Flitsend spel in „Mijn vriend, of het verborgen leven van Jules Depraeter" Nieuwe raadsman wil onderzoek heropenen :0NS RADEMAKERS' VISIE OP DE ZAAK JESPERS Boeiende „fantasie" met authentieke ondertoon GUY JESPERS EN DE WAARHEID Mr. Jean van Londersele: „Film volgt de visie van de heer Jespers" EEN VERGISSING Leusder Krant - Kiik op de film DONDERDAG 5 APRIL 1979 EEN JAAR Een jaar lang was België in de ban van deze zaak. 10 maanden vooron derzoek en 2 maanden proces. Het langste proces uit de Belgische rechts geschiedenis Wat was er gebeurd? Op een avond houdt de Rijkswacht een auto aan met een defect achterlicht De bestuurder, een automonteur, doet zo zenuwachtig dat de agenten zijn baga geruimte gaan onderzoeken. Daarin vinden ze een kapitaal aan effecten, goud, juwelen en spaarbrieven. De komplete buit kortom van een raadsel achtige overval op een oude ex-opera zangeres en een nog veel raadselach tiger roof uit haar zwaar bewaakte bankkluis. Maar de politie vindt in de auto nog meer, een kartonnen mapje met papieren die beschuldigend zijn voor een belangrijk man op het Gentse Paleis van Justitie: de onder zoeksrechter Jespers. PAPPOT De monteur reed de auto in opdracht van Luc de Cramer, een joviale klets majoor en louche zakenman, die in veel Gentse potten pap een stevige vinger had. Een vinger waaraan altijd wel een paar miljoen bleven kleven als het De Cramer beliefde zijn vinger weer uit die pappot te tillen Toen de Gentse politie deze za Een uitoverige reeks zware be schuldigingen. De Cramer had geen seconde moeite om die waar te maken. Nooit zat hij met de mond vol tanden. In dagenlange verhalen kwam hij met uit spraken die allemaal klopten als een bus en met genoeg tastbare bewijzen om wel 10 rechters achter de tralies te brengen. En als tijdens het proces iets niet klopte en als hij wel eens in zijn woordenvloed werd gestuit en als de zo op het oog sluitende bewijslast door Jespers zelf of diens advocaten werd opengebroken, dan redde De Cramer zich eruit met vlag en wimpel. Door als een aal onder de vragen uit te kronke len. Door grappen te vertellen. Door boos te worden. Door te gaan zitten mokken. Door de lachers op zijn hand te krijgen. Door - als slimme gewiekste volksjongen - de trage, niet zo vlot sprekende rechter Jespers de ene vlieg na de andere af te vangen. Toen na een proces van 2 maanden (III) de jury zich terug trok om te beraad slagen over schuldig of onschuldig was alles nog even onduidelijk als aan het begin: was het nu allemaal waar, of was alles door De Cramer verzonnen? Had De Cramer alle „bewijzen" zelf gecon strueerd. lang tevoren, om - als zijn duistere praktijken ooit aan het licht zouden komen - mensen te kunnen chanteren die hem uit de gevangenis zouden kunnen houden. Iemand als Jespers bijvoorbeeld, die met één pen- nestreek verdachten binnen of buiten de cel kon houden? UITGANGSPUNT De makers van de film hebben dit proces gebruikt als uitgangspunt voor een eigen interpretatie. Om een zekere vrijheid te houden ten opzichte van de werkelijkheid hebben zij de namen van de personages veranderd. Zij zijn niet uitgegaan van de figuur van de rechter (hoewel de rechtszaak in Belgie „De zaak Jesper heette), maar van die van dé fantast De Crarfier die in de film Depraeter heet Om te laten zien hoe een begaafde mooiprater het voor het zeggen kan krijgen en met zijn fraaie woorden iedereen kan inpakken, kreeg de film een ondertitel mee. „Het ver borgen Leven van Jules Depraeter" De Cramer was eens autoverkoper. En een autoverkoper handelt in staal en il lusies. Zo ook de Depraeter. Hij helpt men sen aan illusies: - een sukkel van een wereldverbete rende uitvinder spiegelt hij voor dat hij diens vinding op het gebied van de kankerbestrijding zal helpen verwe zenlijken; - een goedzak van een rechter spie gelt hij voor dat hij net zo n grote geldmaker zou kunnen worden als zijn overleden vader, - een oude operazangeres spiegelt hij een truc voor om de belastingin specteur te misleiden zodat ze bij het overlijden van haar man niet de helft "'van haar geld aan de staat zal kwijt raken; - zijn vriendin laat hij doen en zeggen wat hij wil met de belofte hun beider kinderen te echten, - zijn gedweeë garagehulp snoert hij de mond met de steeds herhaalde kreet „horen, zien en zwijgen". vervolg op pagina 31 AMERSFOORT - Deze week gaan de eerste Paas-premières, ook in mersfoort, van start. Dat is dan in de eerste plaats de Nederlandse première an ,,Mijn vriend, het verborgen leven van Jules Depraeter'' van de Neder- indse regisseur Fons Rademakers, waarin een boeiende visie wordt gege- en op de inmiddels roemruchte rechtszaak rond de Gentse onder- oeksrechter Guy Jespers. met Peter Faber en André v. d. Heuvel in de oofdrollen. (Grand 3). Voor de lachgrage filmkijkers kan men komende week in Amersfoort ook ruim- choots terecht. In Cinema 1 gaat de nieuwste Louis de Funès-film „De gendarme et ze vliegen" van start in Nederlandse première, terwijl Grand 1 de Nederlandse emière brengt van „Les Bronzes" (Debruinbakkers), een vrolijke, licht satirische jk op een vakantiedorp in Afrika. Grand 4 brengt ..Kentucky Fried Movie", een m, waar ook om te lachen valt als je er gevoelig voor bent Nieuw is verder „Black ut" (Stroomstoring) in Duo 2 en natuurlijk de sex- en pornovoorstellingen in Duo 1 kamermeisjes staan voor u klaar en „De complete verleiding"). In de nachtvoor- ellingen van Duo 2 wordt een reprise van de SF-horrorfilm „The Car" gebracht, aarin een auto op hol slaat en als een duivel angst en verderf zaait in een klein merikaans stadje. Voor de komende paasdagen extra plezier voor de kinderen. Naast de indermatinee in Euro Cinema, waar „Billy Turf' z'n avonturen beleeft en de ouis de Funès-film, die natuurlijk goed is voor volledig familie-plezier, engt Grand 2 een speciaal paasprogramma: „Het Popey Super Festival" op iterdag-, woensdag- en zondagmiddag. Let u tussen haakjes wel even op de iet ingang van donderdag gewijzigde aanvangstijden? Het kan u ergernis esparen. Misschien overkomt het u ook nog eens. dus niet direkt beginnen met lachen. Iedereen kan vergis singen maken, wees maar eerlijk. Dat was in ieder geval het geval met een kennis van me. die iedere werkdag 's morgens vroeg uit de warme veren kruipt om op z'n fiets naar het Amersfoortse station te rij den voor een traditionele foren- sentocht naar Amsterdam. En ach. zo 's morgens vroeg wil je het nog wel eens niette best zien, nietwaar Mijn kennis maakte het wel erg bont. maar het zij hem tot troost, dat hij niet alleen stond. Het was nogal koud die vroege morgen, maar voor de rest ging al les helemaal naar wens. Een tikkel tje glad was het verdorie ook weer. maar erg ernstig kon dat niet wor den genomen en bovendien met zo'n prachtige fiets-sneeuwketting bij de hand moest het allemaal wel lukken. Geen problemen dus. De trein was verwarmd en de dagelijk se metgezellen waren allemaal pre sent. De krant werd zorgvuldig doorgenomen om de nodige dis- kussie-punten op te leveren en voor je het weet s.tond je op centraal. De morgen verliep ook volgens het te verwachten patroon. Geen problemen die weer andere pro blemen uitlokten, niets van dat alles. Gewoon een lekkere werkdag, dus. De telefoon ging maar dat ding stoorde wel vaker. Het was zijn vrouw. Zou er thuis iets aan de hand zijn9 Dat was inderdaad het geval, getuige de volgende boeiende dialoog: Zijn. ..Schat, ik bel je maar even Hij: ,.Oh, is er iets bijzonders?" Zij: ..Ach, niets ernstigs hoor, maar toen ik vanmorgen zeg, je hebt toch wel schoenen aan?" Hij ,,Ja, natuurlijk, ik ben toch niet gek Zij: ..Nee zitten ze lekker?" Hij ..Ja. waarom vraag je dat? Wat is er eigenlijk aan de hand?" Zij: ..Kijk eens naar je schoe nen Er heerste een doodse stilte, toen een enorme schaterlach van mijn kennis. Hij: ,.Dat is een goeie!" Zij: ..Het klopt dus?" Hij: ..En of het klopt. Gek toch. dat ik daar helemaal niets van heb ge merkt." Hij keek nog eens naar zijn schoenen. Het was toch wel een zot gezicht, die zwarte, slanke instap per aan zijn linker- en die zware bruine veterschoen aan zijn rech tervoet. Hij schoot opnieuw in de lacht. ,,En het gekke is, dat niemand het tot nu toe heeft gemerkt", zei hij. Die avond hebben die twee zich suf zitten piekeren hoe die vergissing ooit tot stand had kunnen komen. Want de veterschoenen stonden in oe kast en de slanke instappertjes, die stonden Rien Poortvliet zou het misschien hebben geweten. V. kenman" De Cramer ging verhoren kwamen er de meest onwaarschijnlijke verhalen los: - Jespers zou aan De Cramer hebben gevraagd of hij Jesper's vrouw niet kon vermoorden. - Jespers zou, toen De Cramer een bomaanslag met opzet liet misluk ken, zelf zijn vrouw in bad hebben verdronken. - Jespers zou anonieme brieven heb ben verstuurd om bij de hoogste ba zen van het gerecht een collega in diskrediet te brengen, om zo zelf sneller promotie te kunnen maken. - Jespers zou ervoor hebben gezorgd dat de oude mevrouw Ledoux thuis van haar geld kon worden beroofd en Jespers zou later de enige bestaan de kluissleutel in handen van De Cramer hebben gespeeld om ook het resterende (zwarte) geld buit te ma ken. GEWIEKSTE VOLKSJON GEN Een excellent spelende Peter Faber als Jules Depraeter met de vriendin van rechter Jensens (Pleuni Touw) in een scène uit „Mijn vriend" van Fons Rademakers. MIJN VRIEND Wat in België „de rechtzaak van de eeuw" wordt genoemd, werd door regisseur Fons Rademakers ver filmd: de zaak Jespers. Rademakers had het vanaf het begin al bekeken: in die zaak zat een prima film en hij was dan ook gedurende de negen weken dat het proces duurde op de publieke tribune te vinden. Luiste rend, aantekeningen makend. Dat was in 1978 en de kranten (ook de Nederlandse) hebben er dagelijks vol van gestaan. De zaak Jespers leek dan ook eerder op een boeiende televisiefilm vol ongelooflijke on waarschijnlijkheden en slimme es capades, dan op een bloedserieuze rechtszaak tegen een allesbehalve onbekende onderzoeksrechter in Gent, Guy Jespers, die vlak voor zijn arrestatie op 27 februari 1977 op de nominatie stond benoemd te worden tot Prokureur des Konings te Gent. Jespers werd beschuldigd van moord, poging tot moord, inbraak, roof en onwettig bezit van wapens, kortom een hele waslijst van alles behalve onschuldige zaken. Een belangrijk figuur in deze hele boei ende affaire was de Gentse garage houder en zakenman Lucien de Cramer. Dat was „de vriend" van de Gentse onderzoeksrechter, die de zaken voor Jespers zou hebben uit gevoerd en geregeld. Over deze vriend gaat Rademakers nieuwste film: „Mijn vriend, of het verborgen leven van Jules Depraeter". Met in de hoofdrollen Peter Faber, André van den Heuvel, Pleuni Touw. Magda Cnudde, Kees ter Bruggen, Dirk Ba tist, Paul Cammermans en Florence Jamin. Naar een uitstekend scenario van Gerard Soeteman. Jeter Faber (mondje dicht) als Jules Depraeter in de nieuwste film van Fons Rademakers: „Mijn vriend, of het feerborgen leven van Jules Depraeter". ijtchter de uitgebrande auto: rechts Jensens (Jespers), een prima rol van André van den Heuvel. DOOR BERT VOS BRUSSEL - Meester Jean van Londersele, de nieuwe raadsman van de Gentse onderzoeksrechter Guy Jespers, die tot twintig jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, maakt er geen geheim van: „Het laatste woord over deze zaak is nog niet gesproken". Over het hoe en waarom doet hij na afloop van de wereldpremière van Fons Rademakers' film „Mijn vriend" wat geheimzin nig als hij een geïmproviseerde persconferentie geeft in hotel Metropole in Brussel, tegenover de bioscoop Eldorado, waar „Mijn vriend" voor het eerst werd getoond. De Nederlandse journalisten, die per bus eerder op de dag naar Gent waren getrokken om daar met de huidige mevrouw Jespers over nieuwe feiten in deze roemruchte zaak te praten, geloven er niet zo erg in en geen wonder, want mr. Van Londersele laat beslist niet het achterste van zijn tong zien. „Ik kan echt niet zeggen, wat die nieuwe feiten zijn", laat hij met een vriendelijke glimlach weten, ,want dat zal het wellicht komende proces geen goed doen Wel wil hij zijn mening kwijt over de film van Rademakers, die tientallen meters verderop genoeglijke komplimenten in ontvangst aan het nemen is in gezelschap van onze hoofdrol speler Peter Faber. „Ik heb de film gezien", zegt meester Van Londersele, „en zuiver filmisch gezien vind ik het een mooie prent. Hoewel de film een visie is van zijn maker, de heer Rademakers, moet ik zeggen, dat deze visie in grote trekken overeenkomt met de stelling van mijn cliënt, rechter Jespers Wat gaat er nu gebeuren9 Willen de (film-) journalisten weten, die eerder in Gent door mevrouw Jespers ook al niet veel wijzer zijn gemaakt („Meester Van Lon dersele kan u er alles van vertellen kondigde ze toen in de riante villa in éen der Gentse buitenwijken) De Belgische advokaat. die al eerder met succes een bijna niet meer te winnen zaak tot een goed einde bracht blijft vriendelijk glimlachen „De zaak is aanhangig gemaakt voor de Europese Commissie te Straatsburg", verklaart hij. „die zal zich moeten uitspreken over de ontvankelijkheid. Gebeurt dat, dan", zo vertelt de advokaat op z'n Vlaams, „wordt het Hof gevat, dat in dit geval moet oordelen." Oordeelt de Europese Commissie (voor de rechten van de mens) negatief, dan overweegt mr Jespers een vraag tot herziening van zijn zaak in te dienen op grond van nieuwe feiten. Wat zijn die feiten? Mr Van Londersele wil er niet verder op in gaan, ook al legt Guy Jespers in een brief aan de pers uit, wat er allemaal fout is gegaan in het proces. Veel wijzer worden de journalisten er niet van. dat is duidelijk. Mevrouw Jespers, die tijdens de persconferentie bij haar thuis heeft verklaard, dat in de zaak van haar man volgens diens overtuiging ook politieke elementen zitten, zwijgt, als mr. Van Londersele met nadruk verklaart „daar niets van af te weten". .Persoonlijk ben ik nooit politieke aspekten tegengekomen Dat is de stelling van de heer Jespers", zegt hij en verwijst naar een binnenkort uit te brengen „bundel", waarin alle aspekten van de zaak Jespers op een rijtje gezet zullen worden. In een gesprek, dat ik later met Jesper's raadsman heb, na afloop van de persconferentie, zegt mr Van Londersele er van overtuigd te zijn, dat de zaak Jespers nog niet is afgelopen „Draagt die film er toe bij9" Daarover zwijgt hij. maar hij weet eén ding wel: „Het gaat erom, dat de beelden, die Fons Rademakers ons te zien gaf, met reële feiten worden gestaafd." Geen gemakkelijke opgave, daar is hij zelf ook van overtuigd maar mr Van Londersele is een optimist. Fons Rademakers en scenario-schrijver Gerard Soeteman kunnen in ieder geval zeker zijn van een vervolg op hun film als het aan de Belgische advokaat ligt. Later zegt één van de mensen van Tuschinski de distributeur van de film, met een zucht: „Als wij een jury-rechtspraak zouden hebben in Nederland, dan zouden we regelmatig films kunnen draaien, die spannender zijn dan fantasie. Dan hebben we geen tekort aan goede scenario's. De film „Mijn vriend" bewijst dat." Mevrouw Jespers (links) na afloop van de wereldpremière van Fons Rademakers' film „Mijn vriend" in Brussel, samen met Pleuni Touw, die de rol van deze in de gevangenis met Guy Jespers getrouwde vriendin van de onder zoeksrechter speelt. (Foto: Benelux Press - Wout Meppelink).

Leusder Krant | 1979 | | pagina 29