Achterveldse EHBO-ploeg wint districtswedstrijd >rinsGijs Puup sloot arnavalsseizoen af Burgemeester reikte verkeerscertificaten uit Geen boetes voor te laat ingeleverde boeken en platen uOllecte Hartstichting ook in Achterveld AdTERBERGH 1APUT WINT ALTIJD In de eerste plaats omdat uit sluitend namen worden gevoerd van vooraanstaande huizen. Een kwaliteits-kollektie dus. En omdat de tapijt-mensen van Achterbergh nauwkeurig meten (zonder 'snijverlies') en even nauwkeurig hun afspraak na komen om Uw tapijt nog ambachtelijk te leggen. STRAKS NAAR KOMENDE LANDENWEDSTRIJD Oud-ijzer- aktie KPJ Algehele amnesty tijdens boekenweek: ochterbergh wanen Leden van ABTB zetten zich aan Isidorus-feest Leusder Krant - Achtervelds nieuws DONDERDAG 29 MAART 1979 11 ACHTERVELD - Vrijdagavond ond in Achterveld de districtswed- trijd plaats van de Katholieke Na- onale Bond van EHBO district trecht. Aan deze districtswedstrijd amen die ploegen deel die tijdens rayonwedstrijden als eerste en tweede waren geëindigd. In totaal namen deze avond zeven ploegen aan deze wedstrijd deel. Na loting bleek dat de ploeg van Ludgerus uit Utrecht de spits af moest bijten, tweede was Martinus uit Utrecht, derde de ploeg Mijdrecht-Wilnis, als LEUSDEN - Leusdenaren, die de naar schatting 500 boeken in bezit hebben, die meer dan zes weken te laat zijn ingeleverd bij één der openbare bibliotheken in Achterveld, Leusden-Zuid en Leusden-cen trum, kunnen in de (boeken-) week van 29 maart tot en met 7 april hun geweten ontlasten. Zij kunnen de geleende en nog steeds niet terug gebrachte boeken in die week inleveren zonder dat daarvoor een boete wordt gevraagd. Zij, die zich niet met schaamrode kaken bij de balie van de bibliotheek wensen te vervroegen, kunnen het te laat ingelever de boek gewoon in 'n doos leggen die daarvoor speciaal in de biblio theken in de hal is neergezet. Dit laatste geldt echter niet voor boeken, die maar voor een korte tijd te laat zijn ingeleverd. Die kunnen gewoon bij de balie worden neergelegd. Deze zogenaamde „boete-vrijdom-ak- tie" van de bibliotheken geldt voor de hele provincie Utrecht. De aktie geldt ook voor de geleende platen. Bibliothecaresse Liesbeth Ram van „Nieuw Langenbeek" hoopt, dat ie dereen gehoor zal geven aan deze oproep, temeer omdat dan zo'n 500 boeken in ieder geval op de stellingen van de bibliotheek terug zullen keren. Boeken, waar andere leden van de bibliotheek op wachten en ook graag willen lezen. „Daarnaast", aldus Liesbeth, „zijn er ook boeken gestolen. Dat is een minder plezierige zaak. Ik hoop, dat mensen, die dat hebben gedaan, ook die boeken terug willen brengen". De uitleen-administratie wordt centraal verzorgd door Karto BV, een administratief bedrijf, dat zich heeft gespecialiseerd in het verzorgen van bibliotheek-administraties. Als een boek zo'n zes weken te laat is ingele verd, krijgen de bewuste overtreders een aanmaning. Een kopie van zo'n aanmaning gaat naar de desbetreffende bibliotheek. „Volgens dit bedrijf valt het aantal overtreders in de gemeente Leusden in verhouding met andere gemeenten nog wel mee", zegt Liesbeth Ram, maar voor Leusden is 500 boeken toch een heel bezit. Wie gebruik wil maken van deze „amnesty voor zwartgebruikers" kan daarvoor van 29 maart tot en met 7 april tijdens de openingsuren in de bibliotheken terecht. En deze keer wordt u er niet zwart voor aange keken als u een boek of plaat te lang in huis hebt gehad zonder te reageren op de aanmaningen. Een aardige geste van de bibliotheken. Bent u in die week ook even aardig? vierde moest Achterveld aantreden, nummer vijf was Cabouw, Schalkwijk was zesde en als zevende was de ploeg uit Montfoort aan de beurt. Na een hartelijk welkom door de dis trictsvoorzitter de heer Klein werden de deelnemende wedstrijdploegen in af zondering gezet. De heer Klein sprak een welkomstwoord tot de aanwezige supporters en tot de jury, bestaande uit mevr v d. Hoven-Koldenhoven, de arts Koch en de heer De Leeuw Hoewel deze wedstrijd in Achterveld plaats vond viel het aantal aanwezige Achter- veldse supporters wel tegen Deze avond was er ook een aantal leerlingen van de zesde klas van de basisscholen Onze Wereld en St Joseph aanwezig. In verband met de lessen voor jeugd- EHBO mochten zij deze avond bijwo nen. De te behandelen opgave deze avond was als volgt De heer Hamond. rijdende op een racefiets, komt in bot sing met bromfietster. mevrouw De Groot door wie hij wordt ingehaald. Bei den komen te vallen, waarbij de heer Van Hamond met zijn linker oksel blijft haken aan de pedaal van de bromfiets. Hierdoor ontstaat een flinke bloedende wond in de oksel. Mevrouw De Groot is met haar knie in een stuk glas gevallen (spiegel van de bromfiets). Zij komt hin kende met een bloedende knie, waar het stuk glas nog inzit, samen met de heer Hamond Ons Gebouw binnen om hulp te vragen. bij het opkomen van de wed strijdploegen was de heer Hamond in een hevig gesprek gewikkeld met een voorbijganger die zijn hulp wilde aan bieden Hij trok de trui van het slacht offer uit en wilde naar de wond kijken. Daar bleek dat hij geen EHBO-er was nam het slachtoffer daar geen genoe gen mee, waardoor de beide heren een hevige woordenwisseling kregen. Voor de EHBO-ers was het nu natuurlijk een eerste vereiste de hulpverlenende heer te verwijderen Dit probleem werd door de deelnemers goed opgelost. De ene ploeg had er iets langer werk mee dan de andere. Ook moesten beide slacht offers geheel tot rust gebracht worden De rol van slachtoffer werd gespeeld door het echtpaar Hamond uit Doorn, die hun rol op zo'n voortreffelijke wijze speelden, dat het vrijwel niet van echt te onderscheiden was. Ook de rol die de heer Van Hoven hierin meespeelde was zo echt, dat iemand die zonder van het een en ander op de hoogte te zijn de zaal was binnen gekomen, niet anders gedacht zou hebben dat er ter plaatse een echte fikse ruzie aan de gang was. Ook het optreden van het echtpaar Hamond tijdens hun behandeling door de EHBO-ers was zo voortreffelijk dat het niet van echt te onderscheiden was. NABESCHOUWING Nadat alle wedstrijdploegen aan de beurt waren geweest, werd er door de arts Koch een nabeschouwing gege ven. De opdracht was een interessant geval. Vooral het verwijderen van die ene persoon was heel goed bekeken, hoewel de ene ploeg er iets langer over deed dan de andere Ook het tot rust brengen van de beide slachtoffers was heel belangrijk. Daarom was het wel van belang om de beide personen niet vlak naast of recht tegenover elkaar te plaatsen Dan kwam er van een gerust stelling niet veel terecht en bleven ze samen doorgaan met ruzie maken Heel verstandig was het om bij de okselwond te denken dat het een slag aderlijke bloeding kon zijn Het kon ook een zuigwond zijn. Vrij vlot werd er door allen geconstateerd dat het niet zo ern stig was. De wond met steriel verband afdekken en dan afplakken. Wel stevig verband voor zoiets gebruiken. Wel goed om nog even na te gaan of er geen ander letsel was hetgeen door de meeste deelnemers wel werd gedaan De vrouw was veel rustiger dan de man en zo kon daar beter mee gewerkt wor den Wel rekening mee houden dat de- geen die het rustigst is op weg kan zijn naar een shock Het stukje glas kon uit de wond worden gehaald Het was te zien dat het maar een klein stukje was Als men het glas er in liet zitten was het niet mogelijk om te lopen. Dan zou het glas dieper in de wond dringen Geluk kig is door geen van de werkende ploe gen een drukverband aangelegd Ook bij de vrouw moest haar algemene toe stand worden nagegaan. Het is wel aan te bevelen om geen pleister te knippen vlak bij het lichaam van het slachtoffer. Enkele leiders waren te lang met een patient bezig Het was duidelijk waar neembaar, welke ploegen reeds lang met elkaar werkten en welke niet PERFECTE ORGANISATIE Na deze nabeschouwing dankte de heer Klein de heer Hilverts met zijn ploeg die voor de perfecte organisatie van deze avond hadden gezorgd. Ver der dankte hij de jury voor hun voor treffelijke werk van deze avond. Zij kre gen allen een fles met een of ander geestrijk vocht Ook de heer en me vrouw Hamond werden door de heer Klein hartelijk bedankt voor hun voor treffelijke medewerking evenals de heer Van Hoven. Ook zij kregen een fles met inhoud. Als laatsten werden ook bedankt de mensen die deze avond alles moesten tellen Dit waren me vrouw Listers en de heren De Graaf en Zaal Uiteindelijk werd dan de uitslag bekend gemaakt Begonnen werd bij degene die het laatst was geëindigd en zo werd er verder bekend gemaakt van de laatste naar de eerste zodat er steeds wel een grote spanning bleef UITSLAG De uitslag was als volgt. Achterveld werd eerste met 209 punten. 2e Mar tinus met 198 punten, 3e Cabouw met 171 punten. 4e Lutgerus met 164 pun ten. 5e Montfoort met 159 punten. 6e Schalkwijk met 154 punten en 7e Mij drecht Wilnis met 134 punten. Door de leiders werden de navolgende punten verzameld: 1Leidster van Cabouw met 72 punten, 2 leidster Achterveld met 71 punten. 3 leider van Martinus met 66 punten. 4 leider van Lutgerus met 58 punten. 4 leider Schalkwijk eveneens met 58 punten, 6 leider Montfoort met 57 punten en 7 leider Mijdrecht Wilnis met 26 punten. De ploegen die de eerste vier plaat sen wisten te bezetten mogen mee doen om de Kneepkens-beker Aan de wedstrijd om deze beker wordt ook door de Nederlandse vereniging van EHBO meeaedaan. Dus geen gerinae ODqave om in het bezit van deze beker te ko men, Deze wedstrijd zal worden ge houden op 26 april te Vreeland De leidster met het hoogst aantal punten mocht ook nog een bloemetje ih ontvangst nemen Ook de dames van de Achterveldse ploeg bestaande uit mevr N Teunissen-Kerkhof, tevens leidster, mevr. R. Westerlaak-Kerkhof en mevr. G. Jansen-Rijnders kregep bloemen aangeboden. LANDENWEDSTRIJD Na het bekend maken van de uit slag was het de heer W. Hilverts die allen dankte voor hun aanwezigheid. Hij dankte ook de aanwezige jeugd voor hun voorbeeldig gedrag van deze avond. Mevrouw Hamond werd ook nog bloemen aangeboden. Door het behalen van de eerste plaats zal Achterveld niet alleen deelnemen aan de wedstrijd om de Kneepkens- beker, doch zal ook meedoen aan dè landenwedstrijd. De aanwezige jeugd die op de ba sisscholen onderricht krijgt in de zogenaamde jeugd-EHBO, volgde de verrichtingen van de wed strijdploegen met grote belangstel ling. Allen vonden het zeer interes sant om zoiets eens mee te hebben kunnen maken en zoals ze zeiden hadden ze wel het een en ander er van geleerd. Beeld van de in Achterveld gehouden districtswedstrijd. ACHTERVELD - Als afsluiting van et Carnavalseizoen 1978 - 1979 erd zaterdagavond in de zaal bij ien Coenders het Halfvasten bal ehouden. Toen Prins Gljs Puup de sde met zijn gevolg en hun dames n ongeveer 21.15 uur de zaal bin- en kwamen vooraf gegaan door de ansmariekes en de Hofkapel was et nog heel rustig. Er was toen nog laar weinig publiek in de zaal. Het ek echter wel of men gewacht had >t de Prins aanwezig zou zijn. Kort na zijn binnenkomst kwamen >k de bezoekers binnen. Binnen een ter korte tijd was er ongeveer een 200 an in de zaal Jammer was wel dat het merendeel van de aanwezigen jeugd was. De ouderen lieten deze avond versiek gaan. Nadat de Prins de avond had geopend werd er een polonaise gelopen Na afloop van deze polonaise was er volop gelgenheid om te dansen. De muziek deze avond werd verzorgd door de band de Bendis. Deze band wist al heel spoedig de juiste stemming er in te brengen. Zij bracht voor elk wat wils zodat niet alleen de jongeren doch ook de aanwezige ouderen ook aan hun trekken kwamen. De band en de Hofkapel wisselden elkaar af. Ook de Hofkapel heeft deze avond zijn beste beentje voorgezet. Zij speelden niet alleen carnavalsmuziek doch ook van die echte fijne meedijn muziek. Het was een echte gezellige avond waarbij zeer weinig polonaise werd gelopen doch men echt heeft kun nen genieten van het dansen Om 00.05 uur werd de adjudant bij de Prins geroepen. Adjudant Theo werd door de Prins en de Raad van Elf voor het front van alle aanwezigen van harte gefeliciteerd met zijn verjaardag. Dit ging met een geweldig applaus van alle aanwezigen gepaard. Na afloop van dit halfvasten bal dankte de Prins allen die dit seizoen hadden meegewerkt om het Achterveldse carnaval weer zo te doen slagen. Het was voor hem een onver getelijke tijd geweest. Het was voor hem als Prins een carnaval geweest, dat hij zijn leven lang niet meer zou vergeten. Hij dankte ook alle aanwezi gen die ook deze avond zo hadden doen slagen. In het bijzonder dankte hij de dansmariekes, de Hofkapel, zijn adjudant en de Raad van Elf voor de geweldige steun die hij van hen had ondervonden. De dames werden na tuurlijk in de dank niet vergeten. Achter veld kan weer terug zien op een Car naval dat zeer gezellig is geweest en dat weer zonder enige moeilijkheden en problemen is verlopen ACHTERVELD - De Nederlandse brtweek zal worden gehouden in de ek van 2-8 april. Het motto dit jaar ..een kind is ook een mens". Het far 1979 is met heel veel publiciteit gezet als het jaar van het kind. Er is [ewezen op de rechten van het kind. de achterstand In de ontplooi ingskansen van het kind in grote delen van de wereld. De Nederlandse Hartstichting onderschrijft graag de noodzaak om heel veel te doen voor de rechten van het kind. Omdat het recht op gezondheid es sentieel deel uit maakt van de voor waarden tot een toekomst zonder Ie- Om heel wat jaartjes met plezier over te lopen. Amersfoort, Hellestraat/Westsingel. Telefoon 033-13048 S vensbedreigende situaties vraagt de Nederlandse Hartstichting, vanuit haar specifieke opdracht tot gezondheids bewaking. aandacht voor het voorko men van hart- en vaatziekten vanaf de vroege jeugd. Tegelijkertijd wil de hart stichting de aandacht vragen voor de problematiek van het kind met een aan geboren hartafwijking. Samen met het oudercomité Kinderhartenfonds heeft de hartstichting reeds in de voorbije ja ren reeds het nodige gedaan voor de belangenbehartiging van de gezinnen met een hartekind. Daarvoor is o.m. de Hartenark gesticht in Bilthoven. Jaar lijks worden daar terapeutische recre atieve aktiviteiten voor zo'n 400 har- tekinderen georganiseerd naast andere dienstverlening in de strijd tegen het hart- en vaatlijden. Meer kennis van de mogelijkheden voor de preventie en op het gebied van de behandeling van het aangeboren hartgebrek kan slechts worden verkre gen door wetenschappelijk speurwerk en door vergelijking van de resultaten daarvan met die van onderzoeken el ders. Voor de financiering van al deze ak tiviteiten heeft de Hartstichting ook in 1979 zeer veel geld nodig. Geld, dat tot dusver spontaan bijeen werd gebracht door de Nederlanders In de week van 2 t/m 8 april zullen de collectanten weer langs komen. Stel hen niet teleur. Het gaat immers ook om de gezonde toe komst van de jeugd. Er worden gemid deld 1500 kinderen per jaar in Neder land geboren met een hartafwijking. Er is veel geld nodig voor het werk en de hulp voor degenen die te kampen heb ben met hart- en bloedvaat ziekte. Ook de Achterveldse afdeling rekent op uw hulp. ACHTERVELD - De afgelopen winter organiseerde de afdeling Leusden, waaronder ook Achterveld ressorteert van Veilig Verkeer Ne derland weer een verkeerscursus te Achterveld. Aan deze cursus werd door 20 personen deelgenomen waarvan er 17 slaagden. Een van de ze cursisten wist het totaal aantal te behalen punten te scoren. Don derdagavond werden in D'Ouwe Peerdestal door de burgemeester van de gemeente Leusden de certifi caten aan de geslaagden uitgereikt. Om ongeveer 20.00 uur opende de voorzitter van de afdeling de heer Kuijpers, de bijeenkomst. Hij sprak een hartelijk welkom tot de aanwezigen, waaronder niet alleen de cursisten doch ook nog een aantal leden Achterveld allen met echtgenote of echtgenoot. Een speciaal woord van welkom richtte hij tot burgemeester Rademaker en zijn echtgenote De heer Kuijpers bracht naar voren hoe belangrijk het is om een dergelijke cursus te volgen. Niet alleen voor de mensen die in het bezit zijn van een rijbewijs doch ook voor de voetgangers, de fietser en de bromfiet sers. De wegenverkeerswetgeving on dergaat regelmatig wijzigingen en het is wel belangrijk om hiervan op de hoogte te blijven. Hierna verzocht hij de burgemeester over te gaan tot de uitreiking van de certificaten aan de geslaagden van de ze cursus. Ook de burgemeester bracht de belangrijkheid van het goed op de hoogte zijn van de wegenverkeerswet geving naar voren. Het verkeer wordt steeds intensiever. Er wordt wel eens gezegd kijk daar gaat weer zo'n weg- piraat. Doch dat is niet altijd juist. Als men bedenkt hoeveel handelingen een automobilist verricht over een bepaalde afstand kan het denkbaar zijn dat er een van die handelingen wel eens mis gaat Dat wil dan niet altijd zeggen dat men zich aan wegpiraterij schuldig maakt. Hij hoopte dat de deelnemers, geslaagd of niet geslaagd, toch weer het een en ander met deze cursus hadden geleerd. Verder feliciteerde hij mevrouw Kelder, die het maximaal aantal punten had be haald, waarna hij overging tot het uitrei ken van de certificaten. GESLAAGDEN De geslaagden waren. mevr. E. Kelder, mevr. C. Brink, mei R Blom. de heer H. J. v. d. Berg, P. van Laar, W G. M. v. d. Hengel, mevr. C. J. M. Boersen, mevr. C. P. Boersen, mevr. C. Jonk man. mevr Eggenkamp-Zeijderveld, de heren P C Noortman, L A. Hak, allen uit Achterveld, de heren P. van Leuveren en A. P G. van Leuveren uit Stoutenburg, mej. M. Jansen uit Leus den-Zuid en mevr. G. van Os-Stuit en de heer H G. Voorburg uit Leusden- Centrum BINGO Na de uitreiking van de certificaten werd er onder leiding van de heer Kuijpers nog bingo gespeeld waarbij een aantal leuke prijsjes was te win nen. Tijdens deze bingo werd er nog een zestal verkeersvragen gesteld. Bij de juiste beantwoording hiervan kon ook een prijsje in ontvangst worden genomen. Het ligt in de be doeling dat er dit jaar in de maand oktober weer een verkeerscursus van start zal gaan met als instruc teurs de heren D. Bijl en Wim Vos. Voor deze nieuwe cursus heeft zich inmiddels al een viertal personen opgegeven. Burgemeester Rademaker reikte de certificaten uit. ACHTERVELD - Vrijdag 6 april zullen de leden van de ABTB en de KPJ met hun echtgenoten en ver loofden weer samen het Isedorus- feest vieren. Om 19.30 uur zal er in de R.K. kerk te Achterveld een Eucha ristieviering plaats vinden die zal worden opgeluisterd door het Ach terveldse Jeugdkoor. Hierna zal het feest worden voortgezet in Ons Ge bouw waar alle aanwezigen onder het genot van een kop koffie zullen worden verwelkomd door de voor zitter van de ABTB, de heer C. Koo- loos. Hierna zal de KPJ een toneelstuk op voeren getiteld „Sterren kijken" en zal de ABTB de aanwezigen verrassen met een kwis In de pauze zal er een verlo ting worden gehouden waarmee een aantal mooie prijzen gewonnen kan worden. Na de pauze zal er dan nog volop gelegenheid zijn een dansje te doen met medewerking van het beken de dansorkest The Spikes. ACHTERVELD-Zaterdag31 maart houdt de KPJ weer haar jaarlijkse oud ijzer aktie. Niet alleen oud Ijzer doch ook vodden kunnen worden meegegeven. Oud papier wordt in verband met de oud papier aktie van DWS niet In ontvangst genomen. De KPJ-ers beginnen zaterdagmorgen om acht uurte rijden en blijven net zo lang doorgaan tot alles weg Is. In de buitenwijken wordt vrijdagavond al begonnen om de zaak op te halen. De opgehaalde goederen gaan even als voorgaande jaren weer naar het be drijf van de fam. v.d. Hengel te Stouten burg. Als er mensen zijn die iets spe ciaals hebben om mee te geven of een vrij grote hoeveelheid dan kunnen zij eventueel telefonisch contact opnemen met de fam. v.d. Hengel, tel 03425- 1482. Tijdens de werkzaamheden zullen er weer de traditionele eieren en pan nekoeken zijn bij de losplaats Als alles zo verloopt als voorgaande jaren wordt het voor de KPJ-ers weer een drukke doch ook zeer gezellige dag. Zaterdag avond zal er dan nog een gezellige bij eenkomst worden gehouden waar alle KPJ-ers welkom zijn. Deze gezellige avond zal worden gehouden in het zaaltje van De Klaveet Aanvang is 20.30 uur.

Leusder Krant | 1979 | | pagina 11