Architektenwinkel Leusden gaat 13 maart van start MUS ADVIES EN INFORMATIE SPREEKUUR IN BIBLIOTHEEK „NIEUW LANGENBEEK" Dienstenrooster architectenwinkel voor 1979 Natuur wandeling voor de jeugd COMMENTAREN/MENINGEN ARCHITECTENWIN KEL Leusder Krant - plaatselijk nieuws DONDERDAG 8 MAART 1979 Bert Vos) USDEN - Het is er dan toch van gekomen^ Op dinsdag 13 maart elovig zijn ze niet) wordt de eerste Leusdinse Architectenwinkel :iëel door wethouder Wagenaar gedpènd in aanwezigheid van ege, raadsleden, vertegenwoordigers van de Woningstichting sden, en architecten uit de gemeente Leusden. Het Is al weer wat Ijes geleden, dat wijlen pastoor Kitselaar als raadslid voor de KVP en van de raadsvergadering bij het gemeentebestuur aandrong versoepeling van de dienst Bouw- en woningtoezicht inzake ne verbouwingen. Hij pleitte voor een deskundige begeleiding de dienst voor dit soort verbouwingen. Met de komst van de itectenwinkel Leusden is dit probleem opgelost, want juist voor eusdenaren, die bijvoorbeeld hun huis willen verbouwen (waar- wel tekeningen nodig zijn, maar wat niet omvangrijk is) is deze tel er. De Architectenwinkel Leusden wil gratis advies geven ten zien van de mogelijkheden en moeilijkheden op het gebied van rilectuur en verbouwingen, van bouw en uitbreidingen. In veel allen hebben ook architecten te maken met een drempel, die voor mensen vaak te hoog is. Door de Architectenwinkel, waar men eel vrijblijvend voor advies naar binnen kan stappen, hopen de sdense architecten die drempel te verlagen en als het even kan eel weg te nemen. Om misverstanden te voorkomen: het werk van eusdense architecten voor de architectenwinkel is geheel belan- tloos. Het is te vergelijken met het werk in de wet- en rechts- kels. De Architectenwinkel houdt iedere 2e en 4e dinsdagavond de maand vanaf 13 maart a.s. zitting in de openbare bibliotheek igenbeek aan de Hamersveldseweg van 19.00 tot 21.00 uur. 781 TIATIEF el initiatief voor de architectenwin- verd al enige tijd geleden geboren, ir werd eind vorig jaar aktueel nadat leren Reichert en Van Eijs daarover lakt hadden gehad met ondermeer nouder Wagenaar en de heer Rog kamp (van de dienst Bouw- en wo- Itoezicht) Van de zijde van de ge- nte en de dienst juichte men net sliet toe. temeer omdat de ge melijke Dienst Bouw- en Woning- icht regelmatig wordt gekon- aangesloten bij de BNA, het NAG, de BNI en de ONRI kollektief georgani seerd. Een dergelijke maatschappe lijke aktlvltelt heeft alleen een blij vende funktle als het een geloof waardige dienstverlening Is, dat wil zeggen: deskundig, Integer en onaf hankelijk". BEGELEIDINGSCOMMIS SIE Om de zaken organisatorisch goed te Niet iedereen is in staat om zelf goede tekeningen te maken. Voor een gratis en deskundig advies kunt u terecht bij de Architectenwinkel. Bouwen of verbouwen: voor gratis advies kunt u elke tweede en vierde dinsdag van de maand terecht bij de Architectenwinkel in de bibliotheek Nieuw Langenbeek. iteerd met aanvragen voor een Jwvergunning, waarbij niet aan de 'te eisen wordt voldaan. Zowel voor aanvrager als voor de dienst levert dergelijke aanvraag onnodige ver ging op. De Architectenwinkel kan >r het geven van een goed (en gratis) 'ies, afgestemd op de wensen van uw en woningtoezicht, dergelijke tragingen voorkomen, waardoor alle tijen tevreden kunnen zijn. Het is ook de bedoeling, dat de dienst v- en Woningtoezicht alle mogelij- medewerking verleent, waardoor de itectenwinkel vlot en akkuraat be- •zaam kan zijn. 'eze medewerking van gemeente- de betekent echter niet, dat de Ar- ïtectenwinkel een verlengstuk is ft de gemeente. Het wil een onaf- ikelijke instelling zijn, zonder ge binding. Of, zoals in de be- rtsnota van de Arch itectenwinkel at: „Het werk van een architec twinkel is een dienstverlening aan lokale gemeenschap, door het ven van voorlichting op het hele rein van het bouwen en wonen, rken etc. Deze dienstverlening trdt door de adviseurs, al dan niet kunnen regelen is een zogenaamde begeleidingskommissie samengesteld, bestaande uit de initiatiefnemers Ma- rius Reichert, Willem van Eijs, Jan Treur en Jan den Hartog. Deze commissie is verantwoordelijk voor de goede gang van zaken. Zij heeft getracht alle Leusdense en Achterveldse architec ten te bereiken (Marius Reichert: „Daarin zijn we dacht ik wel geslaagd met het verzoek mee te willen werken aan de Architectenwinkel. Tot nu toe hebben alle architecten positief ge reageerd. ook al hebben niet allen tijd vrij kunnen maken om in het rooster van dienstdoende architecten mee te kun nen draaien. Daarvoor hebben zich in ieder geval tien leden gemeld. Ver schillende andere architecten willen wel op de hoogte blijven. Voor het noodza kelijke kontakt tussen de Architec tenwinkel en de gemeentelijke dienst Bouw- en woningtoezicht zorgt de heer G v. d. Velde, lid van deze gemeehtelij- ke dienst. Omdat gemeentelijke dien sten niet mogen verwijzen naar indivi duele architecten, maar wel naar Ar chitectenwinkels, kan de samen werking tussen deze twee instanties optimaal zijn tot voordeel van de burger BELEID De leek denkt al gauw: die architec ten hebben een eigen winkeltje opgezet om hun eigen verdiensten wat op te vijzelen. Dat is absoluut een onjuiste gedachtengang. want het tegendeel is waar De aan de architectenwinkel deelnemende architecten benadrukken dit dan ook in hun beleidsnota en ook op de door de begeleidingskommissie ge houden persconferentie werd er met nadruk op gewezen, dat er absoluut geen sprake van kan zijn, dat met de architectenwinkel het eigen belang van de deelnemers wordt gediend Daar voor zorgt in de eerste plaats de ge dragscode voor architecten, te vergelij ken met de ere-codes van bijvoorbeeld doktoren, tandartsen, advokaten en dergelijke Door de desbetreffende overkoepelende architectenbonden en verenigingen wordt streng toegezien op het naleven van deze gedragscode, wat tevens een waarborg betekent voor de individuele burger die bij de Architec- tenwinkel om advies en goede raad vraagt. In de beleidsnota schrijft de Be- geladingskommissie Architectenwin kel hierover: „De adviseurs, die in de architec tenwinkel werken, doen dit belan- genloos. Dat wil ook zeggen dat zij geen enkel direkt of indirekt eigen belang kunnen dienen. Tevens ver plicht de adviseur zich, zich te zullen gedragen naar de gedragsregels voor de uitoefening van het ar- chitectenberoep en zich te onder werpen aan het toezicht van de raden welke zijn ingesteld door architek- tenorganisaties en verenigingen. De opstelling ten opzichte van belan gengroeperingen en de lokale over heid is zodanig, dat in de voorlich ting en de advisering van de ar chitectenwinkel de onafhankelijk heid waargemaakt wordt. Er mag geen vermenging ontstaan met an dere (min of meer commercieel ge richte) afhankelijke funkties". MISVERSTANDEN Waarom nou zo n Architectenwinkel? Marius Reichert ..In het algemeen is Natuurlijk is er al verschillende jaren over gepraat: de oprichting van een architectenwinkel. Wijlen pas toor Kitselaar heeft als KVP-raadslid daar de nodige opmerkingen over gemaakt, zij het, dat hij dan meer dacht aan hulp van de zijde van de gemeentelijke diensten. Marius Reichert heeft als raadslid meerdere malen de oprichting van een Architectenwinkel bepleit, maar door tijdgebrek was hij tot nu toe niet aan het realiseren van dit initiatief gekomen. Die tijd heeft hij nu wel en zo waar stond hij niet alleen. Inmid dels was ook een andere architect op het idee gekomen om zo'n Architec tenwinkel op te gaan zetten. Logisch, dat de beide heren bij elkaar kwamen en al gauw waren de architecten het eens. Het resultaat is, dat dinsdag 13 maart de winkel officieel van start gaat. En dat is een verheugend ver schijnsel. We kunnen de architectenwinkel bij iedereen van harte aanbevelen. U kunt er geheel vrijblijvend advies vragen over alles, wat met bouwen, verbouwen, wonen, inrichten, herin- richten, bouwtechniek etc. te maken heeft. Gratis, voor noppes. En des gewenst helpt men u een handje met het kontakt leggen met de juiste in stanties, wanneer dat nodig is. Het lijkt ons toe, dat op deze wijze binnen de kortst mogelijke tijd ook een wets- en rechtswinkel voor Leusden op poten te zetten is. Het initiatief is er, de architectenwinkei is een prima voorbeeld. De gemeente staat er ook achter. Wel, waar wach ten we dan nog op? V. LEUSDEN - Voor geïnteresseerden volgt hier een dienstenrooster voor de Architectenwinkel Leusden, tot het eind van dit jaar. (wijzigin gen voorbehouden): dinsdag 13 maart: W. I. v. d. Breemer en J. W. M. Th. van Eijs dinsdag 27 maart: J. W. M. Th. van Eijs en J. den Hartog dinsdag 10 april: J. den Hartog en A. Langelaan. dinsdag 24 april: A. Langelaan en D. Opstelten dinsdag 8 mei: D. Opstelten en M. F. M. Reichert dinsdag 22 mei: M. Reichert en mevr. U. V. Schagen dinsdag 12 juni: mevr. U. V. Schagen en J. H. Treur dinsdag 26 juni: J. H. Treur en C. B. M. Smit dinsdag 10 juli: C. B. M. Smit en P. Strijker dinsdag 24 juli: bouwvakvakantie dinsdag 14 augustus: P. Strijker en W. I. van de Breemer dinsdag 28 augustus: W. I. v. d. Breemer en J. den Hartog dinsdag 11 september: J. den Hartog en D. Opstelten dinsdag 25 september: D. Opstelten en U. V. Schagen dinsdag 9 oktober: U. v. Schagen en P. Strijker dinsdag 23 oktober: P. Strijker en J. W. M. Th. van Eijs dinsdag 13 november: J. W. M. Th. van Eijs en A. Langelaan dinsdag 27 november: A. Langelaan en M. F. M. Reichert dinsdag 11 december: M. F. M. Reichert en J. H. Treur dinsdag 25 december: kerst. De architectenwinkei is op bovenstaande dagen geopend van 19.00 tot 21.00 uur in de openbare bibliotheek te Leusden-centrum. onze ervaring, dat veel mensen wat huiverig staan ten opzichte van het consulteren van een architect. Ook al is het eerste advies van een architect ge heel vrijblijvend en gratis, veel mensen denken dan toch nog, dat ze verplicht zijn om met zo'n architect verder in zee te gaan. Dat is maar een voorbeeld De drempel naar een architect is in het al gemeen hoog. Wat wij met de Ar chitectenwinkel willen bereiken is, dat in de eerste plaats de gewone burger wordt geholpen met zijn probleem. Hij wordt wegwijs gemaakt in de wereld van de bouw. Er wordt hem gratis ad vies gegeven over het hoe te handelen In zijn specifieke geval. Er wordt de weg gewezen om zo snel mogelijk op de juiste plaats te zijn om bijvoorbeeld een bouwvergunning te krijgen. Er wordt verteld waar hij aan moet voldoen, wil hij kans maken op het krijgen van zo'n noodzakelijke vergunning, kortom: de weg naar de architect en anderen wordt hem, als hij dat op prijs stelt, gemak kelijker. overzichtelijker gemaakt. En natuurlijk bestaan de problemen niet alleen uit het verkrijgen van bouwver gunningen. Ook op het gebied van bij voorbeeld isolatie, de bouwtechnieken e.d. kan deskundig advies worden ge vraagd". Jan Treur vult aan: „Ook op het ge bied van interieurverandering, want ook op dat terrein hebben wij ook onze spe cialisten, die deskundig advies kunnen geven." Kortom: de Arch itectenwinkel wil ie dereen wegwijs maken in de wereld van de bouw, van de gemeentelijke dien sten, de wet. Steunverlening waar mo gelijk. verwijzing naar architecten (er is een lange lijst aanwezig, ook van ar chitecten in de regio), het uiteenzetten van de rechten en de plichten van alle betrokken partijen, het wegwijs maken in gemeentelijke procedures, in be stemmingsplannen en ten aanzien van verbouwingsplannen VOORBEREIDEND Zo nodig is de Architectenwinkel behulpzaam met het leggen van kontakten met gemeentelijke dien sten, architecten en andere voor de cliënt noodzakelijke organisaties. Zij verricht voorbereidend werk, door, indien men dat wenst, zo no dig van tevoren kontakt op te ne men met de instantie met wie men wil praten, uit te leggen wat de be doeling is, etc. Door een goede sa menwerking tussen Architec tenwinkel en de instanties, wordt zonder meer bereikt, dat de cliënt snel en akkuraat wordt geholpen. KLEINE KLUSJES Kleine klusjes kunnen vaak erg duur uitvallen. Zeker In verhou ding met grotere verbouwings- of bouwopdrachten. Architecten hebben nu eenmaal hun vast gesteld uurloon en voor een klein klusje kan vaak verhoudingsge wijs veel tijd nodig zijn. De ar chitecten hebben onderling af gesproken, dat zij dat soort werk zullen verrichten voor een rede lijke, betaalbare prijs. Overigens is er eigenlijk geen grens aan te geven wat betreft de aard van de gevraagde adviezen Zowel voor simpele verbouwings werken als voor de grotere zaken kan men voor gratis advies terecht bij de Architectenwinkel. De nadruk ligt in alle gevallen op het wegwijs maken in het doolhof van de bouwwereld IN DE BIBLIOTHEEK De Begeletdingskommissie is erg blij, dat een neutrale ruimte voor haar Architectenwinkel gevonden kon worden. Het bestuur van de openbare bibliotheek Nieuw Lan genbeek vond het een uitstekend initiatief, dat aansluit bij de dienstverlenende taak van de bi bliotheek en stelde graag een ruimte beschikbaar. kontakt gehad met Ellen Kriek, die zoals bekend het oprichten van een dergelijke rechts- en wetswinkel bij het gemeentebestuur heeft aange zwengeld. DE 32-STE De Architectenwinkel Leusden wordt de 32-ste van deze aard in Nederland. Voorlopig zal de Architectenwinkei Leusden ook werkzaam zijn voor de regio, omdat In de regio verder een dergelijke winkel niet aanwezig is. Zoals gezegd kan iedereen voor gratis advies vanaf 13 maart a.s. terecht in de openbare bi bliotheek Nieuw Langenbeek in Leusden-centrum, waar de Architectenwinkel Leusden iedere tweede en vierde dins dagavond van de maand zitting houdt van 19.00 tot 21 uur. Daar naast is het mogelijk om een telefonische afspraak te maken. Daarvoor kan men kontakt op nemen met het sekretariaat van de Begeleidingskommissie, Willem van Eijs, telefoon 033- 44098. SUBSIDIE? Er is wel gedacht over het aan vragen van subsidie bij de ge meente Leusden ten behoeve van de Architectenwinkel, maar voorlo pig heeft men daar van afgezien. „Om de onafhankelijkheid te be klemtonen", zegt de begeleidings kommissie. Maar natuurlijk heeft de Architectenwinkel haar aanloop kosten. Zo nodig kan daarvoor in eerste instantie worden aangeklopt bij de architecten-organisaties. Overigens heeft wethouder Wage naar gezegd, dat de gemeente best bereid zou zijn om een subsidie te verstrekken. WETSWINKEL De begeleidingskommissie Architectenwinkel voelt wel voor samenwerking op organisatorisch vlak met een nog op te richten rechts- en wetswinkel in de ge meente Leusden. Hoewel het na tuurlijk twee verschillende onder werpen zijn, is de basis (het ver strekken van gratis advies) gelijk en bovendien heeft men in de bouwwereld ook vaak te maken met juridische problemen, waardoor eveneens een logische verbinding bestaat tussen beide winkels Over een eventuele samenwerking heeft de begeleidingskommissie reeds LEUSDEN - Zondagmiddag 11 maart organiseert Blijhof in samen werking met de afdeling Plantsoenen van de gemeente en het C M L weer een natuurwandeling voor kinderen vanaf ongeveer 9 uur. Dit keer wordt er een wandeling van een uur gemaakt in het Lockhorsterbos. waarbij de natuurgidsen 't een en ander zullen vertellen over de hier aanwezige flora. De kinderen die op de fiets gaan moe ten om 14.00 uur bij 't clubgebouw aan de Ansfnduslaan zijn, vanwaar ze dan direct met de leiding vertrekken naar het Lockhorsterbos Kinderen die met hun ouders gaan moeten om 14 15 uur bij de ingang van het Lockhorsterbos zijn Voor inl.: tel. 42015

Leusder Krant | 1979 | | pagina 7