uziekschool vierde feest met litvoeringen en wedstrijd Koffieconcert muziekschool: aangename aangelegenheid laad praat vanavond onder meer >ver Blijhof en schooltandverzorging JEUGD MAAKTE INSTRUMENTEN ACTIVITEITEN IN KADER VAN TIEN-JARIG BESTAAN GAAF ORGELCONCERT IN DE JOZEFKERK v Leusder Krant - plaatselijk nieuws DONDERDAG 29 MAART 1979 [IlEUSDEN - Aan activiteiten in het Ider van het tienjarig bestaan van Leusdense Muziekschool geen Ibrek. de afgelopen week. Volwas- In leerlingen van de school musi- «rden in De Hakhorst, docenten Jrzorgden een orgelconcert in de Szefkerk en dan was er o.a. ook nog |n wedstrijd voor het zelf maken |n instrumenten. [Genoemd orgelconcert werd zater- gavond 24 maart gegeven. Onge ler tachtig mensen kwamen het con- jrt beluisteren. Er hadden best wat ler mensen de moeite kunnen nemen i naar de Jozefkerk te komen, want t was een goed concert, waar het gel kundig werd bespeeld, zonder inje, en waar de mooie klankkleur van t orgel geheel tot zijn recht kon ko en. Berend van Surksum opende het ncert met het Concerto III in b van J. Walther, waar in het Adagio een )oi transparant gedeelte doorklonk. )t eën heldere tegenhanger vormde het ingehouden sonore deel van de mpositie In de Partita van J. Pa- elbel ,,Was Gott tut, das ist wohl ge bracht Van Surksum de diverse riaties op het thema, fantasieën over psalm, in vlot tempo en met vol- ende afwisseling in stemming om het jk een boeiend karakter te geven. Gerrit 't Hart begon met een fuga in g n W. F. Bach, en koos daarna een o in B van J. L. Krebs in een zéér )oie opbouw, een compositie die hij lemaal het liefelijke en het kalmeren- méégaf, die de karakteristiek van dit jenlijk grappige werkje vormen cht mijmerend zette hij daarna het eanbulum sopra ,,Jesu meine Freu- van dezelfde componist in, dat werd kenmerkt door een stoer en stalen ddengedeelde, dat breed naar het id toe werd uitgebouwd. Met veel estdrift werden alle registers engetrokken bij het juichend choral Hein Gott in der hóh' sei Ehr" van Chr. Rinck. 3reed speelde Steef van 't Slot het eiende romantische Preludium en dë a in .G van Felix Mendelssohn-Bar- Voorzitter mr. Paul Janssen reikte de aan de instrumentenwedstrijd verbon den prijzen uit. tholdy. Nasaal smekend kwam zijn ei gen compositie over, het Choralvorspiel .Straf mich nicht in deinem Zorn", dat wist te ontroeren Het Concerto IV in C van Johann Sebastian Bach, gaf Van 't Slot de mogelijkheid om het uur luister genot af te ronden met een harmonisch en evenwichtig stuk muziek van wel dé grootste componist van orgelwerken. Het zoo voor het gezicht van de Mu ziekschool en het ruimer bekendheid krijgen bij een groter Leusdens publiek beslist aanbeveling verdienen om bij voorbeeld bij het sluiten van het seizoen een dergelijk concert op het orgel van de Josefkerk te geven, al dan niet ge combineerd met blaas- of strijkin strumenten. ZELFGEMAAKTE INSTRUMENTEN In de afgelopen week werden ze bin- nengebracht: de grappige, ingenieuze, zo maar in elkaar geflanste, welluiden de, bewerkelijke, smaakvolle of onmo gelijke muziekinstrumenten. Door de kinderen van Leusden vervaardigd voor de wedstrijd in het zélf maken van mu ziekinstrumenten, uitgeschreven door de jubilerende Muziekschool Leusden. Tiervjaar Muziekschool Leusden, met het aksent op de vreugde van het musi ceren, met elkaar èn individueel. En met het aksent op het bezig zijn met muziek, in dit geval op het zélf beden ken en in elkaar zetten van een mu ziekinstrument. Er waren zo'n zestig in zendingen. Erg leuk om te konstateren, dat kinderen aardigheid hebben in zo'n ludieke wedstrijd, en er zich de moeite voor getroosten om in de muzikale knutselwereld te duiken De deelname aan de wedstrijd stond open voor klassen, groepen en voor in dividuele instrumentmakers. Twee scholen, De Bongerd en de Hamers- veldschool wierpen zich in het (wed)strijdperk. Een eervolle vermel ding verdient daarbij de onderwijzeres van de derde klas van De Bongerd, die de kinderen enthousiast stimuleerde, en ze warm maakte voor deelname. Van geen enkele andere school werd een groepsinzending ontvangen, wat wel wat teleurstellend is bij een zo groot aantal basisscholen in Leusden, en bij een zó naarstige beoefening van de handenarbeid in diverse zéér fraaie lo kalen. DIVERSE INZENDINGEN Maar de geringe groepsinbreng deed geenszins afbreuk aan het plezier d.at de jury beleefde aan het beoordelen van de diverse inzendingen. Er waren tokkel-, slag- en blaasinstrumenten in de meest kleurrijke uitvoeringen. De jury, bestaande uit Nini Servaas, be stuurslid van de Muziekschool, Henk de Ridder, direkteur van de muziekschool en Anco Mali, journaliste, had er best moeilijk mee Alle overwegingen als leeftijd van de maker, praktische bruikbaarheid van het instrument, goe de toonafstemming, afwerking, origina liteit en dekoratie moesten een gelijk waardige rol spelen. De jury wikte en woog, en zaterdag 24 maart om 12.15 uur konden de prijswinnaars bekend worden gemaakt De voorzitter van het bestuur van de LEUSDEN - Zondag werd in het eet café de Hakhorst voor een zeer talrijk publiek een koffieconcert gegeven t.g.v. het 10-jang bestaan van de Mu ziekschool Leusden, waarbij leraren van de school optraden. Directeur Henk van de Ridder sprak na afloop van een familiematinee, en misschien was dat ook wel een betere benaming dan koffieconcert. De leraren die normaal niet veel ge legenheid hebben om samen te spe len, hadden voor dit concert ver schillende combinaties gevormd, waarnaar het aangenaam luisteren was. Het samenstellen van een program ma voor zo'n gelegenheid blijft natuur lijk altijd moeilijk. Dit keer was er veel aandacht voor barokmuziek en nieuwe muziek (na 1900). Het tijdvak 1750- 1900 was stiefmoederlijk bedeeld We hoorden alleen een trio van Kreutzer, een in het vergeetboek geraakte tijd genoot van Beethoven. Ria Rebers (dwarsfluit), Ron Gantzert (klarinet), en Marijke Rodriguez (gitaar) gaven dit plezierig klinkende stuk een levendige vertolking. De mooie loonvorming van de blazers was opvallend. Marijke Rodriguez was ook nog te beluisteren in werken van Bach en Teleman, sa men met Henri Brokaar (blokfluit). Dick de Lange (viool) en Ellen de Wit (piano) hielden met veel flair een pleidooi voor werken van Nederlandse componisten: Badings, Felderhof. en van Hemel. Huan Hsiang Liu demon streerde in een stuk van P. Hom de klank van de altfluit, en vervolgde (op dwarsfluit) met werk van Ravel, Noblot, en Debussy. Waarom van deze laatste een (te langzaam gespeelde) bewer king van de prélude „la fille aux che- veux de lin" (voor piano geschreven) was gekozen was mij een raadsel. Huan Hsiang Liu werd begeleid door Elly Sierhuis (piano). Tenslotte hoorden we Jan Willem van Dormolen (klarinet) en Femmy Kolf (piano) in 10 easy sketches van Theo Loevendie. Deze hedendaagse muziek bracht het pu bliek t&t reacties, die uiteenliepen van aandachtig luisteren tot uitbundig ple zier. Dit laatste vooral toen er op het klavier behalve de vingers ook vuisten en voeten aan te pas kwamen. De grenzen tussen kunst en kitsch zijn blijkbaar niet altijd even scherp te trek ken, maar leuk was het wel. Jan Willem van Dormolen slaagde er volledig in, alle expressiemogelijkheden en tech nische moeilijkheden van de klarinet te laten horen. De stemming tijdens het concert was ontspannen, soms zelfs te ontspannen. Er waren zeer veel kleine kinderen, die helaas tijdens de muziek veel te veel heen en weer liepen en praatten. Luisteren-naar muziek veronderstelt nu eenmaal, dat je zelf je mond houdt. Natuurlijk kunnen kinderen dat niet zo goed, maar het moet ze toch wel te leren zijn. Sommige ouders deden daar echter totaal geen moeite voor. Wie zelf musiceert, weet hoe storend zo'n onrustige omgeving is voor de on ontbeerlijke concentratie. Dit koffieconcert was een uitstekend initiatief van de jarige muziekschool, dat zeker een herhaling verdient, ook als er geen verjaardag te vieren is. Willem Boelhouwer. Irenelaan 41Leusden-zuid. Waarbij de jury aantekende: grappige keuze van de terracotta bloempotjes, originele af werking en alle lof voor het zelfs in kleur schilderen van de klerenhanger. Twee de prijs Marinka van Dijk, Eikenlaan 16. Leusden-centrum. 5 jaar, een slag instrument van praktische bruikbaar heid: 2 kokosnoten. 8 JAAR In de categorie 8 jaar kreeg - ,,Het gaat goed met de familie Van Dijk", zei de voorzitter Paul Janssen. - Wouter van Dijk, Eikenlaan 16 te Leusden- centrum de eerste prijs voor zijn fles- sen. De jury tekende aan: ..praktische bruikbaarheid en goede afstemming" De tweede prijs ging naar Pascal Wil helm van klas 3 van De Bongerd, die een serieuze aanleg voor slagwerker schijnt te hebben en wièns instrument geprezen werd om zijn bespeelbaar- heid. ,,We beklagen de ouders, maar we hopen dat Pascal zijn plaats zal vin den in de slagwerkformatie van de Mu ziekschool," aldus de voorzitter. Een eervolle vermelding kreeg Nan cy Wetters uit klas 3 van De Bongerd. De jury heeft z'n uiterste best gedaan om geluid uit haar instrument te krijgen, en aangezien dat ook nog lukte, vond de jury dat de originaliteit van Nancy beloond moest worden. 9 JAAR In de groep 9-jarigen kreeg Dagmar Bolwijn, die aanwezig was, de eerste prijs persoonlijk uitgereikt. Haar deko- ratieve versieringswijze, de goede af werking en haar konstruktieve inzicht werden door de jury hogelijk geprezen. Met een ernstig gezichtje nam zij haar prijs in ontvangst. De tweede prijs in deze categorie ging naar Karin van Dijk, Eikenlaan 16, te Leusden-centrum, die een instru mentje maakte, waarmee Henk de Rid der verrukt rondzeulde. Oordeel van de jury. ,,ls niet stil te krijgen. Een zalig ding!" Een eervolle vermelding kreeg Paul Karei, ,,De Bongerd", klas 3 voor zijn katapult, ,,het idee", volgens de jury, ,,de oervorm waaruit de piano is voort gekomen." 10 T/M 12 JAAR Tenslotte de groep van 10- tot en met 12-jarigen De eerste prijs ging naar Christof Hoelen, Stadhouderslaan 5 in Leusden-zuid' voor zijn gehele ceuvre, bamboefluiten en een blokfluit geheel uitgevoerd in klei. door de jury gedoopt tot keramische ruisfluit". De tweede, prijs kreeg Ad van der Hoef, 12 jaar, Zwarteweg 8 te Leusden- centrum. De jury meldde: eenvoudig doch doeltreffend instrument van goe de bruikbaarheid. Een eervolle vermelding sleepte Al- bertine Dijkema, 10 jaar, in de wacht (Duinroos 6 te Leusden-centrum). Haar instrument kreeg de beoordeling: origi nele vormgeving, goede en zorgvuldige afwerking En dan was er nog een ..Vaderprijs" voor de vader van Jan Willem Wiersma, Calabrië 43 te Leusden- centrum. De voorzitter schonk deze va der een fles liquide middelen met een lichtblauw strikje op de verpakking. Eigenlijk in de wetenschap," zo zei hij, ,,dat het fraai besnaarde instrument buiten de prijzen zou vallen, vervaar digde deze vader met zó veel inzet een fraai muziekinstrument dat de jury meende aan deze muziekminnende vader een extra prijs te moeten toeken nen. Het instrument is door de jury als ..bijzonder mooi afgewerkt, goed bruikbaar en zéér fraai afstembaar" ge kenschetst. Technische konstruktie en moderne materiaalkeuze en -verwer king werden geprezen PRIJZEN AFHALEN De kinderen, die hun prijzen nog niet in ontvangst namen, kunnen dit deze week doen in het gebouwtje van de Mu ziekschool aan de Zwarteweg in Leus den-centrum. TENTOONSTELLING De muziekinstrumenten zullen tot en met zaterdag 31 maart te zien zijn in de openbare bibliotheek „Nieuw Langenbeek" te Leusden-centrum. Het publiek kan daar terecht op de uren, dat de bibliotheek is geopend. Een sympathieke gebeurtenis en een ode aan de Leusdense kreativi- teit! Muziekschool, mr Paul Janssen, kon in klein comité de beschikbaar gestelde boekenbonnen uitreiken. Hij deed dat met een informeel speechje in de openbare bibliotheek in Leusden-cen trum, waar de muziekinstrumenten, naar de leeftijd van de makers gerang schikt, op tafels lagen te pronken Twee van de gelukkige prijswinnaars bleken aanwezig te zijn, wat de feestvreugde en het applaus van de aanwezigen in niet geringe mate deed aanzwellen. GROEPSPRIJZEN In de categorie groepsprijzen ging de eerste prijs naar de eerste klas van de Hamersveldschool, waarbij de jury aantekende, kollektie toeters van goe de vormgeving, waarbij het feestelijk element van het jubileum op juiste wijze klank en kleur heeft gekregen. Een eer volle vermelding kreeg de derde klas van de Hamersveldschool voor zijn in zending van ritmische begeleidingsin strumenten, ten aanzien van de inzet van de groep 5 TOT EN MET 7 JAAR In de categorie individuele prijzen in de leeftijd van 5 tot en met 7 jaar werden de volgende prijzen toegekend: eerste prijs: Jolien Sjoerds, 6 jaar, Prinses volwassen leerlingen van de muziekschool musiceerden tijdens de zogenaamde speelavond in De Hakhorst. >A t EL bg lor een medewerker) EUSDEN - De uitbreiding van het bgebouw van „Blijhof", het sub- ieverdelingsplan en de school- dverzorging zullen vanavond on- twijfeld een flink deel van de voor maandelijkse raadsvergadering chlkbare tijd in beslag nemen, vormen van de meest in het oog ingende zaken op de 22 punten ende agenda. oals bekend staan alle partijen po rt tegenover de uitbreiding van het gebouw van „Blijhof". De leden van raadscommissie „Welzijn" konden i zonder veel moeite met de plannen pj( ^nigen, In de commissie „Financiën Economische Zaken" kwam de VVD-er Rients Bergsma echter eerder deze maand met kritiek op de door de gemeente voorgestelde financierings wijze. Bergsma vond dat de voorgesta ne financiering - het geven van een garantie voor een af te sluiten lening van 50.000,-en het verlenen van een bijdrage a fonds perdu van 70 000,- te zeer afweek van de normale gang van zaken. Daar bleek echter tegen over te staan dat de normale gang van zaken aanzienlijk meer tijd zou vergen en dat dat onwenselijk is, omdat Blijhof spoedig met de uitbreiding van het club lokaal moet kunnen beginnen. In de commissievergadering zegde Bergsma toe de zaak nog eens met zijn fractie genoten te zullen doornemen. De ver tegenwoordigers van de andere par tijen konden zich de kritiek van Bergs ma goed indenken, maar toonden ook veel begrip voor de moeilijke positie van de speel- en recreatievereniging in de ze. Vanavond zal een ieder uitsluitsel moeten geven. NOG EEN JAAR Het voorstel van het college inzake de schooltandverzorging wordt merk waardigerwijs afgesloten met de me dedeling dat de commissie „Financiën en Economische Zaken" en „Onder wijs" zich ermee kunnen verenigen. Dat is merkwaardig, omdat dit voorstel niet op tafel heeft gelegen in de laatst ge houden Vergadering van de commissie „Financiën en Economische Zaken". Daar bleek men na een korte gedach- tenwisseling te spreken over een ver ouderde versie van de mening van het college inzake de schooltandverzor ging en daarom werd de discussie maar gestaakt Kern van het voorstel dat vanavond in de raad aan de orde komt, is een continuering van het lidmaatschap van de schooltandverzorgingsdienst met tenminste één jaar. Zoals bekend heeft Leusden al jarenlang kritiek op de wijze waarop de kosten van de tandheel kundige verzorging van de school kinderen over de deelnemende ge meenten worden omgeslagen. Dat ge beurt nog altijd aan de hand van het aantal inwoners van de gemeenten en niet aan de hand van het aantal deel nemende kinderen. Dat laatste wil Leusden, maar de stichting in Nijkerk wil er niet aan. Toch nog maar een jaar lid blijven, adviseert het college nu Omdat er nog teveel Leusdense kinderen van de schooltandverzorging gebruik maken. Verder zou ook de preventieve kant van het werk van de schooltandverzorging volledig wegvallen Omdat bovendien nog steeds geen duidelijkheid bestaat over de bijdrage die de ziekenfondsen in de schooltandverzorging gaan leve ren en het reglement van de stichting thans verlenging van het lidmaatschap met/één jaar toelaat - was vijf jaar -, stelt het college voor in ieder geval nog het schooljaar 1980/1981 van de schooltandverzorgingsdienst gebruik te maken. NOTULEN Punt van wellicht uitgebreide discus sie kan het onderwerp „Subsidieverde- lingsplan" zijn. Een zinvolle bespreking hierover was in de betrokken raadscommissies niet goed mogelijk, omdat men de notulen van een gecom bineerde commissie vergadering uit ja nuari ontbeerde. Met name mevrouw Corrie Verduin (PL) zal over dit punt aan het woord komen, omdat zij met de ambtelijke medewerkers van de ge meente Leusden van mening verschilt over de mogelijkheden om subsidiegel den van CRM binnen te halen De complete agenda van de raadsvergadering, die vanavond om 19.30 uur in de raadszaal van het ge meentehuis aanvangt, ziet er als volgt uit: 1Opening 2 Mededelingen 3. Notulen 4. Ingekomen stukken. 5. Aanwijzing leden planadviesgroep. 6. Aanwijzing lid en plaatsvervan gend lid recreatieschap „Utrechtse Heuvelrug en Valleigebied". Voorbereidingsbesluit gedeelte „Groenhouten". Vaststelling van het ontwerp-be- stemmingsplan sportcomplex „Burg. Buiningpark" Aanvrage ex artikel 72 der La- ger-Onderwijswet 1920 ten be hoeve van de Ned Herv. basis school te Achterveld. Krediet aanschaf AVI-leesmetho- de voor de R.K. lagere scholen Schooltandverzorging Subsidieverdelingsplan. 13. Uitbreiding clubgebouwtje speel- en recreatievereniging „Blijhof". 14. Vaststelling 18e begrotingswijzi ging 1977 van het grondbedrijf. Vaststelling 67e begrotingswijzi ging 1978 van de algemene dienst Geldlening aan de Woningstichting Leusden t.b.v de bouw van 325 woningwetwoningen in het eerste deelplan van de tweede fase. 17. Krediet bouwrijpmaken gedeelte sportcomplex Valleikanaal (t.b.v. hockeyvereniging). Oprichting en inrichting van een ontvangststation en een lokaal centrum c.a.i. Afhandeling begroting. 20, Wijziging Algemeen Ambtenaren reglement. 21 Rondvraag 22. Sluiting. 10 11. 12. 15 16 18 19

Leusder Krant | 1979 | | pagina 7