijk kontakt en continuïteit in het [k als voornaamste kenmerken, •tatutenwijziging. Op 2 oktober is naam Unie van Vrouwelijke Vrijwilli gs voor deze afdeling door statuten- tiging veranderd in Unie Van Vrijwil- 'rs. Vanaf genoemde datum kunnen heren het team komen versterken. Medewerkers. In 1978 zijn 12 me- verkers geïnstalleerd. Per 31 de- nber waren er 71 geïnstalleerde me- werkers en 7 aspirant-medewerkers, ens 19 dames en heren die mede- fang verlenen aan bepaalde aktivi- en van de UW zonder zich te bin den. In totaal dus 97 dames en 4 heren. Ziekenhuiswerk. In „De Lichten berg" verzorgt 1 UVV-ster uit Leusden bloemen en fruit. In het Sint Elisabeth Ziekenhuis verzor gen medewerksters bloemen van de patiënten en maken veelal een praatje met deze patiënten. Patiënten die in het Sint Elisabeth Ziekenhuis moeten worden opgeno men, worden door de UW-gastvrou- wen opgevangen en voorzien van een kopje koffie en de kinderen een glas limonade alvorens men deze patiënten begeleidt naar de betreffende afdelin gen. Niet afgemaakte handwerken van de patiënten worden door UW-sters in de conversatie-kamers afgewerkt en de medewerksters krijgen daardoor goede contacten met de patiënten. In de poliklinieken en conversatie kamers worden regelmatig nieuwe tijd schriften neergelegd en vernieuwd, die voor een groot deel bijeengebracht wordt door de medewerksters. Voor begeleiding van patiënten naar een an der ziekenhuis voor onderzoek en/of behandeling zorgen ook diverse vrijwil ligers. In september is er gestart met het pro ject „even helpen bij thuiskomst" dat wil zeggen, een eerste hulp bij mensen die uit het ziekenhuis ontslagen worden. Bejaardenwerk. Zowel voor Leus den centrum, als Leusden zuid zijn er bejaardensociëteiten, er wordt gezorgd voor vervoer naar en van deze ont spanningsmiddagen en er wórdt be jaarden die ziek of eenzaam zijn regel matig een huisbezoekje gebracht. Veel reisjes en evenementen zijn er het af gelopen jaar voor de bejaarden ver zorgd. Ook het Lisudinahof wordt niet verge ten. Daar gaan diverse vrijwilligers heen om deze mensen ook hun ont spanning te brengen. Het blindenwerk. Drie dames en eén heer brailleren voor het Blindenin stituut te Utrecht Twee deelnemers nemen deel aan het project „Gespro ken Boek" Verder worden er veel incidentele werkzaamheden verricht door deze vrijwilligers. Na het algemeen jaarverslag werd er een overzicht gegeven van het fi nancieel jaarverslag. De financiën waren er niet op vooruit gegaan. De aktiviteiten waren vermeerderd, maar de inkomsten niet. Op de aan vraag voor subsidie bij de gemeente buiten de huursubsidie om werd nog niet gereageerd. Na het financiële gedeelte werden er enkele vrijwilli gers gevraagd voor de Reuma-col lecte en er werd gevraagd of er weer interesse bestond in een dagje uit voor de UVV-ers. Dat bestond er zeker en gekozen werd voor een puzzeltocht, begin mei. Tot slot werden er koude schotels geserveerd, door de mensen zelf gemaakt, hetgeen een groot succes is geworden. Veel belangstelling voor de jaarvergadering van de UW. HOOGLAND - Afgelopen zater dagavond werd in Hoogland de kreatieve avond van de K.P.J. kring N.O. gehouden. Aan deze avond de den behalve Leusden ook Achter veld, Hoogland en Eemnes mee. Naast deze kreatieve avond, waarbij toneel en improvisatie het belang rijkste deel vulde, werd er ook weer een fotowedstrijd gehouden met als onderwerp „Mensen, dieren, je dorp en de omgeving". Daarnaast was er nog een rubriek 't vrije werk. Bij het vrije werk werd eerste Henny v d. Wardt uit Eemnes. tweede Bert v Eijden uit Leusden en derde Henny v.d. Wardt uit Eemnes De uitslag bij de se- rie's was eerste Loes v. 't Klooster uit Eemnes, tweede Anton v 't Klooster uit Hoogland en derde Nelly v.d. Brink uit Eemnes Bij net toneel was de uitslag: eerste deZoefbillies met het stuk „Vier maal is scheepsrecht, tweede Achterveld met thuis sterren kijken, derde Eemnes met de K P.J. Nieuwsdienst en vierde Hoogland met het stuk Verkeerd) Al- kohol gebruik. Bij de improvisatie was de eerste plaats voor Leusden de twee de voor Achterveld, derde was Hoog land en vierde Eemnes De belangstel ling voor deze avond was groot. Er wa ren 250 toeschouwers. Na afloop was er dansen met de Leusdense band Oc casion De K.P.J. kan terug zien op een ge slaagde avond. Zaterdag 10 maart organiseert de K.P.J. Achterveld weer een dansavond voor de kring. Deze avond wordt ge houden in de zaal Buitenlust van Rien Coenders in Achterveld. De aanvang is om acht uur (Van de redaktie) LEUSDEN - De raadsleden van Leusden hebben afgelopen zaterdag een rondrit door de gemeente ge maakt, waarbij alle gemeentelijke bezittingen werden bezichtigd, met een toelichting van wethouder Wa genaar ten aanzien van de eventuele bestemming daarvan. Deze infor matieve rit werd door de raadsleden zeer positief ervaren. De heer Wage naar ging overigens ook in op de an dere zaken dan de gemeentelijke eigendommen. Zo vestigde hij de aandacht op een mogelijke uitbreiding van de Klaveet aan de Postweg tot groot hippisch cen trum voor talrijke omliggende ruiter- verenigingen. In een dergelijk centrum zouden o.m ook nationale wedstrijden kunnen plaatsvinden. Of deze plannen ooit gerealiseerd zullen worden, is nog de vraag De gemeente staat niet on welwillend tegenover de plannen, maar of die haalbaar zullen zijn, zou nader moeten worden bekeken. De Klaveet aan de Postweg ligt in het bestem mingsplan Buitengebied-Oost. dat - zoals bekend - een sterk conserverend karakter heeft. Het gebied van de Kla veet heeft de bestemming „Manege" maar het is de vraag of er voldoende ruimte over zal zijn voor uitbreiding. De rondrit duurde ongeveer an derhalf uur en voerde via de Zwartweg naar Stoutenburg, Achterveld weer naar Leusden-centrum en Leusden- zuid. Na afloop praatte men nog enige tijd na in de Johanneshoeve over de in totaal 21 bezichtigde eigendommen van de gemeente Leusden. LEUSDEN - Woensdag was de K.P.O afd. Leusden bijeen in de Jo- hanneshoeven. De voorzitster. Evelien Blom. kon een groot aantal leden ver welkomen Als gast-spreker was aan wezig de heer v. d Linden uit Amers foort, die het een en ander vertelde over antiek, vooral oude sieraden stonden deze avond in de belangstelling, zoals: granaat en bloedkoraal, goud en zilver. Veel dames brachten hun sieraden en oude gebruiksvoorwerpen mee om het door de heer v. d. Linden te laten beoordelen, hetgeen §oms mee soms tegen viel, wat de waarde betreft Na een uiterst gezellige, interessante discussie werd de avond beëindigd De dames werden er nog op attent ge maakt dat er binnenkort een toneel avond is die in het teken staat van het jaar van het kind. Door een toneelgroep uit Gelderland wordt het toneelstuk „Nestwarmte" opgevoerd Dat gaat gebeuren op 20 maart in het Ros Beyaert om 8.00 uur. Leden van vrouwenverenigingen en introducees zijn van harte welkom

Leusder Krant | 1979 | | pagina 5