choolraad: wijs De Heerd aan Is groeischool tweede fase érgadering Blijhof teken verbouwing Oude getrouwen van ABTB gehuldigd levr. Slomp hield lezing over de vrouw in de wereld van de Islam VOOR WIP-WAP EN WEGWIJZER GOEDE MAATREGELEN NODIG 'ENBAAR ONDERWIJS IN DE KNEL Leusder Krant FOTO-KOPIE NODIG? DONDERDAG 22 MAART 1979 7 USDEN - Een dringend beroep het gemeentebestuur van Leus- om de openbare basisschool de rd aan te wijzen als groeischool wat er overbleef van een uitvoe- discussie tussen leden van de oolraad voor het openbaar on wijs welke op 15 maart bijeen- et college van burgemeester en louders had de Schoolraad om ad- gevraagd betreffende de situatie in jpenbaar onderwijs per 1 augustus 9. Een situatie die door betrokkenen zorgwekkend wordt gezien. Wat is ers het geval. Leusden Centrum vier openbare basisscholen, te >n de Wegwijzer, de Hobbit, de rd en de Bonqerd. Behalve de jwijzer en de „bijbehorende terschool de Wlp-Wap zullen alle )len per 1 augustus 1979 geen of hts in geringe mate leerlingen kun- aannemen, wil men zich aan het stel van B. en W. houden om geen ere klassen dan die waarin 31 leer- ;n zitten, te formeren. Voor bewo- in de 2e fase die geografisch ge- aangewezen zijn op de school in wijk (,,de Heerd") een onhoudbare itie. vooral gelet op het feit dat de nog niet voor de helft is bewoond mogelijkheid die overblijft voor ars wiens kind niet toegelaten kan Jen op de school in hun wijk, is hun aan te melden voor de Wip-Wap of Vegwijzer. Een school die nogal ver /ijderd is en die kinderen uit de tde fase noodzaakt elke keer weer drukke verkeerswegen (Noord- lag en Asschatterweg) over te ste- FOUTEN De heer H. Bakker, sprekend na mens de ouders van de Wegwijzer, had geen goed woord over voor het door de gemeente in het verleden gevoerde beleid. ,,Er zijn de laatste jaren nog al wat fouten gemaakt en dan zeg ik het nog voorzichtig" waren zijn woorden. Naar zijn mening zal er een lange pe riode nodig zijn om de scheefgegroeide zaken weer recht te trekken Nu zit men echter opgescheept met een leeglo pende school de Wegwijzer en aan de andere kant scholen die niet in staat zijn al de leerlingen aan te nemen die ver wacht kunnen worden. De heer Bakker pleitte er dan ook voor. evenals mevr. Hilberts namens de Wip-Wap, het standpunt van B en W. over te nemen om scholen niet verder te doen laten uitgroeien dan 2 klassen kleuterschool en 6 klassen basisschool. De overige leden van de Schoolraad waren duidelijk een andere mening toegedaan. De heer H. Boon, schoolleider van de Bongerd en sprekend namens de oudercommissie van zijn school pleitte voor een verdere uitgroei van de Heerd, desnoods moeten er mobiele lokalen geplaatst worden. Het is zeker geen goede promotie voor het openbaar on derwijs als de gemeente zou besluiten de Heerd niet verder te laten groeien dan 2 klassen kleuter- en 6 klassen ba sisschool, in de tweede fase is er dan immers geen mogelijkheid meer voor ouders hun kind naar een openbare school te zenden. Een standpunt wat gedeeld werd door het merendeel van de aanwezigen derwijs nog dit jaar zal verschijnen, los hiervan zal de planning betreffende te verwachten leerlingenaantallen op korte termijn gemaakt worden WIP-WAP Dat er iets moet gebeuren met be trekking tot de Wip-Wap en de Weg wijzer stond voor alle Schoolraadleden vast. Er moet een uitzicht komen op een stabiele situatie voor de beide scholen, vond de Schoolraad Een gesug gereerde mogelijkheid is beide scholen in één gebouw onder te brengen en te komen tot een school met goed geïntegreerd kleuter- en basison derwijs Per 1980 is zulks zeker moge lijk gezien het feit dat het in de lijn der verwachting ligt dat de Wegwijzer, een school met nu nog 5 leerkrachten dan zal dalen tot een school met vier leerkrachten. Unaniem waren de aan wezigen het er over eens, dat de ge meente nu eens moet komen met een planning op langere termijn ten aanzien van de te verwachten leerlingenaan tallen. Alleen met een behoorlijke pro gnose is er immers iets zinnigs te zeg gen over scholenbouw, klassegrootte etc. Wethouder G. van Woudenberg deed de toezegging dat de Nota On- ADVIES De Schoolraad gaat B. en W. ad viseren de Heerd aan te wijzen als „groeischool" zodat alle kinderen uit de tweede fase die dat willen op deze school terecht kunnen. In principe vindt de Schoolraad dat ouders een vrije schoolkeuze moeten hebben. Men gaat echter accoord met het in stellen van de Noorderinslag als grens voor de Heerd. Dit betekent dat de Heerd alleen leerlingen uit de Tweede Fase zal opnemen. Verder doet de Schoolraad een dringend beroep op het gemeentebestuur om te komen tot een betere en gezonde situatie voor de Wip-Wap en de Wegwijzer, het instellen van school- grenzen heeft in het verleden geen verbetering voor deze scholen op geleverd, zodat andere maatregelen vereist zijn. I/3 USDEN - De jaarvergadering e Speel- en recreatievereniging lof stond voornamelijk in het te- van de uitbreiding en verbou- van het clubgebouw, de noodzakelijke formaliteiten i het kiezen van eventuele we bestuursleden en kas- missie werd het bestuur ge ld. it bestuur is voortaan als volgt sa- jesteld; llona van den Burg, voor- Marian Kleuters, secretaresse; Cohen, penningmeester; Elly v, d. 2e penningmeester; Karin Os- Afdeling spel en recreatie, Trudy ïée en Margo Kool, Afdeling ïr-speelzaal. it goedkeuren van het jaarverslag, cieel verslag en verslag van de itaresse volgde hierop, waarna er kleine pauze werd ingelast. Het de deel van de vergadering werd ed aan de verbouwing >CHIEDENIS 16 december 1977 vond het e gesprekje met de gemeente s Dat het bestaande gebouwtje breid moest worden, daar was ie- m het toen al over eens. Blijhof naar aanleiding hiervan diverse tes aan Hieruit bleek dat ton linimumprijs was voor uitbreiding Blijhof 'n onbegrijpelijke zaak en 'P te brengen. De gemeente stelde voor om er een mobiel gebouw bij te zetten, maar Blijhof wilde geen „houten keet", omdat zij dit niet geschikt von den, zeker in verband met de mu ziekvereniging Lisundina die ook in het clubgebouw oefent, om maar niet te spreken van de omwoners. De offertes en de gesprekken hebben een ruime tijd in beslag genomen en in de zomer van 1978 was er weer een gesprek met de gemeente Naar aanleiding daarvan is Blijhof een kijkje gaan nemen bij de Glind in Achterveld, die daar al ver scheidene jaren een mobiel gebouw heeft staan. Dit tracht Blijhof tot andere gedachten Het gebouw ziet er nog goed uit. Het gedeelte met een beton nen vloer zou zeker geschikt zijn voor Blijhof (en Lisudina). Nadat de gemeente een offerte had aangevraagd, bleek dat het in z'n totaal zeker 155.000 gaat kosten. Om dit nu te verwezenlijken is het volgende raadsvoorstel gemaakt. 20 000 komt voor rekening van Blij hof, die dit bedrag kan overleggen om dat zij dit in drie jaar hebben opge spaard. Voor 50.000 moet er een hy potheek worden aangevraagd door Blijhof (dit is ook het uiterste volgens de bank. wat door Blijhof opgebracht kan worden) 70.000 moet de gemeente voor haar rekening nemen Voor dit jaar stond Blijhof voor 30.000 begroot De officiële raadsvergadering hierover is 29 maart. Alle commissies zijn van me ning dat de uitbreiding van Blijhof door moet gaan. Vorige week stond er al in de krant, dat de commissie welzijn vol ledig achter het plan staat, een goed teken FINANCIËLE COMMISSIE Maar wat wil nu het geval? Vorige week vergaderde de financiële com missie en daar ging het niet zo vlot. De heer Bergsma (VVD) gunde Blijhof best die 70.000 maar de pot waaruit de 40.000 moet komen staat eigenlijk ge reserveerd voor ander cultureel werk. Zelf had hij een ander voorstel. Wan neer Blijhof nu een hypotheek neemt van 120.000 kan de gemeente voor de aflossing en bijkomende kosten zorgen Op zich natuurlijk ook niet zo'n gek idee, maar wat heeft dat nu voor con sequenties voor Blijhof Dan wordt 29 maart het voorstel afgewezen Voor er een nieuw raadsbesluit komt, zijn er ze ker vijf maanden overheen gegaan (de bekende ambtelijke molens) Dan zit je in de winter. De winteraktiviteiten van Blijhof moeten eerst afgewerkt worden (wordt dit niet gedaan, dat kan Blijhof zijn leden wel afschrijven). Dus gaat er een jaar overheen, waarin zeker de bouwkosten omhoog zullen gaan Maar in dat jaar kan Blijhof zijn ak- tiviteiten niet volledig voortzetten Het is de vraag of de raadsleden die tenslotte het plan moeten goedkeuren zich terdege realiseren wat Blijhof voor Leusden betekent. De vele aktiviteiten die er georganiseerd worden en het pakket dat er het laatste jaar bijgeko men is ondanks het gebouwtje met slechte accomodatie, voorziet in een behoefte waar Leusden naar snakt Worden de financiële middelen zoals die in «eerste instantie zijn uitgedacht niet goedgekeurd, .dan zal Blijhof het komende jaar dej aktiviteiten, waar steeds meer en meer behoefte aan komt voor een groot deel moeten sta ken of de helft van de kinderen naar huis moeten sturen Om van de veilig heidsaspecten maar niet te spreken. Stuur maar eens kinderen naar huis en vertel ze eens dat de brandweer het niet goed vindt dat er zoveel kinderen in een houten gebouwtje zitten, terwijl zij toch duidelijk nog een paar plaatsjes bij de nooduitgang zien. Onbegrijpelijk voor een kind die met een paar centjes in de hand fijn naar de film mag Wat voor consequenties heeft dit nog meer. Al drie jaar wordt er onder de leden geld ingezameld voor een nieuw gebouw Ook de medewerkers zien hier al drie jaar naar uit Wanneer het plan niet doorgaat, zal zoals al gezegd de ver bouwing duurder worden, maar de le den zullen het ook moe worden om voor het vierde jaar geld te geven voor een beter onderkomen Bovendien zullen zij gaan twijfelen aan het feit of er ooit wel een nieuw gebouw komt. WINTERAKTIVITEITEN Wanneer het plan wel goedge keurd wordt kan er nu gestart wor den met de bouw. De winteraktivi teiten en films zullen dan achter de rug zijn en de zomerse buitenaktivi- teiten kunnen toch nog plaats vin den. De ongemakken die de leden toch nog ondervinden kunnen gro tendeels goed gemaakt worden wanneer Blijhof in 1980 zijn 20-jarig bestaan gaat vieren samen met de opening van een nieuw gebouw. Voorzitter Kees van 't Klooster ontving een cadeau uit handen van vice-voorzitter Jan de Groot ter gelegenheid van het 25-jarig lidmaatschap van de ABTB. LEUSDEN - Tijdens de jaarverga dering van de ABTB Hamersveld maandag 19 maart in de Til werden diverse mensen verrast met een ka- do, hetgeen voor hen tot afgelopen maandag nog onbekend was. Aller eerst de heer C. A. Herder die 8 jaar in het bestuur gezeten had, maar door omstandigheden voor de functie moest bedanken. Voor hem in de plaats kwam de heer J. Ruitenbeek die 16 van de 21 stemmen kreeg. De tweede persoon ging dan wel niet weg, maar hij bleek al 25 jaar. tot ieders tevredenheid secretaris te zijn Het was de welbekende Gradus v. d. Hengel. Zelfs een afgevaardigde van de bond. de heer Van Bentem was aanwezig om hem een zilveren speld te overhandi gen. Veel lof kreeg hij van diverse spre kers. en terecht. Niet alleen voor de ABTB heeft hij veel tijd. maar ook het jeugd- en jongerencentrum de Til heeft veel aan hem te danken Pastor Ter Bekke. een afgevaardigde van de CBTB, ULG en ABTB Achterveld, een bestuurslid van de ABTB Hamersveld en de voorzitter hiervan hielden allen een speech vaak gespaard gaande met het overhandigen van kado's, hetgeen Gradus v d Hengel toch een beetje te veel werd. Als laatste werd de heer C A v 't Klooster, voorzitter van de ABTB in het zonnetje gezet, omdat hij al 26 jaar voorzitter is, en viering daarvan er vorig jaar een beetje bij inschoot. Een prach tig schilderij van zijn boerderij en bloe men voor mevrouw v. 't Klooster wer den overhandigd door de vice-voorzit- ter J. Th de Groot. Het bestuur is nu als volgt samen gesteld: voorzitter C. A v. 't Klooster, secretaris G. Th. v. d Hengel, pen ningmeester S. G. Tolboom, bestuurs lid J. Ruitenbeek, bestuurslid, vice- voorzitter J. Th. de Groot Het jaarverslag, keurig in boekvorm samen met het financieel verslag, werd voorgelezen en goedgekeurd De kas- commissie deed zijn verslag, er werd een nieuwe kascommissie benoemd en zo kwam men na de pauze aan het tweede deel van de jaarvergadering BELASTING De heer W van der Zaag van het Landbouwschap gaf een uiteenzetting /an de ontwikkelingen met betrekking tot de onroerend-goed belastingen De onroerend-goed belastingen zijn ge meentelijke belastingen, welke door de rijksbelastingdienst worden ingevor derd Er zijn twee onroerend-goed be lastingen, te weten een belasting van degene die bij het begin van het belas tingjaar (kalenderjaar) een onroerend goed feitelijk gebruikt en een belasting van degene die bij het begin van het belastingjaar van een onroerend goed het genot heeft krachtens zakelijk recht. De heffing geschiedt naar de opper vlakte van het onroerend goed na toe passing van vermenigvuldigingsfakto- ren voor aard, ligging, kwaliteit en soort gebruik, om op benaderende wijze re kening te houden met de verschillen in waarde in het economisch verkeer Nu is die vermenigvuldigingsfaktor niet altijd even goed gekozen en in maart 1978 kwam er dan ook rapport van twee staatssecretarissen waarin zij die faktor liever anders zien Het Land bouwschap en diverse andere instellin gen kiezen liever voor het meten van de economische waarde in plaats van de oppervlakte Dit is voor een gemeente natuurlijk niet de gemakkelijkste me thode Uit cijfers blijkt dat. aangezien een gemeente een bepaald maximum be drag aan onroerend goed mag heffen, de gemeente Leusden daar al bijna aan toe is. in tegenstelling tot vele andere gemeenten Dit geeft de gemeente na tuurlijk een ruimere armslag, maar niet iedereen is daar tevreden mee ONGERIEF De vragen die na deze uiteenzet ting gesteld werden, gingen hoofd zakelijk over de rioolbelasting die bij de onroerend-goed belasting inbe grepen zit. Veel agrariërs ervaren dit als een ongerief omdat zij in feite betalen aan iets waar zij ook de voordelen niet van ondervinden. Op landelijk niveau is men wel bezig om deze onroerend-goedbelasting beter te laten functioneren en binnen de gemeente is men daar ook mee be zig, maar daar zal nog wel enige tijd overheen gaan. Gradus v. d. Hengel kreeg de zilveren speld van verdienste opgespeld door hoofdbestuurslid Van Bentum. Rozendaallaan 9 Leusden-C. USDEN - De afdeling Leusden- van de Nederlandse Christen wen Bond hield op dinsdag 13 1 een bijeenkomst in wijk- rum ,,'t Trefpunt" aan de Arn- Beweg. ii he gezamenlijk zingen van n 130 vers 1 opende mevrouw Sng de bijeenkomst. bijbelgedeelte, dat gelezen werd, ienesis 16, verzen 7 tot en met 14. aanleiding van dit schriftgedeelte de NCVB-presidente een medita- De slavin Hagar, diep door haar iteres Sara vernederd, is in haar ie de woestijn in gevlucht, waar de 'I des Heren haar aantreft bij een 'bron Hagar wordt door de engel imeerd weer naar haar meeste- trug te keren. Ze krijgt tevens de te mee, dat ze de stammoeder zal Oen van een talrijk nageslacht. De n. die geboren zal worden, moet ze Ismaël noemen De Heer heeft naar uw ellende gehoord, wil deze naam zeg gen. Ineens wordt voor Hagar alles anders Ze gaat wel terug naar dezelfde situatie maar ze weet dat God met haar is. Ze is nooit meer echt alleen „Zo is het toch voor ons ook?", zei mevrouw Abbring. „God weet wat ons bezighoudt. Hij heeft een eeuwigheid de tijd om naar ons te luisteren. Hij be grijpt en kent ons beter dan wij onszelf kennen. We gaan naar ons zelfde le ven. naar dezelfde moeilijke omstan digheden Maar van binnen is het bij ons énders We zijn nooit echt alleen Gods gedachten zijn om ons heen als een beschermende mantel Na de meditatie ging mevrouw Ab bring voor in gebed. Gezamenlijk werd lied 434 de verzen 12 en 5 gezongen. Na de mededelingen was het woord aan de spreekster van de avond, me vrouw Slomp. Zij vertelde over de vrouw in de wereld van de islam Evenals het nabuurland Iran heeft Pakistan een overwegend islamitische bevolking. In Arabië en Marokko loopt de vrouw nog volledig gesluierd. In Egypte daarentegen met minder. Men kent verschillende typen sluiers Een plaatje van een Egyptische gesluierde vrouw toonde, dat alleen de ogen zicht baar zijn Waar staat de sluier voor? Het blijkt een sociaal systeem te zijn. In alles is er het onderscheid van vrouwen en man nen Het gescheiden optrekken. Bij banken bijvoorbeeld is er een aparte behandeling voor mannen en vrouwen. KORAN De islamieten hebben een eigen heilig boek, de Korén. De eerbied ver eist, dat dit boek nooit zo maar ergens mag liggen. Het moet altijd op een lees- plank liggen In de Korén staan ook regels betreffen de vrouwen. Zo keurt de Koran bijvoor beeld goed, dat een man zijn vrouw slaat Maar er staan ook hoopvoller din gen in dan dit Hoewel de vrouwen niet naar de mos kee mogen, trekken ze wel jaarlijks met duizenden pelgrims naar Mekka, om daar bij de heilige bron Hagar te her denken. Hagar leeft sterk in hun ge- dachtenwereld Tot de vele plichten, die de Koran voor schrijft. behoort onder andere de ge loofsbelijdenis, die van de minaret klinkt „Allah is groot en Mohammed is zijn profeet" Behoort ook het dagelijks gebed Velen leven die plicht na Een andere plicht is het vasten tijdens de vastenmaand, waarbij men van zon- sop- tot aan zonsondergang niets mag eten of drinken. Men houdt er zich vrij stipt aan. Ter compensatie worden er 's nachts veel lekkernijen klaargemaakt. Een andere plicht is het aalmoezen ge ven aan armen en bedelaars, waarvan er helaas nog veel zijn HUWELIJK Hoe is de positie van het Pakistaanse meisje, als ze met 13 jaar de huwbare leeftijd heeft bereikt? De aanstaande schoonmoeder komt op bezoek om het meisje te bekijken. Volgens de wet mag ze niet trouwen met 13 jaar, maar pas met 15 jaar. Wat gebeurt er bij het huwelijk? Het meisje wordt enorm opgedoft, en gaat naar het huis van de man of de schoonfamilie. Gehoorzaamheid aan de schoonmoeder is een eerste ver eiste Echtscheiding is anders het alter natief. Volgens traditie woont de vrouw in het huis van haar schoonfamilie. Dit patroon begint wel ten goede te veran deren, omdat het wel voorkomt dat de man. die een positie bekleedt bij het onderwijs of in het leger, overgeplaatst wordt Het wordt wel als slecht gezien, wanneer de zoon wordt overgeplaatst en het huis verlaat. Op een bevolking van 65 70 miljoen zijn er maar 2% christenen. Voor de christelijke inbreng geldt, dat de zen ding veel goed heeft gedaan Veel scholen werden, er gestart Zo zijn er onder andere 5 universiteiten voor mannen en 1 voor vrouwen. Helaas werd het christelijk onderwijs in 1972 tot staatsonderwijs verklaard Door de in vloed der christenen hebben veel vrou wen hiertegen geprotesteerd. Tot de graag gekozen beroepen door vrouwen behoren de beroepen van on derwijzeres en verpleegster. Een enke ling wordt sekretaresse 80% van de bevolking woont op het platteland. Er wordt door de vrouwen enorm hard gewerkt Van 's morgens 4 00 tot 's avonds 22.30 uur, waarbij men in de regel ook een groot gezin heeft Kinderen zijn de levensverzeke ring voor de oude dag. Na de pauze werden vele vragen aan mevrouw Slomp gesteld. PAULUS' REIZEN Mevrouw Abbing dankte mevrouw Slomp voor haar boeiende lezing. Zij ging voor in dankgebed. De avond werd besloten met het gezamenlijk zingen van Lied 474 de verzen 12 en 3. De volgende bijeenkomst zal zijn op dinsdag 10 april. Ds. Elderen- bosch uit Amersfoort zal dan spre ken over: „Met bijbelse herinnerin gen aan Paulus' reizen."

Leusder Krant | 1979 | | pagina 7