chooljeugd plantte eelheid aan bomen IBP-dames geïnformeerd iver verzorging van tuin Huiseigenaren zien af van proces tegen gemeente Groenstichting Rozendaal wordt per 1-4 opgeheven KADER VAN NATIONALE BOOMFEESTDAG LEUSDEN SOEPEL BIJ UITVOERING ANTI-SPECULATIEBEDING Pas op: woonerf! ihrijven voor gevangenen Hartstichting collecteert in Leusden Vakantieweken van Hobbyclub P 7fk GROENSTICHTING Leusder Krant - plaatselijk nieuws DONDERDAG 29 MAART 1979 f k r I'. V - cv LffaL JS-V'' IfëSl ÈUSDEN - Woensdag 21 maart i het de nationale boomfeestdag. k in Leusden is dit groots opgezef (jevierd. Van te voren hadden alle teren uit Leusden die in de 6e zitten materiaal van Staatsbos eer en van de werkgroep milieu- Icatie van het CML gekregen. |et merendeel van de scholen t meegedaan, met het gevolg dat loensdag om kwart over tien rijen pende kinderen door Leusden I gaan, schep achterop om naar plek te gaan die zij door de ge- fente toegewezen hadden gekre- voor het planten van bomen. Ij elke oversteek bleef er een leraar Jhten totdat alle kinderen netjes over pn Op de plek van bestemming (de iste bomen werden in de omgeving jde Centrumweg geplant) lagen de |en al klaar. Ook waren er al veel In in de grond gemaakt omdat de Iels vaak zó diep in de grond moe- J dat de kinderen voor het graven en al zeker een ochtend nodig ge- Izouden hebben. Ij iedere plek stond iemand van de |tsoenendienst of van CML, die de ïren aanwijzingen kon geven Het [duidelijk te merken dat die mensen lezier in hadden. j stond een koude wind, maar de ■eren waren enthousiast bezig, dat r zich niet door lieten hinderen Het jt gebeurde onder het toeziend oog [een leerkracht, maar vaker in sa- Iwerking met de leerkracht. De neren van de Heer, plantten de bo- h rond hun eigen school, pn andere school was bezig mei ae fnpjes langs het water van de Cen- ■weg. Weer een andere school nam trapveldje aan de andere kant van water langs de Centrumweg voor rekening Toen ik de kinderen Na afloop een tractatie. vroeg, of zij wisten welke bomen ze eigenlijk aan het planten waren, was het antwoord heel verschillend. Sommigen wisten het helemaal niet, maar de meeste kinderen wisten het of hadden het van tevoren gevraagd Op alle scholen waren er lesuren aan dit onderwerp besteed. Soms werd een kompleet werkstuk over het bos in al zijn facetten gemaakt. Lessen werden ook gegeven over de bomen die er ge plant gingen worden. De nationale boomfeestdag is in 1954 in het leven geroepen door de FAO (de voedsel en landbouworgani satie van de Verenigde Naties). In Nederland nam de Koninklijke Ne derlandse Bosbouwvereniging dit ini tiatief over. De idee is in de loop der jaren zo aangeslagen, dat er dit jaar 539 gemeenten waren waar 5e en 6e klas- pUSDEN - De Nederlandse Bond Plattelandsvrouwen kwamen perdag 22 maart weer bij elkaar Marcuskerk. Mevrouw E. de [iet van de Stichting voor Huis- jdelijke Voorlichting ten Plat- hde hield deze avond een inlei- J over de kruidentuin en de ver ting van de tuin in het algemeen, e leden van de N B P. die de cursus jelooper schilderwerk hadden ge- hadden hun werkstukken mee- [men om deze te laten bezichtigen, louw van Hasselt mocht een groot pl dames welkom heten I het lezen van de notulen en de foudelijke zaken was het woord aan mevrouw de Kieviet. Tuinkruiden, aldus de spreekster, werden 3000 jaar voor Christus al gebruikt als genees middel, in die tijd voor hekserij Doch ook om stallen uit te roken en om de lijflucht te compenseren (bij grote bij eenkomsten), werden kruiden gebruikt. Tegenwoordig maken we ons eten smakelijker met tuinkruiden. Mevrouw de Kieviet merkte op dat men weer terug wil naar de natuurpro- dukten, veel mensen hebben weer een eigen kruidentuin. Nadat ze had verteld waar de kruiden in gebruikt kunnen worden en hoe ze gezaaid moeten wor den ging ze over naar het gazon Bemesting in het voorjaar en het sers bomen plantten zo n 115.000 kin deren. VAANTJE Om half twaalf werden alle kinderen in de gemeentekantine aan de Zwar- teweg verwacht, waar zij limonade en koek kregen Aan de wand hingen te keningen en werkstukken, door ver schillende kinderen gemaakt. Bur gemeester Rademakers hield een toe spraakje. om de kinderen te bedanken en de hoop uit te spreken dat zij hier door wat dichter bij de natuur waren komen te staan. Voor iedere school had hij een vaantje ter gelegenheid voor de ze dag en tot slot kreeg ieder kind een bloembol mee naar huis om in de eigen tuin te planten. „open" houden van het gazon waren de belangrijkste dingen. Over het snoeien van rozen werden veel vragen gesteld. Het bleek dat er nog veel te leren valt. Mevrouw de Kieviet wees de aanwezi gen op de mogelijkheid een snoeicur- sus te volgen, gezien de reactie mis schien iets voor het volgend voorjaar. De presidente bedankte mevrouw de Kieviet voor haar uiteenzetting en wen ste een ieder wel thuis. De volgende bijeenkomst is 18 april. Onder leiding van Ada van der Steeg wordt er gedis cussieerd over het thema: Ik en jij, hoe leven wij? Dinsdag 3 april gaat de NBP wandelen in de bossen van Austerlitz. U kunt zich opgeven bij mevrouw Neger, tel 44038. LEUSDEN - De vereniging van eigenaren van huizen gebouwd door de Woningstichting Centraal Ne derland in de tweede fase hebben tij dens hun ledenvergadering van vo rige week donderdag afgezien van het voeren van een proces tegen de gemeente met betrekking tot de toetsingscriteria welke de gemeente hanteert als een bewoner/eigenaar zijn huis binnen 5 jaar weer wenst te verkopen. Overigens was dit zeker niet het punt waar het uitvoerigst bij werd stil gestaan, dit tot grote verba zing van de mensen achter de be stuurstafel, wel één van de belang rijkste zaken welke aan de orde kwam. Waar ging het eigenlijk allemaal om? Het merendeel van de kopers van hui zen in de wijken Akkerhoeve en Noord- wijck, welke door bemiddeling van de WCN gebouwd zouden gaan worden, tekenden hun transport-akte omstreeks augustus 1977. In deze akte waren be palingen opgenomen die bijna zeven maanden later pas definitief uitgewerkt zouden worden. Op het moment van kopen wisten de aspirant-eigenaren nog niet welke toetsingscriteria de ge meente zou gaan hanteren als eigena ren hun huis binnen 5 jaar na aankoop weer wilden verkopen Om speculatie tegen te gaan wordt men namelijk ver plicht het huis eerst aan de gemeente aan te bieden die dan de verkoopprijs vaststelt Deze prijs zal dan in het alge meen ver beneden de geldende markt waarde liggen Met de opzet van de regeling is de huiseigenarenvereniging „de Heipaal" het niet eens, ondanks het feit dat de gemeente bereid is gebleken een tweetal zaken in de oorspronkelijke re geling te wijzigen Het bestuur van de Heipaal heeft zichzelf de vraag gesteld of het zinvol zou zijn een gerechtelijke procedure te gen de gemeente aan te spannen om dat het haar onredelijk lijkt 7 maanden na aankoop nog definitieve bepalingen in een transportakte op te nemen Een procedure zou echter wel twee jaar kunnen vergen aldus de voorzitter Rien Timmerman in het verenigingsorgaan, de vijf-jaarstermijn loopt dan echter al aardig naar zijn eind. Verder is het voeren van een proces een kostbare aangelegenheid, de kans op een goede afloop is dan nog maar twijfelachtig. Daarnaast blijkt in de praktijk dat de gemeente de toetsingscriteria soepel hanteert. Al met al voldoende redenen voor het bestuur haar leden te advise ren af te zien van het voeren van een proces, ook mede vanwege het feit dat er op het Ministerie van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening wordt toegewerkt naar één landelijke rege ling. Misschien vanwege het feit dat het bestuursvoorstel uitvoerig was toege licht in t Heipaaltje, het informatieblad van de vereniging, vond geen van de aanwezigen het nodig een opmerking te maken, dit tot zichtbare teleurstelling van enkele bestuursleden die juist over dit punt een levendige discussie had den verwacht GELD TERUG Ook over de mededeling van de heer Kleuters dat de WCN over zal gaan tot terugbetaling van 733,- per woning vanwege het feit dat één en ander wat goedkoper was uitgevallen dan begroot kwam de overigens goed gevulde zaal niet in beroering. De tongen kwamen pas los toen voor de prille huiseigenaren enkele prakti sche zaken hun eigen huis betreffende aan de orde kwamen. De mededeling dat: „de jonge scheuten al uit het hout van de trap groeien en dat er „door de kieren van de achterdeur meer kranten kunnen dan door de brievenbus" bracht een hele klachtenstroom teweeg. Eric Pekelharding kon de hele klachtenstroom wat indammen door te beloven dat als na inventariatie van de klachten zou blijken dat de klachten voor een groot aantal huizen zouden opgaan er vanuit het bestuur zeker pressie op de WCN zou worden uit geoefend om de klachten te verhelpen. Omdat het bestuur van de Heipaal zich afvraagt wat er verder met de ver eniging moet gebeuren als alle wonin gen van haar leden betrokken zijn, werd de vergadering de vraag voorgelegd welke activiteiten zij nog voor ogen had. Zelf voelde het bestuur er niet veel voor om uit te groeien naar een wijkraad of wijkvereniging zonder in contact te tre den met de overige bewoners in de tweede fase Omdat er uit de aanwezi gen niet veel concreets naar voren kwam werd vriendelijk verzocht even tuele suggesties alsnog te spuien mid dels een enquêteformulier. LEUSDEN - Uit een gedane mededeling door de heer Kleuters, bestuurslid van „de Heipaal'' een vereniging van huiseigenaren uit de tweede fase blijkt, dat de overheid een door de gemeente Leusden aangevraag de subsidie voor het instellen van woonerven heeft toegewezen. De heer Kleuters kon het nieuwtje vertellen tijdens de ledenverga dering van voornoemde vereni ging. Binnen afzienbare tijd zul len de eerste borden al geplaatst worden in de wijken Akkerhoeve en Noordwijck. Bij voorbaat waarschuwde de heer Kleuters al voor de praktische gevolgen van het feit dat een straat een woonerf wordt. Buiten het feit dat niet harder mag worden gereden dan 5 km/uur en aan elke voetgan ger, dus ook spelende kinderen voorrang moet worden verleend is het ook raadzaam alvorens in de auto te stappen eerst een keer om het voertuig te lopen. Heeft namelijk een kind een pop of een ander stukje speelgoed laten slingeren en men vernielt dit bij het wegrijden, dan kan men aansprakelijk gesteld worden voor het vergoeden van de aange richte schade. Ziet men binnenkort het bord met „Woonerf" in Leusden verschijnen dan wordt het dus extra oppassen geblazen Het zwembad Rozendaal wordt gemeentelijk instruktiebad met ingang van 1 april a.s. (Van de redaktie) LEUSDEN - Het bestuur van de Groenstichting heeft meegedeeld, dat de Groenstichting Rozendaal met ingang van volgende maand zal worden opgeheven. Deze stichting, die het beheer heeft in deze wijk van onder meer het zwembad en de ten nisbaan, heeft in de jaren van haar bestaan steeds te kampen gehad met een chronisch gebrek aan be langstelling en tegenstand van de zijde van de bewoners. Vooral in het begin vond naar de mening van de wijkbewoners een vermenging van belangen plaats tussen gemeente en wijk, die voor een zeer grote onover zichtelijkheid zorgde. In een later stadium zijn weliswaar de typische gemeentelijke taken van de Groenstichting door de gemeente overgenomen, maar de onlust gevoelens bleven bij een deel der bewoners, omdat zij maandelijks een fiks bedrag moesten neertellen, ter wijl in andere wijken ruimschoots groen werd neergeplant op kosten van de gemeente. In nauw overleg met de gemeente heeft het bestuur van de Groenstich ting besloten om met ingang van 1 april alle bevoegdheden aan de gemeente over te dragen. Wethouder Mandema- ker, die onlangs de portefeuille „groenstichting Rozendaal" van wet houder Wagenaar heeft overgenomen, is niet ontevreden over deze gang van zaken. Hij was de man, die als raadslid enkele jaren geleden uit ongenoegen met de gang van zaken uit het bestuur van de Groenstichting was gestapt Het zwembad in de wijk Rozendaal zal worden overgedragen aan de ge meente, die van plan is er een instruk tiebad van te maken, met name voor bejaarden en kleuters. Niet alleen meer voor de bewoners van de wijk, maar ook voor anderen. De bewoners worden overigens verzocht hun zwem badsleutel in te leveren bij de pleinver tegenwoordigers. Hetzelfde geldt voor de ten- COMMENTAREN/MENINGEN ,,We willen op dit moment niet veel woorden verspillen aan de affaire „Groenstichting". De trouwe lezer kent de mening van de krant over dit door de gemeente geschapen „on ding". Het is een goede zaak ge weest, dat nu eindelijk de knoop is doorgehakt en is besloten om de stichting op te heffen. De Groenstichting Rozendaal heeft In de jaren van haar bestaan alleen maar onlustgevoelens en onvrede opgewekt, temeer daar dezelfde fa ciliteiten (op zwembad en ten nisbaan na) gratis werden versterkt aan bewoners van andere wijken, terwijl de Rozendalers daar een fikse som per maand voor neer moesten tellen. Dat is nu verleden tijd met In gang van 1 april en dat is zonder meer een goede zaak. Het had veel eerder moeten gebeuren. V. nisbaan. Die zal de gemeente ter be schikking stelling aan de enige da gen geleden opgerichte tennisver eniging (de vierde in onze gemeente) „Pas van slag". Zoals bekend heeft de tennisvereniging Leusden een lange wachtlijst. Deze vierde ten nisclub kan die wachtenden wellicht opvangen. Uiteraard hebben bewo ners van Rozendaal voorrang bij in schrijven voor de tennisvereniging. Zij hebben immers de oudste rech ten. luSDEN/CENTRUM - Dinsdag 3 [wordt de schrijfavond van Am- jy International gehouden in de Inneshoeve, Hamersveldseg 40, 119.30 tot 22.00 uur. Js ruim twee jaar houdt de lijfgroep van Amnesty Inter- |>nal in Leusden maandelijks een [jfavond, waar ledereen in de eenheid wordt gesteld om te fijven voor de politieke gevange nen van Amnesty. Dat zijn mensen, die in hun land gevangen worden gehouden op grond van hun huidskleur, gewetensbezwaren, ge- Icofs- of politieke overtuiging. Amnesty International probeert o.a. door middel van schrijfakties onder meer hun vrijlating te bewerkstelli gen. Onlangs werden de resultaten van de akties als „Schrijven voor ge vangenen" bekend. In de eerste elf maanden van 1978 werd voor 44 mensen uit 29 landen geschreven. Mede dankzij deze aktie van Am nesty werden 7 gevangenen on voorwaardelijk ontslagen, werden 6 anderen voorwaardelijk in vrijheid gesteld en zullen zeer waarschijnlijk nog 2 gevangenen tegen het eind van het jaar vrijgelaten worden. Twee gevangenen kregen een pro ces en werden gevonnist; over de overigen is niets naders bekend ge worden. Tijdens de schrijfavond van 3 april a.s. wordt geschreven naar de autori teiten van: 1Nicaragua, waar een 30-jarige, ern stig gehandicapte schrijver sinds de opstand in september 1978 gevan gen wordt gehouden zonder medi sche verzorging en zonder berecht te zijn Verzocht wordt om vrijlating en medische behandeling; 2 De Sovjet-Unie. waar 2 journalisten gevangen worden gehouden op be schuldiging van anti-Sovjet-agitatie. De één is veroordeeld tot opsluiting in een bijzondere psychiatrische in richting, de ander zit in een herop voedingskamp met streng regime; 3. Rhodesië, waar een man wegens politieke overtredingen sinds mei 1977 voor onbepaalde tijd gevan gen is gezet. Gevraagd wordt om vrijlating. In de Johanneshoeve, waar de schrijfavond gehouden wordt, liggen voorbeelden van brieven die overge schreven kunnen worden Ook pen en papier is aanwezig, benevens, uiter aard, achtergrond informatie. Iedereen is van harte welkom om te komen schrijven voor gevangenen van LEUSDEN - In de week van 2 t/m 6 april zullen de collectanten, de zak jes van de Hartstichting, die reeds eerder bij u bezorgd zijn, komen ha len. Onze vraag aan u is: als u per bank of giro wenst te betalen, doet u die af schrijving dan a.u.b. in de bus van de collectant! Voor alle betrokkenen is het fijn te weten hoeveel de bevolking van Leusden exact bijeen heeft gebracht. Giro- en bankbetalingen worden er niet bijgeteld, mits de collectant deze ontvangt. Amnesty International van 19.30 tot 22.00 uur in de Johanneshoeve, Ha- mersveldsweg 40, Leusden-Centrum. LEUSDEN - Voor de 13e keer zal de Hobbyclub deze zomer haar vakantieweken gaan houden. In de periode van 21 juli t/m 4 augustus zullen deze plaats vinden in de prachtige omgeving van St. Antonis in N. Br. Gebivakkeerd wordt er In een blokhut. Ook in 1976 werd hier de vakantie doorgebracht. Deze vakantieweken zijn bestemd voor jongens van 8 tot 14 jaar. Zoals ieder jaar is het de bedoeling dat de jongeren in de eerste week op vakantie gaan zo ongeveer 8 t/m 11 jaar en de tweede week de wat ouderen. Zijn deze weken in eerste instantie bestemd voor de leden van de Hobbyclub, ook jon gens die hiervan geen lid zijn kunnen melden, want er zal wel plaats over zijn. De kosten voor deze weken zullen lig gen rond 80,- 85,- (niet hoger). Aanmelding kan geschieden bij Jos Vrijhoef, Laapeerseweg 8, telefoon 03425-1548 of op de dinsdag en vrij dagavond tussen 18.30 en 20.00 uur in De Til. Ook kan men hier verdere inlich tingen krijgen.

Leusder Krant | 1979 | | pagina 5