iskussiepunten op verkeers-expositie Leusder Krant verkeer DONDERDAG 15 MAART 1979 fietspad, die dus voor beide richtingen gaat gelden In een andere nota ver klaart de gemeente echter, dat fietspa den die uit beide richtingen bereden mogen worden gevaarlijk zijn. In de nota wordt ingegaan op verschillende mogelijkheden ten aanzien van fiets routes. Fietstunnels worden hierbij ook betrokken SCHOOLROUTES De gemeente heeft een ontwerp- schoolrouteplan opgesteld, waarbij zo veel mogelijk rekening zal worden ge houden met de verschillende onderlin ge routes (in verband met het ontbreken van schoolgrenzen), die aan elkaar ge koppeld zullen worden. Er zullen speci fieke voorzieningen worden getroffen ter beveiliging van de schoolkinderen, waar nodig, maar voor de rest zal het toch een zaak zijn van de verantwoor ding van de ouders. Daarbij zal de ver- keersbrigade-dienst voor een goede begeleiding kunnen zorgdragen VERKEERSLICHTEN Op de kruispunten Noorderinslag- Hamersveldseweg en Noorderinslag- Centrumweg dienen op korte termijn twee verkeerslichtinstallaties te worden gerealiseerd, vindt de gemeente Het beveiligen van het kruispunt Groene Zoom-Beaufortweg is nog in onder zoek. OPENBAAR VERVOER In de gemeentelijke zienswijze ten aanzien van het openbaar vervoer, wordt er van uitgegaan, dat de be staande busdienst door Leusden-Cen trum in de toekomst ook door de wijken Zwanenburg, Bosveld, Munnikhoven en Langenbeek zal rijden. Het ge meentebestuur streeft er eveneens naar om via de tweede brug over het Valleikanaal ook de wijken Alandsbeek en de Wetering (ongeveer 1100 gezin nen) te kunnen bereiken met het openbaar vervoer. Van de redaktie) LEUSDEN - Ter oriëntatie op de jomende expositie over alles wat het ferkeer betreft in Leusden, publice ren we hierbij verschillende onder erpen, die in het verkeersbeleid in der geval aan de orde zullen ko men. iflERSTROOKSWEGEN De diskussie rond het al dan niet nleggen van vier-strookswegen is niet afgerond. Voor delen van de •oene Zoom en Noorderrandweg zal ker vier stroken nodig zijn voor 1985. tarnaast zullen delen van de Midden- Centrumweg, Noorderinslag en •oene Zoom ,,tot de grens van hun iretische capaciteit" worden belast. It de gemeente. i ITZICHT Het uitzicht voor het verkeer op uispunten e.d. zal ook onder de loep jrden genomen. Daarbij zal het met- rtijd noodzakelijk blijken te zijn, dat op •rschillende punten het uitzicht wordt irbeterd. Voor zover dit niet op terrein m de gemeente kan worden gedaan, dit via overleg met particuliere aan- menden dienen te geschieden op ond van de algemene politieverorde- ig EEN DOORGAAND VER EER De gemeente is van mening, dat de schatterweg, Zwarteweg-Hamers- Idseweg en Burg. de Beaufortweg et bestemd zijn voor het doorgaande rkeer. Er zijn in de desbetreffende De Arnhemseweg. Een duidelijk knelpunt, vooral tijdens de spitsuren. De gemeente vreest, dat verkeer uit Woudenberg en achterliggende plaatsen straks via de Maanweg en Groene Zoom - Noorderrandweg door Leusden haar weg gaat zoeken richting Rijksweg 28 als een „vervanging" van de S10. nota oplossingen aangegeven om dit doel te bereiken. We noemen er enkele: a de Noorderrandweg/Middenweg tussen Zwarteweg en Asschatterweg aanleggen. b. De Groene Zoom in zuidelijke richting aansluiten op de Maanweg. c. De Zwarteweg tussen Olmenlaan en Larikslaan niet aan het autoverkeer onttrekken. d. Het kruispunt Noorderinslag- Hamersveldseweg zodanig aan te pas sen, dat het doorgaande karakter van de Hamersveldseweg verloren gaat en de Hamersveldseweg ten westen van het hoofdcentrum niet gebruikt kan worden als hoofdontsluiting van het winkelcentrum. e. Op de Asschatterweg, tussen Middenweg en Hamersveldseweg, ver keerskundige maatregelen te nemen, zoals het doorgaande karakter van de EXTERN VERKEER De gemeente wil het externe verkeer, dat van buiten de gemeente Leusden komt, zo ver mogelijk buiten de woon bebouwing haar weg laten zoeken door het handhaven van een volledige aan sluiting van de Arnhemseweg op de A 28 en het afwijzen van het tracé van de S 10 waardoor een goede aansluiting via Maanweg en Groene Zoom zou ont staan richting Noorderrandweg en Rijksweg 28. Het aanwijzen van Maan weg en Groene Zoom door de provincie als T 11 (ook doorgaand verkeer) wordt door de gemeente eveneens afgewe zen. De Heiligenbergerweg dient be schikbaar te blijven voor fietsverkeer en openbaar vervoer, maar voor autover keer te worden afgesloten nadat de Noorderrandweg niet alleen aansluiting geeft op de Rijksweg 28 maar ook op Amersfoort's wegennet. AANLEG TERREINEN PARKEER- ze weg komt te vervallen. f. Het gebied tussen Smoussesteeg en Schoolsteegbosjes zoveel mogeli|k via de Centrumweg onder Groenhouten te ontsluiten g Van het kruispunt Burg de Beaufortweg-Groene Zoom een or ganiek kruispunt maken, nadat de vol ledige externe ontsluiting is gereali seerd Dat de gemeente de tweede brug over het Valleikanaal noodzakelijk acht, behoeft geen betoog. Aan de hand van tellingen en prognoses wordt op de ex positie aangegeven, waarom In de Leusder Krant is hierover al ruim schoots geschreven. FIETSPAD ROO VAN AL- DEWERELTLAAN Na de rekonstruktie van het kruispunt Roo van Aldewereltlaan en Maanweg zal het fietspad langs de Roo van Alde wereltlaan in Leusden-Zuid verdwijnen en plaats maken voor een voetpad. ACHTERVELD De gemeentelijke rekenaars hebben uitgerekend, dat in de nabije toekomst moet worden voorzien in meer parkeer plaatsen in verschillende wijken. Zo wil de gemeente méér parkeerplaatsen voor de Maanweg Pr. Frederiklaan, Roo van Aldewereltlaan, Prinses Ire- nelaan. Prinses Margrietlaan. Kwint laan, v. Boetzelaer van Oosterhoutlaan. Prinses Christinalaan, Prinses Irene- laan, Willem de Zwijgerlaan te Leus- den-Zuid, en de Bisschop van Diest- straat te Achterveld BRUG OVER VALLEIKA- NAAL Voor Achterveld wil de gemeente graag een noordelijke omleidingsroute aanleggen om het doorgaande verkeer door Hessenweg, Pater Stormstraat. Jan van Arkelweg tot een minimum te beperken Verkeer vanuit Leusden- Centrum richting Terschuur dient dan zoveel mogelijk gebruik te maken van een te verbeteren Stoutenburgerlaan. De Pater Stormstraat zal wellicht aan gepast dienen te worden om het snelle rijden daar in te perken FIETSERS Ten aanzien van het fietsverkeer lijkt het gemeentelijke beleid een tikkeltje tegenstrijdig. Zo stelt zij aan de ene kant, dat mogelijk fietspaden uit de roulatie worden genomen. Een voor beeld: de Asschatterweg heeft fietspa den aan beide zijden van de weg. De gemeente wil het noordelijke fietspad opheffen en gaan kombineren met het aan de westziide (Rozendaal) gelegen Jan de redaktie) LEUSDEN - Op de expositie over et verkeer in Leusden komt ook de nelpunten-nota van de gemeente ïr sprake en zeer zeker ook op de Iskussie-avond op 26 maart a.s. Ilerbij een overzicht van de knel- unten,zoals die volgens het ge- leentebestuur aanwezig zijn. i 28 DOOR DE TREEK jkswaterstaat is reeds vele jaren zig dit weggedeelte voor te bereiden, het bestemmingsplan ,,De Treek" is ze weg, noodgedwongen, in een op ging van ca 6 m hoog. aangegeven ider invloed van o.a. gemeentelijke tiviteiten komen er thans van Rijks- iterstaat aanwijzingen, dat deze weg >gehjk door middel van beperkte in- aving gerealiseerd kan worden. Met trekking tot de openbaarmaking van ze plannen zal vermoedelijk binnen ït al te lange tijd begonnen worden INSLUITING WHEMSEWEG lijkswaterstaat heeft lange tijd ge- ild, dat de westelijke op- en afrit van Arnhemseweg op de A28 tijdens een ieringsperiode van een aantal jaren men te vervallen Thans blijkt, na in- isief overleg met de gemeente Leus- in, handhaving van deze op- en afrit igelijk te zijn. zonder dat de aanslui- g van de Noorderrandweg-A28 wordt gesteld: wel blijft de aansluiting Arn- mseweg-A28 een moeilijk te regelen nspunt in relatie tot de verbinding ckhorsterweg-Dodeweg, die voor isden zeker even belangrijk is. IIADUCT EILIGENBERGERWEG oor alle instanties wordt de 'keersonveiligheid op het viaduct on- rschreven. Rijkswaterstaat is echter, financiële redenen, niet voorne- ms voor de „korte" termijn verbete gen aan te brengen Hierbij wordt er n uitgegaan, dat binnen een aantal en het nieuwe viaduct Noorder randweg wordt gerealiseerd Met deze zienswijze gaat de gemeente niet ak koord. Er wordt aangedrongen op reële verbeteringen van het viaduct of reali sering op de allerkortste termijn van het nieuwe viaduct Noorderrandweg Overigens zij vermeld, dat de oprit aan Leusdense zijde en het viaduct tot het Amersfoortse bestuursgebied behoort. Het is overigens de vraag of na verbe tering van het bestaande viaduct in de Heiligenbergerweg de problemen niet verschoven worden naar Amersfoort. Ten aanzien van deze verbeterin gen voorziet het urgentieprogramma van Amersfoort niet in een snelle oplossing van de problemen. Inten sief intergemeentelijk overleg zal derhalve een noodzaak zijn. AANSLUITING A28 Rijkswaterstaat heeft gedurende een aantal jaren de nieuwe rijksweg aansluiting als een zuiver Leusdens belang gezien. Prognosecijfers van Leusden geprojecteerd op de aanslui ting Arnhemseweg maken duidelijk dat dit standpunt niet juist is De capaciteit van het kruispunt Arnhemseweg-A28 is ook zonder Leusdense uitbreiding reeds aantoonbaar te zien. Thans be staat een goede mogelijkheid, middels de aansluiting Noorderrandweg, dit toekomstige en huidige probleem, zo snel mogelijk op te lossen. Punt van overleg met de gemeente is thans nog wel de juiste dimensionering. Gelet op de huidige stand van za ken is het niet aan te nemen, dat in 1981, zoals door R.W.S. destijds werd verklaard, de werken zijn ge realiseerd. Omtrent een snelle fasering wordt op dit moment eveneens met Rijkswater staat overleg gepleegd. Hiermede zou den de problemen op het huidige viaduct tot het verleden behoren. ARNHEMSEWEG - (R226)/S10 Uit recente prognoses blijkt dat de Arnhemseweg vanaf Woudenberg tot A28 een tekort aan capaciteit gaat krijgen. „Sluipverkeer" in het buitengebied-oost (op de wegen De arnhemseweg. Misschien minder druk als de S 10 alsnog wordt aange legd. In een tussentijdse „rapportage" van het onderzoek hieromtrent, wordt gesteld, dat de S 10 naar alle waarschijnlijkheid nodig zal zijn. e Groene Zoom. De gemeente wil voorkomen, dat deze weg straks wordt ruikt als vervanging van de S10 zodra de aansluiting op RW 28 is gereali- De provincie ziet in de Groene Zoom de vervanging van de T 11, die wrspronkelijk in noord-zuidrichting ten oosten van het Valleikanaal was "Tojekteerd. Langesteeg - Lapeerseweg - Leusbroekerweg etc.) is daarvan nu reeds het gevolg. In het streekplan Utrecht-oost en het provinciaal we genplan wordt een nadere studie over de noodzaak van een S10 aan gekondigd. Deze studie zou opge nomen worden in de wegenverkeersstudie Eemland. De ze studie is zover gevorderd, dat voorlopig opnieuw blijkt, dat aanleg van de S10 in feite de enige reële oplossing is. Dit was reeds bekend uit het voorontwerp streekplan Utrecht-oost. Een definitieve uit spraak van de R.W.S. over de rijks weg R226 (Arnhemseweg) en van de de Provincie over de S10 is gewenst. De gedachte om de Groene Zoom onderdeel te laten zijn van een mo gelijke S10, wordt door de gemeente verworpen. ARNHEMSEWEG - MAANWEG De gemeente dringt reeds 2 3 jaar bij R.W.S. aan op het plaatsen van ver keerslichten op het kruispunt Maanweg - Arnhemseweg Daar de Arnhemse weg een rijksweg is kan de gemeente op dit kruispunt niet zelf een verkeers licht realiseren ter bevordering van de verkeersveiligheid Plaatsing van verkeerslichten zal in ieder geval „sluipverkeer" door het woongebeid Leusden-zuid verminderen. DODEWEG In de „discussienota wegen" van 1971/1972, welke door de raad indertijd behandeld is staat dat de Dodeweg in 1974 omgelegd zou zijn in verband met de aanleg van de A28 door de Treek. Doordat nog steeds niet gestart is met de aanleg van de A28 is begin 1979 ook nog steeds geen spade in de grond ge zet voor de omlegging van de Dode weg. Ondertussen stijgt het verkeers aanbod op de Dodeweg t.g.v. de on gunstige kruispuntsvormen van de aansluitingen Doornseweg - A28 en Arnhemseweg - A28. De roep om een fietspad langs deze weg wordt dan ook steeds sterker. Gezien de nog steeds bestaande on duidelijkheid over het tracé van de Do deweg, de beperkte ruimte langs deze weg, alsmede de intentie van de ge meente om het verkeer op de Lock- horsterweg en Dodeweg te beperken, kan de gemeente op dit moment geen plan ontwikkelen voor de aanleg van een fietspad langs de Dodeweg Zou toch tot een tracévaststelling overge gaan worden dan zal de realiseringstijd. in verband met overleg hogere overhe den en grondverwerving, zolang duren dat het ontwerp door de tijd achterhaald wordt Definitieve beslissingen over de nieuwe A28 ten aanzien van de uitvoeringswijze en het moment van aanleg, kunnen aan de ongewenste si tuatie op de Dodeweg een eind maken. TUNNEL LOCKHORS- TERWEG - DODEWEG Ter beveiliging van het (brom)fietsverkeer en beperking van het autoverkeer op de Lockhorster- weg en Dodeweg wordt door de ge meente bij R.W.S. sterk aangedron gen op de aanleg van een tunnel voor fietsers en recreatief personenauto verkeer onder de Arnhemseweg door. De aanleg van deze tunnel dient In relatie gezien te worden met de aansluiting van de A28 door de Treek op de rondweg Amersfoort en ter verbetering van de relatie Arn hemseweg - A28. FIETSPAD HORSTERWEG Reeds enkele jaren wordt gestreefd naar aanleg van een fietspad langs de ze weg uit veiligheidsoverwegingen. Ecologische waarden, een zo beperkt mogelijke grondaankoop van de agrari ërs en uitfirpard de verkeersveiligheid zijn belangrijke aspecten geweest bij de vaststelling van het definitieve tracé. Vaststelling van dit tracé heeft plaatsgehad in de raad van 19 januari 1978 De grondverwerving in de kom Stoutenburg is geheel in positieve zin afgerond. Zodra alle koopcon tracten definitief verwerkt zijn, zal met de werkzaamheden te Stouten burg worden begonnen (dus dit jaar). De grondonderhandelingen voor het gedeelte tussen Leusden-centrum en Stoutenburg zijn nog niet afge rond. Zodra deze positief zijn afge rond zal de gemeente pas in staat zijn het fietspad aan de westzijde van de Horsterweg buiten de kom aan te leggen. Het is te hopen dat dit binnen niet al te lange tijd het geval is. NOORDERRANDWEG - MIDDENWEG Reeds geruime tijd liggen plannen voor de realisering van de Noorder randweg - Middenweg, tussen Zwar teweg en Aschatterweg gereed Deze weg dient als vervangingsweg voor het verkeer dat thans gebruik maakt van de Asschatterweg en Zwarteweg om naar en van de wijken de Wetering - Rozen- daal en Alandsbeek te rijden De grondonderhandelingen zijn helaas nog niet afgerond. Voor dit belangrijke stuk weg is een onteigeningsprocedure in gang gezet Via de onteigenings procedure zal de gemeente, op zijn vroegst, in het voorjaar van 1980 met de aanleg kunnen beginnen. Ondanks de noodzakelijke procedure hoopt de ge meente toch langs minnelijke weg de grond in eigendom te verkrijgen zodat een snellere realisering mogelijk is. GROENE ZOOM-BURG. DE BEAUFORTWEG Er is onlangs besloten om de wes telijke aansluiting van de Burg. de Beaufortweg op de Groene Zoom voor het autoverkeer af te sluiten. Vanuit de raadscommissie is verzocht om hier te vens een verkeerslicht te plaatsen. Na dere bestudering, hieromtrent, zal moeten uitwijzen of verdere recon structie noodzakelijk is. De Noorderrandweg. Veel van de verkeersveiligheid hangt af van de zo lang gewenste aansluiting op rijksweg 28. Daardoor zullen onder meer de Asschatterweg, de Hamersveldseweg en de Zwarteweg - Horsterweg kun nen worden ontlast. GROENE ZOOM - MAAN WEG Reeds geruime tijd liggen de plannen voor de realisering van de Groene Zoom, tussen Centrumweg en Maan weg, gereed. Deze weg dient ter ver vanging van de Bavoortseweg ter plaatse van de sportvelden en verzorgt de ontsluiting van Leusden-centrum via de Arnhemseweg Voor dit gedeelte weg is eveneens een onteigenings procedure in gang gezet. Met enkele eigenaren is de gemeente nagenoeg tot overeenstemming gekomen. HAMERSVELDSEWEG De verkeersomvang op de Hamers veldseweg ten zuiden van de Noor derinslag vormt voor de gemeente een grote zorg De ontwikkeling van de Ha mershof, waarmee de Centrumweg nauw samenhangt, heeft thans nage noeg tot het definitief tracé van de Cen trumweg geleid Na definitieve vaststelling van het tracé, zal zo spoedig mogelijk tot aanleg van de Centrumweg, tussen Noorderinslag en Hamersveldse weg, worden overgegaan. Het door gaande verkeer op de Hamers veldseweg zal dan sterk teruglopen. Mocht dit nog onvoldoende effect hebben dan zal overwogen worden of verdere verkeersbeperkende maatregelen genomen moeten wor den. De functie van de Hamers veldseweg ter plaatse van het hoofdcentrum is een buurtstraat. Voor een dergelijke straat geldt een maximale verkeersbelasting van ca. 3.000 m.v.t. per etmaal. De huidige en toekomstige auto-in- tensiteit in samenhang met (brom)fietsers en aanliggende bebou- De Heiligenbergerweg en het viadukt. Het viadukt is gevaarlijk. De oplos sing ligt in het afsluiten van deze weg voor het autoverkeer na aansluiting van de Noorderrandweg op Rijksweg 28 en Amersfoort. wing doen een onaantrekkelijke situa tie ontstaan. Beperking van het verkeer op deze weg, alsmede op de Lan gesteeg is onderwerp van studie. Daar naast is de onderhoudstoestand van de Hamersveldseweg slecht, zodat recon structie mogelijk nodig zal zijn. De uit komsten van de Provinciale studie met betrekking tot het al of niet aanleggen van een S10 en de hieruit verder voort vloeiende beslissingen, zullen ook ge volgen hebben voor de ontsluiting van het buitengebied-O en de verkeersom vang op de Hamersveldseweg ZUIDERINSLAG EN CENTRUMWEG T.H.V. GROENHOUTEN De verkeersomvang op de Cen trumweg is t.z.t. aanzienlijk. Dit is in verband met de samenhang van Cla- verenblad en Groenhouten, zeker ten aanzien van de lagere scholen, minder gewenst. De verkeersomvang op de Zuiderinslag is t.z.t. beperkt In samen hang met de problemen op en de mo gelijke reconstructie van de Hamers veldseweg, tussen Centrumweg en spoorlijn, zal bezien worden of beper king van het verkeer op de Centrumweg mogelijk is. ASSCHATTERWEG TUS SEN MIDDENWEG EN VALLEI- KANAAL Ter beperking van de verkeersin tensiteit op dit gedeelte Asschatterweg, met name ter hoogte van de scholen, wordt onder andere de tweede brug over het Valleikanaal voorgesteld. Het al of niet aanleggen van een tweede brug Valleikanaal wacht vooralsnog op een Kroon-uitspraak. Zou de tweede brug Valleikanaal niet aangelegd wor den en ook de nu reeds in aanleg zijnde aansluiting Valleilaan op de Middenweg niet gemaakt worden, dan zou de toe komstige verkeersbelasting op de As schatterweg ter plaatse van de scholen in 1990 tot ca. 10 000 m.v.t. per etmaal zijn opgelopen. (Dat is net zoveel als nu op de Noorderinslag tussen Ros senberglaan en Groene Zoom). Onder invloed van de nu in aanleg zijnde Valleilaan zakt deze intensiteit tot 8.000 8.300 m.v.t. per etmaal, dat is nog altijd ca. 35% meer, dan thans op deze weg aanwezig is. Door aanleg van de tweede brug Valleikanaal zakt de intensiteit op de Asschatterweg ter hoogte van de scholen tot ca 4 500 m.v.t. per etmaal. Dat is ca. 25% min der dan nu aanwezig is De veiligheid van de overstekende kinderen is, naast een aantal overige argumenten, hier zeer sterk in het geding, aldus de ge meente in haar knelpunten-nota.

Leusder Krant | 1979 | | pagina 5