t aardige motorkunstjes NIEUW FILM-AANBOD: usder Krant - Kijk op de film DONDERDAG 22 MAART 1979 naar Parijs, waar hij de eindmontage van „Das Testament des Dr. Mabu- se" ter hand nam. Zijn vrouw die zich beter thuis voelde in Nazi-Duitsland, bleef achter. (Amersfoorts Filmhuis, van zaterdag tot en met dinsdag, 20.15 uur). filmagenda Amersfoort Filmagenda voor Amersfoort van donderdag 27 maart t/m woensdag 28 maart 1979: Grand 033-14632 GRAND 1 „Herfstsonate", 16 jaar. Dagelijks. 13.30-18.30-21.15 uur. Zondag: 13.30- 16 00-18.30-21.15 uur GRAND 2 „Orca". 12 jaar Dagelijks 13.30- 18 30-21.15 uur Zondag: 13.30-16.00- 18.30-21 15 uur. GRAND 3 ..The silent partner" (de stille hand langer). 16 jaar Dagelijks: 14.00- 19 00-21.45 uur. Zondag: 14.00- 16.30-19.00-21.45 uur GRAND 4 „Exit 7", 16 jaar. Dagelijks: 13 45- 18 45-21.30 uur. Zondag: 13.45-16.15- 18.45-21 30 uur GRAND 5 „Een vrouw als Eva". 16 jaar. Dagelijks: 13.45-18.45-21.30 uur. Zondag: 13 45- 16.15-18.45-21.30 uur. Cinema 033-18900 CINEMA 1 „Foul Play", (het blondje dat teveel wist), alle leeftijden Dagelijks: 13.45- 18.45-21.30 uur. Zondag: 13.45-16.15- 18.45-21.30 uur. CINEMA 2 „Even en oneven", alle leeftijden. Da gelijks: 13.30-18.30:21,15 uur Zondag: 13.30-16.00-18.30-21.15 uur. Euro 033-33655 EURO ,The bridge on the River Kwai", 16 jaar Dagelijks: 13.45-20.00 uur. Zaterdag 16 15 en 20.00 uur. Woensdag: 20.00 uur. EURO KINDERMATINEE „De lieverdjes uit Amsterdam", alle leeftijden Zaterdag- en woensdagmid dag: 13.45 uur Duo 033-16572 DUO 1 „Engel van boven - duivel van onde- "ren". harde porno, 18 jaar. Dagelijks: 14.15-19.15-21.30 uur. Zondag: 14.15- 16.30-19 15-21.30 uur. DUO 2 „Nog 5 seconden te leven" (Viva Knievel). 12 jaar Dagelijks 14.00- 19.00-21.15 uur Zondag. 14.00-16 15- 19 00-21.15 uur. „Een tweeling, dat moet ik dubbel vieren." NACHTVOORSTELLINGEN DUO 1 „Het naaktrestaurant". 16 jaar. Vrijdag en zaterdagavond: 24.00 uur DUO 2 „King Kong", 16 jaar. Vrijdag- en zater dagavond: 23.45 uur Naar aanleiding hiervan ontstaat een lange discussie tussen moeder en dochter, die een avond en een nacht lang duurt. Moeder en dochter geven elkaar geen haarbreed toe en leveren in feite slag met elkaar. Dat is ook het geval met Ingrid Nergman en Liv UII- mann, die uitstekende acteurprestaties leveren. Enfin, u hebt het al begrepen: het is in ieder geval een film voor de liefhebbers van Bergman. En zeker niet zijn slechtste. (Eerste week, Grand 1,16 jaar). ORCA DE KILLER WHALE De liefhebbers van Ingmar Berg man zullen zeker niet teleurgesteld worden door zijn nieuwste, „Herfst sonate", met Ingrid Bergman en Liv Ullman in de hoofdrollen. Zoals ge bruikelijk weer gefilmd door de vaste cameraman van Bergman, Sven Nykvist, vertelt de Zweedse meester het verhaal van twee vrouwen: de moeder Charlotte (Ingrid Bergman), die haar gezin minder belangrijk vond dan haar carrière (als con certpianiste) en de dochter Eva (een eveneens uitstekende rol van Liv Ullmann). Deze twee vrouwen vullen een be langrijk deel van de film, waarin nogal veel gepraat wordt. Bergman heeft een prima film afgeleverd voor mensen, die van een goed toneelstuk houden en van een goede dialoog, maar bij het bekij ken van „Herfstsonate" bekroop me toch een gevoel van saaiheid, waarbij het opgeroepen spanningsveld door de dialoog tussen moeder en dochter, visueel niet werd geaccentueerd. De zoals bij Bergman gebruikelijke stati sche beelden leverden geen enkele bij drage aan het verlevendigen van de totale film. Moeder Charlotte krijgt, als de pro blemen in het gezin de pan uit rijzen, van dochter Eva voor de voeten gewor pen, dat het feit, dat zij haar carrière als concertpianiste belangrijker had ge vonden dan haar gezin, nu niet bepaald positief had gewerkt op de kinderen. Ingrid Bergman en Liv Ullmann in Bergman's nieuwste film „Herfstsonate". Bij de tweede overval treft Reikle een kas aan met maar een paar duizend dollar erin. De resterende 50.000 had Cullen al van te voren in zijn eigen ac- tentas gedaan. Als Reikle dit bedrag later op de televisie hoort noemen, zint hij op wraak. Nu volgt er een hele serie schaakzetten, waarbij Cullen en Reikle telkens proberen de ander te slim af te zijn. Hierbij vermoordt Reikle op gruwe lijke wijze zijn vriendin, die naar Cullens kant overgelopen was. Met een laatste meesterlijke zet weet de kassier de misdadiger schaakmat te zetten. Elliott Gould, Christopher Plum- mer en Susannah York spelen voor treffelijk hun rollen in deze ener verende film van Duke. Kortom: een film, die de moeite méér dan waard is. (Grand 3, eerste week, 16 jaar). NOG VIJF SECONDEN TE LEVEN De bekende Amerikaanse stunt man Evel Knievel speelt zelf de hoofdrol in deze rond motorstunts opgebouwde film van regisseur Gordon Douglas. Het draait allemaal om een grootscheepse drugsmokkel Good old Gene Kelly is nog eens een keer te zien als de vaste monteur van Knievel, Will Atkens, een man die de dingen graag snel op een rijtje zet en met een intuïtie voor gevaar. Voeg daarbij de knappe Kate Morgan (ge speeld door Lauren Hutton) en alle ingrediënten zijn er. Hoewel het ver haal op zich nou niet direkt fan tasierijk overkomt, is „Viva Knievel" (Nog 5 seconden te leven) een best aardige film geworden, waarbij het accent niet zo zeer op de drug smokkel, dan wel op de motorstunts ligt, al dan niet in het stadion. Voor de motor-liefhebbers, dat spreekt. (Duo 2, eerste week, 12 jaar). MABUSE In de Fritz Lang-cyclus brengt het Amersfoorts Filmhuis de komende week de film „Das testament des dr. Mabuse", gemaakt in 1932. Zonder ondertitels, dat wel, maar deson danks de moeite van het bekijken waard, want het was de laatste film van Lang die hij in Duitsland maakte. Deze derde en laatste Mabuse-film die Fritz Lang in Duitsland gemaakt heeft is tevens de beroemdste van al lemaal. Het is 1932 als Lang in samen werking alweer met zijn vrouw Thea von Harbou, die inmiddels was toegetreden tot de Nazi-partij, het scenario schrijft. De grootste moeilijkheid was Mabuse te doen herleven, terwijl hij in „Inferno des Verbrechens" volslagen krankzinnig en veilig opgesloten in een cel was geëindigd. De oplossing werd gevon den door de wandaden van het malen de meesterbrein te laten uitvoeren door de directeur van het krankzinnigenge sticht waar Mabuse op slordige blok- nootvelletjes zijn misdadige plannen uitwerkt, valse munterij om een econo mische chaos te scheppen, overvallen op fabrieken en treinen, diefstal van de juwelen uit het nationale museum. Voor het oproepen van een sfeer van NTELUCHT wpleet aangestoken door de eling opdoemende (en net zo weer verdwenen) lentelucht enkele dagen geleden, besloot de auto voor een keertje maar tal te laten staan. Ik ging per naar een afspraak. Lekker de wel frisse, maar betoverende lucht inademen. Denken, dat laderen al uit de knoppen zijn rongen, ook al hebben alleen sneeuwklokjes en andere lertjes de sprong naar boven sagd in de niet erg gerecht igde hoop, dat maart z'n vin- staart niet meer zou roeren. Ze i en het nu behoorlijk koud heb- I denk ik. far goed, de fiets dus gepakt, natuurlijk eventjes wennen als tanden lang al glijdend langs wegen heb vertoefd in de be- lijke beslotenheid van je auto 'n rustgevend muziekje op de 'rgrond om je toch al door de provinciale- en gemeentelijke ten getergde zenuwen tot eni- iImte te kunnen manen, tte. AahHoe lang was dat ook al weer geledenTerwijl 'en zich zeer boeiend bezig en met hetijsschotsjekijken Afsluitdijk bij wijze van toeris- attraktie, was ik bezig al 'nd die onvervangbare len- in me op te nemen. Ver- de wandelaars bleven dan 'entjes verbaasd staan, toen ruivend passeerde. Maar dat met zozeer door mijn gretig heid om die zuivere lucht te kunnen happen, dan wel door mijn chroni sche tekort aan conditie. Bij het eerste verkeerslicht kwam ik naast een blozende heer te staan, die zijn fietstas vol met hyacinten en tulpen had gestouwd. Hoewel ik in het algemeen niet zo snel een praatje maak met naast mij stop pende mensen, moet ik eerlijk be kennen, dat je al fietsend daar sneller toe komt dan achter het stuur van je auto, met al dat glas ertussen om alle kommunikatie met de buitenwereld te voorkomen. ,,Ha", zei ik toch wel een beetje ,,in de nood" door het heerlijke voorjaars weer van die dag. ,,U ruikt nahr de lente". Hij keek me enige ogenblikken doordringend aan. „Kun je het rui ken?" vroeg hij en zijn stem klonk niet bepaald vriendelijk. „Ik heb het nog zo gezegd tegen die zuster. Zuster zei ik, dat was hiero in het ziekenhuis, ik zeg zuster, dat spul stinkt als een kabeljauwvisser in een parfumwinkel. Valt wel mee hoor, zei ze nog. Valt wel mee. Ik sta op meters afstand van u en u ruikt het. Geen pretje hoor, dat exzeem van mij. En die zalf.Hij gromde boosaardig tegen het rode licht, dat iet op groen sprong. Hij sprintte het kruispunt over, mij ver achter zich latend. Uit zijn fiets tas viel een klein bosje hyacinten op het asfalt. Voordat ik kon stoppen om het op te pakken, was het geplet door een auto. Vandaag is het weer bitter koud. Er komt weer vorst en sneeuw, wist men mij te vertellen. Het kon niet uitblijven. De lentelucht is verdwe nen. Wat overblijft is, als je heel goed ruikt, de geur van zalf voor eczeem. En ik zit alleen in de auto. Met op de achtergrond een lekker muziek je. V. De zwaardwalvis is een mirakel slim beest. Dat blijkt tenminste uit de film van regisseur Michael An derson: „Orca", die ons eindelijk in Amersfoort heeft bereikt, nadat deze namaak-Jaws in december 1977 in Nederlandse première ging. Een beetje 'n achterhaald thema dus, sinds we inmiddels ook „Jaws II" te verwerken hebben gekregen. Een slechte film? Ach nee, dat niet direkt, ook al worden de hoofdrollen nu niet bepaald op de best mogelijke wijze vertolkt door Richard Harris en Charlotte Rampling. „Orca" is in ieder geval technisch ge zien prima gemaakt en bezit bovendien voldoende spanning en sensatie om te blijven boeien. Zeker voor mensen, die gek zijn op dit soort films, waarin het dier de mens overwint, zoals het geval is in „Orca". Het verhaal draait om kapitein Nolan (Richard Harris), die één grote obsessie heeft: het jagen op een grote witte haai. Maar de witte haai in „Jaws" was toen al gevangen, dus om het allemaal origi neel te houden, besluit Nolan om te gaan jagen op een Orca, een zwaardwalvis, waarvan men zegt, dat die intelligenter is dan de mens en die ook bekend staat als de haaiendoder Door een ongelukkig toeval doodt Nolan een wijfjes-Orca en verwondt het mannetje. Dat is het werkelijke begin van een enerverend spel tussen mens en dier. Nolan gaat op jacht naar de Orca, die hij levend, wilvangen voor één van de walvissen- en dolfijnenshows, wat hem een aardige cent zou kunnen opleveren. Het mannetje is echter op jacht naar Nolan, die het vrouwtje heeft gedood. Dan blijkt hoever de wraak gaat van de zwaardwalvis en hoe intelligent het dier is. Nolan overleeft het niet. Charlotte Rampling speelt de on vermijdelijke biologe Rachel, die hem waarschuwt voor de Orca. (Eerste week, Grand 2, 12 jaar). THE SILENT PARTNER Scène uit: „The silent partner". dreiging en ontreddering had Lang nu ook de beschikking over de betrekkelijk nieuwe uitvinding van de geluidsfilm. Hoe meesterlijk hij gebruik weet te ma ken van deze nieuwe toevoeging aan het arsenaal van mogelijkheden blijkt al meteen bij het begin van de film, als dreunende drukpersen de enige bege leiding zijn van de penibele omzwervin gen van een rechercheur die op zoek is naar de valse munters. Doktor Mabuse wordt weer gespeeld door Rudolf Klein-Rogge, maar zo mo gelijk nog indrukwekkender is de rol van Otto Wernicke als de politiechef die een herhaling is van zijn rol in „M". Zowel in „Het Testament" als in „M" heet de politie-inspecteur Lohman. Vele malen heeft Fritz Lang tegenover de pers mel ding gemaakt van de reactie van Goeb- bels op de Mabuse-figuur. Alleen al op grond van het scenario vond Hitiers propagandachef dat het „Testament" niet voor openbare vertoning in aan merking kwam, tenzij op het eind een kleine draai aan de geschiedenis zou worden gegeven. Er moest een Krach tige Leider worden ingevoerd die Ma buse een kopje kleiner zou kunnen ma ken en orde en rust in het land zou herstellen. Lang werd bij Goebbels ont boden en kreeg niet alleen te horen dat het scenario aldus moest worden ge wijzigd, maar ook dat hem, Fritz Lang, een voorname plaats was toegedacht in de UFA-filnproductie in het Derde Rijk. Lang moest de Eisenstein van de Nazi's worden, zo dacht Hitier er zelf ook over Fritz Lang vroeg bedenktijd en vluchtte nog diezelfde dag per trein HERFSTSONATE R BERT VOS ISFOORT - Deze week maar rier nieuwe films in het Dgramma der Amersfoortse ip-theaters. In volgorde zijn jmar Bergman's „Herfstso- net Ingrid Bergman en Liv (Grand 1), „Orca, the killer van regisseur Michael An- met Richard Harris en Char- ampling in de hoofdrollen 2), „The silent partner", een Ie thriller van regisseur Daryl et Elliott Gould, Christopher sr en Susannah York en „Nog iden te leven" (Vivan Knie vel") van Gordon Douglas met Evel Knievel zelf, Gene Kelly en Lauren Hutton. (Duo 2) Geprolongeerd werden: „Exit 7" (Grand 4), „Een vrouw als Eva" (Grand 5), natuurlijk de kostelijke lach-thriller „Foul Play" (Het blondje dat teveel wist, in Cinema 1en „Even en Oneven", nu alweer voor de veertiende week (Cine ma 2) Een reprise is te zien in Euro Cinema, waar de inmiddels befaamde film van regisseur David Lean: „The bridge on the river Kwai" opnieuw in roulatie gaat. Sex en porno in Duo 1met „Engel van boven, duivel van onderen" (harde por no) in het weekprogramma en „Het naaktrestaurant" in de nachtvoorstel lingen. Blijft over Duo 2, waar in de „De stille handlanger" (The silent Partner) van regisseur Daryl Duke kan zonder meer worden getypeerd als een van de betere thrillers. Het intelligente scenario staat borg voor een film, waarin twee mannen een strijd op leven en dood voeren in een fascinerend kat en muisspel. „The silent partner" is het verhaal van Miles Cullen. Miles Cullen (Elliott Gould) is kassier bij een bank. Hij is een keurige vrijgezel, die alleen belangstelling heeft voor tro pische vissen en zijn collega Julie (Su sannah York). Kort voor Kerstmis doet Harry Reikle, een sadistisch misdadiger, een poging de bank te beroven, vermomd als Kerstmannetje. De poging mislukt, maar Cullen vindt het briefje dat voor de overval bedoeld was. Hij wacht rustig Reikles tweede poging af en beraamt intussen een meesterlijk plan. Elliott Gould in „The silent partner", een uitstekende thriller van Daryl Duke. it: „Orca", een imitatie-Jaws, die op zich toch technisch goed is verfilmd, ondanks het achterhaalde rp. Voor de verstokte liefhebbers. nachtvoorstellingen de bekende film „King Kong" nog eens te zien zal zijn (waarschijnlijk in de nieuwste versie, dat is me echter niet geheel duidelijk). Tenslotte aandacht voor de kin dervoorstellingen in de matinee van Euro Cinema (zaterdag en woensdag) met „De lieverdjes uit Amsterdam", die dolle avonturen beleven.

Leusder Krant | 1979 | | pagina 23