erlegen versierder in Grand 4 n kidnapping in Cinema 2 iRVERTONINGEN OVERHEERSEN DEZE WEEK Leusder Krant - Kijk op de film DONDERDAG 29 MAART 1979 DOOR BERT VOS Kirk Douglas en Amy Irving. afgesneden bedienen zij in de diepten hun reusachtige machines John Fre- dersen is de machtige industrieel die heel Metropolis beheerst Zijn zoon. Freder. keert zich tegen zijn vader en sluit zich aan bij de arbeiders in de be nedenstad Hij houdt van het meisje Maria, die de onderdrukten tot troost is. Zij houdt de arbeiders terug van op stand en schetst een toekomstbeeld, waarin het hart bemiddelt tussen hand en verstand. Om Maria's invloed te bre ken en tegelijk de opstandige elemen ten onder de arbeiders te kunnen li quideren geeft de industrieel aan de geleerde Rotwang - een nihilistisch en destructief genie - opdracht een robot te construeren die het evenbeeld van onze Maria is Het idee voor Metropolis kreeg Fritz filmagenda Amersfoort Filmprogramma voor Amersfoort van donderdag 29 maart t/m woensdag 4 april 1979 Grand 03^-14632 GRAND 1 ..The silent partner", 16 jaar Dagelijks: 13.30-18.30-21 15 uur Zondag: 13.30- 16.00-18 30-21 15 uur GRAND 2 ,,Orca, the killer whale", 12 jaar. Dage lijks: 13.30-18.30-21.15 uur. Zondag: 13.30-16 00-18.30-21.15 uur GRAND 3 My name is nobody". 12 jaar. Dage lijks 14.00-19.00-21.45 uur. Zondag 14 00-16.30-19 00-21 45 uur maar even het rijtje van opnieuw ischouwen rolprenten te vervol- Elliott Gould. Christopher ner en Susannah York zijn in silent partner", een van de betere s gemaakt onder regie van Daryl nog een week te gast in Grand 1 Terence Hill en Henry Fonda hun e maken in ..My name is nobody" elbekende Sergio Leone, r maar liefst week nummero drie Hawn als de blonde Gloria Kun- or wie in ..Foul Play" een veelheid nverwachte en soms heel ha- e situaties ontstaan, als ze, te- end van een feestje in San Fran- een lifter oppakt, die panne met gen heeft. Naast Goldie ziet men meer Chevey Chase Dat alles Cinema 1. erhaling dan ook nog „The brid- he River Kwai' met om even wat i i ld ii lè ITENSHUIS t restaurant was behoorlijk vol ve hadden eigenlijk al weinig op een plaatsje, toen we er in een hoekje nog een leeg tje ontdekten. Het bleek een dicht bij de serveersters-hoek jn, waar achter een houten af- irmmg zich het keukenleven af- Hde^Qp zich nietzo'n bezwaar, vooral onze kinderen vonden onheilspellende gekletter van 'en erg spannend. We hadden uur voor diteten buitenshuis" 'trokken, want daarna moest ik een vergadering en mijn vrouw g bezoek van enkele vriendin- Een ruim opgezet schema, Hen wij. man aan het tafeltje naast ons iet erg naar z'n zin, dat bleek, tuurde dan ook niet lang of hij jn een gesprek met ons. ,,Weet >i hij, terwijl hij het boek, waarin in het lezen was, opzij legde, )m hier vaak en ik heb hier altijd het grootste plezier Hij keek een al wat op jaren gekomen lerster, die op zeer dnfhge wij- >r het restaurant dribbelde om gasten op snelle en „ef- \te" wijze te bedienen. ,,De \ouw daar, Gerda heet ze, dat Iwoon ongelooflijk. heeft het nogal druk", zei mijn en keek een tikkeltje medelij- naar Gerda, die van de ene laar de andere rende. ,,Ach", man, ,,dat lijkt maar zo. Zo is iu eenmaal. Dat is haar manier open. Maar ze houdt niet van duldige mensen. Net nog, 'af u binnenkwam, was er een binnengekomen om eens lek- e gaan eten, maar het was 'lijk, dat pa nogal haast had. oeg Gerda dan ook om zo snel ilijk te serveren Gerda raakt niet van onder de indruk. ,,Als >r een haastklusje bent geko- dan spijt me dat. want dit is snelbuffet", zei ze en je had lan moeten zien! Hij liep rood n was het restaurant al uit nog lat zijn vrouw en kinderen het gaten hadden. Zo is Gerda. mffelde nog wat en grijnsde luit naar Gerda, die in volle de keuken indook, je de kaart niet eens vra- vroeg mi/n vrouw, anders n we niet aan eten toe.Een idee, ook al kostte het enige e om de vliegende serveerster kken te krijgen. Het lukte na Qlf uur geduldig wachten igt u het maar", zei Gerda en haar bloknoot gereed. ,,We „U hebt moeilijkheden met een flesseschip, meneer?" Lang. toen hij samen met zijn vrouw. Thea von Harbou, Amerika bezocht en vanaf het schip de wolkenkrabbers van New York zag Hij besprak het idee met Thea en zij schreef een roman waar naar het scenario voor de film gemaakt werd De UFA gaf Lang carte blanche en de opnamen begonnen in mei 1925 en werden pas in oktober 1926 afge sloten Meer dan 36 000 figuranten de den mee. In totaal werd 620.000 meter negatief gedraaid. De finan ciële bronnen van de UFA, waren al voor het eind van de opnamen uitgeput en de maatschappij moest vier miljoen dollar lenen van de Amerikaanse Fa mous Players en van Metro-Goldwyn Op 10 januari 1927 ging de film in het UFA-Palast in Berlijn in première in aanwezigheid van een enorm publiek waaronder leden van de regering, het corps diplomatique en tal van kun stenaars Hoewel de visuele en techni sche kwaliteiten van de film werden ge prezen, had men kritiek op de nogal simplistische sociale inhoud. Toen de film in Amerika werd uitgebracht, werd hij opnieuw gemonteerd door Channing Pollock, Julian Johnson en Edward Adams. Van de oorspronkelijke zeven tien reels bleven er tien over. Deze ver sie is momenteel de enige die bekend is en als men haar vergelijkt met de roman van Thea von Harbou blijkt hoeveel coupures men heeft aangebracht Be paalde onduidelijke motivaties en ka rakters in de film worden daarmee ver klaard Nadat Lang de bekorte versie gezien had. zwoer hij al te lichtvaardig nimmer een film in Amerika te regisse ren Ondanks de bekorting blijven bepaalde thema's duidelijk te onder scheiden Het compromis dat bedacht is om beide groepen met elkaar te ver zoenen. de stem van het hart als mid delaar tussen verstand en hand. is rij kelijk naïef en nauwelijks serieus te nemen als oplossing van het sociaal conflict tussen ondernemer en arbei ders Later heeft Fritz Lang dit zelf toe gegeven, toen hij in 1959 zei ..Ik houd niet van Metropolis. De conclusie is verkeerd. Ik accepteerde haar al niet toen ik de film maakte." De film boeit tegenwoordig vooral door zijn visuele kwaliteiten. De beelden van Metropolis zijn ook nu nog indrukwekkend. Zoals in Die Ni- belungen is haast elk beeld afzon derlijk opgebouwd. Lang doet zich hier opnieuw als een groot architect kennen. (Filmhuis Amersfoort, zaterdag tot en met dinsdag. 20.15 uur). GRAND 4 ..Ik ben verlegen, maar ik red me wel alle leefli|den Dagelijks 13 45-18 45- 21 30 uur Zondag 13 45-16 15-18 45- 21.30 uur GRAND 5 ..Herfstsonate', 16 jaar Dageli|ks 13.45-18 45-21 30uur Zondag: 13.45- 16 15-18 45-21 30 uur Cinema 033-18900 CINEMA 1 ..Foul Play 12 jaar Dagelijks: 13 45- 18 45-21.30 uur. Zondag 13 45-16.15- 18.45-21.30 uur CINEMA 2 ..The Fury 16 jaar Dagelijks: 13.30- 18 30-21 15uur Zondag 13 30-16 00- 18.30-21 15 uur. Euro 033-33655 EURO ..The bridge on the river Kwai 16 jaar Dagelijks 13.45-20 00 uur Zaterdag 16 15-20.00 uur Woensdag alleen 20 00 uur EURO KINDERMATINEE ,.Pim Pandoer alle leeftijden Zater dag- en woensdagmiddag 13.45 uur Duo 033-16572 DUO 1 „Sexhuis Rosemarieharde porno. 18 jaar Dagelijks: 14.15-19 15-21.30 uur Zondag 14 15-16 30-19.15-21.30 uur DUO 2 ..Beuk, broeders, beuk", 12 jaar Dage lijks: 14 00-19 00-21.15 uur Zondag 14.00-16.15-19 00-21.15 uur NACHTVOORSTELLINGEN DUOJ ..Het stam(p)café". 18 |aar Vrijdag en zaterdagavond 24.00 uur DUO 2 ..Shout at the devil", 16 jaar. Vrijdag- en zaterdagavond: 23.45 uur paranormale gaven bezit als de ver dwenen Robin. Childress en mannen van de Federale Recherche slagen er echter telkens weer in om Robin buiten schot te houden De jongen wordt gebruikt voor allerlei experimenten, die uiteindelijk een dus danige uitwerking op zijn geest hebben, dat hij alleen nog maar verderf om zich heen kan zaaien Als vader en zoon elkaar uiteindelijk ontmoeten, vinden beide in dat weerzien de dood. Childress zoekt daarna een nieuw slachtoffer voor de proefnemingen. Zijn keus valt daarbij op het meisje dat door de detective werd inge schakeld bij het zoeken naar Robin. Het meisje in kwestie doorziet de plannen van Childress en besluit met gebruikmaking van haar bijzondere gaven Peter en Robin te wreken door Childress de dood in te drijven. Regisseur De Palma is niet de eerste de beste. Vaker dan eens wordt hij de nieuwe Hitchcock ge noemd en films als „Carrie", en „Sisters" hebben zijn reputatie wat dat betreft al bewezen. In „The Fury" is De Palma eveneens prima op dreef en duikt bovendien opnieuw in de para-psychologie, een onderwerp, dat hij in „Carrie" reeds behandelde. „The Fury (Razernij), is volgens mij niet De Palma's meest geslaagde film. ook al trekt hij alle registers ruimschoots open om de toeschouwer te laten ge nieten van horror en spanningDe para normale vermogens van Robin en Gil lian worden op aanvaardbare wijze in beeld gebracht, waarbij De Palma vooral in het eerste deel van de film voor ijzingwekkende sfeer weet te zorgen, een sfeer van huiver, angst en onbe kend gevaar. Daarmee schept hij ech ter verwachtingen, die hij in het tweede deel van deze nogal lang uitgesponnen film niet geheel waarmaakt. Het punt is, dat De Palma waarschijnlijk in zijn eigen scenario verknoopt is geraakt en er daarna tenslotte maar een einde aan heeft gedraaid Het is juist dat einde, dat erg „over done" aandoet en de grenzen van het geloofwaardige, het aannemelijke, overschrijdt. Tenzij het de bedoeling is van De Palma om met dit einde aan te geven, dat met para-psychologische vermogens zeer omzichtig dient te wor den omgesprongen, omdat het dan zeer zeker uit de hand gaat lopen en in volslagen razernij ontaardt. En dan nog is het slot van „The Fury" te gemakke lijk gekozen. Eerlijk gezegd hadden we van De Palma een tikkeltje intelligen tere afwerking verwacht van een op zich zeer boeiend en intrigrerend the ma. Dat alles neemt echter niet weg, dat „The Fury" best het aanzien waard is en voor liefhebbers van horror en para-psychologie vol doende elementen biedt voor enkele uren zweet in de handen. (Cinema 2, eerste week, 16 jaar). METROPOLIS Van zaterdag tot en met dinsdag draait in het Filmhuis Amersfoort in de serie Frits Lang-films de in 1927 gemaakte film „Metropolis". Metropolis is een gigantische toe komststad die uit een boven- en een j benedenstad bestaat De arbeiders zijn tot slaven geworden. Van het daglicht ERSFOORT- Een bescheiden „Kijk op de film". Bescheiden onder meer n het vele aantal hervertoningen, prolongaties, die er voor wat bijvoor- Ingmar Bergman's „Herfstsonate" betreft, meer dan dik inzat en eigen- )k voor de imitatie-Jaws „Orca" wat voorspelbaar was. Herfstsonate", met Ingrid Bergman als de moeder die de carrière van Jochter (Liv Ullmann) verre boven het reilen en zeilen van haar gezin ite in Grand 5 te zien, de schermutselingen tussen de zwaardwalvis en lin Nolan (Richard Harris) spelen zich af op het witte doek van Grand 2. uw onder de filmzon zijn „Ik ben verlegen maar ik red me wel" (Grand 4) he Fury", die als Nederlandse titel meekreeg „Razernij" en deze week ieder van zestien jaar en ouder in Cinema 2 bekeken kan worden. Hele toestanden in „Ik ben verlegen maar ik red me wel". timide Bijvoorbeeld die scène in een wegrestaurant, waar Pierre en Aldo een volslagen onbekende, die bij hen aan tafel zit, tot waanzin weten te drij ven door exact al diens bewegingen na te doen. Dit levert kostelijk kijkwerk op en het brengt de toeschouwer wellicht op het idee om een dergelijke stunt ook eens uit te halen Pierre als polo speler. die zijn kunsten vertoont in de bar van een luxe hotel, levert weer iets anders op en bovendien veel frustatie bij de verlegen versierder, die ondanks zijn fiks door Aldo opgepepte handig heid er niet in slaagt het meisje van zijn dromen voor zich te winnen. Een be smuikte glimlach is alles wat de hele vertoning hem oplevert Kortom. „Je suis timide mais je me soigne" is een typisch Franse ko medie. voor enkele uurtjes ontspannen kijkgenot Ik kan u die film dan ook van harte aanbevelen, ook al ben ik bang. dat de filmliefhebbers in deze regio het er opnieuw bij zullen laten zitten. Merk waardig is dat wel. want de meeste Franse komedie s zijn op z'n minst zo goed als de gemiddelde Funès-film en daarvoor loopt iedereen al snel'warm. Toch maar eens gaan kijken (Eerste week, Grand 4, alle leeftij den). THE FURY Over geheime diensten die jon geren kidnappen die over me diamieke vermogens beschikken, draait het in „The Fury", een door Brian de Palma geregisseerde film met in de hoofdrollen Kirk Douglas, John Cassavetes, Carrie Snodgress en Amy Irving. Peter Sandza. die lange tijd heeft gewerkt voor een belangrijke afdeling van de Inlichtingendienst van de Ver enigde Staten, gaat met zijn zoon Robin voor vakantie naar Israël. Childress, een vroegere collega en vriend van Peter, laat Robin al spoedig ontvoeren, omdat hij van mening is, dat de jongen, die over bijzondere telepathische ga ven beschikt, van grote waarde voor een geheime dienst kan zijn Vader Peter neemt een privé-detective in de arm om te trachten Robin terug te vin den Genoemde detective schakelt op zijn beurt een meisje in. dat dezelfde namen te noemen William Holden en Alec Guiness De heel jonge minnaars van de filmkunst zijn zaterdag- en woensdagmiddag welkom in Euro Ci nema. waar de verfilmde avonturen van Pim Pandoer te zien zijn Avonturen boordevol spanning Voor andere minnaars een brok har de porno in Duo 1 „Sexhuis Rosema rie". De distributeur doet de rolprent vergezeld van de toelichtende mede deling, dat bij Rosemarie de gasten het volle pond betalen en krijgen. Duo 2 bepaalt zich tot Bud Spencer met „Beuk, broeder, beuk een titel die al duidelijk aangeeft dat het nodige vuistenwerk verwerkt is. Voor de late opblijvertjes vrijdag en zaterdagavond (zeg gezien het aanvangsuur van rond 24.00 uur maar nacht) voorstellingen in Duo 1 en Duo 2. In eerstgenoemd theater willen graag eerst wat uitzoeken", zei ik een beetje verbijsterd door de snelheid, die ze ons nu opeens op drong. ,,Ach ja natuurlijk'zei ze. ,,de kaart. Terwijl Gerda in een onmogelijk tempo van gast naar gast bleef ren nen, maakten wij onze keus Het viel mee. Een kwartier later stond ze bij ons ook de bestelling op te nemen ..Haast u maar niet", zei mijn vrouw nog ten overvloede, ,,u hebt het toch al zo druk. Gerda glimlachte. ,,Ach". zei ze. mevrouw, dat lijkt maar zo. Ik loop altijd zo snel. Daar hou ik van. Tem po Dat vind ik belangrijk. Nog een paar maandjes en dan ben ik 65 Dan kan ik het altijd nog wat kalmer aan doen. We deden onze bestelling en wachtten geduldig. De kinderen op het zorgvuldig samengestelde kin dermenu, wij op onze volwassen hap. Gerda vestigde het ene record snellopen na het andere zonder dat wij aan de beurt kwamen. Wel die gezellige meneer naast ons, die met olijke oogjes het restaurant-ge beuren bleef bekijken als een stukje humoristisch toneel. Die werd be diend als een vorst. Een vaste klant en zo langzamerhand kind aan huis, dat was duidelijk. Maar we werden niet teleurge steld m onze verwachtingen. Een klein halfuurtje later stond al dat lek kers voor ons. Pas halverwege de maaltijd kwamen we tot de ontdek king, dat we een tikkeltje sneller moesten gaan eten, wilden we nog op tijd zijn voor onze afspraken. Het tempo Gerda, zogezegd. Die vloog juist voorbij om haar collega mee te delen, dat ,,het tafeltje van nichtje nog geen koffie had gehad Om acht uur precies verwerkten we ons laatste hap, terwijl Gerda, nu toch eindelijk aangespoord door een vriendelijk verzoek onzerzijds tot enige spoed, de ijsjes voor de kinderen op tafel zette. Ons kopje koffie nam met zoveel tijd m beslag. Maar hebt u kinderen wel eens ijs zien eten? Zij genieten van iedere hap. ze laten het ijs zachtjes smel ten op de tong proeven nog eens extra en bedenken dan, dat het eigenlijk maar een heel klein ijsje is. Voor ons leek het een berg, want de minuten tikten weg bij elke hap Terwijl ik de auto vast haalde van het verderop gelegen parkeer terrein, heeft m'n vrouw haar best gedaan om beide zonen tot de al lergrootste spoed aan te manen. Ze is daarin aardig geslaagd, maar aan de blikken van mijn zonen te zien, geloof ik niet, dat ze erg van hun ijsje genoten hebben. We heb ben hard gereden, gelopen om op tijd te zijn. Met Gerda als lichtend voorbeeld voor ogen, ging ons dat gemakkelijk af. Maar ik vraag me nog steeds af, hoe een mens jaren lang zo hard kan lopen zonder dat ze merkt dat het niet helpt Scène uit „The Fury". „Het stam(p)café waarin de dienstertjes met meer klaarstaan dan alleen maar een flink schuimend pilsje, in Duo 2 totaal andere kost dankzij Lee Marvin, Roger Moore en Barbara Parkins in „Shout at the de vil". IK BEN VERLEGEN... Pierre Richard - immer goed voor een fikse lach - is „Ik ben verlegen, maar ik red me wel" - hoofdkassier Pierre Renault van een groot hotel in Vichy. Pierre's handicap: verlegen heid, vooral als hij oog in oog komt te staan met aantrekkelijke schoonhe den, hetgeen hem in zijn baan nogal eens overkomt. Wilskracht en een cursus durf (op cassette) 'is volgens de rappe Italiaan Alpo van het .Instituut Voor Gevorderde Psychologie,, al wat de hoofdkassier nodig heeft om van verlegen versierder een doortastende Don Juan te worden Dat kost evenwel de nodige tijd en, ui teraard, het nodige geld. De cursus wordt in praktijk gebracht terwijl Pierre helemaal in de ban van een blondine, deze blonde schoonheid nareist van hotel naar hotel. Hoe hij ook probeert om haar aandacht te trekken, door zijn gestumper bereikt hij steeds het tegenovergestelde. Zelfs als de Ita liaanse Aldo Pierre tot een man van de wereld tracht op te vijzelen, en hem achtereenvolgens als verveelde casi nobezoeker, polospeler en sportman ten tonele voert, blijft het resultaat nihil. De aanhouder wint ook echter weer hier. en zo is er na tal van ver wikkelingen en heel veel dolle situa ties toch nog een happy end voor Pierre weggelegd. Naast Pierre Ri chard spelen Aldo Maccione en Mi me Coutelier. Pierre Richard, die ook de regie voerde van deze Franse komedie, is er niet helemaal in geslaagd om van het begin tot het eind te blijven boei en. De humor is vooral in het begin wat te opgelegd, wanneer Richard in beelden toont, hoe verlegen Pierre wel is. Later komt de film echter goed op dreef, blijft de vaart er in en is het allemaal ook niet zo opgeschroefd als in het begin. Er zitten kostelijke scenes in „Je suis

Leusder Krant | 1979 | | pagina 23