SPRANKELENDE GOLDIE HAWN IN „FOUL PLAY", £N AMUSANT GEMAAKTE KOMEDIE-THRILLER der Krant - Kijk op de film DONDERDAG 15 MAART 1979 23 geïllustreerd met blote voorbeelden. Maarten van Rooyen tenslotte zet alle nieuwe science fiction-films van dit moment op een rijtje onder de titel: Buitenaardse wezens slaan toe, van Superman, via Battlestar Galactica naar The invasion of the body Snat- chers. Première, het familieblad dat steeds meer bloot in haar kolommen doet. Voor de broodnodige commercie? Nee toch M. EINE STADT SUCHT El- NEN MÖRDER Het Filmhuis Amersfoort begint een kleine reeks films van Fritz Lang. Van zaterdag tot en met dinsdag is dat de bekende film „M. Elne Stadt sucht einen Mörder." Met de be faamde hoofdrol van Peter Lorre. Paul M. Jensen schrijft in „The Ci nema of Fritz Lang" over deze film: Om zich ,,in het veld" voor te berei den op ,.M" bracht Fritz Lang acht da gen door in een inrichting voor geestes zieken; ook had hij verscheidene moor denaars opgezocht en bestudeerd. Onder hen zou Peter Kürten zijn, die alleen zo zo'n tien mensen had omge bracht in de periode rond 1925 Echte misdadigers zijn in bepaalde scènes van de film gebruikt, wat resultateerde in een groot verloop onder de figuran ten: in totaal werden vierentwintig me dewerkers aan de film tijdens de opna men gearresteerd. Dit was de eerste keer dat Lang ge luid gebruikte, hetgeen de overgang naar een realistische stijl, waarvan de aanzet al te vinden is in ..Frau im Mond", misschien verhaast heeft In elk geval is de menigte hier niet langer de anonieme massa van Metropolis, hoewel de belangstelling voor de mas sapsychologie nog steeds duidelijk aanwezig blijkt. De koude Lang heeft enige plaats ingeruimd voor medelijden en betrokkenheid bij het lot van indivi duen, maar ook al bestudeert hij zijn personages en karakters met grotere nauwkeurigheid, zijn waarnemingen zijn nog steeds in hoge mate objec tief In wezen zijn er geen hoofdfiguren, ook al heeft Lorre de centrale en meest beroemde rol. en met geen enkel per sonage kan de toeschouwer zich iden tificeren. Dit geeft de film een koel en documentair karakter Langs stijl legt nu de nadruk op realisme, maar nog steeds maakt hij een expressief gebruik van mensen en objecten en de uitge kiende structuur verbindt vele scènes onderling via geluids- en beeldover gangen Hoewel zijn thema's hetzelfde blijven, worden ze nu vertaald in een realistische context Dualiteit wordt misdadige schizofrenie met een on schuldig. onopvallend uiterlijk waar achter zich een moordenaar verschuit; de grens tussen gerechtigheid en wraak is ook nu weer vaag en het ge weld van de massa wordt met beide geassocieerd; het misdadige mees terbrein bestaat nog steed, maar dan in de realistischer figuur van Schrenke. het hoofd van de misdaadorganisatie. De regisseur heeft zelf eens ge zegd dat hij „M" gemaakt heeft om de moeders te waarschuwen tegen het verwaarlozen van hun kinderen. Maar hij zei dit in 1937, nadat „Fury" en „You only live once" hem de re putatie hadden gegeven van een fil mer met een moedige aanpak van sociale thema's. (Filmhuis Amersfoort, zaterdag t.m. dinsdag 20.15 uur) filmagenda Amersfoort Filmagenda voor Amersfoort van donderdag 15 maart t/m woensdag 21 maart 1979. Grand 033-14632 GRAND 1 ..Revenge of the Pink Panther alle leeftijden. Dagelijks: 13.30-18.30- 21.15 uur. Zondag: 13.30-16 00-18.30- 21 15 uur. GRAND 2 „Even en Oneven", alle leeftijden Da gelijks. 13.30-18.30-21 15 uur. Zon dag: 13.30-16.00-18.30-21 15 uur GRAND 3 „Exit 7", 16 jaar. Dagelijks. 13.30- 18.30-21 15 uur Zondag: 13.30-16.00- 18.30-21.15 uur GRAND 4 „Een vrouw als Eva", 16 jaar. Dagelijks: 13.45-18 45-21.30 uur. Zondag: 13.45- 16.15-18.45-21 30 uur GRAND 5 „Salo. of de 120 dagen van Sodom". 16 jaar Dagelijks: 13.45-18.45-21.30 uur Zondag: 13.45-16.15-18 45-21.30 uur Cinema 033-18900 CINEMA 1 „Foul Play". 16 jaar. Dagelijks: 13.45- 18.45-21.30 uur. Zondag 13 45-16.15- 18 15-21.30 uur CINEMA 2 „The invasion of the body Snatchers 16 jaar. Dagelijks: 13 30-18.30-21.15 uur. Zondag. 13.30-16.00-18 30-21.15 uur. Euro 033-33655 EURO „The good, the bad and the ugly 12 jaar. Dagelijks: 13.45-20 00 uur. Zater dag: 16 15 en 20.00 uur, Woensdag: Alleen 20.00 uur EURO KINDERMATINEE „Sjors en Sjimmie in het land der reu zen", alle leeftijden Zaterdag en woensdag: 13.45 uur. Duo 033-16572 DUO 1 „Graaf-pornograaf', harde porno 18 jaar Dagelijks 14.15-19.15-21.30 uur Zondag 14 15-16 30-19.15-21 30 uur DUO 2 „De gouden vuisten van de tijger 12 jaar. Dagelijks: 14.00-19 00-21 15 uur Zondag 14 00-16.15-19.00-21.15 uur NACHTVOORSTELLINGEN DUO 1 „Het genot om je te laten gaan", 18 jaar. Vrijdag- en zaterdagavond: 24.00 uur. DUO 2 „The Killer Elite", 16 jaar Vrijdag- en zaterdagavond: 23.45 uur an keek me uiterst kwaard- lan, toen ik bij de ingang van coop tegen hem aanbotste, me niet kwalijk", zei ik, ewust, want ik was nogal kheb een broertje dood aan sen van het begin van een had de man niet gezien, leem het u niet kwalijk", hij en keek naar de cassière theater, die berustend haar ers ophaalde. Hij greep me srm en zei: ,,U bent toch niet n om naar die film te gaan?" ke film?" vroeg ik, want het herbergde drie filmthea- dan is de keus niet zo be- Diehij spuwde op de Ik heb dat altijd al een af- waardige handeling ge- maar je ziet het nogal vaak en dan wordt zo'n slechte ite al snel overgenomen. Ik Ti piekeren over de titel van Salohielp ik hem. Zijn lelderde. „Salo1 Dat is 'em1" k me wantrouwend aan. die afschuwelijke, gruwelij- nsterachtige, bandeloze, sadistische film gezien?" kte. Je moet altijd eerlijk blij- hoewel het zien van deze niet bepaald tot de meest ibele daden kon worden ld, kon ik er niet onderuit. Hij ie een ogenblik zwijgend, id-onderzoekend aan. 'ei hij na een ogenblik, en?" De verbijstering nam an zijn simpele ziel. ,,Het helemaal niets gedaan? U 1 film helemaal gezien?" wdde langzaam mijn hoofd, bekende ik, „ik heb het leel gemist". En zo was het, k ik als fervent filmkijker was zaakt om halverwege af te wegens een chronische nging. Hoe cultureel, intel- en hoe al niet meer Pasplini lafste levensdagen die film 1oeld mag hebben, op mij die boodschap niet goed ikkig". De man straalde van >or. „Kom mee, u heb ik no- sleepte me mee, het thea- en, naar de cassière. Deze heeft die rotflim van u ook en is ook weggelopen. Hij leid terug, ik ook". BERT VOS Skoop, jaargang 15, nummer 2, opent met een nabeschouwing over Film International, een uitgebreid artikel van Jurrien Rood over Werner Herzog's Delftse Nosferatu onder de titel: „Een symfonie van de angst". „Ik heb een film gezien die eng en mooi, huivering wekkend en lief tegelijk is Peter van Bueren had een interview met Klaus Kinski, de graaf Dracula in Herzog's film: „Als ik geen acteur was geworden, zou ik een killer zijn ge weest." De film, die op het Berlijnse filmfesti val nogal wat beroering wekte, komt uitgebreid aan de orde in een interview, dat Mark Carbucci had met de regisseur Micahei Cimono Het gaat uiteraard over „The Deer Hunter", waarvan wordt gezegd, dat het .Apocalypse Now" van Francis Ford Cappola over bodig heeft gemaakt. Een film over Vietnam dus en vooral wat betreft de gevolgen van de oorlog. Cimino: „We moeten de oorlog onder ogen zien in ons amusement." In Opengestoomd" wordt een briefwisseling gepubliceerd tussen Wim Verstappen en RAF Proper, ter wijl Constant Janssen uitgebreid in de geschiedenis dook van de Katholieke Filmkeuring onder het motto: „Hoe de paap z'n principes verkwanselde". Charles Boost vertelt over regisseur Ettore Scola, van wie op dit moment enkele films in Nederland in roulatie zijn gegaan, nadat Scola ook in Nederland was ontdekt. R A F. Proper doet een boekje open over Leslie Halliwell „Van filmgek tot filminkoper van de Britse commerciële TV Over de samensteller van „The filmgoer's Companion" en „Halliwell's Filmgoer's book of „quotes"". Halliwell: „We waren vrienden, maar we praatten nooit met elkaar We gingen samen naar de film." Na een lange voorbereiding zijn eind vorige maand de opnamen gestart van alweer een nieuwe Nederlandse film „Uit elkaar" van Herman van Veen. In deze film speelt Monique van de Ven een hoofdrol naast Herman van Veen, die zelf de spelregie voor zijn rekening neemt. De camera-regie is in handen van Ralf Bouwmans. De film wordt gemaakt naar een origineel scenario van Herman van Veen en is een zelfstandige produktie van Harlekijn Holland zonder steun van het Nederlandse Produktiefonds. In de film zullen naast Herman van Veen, Lou André, Marlous Fluitsma, Marjon Brandsma, Marja Koppejan en Guido de Moor een rol spelen. Het is overigens niet de eerste keer dat een cabaretier zich op het terrein van de film waagt. Voor hem hadden groten als Toon Hermans en Wim Sonneveld dat reeds gedaan. Overigens zonder veel succes. Op de foto: Herman van Veen en Monique van de Ven. IFOORT- Deze week brengt het Amersfoortse bioscoopprogramma [jnieuws, maar wat het brengt is de moeite van het bekijken best i sprankelende komedie-thriller „Foul Play" van regisseur Colin iet Goldie Hawn en Chevy Chase in twee prima hoofdrollen. „Foul tot de betere films, die puur pretentieloos amusement te febben, met daarnaast een fiks portie spanning, slapstick, wilde Jgingen en wat al niet meer. Gewoon lekker lachen om de spran- Goldie Hawn. (Cinema 1). |et overige bleef alles bij het oude. „Exit 7" begint aan de tweede prand 3, terwijl „The invasion of the body Snatchers" in Cinema 2 i een tweede week begint. In het weekprogramma van het Duo- men naar porno kijken in „Graat-Pornograaf" (Duo 1) en genieten isterse gevechtstechnieken in „De gouden vuisten van de tijger". (Duo 2). De nachtvoorstellingen van Duo 1 brengt „Het genot Duo 2 in de nachtvoorstellingen van vrijdag en zaterdag: van geweld-regisseur Sam Peckinpah, met James Caan en in de hoofdrollen, natuurlijk ook voor de matineevoorstellingen van Euro Cinema, keer de beurt is aan Sjors en Sjimmie. Zij beleven weer spannen- ditmaal in „het land der reuzen". Een Nederlandse film en dat vermoeiende ondertitels. gelmoes van filmstijlen van spannende thriller naar slapstick en achtervolgin gen. Zelfs karate ontbreekt niet. Er is zelfs iemand geweest, die „Foul Play" een komische Hitchcock noemde en mis schien is dat een niet onaardige om schrijving Hoe het ook zij, het blijkt, dat het al lemaal draait rond de voorgenomen aanslag op de paus. die heel toevallig op bezoek is in San Francisco en. op het hoogtepunt van de film, juist zit te genieten van „The Mikado" van het New York City Operagezelschap. Gloria, zoekt steeds haar heil bij me neer Hennesey. haar huisbaas, die erg goed met haar kan opschieten Hen nesey (een voortreffelijke rol van good old Burgess Meredith) heeft karate ge leerd en biedt haar aan haar te be schermen. Dat de politie ook haar beste vriend is, blijkt wel uit de genegenheid, die zij koestert voor politie-inspekteur Tony Carlson (Chevy Chase), die haar aan vankelijk ook niet gelooft, maar een beetje in haar buurt blijft voor het geval dat De genegenheid wordt (is) weder zijds. maar ondanks een bijna voort durende politie-bescherming, blijven er allemaal vreemde dingen gebeuren O ja, dat fotorolletje. We zouden het bijna vergeten, zoals ook de hoofdrol spelers dat tenslotte maar deden. Maar daar stond op, wie de daders van de moordaanslag op de paus waren en dat was onder meer „De dwerg", een zeer gevaarlijke onderwereldfiguur „Foul Play" biedt kostelijke scè nes, zoals de dwerg, die Gloria doet verstijven van schrik, maar die tenslotte het onderspit moet delven, Goldie Hawn als Gloria Mundy in „Foul Play" in een hachelijke positie, waar ze zich uiteraard best uit redt Goldie Hawen en Chevy Chase in „Foul Play", een kostelijke thriller-komedie van Colin Higgins. Deze week in Cinema 1. die twee Japanners achterin een taxi, die het grootste plezier hebben, om dat ze denken dat ze in een opname van „Kojak" terecht zijn gekomen of de scène in de bioscoop. Allemaal pretentieloos, dat wel. maar wie en kele uren onbezorgd wil genieten, moet het maar eens proberen met „Foul Play". Lachen is erg gezond, zeggen ze en Goldie Hawn is erg aandoenlijk lief-aantrekkelijk in haar grote, maar angstige onschuld. Dubbel plezier en genoegen met „Foul Play". Aanbevolen dus. OVERZICHT VAN DE FILMBLADEN Frank Schnabbel blikt terug op het repertoire van Jean Renoir, de dit jaar overleden beroemde Franse regisseur „Renoir's laatste opera". Simon Carmiggelt sluit Skoop van deze maand af in de rubnek „Filmster van de maand". De stille liefde van Carmiggelt is, wie had dat anders ver wacht, Mariene Dietrich. Hij hield van haar stem Overigens mogen die jongens van Skoop wel wat meer aandacht schen ken aan de praktische uitvoering van hun verder voortreffelijke blad: voor de tweede of derde keer dondert een nummer van Skoop van ellende uit el kaar Te kleine nietjes voor een groot blad, dat kan niet goed gaan. Filmfan, nummer 7, maart 1979 opent met een aardig interview van Gijs van Westerlaken, met één der meest vooraanstaande filmacteurs van ons land. de veteraan Kees Brusse: „We hebben weinig drama-traditie, we heb ben in principe weinig belangstelling voor echt drama, men heeft meer be langstelling voor het verhaaltje." Brus se zal binnen afzienbare tijd te zien zijn in de nieuwste film van Bert Haanstra „Een pak slaag", opnieuw naar een scenario van Anton Koolhaas. Jan Mulder praat uitgebreid in zijn column over de verrukkelijke rug van Laura Antonelli, terwijl Frank Zaagsma een interview had met Monte Hellmann, de maker van anti-westerns Enkele van zijn films waren te zien op het Film International-festival in Rotterdam. Fred van Doorn schreef een profile in scènes van Julie Christie, de pittige te genspeelster van Warren Beatty in ..Heaven can wait". Compleet met zwart-wit poster in het hart van het blad Ook Filmfan heeft een interview met Klaus Kinski. Frank Zaagsma sprak met hem Arthur Bell sprak met de coming man van de Amerikaanse film: Richard Ge- re, die de uitstekende hoofdrol vertolkte in Blood brothers". „Richard Gere is here (to stay) Anneke van Doorn bespreekt het werk van de art-director, Tom Rooduijn had een onderonsje met Linda van Dyck: „Voor acteren is een milde be zetenheid nodig" Bogdanovich vertelt in zijn vaste rubriek deze keer over John Wayne, „The Duke". Ik moet zeggen, dat ik wel eens een interessanter, gevarieerder nummer in handen heb gehad, maar voor de rest: niks te klagen Zelfs niet over slechte nietjes of zo. Filmfan laat ze bewust achterwege om klachten te voorkomen. Is daarom ook 70 cent goedkoper dan £koop Première. Tenslotte aandacht voor Première. 1e jaargang nummertje 6. Het familie-film-magazine brengt deze maand een korte preview van Fons Rademakers en zijn nieuwste film „Mijn vriend", die vanaf 5 april in de Neder landse bioscopen te zien zal zijn Yoka Baretty vestigt de aandacht op Mia Farrow, die weer helemaal in beeld is. Ernest D Beneder vertelt het één en ander over Clint Eastwood, naar aan leiding van zijn nieuwste film „Every which way but loose" (De prijsvechter"), waarin Clint met een fiks uit de kluiten gewassen oeran oetang te zien is Be neder schreef ook een artikel over al die „kleine vrouwtjes" die het gaan maken in Hollywood onder de titel: „Vamp werd Lolita", oftewel- Hollywood ging met zijn tijd mee. Ook Première gaat niet voorbij aan Richard Gere, die overigens nu nog zegt: „Ik denk dat ik ook wel gelukkig zou zijn als ik geen acteur was." William P. Lucé sprak met hem In het hart een kleurenfoto van David Bowie in zijn rol van Paul Von Przy- godsky. een pendante jonge Pruisische officier in het Berlijn van na de eerste wereldoorlog in „Just a gigolo" van re gisseur David Hemmings, die ook een hoofdrol speelt in deze film. Of David Bowie opnieuw volle bioscoopzalen zal weten te trekken met deze film, valt echter te betwijfelen. De tijd zal het le ren. Naast Klaus Kinski in Filmfan en Skoop. brengt Première een artikel over Nastassia Kinski, de achttienjarige dochter van Klaus, die al weer de nodi ge filmervaring achter de rug heeft. Een aantrekkelijke verschijning, dat is ze ker. Maarten van Rooyen houdt een korte beschouwing over de Italiaanse regis seur Scola, Monique van der Ven be schrijft het Roy Rogers-Museum: „De ontluistering van een jeugdheld" en ui teraard brengt het blad het tweede deel van Peter Cuijpers verhaal over bloot in de Nederlandse films: „Waarin een klein land bloot kan zijn". Weer rijk Ipel fotorolletje is er de oor- jdat een fatsoenlijk, in de bi- werkend, meisje de stuipen iordt gejaagd, lijken verschij- fer verdwijnen, eerbare bijbel- Iflvan klein formaat het raam gegooid, winkels in puin leden, kortom dat fotorolletje llzaak van dat alles plotseling s gaat in de nabije omgeving J Mundy, gespeeld door een Ide Goldie Hawn, die van het fet eind weet te overtuigen als j! dat het ook niet kan helpen 1st haar allemaal overkomt, jze kan bewijzen, dat het ook jerkelijkheid is en geen fan- en jonge vrouw, die nog Jeleden is gescheiden, fr Colin Higgins maakte met „Foul Play" zijn debuutfilm en hij mag wat mij betreft nog een keertje terug komen. Ik heb me gedurende de bijna twee uur dat de film duurt kostelijk ver maakt met die gekke Goldie Dat is dan ook mede het prima scenario van Hig gins zelf, de man die onder meer de scenario's schreef voor „Silver Streak" en „Harold and Maude". Het begint allemaal tamelijk on schuldig als Gloria Mundy (Goldie Hawn) van een verjaardagspartijtje naar San Francisco terugkeert en on derweg een lifter oppikt, die pech heeft met z'n auto Gloria krijgt een filmrolletje in bewaring als blijkt, dat de man wordt achtervolgd en op het laatste moment weet hij nog een afspraak met haar te maken in een bioscoop. En daarmee begint voor het meisje alle ellende On danks het feit. dat ze het zelf aanvanke lijk nog niet eens doorheeft. „Foul Play" is in feite een men- Voordat ik kon protesteren zet de cassière, overigens met knap inge houden boosheid: „Mijn rotfilm, meneer? Het is mijn film niet! Ik heb em echt met gemaakt hoor!" Nee, bedacht ik met een glimlacht, daar zou ze beslist niet toe in staat zijn geweest. Meer het type van een romantische „West Side Story" of „Sound of Music". Misschien net niet een „Gejaagd door de wmd"- type, maar weer best te vangen voor „Een vrouw als Eva", ook al zou ze eerder medelijden hebben met Peter Faber, dan meevoelen met Monique van der Ven. „Mijn geld" zei de man en hij was erg kortaf, bijna autoritair. Met een Rolls Royce voor de deur zou hij op dat moment beslist een invloedrijk man zijn geweest. „Ik mag u niet uw geld teruggeven meneer, het spijt me. Als u de film niet op prijs hebt gesteld, dan spijt me dat erg voor u. maar dat risico loopt u altijd". „Kom mee", suste ik de man, „ik was van plan om naar „Exit 7" te gaan, die nieuwe Nederlandse film, weet u wel. Ik trakteer" De man monterde meteen op en knikte. „Akkoord", zei hij en tegen de juffrouw achter de kassa„Hóe is die film?" Dat was duideh/k een oneerbare vraag en de cassière zweeg, haar lippen stevig op elkaar geklemd, toen ze de twee kaartjes afritste. „Dat is dan vijftien gul den", zei ze beleefd „En de film is net begonnen". Met een beetje pesterig gevoel ging ik met m'n tijdelijke metgezel de donkere zaal binnen, waar Peter Faber mistroostig zat te wezen in een gekaapt vliegtuig Ik kreeg zo langzamerhand het idee, dat het niet m'n gelukkigste avond zou worden. Ik kreeg gelijk. Halverwege de film stapte m 'n metgezel op.Ik heb het al gezien vriend. Ik ga er van door. Zelfs de Nederlanders kun nen geen goede films meer maken. Zal ik proberen ons geld terug te krijgen?" Ik schudde mijn hoofd en keek hoopvol naar Jadwiga Jankowska Ze deed haar best, dat was duide lijk, maar ook zij wist niet, wat ze met al die op papier gezette woor den brei aan moest. „Ik regel het wel", zei ik, „een prettige avond". Mopperend op de totale inter nationale filmwereld hoorde ik hem struikelend de zaal verlaten. Enkele minuten later volgde ik hem geruis loos. De juffrouw achter de kassa dronk een kop koffie. Ze knikte me medelijdend toe. En dat troostte me. Ik kreeg een lichte heimwee naar de gouden tijden van „Sound of mu sic". Dat duurde trouwens maar héél even. V.

Leusder Krant | 1979 | | pagina 23