elangrijke begrotingswijzigingen lijven liggen bij de provincie Raadsleden geïrriteerd door re* „slordig werk" van ambtenaren Parkeren op marktdagen Nico Bunink en Friends musiceerden in Hakhorst Een standpunt: hoe „hard'' is dat? immissievergadering inanciën in 't kort ■MEENTE OEFENT PRESSIE UIT I Geen spreekuur burgemeester Onderzoek naar baarmoeder halskanker Gezellige avond Streekgroep NO-Utrecht donderdag 22 maart 1979 tekort blijhof ongehoord ningstichting bsidieverdelings- n .eusder Krant - plaatselijk nieuws Z. )R EEN MEDEWERKER) USDEN - Van gemeentezij- ordt momenteel pressie uit eend op de provinciale grif- om tot een spoedige keuring van de begroting te komen. Bovendien dringt er op aan om, vooruitlopend ie goedkeuring, voor een il belangrijke begrotings- jingen een verklaring van bezwaar te krijgen. Officieel >en nog niet goedgekeurde jting niet gewijzigd worden, jetekent in het geval van den - de gemeente kreeg december van de provincie ren dat de beslissing over keuring van de begroting onbepaalde tijd is verdaagd een aantal belangrijke be- ngswijzigingen nu niet uit- erd kunnen worden. Zo wachten de lyedieten voor het bouwrijp maken van het plan Langenbeek, de grondverkopen in Langenbeek en de aanstelling van een maatschappelijk werker - allemaal wijzigingen van de be groting 1979 - nog op goedkeu ring van de provinciale griffie. De provincie kan begrotingswijzigin gen goedkeuren of afkeuren, tus senoplossingen zijn er niet. Wanneer een begroting is goedgekeurd, dan be paalt de wet dat de provinciale griffie maximaal vijf maanden (een termijn van drie maanden, die met nog eens twee maanden verlengd kan worden) over de goedkeuring van een wijziging mag na denken Maar deze wettelijke termijn is er niet in het geval een begroting niet is goedgekeurd Dan hoeven wijzigingen niet in behandeling genomen te worden en de vergadering van de goedkeuring van de begroting is voor onbepaalde tijd. Leusden diende haar begroting voor dit jaar voor 1 november 1978 in. Zoals bekend vertoont die begroting een te kort van anderhalf miljoen gulden Der gelijke met-sluitende begrotingen wor den door de provincie altijd aanzienlijk kritischer bekeken dan die van ge meenten die de begroting wel rond krij gen. De provincie heeft Leusden dan ook laten weten dat de beslissing over de begroting voor onbepaalde tijd ver daagd is. omdat men meer informatie wenst. Met name wil de griffie uitvoer iger ingelihct worden over de financiële meerjarenplanning van de gemeente Aan het verzamelen van dergelijke ge gevens wordt momenteel door de afde ling Financiën van de gemeente ge werkt. ook al in het kader van het op zetten van meerjarenramingen. Het zou echter te lang duren, wan neer de uitvoering van enkele begro tingswijzigingen op de verwerking van deze gegevens zou moeten wachten. Vandaar dat men niet alleen aandringt op spoed met de goedkeuring van de begroting, maar ook op het afgeven van verklaringen van geen bezwaar voor een aantal begrotingswijzigingen voor uitlopend daarop De situatie rond begrotingswijzigin gen kwam vorige week aan de orde in de vergadering van de commissie Fi nanciën en Economische Zaken. Aan leiding was de financieringswijze van de uitbreiding van het clubgebouw van de speel- en rekreatievereniging „Blij- hofDe gemeente stelde een financie ringswijze voor. die wijziging van de be groting omzeilt, omdat de wijzigingen nu erg lang op zich laten wachten, ter wijl Blijhof juist haast heeft met het neerzetten van de nieuwbouw. De VVD-er Bergsma had echter kritiek op deze manier van doen, omdat de finan cieringswijze afweek van wat op dit ge bied in Leusden gebruikelijk is Daar stelde commissievoorzitter Jan Man- demaker (wethouder. PL) tegenover dat de gebruikelijke financieringswijze aanzienlijk meer tijd zou vergen aan wenselijk is Bergsma liet daarop weten dat hij er nog eens met zijn fractieleden over van gedachten zou wisselen De liberaal toonde zich echter wel enigszins teleurgesteld over deze gang van zaken Hij zei onder meer: ,,Je pro beert als een verstandig huisvader de ze zaken te bekijken, maar in feite sta je voor het blok. Waar blijf je in zo'n situa tie met je financiële verantwoordelijk heid als raadslid^" Ook de vertegenwoordigers van de andere fracties deden in de commis sievergadering geen duidelijke uit spraak. Alle wekten zij overigens wel de indruk zeer gevoelig te zijn voor de tijdsklem, die de speeltuinvereniging in een nare situatie zou brengen LEUSDEN - Hoe hard is het standpunt dat je als raadslid in een commissievergadering in neemt? Kun je later in de raadsvergadering van dat stand punt afwijken of dien je vast te houden aan hetgeen je in de commissie had gezegd? Over die kwestie bleken vorige week woensdag fundamentele verschillen van mening te be staan tussen Rients Bergsma (WD) en Corri Verduin (PL). Tij dens de vergadering van de commissie Financiën en Econo mische Zaken hielden deze twee raadsleden een korte discussie over dit onderwerp. Corrie Ver duin bleek van mening dat de commissievergadering niet meer was dan een gedachtenwisseling tussen de verschillende fractie. „Je discussieert over de ver schillende punten, hoort wat de andere fracties er van vinden en je geeft je eigen mening. Maar na die vergadering moet er ruimte zijn voor nader overleg met de fractie. De politieke beslissing als raadslid neem je pas later en die maak je kenbaar tijdens de raadsvergadering. En dan kun je best afwijken van wat je eerder in de commissievergadering hebt verkondigd," aldus mevrouw Verduin. De mening van Bergsma stond daar haaks op. Hij vond dat er tij dens een commissievergadering drie mogelijkheden zijn dat we als commissie voor of tegen een voorstel zijn. In die beide gevallen is het duidelijk en dan vind ik ook niet dat je later van standpunt moet veranderen". Bergsma wees er in dit verband op dat de ter commissievergade ringen bedoeld zijn ontlasting van de raadsvergadering. Een lo gische voorbereiding van de raadsvergadering zou door re gelmatige standpuntwisseling in gevaar komen. Mevrouw Verduins visie bleef afwijken van die van Bergsma en vanuit het CDA werd tenslotte een middenweg gevonden. Piet Voormolen: „Ik vind dat het in derdaad wel eens noodzakelijk kan zijn, dat je na een commis sievergadering van standpunt verandert, maar je moet daar geen gewoonte van maken. An ders hebben commissievergade ringen ook geen zin meer". LEUSDEN - „We hebben als iadsleden een hoge frustra- Btolerantie, maar af en toe oeten we toch op onze strepen ian staan". Aldus'leidde Rients Bergsma VD) een korte uitbrander aan t adres van het Leusdense ïbtenarenkorps in. De liberaal ed dat vorige week woensdag dens de vergadering van de ïdscomfnissie „Financiën en onomische zaken", toen hij en n collega's düidelljk geïrriteerd akten over de afwezigheid van jkken of de aanwezigheid van rkeerde stukken. Zo ontbraken jens deze op 14 maart gehou- in vergadering de notulen van gecombineerde commis- evergadering van 31 januari ngstleden en die notulen had en nu juist hard nodig. Ook het feit dat sommige agendapunten de raadsleden pas kort voor aan vang van de vergadering ter hand werden gesteld, was voor Bergs ma reden omieens hardop te mopperen. Bergsma merkte op dat hij best begreep dat er wel eens iets niet op tijd kon zijn, ..maar het moet nu ook weer niet te grijs worden. Een hele tijd gaat het goed. maar dan begint het langzaam af te zakken en op een gegeven moment moeten we dan aan de bel gaan hangen Zo kan he t nu niet langer", aldus een gepikeer de Bergsma. die er aan toevoegde dat zijn fraktie niet langer genoegen zou nemen met incomplete stukken en dergelijke voorstellen onmiddel lijk zou laten terugsturen. De opmerkingen van Bergsma werden door de overige raadsleden met instemming aangehoord en Corri Verduin (PL) betuigde hardop adhesie Commissievoorzitter Jan Mandemaker (wethouder. PL) noemde de klachten van Bergsma „gemotiveerd" ..Het is hoog nodig om er verbetering in te brengen", aldus de wethouder. Een treffend voorbeeld van min- deraccurate.voorbereiding van een.- vergadering door het ambtelijk ap paraat had zich eerder op de avond voorgedaan. De commissieleden dienden zich te buigen over een voorstel inzake de schooltandver- zorging. Deze materie was een avond tevoren in de commissie on derwijs aan de orde geweest Het was aan Harm Offereins (GPV/ SGP), die in beide commissies zit, te danken dat men er achter kwam dat er in de commissie Financiën en Economische Zaken een verkeerd stuk op tafel lag. Na een minuut of tien praten over het onderwerp kwam men tot de vaststelling dat het voorliggende stuk ruim een jaar oud moest zijn en inmiddels vervangen door een veel recentere versie, dat op essentiële punten afwijkt van het oude voorstel. Een merkwaardige situatie, waarmee wethouder Mandemaker enigzins in zijn maag zat. „Zullen we maar zeggen, dat de commissie ge hoord is7" stelde hij de raadsleden voor. „Nee", vond Hans Pekelha ring (CDA). ..dat kan niet" En Piet Voormolen (CDA). „We zijn niet ge hoord, we zijn ongehoord". Uiteindelijk werd het incidentje af gesloten met de zinsnede in de no tulen dat „de commissie de school- tandverzorging heeft besproken". JSDEN - Bij het verlenen van dies aan stichtingen moet in ervolg nauwkeurig bekeken en wat er in de statuten van de nstigde staat over bestemming et bedrag in geval van liquidatie e stichting. Aldus concludeer- rige week de commissie Finan- m Economische Zaken in haar delijkse vergadering, leiding hiertoe vormde een brief inmiddels terziele gegane stich- Creatieve Handvaardigheid" die ?n een bedrag van 1500,- in kas dat resteert van een eerder ver- i subsidie. In die brief meldde de ng dat zij dat bedrag wil bestem- 'oor het opzetten van een „Dag iet kind". Met die bestemming alle commissieleden wel in- len, principieel vond men het belangrijk om voortaan duidelijk te clausuleren wat er met res- le subsidiebedragen moet ge- „Subsidieverdelingsplan" werd be moeilijkt doordat de notulen van een gecombineerde vergadering van de commissies Welzijn en Financiën en Economische Zaken, gehouden op 31 februari jongstleden, nog niet voorhan den waren. In die vergadering is uitvoe rig over het subsidieverdelingsplan ge sproken en de commissieleden hadden graag op papier voor zich gehad, wat in die vergadering exact allemaal was af gesproken. Niettemin maakte plaatsvervangend commissielid Corri Verduin (PL) van de gelegenheid gebruik om mededeling te doen van het verschil van mening dat zij heeft met de gemeentelijke afdeling „Welzijn". Volgens mevrouw Verduin bestaat er een op zo'n minst theoreti sche mogelijkheid om nog enige bijdra gen van CRM te verkrijgen. Dat zou dan moeten komen uit een bijdragen van CRM te verkrijgen. Dat zou dan moeten komen uit een bijzonder fonds, groot 12 miljoen gulden, te verdelen in porties van 50.000,-. Hoewel de afdeling Welzijn deze mogelijkheid ontkent of er in ieder geval niet bekend mee is. drong mevrouw Verduin er toch op aan om het ministerie van CRM hierover te bena deren Eveneens herhaalde mevrouw Verduin haar verzoek om bij CRM te protesteren tegen de afwijzing van fi nanciële steun voor het Educatief Plan. Dat is eerder al door de gehele raad ondersteund, maar tot nog toe heeft de gemeente zich alleen met een protest tot de Vereniging van Nederlandse Gemeenten gewend. LEUSDEN - In verband met de start van de bouwwerkzaamheden voor de uitbreiding van de Biezen- kamp kan geen gebruik meer worden gemaakt van de daar tot nu toe aan wezige parkeerplaatsen. Ter voor koming van parkeerproblemen op marktdagen zijn een aantal maatre gelen getroffen. Zo is voor het eerste deel van de Eikenlaan, de Lijsterboslaan, de Popu lierenlaan en het eerste deel van de Zwarteweg en de Burg. de Beaufortweg een parkeerverbod ingesteld Om toch voldoende parkeerruimte te kunnen bieden, is besloten de parkeerplaatsen bij het gemeentehuis en de depen dances Burg de Beaufortweg 63 en Zwarteweg 14 op dinsdagochtenden vrij te houden voor bezoekers van de markt. Deze week zullen borden worden geplaatst, waarop de genoemde plaat sen staan aangegeven. De gemeente vertrouwt erop dat bezoekers van de markt die per auto komen hiervan ge bruik zullen maken en niet zullen par keren op plaatsen waar een parkeer verbod geldt. LEUSDEN - Op dinsdag 27 maart houdt burgemeester Rademaker geen spreekuur in Leusden en Achterveld. commissie kon instemmen met orstel om aan de Woningstichting en een bedrag van ruim dertig n gulden te lenen ter financiering iet in eigendom verwerven en ijpmaken van de benodigde en voor het bouwen van een woningwetwoningen in het deelplan van de Tweede Fase. aat om een voorschot, dat later iet rijk terugbetaald zal worden. )uder Mandemaker moest vast- i dat het voorstel rijkelijk laat aan Je kwam. „Eigenlijk", zo zei hij." t voorstel al in de zomer van het en jaar bij u op tafel moeten lig- Het gaat om de financiering van gen waaraan nu al volop gewerkt 4 behandeling van hel agendapunt LEUSDEN - Eetcafé ,,de Hakhorst", zo heet het etablissement waar woensdagavond 14 maart Nico Bunink Friends te beluisteren zijn geweest. Met evenveel recht zijn er nog een aantal benamingen te vinden voor de ze gelegenheid waar niet alleen eten en drinken, maar ook kunst en muziek op het menu prijken. Een serie van om te beginnen drie jazzconcerten is het jongste initiatief van de heren Rob Bouwer en Freddy Textor. Pianist Nico Bunink, door zijn toer- nee's in o.a. Japan en Amerika in het buitenland meer bekend dan hier in Leusden, drummer Henk Zomer en de virtuoze Amerikaan Mark Miller als bassist vormen voor deze drie con certen het basistrio dat steeds met een gastmusicus zal optreden. Deze eerste avond is Theo Loevendie, tenor- en sopraansaxofonist van nationaal for maat, met Nico, Henk en Mark een kwartet komen vormen. Muzikaal gezien is het een geslaag de avond geworden, al had de drum mer af en toe moeite om de piano te volgen doordat deze voor hem niet al tijd te horen was. Blijkt enerzijds het geringe vermo gen van de geluidsinstallatie een oor zaak, anderzijds dient een waar schuwend vingertje naar een deel van het publiek opgestoken te worden. Het was soms te rumoerig. Natuurlijk mag in de gezellige en sfeervolle entourage van de Hakhorst niet dezelfde houding van het publiek verwacht worden als in de concertzaal, maar een concert met moderne jazz is toch wat anders dan een ,,oude stijl avondje". Al kunnen de initiatiefnemers met een zeventigtal entree's hun kosten er nog niet uithalen, met het ware en thousiasme van de echte jazzfreaks hebben zij nu reeds verklaard dat het zeker niet bij deze drie concerten zal blijven. De wegblijvers krijgen een herkan sing op 28 maart a.s. wanneer Nico Bunink Friends weer zullen optreden met als gast de vermaarde saxofonist Dick Vennik. Weer veertien dagen later zal dan de ook in onze omgeving be kende gitarist Èef Albers het kwartet komen volmaken. Voor de liefhebbers van de oude stijl nu al vast de aankondiging van ,,Opa Jan's Jazzband" op 28 april a.s. J.B. ACHTERVELD - In de gemeente Leusden zal weer een onderzoek plaats vinden in verband met baar moederhalskanker. De vrouwen die zijn geboren in 1926, 1929, 1932, 1935, 1938, 1941 en 1944 zijn voor deelneming aan dit onderzoek uit genodigd. Ook in Achterveld is er een avond gepland waarop dit on derzoek zal plaats vinden. Dit onderzoek zal plaatsvinden in het Kruisgebouw aan de Walter van Amersfoortstraat 36 en wel op dinsdag 27 maart van 18.45 - 20 30 uur Informatie over dit onderzoek kan verkregen worden op het gemeente huis aan de Hamersveldseweg 2 te Leusden bij de afdeling Burgerzaken, tel. 033 - 41247. toestel 120 of 123. ACHTERVELD - Voor de leden van de Streekgroep NO Utrecht van de ABTB waaronder ook de Achter- veldse ABTB-afdeling ressorteert, zal op vrijdag 30 maart een gezellige avond worden gehouden in Con cordia te Hoogland. Ook de dames van de leden zijn deze avond van harte welkom. De aanvang van deze avond is gesteld op 20.00 uur. Eerst zal er gezamenlijk koffie wor den gedronken, waarna de KPJ uit Hoogland de aanwezigen zal laten ge nieten van hun cabaret ,,'t Zout in de pap". Na afloop van dit cabaret is er nog volop gelegenheid om op de dansvloer de spieren wat los te krijgen De muziek zal worden verzorgd door The New Moonliners uit Nijmegen.

Leusder Krant | 1979 | | pagina 5