fókussie-avond op 26 maart Is vervolg op tentoonstelling KPJ LEUSDEN EERSTE OP PROVINCIALE DAG Tijdelijke afsluiting van Lockhorsterweg Beschuldigingen Agterberg „voorshands onjuist" ■RKEERSEXPOSITIE TROK VEEL BELANGSTELLING E LEUSDER KRANT Expositie over Langenbeek Verkeersavond begint om half acht BORDEN WORDEN „HERZIEN" VOORLICHTING OP DE SCHOLEN .EUSDER KRANT DONDERDAG 22 MAART 1979 3 pij voor de krant van dezelfde week kan uiterlijk dinsdagmiddag uur op ons kantoor worden ingeleverd. JVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: or opgave van abonnementen, advertenties, drukwerk en het Sn van betalingen kunt u terecht op ons kantoor >zendaallaan 9, Leusden-centrum werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. BONNEMENTSGELD: It abonnementsgeld bedraagt f7,25 per kwartaal, f 14,25 per half Iren f28,- per jaar. -ACHTEN BEZORGING: abonnee dient u de krant voor donderdagavond 18.00 uur te bben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met Ba hoofdagent bezorging, (donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur): JMoon 033-40691. geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur be ding, overdag 03420-6141, na vijf uur 03420-4679. ^BESTELLEN FOTO'S meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabe- lllen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij uitbetaling van f5,- per exemplaar (formaat 13 x 18 cm.) op b: 871441 t.n.v. de BDU b.v. te Bameveld met duidelijke vermei- van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop ffoto werd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, endaallaan 9, leusden/Centrum. fieveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste P's thuis. een uitgave van de BOU-Krantencombinatie, Postbus 67, 3770 Bafneveld. LEUSDEN- Zondag 18 maart werd in de Churchillhal te Bunnik de pro vinciale kreatieve dag van de KPJ gehouden. Aan deze kreatieve dag mochten de beste afdelingen van de vier kringen meedoen. Voor de kring NO was dat voor improvisatie de af deling Leusden. Door het goede spel van de Leusdense deelnemers kende de des kundige jury de afdeling Leusden we derom de eerste plaats toe. Dit houdt tevens in dat de afdeling Leusden ver der mag gaan naar de interprovinciale kreatieve dag. vroeger de gewestelijke kreatieve dag genaamd. Deze wordt gehouden op zondag 1 april in de Lee- ren Lamp in Raalte. Aan deze dag doen de beste ploegen uit de provincies Friesland, Gelderland, Overijssel Utrecht en de Noordoostpolders mee. Het aanvangstijdstip wordt nog nader bekend gemaakt. Verder wordt op zondag 22 april het kringvolleybaltoernooi gehouden Dit jaar wordt het toernooi gehouden in de Sporthal de Beukendal te Soest. Naast Leusden doen ook Achterveld, Hoog land en Eemnes mee. Leusden zal meedoen met twee he renteams en damesteams Verder komt de KPJ Leusden ook uit bij de door de Oranjevereniging georganiseerde zeskamp op zaterdag 28 april. De ploeg bestaat uit zes heren en vier dames Voor alle twee de evenementen kan men zich nog opgeven bij Richard Schoonderbeek. tel 41761 LEUSDEN - Op dinsdag 27 maart zijn tussen 19.30 en 21.30 uur in de gemeentelijke expositie-ruimte aan de Zwarteweg de definitieve ontwerpen van de in Langenbeek te bouwen pre miekoop- en geschakelde vrije-sector- woningen te bezichtigen. Reeds eerder zijn de gegadigden voor deze woningen en het CML in de gelegenheid gesteld van deze ontwerpen kennis te nemen. De expositie van 27 maart is bedoeld voor belangstellenden De officiële bouwaanvragen voor de genoemde woningen liggen tot en met maandag 2 april ter inzage bij algemene zaken en stadsontwikkeling. Zwarteweg 14 LEUSOEN - Op zaterdag 24 maart zal de Lockhorsterweg tussen 9.00 en 13.00 uur voor alle verkeer zijn afgesloten, dit In verband met de plaatsing van twee bruggen over respectievelijk de Leusder Grift en de Heiligenbergerbeek. Beide brug gen vormen de nog ontbrekende schakels in het nieuwe fietspad langs de Lockhorsterweg. Het ver keer zal worden omgeleid over Leusden-Zuid. De route zal met bor den worden aangegeven. Voordat het fietspad in gebruik ge nomen kan worden, zal de verkeers- lichteninstallatie bij de Hertekop aan de nieuwe situatie moeten worden aange past Dit gebeurt tussen 6 en 12 april. In deze periode zal de verkeerslicht installatie buiten gebruik zijn. Tijdens de spitsuren zal de politie het verkeer ter plaatse regelen. vervolg van de voorpagina houden van het verspreiden of doen verspreiden van mededelingen ten aanzien van de S.V Leusden en haar leden van negatieve inhoud, aard of strekking danwel mededelingen ten aanzien mededelingen die een derge lijke suggestie kunnen opwekken en/of in dezelfde trant danwel soortgelijk zijn aan de gedane mededelingen Deze vordering wees mr. Schuman af .om dat een verbod als daarin vervat te vaag en van te algemene strekking is". Toe wijzing zöu volgens de vice-president betekenen dat de gedaagden zich in de toekomst ook van gerechtvaardigde kritiek op de schietvereniging en haar leden zouden moeten onthouden en dat achtte hij in strijd met de vrijheid van meningsuiting De gedaagden veroordelen tot pu- blikatie van de uitspraak of een deel daarvan achtte mr Schuman niet zin vol, omdat ..de te verwachten positieve publiciteit" voor de SVL naar aanleiding van dit vonnis .voldoende tegenwicht vormt voor de negatieve publiciteit" Om die redenen weigerde mr. Schuman de gevraagde voorzieningen en bepaalde ten aanzien van de kosten dat iedere partij de hare moest dragen. AGTERBERG Dezelfde voorzieningen weigerde de vice-president te geven in het ge lijktijdig beslechte geding tussen de schietvereniging en B. J. Agterberg vanwege dezelfde redenen. Daarin voegde mr. Schuman nog toe dat de vorderingen in het geval van Agter berg ook al niet toewijsbaar zijn, „nu toch onvoldoende is gebleken dat deze publicaties van gedaagde af komstig zijn dan wel dat gedaagde daarin een rechtstreeks aandeel van betekenis heeft gehad". Overigens liet de vice-president zich duidelijk uit over de door Agter berg gedane beschuldigingen. Ag terberg heeft ze ten overstaan van mr. Schuman „in het geheel niet aannemelijk weten te maken". Aan gezien Agterberg verder „kennelijk geen enkel bewijs voorhanden heeft", concludeert de rechter dat „deze beschuldigingen voorshands voor onjuist moeten worden gehou den". Agerbergs verweer, dat hij de hele zaak aan het rollen heeft ge bracht in het belang van de schiet sport, wordt door mr. Schuman ver worpen. De rechter concludeert dat Agterberg terecht een verwijt kan worden gemaakt over de door hem in dezen gevolgde gedragslijn en acht de vordering in zoverre gegrond. Om bovengenoemde redenen is mr. Schuman echter niet tot het geven van de gevraagde voorzieningen overgegaan. Ook in dit geval moeten beiden partijen ieder hun eigen kos ten dragen. LEUSDEN - Als vervolg op de afgelopen maandag gehouden expositie over het verkeer in Leusden - bezocht door onge veer 200 belangstellenden - wordt aanstaande maandag 26 april de grote discussie-avond gehouden. Deze vindt plaats in het Gereformeerd Diensten centrum aan de Burg. de Beaufortweg. De bijeenkomst begint om half acht. De zaal is vanaf zeven uur geopend. Het belangrijkste deel van de informatie zoals die op de expositie te zien was, zal ook weer in het Gereformeerd Dienstencentrum aanwezig zijn. (Van de redaktie) LEUSDEN - De dienst Ge meentewerken van de gemeente Leusden en leden van de rijkspo litie zijn op dit moment druk bezig om alle verkeersborden in de ge meente Leusden aan een kriti sche beschouwing te onderwer pen. Gebleken is, dat er in het verleden verschillende fouten zijn gemaakt bij het plaatsen van verkeersborden. Die fouten zul len er uit worden gehaald en zo mogelijk zal worden getracht te bekijken of een herziening van het bordenpatroon gewenst is in verband met wellicht veranderde omstandigheden. 2o>. lS-3.3^ (Van de redaktie) LEUSDEN - De gemeente Leusden is - in nauwe samen werking met de Rijkspolitie - al enige tijd bezig met het samen stellen van dia- en fotoseries, die gebruikt gaan worden tijdens verkeersvoorlichtings-lessen op de Leusdense scholen. Het is de bedoeling dat politiefunktiona- rissen met dit materiaal op de scholen aan het werk gaan met het doel de jeugd beter voor te bereiden op het verkeer, waarmee ze elke dag worden gekon- fronteerd. De aandacht zal daarbij ook gericht zijn op een eigen goed gedrag in dat verkeer. 1.191 Voor de Noorderinslag hanteert de gemeente een filosofie, die eveneens op „afremmen" gericht zal zijn, maar hier zijn het niet de fietsers die voor een „natuurlijke" rem gaan zorgen, maar wordt gedacht aan het visueel ver smallen van de weg, door onder meer bij kruispunten vluchtheuvels aan te brengen, waardoor de asfaltzee tot een aanvaardbaarder niveau wordt terug gebracht Op de expositie hingen verder o.m. interessante kaarten van de rijksweg 28-aansluiting op de Noorderrandweg. Hoewel de tentoongestelde variant nog niet door rijkswaterstaat is goedge keurd, ziet het er wel naar uit, dat die aansluiting er volgens die schets uit gaat zien. Het kruispunt Groene Zoom- Beaufortweg zal ook een aanzienlijke rekonstruktie ondergaan, waarmee de veiligheid van vooral fietsers en voetgangers gediend zal zijn. De Beaufortweg aan de zijde van de Ur- sulineweg zal nu worden afgesloten voor autoverkeer als de plannen gena de kunnen vinden in de ogen van de raad, waarbij bovendien tunneltjes zul len worden aangelegd voor het lang- Leusden De nadruk bij deze groep viel, evenals bij de ENWB, op het langzame verkeer. Er is op deze expositie opvallend veel gebruik gemaakt van foto- en kaarten- materiaal om de bezoeker zo mogelijk te informeren over de plaatsen, waar het niet helemaal goed zit met de ver keersveiligheid. De Leusdenaar, die iets wilde weten over al het verkeer in Leusden en daar bij vooral de veiligheid (of niet aanwezi ge veiligheid) ter harte ging. heeft een veelheid aan informatie, suggesties, wensen en kritiek kunnen verzamelen en zal een indruk hebben gekregen over wat er leeft onder de bevolking. En kon er over diskussiëren. Het zou niet juist zijn te stellen, dat voordien de belangstelling voor een veiliger Leusden minimaal was, maar het is duidelijk, dat mede door de akties van groeperingen als „Veilig Over", de gehele verkeers problematiek in een stroomversnel ling terecht is gekomen. Het moet mogelijk zijn, mede ook door middel van de nog te houden diskussie- avond op maandag 26 maart a.s. in 't Gereformeerd Dienstencentrum aan de Beaufortweg, om straks spijkers met koppen te gaan slaan. De ge meente zal zeker gestimuleerd wor den door de inbreng van de Leusdense belangengroeperingen, diealsenige wens hebben: een veilig verkeer voor iedereen. Dat het niet bij deze ene expositie en diskussie-avond zal blijven, be hoeft geen betoog. ^afhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden. /erschijnt iedere donderdag. "EDAKTIE: frt Vos, Bob Braakman. Idaktie adres: Postbus 11, Leusden/C. llefoon (tijdens kantooruren): 033-41495. èrantwoordelijk redakteun trt Vos. IDAKTIONELE MEDEWERKERS/MEDEWERKSTERS: ivr. A. Bijl, v. Oldenbameveltstraat 18, Achterveld, tel. 03425-2090 thterveld); fd heer P. C. op den Öamp, Finnmark 32, Leusden-c., tel. 033-41380 ort); ivrouw T. Middelkoop, Waarden 20, leusden-c., tel. 033-43724 (al- neen); heer A. C. Fieseler, Lindenlaan 34, Leusden-c., tel. 033-42553 (al- neen); ivr. A. de Knijff-Mali, v. Hardenbr. v. Lockhorstlaan 30, Leusden- ld, tel. 033-40273 (kunst, algemeen). LEVERING REDAKTIE-KOPIJ: De aansluiting van de Noorderrandweg op rijksweg 28, volgens alternatief 2 van Rijkswaterstaat, het ontwerp, dat nog niet door rijkswaterstaat is goedgekeurd, maar wel de voorkeur heeft. De Noorderrandweg (onder) sluit aan op de rijksweg 28, loopt via een viadukt over R 28 en sluit dan aan op de iets verlegde Heiligenbergerweg op Amersfoorts gebied (boven). Doornseweg-Kolonel van Rooyenweg, Burg. de Beaufortweg-groene Zoom (welicht het gevaarlijkste punt), de Noorderinslag-Groene Zoom, de Noorderinslag-Hamersveldseweg. de Asschatterweg-Torenakkerweg, waar bij opvallend veel botsinkjes ter hoogte van het winkelcentrum de Rozendaal en de Asschatterweg-Lapeerseweg. Ook de spoorwegovergang (scherpe bocht) in de Hamersveldseweg (Hek- kesteeg) leverde de nodige ongevallen op Aan deze bocht zijn enige verbete ringen aangebracht om de ongelukken tot een minimum terug te brengen Naast deze ongevallenkaart liet de stand van de rijkspolitie een aardig voorbeeld van (verkeerde) verkeers- mentaliteit zien door middel van door de rijkspolitie genomen foto-series op de rijkswegen, waaruit duidelijk blijkt hoe sommige automobilisten de spot drijven met hun eigen leven en vooral dat van anderen Onwaarschijnlijke capriolen worden daarbij uitgehaald Verkeers onveiligheid op toch wel veilige (auto-) wegen. Een kwestie van mentaliteit, konstateert de rijkspolitie dan ook te recht. De aktiegroep Veilig Over zorgde bij de ingang voor een fikse blikvanger door een heus zebrapad, dat de be zoeker vanaf de ingang rechtstreeks naar de stand voerde, waar de aktie groep aan de hand van 'n knelpunten- kaart, vlugschriften, foto's, informatie materiaal en hun eigen doelstellingen- nota haar visie gaf op het verkeer in veiligheid voor de Leusdense ver keersdeelnemers te bevorderen. Zo kon worden gekonstateerd, dat de gemeente Leusden steeds meer de filosofie van „de fietser als rem" gaat navolgen. Het systeem dat in de nieuwe wijk Langenbeek wordt toegepast, zal - volgens de gemeen telijke tekening - navolging krijgen op onder meer de Torenakkerweg en eventuele andere wegen, die op de grote doorgaande routes u it zullen komen. Die filosofie betekent in de praktijk, dat fietsers vanaf de Noord erinslag de Torenakkerweg Inslaan, kort daarna van het fietspad op de weg zelf terecht komen. Dit zal de automobilisten noodzaken om min der snel te gaan rijden, zo is de op vatting van de gemeente. Beelden van de verkeersexpositie zame verkeer Het kruispunt zelf zal een verkeerslichtinstallatie krijgen De verwachting is, dat hiermee een zeer gevaarlijk kruispunt in Leusden veilig gemaakt zal zijn Informatie werd geleverd over eigen organisatie, vereniging of aktiegroep door Veilig Verkeer Nederland afdeling Leusden, die allerlei informatieve fol ders ter beschikking stelde en dat was ook het geval met de ENWB (die als blikvanger een „aangeklede" fiets in de stand had), de aktiegroep Veilig Leusden-Zuid, die een knelpuntenkaart had opgehangen de Leusdense ver- keersbrigadiers, de rijkspolitie Leusden en de aktiegroep Veilig Over, door wiens optreden in de afgelopen maan den deze expositie en de daarbij horen de diskussie-avond eigenlijk is ont staan. De rijkspolitie Leusden gaf een trieste kijk op het aantal ongelukken in 1977 en 1978 in de gemeente Leusden In 1977 werden door de politie 273 ongevallen geregistreerd tegen 282 in 1978 Een geringe stijging. Telde de politie in 1977 1 dode, 25 zwaargewonden en 38 licht gewonden, in 1978 lagen die cijfers duidelijk anders: 7 doden, 22 zwaarge wonden en 57 lichtgewonden. Op een knelpuntenkaart waren de ongevallen aangegeven en dit over zicht gaf in 1978 onder meer de volgen de punten, die duidelijk méér gevaar opleverden dan andere de Arnhemse- weg-Trekerweg, de Arnhemseweg- Maanweg. Doornseweg-Trekerpunt. de redaktie) JSDEN - Het is verheugend te ateren, dat de Leusdenaren erg >eiangstelling voor een veilig er in eigen gemeente blijken te rt«*ien. Dat werd tenminste duide- idens de maandagmiddag en gehouden verkeersexpositie iet gemeentelijk voorlich- aan de Zwarteweg, verschillende belan- acte de presence om hun visie, denkbeelden, i of kritiek naar voren te bren- had de gemeente zelf op de Leusdense ver- aan de wand gehan- naast bestaande situaties mogelijke oplossingen om de

Leusder Krant | 1979 | | pagina 3