DE STEENSTRAAT VAN POLITIE- OPLEIDINGSSCHOOL DE BOSKAMP ROLLENSPEL BEREIDT CURSIST VOOR OP WERK VAN STRAKS ACCOMMODATIE BIEDT RUIMTE AAN TOTAAL 275 CURSISTEN Leusder Krant - Reportage DONDERDAG 5 APRIL 1979 17 door Bob Braakman traatje met moord, doodslag in vervallen aan de lopende band De bewoner van het woonhuis aan de Steenstraat voor eeuwig „gevloerd" De nieuwe vier-vormige pistoolbaan van het Boskamp-complex Al het doen en laten wordt via monitoren gevolgd en op video vastgelegd Fouillering op het bureau ploma dat moet worden behaald. Het is net zo'n afzonderlijke vaardigheid die de cursist zich eigen moet maken als typen en autorijden Erg belangrijk is voorts de schietopleiding. Directeur Van Steendelaar: ,,Het ta kenpakket is in de loop der jaren steeds omvangrijker geworden. Steeds moei lijker is het. om dat pakket in de 42 weken die de opleiding in totaal duurt, geperst te krijgen." Overigens zegt de heer Van Steen delaar te verwachten, dat in de zeer nabije toekomst - wellicht al volgend jaar - de opleidingsduur zal worden verlengd. Nieuw voor de opleidingen van volgend jaar zijn bijvoorbeeld al de in het programma op te nemen stage perioden Ook als gevolg daarvan zal de opleidingsduur langer worden. RUIMTE VOOR 275 LEERLINGEN De politieschool De Boskamp in Leusden is één van de zes politiescho len waar toekomstige politiemannen worden opgeleid. De school, in 1971 officieel geopend door Prins Bernhard. heett een regionaal karakter en ver- zorgdt de opleidingen voor de in totaal 38 gemeentelijke politiekorpsen in de provincies Utrecht. Zuid-Holland en Zeeland. Door toetreding van Maars- sen, dat van een Rijkspolitiekorps naar een gemeentelijk politieapparaat over schakelt. zal het aantal aangesloten korpsen binnenkort 39 bedragen Cursussen gaan van start op 1 ja nuari. 1 april. 1 juli en 1 oktober Huidige opleidingsduur: 42 weken. Tijdens de opleiding ontvangen de cursisten een salaris, waarvan een deel wordt inge houden voor kost en inwoning (ze zijn namelijk intern) Toen De Boskamp van start ging. had de school een opvangmogelijkheid voor in totaal 175 cursisten. Momenteel, dankzij het gereedkomen van nieuwbouw, kunnen 275 onderdak ge bracht worden. De school wordt mo menteel bevolkt door 230 leerlingen. Het aantal aan de school verbonden docenten bedraagt 20. IDEALE SITUATIE In juli 1975 werd een begin ge maakt met een verdere uitbreiding van de school en vervolmaking van de accommodatie. De werkzaamhe den, uitgevoerd in vijf fasen, kregen vorig jaar hun beslag. Zes nieuwe woonblokken kwamen erbij, de sportaccommodatie werd vernieuwd en uitgebreid, de straat voor de P.P.O.-lessen werd aangelegd, als mede een viervoudige (open) pis toolbaan met onder meer bewegen de doelen. Directeur Van Steende laar: „Met de huidige outillage kun nen we het de komende tijd heel goetf uitzingen. Alles zit er nu op en aan. Je kunt van een ideale situatie spreken." die primaire politieopleiding zoals die aan de school gegeven wordt te ont dekken de vaktechnische scholing, de persoonlijkheidsvorming en de li chamelijke vaardigheid De vaktechnische kant (waarin we kelijks zo'n 20 van de totaal 34 lesuren gaan zitten) omvat vakken als straf recht, staatsinrichting, burgerlijk recht, verkeerswetgeving, bijzondere wetten en het leren opmaken van processen- verbaal en rapporten. Een uur of zes per week staat in het teken van per soonlijkheidstraining. waaronder les sen maatschappelijke oriëntatie, amb telijke vorming, etiquette en mentale vorming In het kader van die vor mingsactiviteiten gesprekken met le raren en gastdocenten over zaken als het gevangeniswezen, minderheids groepen. prostitutie, abortus, agressie, tolerantie, gezag en macht, arbeids vreugde Directeur M. van Steendelaar van De Boskamp: ..Het gaat daarbij niet zozeer om lezingen door belangrijke mensen, maar meer om rechtstreeks contact met betrokkenen. Zo komen hier meer dan eens ex-verslaafden over hun ervaringen vertellen. Ook hebben we regelmatig leden van Al- Anon te gast. een vereniging van fami lieleden van alcoholisten. We willen on ze cursisten een inzicht geven in wat er zoal te koop is We willen voorts dat ze een ruime kijk krijgen op de samenle ving èn op zichzelf De verdachten onder schot SCHIETEN Aan lichamelijke vaardigheid wordt het eerste half jaar van de opleiding 6 uur per week besteed, gedurende de tweede helft 3 uur. Atletiek, zwemmen en zelfverdediging (judo) zijn de voor naamste takken van sport op de poli tieschool. Exerceren hoort er ook nog wel een beetje bij, maar allang niet meer op die straffe manier als vroeger, toen er stevig in de pas moest worden gemarcheerd Een deels lichamelijke, deels vak technische kwestie is het EHBO-di- Eén van de overvallers wordt ge boeid afgevoerd naar de surveil lancewagen videoband zorgen. Goed spel nu, kan immers in de toekomst mensenlevens sparen Het spel begint met het in vlie gende vaart aan komen rijden van twee gewapende bankovervallers Het eindigt met insluiting van het tweetal in de cel van het bureau Tussen dat begin en dat einde in: het binnendringen van het bankgebouw, het onder bedreiging met vuurwapens lospraten van een fik se hoeveelheid geld van de aanwezige bankemployees. het zich erna zo snel mogelijk uit de voeten maken Een vanuit het bankgebouw stiekem gegeven ..stil alarm" heeft evenwel de politie al in paraatheid gebracht. De komst van de Hermandad laat dan ook nauwelijks op zich wachten Na een snelle oriëntering in het bankgebouw - wat is er gebeurd, zijn er gewonden, hoe zagen de overvallers eruit - wordt bliksemsnel een achtervolging ingezet. Over het Boskampterrein voert de jacht, die uiteindelijk in de Steenstraat leidt tot het tot stoppen dwingen van de voort vluchtige overvallers. Nu komt het er op aan zonder- bloedvergieten de daders uit de auto te krijgen en in te rekenen voor aftocht naar het bureau. Geheel volgens de al lerlaatste instructies die voor benade ring van verdachten zijn afgegeven, wordt daarbij te werk gegaan Zakelijk en duidelijk zijn de bevelen. Goed ver staanbaar ook. BOKSBEUGEL Bestuurder doe uw contact uit" zo klinkt het luid via de megafoon. Wat la ter bevelen als Draai met uw lin kerhand het portierrampje open" en „Gooi uw contactsleuteltje naar bui ten". Een langdurige procedure is het, met aan het eind ervan fouillering en het afvoeren van de verdachten naar het bureau. Op dat bureau opnieuw, maar nu intensiever, een fouillering (gevon den worden nu nog een boksbeugel, een Stanleymesje en een klein pistool) en een voorgeleiding voor de hulpoffi cier van justitie. Het achter slot en grendel zetten van het aangehouden tweetal betekent het eind van het spel en het begin van de nabespreking. Docent Moerbergen spreekt complimentjes uit, spreekt van een soepel verloop en van juiste beve len. Een klein minnetje deelt hij uit, om dat de bij het fouilleren aangetroffen boksbeugel bij voorgeleide voor de hulp officier vlak voor de neus van de ver dachte lag te liggen. Moerbergen: „Dat is natuurlijk de kat op het spek binden DRIE HOOFDLIJNEN Het praktisch politie-optreden. Het wordt door de schoolleiding als een waardevol onderdeel van het totale opleidingsprogramma gezien. Een op leidingsprogramma, dat overigens heel wat meer omvat dan alleen dat over valletje-spelen. Drie hoofdlijnen zijn in dus, waarbij het spel van nu de wer kelijkheid van straks kan zijn. om het even. of die werkelijkheid het uitdelen van een bon dan wel het inrekenen van bankovervallers zal zijn OVERVALLERS Het inrekenen van bankovervallers. Het is de P.P O.-fes die we van begin tot eind mee mogen maken, samen met mede-klasgenoten van de met een rol bedachte politiecursisten, samen ook met docent Moerbergen, die na afloop het hele doen en laten met alle betrok kenen zal gaan doorpraten, dit deden jullie fout. dat deden jullie goed. Voor een goed nagesprek, een ver der ontleden van het hele gebeuren, dienen ook de aanwezige camera's en microfoons die voor een vastlegging op Zo snel mogelijk er vandoor met de poet BIJZONDER Bijzonder. Dat bepaald niet alleen vanwege hetgeen zich er allemaal af speelt. Bijzonder bijvoorbeeld ook, om dat de straat deel uitmaakt van de ge meente Leusden. maar op de Leusden- se plattegrond in het geheel niet is op genomen Bijzonder voorts, omdat be gin en einde van de straat met meer dan huizenhoge deuren afsluitbaar zijn. In combinatie met een te blinderen over kapping maken die deuren het mogelijk de straat op klaarlichte dag dusdanig te verduisteren, dat ze in avondlijk duister wordt gehuld. Duister, waarin de aan wezige straatverlichting, de lampjes in de etalages en die op het caféterras dan weer het nodige licht brengen Door die deuren en die te blinderen overkapping is de tijd in de Steenstraat geheel naar de hand te zetten: middag, avond of nacht, het is er een kwestie van een drukje op een knop. Alwéér bijzonder dus De zo bijzondere Steenstraat is ge situeerd op het terrein van de poli tieschool De Boskamp, het regionaal opleidingsinstituut aan de Laan 1914 nabij het DHV-kantoor en het Dieren tehuis op de grens met Amersfoort. Een namaak-straatje is het, om de ad- spirant-agenten die hier in opleiding zijn, te oefenen in praktisch politieop treden. Bij dat praktisch politieoptreden - P.P.O. zoals ze bij De Boskamp zeggen - worden situaties uit de dagelijkse po litiepraktijk nagebootst Dit omdat de werkelijkheid nog wel iets anders is dan de paar droge woordjes waarmee een en ander in de -tesstof staat. Fouilleer bijvoorbeeld maar eens een hevig te genstribbelende man, krijg het maar eens aan de stok met een aangescho ten knaap, maak maar eens een einde aan een caféruzie en grijp maar eens in als een echtelijke twist uit de hand dreigt te lopen. De Steenstraat. Een speelstraatje LEUSDEN/AMERSFOORT - De teenstraat. Zo op het oog een aatje, waarvan enJertien in het kende dozijn gaan. Een straatje, eurlg en rustig, met een woonhuis- ïet-tuin, een bankgebouw, een café iet bijbehorend terras, een super- larkt en wat dies meer zij. Een straatje, waarin superkruide- lier Albert uit Zaandam is neerge- treken, en de spaarbank met de ,,s" an service. Het politiebureau zit er ok. Idem dito café „In de vrolijke ïees", met behalve een flinke oorraad drank een juke-box en uitautomaten in zijn binnenste bin- ienste. Naast het café heeft zich nog een ruidenier gevestigd, zo ééntje van e ouderwetse soort. Alle sanerin- en heeft hij tot op heden weten te verleven, en nog dagelijks weegt hij iet zijn weegschaal en koperen ge- lichten zijn waren af. Achter zijn talageruit de wekelijkse bioscoop- ankondiging. Tamtam maakt het ffiche thans voor de Nederlandse peelfilm „Meneer Klomp". De Steenstraat. Een straat zoals zo ele Een doodgewoon straatje dus. loodgewoon? Geen bank ter wereld is zo vaak overvallen als dfe in deze traat. Het aantal schermutselingen in In de vrolijke mees" is maandelijks zo root in getal, dat vermelding ervan in et Groot Guinnes Recordboek alles- ins gerechtvaardigd zou zijn Aan de >pende band wordt voorts de la bij de upermarkt gelicht en de kassière er op als geld getracteerd In verband met winkeldiefstallen komt de politie even aak over de drempel van het levens- nddelenparadijs als de buurvrouw van e overkant voor haar dagelijkse bood- chappen. Niet alleen aan al die akkefietjes in de upermarkt. het café en de bank heeft ouwens de in de straat gestationeerde Overvaller nummer twee is het haasje politie werk te over. Heel wat tijd steekt ze ook in het controleren van de ge wichten van de ouderwetse winkelier Geregeld ook komt ze tussenbeide bij twisten in het enige woonhuis dat de Steenstraat telt. Die rol van bemiddelaar bij ruzietjes in dat woonhuis schijnt overigens voor lopig niet meer nodig. Op de dag van ons bezoek liggen de twee bewoners ervan namelijk letterlijk voor lijk. Zo mooi buiten het gazonnetje oogt. zo wenig appetijtelijk is dat tweetal van aanzien de een hevig bebloed in bed. de ander - niet minder bloederig - lang uitgestrekt op de laagpolige vloerbe dekking van de traditioneel met bank stel en wandmeubel gevulde huiska mer. Huisraad ligt onderste boven, glasscherven en een mes vol bloed op de grond. Je hoeft geen Sherlock Hol mes te wezen om te concluderen dat het ontslapen noch op vrijwillige basis noch op natuurlijke wijze is geschied. De Steenstraat, dat rustige, keurige straatje, mag je gezien dat alles zo langzamerhand op z'n minst een heel bijzonder straatje noemen.

Leusder Krant | 1979 | | pagina 17